Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 29/2010 (13.09.2010)

Ile można wycisnąć z kabla? - MoCA 2.0.

15 czerwca 2010 roku konsorcjum MoCA ratyfikowało standard o tej samej nazwie w wersji 2.0.
Wydarzenie to pobudziło amerykański rynek kompleksowych rozwiązań dla dystrybucji sygnałów cyfrowych w obrębie budynków, w szczególności domów jednorodzinnych, nie wymagających zastosowania nowych typów okablowania (no-new-wires technologies).
Oprócz wspomnianego MoCA należą do nich m.in. HomePlug - technika dystrybucji sygnałów w przewodach elektrycznych oraz zatwierdzony przez ITU-T w 2009 roku, zdobywający popularność standard G.hn, opisujący transmisję sygnałów przy wykorzystaniu większości rodzajów okablowania występujących w domach (przewód koncentryczny, elektryczny, linia telefoniczna).
Ze względu na dojrzałość standardu MoCA (start w 2004 roku) oraz poparcie wielu wiodących producentów sprzętu przewiduje się, że obejmie on swym zasięgiem nawet 90% amerykańskich gospodarstw w USA. Jest to rozwiązanie wybierane najchętniej przez wszystkich operatorów sieci kablowych.
Typowa konfiguracja sieci MoCA. Integracja wielu usług i urządzeń.
MoCA - (Multimedia over Coax Alliance) - jest grupą zajmującą się opracowaniem technik zapewniających szkielet dla domowych sieci integrujących różne media oraz urządzenia przewodowe i bezprzewodowe.
MoCA pozwala na jednoczesną dystrybucję kilkunastu strumieni wideo w rozdzielczości HD (również 3D) oraz innych danych, takich jak typowe dla sieci Ethernet strumienie VoIP.

Multimedia over Coax Alliance ratyfikowała trzecią wersję standardu MoCA (po 1.0 oraz 1.1), która zakłada możliwość przesyłu danych z prędkością 400 lub nawet 800 Mbit/s w paśmie 500 - 1650 MHz w zależności od konfiguracji.
Dla łączy punkt-punkt standard zakłada możliwość stosowania urządzeń zapewniających prędkość przesyłu na poziomie 1Gbit/s. Widać więc ogromny progres w stosunku do poprzedniej wersji standardu z roku 2007, która zapewniała przepustowość na poziomie 175 Mbit/s.

Standard zatwierdzony został przez grupę DLNA, stając się obok standardów Ethernet oraz Wi-Fi technologią wspierającą dystrybucję treści multimedialnych między urządzeniami takimi jak telewizory, komputery PC, konsole do gier czy kamery wideo.
Grupa MoCA zrzesza ponad 50 członków na całym świecie. Należą do nich tacy giganci jak Cisco, Motorola, Panasonic, Samsung, Intel, LG, DirecTV czy Verizon. Wspierany i rozwijany przez nich standard jest jedyną „domową” technologią obejmującą trzy segmenty płatnej telewizji – tv kablowej, satelitarnej oraz IPTV.
Ilość gniazd TV w gospodarstwie domowym dla przykładowych krajów europejskich
Europa koncentrykiem stoi. Na podstawie przeprowadzonych przez IMS badań wynika, że przewód koncentryczny jest i będzie najpopularniejszym medium transmisji sygnałów wideo o dużych przepływnościach. W większości krajów europejskich liczba domostw nie wyposażonych w gniazda z przewodami koncentrycznymi nie przekracza 5%. Blisko 60% gospodarstw domowych wyposażonych jest w 2 lub więcej gniazd abonenckich.
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Berlin Wschodni i jego
sąsiedzka solidarność
Marta Gruchała vel Gruchalska
Dom Indian
Piotr Zwarycz
Okno na świat
Monika Witkowska

Dystrybucja sygnału HD w klubach - kompleksowe rozwiązania HDMI Signal HD.

