Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 36/2010 (2.11.2010)

Z prądem lżej - nowy standard transmisji danych.

W dniu 18 października 2010 IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) ratyfikował standard o nazwie 1901.
Nowy standard, czyli BPL (Broadband over Power Line), dotyczy urządzeń do transmisji danych poprzez sieć elektryczną. Według przyjętych rozwiązań transfer pomiędzy urządzeniami będzie mógł osiągać prędkość powyżej 500 Mb/s, a zasięg transmisji 1500 m.
"Zmień każde gniazdo sieciowe na Internetowe"
Dzięki urządzeniom BPL będzie można tworzyć punkty dostępu do Internetu zintegrowane z gniazdkami elektrycznymi. Wobec coraz lepszej współpracy wszystkich urządzeń elektronicznych poprzez sieć takie rozwiązanie bardzo ułatwi prace instalacyjne.

Wymagania współczesnego telewizora mogą być najlepszym przykładem na konieczność integracji zasilania i transmisji danych. Innym, poza domowym, przykładem na możliwość zastosowania BPL są środki transportu, takie jak pociąg, metro czy samolot, gdzie dzięki zastosowaniu transmiterów sieciowych użytkownicy podczas podroży będą mogli korzystać z niezakłóconej transmisji.
Ważną funkcjonalnością urządzeń BPL jest możliwość budowania struktur hybrydowych - WLAN plus BPL.
Pozwoli to na transmisję bezprzewodową na jednym poziomie, a BPL może być wykorzystany do przenoszenia sygnału poprzez stropy, które znacząco tłumią sygnały bezprzewodowe.
Pierwsze urządzenia hybrydowe już są konstruowane - firma Atheros zapowiada ich rynkowy debiut jeszcze w bieżącym roku. Atheros będzie oferować nie tylko urządzenia, ale również dedykowane oprogramowanie do zarządzania całą siecią stworzoną za pomocą transmiterów.
Już obecnie na rynku istnieje wiele urządzeń umożliwiających transmisję danych poprzez kable elektryczne. Jednak przyjęcie standardu pozwoli na ujednolicenie technologii, kompatybilność wszystkich produktów, czego efektem będzie większe zainteresowanie konsumentów, a w efekcie spadek cen tych urządzeń.

Anteny na wulkanie - gdzie to jest?

To największy stożek wulkaniczny na kontynencie - 145 km obwodu u podnóża i wysokość 3340 m n.p.m.
Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce 6 listopada 2009 roku, więc ze względu na zagrożenie wymaga on stałego monitorowania. Obserwatorium wulkanologiczne znajduje się na wysokości 2942 m n.p.m.
Do przekazywania danych i nadzorowania ponad 270 kraterów, jakie znajdują się na zboczach góry, stosunkowo wygodna jest transmisja bezprzewodowa.
Jaki to wulkan i gdzie się znajduje? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Widok na wulkan i antenę stacji bazowej
Anteny do systemu łączności na zboczu wulkanu
Anteny systemu do transmisji danych i obrazu z kamery bezprzewodowej

Zasilanie w instalacjach multiswitchowych.

Coraz częściej budowane są instalacje multiswitchowe dla kilkuset użytkowników. Poważnym problemem jest zasilanie tych sieci.
Renomowani producenci multiswitchy stosowanych w dużych systemach przewidują kilka sposobów zasilania.
Multiswitche firmy TERRA serii MSR zasilane są z wbudowanego zasilacza, natomiast multiswitche kaskadowe i serii MSV mogą być zasilane z zewnętrznego zasilacza R71465 lub ze wzmacniacza multiswitchy SA-x01 ( R70501, R70901 ). Z zasilacza zintegrowanego ze wzmacniaczem SA-501 R70501 można zasilić multiswitche MSV-5x, natomiast MSV-9xx są zasilane ze wzmacniacza SA-901 R70901. Zasilanie w obydwu przypadkach jest realizowane po liniach H.

