Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 38/2010 (15.11.2010)

Europa w telewizyjnym klinczu - DVB-T.

W stosunku do swojego poziomu rozwoju, Europa jest opóźniona do reszty świata w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii telewizyjnych. Bezdyskusyjna jest konieczność szybkiej digitalizacji telewizji. Jest to etap, który trzeba przejść na drodze do telewizji wysokiej rozdzielczości HD i trójwymiarowej.
Dwa czynniki hamują rozwój naziemnej telewizji cyfrowej. Pierwszym jest błędna polityka w zakresie przyjmowania standardu. Drugim jest pozakulisowy, ale skuteczny opór europejskich monopolistów telewizyjnych.
Przyjęcie pierwotnego standardu DVB-T (MPEG2) oznaczało położenie nacisku na rozwój telewizji cyfrowej w standardowej rozdzielczości. Wynikało to z koncepcji, że przy ograniczonym paśmie częstotliwości, w takiej formule będzie można uruchomić większą ilość nowych programów. W tym standardzie wystartowali pionierzy digitalizacji na kontynencie, między innymi: Hiszpanie, Francuzi, Niemcy. Już w trakcie wdrażania okazało się, że nowa technologia narzuca ograniczenia w rozwoju telewizji HD.
Kolejne kraje, pomne tych doświadczeń, zaczęły budowę telewizji cyfrowej w zmodyfikowanym wariancie: standard DVB-T z kompresją H.264, znacznie bardziej nadającą się do wdrażania telewizji wysokiej rozdzielczości. W międzyczasie został przyjęty docelowy standard DVB-T2 (H.264), który w bieżącym roku ostro zaczyna wchodzić na rynek.
Sygnał do startu we wdrażaniu DVB-T2 dała w 2009 roku Wielka Brytania. Pozytywne efekty uruchomienia serwisów DVB-T2 (Freeview HD i BBC One HD) zaowocowały wzrostem zainteresowania tą technologią w Europie.
W październiku bieżącego roku Włochy, jako pierwszy kraj na świecie, rozpoczęły oficjalne nadawanie całego pakietu kanałów w DVB-T2, natomiast 1 listopada Szwecja pokazała jak powinno wyglądać wdrażanie cyfrowej telewizji - w ciągu jednego dnia sygnałem pokryte zostało 70% kraju z perspektywą pokrycia 90% w najbliższym roku. Szwedzka telewizja DVB-T2 oferuje jak na razie wyłącznie kanały High Definition (bezpłatne SVT-1 oraz SVT-2 oraz płatne MTV, National Geographic oraz Canal+). W ślad za nią, na początku 2011 roku pójdzie Finlandia.
Zaawansowane testy standardu DVB-T2 trwają w Austrii, Czechach, Niemczech, Danii oraz Hiszpanii, czyli w krajach, gdzie telewizja cyfrowa nadawana jest z wykorzystaniem kompresji MPEG-2.
Pod dużym znakiem zapytania stoi perspektywa wdrażania standardu DVB-T2 w krajach takich, jak Polska, Węgry, czy Portugalia, w których mniej zaawansowany standard (DVB-T w wersji 1) połączono z bardziej efektywną metodą kompresji H.264.
Podsumowując, obecnie w Europie naziemna telewizja cyfrowa wdrażana jest w trzech standardach, z których docelowy i najlepszy, czyli DVB-T2, jest dopiero w powijakach. Taki chaos powoduje wyższe ceny sprzętu dla nadawców i odbiorców, jak i spowalnia wymianę technologii. Jednak jest on na rękę obecnym nadawcom, którzy bez konieczności pilnych inwestycji zgarniają większe zyski z reklam przy ograniczonej konkurencji.
Warto również dodać, że Chiny są bardziej zaawansowane we wdrażaniu własnego odpowiednika DVB-T2, który nosi nazwę DMB-T/H i jest nowocześniejszy niż jego europejski odpowiednik.
Rozpowszechnienie rożnych standardów naziemnej telewizji cyfrowej
Czym właściwie DVB-T2 różni się od DVB-T? Oba standardy transmisji wykorzystują technikę OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplex), przy czym jego druga wersja czyni to w sposób dużo bardziej zaawansowany. Zwiększona została liczba nośnych (tryby 1k, 2k, 4k, 8k, 16k, 32k, 16k rozszerzony oraz 32k rozszerzony) oraz szybkość stosowanych modulacji (dodano zaawansowaną modulację 256QAM). Tak szybki przesył danych w kanale radiowym wymagał opracowania nowych technik korekcji błędów. DVB-T2 wykorzystuje do tego liniowe kodowanie LDPC (Low Density Parity Check) oraz cykliczne BCH (Bose-Chaudhuri-Hocquenghem). Milowym krokiem w dziedzinie modulacji cyfrowych było również opracowanie tzw. rotacyjnych diagramów konstelacji (Rotated Constellations) w celu zapewnienia większej odporności na zakłócenia.
DVB-T2 oferuje blisko dwukrotny wzrost maksymalnej przepływności bitowej w obrębie jednego transpondera (50,34 Mb/s) w stosunku do transpondera w wersji standardu DVB-T (31,66 Mb/s), co daje większe perspektywy rozwoju telewizji HD i trójwymiarowej.

