Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 31/2010 (27.09.2010)

Nie doświadczyli kryzysu, rozwijają się dalej - przed europejskim spotkaniem w Essen.

Motorem napędowym branży zabezpieczeń jest poczucie zagrożenia. Ostatnie kryzysowe lata, dodatkowo zdominowane przez różnego rodzaju niepokoje społeczne i zagrożenia terrorystyczne wzmacniały zainteresowanie rynkiem "Security".

W dniach 5-8 października odbędą się w Essen targi Security 2010. Pod względem znaczenia ustępują targom IFSEC organizowanym w Birmingham, jednak są najważniejsze dla rynku Europy kontynentalnej.

Wielu analityków uważa Essen Security za egzamin dla produktów i rozwiązań, które debiutowały na majowych targach w Birmingham - przedstawione tam technologie miały kilkumiesięczny czas na rynkową weryfikację.

Pod względem produktów tendencja jest jasna i niezmienna, dominuje szybki rozwój zabezpieczeń opartych na analizie obrazu, ponieważ oferują one najwięcej możliwości.

Wśród produktów CCTV:
 • rośnie rozdzielczość obrazów generowanych w kamerach (na rynku są dostępne kamery CCTV o rozdzielczości 16 MPix),
 • opracowywane są coraz bardziej zaawansowane metody kompresji sygnału,
 • wzrasta jakość zapisywanych obrazów i możliwości ich analizy zarówno w NVR (Network Video Recorder), jak i w DVR (Digital Video Recorder).
Jednak prawdziwy przełom zapowiadają rozwiązania organizacyjne i softwarowe.

Rozwój branży, która startowała od ochrony pojedynczych obiektów, biegnie w stronę rozwiązań sieciowych i systemów zintegrowanych (zarządzanie budynkiem, kontrola dostępu, zabezpieczenia przeciwpożarowe).

To co dawniej było atutem, czyli niepowtarzalność rozwiązań, jest już od dawna poważnym problemem - rynek potrzebuje standardu.
Opracowaniem standardów zajęły się od 2008 roku dwie organizacje - ONVIF i PSIA. Obecnie gromadzą one około 70% czołowych producentów rynku CCTV. Liderem jest ONVIF, ponieważ jej uregulowaniom zdecydowała się poddać znaczna większość producentów.
Mimo gromkich deklaracji i zapowiedzi rewolucji, na razie nie doczekaliśmy się jednak zestandaryzowanych produktów, z których budować można by całe systemy monitoringu. Jest na rynku sporo kamer IP pracujących w standardzie ONVIF, lecz wciąż brakuje oprogramowania lub rejestratorów mogących je obsłużyć.
W tej sytuacji, charakterystyczne i ciekawe jest, że rewolucji w CCTV dokonają najprawdopodobniej firmy spoza branży, czyli producenci NAS (Network Attached Storage), którzy mając doświadczenie w produkcji i oprogramowaniu pamięci dyskowych dołożą nową funkcjonalność do swoich urządzeń - zapis i analizę obrazu. Rozwiązania prezentowane przez QNAP, czy Synology, które są zgodne z wytycznymi ONVIF potwierdzają tę tendencję.
Nadzór wizyjny opiera się w coraz większym stopniu na skomplikowanych systemach sieciowych
Wzrasta zainteresowanie rynku rozległymi systemami (ochrona granic, szlaków komunikacyjnych, nadzór miejski), które powinny zapewniać analizę obrazu i dodatkowo integrować w jednej instalacji wiele różnego rodzaju czujników.
Fachowcy z branży zabezpieczeń z dużym zainteresowaniem będą analizować w Essen stanowiska firm: Siemens, Nice, DVTel, March Networks, IndigoVision, Verint, ObjectVideo.

Zapotrzebowanie na zaawansowane instalacje nadzoru - trudne w projektowaniu, budowie i obsłudze - wygenerowało usługę, która w bieżącym roku przeżywa gwałtowny rozwój.
Video Surveillance as a Service (VSaaS) lub Managed/hosted video - takimi pojęciami określane są szeroko rozumiane usługi zarządzania i utrzymywania instalacji nadzoru, w których inwestor oczekuje realizowania przez firmę zewnętrzną działań, których efektem jest prawidłowe zabezpieczenie obiektów z wykorzystaniem najnowszych technik wizyjnych.

