Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 27/2010 (30.08.2010)

Duży boom, czy małe bum? - telewizja 3D HDTV.

W dniach od 3 do 18 września operator satelitarny SES ASTRA przeprowadzi transmisję w technologii 3D HDTV - telewizji trójwymiarowej wysokiej rozdzielczości.
Okazją do tego eksperymentu jest jubileusz - 50 edycja berlińskich targów elektroniki użytkowej IFA 2010, które odbędą się w dniach od 3 do 8 września.
W czasie trwania targów będą nadawane relacje na żywo, pokazujące nowości z zakresu elektroniki, po skończeniu targów będą transmitowane przekazy archiwalne. Przekazy w wersji trójwymiarowej będą mogli oglądać posiadacze specjalnie do tego przystosowanych odbiorników i okularów do nich dedykowanych. Transmisja zostanie zrealizowana we współpracy z firmą Panasonic.

Parametry techniczne przekazu: satelita: ASTRA 3B, pozycja: 23,5 E, transponder: 3.204, częstotliwość: 11,778 GHz, polaryzacja: Vertical, Symbol Rate: 27,5 MS/s, modulacja: DVB-S2 QPSK, FEC: 9/10, Pilot: włączony.

Czy ta transmisja oznacza przełom na europejskim rynku telewizyjnym i rozpoczęcie ery telewizji trójwymiarowej?
Po sukcesie" Avatara" rynek telewizji trójwymiarowej bardzo się ożywił. Na wiodących imprezach targowych były prezentowane rozwiązania czołowych producentów. Przygotowanie telewizorów do wyświetlania 3D nie jest skomplikowane i nie podraża w sposób znaczący sprzętu. Masowa produkcja jest możliwa praktycznie od zaraz. Na przeszkodzie stoi jednak mała ilość nadawanych programów w 3D i ostrożność nadawców przy ich uruchamianiu. Oglądanie telewizji stereoskopowej w jej obecnej formule wymaga zakładania specjalnych okularów dedykowanych do konkretnego modelu telewizora (uniwersalne okulary powinny być dostępne dopiero od września). To rozwiązanie jest postrzegane przez większość potencjalnych użytkowników jako niekomfortowe. Na dodatek nie zostały zakończone badania wpływu naprzemiennego wyświetlania obrazu na narząd wzroku i układ nerwowy. W trakcie emisji kinowych zdarzały się przypadki bólu głowy i nudności, zwłaszcza u osób z wadami wzroku.

Transmisja SES ASTRA to niewątpliwie ciekawy eksperyment, ale upowszechnienie telewizji trójwymiarowej nie nastąpi w najbliższym czasie, więc to jednak jeszcze nie boom.
3D HDTV - jeszcze trochę poczekamy
Do końca bieżącego roku ponad 50 dostawców telewizji będzie posiadało w swej ofercie kanały oferujące transmisję 3D. Według badań IMS około 9% użytkowników na świecie będzie posiadało telewizory 3D w swych domach do końca 2014 roku. Optymistyczne prognozy dotyczą rynku amerykańskiego, gdzie za 4 lata odsetek posiadaczy telewizorów 3D powinien sięgnąć 40%.
Prace producentów telewizorów zdecydowanie wyprzedzają zainteresowanie rynku.
Samsung zapowiedział wprowadzenie, jeszcze w tym roku, przenośnego odtwarzacza Blu-ray o ekranie 10,1 cala, odtwarzającego filmy 3D 1080p, wyposażonego w bezprzewodową kartę sieciową (WiFi) oraz interfejs HDMI. Warto wspomnieć o wprowadzeniu do sprzedaży przez firmę Samsung 50 calowego telewizora 3D w cenie ok. 1100 $.
Panasonic udostępni w najbliższym czasie dwa nowe telewizory full HD Viera 3D z nowym ekranem GT25. Nowy ekran umożliwiać będzie odświeżanie obrazu 600 Hz (sub-field drive), realizm kinowy 24p (cinematic playback) oraz wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 1080p.
Inną ścieżką rozwoju 3D, proponowaną przez producentów, jest wprowadzenie funkcji konwersji obrazu 2D na 3D. Funkcja ta pozwala oglądać zwykłe filmy 2D w trójwymiarze. Panasonic wprowadza na rynek modele takich telewizorów w cenie około 1500 - 2000 $.

Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Na łonie natury
Izabela Szymańska
Na balkonie
Katrine
Antenka (konstrukcję warto obejrzeć w powiększeniu)
Jakub Maksimowicz

Masztowy wzmacniacz do DVB-T.

W ofercie firmy DIPOL pojawił się pierwszy na rynku wzmacniacz masztowy AB001 R82001 zasilany napięciem 5 V firmy TERRA. Odbiorniki naziemnej telewizji cyfrowej posiadają możliwość zasilania napięciem 5 V przedwzmacniacza antenowego, zgodnie z wymaganiami ze standardu DVB-T (EN 300 744). Produkowane do tej pory przedwzmacniacze i wzmacniacze masztowe wymagały zasilania napięciem 12 V.
Tuner DVB-T OPTICUM FT16pWzmacniacz masztowy DVB-T AB001 Terra (DC 5V)Antena telewizyjna DIPOL 16/21-69 DVB-T
Przykład wykorzystania wzmacniacza AB001 R82001
Wzmacniacz AB001 R82001 TERRA pozwala na wykorzystanie w pełni możliwości odbiornika DVB-T oraz na uniknięcie umieszczania dodatkowych zasilaczy w instalacji. Wzmacniacz został zbudowany z podzespołów dedykowanych dla techniki cyfrowej, dzięki czemu znakomicie sprawdza się w instalacjach DVB-T.
Jest to urządzenie przeznaczone do niewielkich instalacji zbiorowych na kilka gniazd, np. w domach jednorodzinnych. Wielkość wzmocnienia (12 dB w całym paśmie UHF) pozwala na stabilną pracę bez ryzyka przesterowania. Maksymalny poziom wyjściowy sygnału wynoszący 106 dBuV (IMD3 = 60 dB, DIN45004B) pozwala na budowę instalacji do kilkunastu gniazd. Wzmacniacz cechuje również bardzo niski poziom szumów, nie przekraczający 3 dB.
Zwraca uwagę także jego energooszczędność: zaledwie 0,15 W, czyli za rok zużyje tylko około 1,3 kWh.
Cechy urządzenia:
  • zasilanie 5 V, 30 mA;
  • 12 dB wzmocnienia w paśmie 47-862 MHz;
  • 2 stopnie wzmocnienia pozwalające zredukować poziom szumów;
  • odlewana obudowa wewnątrz kompaktowej obudowy z tworzywa sztucznego.

Obiektyw asferyczny - prawda czy mit?

Obiektywy asferyczne posiadają optykę (soczewki), które nie są wycinkiem sfery kuli, jak w przypadku zwykłych obiektywów, lecz są hiperboliczne. Inny kształt soczewki przekłada się na większą skuteczną średnicę wejścia, zapewniającą większą aperturę i większą transmitację światła. Obiektywy te posiadają odmienny profil, który kompensuje aberację na krawędzi obiektywu. Światło, które jest zwykle tracone przez standardowe obiektywy, zostaje odebrane przez obiektyw asferyczny i przekazane do przetwornika. Funkcja ta jest szczególnie widoczna przy korzystaniu z kamer kolorowych, ponieważ są one mniej czułe od kamer czarno-białych. Przy korzystaniu z tych obiektywów oraz kamer B/W osiągamy większą czułość układu optycznego, niż przy zastosowaniu tradycyjnych obiektywów.

Głównymi zaletami obiektywów asferycznych są:
  • niewielka liczba aperturowa obiektywu;
  • lepszy (ostrzejszy) obraz.
Widoczny jest brak ogniskowania przez soczewkę sferyczną (po lewej stronie)
Obecnie stosowane są trzy metody produkcji soczewek asferycznych: szlifowanie, tłoczenie, technologia dwuskładnikowa (naniesienie na powierzchnię szklanej soczewki polimerowej nakładki, która formowana jest przez asferyczny wzorzec i utwardzana promieniowaniem UV).
Obiektyw Tokina 3-8,2 mm F0,98 z korekcją IR
Obiektyw asferyczny renomowanej firmy TOKINA o ogniskowej 3 - 8 mm F0.98 M2311

CCTV - przeglądanie zapisu z rejestratorów na komputerach PC.