Standard DVB-T2 DVB-T
FEC LDPC+BCH
1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 4/5, 5/6
CC+RS
1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8
Konstelacje QPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM QPSK, 16QAM, 64QAM
Interwał ochronny 1/4, 19/256, 1/8, 19/128, 1/16, 1/32, 1/128 1/4, 1/8, 1/16, 1/32
Liczba podnośnych 1K, 2K, 4K, 8K, 16K, 16K ext., 32K, 32K ext. 2K, 8K
Scattered pilots 1%, 2%, 4%, 8% całości 8% całości
Continual pilots 0,35% całości 2,6% całości
Pasmo 1.7, 5, 6, 7, 8, 10 MHz 5, 6, 7, 8 MHz
Max. przepływność bitowa 50,34 Mb/s 31,66 Mb/s

Tajlandia - Phuket.


Tu powstają prądy błądzące

Instalacja multiswitchowa TERRA - trudny przypadek.

Okazuje się, że stopień skomplikowania instalacji SMATV nie zawsze zależy od liczby gniazd abonenckich. Niejednokrotnie instalacja na kilkanaście gniazd potrafi dużo bardziej uprzykrzyć życie projektantowi i instalatorowi, aniżeli teoretycznie skomplikowane systemy na nawet kilkaset gniazd.
Źródłem większych problemów są zazwyczaj duże odległości pomiędzy kolejnymi elementami sieci: zestawem antenowym, wzmacniaczem, multiswitchem, jak i duże różnice w odległościach gniazd abonenckich od multiswitcha.
Problemem może okazać się podanie takiego poziomu sygnału na multiswitch, aby nie przesterował on odbiorników położonych najbliżej, przy jednoczesnym zapewnieniu dobrego odbioru na gniazdach oddalonych najbardziej. W przypadku gniazd skrajnie oddalonych należy mieć na uwadze fakt, iż zbyt wysoki sygnał na wejściu multiswitcha może spowodować jego przesterowanie.
W konkretnym przypadku stadionu sportowego jedna instalacja miała objąć dwa oddalone od siebie o około 90 m lokalizacje gniazd. Dach stadionu ograniczał możliwości wykonania dwóch antenowych systemów odbiorczych. Zdecydowano się na jedną antenę i połączenie kablowe.
Pierwszy multiswitch oddalony jest o 30 m od zestawu antenowego, gniazda są oddalone od multiswitchy o około 10 - 80 m.
Problemem nie była więc liczba gniazd, a struktura instalacji wynikająca z topologii budynków.
Schemat instalacji w programie SatNet
Do wykonania głównej magistrali kablowej, ze względu na spore odległości, zdecydowano się wykorzystać przewód Triset-11 E1017. Przyłącza abonenckie wykonane zostały w oparciu o przewód Triset-113 E1015. Do instalacji wykorzystano urządzenia marki TERRA: multiswitche MSV R70712 oraz R70716, wzmacniacz SA-501 R70501 oraz rozgałęźnik SS-504 R70515.
Program SatNet pozwolił na weryfikację ustawień urządzeń i ich rozmieszczenia (np. umiejscowienie wzmacniacza SA-501 przed rozgałęźnikiem SS-504 rodziło szereg utrudnień) oraz analizę możliwych do wystąpienia problemów.