Październikowe spotkanie targowe w Essen powinno pokazać stan zaawansowania procesu migracji branży w kierunku technik sieciowych oraz integracji i analizy obrazu w nadzorze obiektów.

Konkurs "Ciekawie o antenach".

Jeszcze można nadsyłać zdjęcia. W przyszłym tygodniu rozstrzygniecie i nagrody.
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Odbiór sygnałów
z zachodzącego słońca
Łukasz Leszczyński
Księżyc nad Syberią
Anna Krzystowska
Konkurencja
Grażyna Leonowicz

TERRA MSV-932 - "Mercedes" wśród multiswitchy.

Multiswitch MSV-932 Terra R70832 to profesjonalne urządzenie sprawdzające się zarówno w pojedynczych budynkach lub jako element ogromnych systemów SMATV na kilkaset gniazd.
Multiswitch MSV-932 TERRA 9-wejściowy, 32-wyjściowy z aktywną naziemną - bez zasilacza
MSV-932 TERRA R70882 - jedno urządzenie pozwala podłączyć 32 abonentów
Do najważniejszych cech multiswitcha MSV-932 należą:
 • unikalna na skalę europejską liczba wyjść przy kompaktowych wymiarach,
 • aktywny tor telewizji naziemnej z regulacją 17 dB,
 • osobna regulacja każdego toru telewizji satelitarnej,
 • wysoki maksymalny poziom wyjściowy wynoszący 93 dBuV dla toru SAT oraz 91 dbuV dla toru TV naziemnej,
 • wysoki współczynnik błędu modulacji MER, dzięki czemu doskonale współpracuje z cyfrowymi sygnałami zarówno SAT, jak i TV,
 • możliwość zasilenia bezpośrednio z zasilacza, po torze sygnałowym ze wzmacniacza lub oddzielnym przewodem koncentrycznym,
 • idealny jako samodzielny element mniejszej instalacji, bądź element dużego systemu SMATV.

Testowe wyjście wideo w kamerach CCTV.

Na miejscu instalacji kamery niezbędne jest dostosowanie obrazu kamery do warunków oświetleniowych oraz odpowiednie dobranie ogniskowej i ostrości obiektywu w kamerze.
W przypadku większości kamer analogowych wyjście video umieszczone jest na tylnym panelu kamery, przez co dostęp do niego może być utrudniony. Dodatkowo, w przypadku już działającej instalacji systemu monitoringu, żeby dostosować obraz z kamery poprzez monitor testowy, kamerę należy wypiąć z systemu monitoringu.

Użyteczne rozwiązanie pojawiło się w kamerach u-cam 680 M11274, które posiadają robocze wyjście wideo. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie i przede wszystkim wygodne podłączenie monitora testowego do kamery.
Kamera kolorowa n-cam 680 + IR (2,8 - 12 mm) 600 TVLMonitor serwisowy LCD 3,5
Wykorzystanie testowego wyjścia wideo w kamerze M11274 i M11273.
Odpowiedni przewód znajduje się w komplecie z kamerą.

Monitoring dworca Łódź - Widzew.

