Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 28/2010 (6.09.2010)

Google prowokuje - "Think Big With a Gig".

W lutym 2010 roku Google zapowiedziało podłączenie do końca grudnia 500 000 wybranych abonentów na terenie USA do superszybkiego Internetu, pozwalającego na transmisję z prędkościami ponad 1 Gbit/s. Oznacza to około 100-krotne przyśpieszenie, w stosunku do średnich prędkości szerokopasmowego Internetu w USA.
Rozwój szybkich transmisji Internetowych to podstawa nowych koncepcji biznesowych Google'a, w tym telewizji internetowej.
Chociaż wielu ekspertów uważa, że Google nie podejmie się budowy infrastruktury i dla zrealizowania zobowiązania skorzysta z sieci jednego z dużych operatorów (Verizon, Comcast, AT&T, Qwest), to deklaracja stanowi dla wszystkich wyzwanie i punkt odniesienia.
Rzecznik prasowy firmy Verizon Philip Santoro nawiązał do hasła Google'a - "Think Big With a Gig" mówiąc: "Nie konkurujemy z planami Google'a. Oni powinni myśleć jak konkurować z faktami. My mamy sieć gigabitową już dziś." Słowa te padły pod koniec sierpnia, z okazji uruchomienia w stanie Massachusetts pierwszego komercyjnego, gigabitowego łącza Verizon.

Duże nadzieje na szybką popularyzację tej usługi daje fakt, że oparto ją na istniejącej infrastrukturze FIOS, a praktyczną prędkość 800 Mbit/s udało się utrzymać przy wymianie danych z serwerem odległym o około 1000 km. Do realizacji instalacji użyto urządzeń technologii GPON z Motoroli o parametrach teoretycznych 1,2 Gbit/s - upstream i 2,4 Gbit/s - downstream.
Na jesień bieżącego i początek przyszłego roku wielu operatorów, również w Europie, zapowiada debiut komercyjnej usługi gigabitowego Internetu - wygląda na to, że "prowokacja" Google'a osiągnęła skutek - nastąpiło przyśpieszenie w budowie sieci światłowodowych FTTH następnej generacji.
Elementem hamującym rozwój szybkiego Internetu jest tak zwana "ostatnia mila". Wydajne sieci szkieletowe i gigabitowe sieci lokalne muszą zostać połączone równie nowoczesną infrastrukturą.
Spośród technologii kablowych największe możliwości w wypełnieniu tej luki mają techniki światłowodowe, a wśród nich technika PON (PON - Passive Optical Network).
PON wykorzystuje architekturę punkt-wielopunkt, aby za pomocą jednego włókna światłowodowego dostarczyć usługi Triple-Play (telewizja, Internet, telefonia) do abonentów. Pasywna sieć optyczna (PON) przewiduje stosowanie urządzeń wymagających zasilania tylko w końcowych węzłach sieci. Jest to ogromna zaleta pozwalająca na zbudowanie kanału transmisyjnego o długości około 20 km, zasilanego jedynie u operatora i odbiorcy. Dystrybucja sygnałów pomiędzy nimi odbywa się wyłącznie za pomocą elementów pasywnych - światłowodów i rozgałęźników.

W skład sieci PON wchodzą:
  • urządzenie dystrybucyjne OLT (Optical Line Termination),
  • urządzenia zakańczające sieć optyczną w lokalnym punkcie dystrybucyjnym ONU (Optical Network Unit).
Jeśli sygnał dochodzi wprost do odbiorcy (FTTH) występują jeszcze urządzenia zakańczające sieć optyczną u odbiorców ONT (Optical Network Termination).

Wśród sieci PON wyróżniamy:
  • APON (ATM PON),
  • BPON (Broadband PON),
  • GPON (Gigabit PON),
  • EPON (Ethernet PON).
GPON (Gigabit Passive Optical Network) jako PON jest obecnie najpopularniejszą techniką światłowodową "ostatniej mili". GPON daje wiele możliwości doboru prędkości transmisji, jednak obecnie najpopularniejszym standardem jest: w kierunku downstream 2,488 Gbit/s, a w kierunku upstream 1,244 Gbit/s.
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Suszarnia
Magdalena Szurek
A jó vétel szárnyakat ad
Molnár Tibor
Nieważne gdzie,
ważny dobry odbiór
Janusz Szymula

Dlaczego po wejściu DVB-T na balkonach pojawiają się anteny?