Budując instalację, musimy dokonać bilansu prądowego.
Przykładowo, gdy stosujemy wzmacniacz SA-901 lub zasilacz R71465 o wydajności 2 A, to zakładając pobór prądu przez konwertery 2 x 300 mA, mamy do zagospodarowania 1,4 A (2 A - 2 x 0,3 A = 1,4 A), z jednego SA-901 możemy zasilić do 14 multiswitchy MSV lub kaskadowych (pobór prądu 100 mA).
Wzmacniacz SA-901 Terra do multiswitchy 9-wejściowychRozgałęźnik TV/Sat SS-504 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraZasilacz impulsowy 18V 2A do multiswitchów Terra MS-952/554 złącze 'F'Wzmacniacz SA-911 Terra do multiswitchy 9-wejściowychMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy
Przykład instalacji z dwoma punktami zasilania: ze wzmacniacza R70901 i z zasilacza R71465. Odgałęźniki TERRY pozwalają na otwieranie, bądź zamykanie linii zasilających.

Po co mierzyć sygnał cyfrowy? - parametr MER.

Powszechnie wiadomo, że sygnały DVB-T, mimo takich samych warunków propagacji mogą być odebrane z zadowalającą jakością na rozleglejszych obszarach niż sygnały analogowe. Przekłada się to na dużo łatwiejszy odbiór kanałów cyfrowych, przy dużo mniejszych wymaganiach dotyczących anten.

W telewizji analogowej, w miarę spadku wartości parametru C/N (czyli wraz ze wzrostem szumów), obraz z idealnego stawał się coraz mniej akceptowalny, aż do jego zupełnego zaniku.
Różnica w wartości początkowej i końcowej C/N wynosić mogła nawet 25 dB, a instalator lub użytkownik widzieli na ekranie telewizora, czy poziom zaszumienia sygnału jest daleki, czy bliski ideału.

W przypadku sygnału cyfrowego, granica między idealną jakością obrazu a jego zupełnym brakiem jest bardzo niewielka. W DVB-T mamy do czynienia z efektem tzw. „klifu cyfrowego”. Oznacza to nagły przeskok z obrazu idealnego do jego zaniku.
Efekt klifu cyfrowego w telewizji DVB-T. W telewizji analogowej jakość obrazu spada stopniowo.
(źródło rysunku: wikipedia.org hasło: digital cliff)
Cecha ta może nieść za sobą pewne niebezpieczeństwo. Idealny obraz na ekranie telewizora nie mówi nam jak jest daleko do granicy zaniku sygnału. Może się okazać, że w wyniku okresowo występujących interferencji (ich źródłem może być nawet przejeżdżający samochód) wystąpią problemy z odbiorem.

Parametr MER (Modulation Error Ratio) jest w pewnym sensie odpowiednikiem C/N sygnału analogowego. Jego wartość mówi nam o tym jak daleko jesteśmy od granicy "klifu cyfrowego".
Minimalne oraz typowe wartości parametru MER określane są dla poszczególnych typów modulacji oraz korekcji błędów FEC.
MER dla sygnałów DVB-T z modulacją COFDM nie powinien być mniejszy niż 26 dB.
Miernik Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T Digiair PRO
Miernik Digiair Pro R10510
Miernik Digiair Pro R10510 jest korzystnym cenowo produktem, skierowanym do tych, którzy chcą wiedzieć wszystko o budowanej przez siebie instalacji. Oprócz parametru MER pozwala na pomiar bitowej stopy błędów BER oraz szeregu innych parametrów charakterystycznych dla telewizji cyfrowej i analogowej.

Zdalny monitoring placu budowy - rejestratory TREND i telefony komórkowe.