W celu poprawy bezpieczeństwa podróżujących koleją, spółka PKP Oddział Gospodarstwa Nieruchomościami zleciła wykonanie instalacji monitoringu CCTV w budynku Dworca Łódź - Widzew.
Założeniem inwestora było zwiększenie bezpieczeństwa na dworcu, jak i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Doboru sprzętu oraz instalacji urządzeń podjęła się firma Technitel.
Budynek dworca Łódź-Widzew
Ze względu na charakter placówki i wysokie zagrożenie uszkodzenia kamer, do monitoringu wewnętrznego zostały wykorzystane kamery kolorowe M10752 V-CAM 540 + IR (4 - 9 mm) w obudowie wandaloodpornej. Zastosowany w niej układ przetwarzania obrazu pozwala na bardzo dobre odwzorowanie barw oraz jasności obrazu w trudnych sytuacjach oświetleniowych. Do monitoringu zewnętrznego użyto kamer kolorowych M11278 VF-515 IR/B z obiektywem o zmiennej ogniskowej 4-9 mm oraz reflektorem podczerwieni. Kamera posiada nowoczesny przetwornik 1/3" SONY Super HAD o dużej liczbie linii (520 TVL). Pozwala to na uzyskanie obrazu o wysokiej jakości, z dużą ilością szczegółów. Nawet obiekty znajdujące się w dalszej odległości od kamery są dobrze widoczne.
Kamera kolorowa VF-515 IR/B z obiektywem o zmiennej ogniskowej 4-9mm oraz reflektorem podczerwieniKamera kolorowa V-CAM 540 + IR (4 - 9 mm) w obudowie wandaloodpornejKamera kolorowa V-CAM 540 + IR (4 - 9 mm) w obudowie wandaloodpornejKamera kolorowa VF-515 IR/B z obiektywem o zmiennej ogniskowej 4-9mm oraz reflektorem podczerwieniCyfrowy rejestrator 16-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-7316HI-S H.264Dysk HDD SEAGATE 1 TB 7200 32MB CACHE SATA2Dysk HDD SEAGATE 1 TB 7200 32MB CACHE SATA2Przewód CCTV CAMSET 100 75-0.59/3.7+2x1.0<br />92% pokrycia oplotem, 2 przewody zasilające 230V [1m]
Schemat instalacji
W Centrum Monitoringu zamontowano 16-kanałowy rejestrator Hikvision - Ultimax DS-7316HI-S M74160.
Oferuje on zapis z rozdzielczością 4CIF (704 x 576) przy prędkości zapisu 2 klatek na sekundę oraz 2CIF (704 x 288) z prędkością 12 klatek na sekundę.
Przeglądanie archiwów pozwala na odtworzenie wszystkich kanałów jednocześnie. Doskonała praca w sieci umożliwia zdalną obsługę urządzenia. Materiał zapisywany jest na dwóch dyskach HDD SATA M89260 o rozmiarze 1TB każdy, co przy wykorzystaniu kompresji H.264 pozwala na przechowywanie kilkudziesięciu dni materiału. Ze względu na doskonałą trwałość i niską tłumienność przewodu, do transmisji sygnału wybrano przewód CAMSET M6100.
Inwestor z zadowoleniem zaaprobował wykonaną instalację.

Modernizacja systemu monitoringu opartego na kamerach analogowych - kamery Pixord.

Włamanie do firmy zajmującej się projektowaniem i montażem konstrukcji stalowych stało się powodem instalacji nowoczesnych kamer megapikselowych.
Przed tym zdarzeniem był już zainstalowany system monitoringu, jednak instalator nie przewidział kilku podstawowych rzeczy, które sprawiły, że nie spełnił swojego zadania.
W budynku zamontowane były kamery analogowe o niskiej czułości, bez mechanicznego filtra podczerwieni, co znacznie pogarszało jakość obrazu w nocy. Z tego powodu na nagraniu przekazanym policji widoczna była jedynie latarka włamywacza, nie dając żadnych informacji o sylwetce, czy twarzy sprawcy.
Kamera zewnętrzna IP 2.0 Mpix H.264 PoE Pixord PL-621EKamera zewnętrzna IP 2.0 Mpix H.264 PoE Pixord PL-621EReflektor IR Redbeam IRD60 o kącie 180 st.Kamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PoE PIXORD P600EReflektor IR Redbeam IRD60 o kącie 180 st.Kamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PoE PIXORD P600EReflektor IR Redbeam IRD60 o kącie 180 st.Kamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PoE PIXORD P600EReflektor IR Redbeam IRD60 o kącie 180 st.Serwer wideo PiXORD P1401Serwer wideo PiXORD P1401Serwer wideo PiXORD P1401Serwer wideo PiXORD P1401Kamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PoE PIXORD P600E
Plan instalacji
Aby uniknąć takich zdarzeń w przyszłości zdecydowano się na montaż wewnętrznych 2-megapikselowych kamer Pixord P600E K1532 z mechanicznie odsuwanym filtrem podczerwieni, który automatycznie jest przełączany w zależności od natężenia światła. Szczegółowość obrazu w nocy z pomieszczeń biurowych zwiększono przez montaż reflektorów podczerwieni Redbeam M1642. Zasilanie przez PoE znacznie zredukowało liczbę kabli potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania systemu.
Kamery, które były wcześniej zamontowane, zostały przeniesione na halę produkcyjną, gdzie znajduje się stałe źródło światła i zostały zintegrowane w jeden system za pomocą serwerów wideo Pixord P1401 K2131. Nagrania z kamer archiwizowane są na komputerze klasy PC za pomocą darmowego oprogramowania, dołączanego do kamer PIXORD.
W przyszłości mają być zamontowane kamery zewnętrzne Pixord PL-621E K1533 do monitoringu składu elementów stalowych na zewnątrz budynku.

