Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 19/2010 (10.05.2010)

Birmingham definiuje branżę Security.

W dniach 10-13 maja odbywają się w Birmingham światowe targi zabezpieczeń IFSEC 2010. Targi IFSEC to prestiżowa i znakomicie zorganizowana impreza. Producenci przedstawiają swoje rozwiązania w 7 dziedzinach określonych i zdefiniowanych przez organizatorów targów jako kluczowe w technice zabezpieczeń.
Ze względu na opiniotwórczy charakter IFSEC, tę klasyfikację można uznać za sprecyzowanie, czym obecnie zajmuje się branża zabezpieczeń:
 • kontrola dostepu - Access Control,
 • CCTV
 • antyterroryzm i ochrona osobista - Counter Terror & Physical Security,
 • ochrona przeciwpożarowa - Fire Solutions,
 • technika alarmowa - Intruder Alarms,
 • rozwiązania zintegrowane - Integrated Security/ IP & Network Solutions,
 • systemy bezpieczeństwa - Security Solutions.
- kontrola dostępu - systemy domofonowe, karty elektroniczne (smartcard technology), biometryczne systemy kontroli dostępu, oprogramowanie do zarządzania budynkiem,
- CCTV - nadzór nad obiektami i zdarzeniami, rozpoznawanie obiektów i zachowań (np. rozpoznawanie tablic rejestracyjnych), również z wykorzystaniem kamer termicznych,
- antyterroryzm, ochrona osobista - rozwiązania do ochrony ludzi i infrastruktury publicznej przed atakami terrorystycznymi, nadzór granic, wykrywacze ładunków wybuchowych, wyposażenie policji i firm ochroniarskich,
- ochrona przeciwpożarowa - rozwiązania do detekcji pożaru, dymu, automatyczne systemy gaszące, ta dziedzina obejmuje również aspekty prawne związane z odpowiednim projektowaniem i wykorzystaniem materiałów w obiektach budowlanych,
- technika alarmowa - czujniki, systemy detekcji i powiadamiania wykrywające wejście intruza na teren obiektu,
- rozwiązania zintegrowane - wykorzystanie wszystkich wymienionych powyżej technik w powiązaniu z komunikacją sieciową i oprogramowaniem zarządzającym, jako pełnego systemu współczesnych zabezpieczeń,
- systemy bezpieczeństwa - to programy skierowane głownie do użytkowników końcowych, obejmują szkolenia z wykorzystania techniki, ale również odpowiedniej organizacji i zachowania poprawiającego bezpieczeństwo.
Targi IFSEC w Birmingham - światowe i opiniotwórcze

Złoty medal dla firmy DIPOL i reflektorów Redbeam.

Targi Securex (26-29.04.2010, Poznań) to prestiżowa impreza na skalę europejską. Odbywają się co dwa lata, medale Targów przyznawane są przez grono naukowców oceniających nowoczesność i rangę prezentowanych rozwiązań technicznych.

Podczas tegorocznych Targów, firma DIPOL została jedną z wyróżnionych otrzymując Złoty Medal za serię reflektorów Redbeam.

Reflektory Redbeam znacznie zwiększają możliwości monitoringu poprzez poprawę efektywności nadzoru w warunkach słabego oświetlenia. Ich budowa oparta jest na wykorzystaniu rozwiązania z dziedziny mikroelektroniki - matrycy diodowej led array. Wyróżniają się znacznie większą sprawnością świetlną w stosunku do tradycyjnych reflektorów opartych na LED, mniejszym zużyciem prądu, ośmiokrotnie większą żywotnością i możliwością kształtowania wiązki oświetlającej (dostępne są również reflektory sufitowe).
Przystępna cena powoduje, że w krótkim czasie reflektory Redbeam staną się podstawą instalacji monitorujących w trudnych warunkach oświetleniowych.

Oferta produktów Redbeam
Redbeam - reflektory IR
Przełom z Redbeam - zapraszamy do obejrzenia filmu

Antenowy zabytek w Plemeur-Bodou.

W odpowiedzi na wystrzelenie w 1957 r. przez Związek Radziecki pierwszego sztucznego satelity Ziemi, Amerykanie podjęli szeroko zakrojony program kosmiczny. Jego najbardziej spektakularnym efektem było lądowanie w 1969 r. statku Apollo 11 na Księżycu.
Jednak na drodze do tego sukcesu dokonano wielu przełomowych kroków w dziedzinie techniki. Jednym z nich była pierwsza międzykontynentalna transmisja telewizyjna. Miała ona miejsce 11 lipca 1962, przekazano sygnał z USA do Francji poprzez satelitę Telstar.

