Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 37/2010 (8.11.2010)

Centrum monitoringu w kamerze.

Centrum Monitoringu wewnątrz nadzorowanego obiektu, kontrolujące kilka analogowych kamer, z obrazem zapisywanym na magnetowidzie poklatkowym - w takiej formule startowała CCTV.
Kamieniem milowym w rozwoju monitoringu było pojawianie się kamer IP i możliwości transmisji obrazu w sieci, co pozwoliło nadzorować kilka rozproszonych obiektów. Jednak wzrastająca ilość materiału wideo, proporcjonalna do ilości zainstalowanych kamer, stała się balastem dalszego powiększania sieci.
Powszechną stała się konieczność nadzoru kilku monitorów, podczas gdy badania naukowe wskazują, że po około 20 minutach ciągłej obserwacji jednego monitora, na którym wyświetlany jest obraz z kamery dozorowej, operator systemu może przeoczyć nawet 90% zdarzeń. Chcąc uniknąć takich sytuacji stworzono oprogramowanie do analizy obrazu, wspomagające pracę operatora.
Niestety, w przypadku konieczności zapisu i poddania analizie wielu strumieni wideo jednocześnie, znacznie wzrastają wymagania wobec oprogramowania i sprzętu. Innym problemem jest fakt, że skuteczna analiza obrazu może być przeprowadzona na materiale wideo dobrej jakości, którego przesyłanie powoduje znaczne obciążenie sieci. Często zdarza się, że współczesne sieci nie mają odpowiednich możliwości do jego przesłania.

Konieczność przezwyciężenia tych ograniczeń spowodowała zintensyfikowanie prac inżynierów i doprowadziła do tego, że stoimy na progu kolejnej rewolucji w tej dziedzinie techniki. Nowym pomysłem jest przeprowadzenie analizy obrazu w kamerze i przesyłanie jej wyniku do Centrum Monitoringu lub nawet bezpośrednio do służb patrolowych. Możliwość instalacji oprogramowania analizującego obraz w kamerach jest związana z opracowaniem nowej generacji procesorów sygnałowych.
Standardowa analiza obrazu wykorzystująca serwer analityczny i nowa, odbywająca się w kamerach, widoczna możliwość bezpośredniego przekazywania obrazu z kamery na smartfony służb patrolowych
Najprostszym wykorzystaniem analizy przeprowadzonej w kamerze jest przesyłanie obrazu tylko w sytuacjach wykrycia ruchu. Taka aplikacja pozwala na zmniejszenie obciążenia łączy telekomunikacyjnych, a jednocześnie zmniejsza ilość materiału, który musi być poddany analizie.
Kamera przekazuje obraz po wykryciu wykroczenia drogowego, pokazując jednocześnie trasę jaką przebył samochód. Archiwalny zapis zdarzenia można pobrać z karty pamięci wbudowanej w kamerę.
Kamery z wbudowaną analizą obrazu często stosowane są do nadzorowania ruchu drogowego i przekazują informację tylko w przypadku wykrycia wykroczeń drogowych. Na przykład: wyprzedzania i parkowania w niedozwolonych miejscach, rozpoznając przy tym numer rejestracyjny pojazdu.

Chcą oglądać Bromo.

Każdego dnia, przed świtem, na górze z antenami i systemami przekaźnikowymi gromadzą się tłumy ludzi. Dostać się tam nie jest łatwo, dojechać można tylko samochodami terenowymi, jednak nie zraża to nikogo.
Wszyscy chcą zobaczyć Bromo o świcie.
Chcą zobaczyć Bromo o świcie. Jak wygląda Bromo o wschodzie słońca
i gdzie trzeba pojechać, żeby go obejrzeć? - Odpowiedź na końcu Informatora.

Miernik Digiair PRO.

Miernik Digiar PRO R10510 to urządzenie szwedzkiej produkcji. Przeznaczeniem urządzenia jest pomoc w dokładnym ustawieniu anteny telewizyjnej przy pomiarach sygnałów analogowych i cyfrowych DVB-T - COFDM oraz diagnostyka instalacji. Największą zaletą miernika jest możliwość pomiaru bitowej stopy błędów sygnału cyfrowego (BER), współczynnika błędu modulacji (MER), przedstawienie diagramu konstelacji, a także jednoczesny pomiar 6 kanałów analogowych.
Digiair PRO - Miernik telewizji cyfrowej DVB-T i analogowej
Krótka demonstracja możliwości
miernika Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T
Digiair PRO R10510

Telewizja kablowa na kilku odbiornikach.

