Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 41/2010 (6.12.2010)

Czy Japończycy wyznaczą światowy standard cenowy? LTE - przełom w telekomunikacji.

Japoński operator telekomunikacyjny DoCoMo 24 grudnia uruchomi usługę LTE zapewniającą posiadaczom telefonów komórkowych i smartfonów transfer rzędu 75 Mb/s. Wrażenie robi nie tylko szybkość transferu - około 10 razy większa niż w dotychczasowych najwydajniejszych rozwiązaniach GSM. Równie ciekawa jest cena. Abonament będzie wynosił 60 dolarów za nieograniczony dostęp do Internetu - zero limitów. W pierwszej fazie z usługi będą mogli korzystać posiadacze modemów, telefony i smartfony pojawią się w pierwszych miesiącach 2011 r.. Usługa obejmie na razie Tokio, Nagoję i Osakę.
Również w grudniu, LTE w wydaniu komercyjnym ruszy na rynku amerykańskim. Jeśli cena będzie zbliżona do przyjętej w Japonii, to może się okazać, że zostanie wyznaczony światowy standard cenowy za tę usługę.

W takiej sytuacji koszty użytkowania będą akceptowalne dla bardzo wielu użytkowników, co może decydująco przyśpieszyć rozwój technologii, na której oparte są założenia nowego ładu informatyczno-telekomunikacyjnego Google - "First Mobile".
Podstawą nowej koncepcji będą: smartfon, szerokopasmowy dostęp do sieci oparty na LTE i "cloud computing" .

Mobilne urządzenia, podłączone do sieci i wykorzystujące możliwości superkomputerów, pozwolą na dostęp do ogromnego zasobu danych z najnowszym oprogramowaniem do ich przetwarzania.
Po erze PC stacjonarnych i laptopów, czyli pozyskiwania danych przy biurku, nadchodzą czasy smartfona - asystenta obecnego we wszystkich sytuacjach życiowych. Urządzenia sterowane głosem, pozwalające na tłumaczenie obcych języków (bezpośrednio w trakcie rozmowy), przetwarzające dane o korkach ulicznych, tak aby wybierać optymalne trasy dojazdu, rozpoznające obiekty, wyszukujące najbardziej atrakcyjne oferty handlowe, przekazujące obrazy telewizyjne najwyższej jakości zmieszczą się w kieszeni. Dla realizacji wymienionych i wielu innych usług będą dysponowały wsparciem połączonych mocy obliczeniowych superkomputerów, które będą realizowały zapytania ze smartfonów.
Modem LTE firmy Samsung
W łączności bezprzewodowej zdefiniowano pojęcie Sieci Czwartej Generacji - 4G. Sieć 4G powinna zapewniać transmisję mobilną o przepływności 100 Mb/s i stacjonarną 1 Gb/s. LTE (Long Term Evolution) - to rozwinięcie systemu telefonii komórkowej.
LTE to technologia mobilnej sieci, w której szybkość pobierania danych będzie sięgała 326 Mb/s, a wysyłania 86 Mb/s (przy kanale o szerokości 20 MHz, modulacji 64QAM i technice MIMO 4x4). Ze względu na uplink niespełniający kryterium 100 Mb/s nazywana jest technologią 3,9G.
Technologia ta jest przewidziana jako następny etap w rozwoju sieci telefonii komórkowej, pozwalając jej na osiągnięcie możliwości transmisji multimediów.

Monitoring rzymskich ruin.

Ruiny rzymskiego miasta, widoczne na zdjęciach poniżej, należą do jednych z najciekawszych, najbogatszych i najlepiej zachowanych. Miasto zostało założone najprawdopodobniej w IV wieku p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego lub jego generała Perdikasa. Miasto nosi nazwę Jerash.
Ze względu na rozległość terenu zdecydowano się na nadzór nad obiektem za pomocą kamer IP z bezprzewodowym systemem transmisyjnym. Dla tego typu obiektów jest to najbardziej efektywny sposób nadzoru, znacznie mniej ingerujący w substancję zabytkową niż techniki kablowe.
W jakim kraju znajdują się ruiny tego miasta? - Odpowiedź na końcu Informatora.

DVB-T - najtańsza modernizacja instalacji hotelowej.

