Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 39/2010 (22.11.2010)

Będzie widać lepiej - nowe przetworniki CMOS.

W sierpniu bieżącego roku firma Canon poinformowała o opracowaniu dwóch przełomowych przetworników w technologii CMOS.

Pierwszego na świecie przetwornika CMOS o rozdzielczości 120 mln pikseli (120 Mpx) oraz pierwszego na świecie przetwornika CMOS o wielkości 202 x 205 mm.

Przetwornik o rozdzielczości 120 mln pikseli ma wymiary 29,2 x 20,2 mm (APS-H), czyli jest takiej wielkości, jak używane w aparatach EOS-1D. Przy tym ma ponad 7 - krotnie wyższą rozdzielczość, niż dotychczasowe komercyjne rozwiązania. Dla uzmysłowienia jakości obrazu generowanego z tego przetwornika warto powiedzieć, że można go powiększyć 300 razy, aby jeszcze otrzymać akceptowaną przez nas jakość obrazu telewizyjnego.

Drugi przetwornik, o wymiarach 202 x 205 mm, ze względu na wielkość nie będzie stosowany w popularnych urządzeniach. Możliwość pracy przy wyjątkowo słabych oświetleniach predestynuje go do zastosowań wojskowych, kartograficznych i meteorologicznych. W stosunku do najlepszych komercyjnych rozwiązań ma on 100 razy większą czułość.

Opracowania Canona to prace studialne pokazujące możliwości jeszcze do niedawna niedocenianej technologii CMOS.
Na pierwszym rysunku: zasada działania tradycyjnych przetworników CMOS FIS (Front Side Illumination),
na drugim: CMOS BSI (Back Side Illumination), na trzecim przetworniki OmniBSI-2
- materiały OmniVision Technologies
Jednak prawdziwa rewolucja trwa na rynku urządzeń konsumenckich.
W 2007 roku firma OmniVision Technologies opracowała technologię "tylnego podświetlania" (Back-Illuminated Sensor; BIS, BI). Charakteryzuje się ona dwukrotnie większą czułością oraz znacznie mniejszymi szumami w porównaniu do typowych przetworników CMOS z technologią "przedniego podświetlenia".

W technologii CMOS BIS warstwa z elementami światłoczułymi jest zamieniona miejscami z warstwą tranzystorów i przewodów, dzięki czemu więcej światła może dotrzeć do tych elementów, co znacznie poprawia czułość przetwornika.

Przetworniki CMOS wytworzone nowym sposobem mają lepszą rozdzielczość i większą czułość. Obecnie jesteśmy w fazie przechodzenia największych producentów przetworników (Aptina, Canon, OmniVision Technologies, Samsung, Sony) na tę technologię. OmniVision Technologies opracowała w bieżącym roku przetworniki OmniBSI-2 (drugiej generacji) o wielkości piksela 1,1 mikrona, dotychczas najmniejsze elementy światłoczułe miały wielkość 1,4 mikrona. Swoją technologię przetworników CMOS BIS o nazwie Exmor R z sukcesem rozwija Sony, który jeszcze w bieżącym roku wprowadzi do produkcji urządzenia z przetwornikami 16,2 Mpx. Samsung rozpocznie produkcję nowych przetworników CMOS BIS: S5K4E5 (5 MPx), S5K2N1 (14,6 MPx) w bieżącym kwartale.
W epoce gwałtownego rozwoju multimediów ogromnego znaczenia nabiera rozwój technologii związanych z rejestrowaniem i przekazywaniem obrazów. Elementem, który w dużym stopniu decyduje o jakości obrazu jest przetwornik. Przetwornik (matryca) to element w kamerze lub aparacie fotograficznym przetwarzający przygotowany przez obiektyw obraz na impulsy elektryczne. Obecnie stosowane są dwie główne technologie wykonania matryc: CCD i CMOS. CMOS jest znacznie tańsza, natomiast CCD oferuje jeszcze ciągle większą czułość i rozdzielczość. Według raportu Global Industry Analysts rynek przetworników będzie przyrastał w najbliższych latach minimum 10% rocznie. Jednak większość przyrostu będzie należała do przetworników CMOS, sprzedaż przetworników CCD powinna wzrosnąć maksimum 3%.