Poniższy rysunek przedstawia wykres poziomu sygnału w funkcji częstotliwości dla najbardziej oddalonych gniazd. Widać doskonale, że na pierwszym z nich abonent mógłby mieć problemu z odbiorem kanałów telewizji naziemnej położonych w górnej części pasma UHF. Na najbardziej oddalonym gnieździe od multiswitcha w drugim budynku, poziom sygnału w całym paśmie jest akceptowalny.
Poziom sygnału telewizji naziemnej na gniazdach najbardziej oddalonych
Problem ten został rozwiązany poprzez zastosowanie na wyjściu multiswitcha wzmacniacza TERRA HSA-001R6 R82320. Wzmacniacz ten znajduje zastosowanie w tego typu sytuacjach ze względu na pasmo działania (TV+SAT) oraz możliwość przekazywania sygnałów sterujących pochodzących z odbiornika satelitarnego.

Projekt instalacji wykonany został w programie SatNet firmy TERRA. W trakcie projektowania możliwe jest prześledzenie zachowania się całej sieci i zdefiniowanie nastaw na wszystkich urządzeniach. Wykonanie projektu w programie SatNet zajmuje około 30 minut.

Program na licencji freeware można pobrać z ftp firmy DIPOL.
Opis programu SatNet.

Większe możliwości rejestratorów Hikvision/Ultimax.

iVMS4500 to pakiet oprogramowania przeznaczonego do podglądu i obsługi zdalnej rejestratorów Hikvision/Ultimax. Pod koniec października ukazała się wersja przeznaczona dla telefonów komórkowych wyposażonych w system operacyjny Android. Tym samym wszystkie najpopularniejsze palmtopy i smartfony mogą stać się częścią systemu monitoringu. Aplikacja, w zależności od tego, na jaką platformę jest przeznaczona, oferuje różne możliwości. Wśród wielu zalet aplikacji należy wymienić:
  • możliwość definiowania i zapamiętywania urządzeń sieciowych,
  • konfigurowany strumień transmisji danych, rozdzielczość i jakość obrazu,
  • możliwość ustawień parametrów obrazu,
  • zaimplementowane sterowanie kamerami PTZ,
  • opcja tworzenia zrzutów ekranowych.
HIKHIKKamera dzień/noc IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-E
iVMS4500 - aplikacja na wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne telefonów komórkowych
Oprogramowanie dostępne jest dla wszystkich popularnych platform: Symbian 3rd, BlackBerry, iPhone, WindowsMobile, Android. Dla starszych telefonów posiadających obsługę środowiska JAVA można zainstalować specjalną , nieco uproszczoną wersję software'u.
Program iVMS4500 jest darmowy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla użytkowników chcących mieć maksymalną kontrolę nad systemem zabezpieczeń w swoim domu, szefów i właścicieli chcących uzyskiwać dostęp do monitoringu swoich zakładów, strażników mogących w czasie obchodu terenu monitorować wybrane strefy.
Program współpracuje z rejestratorami Hikvision/Ultimax serii 7300: M73040, M73080, M73160, serii 8100HDI: M76080, M76081, M76160, M76161, serii 8100HFI: M78080, M78160.
Dodatkowo obsługiwane są rejestratory Ultimax 104 M71040 i 204 M72040 oraz kamery IP Ulticam K1441.
Aplikacje pobrać można ze stron katalogowych poszczególnych urządzeń na witrynie www.dipol.com.pl.