Telstar wyniesiony został na orbitę przez NASA z Przylądka Canaveral 10 lipca 1962. Osiągnięta orbita pozwalała na transmisję transatlantycką tylko przez 20 minut, w czasie każdego okrążenia Ziemi. Telstar przekazał pierwszy obraz telewizyjny - zdjęcie flagi na maszcie stojącym przed stacją naziemną w Andover - jeszcze w dniu startu.
Zakłady Bella zbudowały stację naziemną Andover Earth Station w Andover. Po stronie francuskiej sygnały odbierano i nadawano w miejscowości Plemeur-Bodou. Ze względu na położenie satelity na niskiej orbicie (poniżej geostacjonarnej), nie mogły zostać zastosowane popularne obecnie anteny paraboliczne. Zbudowano antenę "rożkową". Waga anteny - 280 ton, jej wysokość - 34 m, długość - 54 m. Uplink - 6,69 GHz, downlink - 4,12 GHz.
Zespół antenowy w Plemeur-Bodou został uznany za zabytek 29 września 2000.

Zapraszamy do udziału w konkursie "Ciekawie o antenach". Prace na tegoroczny konkurs - już IX z kolei - będzie można nadsyłać od 1 czerwca, ale już teraz warto rozpocząć przygotowania.
Balon anteny i antena rożkowa wewnątrz balonu - Plemeur Bodou - Francja
(fot. Bolesław Zjawiński)

Zintegrowana instalacja wykorzystująca gniazda Signal RTV-SAT/RJ-45/RJ-11.

Coraz większa popularność usług interaktywnych, rozwój technologii DLNA, wzrost popularności odtwarzaczy multimedialnych, mogących pobierać materiały do odtwarzania z sieci LAN, narzuca nowe podejście w kwestii okablowania budynków.
Dobrą praktyką jest układanie obok kabla koncentrycznego co najmniej jednego przewodu UTP i rozprowadzanie ich do każdego z gniazd RTV/SAT.
Konwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBAntena satelitarna stalowa 90 cm offset ocynkowana malowana A-EAntena telewizyjna DIPOL Dual 39/6-12/21-69Antena mikropaskowa panelowa ATK-P1/2,4 GHz + 3m przewodu + wtyk SMA R/P 8 dBPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]Przewód koncentryczny 50 Om Tri-Lan 240 [1m]Multiswitch MP-0904 Signal 9-wejściowy 4-wyjściowy z aktywną naziemnąPunkt dostępowy TP-Link w tech. eXtended Range TL-WR543G z routerem oraz 4 port. switchem. Funkcja WISPPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]Przewód NETSET UTP 5e skrętka wewnętrzna [1m]Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT / RJ-45 / RJ-11
Prosty schemat instalacji "RTV/SAT + radiowy Internet".
Doprowadzenie do każdego z gniazd R694043 przewodu UTP E1408
daje spore możliwości.
Przedstawiona powyżej instalacja umożliwia:
 • dystrybucję niezależnych sygnałów telewizji naziemnej oraz satelitarnej z dwóch pozycji satelitarnych, dzięki wykorzystaniu multiswitcha R6944804,
 • dostęp do Internetu drogą radiową,
 • bezproblemowe korzystanie z usług dodatkowych oferowanych przez platformy satelitarne (dostęp do szeregu serwisów internetowych na ekranie telewizora),
 • dostęp do multimediów umieszczonych na komputerach, serwerach NAS itp.,
 • dystrybucję kluczy kodowych do dekodowania sygnałów satelitarnych.
Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie gniazda multimedialnego R694043, jako integrującego obie instalacje. Do instalacji LAN polecamy wysokiej klasy skrętkę NETSET E1408 z 15-letnią gwarancją jakości.

Monitoring parkingu przy supermarkecie - bezprzewodowa transmisja analogowa.