Anteny na renesansowym szlaku.

W tym kraju jest 12 miejsc, które wpisano na listę UNESCO. Jest to ponad dwa razy więcej aniżeli wynosi średnia światowa. Nadanie zabytkowi miana zabytku UNESCO jest aktem, w wyniku którego społeczeństwo całego świata oświadcza: „Tak, jest to coś wyjątkowego i niepowtarzalnego na całym świecie, jest to coś, co jest naszym wspólnym dziedzictwem, co zobowiązujemy się chronić jeden dla drugiego i w interesie nas wszystkich - narodów świata".
Wśród tych zabytków wyróżniają się renesansowe kompleksy miejsko-zamkowe.
W jakim kraju znajdują się te zabytki? - Odpowiedź na końcu Informatora.

Jak zainstalować tuner DVB-T Signal HD-507?


Jak zainstalować tuner telewizji cyfrowej Signal HD-507
Jak zainstalować tuner DVB-T Signal HD-507?
Krótki film przedstawiający proces instalacji tunera DVB-T. To jest takie proste!

Telewizja kablowa na kilku odbiornikach - problemy z podziałem.

Dobierając urządzenie do podziału sygnału z gniazdka telewizji kablowej należy zwrócić uwagę na różnice w wymaganiach dla sygnałów cyfrowych i analogowych.
Akceptowalny poziom sygnału modulowanego cyfrowo (64QAM) to już 45 dBuV, podczas gdy minimalny poziom sygnału analogowego (AM) to 57-60 dBuV. Różne są również wymagania dotyczące minimalnego parametru C/N: 43 dB dla sygnału analogowego, natomiast w przypadku sygnału cyfrowego C/N = 28 dB gwarantuje odpowiednio niski poziom bitowej stopy błędów BER.
Podczas wyboru wzmacniacza, bardzo istotnym jest wybór urządzenia umożliwiającego regulację poziomu wyjściowego. Jako przykład, w którym zakup wzmacniacza bez regulacji (wzmocnienie najczęściej około 20 dB) rodzić może problemy, jest sytuacja, w której pomiar na gniazdku abonenckim wykazuje około 65 dBuV dla sygnału analogowego i cyfrowego. Podbicie obu z nich o 20 dB spowoduje, że możliwy będzie odbiór sygnału analogowego na większej ilości odbiorników, natomiast jakość sygnału cyfrowego ulegnie całkowitej degradacji, przekraczając znacznie zalecany poziom 75 dBuV.
Drugim bardzo istotnym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas wyboru wzmacniacza telewizji kablowej jest współczynnik szumów danego urządzenia. Bardzo często operatorzy sieci kablowych ze względów ekonomicznych dostarczają do gniazd abonenckich swoich klientów sygnał o możliwie minimalnym odstępie sygnał/szum. Stosowanie tanich, słabej jakości wzmacniaczy spowodować może wzrost poziomu sygnału, przy jednoczesnym spadku parametru C/N poniżej wymaganej, wspomnianej powyżej wartości. W przypadku, gdy margines pozostawiony przez operatora wynosi kilka decybeli, kluczowym jest zastosowanie wzmacniacza o niskim poziomie szumów.
Produktami, które spełniają wymagania względem jakości sygnału i poziomu jego zaszumienia są wzmacniacze marki TERRA. Do opisanych zastosowań polecamy szczególnie wzmacniacz HA-129R65 R82316 z aktywnym kanałem zwrotnym (cyfrowe sieci kablowe) i współczynnikiem poziomu szumów nieprzekraczającym 6 dB.
Wzmacniacz budynkowy z aktywnym kanałem zwrotnym HA-129R65 Terra
Wzmacniacz budynkowy z aktywnym kanałem zwrotnym
HA-129R65 TERRA R82316

Ekonomicznie i profesjonalnie - rejestratory TREND.

