Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 17/2010 (26.04.2010)

Telewizja OTT - czas na różnorodność.

Terminem telewizja OTT (Over-The-Top) określa się sposób transmisji poza tradycyjnymi kanałami dystrybucji, jakimi są telewizja naziemna, satelitarna, kablowa.
Określenie Over-The-Top pochodzi z czasów I Wojny Światowej, kiedy to na taki rozkaz żołnierze wychodzili z okopów stając na ich szczycie. Wyjście z "okopów" tradycyjnej telewizji oznacza przejście na transmisję w Internecie, dlatego nowy sposób przekazu nosi również nazwę ITV (Internet TV).
OTT różni się od IPTV otwartością, ponieważ do transmisji wykorzystuje Internet zamiast dedykowanej sieci, i uniwersalnością, bo może być odbierana na wszystkich urządzeniach, które pozwalają na korzystanie z Internetu (komputery, telefony, telewizory wyposażone w moduł Internetowy) - w przeciwieństwie do IPTV, która wymaga dedykowanych tunerów.

Telewizja w Internecie znajdują się jeszcze na etapie kształtowania modelu biznesowego. Terminem OTT określane są transmisje live, które obecnie w szerokim zakresie testuje Google, usługi typu VoD i "catch up", czyli ściąganie treści z serwerów w dowolnym czasie wybranym przez klienta, ale także usługi dodane do tradycyjnej telewizji, a świadczone za pomocą Internetu, np. dostęp do treści (accessing content ), przesyłanie i opłacanie rachunków, gry itp.
W części komercyjnej OTT najbardziej popularne przedsięwzięcia to: Hulu w USA, Nederland 24 w Holandii, ABC iView w Australii, BBC iPlayer, 4od, ITV Player, Demand Five w Wielkiej Brytanii.
Otwartość OTT oznacza również możliwości nadawania przez niekomercyjnych użytkowników oraz małych przedsiębiorców. Wykorzystanie oprogramowania typu Media Server pozwala na umieszczanie transmisji z lokalnych imprez, konferencji itp. Najpopularniejsze oprogramowanie tego typu to: Adobe Media Server, Wowza Media Server, Serwer Windows Media, Serwer Icecast, Serwer Shoutcast.
Ograniczeniem rozwoju OTT jest: mała przepustowość Internetu, brak standardów, mała ilość odbiorników telewizyjnych i tunerów wyposażonych w możliwość odbioru.
OTT różni się od IPTV otwartością, ponieważ do transmisji wykorzystuje Internet zamiast dedykowanej sieci, i uniwersalnością, bo może być odbierana na wszystkich urządzeniach, które pozwalają na korzystanie z Internetu (komputery, telefony)

Fantazja w instalacji antenowej.

Wykonanie instalacji teletechnicznej rzadko podlega ocenie estetycznej. Sposoby mocowania mają wpływ na eksploatację, im lepiej wykonane, tym większe prawdopodobieństwo długiej i prawidłowej eksploatacji. Jednak czasem i w tych prozaicznych tematach zdarzają się estetyczne fantazje i futurystyczne instalacje, jak na zdjęciu poniżej.

Zapraszamy do udziału w konkursie "Ciekawie o antenach". Prace na tegoroczny konkurs - już IX z kolei - będzie można nadsyłać od 1 czerwca, ale już teraz warto rozpocząć przygotowania.
"Drzewko szczęścia"
Grażyna Ziarnowska

Na co zwracać uwagę podczas pomiaru cyfrowych sygnałów telewizyjnych?

