Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 30/2010 (20.09.2010)

Futurystyczne wizje Google'a na IFA 2010 w Berlinie.

Przyszłość pokaże, czy najważniejszym wydarzeniem Międzynarodowych Targów Elektroniki Konsumpcyjnej IFA były szeroko reklamowane prezentacje telewizji trójwymiarowej, czy godzinna prezentacja skierowana do niewielkiego grona fachowców.
Dyrektor generalny Google'a, Eric Schmidt, zaprezentował 7 września bieżącego roku na targach IFA wizję rozwoju projektów firmy. "First Mobile" to przewodnie hasło Google'a na najbliższe lata.
Program przedstawiony przez Google'a przewyższa wszystkie dotychczasowe zamierzenia informatczne: wielkością nakładów, skomplikowaniem i oddziaływaniem na życie społeczne. Smartfon, szerokopasmowy dostęp do sieci i "cloud computing" - to zestaw, który według Google'a w rewolucyjny sposób zmieni świat.
Mobilne urządzenia, podłączone do sieci i wykorzystujące możliwości superkomputerów, pozwolą na dostęp do ogromnego zasobu danych z najnowszym oprogramowaniem do ich przetwarzania.
Po erze PC stacjonarnych i laptopów, czyli pozyskiwania danych przy biurku, nadchodzą czasy smartfona - asystenta obecnego we wszystkich sytuacjach życiowych. Urządzenia sterowane głosem, pozwalające na tłumaczenie obcych języków (bezpośrednio w trakcie rozmowy), przetwarzające dane o korkach ulicznych - tak aby wybierać optymalne trasy dojazdu, rozpoznające obiekty, wyszukujące najbardziej atrakcyjne oferty handlowe, przekazujące obrazy telewizyjne najwyższej jakości zmieszczą się w kieszeni. Dla realizacji wymienionych i wielu innych usług będą dysponowały wsparciem połączonych mocy obliczeniowych superkomputerów, które będą realizowały zapytania ze smartfonów.
Eric Schmidt zadeklarował, że w nowym systemie jedynym ograniczeniem w dostępie do informacji będzie zasada nienaruszania prywatności. Google nie będzie rozpowszechniał i archiwizował danych, na których przetwarzanie nie uzyska zgody zainteresowanych osób. Choć technicznie możliwe będzie skierowanie smartpfona na mijającą nas osobę i uzyskanie informacji: kim ona jest, jaki ma numer telefonu i adres mailowy, co robi i czym się interesuje, a także na co choruje - to Google nie zamierza uruchamiać takich funkcjonalności.
Bazą do budowy tego systemu ma być otwarty system operacyjny Android i rozbudowywana - wyposażana w coraz to nowe funkcje przeglądarka Chrome. Otwartość Androida to ogromny potencjał innowacyjności, tylko w ramach pierwszego konkursu na nowe aplikacje zgłoszono 1788 rozwiązań z ponad 70 krajów.
W trakcie wykładu zaprezentowano nowe funkcjonalności urządzeń mobilnych oparte o tę koncepcję. Przedstawiono urządzenia wykonujące zaawansowane usługi po komendzie głosowej - zaprezentowano mobilnego asystenta tłumaczącego wypowiadane zdania z języka angielskiego na niemiecki i odwrotnie.