Witam, szukam porady. Słyszałam o zbliżającej się epoce TV cyfrowej. Posiadam hotel, w nim pokoje wyposażone w TV kineskopowe. Czy nadal będzie można wykorzystać te stare telewizory i co trzeba by było ewentualnie dokupić, aby móc korzystać z nowej telewizji cyfrowej na starych odbiornikach TV?
Właściciele hoteli, których instalacje uwzględniają dystrybucję sygnału telewizji naziemnej, stoją przed problemem dostosowania ich do wymogów telewizji cyfrowej. Problem nie dotyczy anten, okablowania czy wzmacniaczy, bo te zazwyczaj nie będą wymagać wymiany - jedynie odbiorników telewizyjnych.
Sygnał cyfrowy jest odbierany przez analogowe głowice telewizorów kineskopowych (a te najczęściej spotykamy w hotelach) jako szum. Co więc zrobić może właściciel hotelu, aby po wyłączeniu nadajników naziemnej telewizji analogowej zachować odbiór sygnału telewizyjnego?
Rozwiązań jest kilka. W zależności liczby pokoi (odbiorników telewizyjnych), ilości kanałów, jakie mogą być dystrybuowane w sieci oraz od zasobności swojego portfela, właściciel zdecydować się może na:
  • profesjonalną stację czołową, która sygnał cyfrowy zamieni na sygnał analogowy,
  • odbiorniki indywidualne DVB-T, które generują na wyjściu niezmodulowany sygnał analogowy i modulatory,
  • wymianę wszystkich odbiorników telewizyjnych na telewizory wyposażone głowicę DVB-T MPEG-2/MPEG4,
  • zakup odbiornika DVB-T do każdego z telewizorów.
Każda z wyżej wymienionych opcji ma swoje wady i zalety. Jednak właściciele hoteli dbający o swój budżet powinni zwrócić szczególną uwagę na ostatnie z rozwiązań. Oszczędność w stosunku do kosztów wymiany wszystkich telewizorów wynieść może nawet 80%.
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-507
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T
Signal HD-507 A99250
Idealnym rozwiązaniem dla hoteli jest odbiornik Signal HD-507 A99250. Ze względu na swoje niewielkie wymiary może zostać umieszczony przy każdym odbiorniku telewizyjnym w taki sposób, aby nie był widoczny.

Jak oglądać obraz z kamery CCTV na telefonie komórkowym z systemem Windows Mobile?

Na filmie przedstawiamy konfigurację telefonu HTC HD2, pozwalającą na jego współpracę z rejestratorem ULTIMAX-204 M72040. Dzięki odpowiednim ustawieniom obraz z kamery CCTV można oglądać na ekranie telefonu.
Monitoring na komórce z Windows Mobile™

Jakość CCTV - monitoring oparty o urządzenia najwyższej klasy.