Coraz większa popularność standardu DVB-S2 oraz postępująca cyfryzacja telewizji naziemnej zachęcają do zgłębiania technik pomiarów sygnałów modulowanych cyfrowo.
W przypadku sygnałów analogowych najważniejszymi parametrami, na jakie zwracać należało uwagę podczas wykonywania pomiarów, są: poziom sygnału na wejściu danej sieci oraz parametr C/N, czyli odstęp nośnej sygnału od szumów.
Ze względu na charakter sygnałów modulowanych cyfrowo (sygnał nie posiada jednej wyraźnej nośnej, przypomina raczej szum) pomiar C/N przestaje być dobrym nośnikiem informacji o sygnale. Dodatkowo, w przypadku sygnałów cyfrowych najistotniejszą rzeczą nie jest poziom sygnału, a jego jakość, której miarą jest szereg parametrów opisanych poniżej.
Parametrem niosącym informację o jakości sygnału jest BER (Bit Error Rate), mówiący o prawdopodobieństwie wystąpienia przekłamania informacji w danym strumieniu bitów. Sygnały cyfrowe przesyłane w kanale radiowym (DVB-S/S2 oraz DVB-T) poddawane są po stronie nadawczej dwustopniowemu kodowaniu nadmiarowemu. Zwiększa to wymagania co do przepływności danego kanału, ale pozwala odbiornikowi na likwidację błędów powstałych w kanale transmisyjnym poprzez zastosowanie odpowiednich algorytmów korekcyjnych (korekcja Viterbiego oraz Reed-Salomona).
Większość dostępnych na rynku mierników posiada możliwość pomiaru dwóch rodzajów bitowej stopy błędów - (channel) BER oraz aBER - bitowa stopa błędów po pierwszym stopniu korekcji sygnału (Viterbi). Należy mieć świadomość, który parametr mierzymy. Z punktu widzenia instalatora, pomiar aBER, którego wartość jest około milion razy mniejsza od BER, jest w większości przypadków bezcelowy.
Zakłada się, że sygnał cyfrowy o BER równym 1E-4 (1 bit na 10000 jest przekłamany) jest dobry jakościowo. Możemy mówić tutaj o pojęciu QEF (Quasi Error Free), czyli "zasadniczo bez błędów".
W przypadku sygnałów o wysokiej rozdzielczości zalecane jest uzyskanie BER na poziomie 1E-6 lub lepszym.
Profesjonalny miernik Rover Scout ST2+
Profesjonalny miernik DVB-S/S2, DVB-T, DVB-C Rover Scout ST2+ R10830
do pomiaru sygnałów cyfrowych i analogowych
Większość instalatorów, posiadając mierniki z podstawowymi funkcjami ogranicza się jedynie do pomiaru poziomu sygnału oraz bitowej stopy błędów. Tymczasem równie ważnym jest parametr MER (Modulation Error Ratio). Jest to odpowiednik S/N lub C/N dla sygnałów analogowych z tą różnicą, że poza szumami amplitudowymi uwzględnia również pozostałe źródła szumów, w tym niezwykle istotne w sygnałach modulowanych cyfrowo szumy fazowe.
MER przekazuje informację o marginesie, jaki posiada dana instalacja, zanim sygnał (obraz) zaniknie w niej całkowicie. Pogorszenie się tego parametru nie wpływa na spadek jakości odbioru, jednak przekroczenie pewnej bardzo wąskiej (rzędu 1 dB) granicy krytycznej spowoduje całkowity zanik sygnału.
Wartości typowe i minimalne współczynnika MER zależą od rodzaju modulacji (QPSK, 8PSK, QAM,...) oraz współczynnika FEC (Forward Error Correction). Przykładowo, dla sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T z modulacją QPSK oraz FEC=2/3 wartość minimalna i typowa współczynnika MER wynosi odpowiednio 14 dB i 17 dB.
Istotną rzeczą jest analiza diagramu konstelacji. Diagram ten niesie informacje o rodzajach i wielkości szumów, jakie wpływają na sygnał.
Parametry BER, aBER, MER dla jednego z transponderów satelity Hotbird.
Miernik R10830.

Monitoring wejść.

W chwili otwarcia drzwi duża ilość światła wpada do środka i kamera musi szybko zareagować na inne warunki oświetleniowe. Podobna sytuacja jest, gdy drzwi wejściowe są częściowo przeszklone - również w takiej sytuacji tańsze kamery nie radzą sobie z jasnym, „punktowym” światłem. Większość instalatorów w takich sytuacjach montuje kamerę tak, aby nie była skierowana wprost na promienie padającego światła. Kamera zamontowana zbyt wysoko lub z boku nie pozwala jednak na dokładną identyfikację twarzy osób wchodzących.
Profesjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie kamery SN-586C/B WDR M11208 z przetwornikiem PIXIM. Został on zaprojektowany i zbudowany w ten sposób, że automatycznie reguluje czas ekspozycji każdego piksela osobno, zapewniając niespotykaną, ultraszeroką dynamikę.
Standardowa kamera
Kamera z funkcją BLC
Kamera z funkcją WDR

Kamera z przetwornikiem Sharp.