W przypadku sygnału cyfrowego DVB-T nie występuje zjawisko "odbić", z powodu którego najlepszym miejscem lokalizacji anteny dla sygnałów analogowych był dach. Dlatego najprostszym rozwiązaniem umożliwiającym odbiór naziemnej telewizji cyfrowej jest skorzystanie z anteny Signal HDA-5000 do DVB-T A6040 - i umiejscowienie jej w prosty sposób na balkonie lub elewacji.
Antena A6040 łączy w sobie prostotę konstrukcji z dobrymi właściwościami odbiorczymi (wykorzystanie dipoli typu quad). Zastosowany w niej niskoszumowy wzmacniacz jest dedykowany do odbioru sygnałów telewizji cyfrowej DVB-T. Nadaje się idealnie do obszarów o dobrym i średnim poziomie sygnału telewizji naziemnej analogowej i cyfrowej (miasta i miejscowości oddalone od nadajnika o 20-30 km). Estetyczna i nierzucająca się w oczy antena daje wysoką gwarancję poprawnego odbioru kanałów SD i HD.
Jednak jest jeszcze inny powód montowania anten na balkonach - w domach podłączonych do telewizji kablowej. Wielu operatorów kablowych nie zdążyło uruchomić transmisji w jakości HD, dlatego posiadając nowoczesny odbiornik telewizyjny warto skorzystać z sygnału wysokiej rozdzielczości nadawanego drogą naziemną.
Aby podłączyć dodatkowy sygnał z anteny należy skorzystać z odpowiedniego przełącznika. Najtańszym rozwiązaniem jest manualny przełącznik tv kablowa/DVB-T E2022.
Antena DVB-T zewnętrzna ze wzmacniaczem Signal
Antena Signal HDA-5000 A6040
- trudna do zauważenia
(po prawej stronie anteny satelitarnej)
Antena DVB-T Signal zewnętrzna ze wzmacniaczem A6040
Antena Yagi w warunkach "balkonowych"
Popularne "siatki"
Przełącznik tv kablowa/DVB-T
Przełącznik tv kablowa / DVB-T
E2022

Dobór obiektywu do kamery megapikselowej.

Instalatorzy często stają przed problemem dobrania odpowiedniego obiektywu do kamery megapikselowej. Bardzo często są im polecane obiektywy stosowane w kamerach analogowych o rozdzielczości 752 x 582 pikseli. Biorąc pod uwagę, że popularne kamery 2-megapikselowe posiadają rozdzielczość prawie 5-krotnie większą, zwykłe obiektywy okazują się za "słabe" dla takich kamer - jednemu pikselowi w kamerze analogowej odpowiada pięć pikseli w kamerze 2-megapikselowej.
Różnica między obrazem uzyskanym ze zwykłego obiektywu i obiektywu megapikselowego na pierwszy rzut oka może być nieznaczna, natomiast podczas próby powiększenia obrazu różnica jest diametralna. Odmienności wynikają głównie z soczewek zastosowanych w obiektywach. Podczas produkcji obiektywów megapikselowych wykorzystywane są najnowocześniejsze rozwiązania, dzięki czemu obraz uzyskany z kamer jest najwyższej jakości.

Testom zostały poddane dwa obiektywy:
  • Obiektyw JENSEN 3,5 - 8 mm M F1.4 M2230,
  • Megapikselowy obiektyw UltiEye 3 - 8 mm IR F1.0 M2253.
Podczas testów została wykorzystana kamera 2-megapikselowa PIXORD P600E K1532. Obiekt obserwowany był z odległości 8 metrów.
Obraz z kamery PIXORD K1532 z wykorzystaniem zwykłego obiektywu JENSEN M2230 (po lewej stronie) oraz obiektywu megapikselowego UltiEye M2253 (po prawej stronie)
Powiększony fragment obrazu z kamery PIXORD K1532 z wykorzystaniem zwykłego obiektywu JENSEN M2230 (po lewej stronie) oraz obiektywu megapikselowego UltiEye M2253 (po prawej stronie)

Rejestratory TREND - mierz wysoko.

