Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 32/2010 (4.10.2010)

Nadchodzi trzęsienie ziemi w światowej telekomunikacji.

Zgodnie z przewidywaniami analityków ruszają na szeroką skalę komercyjne systemy LTE. W zakresie telekomunikacji, koniec 2010 roku może być przełomem przewyższającym znaczeniem wprowadzenie GSM.
Pierwszą sieć komercyjną LTE uruchomiła na przełomie roku skandynawska TeliaSonera. Na wiosnę, testowa instalacja powstała w Chinach, w związku z Expo w Szanghaju.
Global Mobile Suppliers Association (GSA) szacuje, że do końca 2010 roku ruszą 22 sieci. Obecnie już 110 operatorów w 48 krajach inwestuje w LTE.
Nowa technologia daje szansę na wyrównanie światowej infrastruktury telekomunikacyjnej, równolegle powstają sieci w USA, Europie i w Uzbekistanie.
Nawiązując do historii, wprowadzenie GSM zachwiało potęgą narodowych operatorów telekomunikacyjnych, powstały nowe firmy ukierunkowane wyłącznie na łączność bezprzewodową.
Obecnie czołowi operatorzy, pomni doświadczeń, bacznie kontrolują rynek, ale już zapowiadają się przetasowania. Pierwszą na świecie sieć, w docelowym paśmie 1800 MHz, uruchomiła w Polsce grupa firm powiązana z operatorem płatnej telewizji cyfrowej Polsat wykorzystując sprzęt Huawei.
Podobnie ciekawa sytuacja dotyczy producentów sprzętu. Z liderów rynku GSM: Nortel - zbankrutował, Motorola jest w nienajlepszej kondycji. O kontrakty twardo walczą starzy gracze: Ericsson, Alcatel Lucent, Nokia, Siemens Networks, ale tracą rynek na rzecz nowych liderów Huawei, ZTE, Samsung.
Na wiosnę 2010 uruchomiono w Szanghaju instalację TD-LTE
Jednak najciekawiej zapowiada się bój technologii. LTE rozwija się obecnie w dwóch głównych kierunkach: FDD-LTE i TD-LTE. Różnią się one sposobem wykorzystania kanału.
W przypadku FDD-LTE kanał transmisyjny dzielony jest na dwa zakresy częstotliwości - jeden z nich używany jest do transmisji w kierunku stacji bazowej, a drugi od stacji bazowej do terminali.
W TD-LTE transmisja "uplink" i "downlink" prowadzona jest w całym dostępnym kanale. Czas, w którym przeprowadzana jest transmisja dzieli się na tzw. "szczeliny czasowe". W pojedynczej "szczelinie czasowej" transmisja przebiega tylko w jedną stronę. Pozwala to elastycznie wykorzystywać możliwości transmisyjne kanału.
Technologię TD-LTE przyjęły czołowe firmy amerykańskie: Verizon, Clearwire, AT&T. Wiele wskazuje, że zdecydują się na nią także Indie. TD-LTE preferują także Chiny, które, jak szacują fachowcy, mogą mieć nawet 40% patentów w jej zakresie. W tej sytuacji nie dziwi, że Chunghwa Telecom - tajwański operator - zdecydował się na rozwiązanie FDD-LTE zakupione od Nokia Siemens Networks.
Czy stosowanie dwóch technologii oznacza brak kompatybilności w światowej telekomunikacji? - Nie, obie technologie są spójne ze sobą w 90%, ich połączenie zapowiadane jest w przyszłościowej wersji LTE-A (Advanced), o przewidywanych przepustowościach 1 Gb/s - downlink i 500 Mb/s - uplink, przy szerokości kanału 100 MHz.
O pracach nad chipem, który może pracować w systemie FDD-LTE i TD-LTE poinformowała China Mobile i firma WordPhone.
W łączności bezprzewodowej zdefiniowano pojęcie Sieci Czwartej Generacji - 4G. Sieć 4G powinna zapewniać transmisję mobilną o przepływności 100 Mb/s i stacjonarną 1 Gb/s. LTE (Long Term Evolution) - to rozwinięcie systemu telefonii komórkowej.
LTE to technologia mobilnej sieci, w której szybkość pobierania danych będzie sięgała 326 Mb/s, a wysyłania 86 Mb/s (przy kanale o szerokości 20 MHz, modulacji 64QAM i technice MIMO 4x4). Ze względu na uplink niespełniający kryterium 100 Mb/s nazywana jest technologią 3,9G.
Technologia jest przewidziana jako następny etap w rozwoju sieci telefonii komórkowej, pozwalając jej na osiągnięcie możliwości transmisji multimediów.

Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL 2010.