Procesor sygnałowy Sony Effio-E.

Procesor sygnałowy - Effio-E (ang. Entry level) - został wprowadzony do sprzedaży w lipcu 2010 r. W podstawowej konfiguracji zestawu z "Effio" można zastosować przetworniki obrazu z rozdzielczością poziomą od 510 do nawet 960 pikseli (z tego przetwornika można uzyskać obraz o rozdzielczości powyżej 650 TVL).
Analogowy zapis obrazu z przetwornika przesyłany jest do przetwornika analogowo-cyfrowego AFE - Analog Front End (CXD4816GG), gdzie zostaje zamieniony na obraz cyfrowy i przesłany do procesora sygnałowego "Effio". Procesor sygnałowy dokonuje przetwarzania sygnałów cyfrowych, w tym analizy obrazu i jego modyfikacji, w zależności od zaimplementowanych funkcji (np. detekcja ruchu, strefy prywatności, redukcja szumów, HLC, ATR). Procesor ma 2 wyjścia analogowe (jedno PAL, drugie NTSC) oraz wyjście cyfrowe zgodne z protokołem ITU-RBT.625 (protokół transmisji nieskompresowanych danych cyfrowych).
Schemat blokowy systemu z zastosowanym DSP "Effio"
Najważniejsze cechy i funkcje "Effio":
  • zwiększenie rozdzielczości zapisu obrazu do ponad 650 TVL,
Obraz z badania rozdzielczości kamery z DSP "Effio" wg metody
opracowanej przez japońskie stowarzyszenie Jeita - wynik prawie 700 TVL
  • wyższy stosunek sygnał/szum poprzez zastosowanie specjalnych filtrów, które jednocześnie wygładzają obraz, jak i pozwalają zachować ostre krawędzie,
Redukcja szumów pozwalająca na zachowanie ostrych krawędzi.
Po lewej obraz z wyłączoną redukcją szumów, w środku z zastosowaniem typowego filtra,
a po prawej obraz z zastosowaną w "Effio" redukcją szumów.
  • doskonalsze odwzorowanie kolorów, dzięki szerokiemu zakresowi śledzenia bieli (w temperaturze barwowej od 1 800 K do 10 500 K),
Po lewej obraz w typowej kamerze a po prawej z DSP "Effio"
  • ATR (Adaptive Tone Reproduction - Adatapcyjna Reprodukcja Kolorów) - funkcja, która poprawia jakość obrazu w różnym oświetleniu, zwiększając kontrast pomiędzy ciemnymi i jasnymi obszarami ekranu.
Porównanie obrazu z typowej kamery bez ATR oraz z "Effio" i włączonym ATR
Obraz z kamery Sunell SN-BXC5930CDN ( M11209 ) wyposażonej właśnie w ten procesor można oglądać "na żywo" przez Internet za pośrednictwem serwera wideo ACTi TCD-2100 ( K2150 ) - warto zwrócić uwagę na pracę kamery w warunkach nocnych.
Kraków, ulica Ciepłownicza - kamera testowa

Transmisja dźwięku w CCTV.

Coraz więcej kamer jest wyposażonych w moduł audio. Możliwość transmisji głosu jest coraz częściej wykorzystywana przy projektowaniu instalacji. Nie ma potrzeby kładzenia oddzielnych kabli do transmisji dźwięku, można do tego użyć istniejącą infrastrukturę CCTV. Dodatkową zaletą jest możliwość kierowania komunikatu w konkretne miejsce, które jest obserwowane poprzez kamerę.
W przypadku monitoringu miejskiego możliwość kontaktu głosowego z operatorem zwiększa bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu kamery, wykorzystanie transmisji audio w monitoringu parkingów ułatwia obsłudze pracę i kierowanie ruchem.
W przypadku obiektów wartowniczych warto zastanowić się nad wydzieleniem zestawu kamer do wzajemnego nadzoru i wewnętrznej komunikacji.