Pokazano również możliwości debiutującej Google TV.
W tym roku Google TV ruszy w Stanach Zjednoczonych, a w 2011 r. będzie wdrażana w kolejnych krajach. Będzie można z niej korzystać za pomocą telewizorów wyposażonych w STB (Set Top Box).
Po wpisaniu odpowiedniej frazy w wyszukiwarce, np. "piłka nożna", będzie można się dowiedzieć kiedy nastąpi najbliższa transmisja meczu, odnaleźć ulubione fragmenty spotkania piłkarskiego w serwisie YouTube lub znaleźć informacje o interesującym nas klubie sportowym.
Google zajmuje się oprogramowaniem, Intel dostarcza procesory, natomiast Logitech ma zapewnić bezprzewodowe klawiatury oraz piloty do urządzeń. Docelowo ma być to otwarta platforma, aby można było tworzyć firmowe lub własne aplikacje instalowane w urządzeniu.
Z Google TV będzie można korzystać także za pośrednictwem smartfonów z systemem operacyjnym Anadroid oraz przeglądarką Chrome.
Prezentacja Erica Schmidta na targach IFA
Google TV jest rozwinięciem idei Apple TV opartej na urządzeniu, które jest sieciowym komputerem odtwarzającym materiały audio - wideo na ekranie telewizora. Filmy pobierane są z płatnego katalogu Apple, gdzie wypożyczenie jednego odcinka serialu kosztuje 0,99 $, a filmu od 3,99 $ do 4,99 $. Dodatkowo możliwa jest obsługa serwisów multimedialnych, takich jak YouTube oraz Netflix oraz strumieniowanie plików wideo z lokalnego PC'ta za pomocą programu iTunes. Urządzenie wyposażone jest w Ethernet, HDMI, złącze optyczne S/PDIF i USB oraz WiFi w standardzie n.
Produkt Google TV jest jednak bardziej uniwersalny. Wykorzystanie otwartego systemu operacyjnego Android i zdobywającej coraz szerszą popularność przeglądarki Chrome pozwoli na tworzenie mnogości aplikacji.
Urządzenie multimedialne do Apple TV

Plebiscyt na okładkę firmy DIPOL 2011.

Jaka będzie okładka naszego katalogu w roku 2011? Jak co roku, przygotowaliśmy internetowy plebiscyt. Zapraszamy do głosowania.
Plebiscyt na okładkę papierowego katalogu DIPOL - 2011
Plebiscyt na okładkę papierowego katalogu DIPOL - 2011
Plebiscyt na okładkę papierowego katalogu DIPOL - 2011
Plebiscyt na okładkę papierowego katalogu DIPOL - 2011

Konkurs "Ciekawie o antenach" - tylko do 30 września.


Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Godzilla kontra radar
Kacper Walczak
Satelita-Rabka-Park
Ryszard Wróblewski
Do zobaczenia jutro
Artur Dybek

Instalacja multiswitchowa - 35 pięter, 700 gniazd.

Zaprojektowanie i wykonanie takiej instalacji to duże wyzwanie dla projektanta i firmy instalatorskiej.
Jest ono możliwe tylko w sytuacji, w której projektant oraz wykonawca dysponować mogą sprzętem najwyższej klasy.
Projekt instalacji multiswitchowej - jeden budynek - 700 gniazd
W projekcie wykorzystano multiswitche MSV-932 R70882, MSV-924 R70874 oraz MSV-912 R70862 marki TERRA. W przypadku instalacji o tak długich pionach seria multiswitchy MSV jest rozwiązaniem o wiele lepszym w stosunku do typowych instalacji kaskadowych. W przypadku awarii jednego z multiswitchy kaskadowych, sygnału pozbawionych zostałoby 13 kondygnacji, co w tym konkretnym przypadku oznaczałoby około 300-400 użytkowników.
Wykorzystanie systemu odgałęźników i multiswitchy MSV pozwala uniknąć tego typu problemów. Elementy pasywne praktycznie nie ulegają awariom, a ewentualna awaria jednego z multiswitchy, to pozbawienie sygnału mieszkańców tylko jednej kondygnacji.
Nie bez znaczenia są też narzędzia ułatwiające pracę projektanta, czyli program SatNet w wersji 2.3. Wykonanie wstępnego projektu zajęło około 20 minut.
Wszystkim zainteresowanym aplikacją SatNet polecamy artykuł szczegółowo objaśniający wszystkie możliwości programu: Projektowanie zbiorczych instalacji RTV/SAT w programie SatNet firmy TERRA .

Program SatNet - do pobrania plik zip 12,1 MB.

Szybko i bezpiecznie - link światłowodowy.