Po okresie wakacyjnym ruszyły rozgrywki większości piłkarskich lig europejskich, rusza również Liga Mistrzów. To ostatni dzwonek, aby wzbogacić swoją ofertę o możliwość klubowego oglądania najpopularniejszych meczów w jakości High Definition.
Właściciel jednego z wrocławskich pubów zdecydował się na modernizację instalacji telewizyjnej. Instalacja ta odpowiadać miała za dystrybucję sygnału, głównie wysokiej rozdzielczości, na 5 telewizorów LCD oraz projektor. Źródłem sygnału miał być tuner satelitarny jednej z platform cyfrowych oraz urządzenie multimedialne Ferguson Ariva HD Player 110 A99391.
Uchwyt TV LCD/Plazma 32-60 cali ścienny, pochylny, obrotowy DP107BUchwyt projektora sufitowy PD102Extender HDMI na jedną skrętkę kat. 5ePrzewód HDMI 15m 26AWG zbrojonyPrzewód HDMI 15m 26AWG zbrojonyOdtwarzacz multimedialny Ferguson Ariva HD player 110Switch-splitter Signal HDMI 2x4Splitter Signal HDMI 1x4Extender HDMI na jedną skrętkę kat. 5ePrzewód NETSET UTP 5e skrętka wewnętrzna [1m]Tuner DVB-S/S2 FERGUSON Ariva 100E
Schemat instalacji dystrybucji sygnału HD kablami HDMI
W instalacji wykorzystano wysokiej jakości przewody HDMI o długości do 15m H1153. Sygnał z dwóch źródeł podany został na switch-splitter Signal H3324. Aby umożliwić podpięcie większej ilości odbiorników oraz projektora zdecydowano się wykorzystać dodatkowy splitter H3214. Ważnym wymogiem przy kaskadowym łączeniu urządzeń aktywnych jest to, aby odległość między nimi nie przekraczała 5m. Projektor multimedialny oddalony był od źródła sygnału o około 25 metrów dlatego zdecydowano się na wykorzystanie konwerterów HDMI-UTP-HDMI H3601 umożliwiających przesył sygnału HD na odległość do 50 m z wykorzystaniem jednej skrętki komputerowej.
Tak wykonana instalacja spełniła pokładane w niej nadzieje. Kibice obejrzeli już pierwsze mecze.

Oferta kabli i urządzeń HDMI Signal HD

Zarządzalne switche TP-LINK - pełna kontrola sieci.

Problemem stają się coraz częstsze ataki na sieć i próba pozyskania poufnych informacji.
W celu prawidłowego zabezpieczenia sieci istotne jest zastosowanie profesjonalnych urządzeń. Przykładem takiego urządzenia jest zarządzalny switch TP-LINK TL-SL5428E 24+4G 2xSFP N29955.
Przełączniki zarządzalne TP-LINK to zaawansowane urządzenia umożliwiające zarządzanie ruchem sieciowym.
Gigabitowe przełączniki zarządzalne zapewniają bardzo dużą stabilność i wydajność działania - podstawowe cechy wymagane przy zarządzaniu siecią. Niezawodne działanie sieci wspieraj ponadto protokół drzewa rozpinającego (spanning tree), usługa QoS oraz rozbudowane funkcje zabezpieczeń transmisji:
  • wsparcie mechanizmów DHCP Snooping, IP Source Guard,
  • centralne zarządzanie i uwierzytelnianie IEEE 802.1x Port-based dla administratorów serwerów TACACS+ oraz RADIUS,
  • poprawa bezpieczeństwa sieci dzięki wykorzystywaniu protokołów GARP/GVRP dla obszernych sieci wirtualnych działających w oparciu o standard 802.1Q VLAN,
  • funkcja Guest VLAN umożliwiająca dostęp do określonych zasobów zgłaszającym się nieautoryzowanym systemom,
  • dla zabezpieczenia sieci Ethernet przed atakami z zewnątrz, przełącznik wspiera standardy protokołów komunikacyjnych SSH, SSL zapewniające bezpieczeństwo przesyłanych danych.
Switch zarządzalny TP-LINK TL-SL5428E 24+4G 2xSFPSwitch zarządzalny TP-LINK TL-SL5428E 24+4G 2xSFP
Switch zarządzalny TP-LINK TL-SL5428E 24+4G 2xSFP
N29955

Ekonomiczne rozwiązanie dla monitoringu bezprzewodowego.

