Nr 18/2010 (4.05.2010)
Czy Intel dokona przełomu na rynku inteligentnych domów?
Na początku bieżącego roku Intel zaprezentował system Intel Home Dashboard Concept. Zestaw urządzeń służy przede wszystkim do zarządzania zasobami energetycznymi budynku, jednak zastosowanie 32-bitowego mikroprocesora Intel® Atom™ Z530 sprawia, że ma on wszystkie funkcjonalności komputera i staje się domowym centrum zarządzania.Home Dashboard Concept składa się z jednostki centralnej mogącej się komunikować z różnego rodzaju urządzeniami peryferyjnymi z wykorzystaniem protokołu ZigBee. Urządzenia peryferyjne mogą przekazywać dane (temperatura, wilgotność itp), a także sterować załączaniem innych urządzeń.
W pamięci jednostki centralnej można zapisać programy sterujące włączaniem domowych systemów. Urządzenie potrafi również brać pod uwagę czynniki zewnętrzne przy tworzeniu projekcji zużycia energii. Połączenie z serwisem pogodowym oraz czujnikami temperatury zewnętrznej pozwala przewidywać bilans cieplny pomieszczeń.
Home Dashboard Concept poprzez WiFi jest podłączone do Internetu, co umożliwia ciągłą aktualizację wybranych informacji, istotnych dla właścicieli domu (połączenia komunikacyjne, natężenie ruchu ulicznego, ostrzeżenia meteorologiczne), a także zewnętrze sterowanie systemem.
Możliwy jest nadzór nad systemem alarmowym i systemem monitoringu.
Interfejs programowania API (ang. Application Programming Interface) - pozwala na rozbudowę systemu o aplikacje przygotowane dla wybranych użytkowników i szybsze rozwijanie możliwości systemu.
Zaangażowanie Intela w systemy sterowania inteligentnych domów może stać się przełomem we wdrażaniu tych systemów ze względu na możliwości opracowania przez potentata dedykowanych mikroprocesorów, obniżkę kosztów urządzeń, a także lobbing w standaryzacji. Obecnie na rynku jest dostępnych tysiące rozwiązań, które nie zyskują popularności ze względu na brak kompatybilności z innymi urządzeniami i wysoką cenę.
Panel obsługowy został wykonany wg najnowszych trendów wzornictwa przemysłowego, a menu jest bardzo przejrzyste i intuicyjne. Można się o tym przekonać oglądając krótką prezentację producenta.
Zintegrowane systemy budynków inteligentnych, tzw. BMS (z ang. building management system), posiadają wiele możliwości. Polem działania tego systemu jest integracja, kontrola, monitorowanie, optymalizacja i raportowanie takich elementów jak:
- sieć teleinformatyczna,
- sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym, w zależności od stanu obecności osób w pomieszczeniach, oraz ruchu, w oparciu o natężenie światła itp.,
- sterowanie ogrzewaniem osobnych pomieszczeń,
- sterowanie wentylacją, klimatyzacją i filtracją w oparciu o parametry jakości powietrza, tj. zawartość dwutlenku węgla i wilgotność,
- nadzór nad systemem komunikacji: windy, schody ruchome,
- system alarmowy i monitoring,
- system przeciwpożarowy,
- system kontroli dostępu,
- system zasilania UPS,
- system pogodowy,
- obsługa urządzeń audio-video i innych codziennego użytku,
- system sterowania oddymianiem pożarowym, sterowanie i monitorowanie klap przeciwpożarowych.
Wymienione systemy pracujące niezależnie pochłaniają znaczną ilość energii oraz wymagają kosztownej obsługi. Według szacunków niezależnych instytucji i firm, które zainwestowały w tego typu systemy, zużycie mediów spadło o ok. 30% a oszczędność energii szacowana jest na poziomie 50%. Oprócz oszczędności wynikających ze zmniejszonego zużycia energii, wody, energii elektrycznej, system jest bardziej niezawodny niż człowiek. Dodatkowo administracja budynku może składać się z mniejszej ilości pracowników.
Wodne anteny.
Zwykle anteny montuje się na dachach budynków, jednak bywają sytuacje, w których jedynym rozwiązaniem jest instalacja na zbiorniku wodnym lub rzece.W przypadku zabudowań położonych w gęstym lesie, woda stanowi jedyną otwartą przestrzeń, do której sygnał może docierać bez zakłóceń. Zwykle takie instalacje wykonuje się do zasilenia sygnałem pól kempingowych i jachtów, jednak zdarzają się instalacje domowe.
Zapraszamy do udziału w konkursie "Ciekawie o antenach". Prace na tegoroczny konkurs - już IX z kolei - będzie można nadsyłać od 1 czerwca, ale już teraz warto rozpocząć przygotowania.
