Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 23/2010 (7.06.2010)

Nadchodzi nowa era Internetu.

Internet w obecnej formule wyczerpuje już swoje możliwości. Sieć o pojemności około 4 miliardów adresów, przewidziana do transmisji danych, nie odpowiada już współczesnym wymaganiom. Dwa podstawowe wyzwania, które stoją przed Internetem to: zwiększenie puli adresowej i dostosowanie do transmisji multimediów.
Trwają prace nad zwiększeniem ilości adresów - rozwiązaniem ma być nowy protokół IPv6 - tempo działań wdrożeniowych jednak nie zachwyca. Na dzień 1 stycznia 2010 używanych było około 2,9 mld adresów. Przy obecnym tempie ich wykorzystania, na poziomie 200 mln rocznie, zapas ten starczy jedynie na kilka lat.
O wiele szybciej przebiega dostosowanie Internetu do transmisji multimediów. Wprowadzanie HTML5, nowego języka do pisania aplikacji internetowych, szerzej wspierającego multimedia, jest już w zaawansowanej fazie. Użycie go na YouTube przez Google'a jest poważnym atutem na drodze jego popularyzacji.
Spektakularnym krokiem w kierunku multimedialnego Internetu było ogłoszone 19 maja bieżącego roku "uwolnienia" formatu wideo WebM. Oznacza to możliwość darmowego wykorzystania go przez producentów i konsumentów. Wśród organizacji wspierających nowy format są: Adobe, projekt Android, Skype, AMD, nVidia, Logitech, Texas Instruments, Freescale Semiconductor, Broadcom. Pilotowanie tego projektu przez Google'a oraz wsparcie największych firm sprzętowych i software'owych zapowiada jasną przyszłość dla niego. Dla kronikarskiego porządku warto podkreślić sprzeciw dla nowego formatu ze strony Apple i powściągliwość ze strony Microsoft. Trzeba zwrócić uwagę na silną determinację przy wdrażaniu nowego formatu ze strony Google'a, WebM wykorzystywany jest w czołowym projekcie firmy: światowej telewizji internetowej.
Niestety część zagadnień związanych z transmisją wizji zostanie rozwiązana dopiero wraz z wejściem IPv6, wśród nich najistotniejszym jest problem QoS (Quality of Service).
Niezależnie od finału projektu WebM, prowadzonego przez Google'a, miejmy nadzieję, iż w końcu doczekamy się standaryzacji transmisji audio/video, tak abyśmy nie musieli za każdym razem nadal szukać kodeków w Internecie.
Google nie musi zarabiać na WebM, ponieważ jest firmą opartą na sprzedaży usług. Rozwiązania sprzętowe i softwarowe mają wzmocnić możliwości dotarcia do najszerszej grupy odbiorców.
Na zdjęciu prezentacja kamery i samochodu do wykonywania zdjęć w programie Street View.
Format wideo to sposób na transmisję plików multimedialnych (przechowanie treści w pliku, kompresja oraz koordynacja wideo i audio). Można go nazwać "samochodem z multimediami poruszającym się po autostradzie Internetu".

WebM - nowy format wideo jest oparty na:

  • kontenerze Matroska (kontener multimedialny, czyli format przechowywania obrazu i dźwięku w jednym pliku),
  • kodeku wideo VP8,
  • kodeku audio Vorbis.
Kontener Matroska - w założeniu twórców ma tworzyć nowoczesny, niezależny od platformy format audio/wideo i stanowić alternatywę dla istniejących licencjonowanych kontenerów, takich jak: AVI, ASF, MOV, RM, MP4, MPG.
Kodek wideo - obecnie najpopularniejszym i najlepszym (stosunek jakości obrazu do objętości pliku) kodekiem video jest H.264. W pakiecie WebM zastosowano kodek VP8, przejęty przez firmę Google w lutym 2010 r. poprzez kupno firmy On2 Technologies. Popularyzacja nowego kodeka może przynieść poważne zmiany we wszystkich dziedzinach związanych z telewizją, w tym także CCTV.
Kodek audio - najsilniejszą pozycję w tej dziedzinie ma MP3, w WebM zastosowano Ogg Vorbis.

YouTube już wprowadził możliwość oglądania filmów w standardzie WebM beta. Wszystkie filmy o jakości 720p i lepszej wgrane na YouTube’a dostępne są w formacie .webm i odtwarzane przez odtwarzacz oparty na HTML5. W celu obejrzenia filmów w nowym formacie należy zainstalować najnowszą wersją przeglądarki Opera, Firefoks lub Chrome (niestety, jeszcze wersje beta) i wejść na witrynę https://youtube.com/html5 - nie są potrzebne żadne wtyczki multimedialne typu Flash Player.