W wielu lokalnych systemach monitoringu prowadzony jest zapis obrazu bez bezpośredniego nadzoru z Centrum Monitoringu, dotyczy to na przykład: parkingów osiedlowych, stanowisk kasowych, obiektów sportowych.
W przypadku konieczności sprawdzenia zapisu ważna jest możliwość szybkiego demontażu HDD i odtworzenia na zewnętrznym urządzeniu, najlepiej PC.
Idealnym rozwiązaniem jest oparcie monitoringu o nowoczesne rejestratory Hikvision-Ultimax DS-8108HDI-SE M76081 oraz DS-8116HDI-SE M76161.
Cechą szczególną tych modeli jest otwierany przedni panel, pozwalający na szybką wymianę dysków twardych. Podczas normalnej pracy panel może być zamknięty odpowiednim kluczem, uniemożliwiając dostęp do dysków osobom nieupoważnionym. Urządzenia posiadają łatwe w obsłudze, intuicyjne menu, identyczne dla obu modeli.
Nagrywany obraz w rozdzielczości 4CIF zapisywany jest z prędkością 12 klatek na sekundę.
Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8108HDI-SE H.264Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8116HDI-SE H.264Dysk HDD SEAGATE 1 TB SV35.5 dedykowany do CCTVDysk HDD SEAGATE 1 TB 7200 32MB CACHE SATA2
Łatwy montaż, demontaż i przeglądanie zawartości dysków
W przypadku odtwarzania dysków na PC przydatna jest aplikacja Local Playback Software. Jest to program pracujący w systemie Windows, odczytujący dane z dysków pochodzących z rejestratora, podłączonych do PC.
Zwykle przeglądanie nagrań, o ile w ogóle widziane są przez system na komputerze, jest uciążliwe i niewygodne. Dzięki Local Playback Software dysk wyciągnięty z rejestratora Hikvision-Ultimax widziany jest jako zestawienie kanałów i materiału zapisanego z poszczególnych kamer. Zapis przedstawiony jest na osi czasu. Możliwy jest również eksport nagrań i tworzenie zrzutów ekranowych.

Kamery megapikselowe firmy Aviosys milowym krokiem w prezentacji obrazu na stronach www.

Wiele osób chciałoby samodzielnie stworzyć stronę internetową, na której można by było oglądać obraz „na żywo” z kamery, przy możliwie najniższych kosztach. Taka usługa zazwyczaj jednak wiąże się z comiesięcznym abonamentem za „streaming” obrazu, wykupieniem miejsca na serwerze oraz wymaga szerokiej wiedzy z zakresu programowania.
Kamery AVIOSYS serii 90070 rozwiązują wszystkie powyższe problemy. Posiadają bowiem wbudowany serwer www, na którym możemy umieścić własną stronę w języku HTML bądź zmodyfikować już istniejącą stronę wzorcową, dołączoną przez producenta.
Karta 2 GB w modelach 9070 basic K1160 i IR K1162 oraz wymienna karta SD/SDHC - max. 8 GB w K1161 daje nam szerokie pole manewru przy tworzeniu witryny. Obraz wstawiany jest na stronę za pomocą kilku linijek kodu zawierającego adres IP kamery oraz rozmiar okna, w którym będzie wyświetlany.
Przykładowa strona www z obrazem "na żywo" z kamery
Kamery Aviosys są idealnym rozwiązaniem dla miejsc, w których nie chcemy lub nie mamy możliwości instalowania serwerów www, a zależy nam na pobieraniu obrazu z kamery i jego udostępnianiu.