Dwa budynki kompleksu szpitalnego, odległe od siebie o 10 kilometrów, w celu usprawnienia przepływu danych postanowiono połączyć niezawodnym i bezpiecznym linkiem. Podstawowymi wymaganiami połączenia było bezpieczeństwo oraz stała prędkość połączenia - 1 Gb/s.
W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa przesyłanych danych został utworzony wewnętrzny i niezależny tor światłowodowy pomiędzy dwoma placówkami. Położenie oddziałów szpitala pozwoliło na wykorzystanie już istniejącej infrastruktury światłowodowej i wydzierżawienie jednomodowego włókna światłowodowego.
Tor światłowodowy został zbudowany przy użyciu media konwerterów marki ULTIMODE L11525. Dobrane media konwertery pozwalają na dwustronną transmisję sygnału przez jedno włókno światłowodowe (WDM, tzn. zwielokrotnienie fali), dlatego niezbędne okazało się wydzierżawienie tylko jednego włókna.
Urządzenia transmitują sygnał optyczny, jedno w III oknie transmisyjnym - długość fali 1550 nm, drugie w II oknie transmisyjnym - długości fali 1310 nm.
Media konwerter M-207G 1Gb/s - jedno wlókno jednomodowe do 20 km
Schemat instalacji.

Ekonomiczne rejestratory - co ważniejsze: płynność czy rozdzielczość?

Wielu instalatorów poszukuje urządzeń, oferujących płynny zapis obrazu połączony z wysoką rozdzielczością.
Rejestratory, które posiadają możliwość zapisu wideo z rozdzielczością 4CIF na każdy kanał, przy jednoczesnej prędkości 25 klatek/s należą do grupy najdroższych.
Dobrym kompromisem pomiędzy jakością a ceną jest zmniejszenie płynności przy zachowaniu maksymalnej rozdzielczości obrazu.
Konkretnym przypadkiem urządzeń zachowujących wysoką rozdzielczość jest linia rejestratorów Hikvision-Ultimax 8100HDI-S(E). Każde z tych urządzeń zapisuje 12 klatek na sekundę o rozdzielczości 704 x 576 pikseli (4CIF). Nagrany materiał jest niemal płynny, co powoduje, iż zdarzenia o wyższej dynamice zostają zarejestrowane i mogą być z łatwością zidentyfikowane.
Menu zostało zaprojektowane w sposób ułatwiający nawigację i wprowadzanie zmian w ustawieniach rejestratora. Zarówno rozmieszczenie najczęściej używanych funkcji, jak i szata graficzna odpowiadają najwyższym obecnym standardom.
Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8108HDI-S H.264Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8116HDI-S H.264Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8108HDI-SE H.264Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR542G z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchemCyfrowy rejestrator 16-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8116HDI-SE H.264Dysk HDD SEAGATE 1 TB SV35.5 dedykowany do CCTV
Możliwości podglądania obrazu i nagrań z rejestratorów Hikvisio-Ultimax
(PC, PDA i odczyt z dysków na PC)
Niewątpliwie najmocniejszą cechą rejestratorów Hikvision-Ultimax, która wyróżnia je spośród konkurencji, jest znakomita praca w sieci Internet. Producent wyposażył je w oprogramowanie:
  • iVMS4000 służące do podglądu i przeglądania nagrań na PC,
  • iVMS4500 do przeglądania plików na PDA,
  • Local Playback Software - aplikację do przeglądania nagrań z dysków na PC.
Modele M76080, M76081, M76160, M76161 pozwalają na współpracę z innymi urządzeniami Hikvision-Ultimax, co umożliwia modułową rozbudowę instalacji CCTV (do kilkudziesięciu rejestratorów w jednej instalacji obsługiwanych jednym oprogramowaniem).
Dodatkowo modele M76081 i M76161 posiadają uchylny przedni panel ułatwiający demontaż i montaż dysków twardych. Podczas pracy dyski zabezpieczone są przed usunięciem specjalnym zamknięciem.
Producentem rejestratorów jest renomowana firma Hikvision – światowy potentat branży CCTV i twórca zaawansowanych systemów ochrony, zaimplementowanych na całym świecie. Daje to gwarancję, iż wszelkie zastosowane rozwiązania zostały przemyślane, a produkt spełnia najwyższe normy jakościowe.

