Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 20/2010 (17.05.2010)

Telewizja - jest dobrze, ale dlaczego?

Targi Anga w Kolonii to barometr koniunktury na rynku urządzeń do odbioru sygnałów telewizyjnych i budowy instalacji związanych z rozprowadzaniem tych sygnałów. Wystawcy prezentują tunery satelitarne, kable, sprzęt dla telewizji kablowych i zbiorczych instalacji antenowych.
Impreza dedykowana jest dla specjalistów, obejmuje stosunkowo wąski fragment rynku telekomunikacyjnego, więc pod względem wystawców i ilości osób zwiedzających nie należy do największych.
Bieżący rok był jednak dla Targów wyjątkowy. Podczas gdy flagowe targi rynku IT i telekomunikacji - CeBIT w Hannowerze - zanotowały spadek liczby wystawców i zwiedzających, targi odbywające się w Kolonii w dniach 3 - 5 maja zaskoczyły wzrostem frekwencji. Liczba zwiedzających wzrosła o około 10%, a wystawców o około 5% (395 stoisk).
Dlaczego tak się stało?
Dziedzina odbioru i przekazywania sygnałow telewizyjnych stoi na progu boomu związanego z wymianą technologii. Prezentacja targowa systemu DVB-C2 - poszerzającego możliwości transmisji w sieciach kablowych zakończyła opracowanie drugiej generacji systemów nadawania cyfrowego - wcześniej zostały przyjęte i wdrożone systemy DVB-S2 i DVB-T2.
Zainteresowanie nadawaniem i odbiorem programów w standardach drugiej generacji jest ogromne, ponieważ są one przystosowane do transmisji telewizji wysokiej rozdzielczości - HDTV. W dziedzinie HDTV rynek europejski jest opóźniony w stosunku do amerykańskiego i azjatyckiego, więc naturalne są starania o nadrobienie zaległości. Nowe standardy wymagają przygotowania nowych odbiorników, wiec to pierwszy z powodów zwiększonego zainteresowania targową ofertą.
Kolejną nowością technologiczną jest telewizja 3D. Duże zainteresowanie konsumentów owocuje coraz szerszą rozbudową oferty w tym zakresie. Operator satelitarny Astra wspólnie z Samsungiem zaprezentowali na targach trójwymiarowy kanał Demo3D nadawany z pozycji 23,5E. Przygotowanie sprzętu do odbioru i rozprowadzania sygnałów w technologii 3D jest więc następnym wyzwaniem w tej dziedzinie.
Wielu specjalistów ocenia, że stoimy przed zmianą sposobu nadawania programów telewizyjnych. W tym zakresie wielka przyszłość prognozowana jest dla telewizji IP. Rozprowadzana w sieciach informatycznych, pozwalająca na większe możliwości wdrażania usług interaktywnych (wybór treści, możliwości zakupów itp.) telewizja IP była następnym powodem optymizmu na targach Anga.
Podczas szeregu konferencji poruszono perspektywy standardu DOCSIS 3.0 umożliwiającego w sieciach telewizji kablowych przesył danych z prędkością przewyższającą 100 Mb/s na łączu abonenckim. Taki transfer pozwala efektywnie przesyłać treści multimedialne i budować systemy telewizji kablowej umożliwiające oferowanie wysokiej jakości usługi Triple Play (telewizja, telefonia, Internet), przy czym telewizja może być w nich oferowana już w wersji IP.
Spopularyzowanie wymienionych powyżej technologii zapowiada dobre czasy dla producentów. Zwiększają się również możliwości nadawców, ponieważ zaistnieje sposobność wprowadzenia nowych usług i rozszerzenia rynków. Jedynym mankamentem tego przewrotu jest fakt, ze konsumenci już powinni trzymać się za kieszeń - w ciągu najbliższych lat będzie konieczna prawie całkowita wymiana sprzętu. :-(
Dużą popularnością cieszyły się stoiska, na których każdy chętny mógł przekonać się, czym właściwie jest 3DHDTV. Telewizja trójwymiarowa, której popularność wzrasta sukcesywnie od targów CES w Las Vegas (styczeń 2010) to hit tego roku. Co warte podkreślenia, podczas targów ANGA obejrzeć można było nie tylko specjalnie przygotowane trójwymiarowe animacje. Każdy mógł przekonać się, jak w 3D wygląda mecz koszykówki, koncert muzyczny, czy zjazd narciarza widziany z perspektywy samego zjeżdżającego.
Wielu producentów sprzętu zaprezentowało kompletne rozwiązania systemów dystrybucji sygnałów z wykorzystaniem nowoczesnych stacji czołowych pozwalających na transmodulację sygnałów z każdego standardu DVB na transmisję pakietową IP. Prezentowano rozwiązania dotyczące przesyłu sygnału IP w sieciach Ethernet, jak i również w sieciach xDSL oraz instalacjach z przewodami koncentrycznymi.
Nowością wśród producentów multiswitchy był zaprezentowany przez niemiecką firmę Spaun prosty system rozszerzania instalacji kaskadowych o kolejne pozycje satelitarne.

