Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 24/2010 (14.06.2010)

Kto ma najszybszy Internet na świecie?

Według portalu www.netindex.com najszybszy dostęp do Internetu mają mieszkańcy Korei Południowej. Średnia przepustowość wynosi tam 34,18 Mb/s.
Drugim krajem, co do szybkości doprowadzanego Internetu, jest Łotwa ze średnią przepustowością 24,43 Mb/s. Czechy zajmują 21 pozycję ze średnią przepustowością 11,23 Mb/s, Węgry: 22 - 10,8 Mb/s, Słowacja: 25 - 10,52 Mb/s, Polska: 40 - 6,55 Mb/s.
Spośród miast, mieszkańcy Seulu (Korea Południowa) cieszą się najszybszym łączem na świecie - średnio 34,66 Mb/s. Kolejnymi miastem, co do szybkości przesyłanych danych jest Ryga (Łotwa) ze średnią przepustowością 27,9 Mb/s oraz San Jose w Kalifornii, w sercu Doliny Krzemowej, gdzie średnia przepustowość wynosi 15,03 Mb/s.

Widoczna jest tendencja do szybkiego zwiększania przepustowości.
W Nowym Jorku dostępny jest system oferujący przepustowości do 100 Mb/s dla użytkownika końcowego, oparty o technologię DOCSIS 3.0. Optimum Online Ultra to usługa dostępu do Internetu oferowana za 100 USD, abonent otrzymuje 101 Mb/s - downstream i 15 Mb/s upstream. Taką ofertę proponuje dla swoich klientów Cablevision - piąta, co do wielkości, telewizja kablowa w USA.
Również w USA, firma ViaSat testuje nowe 130-gigabitowe łącze satelitarne, które powinno zostać uruchomione na początku przyszłego roku. Głównym odbiorcą usług mają się stać wioski oraz rejony położone na wschód od rzeki Missisipi i wzdłuż zachodniego wybrzeża, które pozbawione są dostępu do sieci kablowej.
Rozwój technik telekomunikacyjnych, w tym dostęp do Internetu, jest traktowany przez wiele państw jako koło zamachowe, które pozwoli wyjść z kryzysu.
Kraje arabskie to region słabo rozwiniętej struktury dostępu do Internetu.
Arabia Saudyjska zajmuje w rankingu 65 miejsce,
a następne Maroko dopiero 95 pozycję.

Ruszył konkurs "Ciekawie o antenach".

Zapraszamy do udziału w nim.
Prace na tegoroczny konkurs - już IX z kolei - będzie można nadsyłać do 30 września. Rozstrzygniecie konkursu oraz prace laureatów przedstawimy 4 października w Informatorze TV-SAT, CCTV, WLAN.
Prace oceni krakowski fotograf, p. Paweł Zechenter.
Główną nagrodą jest tuner DVB-S/T Ferguson Ariva HD combo A99381
Poniżej prezentujemy pierwsze prace nadesłane na konkurs.
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Anteny z mojego podwórka
Jacek Czyżkowski
Mistrzostwo instalacji
Grzegorz Potempa
Las anten
Łukasz Kozłowski

Diagram konstelacji jako miara jakości sygnału DVB-T.

W telewizji analogowej głównym parametrem mierzonym, obok poziomu sygnału na wejściu instalacji i gniazdach końcowych, jest parametr C/N, czyli stosunek poziomu nośnej sygnału danego kanału do poziomu szumu. Parametr ten nie niesie jednak informacji o szumach fazowych, z którymi do czynienia mamy przy transmisji sygnałów cyfrowych. Profesjonalny instalator, który chce poznać i przeanalizować źródła zaszumienia sygnału w instalacji, wybierze do tego celu diagram konstelacji.
Poniżej przedstawiono przykładowe diagramy konstelacji dla sygnału DVB-T. Pokazano również jak je należy interpretować.
Diagram konstelacji sygnału DVB-T - sygnał dobry oraz sygnał zaszumiony
(rys. Sunrise Telecom Broadband)
Podstawowa interpretacja diagramów konstelacji.
Rozmycie punktów konstelacji odzwierciedla się bezpośrednio w MER,
tak istotnym dla sygnałów cyfrowych.
MER (Modulation Error Ratio MER [dB] = 10log (wartość błędu/wartość symbolu)) jest miarą jakości nadajnika oraz odbiornika w systemach transmisyjnych wykorzystujących cyfrowe modulacje, takie jak QAM (Quadrature Amplitude Modulation). Sygnał wysłany przez idealny nadajnik oraz odebrany przez idealny odbiornik cechowałby diagram konstelacji z precyzyjnie umieszczonymi na swoich miejscach punktami konstelacji. Modulacja QAM będąca wypadkową modulacji amplitudy i fazy jest podatna zarówno na szumy amplitudowe, jak i fazowe. Analiza diagramu konstelacji pozwala zlokalizować wpływ zakłóceń sygnału.