Klient słowackiej firmy, zajmującej się wykonywaniem instalacji monitoringu CCTV, zwrócił się z prośbą o wykonanie instalacji telewizji przemysłowej na jednym z placów budowy. Wymaganiem było zapewnienie możliwości oglądania obrazów na telefonie komórkowym.
Rozwiązaniem problemu było wykorzystanie nowoczesnego rejestratora TREND 250X04 M72504.
TREND 250X04 to czterokanałowy rejestrator oferujący zapis w rozdzielczości 4CIF (704 x 576) z prędkością 6 klatek na sekundę dla każdego kanału lub w rozdzielczości 2CIF (704 x 288) 12 klatek na sekundę.
Rejestrator można obsługiwać lokalnie wykorzystując w tym celu mysz USB, pilota, klawisze na panelu przednim lub zdalnie poprzez przeglądarkę Internet Explorer.
Do urządzenia dołączone jest darmowe oprogramowanie pozwalające na zdalny podgląd za pomocą telefonu komórkowego oraz oprogramowanie przeznaczone do PC z systemem operacyjnym Windows.
Możliwość ustawienia parametrów dodatkowego strumienia zapewnia płynność transmitowanego obrazu, nawet dla użytkowników korzystających ze słabszych łączy internetowych. Kompresja H.264 wraz z możliwością obsługi dysków do 2 TB pozwala na zapis dużej ilości materiału.
Podgląd online obrazu z kamery w telefonie komórkowym.
Na ekranie telefonu widoczne menu pozwalające na:
wybór oglądanej kamery, sterowanie PTZ, zoom cyfrowy.
Oprócz rejestratora wykorzystano w instalacji kamery kolorowe n-cam 640 z reflektorem IR M11273 (obiektyw 4 - 9 mm) i M11274 (2,8 - 12 mm).
Kamery n-cam 640 + IR zapewniają wysoką rozdzielczość 600 TVL dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii cyfrowego przetwarzania obrazu i specjalnych algorytmów obróbki. Podwyższona rozdzielczość zapewnia wysokiej jakości obraz i pozwala na obserwację większej ilości szczegółów.
Kamery n-cam 640 + IR wyposażone są w najwyższej jakości przetwornik 1/3'' CCD Super HAD II firmy SONY. Wbudowany reflektor podczerwieni (42 diody) świecący na odległość 25 - 30 metrów umożliwia pracę kamery przy braku oświetlenia zewnętrznego.
Kamera kolorowa n-cam 680 + IR (2,8 - 12 mm) 600 TVLKamera kolorowa n-cam 640 + IR (4 - 9 mm) 600 TVLCyfrowy rejestrator 4-kanałowy TREND 250X04 H.264Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy TREND 250X08 H.264 Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy TREND 250X16 H.264
Schemat instalacji monitoringu z wykorzystaniem rozwiązań mobilnych
Według inwestora "jakość rejestratorów jest godna polecenia, a obraz z kamer jest nieporównywalnie lepszy od innych produktów w tej klasie cenowej".

Przełom w instalacjach - nadzór bez Centrum Monitoringu.

W typowych instalacjach CCTV obraz z kamer zapisywany jest w rejestratorach DVR, serwerach lub na sieciowych rejestratorach (NVR). W tych urządzeniach instalowane jest inteligentne oprogramowanie wspierające obsługę.
Wadą tych systemów jest konieczność transmitowania dużych ilości danych i istnienie dodatkowej grupy ludzi, którzy nadzorują obrazy i przekazują informacje ochronie obiektów.
Wraz z większymi możliwościami procesorów, pozwalających na analizę obrazu w kamerze, sygnały o zagrożeniach można przekazywać bez pośrednictwa Centrum Monitoringu, wprost do grup patrolowych. Możliwe jest również zapisanie ich na umieszczonej w kamerze karcie pamięci.
Kamera wyposażona w oprogramowanie do detekcji ruchu prześle obraz z naruszonej strefy wprost do telefonu grupy patrolowej, umożliwiając szybszą interwencję i lepszą orientację.

Przykładem takiej kamery jest Aviosys 9070 CS K1161, umożliwiający rejestrację materiału wideo lub zapis zdjęć w formacie JPEG na dołączonej do zestawu karcie SD o pojemności 2 GB.