Modernizacja instalacji hotelowej - stacja czołowa TERRA.
Wiosna to okres wzmożonych przygotowań do okresu wakacyjnego w pensjonatach i hotelach. Wielu inwestorów myśli o wzbogaceniu swojej oferty o kanały satelitarne, przy zachowaniu istniejącego okablowania pozwalającego na dystrybucję telewizji naziemnej.Rozwiązaniem jest zastosowanie stacji czołowej, która będzie działać przy każdej prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej instalacji telewizyjnej, bez znaczenia, czy będzie to instalacja o topologii gwiazdy, instalacja rozgałęźno-odgałęźna, czy przelotowa.
Inwestor jednego z renomowanych hoteli zdecydował się na rozbudowę instalacji pozwalającą na dystrybucję 24 kanałów telewizji satelitarnej, co wraz z 6 naziemnymi programami daje w sumie 30 kanałów telewizyjnych dostępnych w każdym gniazdku.
Ze względu na wysoką jakość i przystępną cenę zastosowano stację czołową TERRA MMH-3000.
Ze względu na wysoką jakość i przystępną cenę zastosowano stację czołową TERRA MMH-3000.
Przykładowe zestawienie urządzeń profesjonalnej stacji czołowej TERRA MMH-3000 na 24 kanały satelitarne. Moduły RDC-313 pozwalają na odbiór programów z jednego transpondera oraz przesyłanie sygnału do do paneli DM-313, wyposażone są również w funkcję "przelot"
Jednostka centralna UC-380 R81700 pozwala na podłączenie i zasilanie do ośmiu odbiorników.
Odbiornik RD-313C R81710 jest podstawowym elementem montowanym do jednostki centralnej UC-380 R81700. Służy do transmodulacji sygnału QPSK/PAL. Jeden panel odbiera jeden program oraz wyodrębnia zdekodowany sygnał MPEG-2 z całego transpondera. W przypadku, gdy istnieje konieczność odebrania kilku programów z tego samego transpondera, to można zastosować dodatkowo tańsze transmodulatory DM-313 R81712 MPEG-2/PAL, do których dostarczany jest sygnał MPEG-2 TS z wyjścia RDC313C.
Panel RD-313C posiada złącze CI, do którego, w przypadku odbioru programów kodowanych, należy zamontować odpowiedni (do systemu kodowania wybranego transpondera) moduł warunkowego dostępu. Umieszczona w nim karta rozkodowuje sygnał z wszystkich kanałów wybranego transpondera. Nie wszystkie dostępne na rynku moduły spełniają to kryterium.
Odbiornik RD-313C R81710 jest podstawowym elementem montowanym do jednostki centralnej UC-380 R81700. Służy do transmodulacji sygnału QPSK/PAL. Jeden panel odbiera jeden program oraz wyodrębnia zdekodowany sygnał MPEG-2 z całego transpondera. W przypadku, gdy istnieje konieczność odebrania kilku programów z tego samego transpondera, to można zastosować dodatkowo tańsze transmodulatory DM-313 R81712 MPEG-2/PAL, do których dostarczany jest sygnał MPEG-2 TS z wyjścia RDC313C.
Panel RD-313C posiada złącze CI, do którego, w przypadku odbioru programów kodowanych, należy zamontować odpowiedni (do systemu kodowania wybranego transpondera) moduł warunkowego dostępu. Umieszczona w nim karta rozkodowuje sygnał z wszystkich kanałów wybranego transpondera. Nie wszystkie dostępne na rynku moduły spełniają to kryterium.
Zasilanie dużych instancji CCTV.
Zasilanie kilku lub kilkunastu kamer i grzałek o napięciu DC 12 V z typowych zasilaczy jest dość uciążliwe. Prąd pobierany przez jeden taki zestaw może nawet przekroczyć wartość 1 A, natomiast spadki napięć na długich przewodach mogą powodować nieprawidłową pracę kamer.Większość zasilaczy dostępnych na rynku to zasilacze o prądzie wyjściowym do 2,5 A. W przypadku 16 kamer konieczne jest zastosowanie kilku takich urządzeń. W instalacjach CCTV zaleca się stosowanie jednego punktu zasilania systemu (prostsze wykonanie i zabezpieczanie instalacji, np. zasilacz UPS), dlatego do większych instalacji polecamy najnowszy produkt DRA-120 M1835.
Zaletą tego zasilacza jest możliwość pracy równoległej - wówczas prąd pobierany może wynieść nawet 30 A. Pozwala to np. na podłączanie 16 kamer w obudowach z zamontowanymi grzałkami, rejestratora i kilku reflektorów podczerwieni.
Uwaga! Na wszystkich zasilaczach należy ustawić ten sam poziom napięcia.