Kamera Pixord PL-621 - świetna jakość obrazu w niskiej cenie.

Kamera megapikselowa Pixord PL-621E K1533 o rozdzielczości 2 Mpix (1600 x 1200 pikseli) z kompresją H.264 jest profesjonalnym urządzeniem w atrakcyjnej cenie. Kompaktowa obudowa, wbudowany reflektor podczerwienie, optymalna 2 MPx matryca oraz bardzo zaawansowany algorytm kompresji H.264 to cechy decydujące o łatwości montażu i komfortowej eksploatacji.
Kamera zewnętrzna IP 2.0 Mpix H.264 PoE Pixord PL-621E
Pixord PL-621E - K1533
Cechy wyróżniające:
  • funkcja Dzień/Noc z odsuwanym mechanicznym filtrem podczerwieni,
  • oświetlacz IR o zasięgu 15 m,
  • detekcja ruchu,
  • trzy niezależne strumienie, każdy wybierany spośród: H.264, MPEG-4, MJPEG,
  • obsługa protokołu DDNS,
  • zasilanie przez PoE (IEEE-802.3af),
  • zewnętrzna obudowa w klasie szczelności IP 68.
Dział Techniczny firmy DIPOL uruchomił w ramach promocji (na cały wrzesień) kamerę Pixord PL-621E pracującą w Internecie w systemie umożliwiającym jednoczesne oglądanie przez 100 osób. Pracuje ona z pełną rozdzielczością (1600 x 1200) i 8 kl./s.
Uwagę zwraca: wierne odwzorowanie kolorów, ostro zarysowane krawędzie, bardzo niska zajętość pasma, czułość umożliwiająca nocny monitoring. Obraz można oglądać w trybie pełnoekranowym klikając ikonkę w prawym dolnym rogu.
Kamera zewnętrzna IP 2.0 Mpix H.264 PoE Pixord PL-621E
Obraz online z kamery Pixord PL-621E K1533

Korekcja Gamma w CCTV.

Korekcja Gamma to funkcja w kamerach, która pozwala na przeskalowanie poziomu jasności obrazu otrzymanego z przetwornika do wrażliwości ludzkiego oka.
Poziom jasności obrazu na przetworniku jest zależny liniowo od natężenia padającego światła, natomiast wrażenie jasności odbierane przez oko jest proporcjonalne do logarytmu natężenia oświetlenia (luminancji).
Aby oko odczuło dwukrotny wzrost jasności jakiejś powierzchni, musi ona być w istocie oświetlona prawie 6 razy silniej.
Należy więc odpowiednio przeskalować obraz z jednej skali do drugiej. Realizuje to program, który identyfikuje granicę pomiędzy obszarami o różnej jasności, a następnie stosownie tę różnicę zwiększa. Wartość liczby gamma decyduje o tym w jakim stopniu "przejaskrawimy" oryginalne, czyli początkowe różnice intensywności. W przypadku kamer najczęściej stosuje się gamma = 0,45, jest to współczynnik przeskalowania odpowiadający logarytmicznej wrażliwości oka ludzkiego.
Przykładowo w kamerze M11208 korekcję gamma można ustawić na dostrajanie automatyczne wg algorytmu producenta lub w trybie ręcznej regulacji dokonać wyboru z zakresu 25 do 100.
Obraz bez korekcji i z korekcją gamma
Kamery posiadające opisaną powyżej funkcję:
Kamera kolorowa bez obiektywu SN-580CA high resolution z audio
Kamera kolorowa SN-FXP3200MIR (WDR) w obudowie wandaloodpornej
Kamera kolorowa dzień/noc bez obiektywu SN-586C/B WDR(Pixim) z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznie
Kamera Sunell
M11215
Kamera Sunell
M10790
Kamera Sunell
M11208

Stabilna i niezawodna sieć w firmie - urządzenia TP-Link.