W ofercie firmy DIPOL dostępna jest linia produktów, która pozwala na budowanie monitoringu CCTV niewielkimi kosztami, w oparciu o sprzęt wysokiej jakości. Mowa o rejestratorach marki TREND.
W serii TREND 250 dostępne są modele: 4 kanałowe - M72504, 8 kanałowe - M72508 i 16 kanałowe - M72516.
Cechą wyróżniającą serię TREND 250 jest doskonała jakość i funkcjonalność urządzeń, a także:
  • doskonała jakość obrazu przy kompresji wideo H.264,
  • system operacyjny czasu rzeczywistego: zapis, odtwarzanie, podgląd i archiwizacja jednocześnie,
  • duże możliwości konfiguracji ustawień niezależne dla każdego kanału,
  • rejestracja audio dla każdego kanału - kompresja G.726,
  • wyjście wideo BNC i VGA (pracujące jednocześnie), max. rozdzielczość VGA - Full HD (1920x1080 pix),
  • nagrywanie z maksymalną rozdzielczością 4CIF przy prędkości stałej 6 kl./s lub zmiennej 12 kl./s,
  • maksymalna prędkość nagrywania - 25 kl./s dla każdego kanału,
  • proste przeszukiwanie nagrań i przedstawienie zapisu na osi czasu,
  • odtwarzanie nagrań z 4 kanałów jednocześnie,
  • 2 złącza USB 2.0,
  • możliwość podłączenia zewnętrznego nośnika pamięci lub nagrywarki DVD,
  • obsługa dużych dysków SATA do 2 TB, a dla modeli 250X08 M72508 i 250X16 M72516 kieszeń montażowa na dysk w zestawie,
  • wbudowany serwer www - podgląd zdalny przez przeglądarkę Internet Explorer,
  • darmowe aplikacje PC do obsługi zdalnej wielu rejestratorów,
  • dołączone darmowe aplikacje na telefon komórkowy (Windows Mobile, Symbian, iPhone) pozwalające na zdalną obsługę z wykorzystaniem sieci 3G/3,5).
Schemat przykładowego zastosowania w instalacji CCTV
Rejestratory TREND 250 mogą być stosowane w sklepach, magazynach, biurach, urzędach, halach produkcyjnych, a także w monitoringu obiektów prywatnych - domach jednorodzinnych i osiedlach mieszkaniowych.
Wszystko to sprawia iż marka TREND jest wiodącą w swojej klasie na rynku.

Udostępnianie obrazu na stronach internetowych dla wielu użytkowników - restreaming.

Kamera IP może udostępniać strumień wideo dla kilku osób. Problem powstaje, gdy chcemy aby jednocześnie obraz mogło oglądać kilkadziesiąt lub kilkaset osób. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest wykorzystanie zewnętrznego serwera dedykowanego do generowania nawet kilkuset strumieni wideo.
Przykładem instalacji opartej na restreamingu, pozwalającym na jednoczesne oglądanie obrazu przez 100 użytkowników, są wybrane kamery prezentujące znane miejsca w Krakowie.

Kamery Pixord P600E K1532 generują skompresowany sygnał w protokole RTSP kodowany w H.264, który jest przesyłany do specjalnie skonfigurowanego serwera, gdzie zamieniany jest protokół na RTMP, a sam strumień wielokroć powielany. Wtyczka Flash, którą ma zainstalowaną na swoim komputerze każdy internauta, odtwarza w dowolnej przeglądarce internetowej obraz i dźwięk "na żywo". Tak odtwarzany obraz można osadzić w zwykłej stronie internetowej HTML.

Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że internauci oglądają stronę generowaną przez serwer właściciela serwisu, a obraz online z kamery jest pobierany z serwera strumieniowania. Ma to istotną rolę w przypadku usług hostingowych, gdzie opłaty związane są z wielkością generowanego ruchu.
Zewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12Kamera megapikselowa 2.0 Mpix H.264 PoE PIXORD P600E
Zasada działania strumieniowania.
Pasmo zajmowane przez kamery zostało ograniczone do 1 Mbit/s przy 25 kl./s, w rozdzielczości 640 x 480 pikseli, aby użytkownicy posiadający wolniejsze łącza mogli obserwować płynny obraz. Kamera Pixord P600E K1532 została zamontowana w bryzgoszczelnej obudowie Marathon M5406 posiadającej grzałkę zapobiegającą parowaniu obiektywu oraz wentylator.