Instalatorzy spotykają się z wymaganiami klientów, których oczekiwania wobec systemu monitoringu są wysokie, lecz budżet nie pozwala na zainstalowanie sprzętu najwyższej klasy.
Rozwiązaniem problemu są profesjonalne rejestratory TREND serii 250. Model 16 kanałowy M72516 to doskonałe urządzenie pozwalające na rejestrację obrazu z kamer analogowych w najwyższej, analogowej rozdzielczości. Kompresja H.264 zapewnia maksymalne zmniejszenie rozmiaru ilości danych, co w połączeniu z możliwością zainstalowania dwóch dysków 2 TB pozwala na przechowywanie materiału z wielu dni. Prędkość nagrywania 6 kl./s w rozdzielczości 4 CIF (704 x 576) na każdy kanał zapewnia maksymalną rozdzielczość obrazu i pozwala na zidentyfikowanie osób, twarzy, napisów.
Kamera wandaloodporna V-CAM 515 (550 TVL, Sony Super HDD II CCD , 0.01 lx, 4mm, IR)Kamera szybkoobrotowa PH-10H (500 TVL, Sony Interline Transfer CCD, 0.7 lx, 3.8-38mm)Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy TREND 250X16 H.264Kamera kompaktowa n-cam 550 (540 TVL,  Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m)
Przykładowy schemat instalacji
TREND 250X16 obsługuje najpopularniejsze protokoły sterowania PTZ. Rejestrator posiada możliwość definiowania kont użytkowników o różnym stopniu uprawnień, dzięki czemu można ograniczyć dostęp wskazanym osobom do wybranych opcji konfiguracji lub odtwarzania.
DVR pozwala na swobodne korzystanie z monitoringu, również mobilnego. Podgląd, oprócz lokalnego, uzyskać można poprzez przeglądarkę Internet Explorer, oprogramowanie klienckie dołączone do rejestratora oraz poprzez telefony komórkowe wyposażone w system operacyjny Symbian lub Windows Mobile. Rejestrator TREND 250X16 M72516 to propozycja dla wszystkich oczekujących wysokiej jakości za rozsądną cenę.

Transmisja wideo po skrętce na większe odległości.

Transmisja sygnału po skrętce jest nie tylko uzasadniona ekonomicznie (skrętka UTP jest znacznie tańsza od kabla koncentrycznego), ale także można transmitować obraz z kamer, bez zakłóceń, na odległość 2400 m. Aby to zrealizować należy użyć urządzeń, które dopasowują impedancję kabla koncentrycznego (75 Ω) do impedancji przewodu symetrycznego (100 Ω).
Jeśli przesyłamy pojedynczy sygnał wideo na odległość do 400 m można użyć jednego z transformatorów pasywnych marki Etrix:
Transformator video 1VP-B z wtykiem BNC, kątowy (2 szt.)
Transformator video 1VP-A z wtykiem BNC (2szt.)
Transformator wideo 1VP-C z wtykiem BNC na kablu
Transformator video 1VAP z wtykiem BNC oraz z łączem zasilania na kablu
1VP-B
M16654
1VP-A
M16655
1VP-C
M16658
1VAP
M16659
Transformatory pasywne Etrix
  • M16655 - transformator z wtykiem BNC
  • M16654 - transformator z wtykiem BNC pod kątem
  • M16658 - transformator z wtykiem BNC na przewodzie
  • M16659 - transformator z wtykiem BNC oraz z transmisja zasilania
Jeśli przesyłamy wiele sygnałów wideo na odległość do 400 m można użyć jednego z wielokanałowych transformatorów pasywnych marki Etrix:
Transformator wideo Etrix 4VP (4 kanały, pasywny)
Transformator pasywny 4 kanały wideo Etrix 4VP
M16662
  • M16662 - transmisja 4 kanałów wideo
  • M16664 - transmisja 8 kanałów wideo
  • M16715 - transmisja 16 kanałów wideo
Jeśli przesyłamy wiele sygnałów wideo na odległość do 2400 m można użyć jednego z następujących transformatorów aktywnych marki Etrix:
Transformator wideo Etrix 4VA-T aktywny nadajnik
Transformator wideo Etrix 4VA-T aktywny nadajnik
M16744
  • M16742 - transmisja 1 kanału wideo, aktywny nadajnik (przesyłanie audio, wideo i danych)
  • M16743 - transmisja 1 kanału wideo, aktywny odbiornik (odbiór audio, wideo i danych)
  • M16744 - transmisja 4 kanałów wideo, aktywny nadajnik
  • M16745 - transmisja 4 kanałów wideo, aktywny odbiornik
Można łączyć dowolne transformatory pasywne, natomiast transformatory aktywne muszą być tej samej marki i muszą być połączone kablem o długości co najmniej 600 m.
Połączenie transformatora aktywnego i pasywnego jest możliwe, gdy transformator aktywny używany jest jako odbiornik, można osiągnąć zasięg transmisji do 1200 m.