Doskonałym rozwiązaniem problemu infrastruktury CCTV w dużym obiekcie jest wykorzystanie radiowych transmiterów wideo, audio i danych cyfrowych Camsat. Przy przesyłaniu większej ilości strumieni wizyjnych opłacalnym staje się wykorzystanie odbiornika wielokanałowego CAM5816m Multi-Rx M1561.
Przykładowe rozwiązanie instalacji opartej o najnowsze produkty z oferty firmy DIPOL przedstawia schemat poniżej. Pozwala ono na bezprzewodowe przesyłanie obrazu i dźwięku z czterech kamer analogowych, sterownie dwoma kamerami obrotowymi PTZ i archiwizację nagrań na rejestratorze DVR. Obrazy z kamer można podglądać lokalnie na monitorze wysokiej rozdzielczości lub zdalnie poprzez sieć komputerową za pomocą przeglądarki IE.
Nadajnik wewnętrzny A/V CAM5816m-Tx 5.8 GHzNadajnik wewnętrzny A/V CAM5816m-Tx 5.8 GHzKamera kolorowa Cam-665 Roto z reflektorem podczerwieni w obudowie sufitowejBezprzewodowy System Telemetryczny CD04 do sterowania kamerami obrotowymiKamera szybkoobrotowa C4399/FCB-EX1010PBezprzewodowy System Telemetryczny CD04 do sterowania kamerami obrotowymiBezprzewodowy System Telemetryczny CD04 do sterowania kamerami obrotowymiNadajnik wewnętrzny A/V CAM5816m-Tx 5.8 GHzKamera szybkoobrotowa C4399/FCB-EX1010POdbiornik wewnętrzny A/V CAM5816m Multi-Rx 5,8 GHz Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy TREND 250X08 H.264
Przykładowy schemat instalacji
Przedstawione rozwiązanie oparte jest na wysokiej jakości urządzeniach transmisji radiowej.
CAM5816m Multi-Rx M1561 zainstalowany przy rejestratorze pozwala na odbiór obrazu z 4 kamer jednocześnie. Urządzenie realizuje transmisję analogową w zakresie 16 kanałów w czasie rzeczywistym bez jakichkolwiek opóźnień.
Dzięki zastosowaniu precyzyjnych obwodów mikrofalowych uzyskano wysoką jakość transmisji, a dodatkowy wzmacniacz antenowy pozwala na zwiększenie zasięgu. Nadajniki CAM5816m-Tx M1562 zainstalowane są wewnątrz budynków, a przewód wyprowadzony jest przez ścianę na zewnątrz.
Do transmisji sygnału pomiędzy rejestratorem a kamerami obrotowymi wykorzystano bezprzewodowy system telemetryczny CD04 M1570. W instalacji wykorzystano, jako jednostkę centralną, rejestrator TREND 250 M72508, który oferuje zapis w rozdzielczości 4CIF (704 x 576) z prędkością 6 klatek na sekundę dla każdego kanału, w kompresji H.264. Wyjście VGA z możliwością ustawienia maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pix (Full HD) współpracuje z monitorami LCD i CRT. Dodatkowo dostępne jest wyjście BNC działające równolegle z wyjściem VGA. Urządzenie posiada wiele zalet, które czynią go uniwersalnym produktem przeznaczonym do wielu rodzajów instalacji.
Zastosowane kamery wewnętrzne kolorowe Cam-665 Roto M11252 z reflektorem podczerwieni w obudowie sufitowej doskonale nadają się do monitorowania pomieszczeń w dzień i w nocy. Na zewnątrz wykorzystano kamerę szybkoobrotową C4399/FCB-EX1010P M12291.

VIDEOPROBKI - serwis internetowy informujący o warunkach drogowych na Ukrainie.