Ruszył konkurs "Ciekawie o antenach".

Zapraszamy do udziału w konkursie "Ciekawie o antenach".
Prace na tegoroczny konkurs - już IX z kolei - można nadsyłać do 30 września. Rozstrzygniecie konkursu oraz prace laureatów przedstawimy 4 października w Informatorze TV-SAT, CCTV, WLAN.
Prace oceni krakowski fotograf p. Paweł Zechenter.
Nagrodą za zajęcie I miejsca w konkursie jest tuner DVB-S/T Ferguson Ariva HD combo A99381.
Poniżej prezentujemy pierwsze prace nadesłane na konkurs.
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Gołąbki na fali
Piotr Adamczyk
SZTACHETA
Krzysztof Maj
Samotna
Maciej Klimowicz
Zgodnie z informacją podaną w poprzednim numerze Informatora, nagradzamy Pana Krzysztofa Maja, który jako pierwszy nadesłał swoją pracę 1 czerwca, "Kameleonowym kubkiem".

Multiswitche TERRA ratują sytuację.

Jeden z wrocławskich instalatorów podjął się wykonania instalacji dla dystrybucji sygnału telewizji naziemnej oraz satelitarnej na osiedlu domów wielorodzinnych.
Skomplikowana topologia związana z wymaganiami inwestora spowodowała, ze należało wziąć pod uwagę urządzenia najwyższej klasy.
Rozmieszczenie domów zaprezentowano na poniższym rysunku. Cała instalacja zawierać miała 320 gniazd, przy czym ich liczba była różna w poszczególnych obiektach:
  • 6 budynków - 48 gniazd
  • 1 budynek - 32 gniazda
Rozmieszczenie budynków, pomiędzy którymi umieszczono ciągi kablowe.
Po dokonaniu wstępnej analizy i wyborze urządzeń, przystąpiono do wykonania projektu w programie SatNet2.2. Umożliwiło to analizę poziomów sygnału na wszystkich gniazdach końcowych.
Projekt instalacji w programie SatNet2.2. Wybór tej darmowej aplikacji to ogromna oszczędność czasu dla projektanta i instalatora. Zielony kolor na gniazdku końcowym oznacza zgodny z normami poziom sygnału.
Podstawą do wykonania dobrego projektu był podział całej instalacji na podsieci. Zaprojektowano 4 podsieci, z której 3 objęły po 2 budynki (96 gniazd), natomiast jedna 1 budynek (32 gniazda). Zestaw antenowy zdecydowano się umieścić na budynku położonym w centrum osiedla. Tutaj też zlokalizowano wzmacniacz SA-501 R70501 oraz wzmacniacz budynkowy HA-126 R82303 dla dodatkowego podbicia sygnału w torze telewizji naziemnej. Ponieważ w każdym z budynków okablowanie ze wszystkich gniazd zbiega się w piwnicy, zasadnym było umieszczenie w niej dwóch multiswitchy MSV-524 R70724 i zbudowanie instalacji w topologii gwiazdy. Podczas projektowania wyszło, iż budynek oddalony najbardziej na północ wyposażyć należy w dodatkowy wzmacniacz SA-511 R70511, aby zapewnić odpowiedni poziom sygnału satelitarnego na wszystkich gniazdach.
Oto zestawienie sprzętu wykorzystanego w tej instalacji:
 