Nowo powstały supermarket, w związku z częstymi stłuczkami na parkingu, zainwestował w telewizję przemysłową. Klienci chcieli mieć wgląd do materiałów archiwalnych, z których mogliby pozyskać numery tablic rejestracyjnych sprawców.
Ze względów ekonomicznych, przy stosunkowo małej instalacji, zdecydowano się na zbudowanie bezprzewodowego monitoringu analogowego, którego olbrzymią zaletą jest prosta instalacja.
Inwestycja wymagała zbudowania 7 punktów kamerowych, w których zostały zainstalowane kamery firmy Sunell SN-586C/B WDR M11208 z obiektywem firmy TOKINA M2311 w obudowach Marathon M5406. Sygnał do rejestratora HIKVISION/ULTIMAX DS-8108HDI-S H.264 M76080 jest przesyłany bezprzewodowo z wykorzystaniem urządzeń CamSAT TCO5807h 5,8 GHz M1559.
Zestaw zewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo i audio TCO5807h M1559 to kompleksowe rozwiązanie dla bezprzewodowego monitoringu analogowego. W skład zestawu wchodzi nadajnik i odbiornik wideo pracujący w wolnym paśmie ISM 5725 MHz - 5875 MHz, przeznaczony do bezprzewodowej transmisji obrazu i dźwięku w profesjonalnych instalacjach telewizji przemysłowej oraz wszędzie tam, gdzie wymagane są wysokiej jakości, stabilne połączenia audio-video.
Zewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12Zestaw zewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo, audio 1.5-2km TCO5807h 5,8GHzZestaw zewnętrzny do bezprzewodowej transmisji wideo, audio 1.5-2km TCO5807h 5,8GHz
Schemat instalacji monitoringu analogowego z wykorzystaniem transmisji bezprzewodowej
System monitoringu bezprzewodowego już w tydzień po jego uruchomieniu przyczynił się do ujęcia zbiegłego sprawcy kolizji.

Armia wybiera Hikvision.

Brazylijska armia zdecydowała się na zainstalowanie monitoringu w siedzibie dowództwa Dywizji Wschodniej mieszczącej się w pałacu Duque de Caxias w Rio de Janeiro.
Dywizja Wschodnia jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo kilku prowincji, w tym: Rio de Janeiro, Minas Gerais oraz Espirito Santo.
Siedziba dowództwa Wojska Brazylijskiego
Wymagania stawiane systemowi były bardzo wysokie. Oprócz stabilnej pracy przez 24 godziny na dobę, zastosowane miały być kamery IP oraz obrotowe o dużym zoomie i pełnym kącie obrotu.
Choć do przetargu stanęło wiele firm, rozwiązania proponowane przez Hikvision zdobyły uznanie i zostały wybrane.
Wśród zainstalowanych urządzeń wykorzystano najnowsze produkty firmy Hikvision, miedzy innymi kamery dzień/noc - 2 MPx oparte na przetworniku 1/3" CMOS, wykorzystujące kompresję H.264. Kamery posiadają wejścia na karty pamięci SD. To proste rozwiązanie zapobiega utracie materiału wideo, nawet w przypadku awarii sieci LAN. Dużym ułatwieniem dla obsługi jest zastosowana w urządzeniach sprzętowa detekcja ruchu, w której można definiować monitorowany obszar i czułość działania.
W systemie zainstalowano również kamery obrotowe z 36-krotnym zoomem, wykorzystujące kompresję H.264.
Dzięki oparciu instalacji w całości o produkty z kompresją H.264, znacznie zmniejszono obciążenie sieci przesyłanymi obrazami. Do zapisu obrazu i zarządzania systemem wykorzystano dedykowane oprogramowanie zawierające wiele nowatorskich rozwiązań.
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż bardzo rzadko organizacje rządowe, takie jak wojsko czy policja, korzystają z rozwiązań zagranicznych producentów. Zazwyczaj w przetargach, z przyczyn ekonomiczno - politycznych, wygrywają dostawcy krajowi. Jednak w tym przypadku jakość i poziom techniczny oferowanych rozwiązań pozostawił konkurentów daleko w tyle. Hikvision jest dostawcą rozwiązań także na południowoamerykański rynek cywilny, gdzie również nie ma sobie równych.
Produkty Hikvision cenione są również na rynku europejskim. Wprowadzone ostatnio rejestratory Hikvision/Ultimax to najwyższa jakość rejestracji obrazu z analogowych kamer. Dostępne są również kamery IP Ulticam K1140, K1440, K1441. Dla prostszych zastosowań oferowane są rejestratory Ultimax 104 M71040 i 204 M72040. Dla zaawansowanych centrów monitorowania oferowany jest pulpit sterowniczy DS-1003KI M77920.

Domowy Gigabit LAN oraz WLAN - urządzenia firmy TP-LINK.