Sztuka kamuflażu - instalacja anten na budynkach zabytkowych.

Instalacja anten na obiektach zabytkowych jest problemem ze względu na estetykę i wymagania konserwatorów. Jednak są sytuacje, kiedy konieczne jest umieszczenie anten na takich budynkach.
Co wtedy? - Przydaje się sztuka kamuflażu.
Poniżej instalacja anten WLAN na budynku kościoła.
Zapraszamy do udziału w konkursie "Ciekawie o antenach". Prace na tegoroczny konkurs - już IX z kolei - będzie można nadsyłać od 1 czerwca.
"Sztuka kamuflażu" - Jarosław Sołtysiak

Jaka antena do DVB-T?

Ogólnie rzecz ujmując telewizja cyfrowa nie wymaga stosowania nowych typów anten. Anteny Yagi-Uda, a nawet anteny siatkowe radzą sobie z odbiorem sygnału modulowanego cyfrowo.
Firma DIPOL pewną grupę anten oznaczyła jednak jako „anteny DVB-T” - dlaczego?
Analogowy sygnał naziemny dostarczany jest do odbiorców na częstotliwości wynoszącej maksymalnie 782-790 MHz (kanał 60). W związku z tym większość produkowanych do tej pory anten na pasmo UHF przystosowana była do pracy w zakresie kanałowym 21-60.
Nadawanie DVB-T przewidziane jest do kanału 69, więc do odbioru należy wybrać antenę pracującą w całym paśmie UHF 21-69.
Przykłady anten z oferty firmy DIPOL pracujących na kanałach 21-69
Drugą kwestią jest fakt, że w standardzie DVB-T przewidziane jest zasilanie wzmacniaczy antenowych napięciem 5 V, a nie tak jak do tej pory 12 V.
Oczywiście antena z przedwzmacniaczem zasilanym napięciem 12 V będzie działać prawidłowo, niemniej jednak wszystkie tunery cyfrowej telewizji naziemnej zgodne ze standardem wystawiają napięcie 5 V dla przedwzmacniacza.
W ofercie firmy DIPOL znaleźć można dwie kompaktowe, wysokiej jakości anteny z wbudowanymi niskoszumowymi wzmacniaczami zasilanymi napięciem 5 V (z tunera lub z dołączonego zasilacza i adaptera).
Antena DVB-T wewnętrzna ze wzmacniaczem Signal
Antena DVB-T zewnętrzna ze wzmacniaczem Signal
Antena wewnętrzna
A6030
Antena zewnętrzna
A6040

Zasady projektowania instalacji antenowej TV naziemnej.