W wielu sytuacjach, po zakończeniu prac instalacyjnych monitoringu, użytkownik nie jest zadowolony z efektu i jakości obrazu. Najczęściej powodem tego jest skupienie się jedynie na dobraniu odpowiedniej jakości kamer, natomiast przewody, złącza i rejestrator dobierany jest z niższej półki cenowej.
Chcąc uzyskać najlepszy efekt, konieczne jest stosowanie wszystkich komponentów zbliżonych jakościowo. Kamery z przetwornikami sygnałowymi najwyższej generacji potrzebują rejestratorów mogących zapisywać obraz z nich pochodzący i wiernie oddać kolory oraz detale. Ważnym jest również zastosowanie dobrej jakości przewodów, złączy oraz zasilaczy.
Zasilacz do kamery ZI-1500 12/1.5A (+)Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8108HDI-S H.264Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8116HDI-S H.264Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8108HDI-SE H.264Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8116HDI-SE H.264Profesjonalny wtyk kompresyjny BNC PCT na przewód CAMSETPrzewód CCTV CAMSET 100 75-0.59/3.7+2x1.0<br />92% pokrycia oplotem, 2 przewody zasilające 230V [1m]Profesjonalny wtyk kompresyjny BNC PCT na przewód CAMSETKamera BOX Sunell SN-BXC5930CDN (dzień/noc, WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)Obiektyw Tokina 3-8,2 mm F0,98 z korekcją IRPrzewód CCTV YAR 75-0.59/3.7+2x0.50 z dwoma przewodami zasilającymi 230V AC [100m]
Przykładowy schemat instalacji
Sprzętem godnym polecenia są rejestratory Hikvision - Ultimax, występujące w wielu wersjach i konfiguracjach. Każdy model zapewnia najwyższą w swojej klasie rozdzielczość zapisywanego strumienia danych. Dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania darmowego oprogramowania iVMS4000 na komputery PC Windows oraz iVMS4500 przeznaczonego na telefony komórkowe. Obecna wersja oprogramowania współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi systemami operacyjnymi: Symbian, Anroid, Windows Mobile, BlackBerry oraz iPhone.
Wśród kamer pozycją wyróżniającą się jest Sunell SN-BXC5930CDN M11209, posiadająca przetwornik obrazu Sony ExView HAD CCD II o efektywnej rozdzielczości 976 (H) x 582 (V) i procesor sygnałowy Sony Effio-E.
Aby obraz był czytelny również obiektywy powinny spełniać najwyższe standardy. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie produktów japońskiej firmy Tokina.
Okablowanie wykonane z przewodów wysokiej jakości CAMSET 100 M6100 lub CAMSET YAR 75 M5995 pozwala na transmisję zasilania i obrazu o niezmiennej jakości przez wiele lat po zainstalowaniu.
Stosując zasilacze ZL-1500 M1814 oraz wtyki kompresyjne PCT E8293 użytkownik może być pewien, że fundusze zainwestowane w sieć CCTV przekładać się będą na najwyższy stopień ochrony, jaki zapewnić może przemysłowa telewizja analogowa.

Ustawienia parametrów obrazu przesyłanego przez transformatory aktywne Etrix.

Nadajnik Etrix 1VADA-T M16742 służy do przesyłania na większe odległości sygnału (video, audio, alarmowego) z jednej kamery za pomocą czteroparowego kabla UTP CAT5e. Zapewnia przesył sygnałów wizyjnych nawet do 2400 metrów przy optymalnej jakości wideo. Urządzenie dopasowuje impedancję kabla koncentrycznego 75 Om do impedancji przewodu symetrycznego, jakim jest skrętka.
Wykorzystywany jest w systemach monitoringu, pozwalając na efektywne projektowanie instalacji oraz uniknięcie nadmiaru okablowania.
Przy przesyłaniu sygnału wideo przez transformator M16742 należy dostosować jego parametry zależnie od odległości transmisji.
Kamera kompaktowa n-cam 559 (540 TVL,  Sony Super HAD II CCD, 0.05 lx, 9-22mm, IR 50m)Transformator wideo Etrix 1VADA-T aktywny nadajnik (wideo, audio, dane)Transformator wideo Etrix 1VADA-R aktywny odbiornik (wideo, audio, dane)Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922P 19'
Połączenie aktywnych transformatorów odbiornika i nadajnika
umożliwiające transmisję wideo, danych i audio
W nadajniku są trzy możliwości regulacji odległości transmisji za pomocą przełącznika "Level". Nastawienie najniższej pozycji pozwala na transmisję (przy udziale aktywnego odbiornika) na odległość 1400-1700 m, na średnim poziomie - na odległość 1700-2000 m, a najwyższy poziom - na odległość 2000 - 2400 m.
Natomiast w aktywnym odbiorniku M16743, który współpracuje z Etrix 1VADA-T, mamy dwa regulatory. Pierwszy z nich, "Sharpness", odpowiada za nastawienie kontrastu i redukcję zakłóceń. Ustawienia dokonuje się nastawiając odpowiednio przełącznik typu "Dip switch" (ilustracja obok).


Drugi, "Brightness", pozwala na dostosowanie jasności obrazu. Jest regulowany za pomocą potencjometru.

Obraz uzyskany bez regulacji parametrów nadajnika M16742
Obraz uzyskany z prawidłowym doborem parametrów nadajnika M16742

Kamery z WDR sprawdzają się przy weryfikacji tablic rejestracyjnych.