Dwa sygnały w jednym kablu.

Czy można przesłać sygnał z tunera do telewizora tym samym kablem, którym jest przesyłany sygnał z konwertera?
Stosując dwie zwrotnice DC-009 R85300 można uniknąć konieczności położenia dodatkowego przewodu. W kablu łączącym dwie zwrotnice DC-009 w kierunku do tunera przepuszczany jest sygnał z konwertera satelitarnego, w drugą stronę, do wszystkich telewizorów w instalacji, przesyłany jest sygnał programu aktualnie oglądanego na tunerze, zmodulowany w urządzeniu Signal R95175 ( R95176 ). Zwrotnica DC-009 nie przepuszcza napięcia stałego na wyjścia TV naziemnej, a więc odpada problem zabezpieczenia modulatora przed napięciem zasilającym konwerter.
Antena satelitarna stalowa 80 cm offset ocynkowana malowana A-EUchwyt antenowy TV-SAT US-32x350 malowanyKonwerter satelitarny 0,3 dB Single Golden InterstarSumator sygnałów TV/Sat DC-009 TerraSumator sygnałów TV/Sat DC-009 TerraModulator MT41 TERRAAntena telewizyjna szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna LOG 2-69 DIGITALRozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalWzmacniacz HS-013 (12V)Terra VHF/UHF 1we/2wy

Monitoring w kompleksie apartamentowym.

W Edgewater Court, kompleksie mieszkaniowym położonym w centrum miasta Fort McMurray (Idaho), zainstalowano dla zapewnienia większego bezpieczeństwa mieszkańców monitoring CCTV.
Kompleks składa się z 75 apartamentów oraz 25 kamienic. Przy projektowaniu systemu monitoringu starano się zapewnić wysoką jakość i niezawodność dozoru obiektów, dlatego zdecydowano się się na zastosowanie kamer oraz oprogramowania firmy ACTi.
Centrum monitoringu
Zamontowana kamera
Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi ACM-3401Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi ACM-3401
Schemat instalacji
Na terenie kompleksu, w różnych lokalizacjach, zainstalowano 64 kamery ACM - 3401 K1314. Zdecydowano się na kamery kopułowe ze względu na ich uniwersalność (możliwość montażu na suficie i na ścianie) i przystępną cena w stosunku do jakości obrazu.
Rozdzielczość 1,3 Mpx oraz obiektyw f 4,2 mm zapewniają obraz o wysokiej szczegółowości. Strumień wideo rejestrowany jest w komputerze PC z zainstalowanym oprogramowaniem Enterprise ACTi NVR.
Aplikacja zapewnia podgląd na żywo z dowolnej kamery, odtwarzanie zarejestrowanego materiału oraz zarządzanie użytkownikami. Funkcja e-mapa pozwala na naniesienie położenia kamer na plan osiedla, co znacznie ułatwia lokalizację.
Detekcja ruchu umożliwia podjęcie działań w wypadku pojawienia się w danej strefie niepożądanych osób, np. nocą w okolicach basenu.
Najlepszą recenzją świadczącą o jakości i niezawodności sprzedawanego produktu jest opinia klienta. Ken Snyder - operator systemu dozoru wypowiada się w następujący sposób: „Używam produktów ACTi prawie od pół roku i jestem z nich bardzo zadowolony, konfiguracja i obsługa jest bardzo prosta, a w razie problemów mogę skorzystać z obszernej dokumentacji, z której krok po kroku mogę się dowiedzieć, jak rozwiązać problem. ACTi jest doskonałym produktem dającym jedno z najlepszych rozwiązań IP na rynku.”