IX edycja konkursu fotograficznego DIPOL-a dobiegła końca. Jury, jak co roku, pod przewodnictwem krakowskiego fotografa, pana Pawła Zechentera, przyznało I i II miejsce w konkursie. Swoją nagrodę przyznał również Dział Techniczny firmy DIPOL.
Nagrodzone prace, a także wszystkie nadesłane zdjęcia można obejrzeć na stronie konkursu.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za nadesłane prace.
Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej, jubileuszowej edycji konkursu "Ciekawie o antenach".

Dwie głowice, jeden przewód - twinsender.

Coraz większa atrakcyjność ofert platform satelitarnych, promocje obejmujące dodatkowe dekodery oraz wzrost popularności liczby odbiorników dwugłowicowych, wyposażonych w dysk twardy owocują dużą liczbą zapytań dotyczących możliwości przesyłania dwóch sygnałów SAT jednym przewodem koncentrycznym.
Jeśli użytkownik chce podłączyć tuner z funkcją PVR lub rozbudować instalację o dodatkowy odbiornik satelitarny, a do tej pory zawierała ona konwerter typu single fullband oraz jeden przewód antenowy, to najprostszym rozwiązaniem jest wymiana konwertera na typ twin, np. A98256 oraz ułożenie dodatkowego przewodu.
W przypadku, gdy ułożenie dodatkowego przewodu nie jest możliwe, można zastosować urządzenie umożliwiające przesył dwóch sygnałów satelitarnych na dwóch nośnych, w jednym przewodzie koncentrycznym. Mowa o Twinsenderze R85260.
Kablowy transmiter TWINSENDER - 2 sygnałów SAT + TV
Nadajnik Twinsender
R85260
Urządzenie pozwala na transmisję jednym przewodem koncentrycznym dwóch niezależnych sygnałów satelitarnych i sygnału TV naziemnej.
Konwerter satelitarny TWIN Inverto Red Extended 0,3dBKonwerter satelitarny TWIN MONOBLOCK INVERTO BLACK PRO 0,2dBKablowy transmiter TWINSENDER - 2 sygnałów SAT + TVKablowy transmiter TWINSENDER - 2 sygnałów SAT + TV
Idea zastosowania Twinsendera R85260

Rejestratory TREND - doskonałość w najprostszej postaci.

Wymogiem dla współczesnych urządzeń elektronicznych jest intuicyjne i niezawodne oprogramowanie, tę zasadę przyjął i zrealizował producent rejestratorów TREND.
DVR Trend to także solidne wykonanie - rejestratory zostały zaprojektowane z myślą o długiej pracy, bez konieczności ingerencji operatora. Wymuszony obieg powietrza zapewnia optymalne warunki pracy podzespołów elektronicznych. W modelach 8 i 16-kanałowych zastosowano nawet dwa wentylatory (w szufladzie twardego dysku).
Niewielki rozmiar pozwala na umieszczenie jednostki w dowolnym miejscu.

Linię rejestratorów TREND tworzą: rejestrator 4-kanałowy M72504, 8-kanałowy M72508 i 16-kanałowy M72516.

Cechy wyróżniające:
  • kompresja wideo H.264,
  • system operacyjny czasu rzeczywistego: zapis, odtwarzanie, podgląd i archiwizacja jednocześnie,
  • rejestracja audio - kompresja G.726,
  • możliwość utworzenia 7 niezależnych kont użytkowników i nadawanie im indywidualnych uprawnień zdalnych i lokalnych,
  • obsługa zewnętrznych sygnałów alarmowych (wejścia i wyjścia alarmowe),
  • obsługa formatu wideo PAL, NTSC, SECAM,
  • nagrywanie z maksymalną rozdzielczością 4CIF,
  • maksymalna prędkość nagrywania - 25 kl./s dla każdego kanału,
  • odtwarzanie nagrań z 4 kanałów jednocześnie,
  • możliwość powiadamiania użytkownika o zdarzeniach e-mailem,
  • łatwa archiwizacja w kilku formatach, w tym avi, mp4,
  • wbudowany serwer www - zdalny podgląd przez przeglądarkę Internet Explorer,
  • dołączone darmowe aplikacje na telefon komórkowy (Windows Mobile, Symbian, iPhone) pozwalający na zdalną obsługę z wykorzystaniem sieci 3G/3,5G.
Rejestrator obsługiwać można lokalnie, wykorzystując w tym celu: mysz USB, pilota, klawisze na panelu przednim lub zdalnie poprzez przeglądarkę Internet Explorer.

Moduł audio z wyjściem różnicowym MP-6/DKamera kolorowa zewnętrzna n-cam 210 + IR z reflekorem podczerwieniKamera kolorowa CAM 502 (4 - 9 mm)Kamera kolorowa CAM 508 (2.8 - 12 mm)Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922P 19' Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy TREND 250X04 H.264
Schemat instalacji
Instalacja i skonfigurowanie rejestratora zajmuje kilka minut. Choć produkt jest od niedawna na rynku, już zdążył zaskarbić sobie uznanie instalatorów i użytkowników.