Poniżej prezentujemy przykładową instalację w budynku trzypiętrowym. Serwery oraz główny router został umieszczony na II piętrze. Głównymi wymaganiami było: zapewnienie dostępu do Internetu i backup połączeń szkieletowych.
Budynek z infrastrukturą sieciową
Instalacje zastała wykonana za pomocą sieci Fast Ethernet oraz Giga Ethernet.
Połączenia szkieletowe, tzn. pomiędzy switchami, zostały wykonane w technice Giga Ethernet (1000 Mb/s), natomiast pomiędzy switchami oraz końcowymi stacjami klienckimi - przy pomocy połączeń Fast Ethernet.
Dodatkowo w celu zwiększenia niezawodności zastosowano dodatkowe połączenia w szkielecie sieci, zapobiegające przerwom w transmisji w razie uszkodzenia przewodu.
Switch zarządzalny TP-LINK TL-SL5428E 24+4G 2xSFPSwitch zarządzalny TP-LINK TL-SL5428E 24+4G 2xSFPSwitch inteligentny TP-LINK TL-SL2218WEB 16+2G 1xSFP
Schemat instalacji
- kolor pomarańczowy - Gigabit Ethernet, kolor niebieski - Fast Ethernet,
przerywane linie - połączenie zapasowe
Do budowy sieci warto wykorzystać urządzenia marki TP-Link umożliwiające zarządzanie ruchem sieciowym.
Niezawodne działanie sieci wspierają: protokół drzewa rozpinającego (spanning tree), usługa QoS oraz rozbudowane funkcje zabezpieczeń transmisji.
Dostępne opcje zarządzania to: interfejs wiersza poleceń (CLI), sesje telnet, SNMP oraz zarządzanie poprzez przeglądarkę internetową.
Dzięki mechanizmom zabezpieczającym zaimplementowanym w urządzeniach TP-Link możliwa jest ochrona sieci w przypadku złego podłączenia urządzeń oraz diagnozowanie uszkodzonych połączeń (przerwanych kabli).
Katowice - nowy oddział firmy DIPOL
DIPOL Katowice - w rytmie rap
Pisaliśmy w Informatorze:

Stadiony i hale widowiskowe - duży problem z sygnałem najwyższej jakości. Stadiony i hale widowiskowe - duży problem z sygnałem najwyższej jakości. Stadiony i hale widowiskowe wymagają znakomitej infrastruktury do transmisji sygnałów telewizyjnych. Dotyczy to zarówno sygnałów kierowanych do emisji, jak i dosyłanych z zewnątrz, zwłaszcza za pomocą satelitów, ponieważ coraz częściej tego typu obiekty wykorzystywane są do organizowania imprez opartych na bezpośrednich transmisjach wydarzeń sportowych i artystycznych, oglądanych przez zgromadzoną wielotysięczną publiczność...

Rozproszony monitoring sklepów spożywczych. Rozproszony monitoring sklepów spożywczych. Właściciel sieci niewielkich sklepów spożywczych w Bełchatowie chciał mieć możliwość podglądu ze wszystkich sklepów w biurze. Biuro znajdowało się poza miastem. Dodatkowo inwestorowi zależało na niewygórowanych kosztach całej instalacji przy najwyższej jakości...http://tools.dipol.com.pl/edoc/documents_edit.php
Kamera kolorowa CAM 508 (2.8 - 12 mm)Kamera kolorowa CAM 508 (2.8 - 12 mm)Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-204 H.264Kamera kolorowa CAM 508 (2.8 - 12 mm)Kamera kolorowa zewnętrzna VF-515 z reflektorem podczerwieniCyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-204 H.264Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-204 H.264
Schemat rozproszonego monitoringu sieci sklepów spożywczych
CDMA na statkach? Rozwiązaniem antena dookolna CDMA marki Trans-Data DZ10,2. Problemem występującym na statkach jest brak możliwości instalacji anteny kierunkowej do transmisji danych, tak aby zawsze była skierowana w stronę stacji bazowej CDMA. Rozwiązaniem jest stosowanie anteny dookolnej, dzięki której nie ma potrzeby zmiany jej ustawienia. Antena TRANS-DATA CDMA DZ10,2 A742020 jest anteną zewnętrzną dookolną, nadawczo-odbiorczą, do wzmocnienia sygnału CDMA ...

Spis tematów zawartych w Informatorach