Profesjonalny monitoring kantoru.

Instalacja monitoringu w kantorze wymiany walut jest szczególnie istotna ze względu na możliwość napadu oraz konieczność nadzoru nad transakcjami.
Problem został zauważony przez właściciela jednego z kantorów w Krakowie. Inwestorowi zależało na rozwiązaniu zapewniającym maksymalne bezpieczeństwo i nadzór, zarówna w dzień, jak i w nocy.

Zestaw monitoringu, który w pełni usatysfakcjonował właściciela kantoru, składa się z dwóch najwyższej jakości kamer firmy Sunell SN-586C/B WDR (Pixim) M11208 z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznie i z zainstalowanym obiektywem firmy TOKINA M2311. Do oświetlenia nocnego został użyty reflektor podczerwieni IRD60 M1642 z rodziny Readbeam nagrodzonej Złotym Medalem na targach Securex 2010.
Całość została podpięta do rejestratora ULTIMAX 204 M72040 i podłączona do Internetu. Właściciel w każdym momencie ma możliwość zdalnego podglądu obrazu korzystając z darmowego oprogramowania IVMS 4000 (dodawane do rejestratora).
Obraz z kamery SN-586C/B M11208
Pierwsza kamera została zainstalowana przed kantorem, umożliwiając identyfikację osób wchodzących do kantoru. Obraz z drugiej kamery, umieszczonej bezpośrednio nad stanowiskiem obsługi, jest materiałem dowodowym w przypadku reklamacji klientów co do prawidłowości rozliczeń. Należy pamiętać, że tylko kamera o odpowiedniej rozdzielczości i prawidłowo dobranym obiektywie umożliwi identyfikację nominałów.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie - monitoring Rotondy w Lublanie.

W nowo wybudowanym biurowcu Rotonda w stolicy Słowenii, Lublanie, zainstalowany został nowoczesny monitoring IP. Instalacja stanowiła wyzwanie dla projektanta i instalatora. 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni podzielone jest na dwie sekcje, do których prowadzą osobne, pilnie strzeżone wejścia. Pięć pięter zajmują filie międzynarodowych banków, firmy IT oraz kancelarie prawnicze.
Rotonda - stolica Słowenii, Lublana
Użytkownicy żądali, aby dostęp do każdej kamery był możliwy z poziomu sieci lokalnej. Kolejnym wymogiem była rozbudowana analiza obrazu, aby ją zastosować obraz z kamer musiał być najwyższej jakości. Dodatkowym warunkiem było wykorzystanie jednego rodzaju kamer do wszystkich pomieszczeń. Nie było to łatwe, ponieważ w budynku o szklanej elewacji znajdują się jasno oświetlone korytarze, pomieszczenia ze sztucznym oświetleniem oraz zaciemnione parkingi podziemne.
Słoweńska firma Sintal do realizacji projektu wykorzystała 130 kamer DS-852MF-E K1441. Kamery zostały rozmieszczone we wszystkich kluczowych punktach obiektu. Doskonała umiejętność odzwierciedlania kolorów, wysoka rozdzielczość, doskonały kontrast i nasycenie sprawiły, iż można było wykorzystać je w każdych warunkach oświetleniowych.
W centralnym serwerze wideo zainstalowano oprogramowanie iVMS4000 - potężny pakiet oprogramowania dostarczający użytkownikom najnowsze narzędzia do analizy materiału wideo.
Oprogramowanie umożliwia zapis i podgląd z 64 kamer jednocześnie, wybranych spośród 256 możliwych do zdefiniowania lokalizacji. Software, oprócz rejestracji wideo i audio, potrafi tworzyć zrzuty ekranowe, posiada funkcję cyfrowego zoomu, detekcji ruchu, powiadamiania o zdarzeniach alarmowych poprzez e-mail. Przeszukiwanie nagrań jest intuicyjne, dzięki graficznemu przedstawieniu materiału na osi czasu. Istotną cechą jest fakt, iż program iVMS4000 jest darmowy.
Z programem współpracuje wiele urządzeń - w tym rejestratory ULTIMAX-Hikvision serii 7300 M74040, M74080, M74160, serii 8100HDI-S M76080, M76160, serii 8100HFI-S M78080, M78160, kamery ULTICAM K1440, K1441, serwery wideo ULTINET K2140, rejestratory ULTIMAX 104 M71040 i ULTIMAX 204 M72040 oraz wiele innych.
Dzięki jednemu darmowemu oprogramowaniu i jego kompatybilności z wieloma urządzeniami, możliwa jest łatwa i szybka rozbudowa systemu CCTV. Jest to także jeden z kluczowych czynników, który zadecydował o wykorzystaniu urządzeń firmy Hikvision w budynku Rotonda - ważnym z punktu widzenia politycznego, handlowego i urbanizacyjnego w obiekcie w Lublanie.