Transmisja sygnału z placu budowy poprzez Internet
Doskonałym rozwiązaniem okazał się Serwer wideo ULTINET K2140. Urządzenie zamienia sygnał analogowy wideo i audio na pakiety danych transmitowanych po sieci Internet. Wykorzystywany jest algorytm kompresji H.264, co w przypadku łączy o niskiej przepustowości ma kluczowe znaczenie. Serwer wideo posiada wbudowany serwer web, co oznacza, że możliwy jest podgląd ze strony internetowej, bez instalowania dodatkowego oprogramowania.
Wśród wielu możliwości DVS wyszczególnić można transmisję wideo w rozdzielczości PAL z prędkością 25 kl./s, możliwość definiowania parametrów obrazu (bitrate, rozdzielczość), dwukierunkową transmisję audio, interfejs RS-232 i 485, zaimplementowanych ponad 80 protokołów sterowania kamerami PTZ.
Urządzenie pracować może w różnych warunkach temperaturowych (-10...+55oC). Podłączonych jednocześnie może być 15 użytkowników. Definiować można 2 strumienie o różnych parametrach obrazu.
Serwer wideo ULTINET K2140 współpracuje z wszystkimi kamerami analogowymi. Dla bardziej zaawansowanych systemów istnieje możliwość podłączenia go do Ultisystemu. Użytkownicy chwalą sobie prosty montaż, łatwą obsługę oraz niezawodność urządzenia.
CDMA na statkach? Rozwiązaniem antena dookolna CDMA marki Trans-Data DZ10,2.
Problemem występującym na statkach jest brak możliwości instalacji anteny kierunkowej do transmisji danych, tak aby zawsze była skierowana w stronę stacji bazowej CDMA. Rozwiązaniem jest stosowanie anteny dookolnej, dzięki której nie ma potrzeby zmiany jej ustawienia. Antena TRANS-DATA CDMA DZ10,2 A742020 jest anteną zewnętrzną dookolną, nadawczo-odbiorczą, do wzmocnienia sygnału CDMA . Antena posiada bardzo wysoki zysk 10,2 dBi dla częstotliwości 400-480 MHz, dzięki czemu doskonale służy jako antena zewnętrzna do modemów, routerów CDMA pracujących stacjonarnie, jak i na środkach transportu (statki, promy, barki). Antena wykonana jest z materiałów (warstwa wierzchnia, wzmocnienia - włókno szklane) odpornych na warunki atmosferyczne, także na sól morską.Dostęp do sieci CDMA umożliwia przeglądanie sieci Internet (sprawdzanie pogody, aktualnych wydarzeń) oraz prowadzenie rozmów w technice VoIP.
Cechy wyróżniające:
- Zewnętrzna dookolna antena CDMA,
- Pasmo pracy 400-480 MHz (Pokryty cały zakres CDMA),
- Zysk 10,2 dBi,
- Niski współczynnik VSWR <1.5,
- Kąt promieniowania 10o/360o,
- Odporność na wiatr do 150 km/h,
- Mocowanie za pomocą dwóch cybantów.
Półki na sprzęt audio - wideo.
Półki zostały zaprojektowane dla urządzeń typu DVD, tuner satelitarny itp, są wykonane są z hartowanego szkła o grubości 8 mm. Całość konstrukcji nośnej wykonana jest z aluminium, dzięki czemu cała konstrukcja półki jest lekka, ale zarazem bardzo stabilna. Półka posiada system ukrywania kabli, co poprawia estetykę wykonanej instalacji.Oferta półek
Oferta uchwytów LCD typu Monako
Pisaliśmy w Informatorze:
Modulatory - czym kierować się przy zakupie urządzenia? Jak dobrać właściwy dla naszych potrzeb modulator tak, aby wydane pieniądze były jak najlepiej wykorzystane?
Porównamy trzy modele z różnych półek cenowych, o różnych funkcjach.
Modulatory - czym kierować się przy zakupie urządzenia? Jak dobrać właściwy dla naszych potrzeb modulator tak, aby wydane pieniądze były jak najlepiej wykorzystane?
Porównamy trzy modele z różnych półek cenowych, o różnych funkcjach.
Jak zamontować wtyk RJ-45 na skrętce UTP? Nie jest to skomplikowana procedura, jednak dzięki akcesoriom wymienionym poniżej i filmowi instruktażowemu można to zrobić szybko i profesjonalnie...
Informacje zawarte w nazwie urządzeń do transmisji światłowodowej ULTIMODE. Rodzina ULTIMODE to profesjonalne urządzenia niezbędne przy transmisji optycznej. Tworzą ją urządzenia konwertujące sygnał analogowy niskiej częstotliwości CCTV (wideo konwertery) bądź sygnału Fast lub Giga Ethernet (media konwertery) do sygnału optycznego...
Spis tematów zawartych w Informatorach
Spis tematów zawartych w Informatorach