Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 21/2010 (24.05.2010)

Kompatybilnie i inteligentnie - Targi IFSEC 2010.

W dniach 10 - 13 maja 2010 r. odbyły się w Birmingham Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń IFSEC 2010. Impreza ta, obok targów ISC w Las Vegas oraz Secutech w Taipei, należy do najbardziej prestiżowych w dziedzinie zabezpieczeń.
Zwiedzający dopisali
Branża CCTV to tylko jedna z gałęzi rynku zabezpieczeń, jednak ze względu na popularność, skuteczność i perspektywy rozwoju jest ona wyznacznikiem postępu w tej dziedzinie.
W zakresie monitoringu wizyjnego bezdyskusyjne jest przejście na technologię IP, i wykorzystanie w niej kodeka H.264 oraz technologii megapikselowych. Przy czym wiadomo, że systemy analogowe przez długi czas pozostaną podstawą małych i mniej odpowiedzialnych systemów, ze względu na swoje główne atuty: cenę i prostotę instalacji.
Ta diagnoza nie jest odkrywcza, równie dobrze można by ją było napisać 2-3 lata temu. Pozostaje wiec pytanie, czy tegoroczne targi IFSEC zaowocowały jakimiś nowymi tendencjami w dziedzinie monitoringu?
Odpowiedź brzmi - tak. Te nowe i obiecujące kierunki rozwoju to: nacisk na kompatybilność urządzeń i rozwój oprogramowania "inteligentnego" z zakresu analizy obrazu.
Po latach chaotycznego rozwoju, w których każdy z producentów wprowadzał swój własny standard w zakresie zapisu i transmisji obrazu w CCTV IP, na wiosnę 2008 roku firmy: Axis, Bosch i Sony podjęły inicjatywę o nazwie Open Network Video Interface Forum (ONVIF), mającą na celu koordynację prac nad stworzeniem standardów w monitoringu sieciowym.
Ubiegły rok pokazał akceptację tego pomysłu, a w roku bieżącym rozpoczęły się wyścigi, kto pierwszy przestawi całość produkcji na urządzenia zgodne ze standardem ONVIF.
Przykładem firmy bardzo zaawansowanej w zakresie wdrażania ONVIF jest Sony, ale pozostali producenci niemal w komplecie deklarują zakończenie prac nad kompatybilnymi urządzeniami do jesieni bieżącego roku. Oznaczać to będzie możliwość współpracy zestandaryzowanych urządzeń z oprogramowaniem pisanym według reguł ONVIF. To przełoży się na ułatwienia dla klientów w zakresie doboru sprzętu, zaowocuje obniżką cen urządzeń i szybszym rozwojem oprogramowania. Warto zwrócić jednak uwagę, ze sprzęt nie spełniający wymagań ONVIF znajdzie się poza głównym nurtem i coraz trudniej będzie go wkomponować w nowoczesne instalacje.
Wraz ze wzrostem popularności systemów CCTV narasta problem nadzoru nad zdarzeniami i szybkiej reakcji na zagrożenia widoczne na przesyłanych obrazach. Drugą tendencją w zakresie CCTV jest szybki rozwój oprogramowania wspierającego pracę ludzi i automatycznie zarządzającego wprowadzonymi procedurami. Warto zauważyć, że obraz jest nośnikiem największej liczby informacji o stanie obiektów. Możliwość ich analizy i wykorzystania to duże wyzwanie dla informatyków.

Na Targach zdecydowanie najwięcej wystawiających pokazywało technologię IP - kamery megapikselowe, wideoserwery, urządzenia do transmisji wideo i audio po skrętce lub kablu koncentrycznym, rejestratory NVR. Wśród nich na uwagę zasługuje system kamer o łącznej rozdzielczości 50 megapikseli oraz kamery IP z obiektywem 'fish-eye' i oprogramowaniem do korekcji obrazu zaprezentowane przez firmę Pixord.
Można było dobrać sprzęt dla prostych i zaawansowanych instalacji
Stoiska przyciągały zwiedzających nie tylko wytworami techniki
Więcej na temat targów IFSEC 2010 można się dowiedzieć z reportażu naszych wysłanników.

Raj dla sprzedawców anten satelitarnych.

Nie we wszystkich krajach arabskich dozwolone jest instalowanie anteny satelitarnej bez zezwolenia. Jednak w tych spośród nich, w których można to robić bez problemu rynek na anteny jest bardzo szeroki - instalują je prawie wszyscy. Po części wynika to z łatwiejszego odbioru niż telewizji naziemnej, która często jest nieosiągalna w małych oddalonych od nadajników osadach. Z drugiej strony dostęp do kilkudziesięciu programów, zamiast kilku lokalnych, też ma niebagatelną rolę w boomie na anteny satelitarne w krajach arabskich.
Zapraszamy do udziału w konkursie "Ciekawie o antenach". Prace na tegoroczny konkurs - już IX z kolei - będzie można nadsyłać od 1 czerwca.
Maroko - J. Wiszniewski
Architektura Kairu - B. Sieja

Budowa konwertera fullband.