Monitoring CCTV - zabezpieczenie przed awarią łącza.

Kamery ACTi serii CAM-66XX K1214, K1215, K1216 wyposażone są w dwa porty RJ-45: WAN i LAN, które poza ich oczywistymi funkcjami, mogą zostać użyte do stworzenia zapasowego łącza. Aby skorzystać z tej opcji należy jedynie uaktywnić funkcję "Failover" w menu kamery. Transmisja odbywa się wówczas przez port WAN, natomiast kiedy połączenie zostanie zerwane, wysyłanie danych przełączy się na port LAN.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6630 Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC
"Normalna praca"
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6630 Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC
Awaria łącza i aktywacja pracy awaryjnej
Do stworzenia instalacji pomiędzy rejestratorem a odległą o kilkaset metrów kamerą zaleca się stosowanie bezprzewodowych punktów ULTIAIR N2301 oraz N2311. Zostały one zaprojektowane do budowy sieci monitoringu IP oraz wydajnych sieci dostępu do Internetu.

Wydajna sieć WiFi z dostępem do Internetu.

Router TP-Link TD-W8960N N2904 jest urządzeniem przeznaczonym do współdzielenia łącza internetowego dostarczanego za pomocą technologii ADSL Annex A (np. Neostrada tp). Posiada wbudowany modem ADSL kompatybilny z ADSL/ADSL2/ADSL2+, Access Point w standardzie IEEE802.11n/b/g umożliwiający transmisję danych z prędkością do 300 Mb/s oraz switch 4-portowy. Port WAN jest w postaci złącza RJ11 do podłączenia bezpośrednio do linii telefonicznej.
Wyróżniającą cechą TD-W8960N N2904 jest obsługa standardu 802.11n, umożliwiająca bezprzewodową transmisję danych z prędkością do 300 Mb/s. TD-W8960N zapewnia zaawansowaną kontrolę dostępu, NAT, a jego serwer DHCP obsługuje statyczne przyznawanie adresów IP. Możliwa jest także obsługa serwerów wirtualnych, strefy DMZ oraz zdalne zarządzanie i logowanie. Routerem TD-W8960N możemy zarządzać w bardzo prosty sposób używając dowolnej przeglądarki internetowej. Urządzenie wykazuje się bardzo dobrą stabilnością pracy oraz prostą konfiguracją.
Urządzanie doskonale nadaje się do budowy wydajnej sieci WiFi opartej o standard 802.11n o prędkości transmisji do 300 Mb/s, dzięki czemu bezprzewodowa wymiana danych pomiędzy komputerami jest bardzo szybka (6 razy szybciej niż w innych urządzeniach opartych o standard 802.11g) i wydajna (TD-W8960N posiada bardzo szybki i wydajny procesor). TP-LINK TD-W8960N przede wszystkim wykorzystywany jest do budowy sieci w domach oraz małych biurach.
Router TP-Link ADSL TD-W8960N z Access Pointem 300Mb/s 802.11nKarta 802.11n TP-Link USB TL-WN821N, 300Mbit/sKarta 802.11n TP-Link PCI TL-WN851N, 300Mbit/s
Schemat sieci WiFi opartej o urządzenia pracujące w standardzie 802.11n

Anteny TRANS-DATA - idealne rozwiązanie do wzmacniaczy GSM.