Kamery z typowymi przetwornikami nie radzą sobie ze światłem reflektorów skierowanym wprost w obiektyw, co nie pozwala na stosowanie ich do rozpoznawania tablic rejestracyjnych.
Rozwiązaniem jest zastosowanie kamery posiadającej funkcję WDR Wide Dynamic Range. Każdy piksel w kamerze wyposażonej w WDR jest swoistym przetwornikiem analogowo - cyfrowym, dlatego też w zależności od oświetlenia, czas ekspozycji zostaje dobierany indywidualnie i nie występuje zjawisko prześwietlenia lub niedoświetlenia obrazu.
Działanie WDR.
Kamera zewnętrzna IP ACTi TCM-1231 dzień/noc K1021 oprócz WDR wyposażona jest w oświetlacz IR, dzięki któremu numery tablic rejestracyjnych są doskonale widoczne.

Prezentacja zasady działania kamery z funkcją WDR została przedstawiona na filmie znajdującym się w karcie katalogowej K1021.

Oprogramowanie Opensource dla TP-LINK TL-WR1043ND N3253.

Router, który pozwala rozprowadzić Internet na wszystkie komputery, jest podstawowym elementem domowej i biurowej sieci. Urządzenie to jest podłączone non stop do zasilania i do sieci, więc odpowiednio oprogramowane może przejąć wiele funkcji innych urządzeń.
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR1043ND z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR1043ND z routerem,
Gigabitowym switchem 300Mb/s 802.11n N3253
Dodanie nowych funkcjonalności jest możliwe poprzez "flashowanie" pamięci FLASH urządzenia, czyli podmianę fabrycznego firmware'u oprogramowaniem opensource. Opensource dla routerów to stosunkowo nowa dziedzina. Pamiętać przy tym trzeba, że wymiana oprogramowania może grozić utratą gwarancji, jednak dla doświadczonych informatyków może nieść wiele możliwości unowocześniania instalacji.
W sieci jest dostępne i stale rozwijane oprogramowanie OpenWRT dla TP-LINK TL-WR1043ND N3253. Bardzo interesującą nową funkcjonalnością, dostępną dzięki OpenWRT, jest możliwość utworzenia serwera NAS i poprzez podłączenie zwykłego dysku na złączu USB routera udostępnienie zasobów w sieci.
Widok okien do konfiguracji oprogramowania
Oprogramowanie OpenWRT umożliwia sterowanie routerem za pomocą smartfonów wyposażonych w system Android. Co, między innymi, pozwala na zdalne sterowanie radiem i odtwarzaczem MP3 zaimplementowanym dzięki nowemu softowi.
Dla użytkowników, którzy pobierają pliki z Internetu za pomocą torrentów, program w routerze pozwoli ściągać pliki i zapisywać je na dysku twardym, a po ukończeniu pobierania wyśle użytkownikowi sms-a bądź e-mail z informacją o tym.

Jordania.

Jordania to kraj wyżynny, większość terenu zajmują równiny położone na wysokości 700 - 1000 m n.p.m. Najwyższym wzniesieniem jest Dżabal Umm ad Dami (1854 m n.p.m.) położony w górach Dżabal-asz-Szara na zachodzie kraju. Znajduje się tu również najniższy punkt - depresja Morza Martwego - 408 m p.p.m.
Południowa część kraju to półpustynie noszące nazwy Moab i Idumea, na wschodzie rozciąga się pustynia Harra z dominującymi rozległymi pokrywami czarnej lawy wulkanicznej. Jedynie północno-zachodnia część kraju posiada warunki naturalne, sprzyjające rozwojowi osadnictwa, umożliwiające prowadzenie upraw bez sztucznego nawadniania.
Źródło: Wikipedia
Petra - najcenniejszy zabytek Jordanii
Pisaliśmy w Informatorze:

Adapter Power over Ethernet (PoE). Adapter N9206 umożliwia zasilanie urządzeń pracujących w sieciach LAN za pomocą skrętki 4-parowej (schemat 1). Stosując to rozwiązanie można zasilić Access Point umieszczony w hermetycznej obudowie przy antenie (w celu zmniejszenia strat na przewodzie antenowym) za pomocą zasilacza znajdującego się wewnątrz budynku...

Domowy monitoring IP - kamera TP-Link TL-SC3130G. Bezprzewodowa kamera TP-Link TL-SC3130G K1150 jest idealnym rozwiązaniem zabezpieczającym mieszkanie.
Dzięki interfejsowi bezprzewodowemu 54 Mbps można ją zainstalować wszędzie tam, gdzie brakuje okablowania...

Spis tematów zawartych w Informatorach
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-507