Nowe funkcje domowych i biurowych sieci LAN i WLAN związane z transmisją wizji wymagają większych przepustowości niż oferuje tradycyjny Ethernet.
Nowoczesną sieć LAN warto jest zbudować nawet przy słabym łączu zewnętrznym, ponieważ jej parametry są istotne do przesyłania obrazu z kamer celem rejestracji oraz filmów z lokalnego serwera do urządzeń odtwarzających.
Budowę sieci można oprzeć na urządzeniu TL-WR1043ND N3253, które zawiera w sobie punkt dostępowy (802.11n/b/g), wbudowany router szerokopasmowy (do usługi xDSL lub modemu kablowego) oraz 4- portowy przełącznik Gigabit.
TP-LINK TL-WR1043ND N3253 pozwala na łatwe i szybkie utworzenie sieci bezprzewodowej, podzielenie łącza internetowego na wiele komputerów, oraz, dzięki firewallowi, na ich dodatkowe zabezpieczenie.
Dużą zaletą urządzenia jest możliwość podpięcia zewnętrznego dysku na USB. Dzięki temu każdy komputer w sieci lokalnej ma możliwość dodania dysku sieciowego, i wówczas transfer plików na zewnętrzny dysk jest bardzo łatwy i wygodny. Dodatkową zaletą jest możliwość ustawienia uprawnień użytkownikom ("pełny dostęp" bądź "tylko do odczytu").
Wyróżniającą cechą TL-WR1043ND N3253 jest obsługa standardu IEEE802.11n, dzięki któremu możliwa jest transmisja z prędkością do 300 Mb/s.
Bezprzewodowa kamera IP TP-LINK TL-SC3130G Karta sieciowa PCI TP-Link TG-3269 10/100/1000MbpsRouter TP-Link ADSL (Annex A) TD-8816Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN821N, 300Mbit/sBezprzewodowy Print Serwer TP-Link TL-WPS510UPunkt dostępowy TP-Link TL-WR1043N z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n
Zastosowanie urządzenia TP-LINK umożliwia:
 • podłączanie do Internetu przy pomocy modemu TP-LINK TD-8816 N2906,
 • podgląd obrazu z kamery bezprzewodowej TP-LINK TL-SC3130G K1150 na dowolnym komputerze w sieci lokalnej oraz poprzez sieć Internet,
 • szybki transfer danych (TL-WR1043ND N3253 oraz karta TG-3269 10/100/1000 Mb/s N2997 pracują według standardów sieci Gigabit),
 • transmisja bezprzewodowa wykorzystująca standard 802.11n,
 • drukowanie dokumentów dzięki bezprzewodowemu serwerowi druku TP-LINK TL-WPS510U N3310,
 • serwer NAS - sieciowy dysk umożliwiający zapis dowolnego pliku na twardym dysku - instalacja polega na podpięciu Dysku USB do urządzenia TL-WR1043ND N3253.
Pisaliśmy w Informatorze:

Multiswitchowa SMATV - magistralnie czy kaskadowo? Wielu projektantów i instalatorów staje przed problemem wyboru topologii sieci dla zbiorczych instalacji dystrybuujących sygnał telewizji naziemnej oraz satelitarnej. Opcji jest kilka, a czynnikiem decydującym o wyborze winna być liczba oraz fizyczne rozłożenie gniazd abonenckich...
Zbiorcza instalacja multiswitchowa na 80 gniazd oparta na urządzeniach serii MSV TERRA. Projekt wykonany w programie SatNet2.0. Zielone kolory w poszczególnych miejscach instalacji oznaczają zgodny z normami poziom sygnału satelitarnego oraz sygnału telewizji naziemnej.
Czym wzmacniać sygnał DVB-T? Dla wzmacniania sygnałów w dużych instalacjach antenowych wymagane są wzmacniacze kanałowe - dotyczy to również instalacji DVB-T.
Widmo sygnału DVB-T różni się jednak od widma pojedynczego kanału analogowego, co przedstawione zostało na poniższych rysunkach. Doskonale widać, przed jakim wyzwaniem staje wzmacniacz mający zwiększyć poziom sygnału DVB-T...

Złącza kompresyjne do RG-6.Ofertę złączy firmy PCT poszerzyła nowa pozycja - złącze kompresyjne typu F E80330 do popularnego przewodu RG-6 E1230_100.
Wtyk F o sprawdzonej konstrukcji i bardzo dobrych parametrach, takich jak tłumienie odbić w paśmie 3 GHz wynoszące -28 dB, tłumienie wtrąceniowe wynoszące -0,2 dB oraz ekranowanie rzędu -80 dB również w szerokim paśmie pracy...


Złącze F TRS-6-NT PCT kompresyjne do kabli RG-6
Złącze E80330 na przewód E1230_100 (RG-6)