Ze względu na pracę w zakresie częstotliwości gigahercowych, całość konwertera jest wykonana z uwzględnieniem specyfiki projektowania układów wielkiej częstotliwości. Przy tak dużych częstotliwościach ścieżki na płytce stają się liniami długimi. Zazwyczaj linie długie są wykonywane jako mikropaskowe, zaś wszelkie filtry są wykonywane w postaci elementów o stałych rozłożonych. Zmiana polaryzacji jest realizowana przez przyłączanie do mieszacza jednego z dwóch zestawów wzmacniaczy wielkiej częstotliwości, z których każdy odbiera inną polaryzację. Pasmo jest zmieniane przez przełączanie heterodyn. Wybór polaryzacji następuje poprzez zmianę napięcia zasilania. 11-14 V jest skojarzone z polaryzacją V, a 16-18 V z polaryzacją H, natomiast brak sygnału 22 kHz jest identyfikowany jako wymuszenie odbioru pasma 10,7-11,7 GHz, natomiast jego obecność wymusza przejście w pasmo 11,7-12,75 GHz. To powoduje, że konwerter satelitarny służy do przesunięcia i wzmocnienia sygnałów z zakresów 10,7-12,75 GHz w zakres pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej (950-2150 MHz).

Oferta konwerterów satelitarnych

Stacja czołowa TERRA MMH-3000 w krakowskim hotelu Copernicus.

Hotel Copernicus mieszczący się przy ulicy Kanoniczej - najstarszej, średniowiecznej ulicy Krakowa, to jeden z najbardziej ekskluzywnych, a przy tym spokojny i nawiązujący do tradycji hotel.
Miejsce to słynie z łączenia tradycyjnej zabudowy ze śmiałym, nowoczesnym designem.
Do dyspozycji gości pozostaje centrum Wellness&Spa zlokalizowane w średniowiecznych piwnicach. Hotel jako jedyny w Polsce należy do ekskluzywnego stowarzyszenia Relais et Châteaux.
Hotel Copernicus w Krakowie
Miejsce to docenili znakomici goście hotelu, do których należą m.in.: prezydent USA George W. Bush z małżonką, Jego Królewska Wysokość Książę Walii Karol Mountbatten-Windsor, saudyjska księżniczka Reem Al-Faisal, Condoleezza Rice, purpuraci z orszaku papieża Jana Pawła II.
Właściciel hotelu podejmując decyzję o modernizacji istniejącego systemu telewizyjnego stanął przed wyborem odpowiedniej stacji czołowej. Ze względu na potwierdzoną niejednokrotnie niezawodność i możliwości konfiguracji wybór padł na stację TERRA MMH-3000.
Cały system obejmuje 3 jednostki centralne UC-380 R81700 mieszczące 23 panele odbiorcze RDC-313 R81710 oraz dekompresory DM-313 R81712, umożliwiając redystrybucję 23 programów Hotbird 13E oraz Astra 19.2E wybranych przez właściciela pod kątem preferencji gości odwiedzających hotel.
Cyfrowa stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA jest przeznaczona do instalacji w hotelach, pensjonatach i innych obiektach, gdzie wymagany jest odbiór programów satelitarnych na zwykłych odbiornikach TV. Posiada modulatory jednowstęgowe, co daje możliwość pracy sąsiedniokanałowej (oszczędność pasma).
Stacja MMH-3000, jest przystosowana do montowania w szafie RACK 19". Jednostka centralna UC-380 zawiera zasilacz oraz złącza umożliwiające zamontowanie ośmiu paneli.
Cechy wyróżniające stacji to:

 • dekodowanie kilku kanałów z jednej karty,
 • parametry ustawiane z komputera,
 • zarządzanie przez Internet,
 • technologia Master - Slave,
 • odczytanie historii zdarzeń (logów) z panelu stacji,
 • możliwość wysyłania alarmów SMS przez PC GSM terminal,
 • graficzne zobrazowanie ustawianych parametrów,
 • zastosowane modulatory jednowstęgowe,
 • pełna instrukcja montażu, programowania i diagnostyki dostępna w języku polskim i angielskim,
 • 2 lata gwarancji.

Nocny monitoring posesji.