 
Nazwa SA-501 SA-511 MSV-524 MSV-532 SS-504 SS-510
Kod R70501 R70511 R70724 R70732 R70515 R70516
Liczba sztuk 1 1 12 1 6 3
Program na licencji freeware można pobrać z ftp firmy DIPOL.
Opis programu SatNet.
ACTi - monitoring w Szwajcarii. Firma HANTAG Handels AG została założona przez braci Petera i Stefana Tanno w 1994 roku w Szwajcarii. Firma zajmuje się dystrybucją opon firm: Michelin, Continental i Goodyear. Ze względu na dynamiczny rozwój spółki oraz rozbudowę infrastruktury, konieczny był dozór nad produktami składowanymi w magazynach oraz nad dużą ilością osób przemieszczających się w siedzibie firmy.
Kamera ACM - 4201 K1514 w pomieszczeniu firmy HANTAG Handels AG
W celu zapewnienia dozoru magazynów opon oraz kontroli poruszających się w jego pobliżu osób, zainstalowano dwie zewnętrzne kamery megapikselowe z oświetlaczem IR model ACM-1231 K1511. Trzy egzemplarze megapikselowej kamery IP ACM-5611 K1512 zamontowano na obszarze wyładunku towaru, tak aby możliwa była kontrola poruszających się ciężarówek. Dzięki wysokiej rozdzielczości kamer oraz funkcji dzień/noc można bez problemu odczytać tablice rejestracyjne samochodów nawet w nocy.
Ostatnim etapem instalacji monitoringu było podłączenie trzech modeli kamer IP ACM–4201 K1514. Wysoka rozdzielczość 1280 x 1024 pikseli, dwukierunkowe audio oraz detekcja ruchu okazały się idealnym rozwiązaniem do kontroli pomieszczeń firmy.
Architektura systemu monitoringu
Cały monitoring, został zintegrowany z istniejącą w firmie siecią LAN bez dodatkowych nakładów finansowych na okablowanie. Dozór, zdalne i lokalne zarządzanie poszczególnymi kamerami oraz rejestracja obrazu na serwerze została oparta na oprogramowaniu NUUO K3108 z licencją na osiem kanałów.

Monitoring mobilny.

Wiosna i lato to sezon, w którym organizowane są imprezy plenerowe. Takie imprezy są miejscem gdzie zdecydowanie częściej występują wypadki, kradzieże i niebezpieczne sytuacje, dlatego są objęte dozorem policyjnym i straży miejskiej.
Rozwiązaniem problemu bezpieczeństwa imprez plenerowych jest "zestaw mobilnego monitoringu". Skompletowany zestaw jest prosty w instalacji, dzięki użyciu urządzeń do bezprzewodowej transmisji firmy CAMSAT. Zestaw idealnie nadaje się jako dopełnienie miejskiego systemu monitoringu i może być używany wielokrotnie podczas zabezpieczania różnych imprez.
Zestaw zewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo, audio 1.5-2km TCO5807h 5,8GHzZewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12Zestaw zewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo, audio 1.5-2km TCO5807h 5,8GHzKamera szybkoobrotowa C4399/FCB-EX1010PZestaw zewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo, audio 1.5-2km TCO5807h 5,8GHzZewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12Zestaw zewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo, audio 1.5-2km TCO5807h 5,8GHzZestaw zewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo, audio 1.5-2km TCO5807h 5,8GHzZestaw zewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo, audio 1.5-2km TCO5807h 5,8GHzMonitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922P 19' Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8108HFI-S H.264
Schemat użytego systemu mobilnego monitoringu
Do mobilnego zestawu firma DIPOL poleca kamery analogowe firmy Sunell 586C/B M11208 z przetwornikiem Wide Dynamic (Pixim) i filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznie. Do kamer warto użyć obiektywów firmy Tokina o zakresie ogniskowej od 2,7 - 12 mm M2315 oraz obudowy firmy Marathon.
Punktem centralnym monitoringu jest kamera szybkoobrotowa, przykładowo C4399/FCB-EX1010P M12291. Rejestracja i podgląd zdarzeń zapisywany jest przez rejestrator ULTIMAX/HikVision M78080. Sygnały video z kamer przesyłane są bezprzewodowo z wykorzystaniem urządzeń CAMSAT M1559. Kamera obrotowa sterowana jest bezprzewodowo za pomocą modułu telemetrycznego CAMSAT.

Kamery ULTICAM w skandynawskiej sieci przedsiębiorstw.

Firma Kiwi Mini Pris zainstalowała kamery DS-852MF-E K1441 znane w Europie również pod nazwą ULTICAM.
Kiwi Mini Pris to sieć dyskontów opartych na umowach franczyzowych, posiadająca ponad 500 jednostek w Danii i Norwegii.
Klient wymagał od instalatora, aby każda kamera dostępna była pod określonym lokalnym adresem IP. Obraz o wysokiej rozdzielczości zapewniać miał najwyższy poziom ochrony przed drobnymi kradzieżami.
Kamera DS-852MF-E K1441 wykorzystuje kompresję H.264. Kompresja sprzętowa oparta na procesorze DaVinci Texas Instruments pozwala na dwustrumieniowe nadawanie obrazu wideo o wysokiej jakości.
Rozdzielczość HD720P (1280x720) w połączeniu z dodatkowymi funkcjami takimi jak e-PTZ, czynią z urządzenia doskonałe, kompaktowe i funkcjonalne ogniwo systemu.