W redakcji Informatora przeprowadziliśmy prosty test porównawczy kamery u-cam 092 M11283 wyposażonej w przetwornik 1/3'' SHARP CCD z kamerą renomowanego producenta o takich samych parametrach (420 TVL, 0,5 lux) wyprodukowanej na przetworniku SONY. Używając identycznego obiektywu (TOKINA TVR2714DCIR M2315) i zapisując obraz na rejestratorze o wyższej rozdzielczości niż ta, którą generują kamery, przeprowadziliśmy porównanie zarejestrowanych obrazów.
W obrazie naturalnym widać delikatną różnicę w przekazie kolorów, ale obraz jest ostry i czytelny. Po 10-krotnym cyfrowym powiększeniu występują rozmazania obrazu, co jest naturalne przy tej rozdzielczości kamer, jednak w obu przypadkach są one bardzo zbliżone.
Kamera u-cam 092 M11283 to ekonomiczne rozwiązanie do monitoringu obiektów handlowych, szkół, boisk, a także domów jednorodzinnych.
Kamera kolorowa u-cam 092
Kamera kolorowa u-cam 092 M11283
o rozdzielczości poziomej 420 TVL i wysokiej czułości - 0,5 lux
Obraz z kamery renomowanego producenta
Obraz z kamery u-cam 092 M11283.
Powiększony 10x obraz
z kamery renomowanego producenta
Powiększony 10x obraz
z kamery u-cam 092 M11283

Program iVMS4500 – mobilna kontrola monitoringu.

Coraz częściej możliwość nadzoru instalacji CCTV za pomocą urządzeń mobilnych staje się wymaganiem inwestora.
Firma Hikvision, oprócz oprogramowania dedykowanego do pracy z zaawansowanym systemem monitoringu, udostępnia swoim klientom program iVMS4500 - uproszczoną wersję iVMS4000.
Aplikacja przeznaczona jest do telefonów komórkowych i palmtopów. Istnieje wiele wersji obsługujących różne platformy (min. Java, iPhone), lecz najpopularniejszą jest wersja na Windows Mobile.
Szczegółowe wymagania sprzętowe i systemowe można znaleźć w instrukcji obsługi.
iVMS4500 - zrzuty ekranowe programu
Program pozwala na dodawanie wielu urządzeń - zarówno tych posiadających stały adres IP, jak i tych wykorzystujących DDNS. Kamery pochodzące od wielu rejestratorów można wyświetlać na jednym ekranie.
Maksymalna rozdzielczość podglądanego obrazu to CIF, co przy rozdzielczościach ekranów palmtopów jest więcej niż wystarczające.
Program wykorzystuje strumień dodatkowy wysyłany przez rejestrator. Oprócz tego dostępne jest jeszcze ustawienie jakości obrazu (6 poziomów), bitrate'u oraz ilości klatek na sekundę. Program posiada opcję automatycznego doboru ustawień optymalnych dla użytkowników chcących szybko skonfigurować połączenie.
W oknie podglądu uruchomić można nagrywanie materiału wideo, robienie zrzutów ekranu, sterowanie kamerami PTZ.
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR340G z wbudowanym routerem oraz 4 portowym switchemCyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-104 H.264Kamera dzień/noc IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-E
Przykładowy schemat instalacji wykorzystującej iVMS4500
Użytkownik łączyć się może z rejestratorami i kamerami IP z dowolnego miejsca wykorzystując transmisję danych przez sieć GSM (2G, 3G), lub korzystając z lokalnej sieci WiFi. Stanowi to znakomite rozwiązanie dla ochrony - osoba patrolująca obiekt może mieć jednocześnie podgląd obrazu z rejestratora.
Program iVMS4500 współpracuje z Kamerami ULTICAM K1140, K1440, K1441, rejestratorami Ultimax M71040, M72040 oraz Ultimax/Hikvision. Program w wersji dla Windows Mobile jest do pobrania na stronie firmy DIPOL w dziale Download

Zdalna obsługa urządzeń elektrycznych - integracja kamery i watchdoga firmy Aviosys.