Przykłady zastosowań:
  • przedszkola - podgląd dla rodziców;
  • kościoły - msze na żywo;
  • stoki narciarskie - warunki pogodowe, przygotowanie trasy, ilość osób na stoku;
  • siłownie, baseny, centra rozrywki, sklepy.
Kamera IP AVIOSYS 9070 basic
Kamera IP AVIOSYS 9070 CS
Kamera IP AVIOSYS 9070 IR
9070 Basic
K1160
9070 CS
K1161
9070 IR
K1162
Kamery Aviosys łączą w sobie funkcje:
  • rejestratora NVR;
  • serwera www;
  • kamery CCTV.
Obraz z kamery 9070 CS można zobaczyć w karcie katalogowej K1161.

Domowa sieć przy użyciu urządzeń firmy TP-LINK cz.2.

Jeśli Internet dostarczany jest poprzez telewizję kablową za pomocą modemu kablowego (z wyjściem ethernetowym) lub lokalnego dostawcę (ISP) za pomocą kabla ethernetowego, można w oparciu o taki sygnał zbudować własną sieć lokalną.
W tym celu:
  • należy użyć routera TL-WR542G N2950 podłączając go bezpośrednio do modemu bądź lokalnej sieci przez złącze RJ45;
  • jako karty klienckie do komputerów stacjonarnych zastosować karty PCI TL-WN551G N2970;
  • do komputerów przenośnych można wykorzystać karty USB TL-WN321G N2920;
  • do wzmocnienia odbieranego sygnału można użyć wewnętrznej anteny TL-ANT2405C A72713.
Polecamy również zapoznać się z urządzeniami pracującymi w standardzie 802.11n:
  • punkt dostępowy TP-Link TL-WR740N z wbudowanym routerem 150Mb/s 802.11n N3252;
  • karta 802.11n TP-Link USB TL-WN722N, 150Mb/s N2922;
  • karta bezp. PCI Express TP-Link TL-WN781N 802.11n 150 Mb/s N2974;
  • karta 802.11n TP-Link PCMCIA TL-WN910N, 300Mbit/s N3231.
Karta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GAntena wewnętrzna dookolna TP-LINK TL-ANT2405C 5dBi 2,4GHzKarta TP-Link USB TL-WN321G 2,4GHz 54Mbit/sPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR542G z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchemKarta TP-Link USB TL-WN321G 2,4GHz 54Mbit/sKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551G
TP-Link TL-WR542G 54 Mbps N2950 jest routerem bezprzewodowym, czyli integruje router, firewall i punkt dostępowy. TP-Link TL-WR542G pozwala na łatwe i szybkie stworzenie sieci bezprzewodowej, podzielenie łącza internetowego na wiele komputerów oraz dzięki firewallowi na ich dodatkowe zabezpieczenie.

Pisaliśmy w Informatorze:

Gniazda antenowe do tunerów typu Twin (PVR) w instalacjach multiswichowych. Tuner twin umożliwia odbiór dwóch sygnałów satelitarnych, stąd do gniazda, do którego jest podłączany tuner, należy doprowadzić dwa kable (np. TRISET-113 E1015).
Gniazdo R694140 posiada możliwość doprowadzenia dwóch sygnałów satelitarnych...
Odbiór platformy cyfrowej w całym domu za pomocą jednej karty abonenckiej
Przykładowe zastosowanie gniazda końcowego RTV-Sat R694140
Monitoring szkoły podstawowej. Jedna z małopolskich szkół podstawowych podjęła decyzję o zamontowaniu monitoringu. Powodem były często powtarzające się akty wandalizmu (niszczenie mienia szkoły, napady rabunkowe na uczniów, kradzieże z szatni). Nauczyciele i pozostali pracownicy nie byli w stanie nieustannie osobiście nadzorować zachowania ponad 500 uczniów na terenie całej placówki...

WLAN w domu jednorodzinnym - część 1. Użytkownik, który posiada dostęp do Internetu w domu jednorodzinnym, często chciałby mieć możliwość korzystania z Sieci w różnych punktach domu lub całej posesji, np. garażu, czy w ogrodzie. Można to zrealizować przewodowo, za pomocą rutera i switcha, można też bezprzewodowo, tworząc sieć WLAN w standardzie 802.11b/g bądź n...

Spis tematów zawartych w Informatorach