TRANS-DATA jest to marka wysokiej jakości anten komunikacyjnych. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz bardzo dobremu wykonaniu anteny te charakteryzują się bardzo dobrymi i stałymi parametrami.
Cechy wyróżniające:
  • solidne wykonanie,
  • stałe parametry znamionowe,
  • wytrzymała konstrukcja,
  • wytrzymałe i stabilne mocowanie anten,
  • przedprodukcyjna kontrola jakości surowców oraz poprodukcyjna kontrola jakości gotowego wyrobu.
Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5
Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5
A741030
Antena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-A
Antena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-B
Antena wewnętrzna
TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-A
A741001
Antena wewnętrzna
TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-B
A741002
Anteny doskonale nadają się do budowy instalacji opartej o wzmacniacze GSM.
Antena A741030 doskonale nadaje się jako antena zewnętrzna do wzmacniacza GSM (DCS, 3G). W celu rozprowadzenia sygnału wewnątrz pomieszczenia należy zastosować antenę A741001 lub A741002 , która posiada zysk 3 dBi oraz estetyczny wygląd. W celu pokrycia sygnałem długich korytarzy, najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie anteny panelowej A741020 na ścianie i ukierunkowaniu jej tak, aby promieniowała na cały korytarz.
Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KPV7,5/10
Antena panelowa
TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KPV7,5/10
A741020

Czechy.

W Republice Czeskiej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisane są: Praga, Brno, Czeski Krumlow, Holašovice, Kroměříž, Kutná Hora, Litomyšl, Ołomuniec, Telč, Třebíč, Žďár nad Sázavou i Lednice - Valtice.
Renesansowymi kompleksami miejsko-zamkowymi i perłami o ciekawym położeniu są: Telč i jedno z najładniejszych miast świata Czeski Krumlow.
Czeski Krumlow - wieczorny widok z miasta na zamek
Telč i Czeski Krumlow - najpiękniej położone czeskie miasta
Pisaliśmy w Informatorze:

Bitowa stopa błędów BER (Bit Error Ratio) - pomiary. W telewizji cyfrowej jakość obrazu jest zależna wyłącznie od jakości sygnału nie od jego poziomu. W przeciwieństwie do sygnału analogowego, gdzie wraz ze zmniejszaniem się poziomu sygnału występuje wzrost zaszumienia, obraz w przekazie cyfrowym jest poprawny do czasu, do kiedy dekoder potrafi określić występowanie błędów i wykonać procedury korekcyjne.
Bitowa stopa błędów BER jest parametrem decydującym o jakości i możliwości odbioru programów nadawanych cyfrowo...
Digiair PRO - Miernik telewizji cyfrowej DVB-T i analogowej
Pomiar BER. Krótka demonstracja możliwości
miernika Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T
Digiair PRO R10510
CCTV w nowej sieci supermarketów. W marcu 2009 roku została otwarta nowa sieć sklepów pod nazwą Wellworths. Nowe sklepy powstają na bazie supermarketów Woolworths. Oferując podobny asortyment muszą się zmagać się z dużym problemem, jakim są kradzieże...

Schemat megapikselowego systemu monitoringu sklepu

Warto stosować standardowe rozwiązania - szafa RACK. W codziennej praktyce instalacyjnej coraz częściej stosowane są szafy typu RACK - 19", używane od wielu lat w profesjonalnej telekomunikacji, informatyce, systemach nagłaśniających i technice laboratoryjnej.
Estetyczne i funkcjonalne szafy RACK-owe są przeznaczone do montażu wszelakich urządzeń z obudową zaprojektowaną w standardzie 19" (482,6 mm). Jednostka "U" - 1,75 cala (44,45 mm) standaryzuje wysokość urządzeń mocowanych w 19" szafach typu RACK. Pojemność szaf jest związana z ich wysokością i jest określana za pomocą jednostek "U"...

Oferta szaf i akcesoriów typu RACK


Spis tematów zawartych w Informatorach