Poniższy schemat przedstawia przykładową instalację w budynku. W tabeli dokonano zestawienia poziomu sygnału dla wybranych trzech gniazd instalacji antenowej (oznaczonych jako "1", "2", "3") - dla częstotliwości 862 MHz, przy założeniu, że:
  • poziom sygnału zmierzony miernikiem na wejściu wzmacniacza wynosi 75 dBuV,
  • wzmocnienie wzmacniacza ZG ustawione jest na 45 dB, w ten sposób na wyjściu wzmacniacza dysponujemy 120 dB.
Ponieważ zastosowane zostały wzmacniacze kanałowe, nie uwzględniono redukcji poziomu wzmacniacza, która byłaby konieczna przy wzmacniaczu szerokopasmowym. Przykładowo dla 8 kanałów wynosiłaby ona 7 dB. Szerzej temat został omówiony w artykule Podstawy projektowania instalacji zbiorczych TV.
Należy pamiętać, aby poziom na wyjściu wzmacniacza nie przekraczał poziomu dopuszczalnego dla danego wzmacniacza, w przypadku ZG wynosi on 123,5 dBuV. Dlatego dysponując na wejściu wzmacniacza sygnałem 75 dBuV nie można ustawić maksymalnego wzmocnienia (dla ZG to 53 dB), bo wówczas poziom na wyjściu wzmacniacza wyniósłby 128 dBuV i przekroczyłby maksymalny poziom.
W przykładowej instalacji przyjęto, że długość kabla od rozgałęźnika do gniazda (BM-100 R90737) wynosi 30 metrów. Kablem TRISET-11 połączono rozgałęźnik R-6 R60106 z poszczególnymi pionami. Tłumienie kabla TRISET-113 E1015_100 i TRISET-11 E1025_100 obliczono bazując na danych z kart katalogowych towarów.
Po wykonaniu instalacji należy sprawdzić miernikiem poziom sygnału w gniazdach, czy nie odbiega od obliczonego. Według norm, dla sygnałów telewizyjnych poziom w gniazdku antenowym powinien mieścić się pomiędzy 62 a 80 dBuV.

Do mierzenia poziomu sygnału polecamy miernik TM-3000 R10502.
Rozgałęźnik TV sześciodrożny R-6 SignalPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-11 PE +żel 1,65/7,2/10 [100m]Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-11 PE +żel 1,65/7,2/10 [100m]Odgałęźnik TV 6-krotny O-6-20dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 6-krotny O-6-20dB (5-1000MHz) SignalPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]Odgałęźnik TV 6-krotny O-6-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 6-krotny O-6-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 6-krotny O-6-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 6-krotny O-6-16dB (5-1000MHz) SignalZG-401

numer gniazda >>>

1

2

3

DługośćTRISET-11 [m]

90

30

60

Długość kabla TRISET-113 [m]

36

33

30

Tłumienie TRISET-11

11,88

3,96

7,92

Tłumienie TRISET-113

6,51

5,97

5,43

Tłumienie rozgałęźnika R-6

10

10

10

Tłumienie odgałęźnika O-X-1

2

2

20

Tłumienie odgałęźnika O-X-2

3

16

0

Tłumienie odgałęźnika O-X-3

16

0

0

Tłumienie gniazda

4

4

4

Rezerwa (np. tłumienie złącz)

3

3

3

Zaokrąglona suma tłumień instalacji

56

45

50

Poziom w gnieździe przy 120 dB

64

75

70

 

Dlaczego w pomieszczeniach warto wybrać reflektor dookolny Redbeam?

W zależności od miejsca montażu wyróżnić można dwa rodzaje reflektorów: kierunkowe oraz dookolne. Oświetlanie pomieszczeń takich jak biura, hale produkcyjne, czy sklepy reflektorami podczerwieni niesie za sobą duże niedogodności.
Kąt pod jakim rozchodzi się promieniowanie podczerwone jest dużo mniejszy od 180o i co za tym idzie obszar jest nierównomiernie oświetlony.
Rodzina reflektorów dookolnych Redbeam, oparta na nowej generacji matrycy LED i nagrodzona na targach SECUREX Złotym Medalem, jest w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem.
W przypadku zastosowania modelu dookolnego, mocowanego do sufitu, zamiast zasięgu podaje się wielkość oświetlanej powierzchni. I tak można wybrać do 60 (M1642) lub do 120 m2 (M1643).