Na stronie serwisu Videoprobki publikowane są informacje o wypadkach samochodowych i natężeniu ruchu zwizualizowane na mapach Google. Podgląd dróg można zobaczyć dzięki kamerom ACTi. Z materiałów serwisu Viodeoprobki korzystają lokalne stacje telewizyjne oraz kierowcy samochodów za pośrednictwem SMS/MMS'ów.
Widok strony Videoprobki
Do stworzenia systemu monitoringu użyto 100 kamer ACTi - 10 sztuk ACM-1231 K1511 oraz 90 ACM-1431 K1118. Obrazy z kamer są wyświetlane na stronie internetowej dzięki wykorzystaniu udostępnionego przez ACTi SDK (Software Development Kit).
Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera IP stacjonarna ACTi IR ACM-1431
Schemat instalacji
Zewnętrzne kamery z oświetlaczem IR i mechanicznym filtrem podczerwieni dają bardzo dobrą jakość obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy. Obudowa w standardzie IP66 zapewnia szczelność urządzenia, natomiast PoE znacznie ułatwia montaż całego sprzętu ze względu na mniejszą ilość okablowania niż w wypadku standardowej metody zasilania. Takie rozwiązania są coraz częściej stosowane na całym świecie przez miasta, które przy stosunkowo niskim koszcie chcą poprawić warunki ruchu drogowego.

Strona serwisu Videoprobki

Nowoczesne funkcje kamer - Sense-Up.

Czułość kamery możemy znacząco zwiększyć poprzez spowolnienie pracy migawki. Kamery z funkcją Sense-Up sprawdzają się w pracy przy bardzo słabym oświetleniu, co jest przydatne zwłaszcza podczas monitorowania w nocy, przykładowo przy 0,25 lx (natężeniem światła księżyca w pełni przy bezchmurnym niebie).
Ważną sprawą jest prawidłowe ustawienie opcji funkcji. Ustawienie wartości spowolnienia migawki - x4 - pozwoli na czterokrotnie większą ilość światła przy pracy kamery niż przy standardowej kamerze. Nie jest polecane ustawianie tego parametru powyżej x8 przy obiektach szybko poruszających się blisko kamery, ze względu na zniekształcenie obrazu. W kamerach dostępnych na rynku parametr ten może być ustawiany nawet do wielkości x512.
Technologia Sense-Up nie zastępuje całkowicie kamer współpracujących z podświetleniem IR. Przy zupełnym braku oświetlenia i szybko poruszających się obiektach zaleca się stosowanie oświetlenia IR.
Obrazy z kamery z wyłączoną i włączoną funkcją Sense-up
Kamery z funkcją Sense-Up - M1192 i K1502 - można wykorzystać do kontroli tablic rejestracyjnych samochodów w momencie obowiązkowego zatrzymania pojazdu, do autoryzacji wejścia poprzez rozpoznawanie twarzy.
Kamera szybkoobrotowa PH-10H z mechanicznie odsuwanym filtrem IR (ogniskowa 3.8 - 38 mm)
Kamera IP D1 dzień/noc ACTi ACM-5711
Kamera M1192 z funkcją Sense-up
Kamera K1502 z funkcją Sense-up

Monitoring zbiorników wodnych i obszarów leśnych przy użyciu ULTIAIR i sieci GSM.

Na terenach leśnych, trudno wykonać okablowanie dla zainstalowania kamer. Sygnały w takich miejscach można transmitować przy pomocy urządzeń bezprzewodowych, np. marki ULTIAIR. Do najprostszego monitoringu IP można użyć kamery zewnętrznej IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231 K1511.
Dzięki zastosowaniu kamery megapixelowej obraz posiada więcej szczegółów. Do patrolowania warto też zastosować kamerę obrotową, np. K1215. Transmisja danych może być realizowana za pomocą urządzeń ULTIAIR 319KC N2310, które instaluje się bezpośrednio przy punktach kamerowych. Punkty dostępowe ULTIAIR 319KC przekazują obraz z kamer do Centrum Monitoringu, gdzie należy zainstalować punkt dostępowy ULTIAIR 417KC N2330.
Ponieważ urządzenia ULTIAIR posiadają możliwość podłączenia modemu GSM (3G) za pomocą interfejsu USB możliwy jest zapis na lokalnym NVR i transmisja zdarzeń alarmowych za pomocą sieci GSM do dowolnie oddalonego miejsca.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231
Schemat przykładowego monitoringu IP miejsc rekreacyjnych