Podział sygnału na kilka odbiorników z reguły wymaga zastosowania wzmacniacza, aby poziomy sygnałów po podziale mieściły się w zakresie od 62 do 80 dB.
Warto zwrócić uwagę, że większość wzmacniaczy antenowych nie nadaje się do wzmacniania sygnałów telewizji kablowej ze względu na brak pasma kanałów specjalnych.
Aby poprawnie wzmocnić sygnały z całego pasma kanałów od 1-69 należy zastosować wzmacniacz pracujący również w paśmie kanałów specjalnych "S".
Można do tego celu zastosować AWS-1145 B117028 lub AI-223 R90452. Obydwa wzmacniacze posiadają także kanał zwrotny, do przesyłania usług multimedialnych, a także sygnałów sterujących pochodzących z przewodowego przedłużacza pilota, np. Signal-Link R93109 .
Regulacja wzmocnienia połączona jest z korekcją charakterystyki tłumienia kabla. Maksymalny poziom wyjściowy wzmacniaczy, odpowiednio: 100 dBuV i 105 dBuV, pozwala na zasilenie do około 15 gniazd RTV.
Podłączenie wzmacniacza budynkowego AI-223 R90452

Wygoda i swoboda - monitoring w komórce.

Niezwykle wygodną i pomocną funkcjonalnością systemów CCTV jest możliwość zdalnego podglądu obrazu przez telefon komórkowy lub smartfon. Do niedawna, chcąc korzystać z takiego podglądu, należało wcześniej zainstalować potrzebne oprogramowanie na urządzeniu mobilnym. Powodowało to konieczność przekazywania telefonów do firm instalatorskich celem wgrania odpowiedniego oprogramowania.
Inżynierowie AverMedia rozwiązali ten problem. Rejestratory NVR M76004 i M76008 oraz hybrydowe M75108 i M75216 udostępniają, bez logowania, pliki instalacyjne aplikacji na telefony pracujące w oparciu o system Windows Mobile lub posiadające obsługę JAVA.
Telefon z systemem Android oraz emulowanym środowiskiem JAVA
- uruchomiona aplikacja JAVA Viewer
Dzięki temu uzyskać można dostęp do obrazu z kamer z telefonu nieprzygotowanego wcześniej do pracy z rejestratorem. Obsługa jest prosta i intuicyjna. Obraz transmitowany jest w odpowiedniej rozdzielczości, przeznaczonej dla niewielkich ekranów telefonów, dzięki czemu jakość jest wysoka, a obciążenie łącza internetowego niewielkie. Aplikacja PDA Viewer pozwala, między innymi, na:
  • wyświetlanie obrazu z wielu kanałów,
  • transmisję audio z jednego kanału,
  • podgląd w trybie pełnego ekranu lub w podziale na 4,
  • zdalne odtwarzanie nagrań,
  • sterowanie wyjściami przekaźnikowymi.
Oprócz wymienionych aplikacji możliwe jest również korzystanie z aplikacji: iPhoneViewer oraz iBlackberryViewer. Aplikacje te pozwalają na kontrolę obiektu z dowolnego miejsca na świecie.

Zdalny nadzór nad lokalnymi systemami monitoringu.

Częstym problemem występującym w monitoringu rozproszonym jest budowa rozległej sieci o odpowiednich parametrach transmisyjnych. Najlepszym rozwiązaniem w tego typu przypadkach jest podział systemu na mniejsze jednostki ze specjalnie dedykowanymi dla nich serwerami z oprogramowaniem NVR. Całość systemu może być nadzorowana za pomocą aplikacji klienckiej.
Przy odpowiedniej konfiguracji oprogramowania można monitorować system za pomocą przeglądarki internetowej z dowolnego miejsca na świecie.
Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix H.264 ACTi TCM-1232Kamera kopułowa 1,3 Mpix H.264 ACTi z IR TCM-3511
Schemat instalacji
Przedstawiony monitoring został zrealizowany na osiedlu mieszkalnym do dozoru bloków i parkingu.
W instalacji użyto kamer ACTi TCM-1232 K1020 , TCM-3511 K1040 oraz serwerów z zainstalowanym na nich oprogramowaniem ACTi NVR, posiadającym, między innymi, takie funkcje, jak: nagrywanie z harmonogramu, detekcja ruchu, czy możliwość zmiany ustawień kamer.
Dostęp do NVR jest możliwy poprzez sieć LAN/WAN/WLAN. Całość jest nadzorowana w placówce strażniczej, położonej przy wjeździe na teren osiedla. Dużym udogodnieniem dla firmy ochroniarskiej, zatrudnionej na terenie osiedla, jest możliwość podglądu obrazu z kamer w czasie pieszego patrolu, za pomocą telefonów komórkowych/pda przy wykorzystaniu sieci WLAN.

Schemat domowej sieci LAN/WLAN z bezprzewodowym dostępem do Internetu i z monitoringiem CCTV IP.