Urządzenie IP Power 9258HP N3410 firmy AVIOSYS umożliwia zdalne (poprzez sieć internetową) wyłączanie/włączanie do 4 urządzeń podłączonych do Watchdoga. Jedną z cech wyróżniających urządzenie jest możliwość ustawiania konkretnej godziny oraz daty kiedy urządzenie ma zostać włączone, wyłączone lub zresetowane. Konfiguracja odbywa się przy pomocy odpowiedniego kalendarza.
Integracja kamery wraz watchdogiem umożliwia:
  • Podgląd przez kamerę urządzenia (bądź efektu jego pracy) sterowanego przez watchdog. Na jednej stronie www można skonfigurować podgląd z jednej bądź wielu kamer w różnych lokalizacjach, w dowolnym ułożeniu i wielkości okna, wraz z odpowiednimi opisami.
  • Zarządzanie kamerami oraz urządzeniami poprzez jedną stronę www w dowolnej przeglądarce internetowej. Na jednej stronie www można umieścić obraz z kamer i przełączniki aktywujące odpowiednie stany wyjść watchdoga AVIOSYS. Wybierając myszką na ekranie odpowiednią funkcję można włączyć lub wyłączyć urządzenie podłączone do konkretnego wyjścia watchdoga.
  • Sterowanie urządzeniami z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem sieci Internet. Ponieważ Internet nie zna ograniczeń zasięgu, można sterować urządzeniami w dowolny miejscu na Ziemi, a za pomocą kamery obserwować efekty przełączenia.
Switch TP-Link TL-SF1005D 5 portówMedia konwerter M-023M - dwa włókna wielomodowe do 2 kmMedia konwerter M-023M - dwa włókna wielomodowe do 2 kmSwitch TP-Link TL-SF1005D 5 portówKamera IP AVIOSYS 9070 IRWatchdog 4-kanałowy Aviosys 9258HPSwitch TP-Link TL-SF1005D 5 portówKamera IP AVIOSYS 9070 IRWatchdog 4-kanałowy Aviosys 9258HP
Sterowanie rogatką oraz bramą wjazdową.
Sterowanie odległymi urządzeniami można zrealizować za pomocą transmisji bezprzewodowej ULTIAIR (gdy jest widoczność), bądź przy pomocy transmisji światłowodem z wykorzystaniem urządzeń ULTIMODE. Dzięki zastosowaniu media konwerterów ULTIMODE można sterować urządzeniami oddalonymi o kilka kilometrów od centrum zarządzania. W powyższym schemacie operator ma możliwość otwierania bramy oraz rogatki kolejowej poprzez watchdoga Aviosys N3410. Dzięki zastosowanym kamerom Aviosys 9070 IR K1162 może śledzić aktualne wydarzenia w tych lokalizacjach.
Widok strony konfiguracji i podglądy urządzeń
sterowanych przez watchdoga Aviosys N3410

DIPOL na targach zabezpieczeń Securex w Poznaniu, 26-29.04.2010.

Ruszyły Targi Securex. Nawet nie będąc na nich możesz obejrzeć wirtualne stoisko firmy DIPOL. DIPOL prezentuje kompleksową ofertę kompatybilnych urządzeń CCTV, oprogramowania i środków transmisji opartą na koncepcji ULTIMONITORINGU. Przedstawiamy nowej generacji reflektory IR - Redbeam nominowane do nagrody targów Securex 2010.
Dipol na targach zabezpieczeń Securex w Poznaniu, 26-29.04.2010
Pisaliśmy w Informatorze:

Przesyłanie sygnałów z monitoringu CCTV przez Internet - cz. 1/3. Dzięki urządzeniom monitoringu IP (kamery IP, serwery wideo), a także rejestratorom cyfrowym z wbudowanymi webserwerami, coraz bardziej popularny staje się podgląd obrazu z kamer przemysłowych za pomocą łączy internetowych.
Nadal jednak problemem pozostaje dobranie urządzeń i ich konfiguracji w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszy obraz, przy ograniczonych możliwościach transmisyjnych łączy internetowych....


Wykorzystanie funkcji Dual Stream
Centralne zasilanie w instalacjach multiswitchowych. Nowoczesne instalacje multiswitchowe powinny być zasilane centralnie. Takie podejście bardzo ułatwia budowanie instalacji, nie trzeba bowiem dostarczać napięcia 230 V do każdej skrzynki, w której znajduje się multiswitch.
Producenci renomowanych multiswitchy przewidują ten typ zasilania w swoich produktach...

W ciągu 12 miesięcy doszło do 4 włamań - monitoring garażu podziemnego. Podziemne garaże stanowią stanowią łatwo dostępny teren dla złodziei. Standardowe zamki w bramach nie należą do najtrudniejszych do sforsowania. Problemem jest również słabe oświetlenie korytarzy.
W jednych ze wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, w ciągu 12 miesięcy doszło do 4 włamań - za każdym razem okradziono kilkanaście boksów garażowych. Dochodziło do aktów wandalizmu i napadów.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa w podziemnych garażach, mieszkańcy wspólnoty postanowili założyć monitoring...

Spis tematów zawartych w Informatorach
Dipol na targach zabezpieczeń Securex w Poznaniu, 26-29.04.2010