Sieć sklepów Kiwi Mini Pris to jeden z większych dyskontów w Danii i Norwegii
Checkpoint Systems - firma zajmująca się rozwiązaniami zabezpieczeń dla dużych sklepów i sieci - dobrała urządzenia specjalnie na potrzeby klienta. Kamery zainstalowane zostały w miejscach najbardziej zagrożonych, takich jak wystawy z alkoholem lub regały z drobnym asortymentem. Monitorowane są również kasy, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników i odstraszyć potencjalnych oszustów. Wymogiem było, aby zapewnić również nadzór wideo zaplecza i obszarów załadunku. W nocy pomieszczenia te są puste, więc nagrywanie wyzwalane jest poprzez detekcję ruchu.
Każdy dyrektor jednostki może uzyskać dostęp do obrazu ze swojego sklepu logując się na urządzenie poprzez przeglądarkę internetową lub program iVMS4000.
Nie bez znaczenia jest również konkurencyjna cena kamer - dla jednego sklepu, którego powierzchnia waha się pomiędzy 300 a 1000 metrów kwadratowych potrzeba od 12 do 20 kamer.

VoIP 19 mil od brzegu!

Po wycofaniu telefonii NMT (analogowy system radiokomunikacji ruchomej, należący do rodziny systemów telefonii komórkowej pierwszej generacji) rybacy pracujący na kutrach stracili możliwość komunikacji telefonicznej z lądem. Zasięg telefonów komórkowych GSM jest stosunkowo niewielki.
Rozwiązaniem problemu jest instalacja telefonu satelitarnego, lecz jego koszt jest zbyt wysoki.
Problem braku komunikacji rozwiązała firma teleinformatyczna RCS , wykorzystując antenę TRANS-DATA CDMA DZ10,2 A742020. Jej użycie znacznie zwiększyło zasięg sieci CDMA (450 MHz), która umożliwia dostęp do Internetu.
Antena jest podłączona do routera CDMA z bramką VoIP. Testy zasięgu wykazały, iż możliwa jest płynna rozmowa poprzez telefon nawet przy odległości 19 mil (ok. 35 km) od brzegu.
Pierwsze testy systemu odbyły się na wyspie Wolin, gdzie jest znikomy zasięg sygnału CDMA. Po instalacji anteny dostęp do sieci był tak dobry, iż możliwa była rozmowa z wykorzystaniem VoIP.
Obecnie firma RCS Mariusz Ryński instaluje anteny TRANS-DATA CDMA DZ10,2 A742020 na kilku kolejnych kutrach, wyposaża w Internet odległe pensjonaty i firmy.
Rozwiązanie to zostało zastosowane w Kołobrzegu, Jastarni oraz mniejszych, pozbawionych do tej pory dostępu do Internetu miejscowości.
Antena A742020
na kutrze w Jastarni
Antena A742020
na kutrze w Kołobrzegu
Antena A742020
na wyspie Wolin
Pisaliśmy w Informatorze:

Znajdźcie taką drugą - 550 linii, CCD SONY Super HAD II, obiektyw 2,8 - 12 mm. Wysokiej jakości przetwornik firmy SONY CCD SONY Super HAD II - 550 TVL, czułość 0,01 lx - powodują, że kamera CAM 508 1/3” M10738 w bardzo atrakcyjnej cenie staje się rynkowym przebojem.
Kamera posiada koreański obiektyw o zmiennej ogniskowej w zakresie od 2,8 - 12 mm, dający możliwość sterowania kątem widzenia kamery w zakresie od 16o do 87o. ...

Szybkozłącze do zasilania kamery i profesjonalny wtyk kompresyjny BNC. Szybkozłącze S-55 E3511 wraz z kompresyjnym wtykiem BNC E8282 stanowią profesjonalny zestaw do instalacji kamery CCTV.
Szybkozłacze zapewnia szybkie i trwałe połączenie przewodu zasilającego kamerę. Aby zamontować wtyk należy odizolować przewody, wcisnąć w zaciski kablowe, dokręcić dwa wkręty wkrętakiem krzyżakowym lub płaskim...
Złącze BNC Platinum i szybkozłącze S-55 na przewodzie CCTV CAMSET - Montaż
"Najmocniejsza" karta USB na rynku - TP-LINK TL-WN422G HighPower. Karta USB TP-LINK TL-WN422G N2921 jest podłączana przez interfejs USB, dzięki czemu znakomicie nadaje się do komputerów przenośnych.
Posiada zintegrowane złącze SMA R/P, do którego podłączamy antenę zewnętrzną. Dzięki temu możemy odbierać mocniejszy sygnał, poprawiający komfort pracy...

Spis tematów zawartych w Informatorach