Właściciel posesji, po próbie kradzieży, zainwestował w system alarmowy i monitoringu.
W przypadku systemu CCTV idealnym rozwiązaniem okazało się zastosowanie kamery IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-E K1441 z obiektywem firmy TOKINA M2302. Właścicielowi głównie zależało na dobrym obrazie w nocy, dlatego obok kamery został zainstalowany niezawodny reflektor kierunkowy Redbeam IR40, dzięki któremu obraz uzyskany w nocy jest bardzo dobry, a obszar oddalony o 30 m jest równomiernie oświetlony.
Do serii kamer ULTICAM dodawane jest bezpłatne oprogramowanie IVMS4000 do podglądu i zapisywania obrazu. Oprogramowanie zostało zainstalowane przez inwestora na domowym serwerze multimedialnym, który jednocześnie służy do przechowywania zdjęć, filmów i backupu zawartości domowych komputerów.
Zewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12Reflektor IR Redbeam IR40
Schemat monitoringu terenów przyległych do posesji
Porównanie obrazu z kamery ULTICAM DS-852MF-E K1441 z zainstalowanym reflektorem Redbeam i kamery dzień/noc bez odsuwanego filtra podczerwieni (niemożliwe zastosowanie reflektora)
Reflektory Redbeam zostały nagrodzone złotym medalem na tegorocznych targach SECUREX w Poznaniu. Nowoczesność rozwiązania o nazwie Redbeam polega na wykorzystaniu matrycy LED (a nie jak w konwencjonalnych reflektorach pojedynczych diod) i ukształtowaniu kąta świecenia za pomocą soczewki lub zespołu soczewek. Reflektory sufitowe skutecznie oświetlają całe pomieszczenie, kąt świecenia reflektorów kierunkowych jest kształtowany przez zespół soczewek.

Rozproszony monitoring sklepów spożywczych.

Właściciel sieci niewielkich sklepów spożywczych w Bełchatowie chciał mieć możliwość podglądu ze wszystkich sklepów w biurze. Biuro znajdowało się poza miastem. Dodatkowo inwestorowi zależało na niewygórowanych kosztach całej instalacji przy najwyższej jakości.
Najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku było zainstalowanie w każdym sklepie rejestratora ULTIMAX 204 M72040 i zdalny podgląd poprzez oprogramowanie IVMS 4000 bezpłatnie dodawane do każdego rejestratora. Oprogramowanie pozwala na zarządzania nawet 50 rejestratorami z 16 kanałami. Ma możliwość wyświetlania w jednym czasie do 64 kanałów.
W każdym sklepie zostały zainstalowane 3 kamery CAM 508 M10738 wyposażone w niezawodny przetwornik Super HAD CCD II firmy Sony i obiektyw o zmiennej ogniskowej od 2,8 do 12 mm, dający możliwość dostosowania kąta widzenia kamery do potrzeb inwestora. Na zewnątrz sklepu została zainstalowana kamera VF-515 M11279 z przetwornikiem SONY Super HAD i obiektywem o zmiennej ogniskowej od 4 mm do 9 mm.
Kamera kolorowa CAM 508 (2.8 - 12 mm)Kamera kolorowa CAM 508 (2.8 - 12 mm)Kamera kolorowa CAM 508 (2.8 - 12 mm)Kamera kolorowa zewnętrzna VF-515 z reflektorem podczerwieniCyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-204 H.264Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-204 H.264Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-204 H.264
Schemat rozproszonego monitoringu sieci sklepów spożywczych
Rozwiązanie opierające się o rejestratory ULTIMAX oraz oprogramowanie klienckie IVMS 4000 w pełni zadowoliło inwestora. Dodatkowo oprogramowanie jest kompatybilne z wszystkimi rejestratorami ULTIMAX/HIKVISION, co daje możliwość przyszłej rozbudowy systemu monitoringu.

Metody kompresji obrazu.

Im wydajniejszy rodzaj kompresji, tym niższe zapotrzebowanie na pasmo, przy określonej jakości obrazu. Znanymi i najczęściej stosowanymi rodzajami kompresji w kamerach IP są MJPEG oraz MPEG-4. MJPEG łączy ze sobą klatki obrazu skompresowane JPEG - stosowany jest do rejestracji z małymi prędkościami zapisu, oferuje klatki obrazu o wysokiej jakości. MPEG-4 natomiast przesyła pełne obrazy co kilka klatek, uzupełniając je jedynie samymi zmianami obrazu - stosowany jest do rejestracji procesów szybkozmiennych.
Kompresja w oparciu o kodek H.264 charakteryzuje się wysokim współczynnikiem jakości obrazu do szerokości zajmowanego pasma, czy też ilości pamięci zajmowanej przez tak skompresowane dane. H.264 jest częścią standardu MPEG-4 opisanego dokładnie przez normę ISO 14496-10, w którym przede wszystkim zastosowano predykcję w kodowaniu obrazów, jak i podział obrazu na bloki o różnych rozmiarach.
Porównanie metod kompresji

Oferta akcesoriów do urządzeń Mikrotik.