Zapis na karcie jest uruchamiany przez:
  • harmonogram - możliwe jest zdefiniowanie siedmiu okresów ciągłej rejestracji, definicji można dokonać ze względu na czas i dzień tygodnia,
  • utratę łączności z siecią,
  • detekcję ruchu.
Takie rozwiązanie może być bardzo wygodne dla właścicieli domów, gdzie do nadzoru, w większości przypadków, nie jest wymagany stały zapis obrazu. Może on być uruchamiany po przekroczeniu przez intruza ogrodzenia posiadłości. Właściciel ma w takiej sytuacji szybką informację wraz ze zdjęciem oraz możliwość zdalnego podglądu zarejestrowanych materiałów wideo przez przeglądarkę internetową.
Odczytanie obrazów z karty jest możliwe na laptopie lub PC, pozwala to skopiować nagrania na dysk twardy lub nagrać na płytę DVD.

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe linii napowietrznych AXON AIR NetProtector.

AXON AIR NetProtector J2835 przeznaczony jest do ochrony urządzeń dołączonych do sieci Ethernet 10/100/1000 MB/s, połączonych ze sobą poprzez skrętkę biegnącą linią napowietrzną.
Urządzenie AXON AIR NetProtector jest pierwszym stopniem ochrony dla połączeń napowietrznych. Zabezpiecza ono każdy przewód w kablu czteroparowym i odprowadza ładunek elektryczny do ziemi. Warunkiem skutecznej pracy urządzenia jest podłączenie go do uziemienia (nie należy podłączać do piorunochronu) lub do przewodu ochronnego PE.

Oferta zabezpieczeń sieciowych
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe lini napowietrznych AXON AIR NetProtector
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe linii napowietrznych
AXON AIR NetProtector J2835
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe lini napowietrznych AXON AIR NetProtectorZabezpieczenie sieci AXON PoE NetProtectorZabezpieczenie sieci AXON PoE NetProtector
Przykładowe zastosowanie zabezpieczenia przeciwprzepięciowego linii napowietrznych J2835
oraz zabezpieczenia do urządzeń zasilanych poprzez PoE - J2836

Etna - Sycylia.

Od V wieku zanotowano 80 dużych wybuchów, z których najsilniejszy był w 1669 roku, kiedy została zniszczona Katania. Erupcja Etny w 1971 roku zniszczyła m.in. kolejkę linową i Obserwatorium Astronomiczne. Również 13 lipca 2001 lawa zniszczyła górną stację kolejki linowej ośrodka narciarskiego.
Kratery i zbocza Etny zimą wykorzystywane są przez narciarzy.
Panorama Etny wraz z istniejącą obecnie infrastrukturą
Do obserwatorium wulkanologicznego można dojechać specjalnymi busami
Jeden z kraterów Etny
Budynek zalany lawą podczas jednego z wybuchów w XX wieku - odległość od szczytu około 5 km
Pisaliśmy w Informatorze:

Instalacja multiswitchowa - 35 pięter, 700 gniazd. Zaprojektowanie i wykonanie takiej instalacji to duże wyzwanie dla projektanta i firmy instalatorskiej.
Jest ono możliwe tylko w sytuacji, w której projektant oraz wykonawca dysponować mogą sprzętem najwyższej klasy.
W projekcie wykorzystano multiswitche MSV-932 R70882, MSV-924 R70874 oraz MSV-912 R70862 marki TERRA.
Projekt instalacji multiswitchowej - jeden budynek - 700 gniazd
Kamery megapikselowe firmy Aviosys milowym krokiem w prezentacji obrazu na stronach www. Wiele osób chciałoby samodzielnie stworzyć stronę internetową, na której można by było oglądać obraz „na żywo” z kamery, przy możliwie najniższych kosztach. Taka usługa zazwyczaj jednak wiąże się z comiesięcznym abonamentem za „streaming” obrazu, wykupieniem miejsca na serwerze oraz wymaga szerokiej wiedzy z zakresu programowania...
Kamera IP AVIOSYS 9070 CS
Strona www z obrazem "na żywo" z kamery K1161
Adapter Power over Ethernet (PoE). Adapter N9206 umożliwia zasilanie urządzeń pracujących w sieciach LAN za pomocą skrętki 4-parowej (schemat 1). Stosując to rozwiązanie można zasilić Access Point umieszczony w hermetycznej obudowie przy antenie (w celu zmniejszenia strat na przewodzie antenowym) za pomocą zasilacza znajdującego się wewnątrz budynku...

Spis tematów zawartych w Informatorach