Plebiscyt na okładkę firmy DIPOL 2011

Jaka będzie okładka naszego katalogu w roku 2011? Jak co roku, przygotowaliśmy internetowy plebiscyt. Zapraszamy do udziału.

Plebiscyt na okładkę katalogu
Plebiscyt na okładkę papierowego katalogu DIPOL - 2011
Plebiscyt na okładkę papierowego katalogu DIPOL - 2011
Plebiscyt na okładkę papierowego katalogu DIPOL - 2011
Plebiscyt na okładkę papierowego katalogu DIPOL - 2011
Pisaliśmy w Informatorze:

SMATV na nowoczesnym osiedlu mieszkalnym. Dzięki instalacjom multiswitchowym można zapewnić możliwość wyboru dowolnego programu naziemnego i satelitarnego przy niewielkich nakładach inwestycyjnych i zachować estetykę osiedla uwalniając dachy i fasady od lasu anten.
Jeden z developerów, przekonany do zbiorczej dystrybucji sygnału satelitarnego, postanowił uwzględnić ją przy budowie nowego, krakowskiego osiedla. Postawił na sprawdzony, profesjonalny system multiswitchowy TERRA serii MSV...

Program na licencji freeware można pobrać z ftp firmy DIPOL
Opis programu SatNet
Konwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBAntena satelitarna stalowa 100cm FAMAVAL Off-Set 100 LHAntena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]Rozgałęźnik TV/SAT SSQ-908 9-we, 36-wy TerraWzmacniacz SA-901 Terra do multiswitchy 9-wejściowychOdgałęźnik TV/SAT SS-920 9-we, 18-wy TerraMultiswitch MSV-908 TERRA 9-wejściowy, 8-wyjściowy z aktywną naziemną - bez zasilaczaOdgałęźnik TV/SAT SS-915 9-we, 18-wy Terra 15dBMultiswitch MSV-908 TERRA 9-wejściowy, 8-wyjściowy z aktywną naziemną - bez zasilaczaOdgałęźnik TV/SAT SS-910 9-we, 18-wy Terra 10dBMultiswitch MSV-908 TERRA 9-wejściowy, 8-wyjściowy z aktywną naziemną - bez zasilaczaMultiswitch MSV-908 TERRA 9-wejściowy, 8-wyjściowy z aktywną naziemną - bez zasilacza
Schemat instalacji w jednym z bloków.
Sygnał RTV/SAT dostępny ma być w 112 gniazdach.
Buduj sieci z klocków - media konwertery ze slotem SFP. W rozwiązaniach FTTH często zachodzi konieczność rozbudowy instalacji związana z podłączaniem nowych abonentów. W takiej sytuacji korzystnym rozwiązaniem są urządzenia ze slotami SFP.
Przykładem jest media konwerter ULTIMODE M-100G/SFP L1301 ze slotem SFP dla modułów optycznych obsługujących standard IEEE 802.3z 1000Base-FX...

Odbiór platformy cyfrowej w całym domu za pomocą jednej karty abonenckiej. Aby odbierać niezależnie programy Cyfry+ (Digital+/Astra (Hiszpania), Canal Digitaal (Holandia), CanalSat (Francja), Meo (Portugalia)) na wielu (maksymalnie ośmiu) telewizorach przy pomocy jednej karty abonenckiej, potrzebny jest przy każdym telewizorze tuner satelitarny z bezprzewodową kartą Clone+ A9911. Kartę abonencką wkładamy nie do tunera, ale do jednostki centralnej Clone+ A9910, która przesyła uprawnienia do bezprzewodowych kart Clone+.

Spis tematów zawartych w Informatorach