W ofercie firmy DIPOL pojawiły się nowe obudowy wewnętrzne do płyt głównych RouterBoard 411 N934112 oraz 433 (433AH) N93434. Obudowy umożliwiają zabudowanie płyty głównej w celu zabezpieczenie jej przed czynnikami zewnętrznymi.
Cechą wyróżniającą jest możliwość montażu anteny wewnętrznej wyposażonej w złączę SMA (SMA R/P). Udogodnienie to pozwala uniknąć wiercenia otworów na antenę wyposażoną w złącze SMA, tak jak to jest w obudowach N93411 oraz N93433, które przystosowane są tylko dla złącz N.
Kolejną zaletą nowych aluminiowych obudów jest możliwość zawieszenia ich na ścianie.
Obudowa wewnętrzna aluminiowa RB411
Widok płyty głównej RouterBoard 411 N24113
w obudowie aluminiowej N934112
Poniżej nowe obudowy do RouterBoard'ów:
Obudowa wewnętrzna aluminiowa RB411
Obudowa wewnętrzna aluminiowa RB433
Obudowa wewnętrzna
aluminiowa RB411
N93412
Obudowa wewnętrzna
aluminiowa RB433
N93434
Inne komponenty systemu MikroTik:
Płyta główna RouterBoard 411U licencja 4
Płyta główna RouterBoard 411U licencja 4
Płyta główna
RouterBoard 411
licencja 3 N24113
Płyta główna
RouterBoard 411U
licencja 3 N24114
Płyta główna RouterBoard 450g
Płyta główna
RouterBoard 450g
N24505
Płyta główna RouterBoard 433 licencja 4
Płyta główna RouterBoard 433AH Licencja 5
Płyta główna
RouterBoard 433
licencja 4 N24334
Płyta główna
RouterBoard 433AH
licencja 5 N24335
Obudowa wewnętrzna RB133c/411
Obudowa wewnętrzna RB433
Obudowa wewnętrzna
RB411 N93411
Obudowa wewnętrzna
RB433 N93433
Uniwersalna obudowa zewnętrzna WLAN
Uniwersalna obudowa
zewnętrzna WLAN
N93400
Konektor antenowy gniazdo uF - gniazdo N
Konektor antenowy gniazdo uF - gniazdo SMA R/P
Konektor antenowy
gniazdo uF - gniazdo N
E83270
Konektor antenowy
gniazdo uF - gniazdo SMA R/P
E83275
Zasilacz PoE 24VDC/0.75A dogniazdowy
Zasilacz PoE 24VDC/0.75A
dogniazdowy
N93310
Pisaliśmy w Informatorze:

Dwa sposoby wykorzystania TP-LINK TL-WR543G. Urządzenie TP-LINK TL-WR543G N2955 może stanowić podstawę instalacji opartej na bezprzewodowym lub przewodowym dostępie do Internetu.
TL-WR543G N2955 zawiera w sobie punkt dostępowy, wbudowany router szerokopasmowy (do usługi xDSL lub modemu kablowego) oraz 4-portowy przełącznik FastEthernet. TL-WR543G N2955 zapewnia zaawansowaną kontrolę dostępu, NAT, a jego serwer DHCP obsługuje statyczne i dynamiczne przyznawanie adresów IP. Możliwa jest także obsługa serwerów wirtualnych, strefy DMZ oraz zdalne zarządzanie i logowanie.


Karta TP-Link USB TL-WN321G 2,4GHz 54Mbit/sKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GRouter TP-Link ADSL (Annex A) TD-8840T zintegrowany z 4 portowym switchemPunkt dostępowy TP-Link w tech. eXtended Range TL-WR543G z routerem oraz 4 port. switchem. Funkcja WISPKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100MbpsPunkt dostępowy TP-Link w tech. eXtended Range TL-WR543G z routerem oraz 4 port. switchem. Funkcja WISPSwitch TP-Link TL-SF1005D 5 portów
Praca urządzenia TP-Link TL-WR543G w trybie Wireless Internet Service Providers (WISP)
ULTIAIR - monitoring CCTV IP z transmisją bezprzewodową. ULTIAIR-y służą do budowy sieci szkieletowej i dostępowej. Niewątpliwą zaleta tych urządzeń jest elastyczność. Dzięki oprogramowaniu Linux zaimplementowanemu w urządzeniu można tworzyć bardzo rozbudowane systemy transmisji danych, jak i najprostsze połączenia punkt-punkt idealne do zastosowań w monitoringu IP. ULTIAIR-y doskonale nadają się do tworzenia wydajnego systemu monitoringu miejskiego...

Rejestratory ULTIMAX w inteligentnych budynkach. Dzięki wbudowanym wejściom alarmowym i wyjściom przekaźnikowym, rejestratory ULTIMAX mogą być częścią systemu inteligentnego budynku...

Spis tematów zawartych w Informatorach