Nowe funkcje w kamerach CCTV - DIS.

DIS (Digital Image Stabilization) - cyfrowa stabilizacja obrazu. Pozwala na wyeliminowanie drgań kamery powodowanych wiatrem lub pracą urządzeń mechanicznych. Oprócz polepszenia jakości obrazu (brak rozmycia) ma wpływ na oszczędność zapisu powierzchni dyskowej w rejestratorach - w skrajnych warunkach nawet do 50%.
Funkcja ta jest realizowana przez specjalne oprogramowanie wykorzystujące algorytmy np: Cubic Spline Interpolation
DIS spopularyzował Samsung używając jej w kamerach z przetwornikiem A1.
Kamera bez DIS umieszczona w jadącym samochodzie...
... i z DIS

Domowy monitoring IP - kamera TP-Link TL-SC3130G.

Bezprzewodowa kamera TP-Link TL-SC3130G K1150 jest idealnym rozwiązaniem zabezpieczającym mieszkanie.
Dzięki interfejsowi bezprzewodowemu 54 Mbps można ją zainstalować wszędzie tam, gdzie brakuje okablowania.
Dostęp do obrazu zapewnia dowolna przeglądarka internetowa, dołączone w komplecie oprogramowanie lub kompatybilny telefon.
Bezprzewodowa kamera IP TP-LINK TL-SC3130G Router TP-Link ADSL TD-W8960N z Access Pointem 300Mb/s 802.11n
Schemat instalacji
Oprócz podstawowych funkcji, takich jak detekcja ruchu, alarmowanie poprzez e-mail, wysyłanie zdjęć na serwer ftp, dostępne są też bardziej zaawansowane, jak np. dwukierunkowa transmisja audio.
Kamerę konfiguruje się w bardzo prosty sposób dzięki przejrzystemu menu, szczegółowo opisanemu w instrukcji obsługi. Dostęp do Internetu i sieci lokalnej możemy uzyskać za pomocą Routera TP-Link ADSL TD-W8960N z Access Pointem 300Mb/s 802.11n N2904.

Transmisja bezprzewodowa z wykorzystaniem punktu przerzutowego - ULTIAIR.

Częstym problemem podczas projektowania radiolinii jest brak bezpośredniej widoczności łączonych punktów. Rozwiązaniem jest zastosowanie trzeciego urządzenia - tzw. punktu przerzutowego.
Instalacja polega na stworzeniu dwóch połączeń punkt-punkt, które następnie łączymy za pomocą kabla ethernetowego.
Do najprostszego połączenia punkt - punkt można użyć ULTIAIR-a z licencją 3, który będzie działał jako Bridge oraz ULTIAIR-a z licencją 3 działającego jako Klient. Oczywiście można też stosować połączenia punkt - punkt wykorzystując dwa ULTIAIR-y z licencją 4.
Przykładowe połączenia punkt-punkt:
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC
Pisaliśmy w Informatorze:

Transmisja danych poprzez sieć 3G - monitoring budowy. Place budowy są coraz częściej monitorowane ze względu na: zabezpieczenie mienia, rejestrację procesu budowy, nadzór nad organizacją pracy.
Często, wraz ze zmianami na placu budowy, wymagana jest zmiana położenia kamer, a po skończeniu prac, przeniesienie systemu monitoringu na następną inwestycję...
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 419KCSwitch TP-Link TL-SF1005D 5 portówPłyta główna RouterBoard 411U licencja 4Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Karta video PCI-4100 MPEG-4
Schemat monitoringu placu budowy z dostępem do Internetu poprzez sieć komórkową

Dwa sygnały w jednym kablu. Czy można przesłać sygnał z tunera do telewizora tym samym kablem, którym jest przesyłany sygnał z konwertera?
Stosując dwie zwrotnice DC-009 R85300 można uniknąć konieczności położenia dodatkowego przewodu...

Stadiony i hale widowiskowe - zastosowanie transmisji optycznej. Stadiony i hale widowiskowe wymagają znakomitej infrastruktury do transmisji sygnałów telewizyjnych. Dotyczy to zarówno sygnałów kierowanych do emisji, jak i dosyłanych z zewnątrz, zwłaszcza za pomocą satelitów, ponieważ coraz częściej tego typu obiekty wykorzystywane są do organizowania imprez opartych na bezpośrednich transmisjach wydarzeń sportowych i artystycznych, oglądanych przez zgromadzoną wielotysięczną publiczność...

Spis tematów zawartych w Informatorach
Gotowi na DVB-T