Do tego celu można wykorzystać rozwiązania oparte o kamery IP, jak np. K1530 lub K1531. Podłączając je do komputerów z systemem Windows 2000/XP/Vista/Windows 7 można stworzyć w przeciągu kilku minut połączenie video między dwoma dowolnymi miejscami na świecie. Aby zabezpieczyć się przed niekontrolowanym przechwyceniem danych przez osoby trzecie, połączenie można dodatkowo tunelować oraz szyfrować tworząc sieć VPN.
Kamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PIXORD P606 z oświetlaczem podczerwieni
Bezprzewodowa kamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PIXORD P606W
Kamera megapikselowa
2.0 Mpix H.264 PIXORD P606
K1530
Bezprzewodowa kamera megapikselowa
2.0 Mpix H.264 PIXORD P606W
K1531
Możliwe jest uzyskanie konferencji wielokamerowej otwierając kolejne okna w przeglądarce. Do konfiguracji połączenia wideo wymagany jest jedynie adres IP kamery rozmówcy.
Kamery Pixord P606 K1530 oraz P606W K1531 zapewniają płynny obraz z bardzo dużą ilością szczegółów.
Kamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PIXORD P606 z oświetlaczem podczerwieniBezprzewodowa kamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PIXORD P606W
Okno wideokonferencji

ULTIAIR - monitoring parkingu.

Założenie przewodowego monitoringu CCTV na wcześniej zbudowanym parkingu jest kosztowne i czasochłonne. Rozwiązaniem nowoczesnym i bezpiecznym jest transmisja bezprzewodowa. Jej dużą zaletą jest możliwość przenoszenia kamer wraz ze zmieniającymi się zagrożeniami. Wykorzystanie do budowy sieci transmisyjnej urządzeń marki ULTIAIR pozwala na budowę wydajnych i stabilnych połączeń.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC
Monitoring parkingu centrum handlowego.
Konfiguracja sieci sprowadza się do zaprogramowania urządzeń, co zajmuję kilka minut, oraz do dostosowania mocy transmisji.

Oferta urządzeń Ultiair
Pisaliśmy w Informatorze:

VoIP 19 mil od brzegu! Zasięg telefonów komórkowych GSM jest stosunkowo niewielki.
Rozwiązaniem problemu jest instalacja telefonu satelitarnego, lecz jego koszt jest zbyt wysoki.
Problem braku komunikacji rozwiązała firma teleinformatyczna RCS , wykorzystując antenę TRANS-DATA CDMA DZ10,2 A742020. Jej użycie znacznie zwiększyło zasięg sieci CDMA (450 MHz), która umożliwia dostęp do Internetu...

Szybko i bezpiecznie - link światłowodowy. Dwa budynki kompleksu szpitalnego, odległe od siebie o 10 kilometrów, w celu usprawnienia przepływu danych postanowiono połączyć niezawodnym i bezpiecznym linkiem. Podstawowymi wymaganiami połączenia było bezpieczeństwo oraz stała prędkość połączenia - 1 Gb/s....


Media konwerter M-207G 1Gb/s - jedno wlókno jednomodowe do 20 km
Zdalny reset i kontrola zasilania - watchdog. Watchdog IP Power 9258HP N3410 umożliwia, przy wykorzystaniu sieci Internet, automatyczne lub ręczne sterowanie zasilaniem czterech urządzeń. Monitorowanie automatyczne odbywa się przy pomocy funkcji PING - w przypadku braku odpowiedzi następuje reset badanego urządzenia. Urządzenie może też realizować cykl zapisany w Kalendarzu - włączeń, wyłączeń oraz resetu...

Spis tematów zawartych w Informatorach