Domowa/firmowa sieć oparta o router 3G.

Coraz częściej do połączenia z Internetem wykorzystywana jest sieć operatorów komórkowych. Oferowane modemy umożliwiają mobilne połączenie jednego komputera w dowolnej lokalizacji (wymagany odpowiedni sygnał). Zastosowanie urządzenia TP-LINK umożliwia zbudowanie lokalnej sieci.
TP-Link TL-MR3420 3G/3.75G N2957 pozwala na szybkie tworzenie sieci przewodowej i bezprzewodowej opartej o dostęp do Internetu poprzez sieć 3G lub DSL. Urządzenie umożliwia transmisję bezprzewodową z prędkością 300 Mb/s (standard 802.11n) oraz przewodowo z prędkością 100 Mb/s.
Komunikacja z siecią Internet za pośrednictwem sieci 3G odbywa się dzięki interfejsowi USB, do którego należy dołączyć modem 3G.
Cechy wyróżniające:
 • Możliwość transmisji danych poprzez sieć UMTS/HSPA dzięki zewnętrznemu modemowi na USB,
 • Funkcja failover umożliwiająca automatyczną zmianę interfejsu 3G/WAN w przypadku utraty połączenia do sieci Internet,
 • Bezprzewodowy punkt dostępowy w standardzie 802.11n 300 Mb/s,
 • QSS,
 • WDS,
 • Kontrola szerokości pasma po adresach IP.
Zastosowanie funkcji failover podnosi pewność łącza internetowego, dlatego urządzenie doskonale nadaje się do biur i sklepów, gdzie brak Internetu oznacza utrudnienia w pracy wielu osób.
Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n UMTS/HSPARouter TP-Link ADSL (Annex A) TD-8816Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN821N, 300Mbit/s
Schemat przykładowej instalacji

Targi SatKrak 2010.

Nadchodzi okres wymiany technologii w telewizji. Dojrzałość rynkową osiągają cyfrowe sposoby przekazywania sygnałów. Rośnie konkurencja - telewizja kablowa kontra IPTV, naziemne platformy cyfrowe jako alternatywa dla satelitarnych. Rozwija się telewizja HD.

Warto zapoznać się z ofertą producentów. Zapraszamy na Targi SatKrak 2010 - Kraków 14-16.10.2010.
Pisaliśmy w Informatorze:

Dystrybucja sygnału HD w klubach - kompleksowe rozwiązania HDMI Signal HD. Właściciel jednego z pubów zdecydował się na modernizację instalacji telewizyjnej. Instalacja ta odpowiadać miała za dystrybucję sygnału, głównie wysokiej rozdzielczości, na 5 telewizorów LCD oraz projektor. Źródłem sygnału miał być tuner satelitarny jednej z platform cyfrowych oraz urządzenie multimedialne Ferguson Ariva HD Player 110 A99391...

Szybkozłącze do zasilania kamery i profesjonalny wtyk kompresyjny BNC. Szybkozłącze S-55 E3511 wraz z kompresyjnym wtykiem BNC E8282 stanowią profesjonalny zestaw do instalacji kamery CCTV...
Złącze BNC Platinum i szybkozłącze S-55 na przewodzie CCTV CAMSET - Montaż
Schemat domowej instalacji TV-SAT, LAN/WLAN, CCTV. Schemat przedstawia rozbudowaną sprzętowo, ale niewielką instalację, na którą składają się: telewizja naziemna, satelitarna z 2 satelitów na 8 gniazdach, monitoring CCTV z 4 kamer analogowych z zapisem na rejestratorze cyfrowym, domowa sieć LAN/WLAN podłączona bezprzewodowo do Internetu, obsługująca komputery stacjonarne i przenośne.

Spis tematów zawartych w Informatorach