Poniżej znajduje się porównanie działania dwóch reflektorów przy oświetlaniu powierzchni 40 m2. Po lewej stronie znajduje się pomieszczenie oświetlone reflektorem Redbeam IRD120 M1643, natomiast po stronie prawej znajduje się ten sam obszar oświetlony popularnym reflektorem ze standardowymi diodami IR.

Oferta produktów Redbeam
Redbeam - reflektory IR
Lewa strona - zastosowanie reflektora dookolnego IRD120 M1643.
Prawa strona - zastosowanie popularnego reflektora diodowego.
Szczegóły widoczne na filmie - po kliknięciu na obrazek

Monitoring hali produkcyjnej - bezprzewodowa transmisja sygnału z kamer analogowych.

Dyrekcja zakładu, chcąc wprowadzić skuteczniejszy nadzór nad produkcją, postanowiła założyć monitoring CCTV. Hala produkcyjna to otwarte pomieszczenie o wysokości 8 m i powierzchni około 400 m2.
Zakład posiada rozbudowaną instalację elektryczną umożliwiającą zasilanie kamer, lecz poprowadzenie dodatkowych przewodów dla sygnału wideo stanowiło problem ze względu na estetykę wykończonych pomieszczeń. Instalator w porozumieniu z kierownictwem obiektu zdecydował, iż optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie radiowych zestawów transmisji obrazu.
Kamera kolorowa CAM 502 (4 - 9 mm)Kamera kolorowa CAM 502 (4 - 9 mm)Kamera kolorowa CAM 502 (4 - 9 mm)Kamera kolorowa kompaktowa  V-CAM 315 + IRZestaw wewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo, audio 1km CAM5816m 5,8GHzZestaw wewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo, audio 1km CAM5816m 5,8GHzZestaw wewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo, audio 1km CAM5816m 5,8GHzKamera kolorowa kompaktowa  V-CAM 315 + IRCyfrowy rejestrator 8-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8108HDI-S H.264Kamera kolorowa CAM 502 (4 - 9 mm)Kamera kolorowa CAM 502 (4 - 9 mm)Kamera kolorowa CAM 502 (4 - 9 mm)
Schemat instalacji
Do budowy monitoringu wykorzystano rejestrator 8-kanałowy Ultimax/Hikvsion DS-8108HDI-S M76080. Do rejestratora podłączonych zostało 8 kamer. Wewnątrz zainstalowane zostały kamery kolorowe CAM 502 M10737.
Na fasadzie budynku zamontowano 2 kamery zewnętrzne V-CAM 315 M11277 pozwalające na monitorowanie terenu również w nocy przy słabym oświetleniu. Sygnał wideo z tych dwóch kamer został doprowadzony przewodem do wnętrza budynku.
Wszystkie kamery zostały podłączone do radiowych zestawów wewnętrznych transmisji wideo i audio CAM5816m 5,8 GHz M1560.
Odbiorniki zamocowane zostały na ścianie pomieszczenia, gdzie znajdował się rejestrator.
Zastosowanie transmiterów ma dodatkową zaletę, ewentualne zmiany położenia kamer są mniej inwazyjne i łatwiejsze niż w przypadku instalacji przewodowej.
Oprócz niewątpliwych zalet sieci bezprzewodowej, mocnym ogniwem systemu jest jednostka centralna, czyli rejestrator Hikvision/Ultimax M76080, spełniający również rolę serwera www oraz serwera wideo. Dyrekcja uzyskuje dostęp do nagrań i podglądu na żywo poprzez Internet, czyli z dowolnego miejsca na świecie.
O funkcjach urządzenia przeczytać można więcej w bibliotece Cyfrowe rejestratory światowego potentata – HIKVISION/ULTIMAX.

Monitory - ergonomia pracy.

Odległość obserwatora od ekranu monitora warunkuje wygodę i efektywność pracy. Na poniższym rysunku podajemy optymalny zakres odległości w zależności od wielkości monitora.