Pierwszy zewnętrzny AP firmy TP-Link już dostępny.

Firma DIPOL wprowadziła do oferty zewnętrzny punkt dostępowy TP-Link TL-WA5210G N2350 na pasmo 2,4 GHz.
Jest on przeznaczony dla WISP-ów (Wireless Internet Service Provider) do bezprzewodowej transmisji danych. Urządzenie znajduje się wraz z anteną w odpornej na warunki atmosferycznej obudowie. Dzięki zyskowi anteny wynoszącemu 12 dBi, dużej mocy wyjściowej 27 dBm oraz wysokiej czułość modułu radiowego, urządzenie umożliwia tworzenie długich, wydajnych oraz stabilnych połączeń bezprzewodowych.

Cechy wyróżniające:
  • wysoka wydajność oraz moc nadawania 27 dBm,
  • wysoka czułość odbiornika 54M: -76 dBm,
  • antena kierunkowa 12 dBi,
  • odporna na warunki atmosferyczne obudowa,
  • ochrona przeciwprzepięciowa ESD 15 kV,
  • zasilanie PoE (do 60 m przewodem UTP),
  • prosty i szybki montaż urządzenia,
  • transmisja bezprzewodowa z prędkością 108 Mb/s (tryb turbo),
  • transmisja nawet do 15 km,
  • polaryzacja anteny pozioma lub pionowa,
  • izolacja klientów w warstwie drugiej (layer 2),
  • informacja na temat aktualnej prędkości transmisji danych,
  • watchdog z obsługą funkcji PING,
  • możliwość pomiaru max. prędkości transmisji (Speed test),
  • zdalne zarządzanie,
  • obsługa zabezpieczeń WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK,
  • złącze na antenę zewnętrzną SMA R/P.
TL-WA5210G N2350 może pracować jako:
  • Klient Router (WISP),
  • AP Router,
  • Access Point,
  • Client, Bridge WDS,
  • Repeater.
Praca w trybie WISP
Pisaliśmy w Informatorze:

Switch HDMI. Switch HDMI H3131 marki Signal HD umożliwia podłączenie kilku urządzeń wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika telewizyjnego wyposażonego w złącze HDMI.
Wzmocniony sygnał można przesyłać kablem obsługującym standard HDMI 1.3b na odległość do 15 m.
Urządzanie doskonale nadaje się do podłączenia tunera satelitarnego, odtwarzacza DVD, komputera, czy konsoli do odbiornika telewizyjnego wyposażonego w małą ilość złączy HDMI...
Schemat zastosowania switcha HDMI H3131
Prosta budowa dużych instalacji - multiswitche radialne dla 32 gniazd. Na rynku TV-Sat istnieje duże zapotrzebowanie na wielowyjściowe multiswitche radialne, jednak ze względu na trudności konstrukcyjne niewielu producentów może sprostać tym wymaganiom. Liderem rynku jest firma TERRA, która wprowadziła na rynek multiswitche MSR-932 (32 gniazda) i MSR-924 (24 gniazda).

Rozległy monitoring oparty na światłowodach. Już podczas projektowania rozległego systemu monitoringu pojawia się problem integracji obrazu ze wszystkich kamer w jednym punkcie zarządzającym. Już przy odległości rzędu stu metrów w instalacjach zbudowanych na kablu koncentrycznym mogą zacząć się kłopoty (uciekanie kolorów, obniżenie kontrastu i ostrości). Problem rozwiązują systemy światłowodowe. Przykładem urządzeń światłowodowych jest seria urządzeń ULTIMODE...

Spis tematów zawartych w Informatorach