Nowoczesne funkcje kamer - 3D DNR (3-Dimensional Digital Noise Reduction).

3-Wymiarowa Cyfrowa Redukcja Szumów to innowacyjna funkcja kamery, która jest udoskonaleniem popularnej redukcji szumów DNR. Filtr 3D ogranicza szum spowodowany słabym oświetleniem, zwiększając wartość stosunku sygnału do szumu (S/N) oraz poziomą rozdzielczość. Zapewnia to wysokiej jakości wyraźny obraz w bardzo słabych warunkach oświetleniowych.
3D DNR porównuje klatkę obrazu do następującej po niej. Jeśli w rezultacie tej analizy znajdzie różnicę pomiędzy obrazami wynikającą z zakłóceń o charakterze szumowym, to usuwa mikroskopijne fragmenty, zastępując je punktami z klatki o lepszej jakości.
Jednocześnie funkcja ta istotnie zmniejsza ilość zajmowanego miejsca na dysku rejestratora przy zapisie obrazu z kamery. Redukcja ta może sięgać nawet do 70%.
Standardowe DNR i 3D DNR
Kamera kolorowa SN-FXP3200MIR (WDR) w obudowie wandaloodpornej
Kamera kolorowa dzień/noc SN-FXP3200MIR M10790 (WDR) w obudowie wandaloodpornej
z cyfrową redukcją szumów (3D DNR), strefami prywatności i detekcją ruchu

Sieć Wi-Fi w domowym zastosowaniu - Internet dostarczony drogą bezprzewodową.

W tej konfiguracji polecamy zaopatrzyć się w urządzenie posiadające tryb pracy WISP (Wireless Internet Service Providers), np. N2350.
Router może być podłączony bezpośrednio do komputera przy pomocy skrętki komputerowej.
Możliwe jest rozdzielenie sygnału do kilku komputerów za pomocą skrętki, wtedy do portu LAN urządzenia można podłączyć switch, np. N29915.
Jeśli chcemy rozprowadzić sygnał zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo można wykorzystać punkt dostępowy TP-Link TL-WR542G N2950 z wbudowanym routerem oraz 4-portowym switchem.
Warto zwrócić uwagę na możliwości TL-WA5210G N2350, który może pracować także jako:
  • Klient Router (WISP),
  • AP Router,
  • Access Point,
  • Client, Bridge WDS,
  • Repeater.
Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR542G z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchemPunkt dostępowy TP-LINK TL-WA5210G
Schemat instalacji sieci WLAN w domu
- wykorzystanie N2950 pozwala na podłączanie komputerów
zarówno drogą przewodową, jaki i bezprzewodową
Pisaliśmy w Informatorze:

Multiswitche TERRA ratują sytuację. Jeden z wrocławskich instalatorów podjął się wykonania instalacji dla dystrybucji sygnału telewizji naziemnej oraz satelitarnej na osiedlu domów wielorodzinnych.
Skomplikowana topologia związana z wymaganiami inwestora spowodowała, ze należało wziąć pod uwagę urządzenia najwyższej klasy.
Rozmieszczenie domów zaprezentowano na poniższym rysunku. Cała instalacja zawierać miała 320 gniazd...

Rozmieszczenie budynków, pomiędzy którymi umieszczono ciągi kablowe.

Nocny monitoring posesji. Właściciel posesji, po próbie kradzieży, zainwestował w system alarmowy i monitoringu.
W przypadku systemu CCTV idealnym rozwiązaniem okazało się zastosowanie kamery IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-E K1441 z obiektywem firmy TOKINA M2302 i reflektorem IR Redbeam...


Redbeam - reflektory IR
Przełom z Redbeam - zapraszamy do obejrzenia filmu

Domowy Gigabit LAN oraz WLAN - urządzenia firmy TP-LINK. Nowe funkcje domowych i biurowych sieci LAN i WLAN związane z transmisją wizji wymagają większych przepustowości niż oferuje tradycyjny Ethernet.
Nowoczesną sieć LAN warto jest zbudować nawet przy słabym łączu zewnętrznym, ponieważ jej parametry są istotne do przesyłania obrazu z kamer celem rejestracji oraz filmów z lokalnego serwera do urządzeń odtwarzających...

Spis tematów zawartych w Informatorach