Monitoring IP w sieci LAN - problemy z przepustowością sieci.

Ruch generowany przez kamery IP zależy od ilości przesyłanych klatek na sekundę, rozdzielczości oraz stopnia kompresji.
W przypadku popularnych kamer IP maksymalny strumień wynosi około 4 Mb/s.
W praktyce oznacza to możliwość transferu obrazu z 16 kamer poprzez sieć Ethernet. Co zrobić w przypadku większych instalacji?
Ponieważ większość współczesnych kamer IP jest wyposażona w możliwość generowania przynajmniej dwóch konfigurowalnych strumieni, najprostszym rozwiązaniem jest budowa instalacji z lokalnym zapisem obrazu w pełnej rozdzielczości z grupy kamer oraz wykorzystanie do transmisji i monitorowania obrazu o mniejszej rozdzielczości lub liczbie klatek, a co za tym idzie o mniejszym maksymalnym strumieniu.

Sieć o transferze do 150 Mb/s - TP-LINK.

Seria urządzeń Wireless Lite N firmy TP-LINK pozwala na osiągniecie transferu 150 Mb/s w sieci lokalnej.
Wykorzystanie urządzeń pokazanych na schemacie poniżej umożliwia:
  • dostęp do sieci Internet za pomocą lini ADSL, dzięki urządzeniu TP-LINK TD-8816 N2906,
  • zbudowanie sieci lokalnej, dzięki routerowi z wbudowanym switchem TL-WR740N N3252,
  • dostęp do drukarki z każdego komputera znajdującego się w sieci, dzięki urządzeniu L-PS310U N3312,
  • zwiększenie zasięgu WiFi dzięki zastosowaniu funkcji "AP with WDS Mode",
  • dostęp bezprzewodowy do sieci Internet takich urządzeń, jak konsola do gry oraz tuner SAT, dzięki urządzeniu TL-WA701ND N2942 oraz switchowi TL-SF1005D N29915.
Karta 802.11n  TP-Link USB TL-WN721N, 150Mb/sPunkt dostępowy TP-Link TL-WR740N z wbudowanym routerem 150Mb/s 802.11nRouter TP-Link ADSL (Annex A) TD-8816Wielofunkcyjny serwer wydruku i pamięci masowej TP-LINK TL-PS310USwitch TP-Link TL-SF1005D 5 portówTuner DVB-S FERGUSON Ariva 200Punkt dostępowy TP-Link TL-WA701ND 2,4GHz, 150Mb/s 802.11nKarta 802.11n  TP-Link USB TL-WN721N, 150Mb/s
Pisaliśmy w Informatorze:

Gniazda antenowe do tunerów typu Twin (PVR) w instalacjach multiswichowych. Tuner twin umożliwia odbiór dwóch sygnałów satelitarnych, stąd do gniazda, do którego jest podłączany tuner, należy doprowadzić dwa kable (np. TRISET-113 E1015).
Gniazdo R694140 posiada możliwość doprowadzenia dwóch sygnałów satelitarnych...

Odbiór platformy cyfrowej w całym domu za pomocą jednej karty abonenckiej
Przykładowe zastosowanie gniazda końcowego RTV-Sat R694140
Adapter Power over Ethernet (PoE). Adapter N9206 umożliwia zasilanie urządzeń pracujących w sieciach LAN za pomocą skrętki 4-parowej (schemat 1). Stosując to rozwiązanie można zasilić Access Point umieszczony w hermetycznej obudowie przy antenie (w celu zmniejszenia strat na przewodzie antenowym) za pomocą zasilacza znajdującego się wewnątrz budynku...

Buduj sieci z klocków - media konwertery ze slotem SFP. W rozwiązaniach FTTH często zachodzi konieczność rozbudowy instalacji związana z podłączaniem nowych abonentów. W takiej sytuacji korzystnym rozwiązaniem są urządzenia ze slotami SFP.
Przykładem jest media konwerter ULTIMODE M-100G/SFP L1301 ze slotem SFP...


Spis tematów zawartych w Informatorach