W przedstawionej poniżej instalacji Internet dostarczany jest bezprzewodowo poprzez zintegrowany z anteną punkt dostępowy. Takie rozwiązanie umożliwia doprowadzenie sygnału do urządzeń znajdujących się wewnątrz budynku skrętką komputerową UTP. Dobór tego urządzenia jest uwarunkowany częstotliwością na jakiej dostarczany jest sygnał Internetu. W tym przykładzie jest to pasmo 5 GHz.
Centralnym urządzeniem sieci jest punkt dostępowy z routerem i gigabitowym switchem TL-WR1043ND N3253. Posiada on następujące funkcje:
  • router - umożliwia podpięcie wielu komputerów do wewnętrznej sieci LAN przy jednym zewnętrznym adresie IP,
  • AP - punkt dostępowy pracujący w standardzie "n" - umożliwia bezprzewodową, bardzo szybką (do 300 Mb/s) wymianę danych w sieci,
  • gigabitowy switch - obsługuje część przewodową sieci, umożliwia przesyłanie danych za prędkością do 1000 Mb/s,
  • poprzez port USB można podpiąć zewnętrzny dysk, do którego będą miały dostęp wszystkie komputery w domowej sieci,
  • wbudowany firewall zwiększa bezpieczeństwo sieci wewnętrznej.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCPunkt dostępowy TP-Link TL-WR1043ND z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11nKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Switch Gigabit TP-Link TL-SG1008D 8 portów Switch Gigabit TP-Link TL-SG1008D 8 portów Cyfrowy rejestrator sieciowy NVR 4-kanałowy AverMedia EXR6004Mini H.264 z VGAKamera IP VGA ACTi ACM-4001Kamera IP VGA ACTi ACM-4001Wielofunkcyjny serwer wydruku i pamięci masowej TP-LINK TL-PS310U
Domowa sieć LAN/WLAN
Domowa multimedialna sieć komputerowa realizuje następujące zadania:
  • dostęp wszystkich podpiętych urządzeń do Internetu,
  • dostęp komputerów i urządzeń multimedialnych (np. telewizora) do dysku sieciowego, co daje możliwość bezpośredniego odtwarzania nagrań i zdjęć,
  • wydruk na drukarki sieciowe,
  • podpięcie innych urządzeń z portem USB (np. skanera, głośników, web kamery) poprzez wielofunkcyjny serwer N3312.
System monitoringu CCTV IP zbudowany jest z kamer IP i sieciowego rejestratora NVR. W systemie mogą pracować kamery o rozdzielczości megapikselowej, a także VGA.
Funkcjonalności systemu monitoringu IP:
  • obraz z kamer K1511 jest rejestrowany na NVR M76004,
  • na każdym komputerze w sieci domowej można podglądać obraz online i archiwalny z NVR-a,
  • po odpowiednim skonfigurowaniu routera obraz może być dostępny w Internecie.

Wieża Eiffla na targach Sat Krak 2010.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.
Multiswitchowa Wieża Eiffla

Wulkan Bromo - Indonezja.

Bromo - czynny wulkan we wschodniej części Jawy, w Indonezji. Wysokość 2329 m n.p.m., średnica krateru ok. 700 m.
Bardzo aktywny, w czasie ostatniej silnej erupcji, 8 czerwca 2004 r., zginęły 2 osoby. Mimo ciągłego zagrożenia jest licznie odwiedzany przez turystów, ze względu na piękne zachody słońca. Turyści obserwują wulkan z góry Gunung Penanjakan.
Pisaliśmy w Informatorze:

Monitoring w kompleksie apartamentowym. W Edgewater Court, kompleksie mieszkaniowym położonym w centrum miasta Fort McMurray (Idaho), zainstalowano dla zapewnienia większego bezpieczeństwa mieszkańców monitoring CCTV.
Kompleks składa się z 75 apartamentów oraz 25 kamienic. Przy projektowaniu systemu monitoringu starano się zapewnić wysoką jakość i niezawodność dozoru obiektów, dlatego zdecydowano się się na zastosowanie kamer oraz oprogramowania firmy ACTi.
Monitoring w kompleksie apartamentowym
TERRA MSV-932 - "Mercedes" wśród multiswitchy. Multiswitch MSV-932 Terra R70832 to profesjonalne urządzenie sprawdzające się zarówno w pojedynczych budynkach lub jako element ogromnych systemów SMATV na kilkaset gniazd...

Stadiony i hale widowiskowe - zastosowanie transmisji optycznej. Stadiony i hale widowiskowe wymagają znakomitej infrastruktury do transmisji sygnałów telewizyjnych. Dotyczy to zarówno sygnałów kierowanych do emisji, jak i dosyłanych z zewnątrz, zwłaszcza za pomocą satelitów, ponieważ coraz częściej tego typu obiekty wykorzystywane są do organizowania imprez opartych na bezpośrednich transmisjach wydarzeń sportowych i artystycznych, oglądanych przez zgromadzoną wielotysięczną publiczność...

Spis tematów zawartych w Informatorach