Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 16/2010 (19.04.2010)

Początek światowej telewizji - wkracza Google.

Transmisje z zawodów indyjskiego krykieta mogą stać się przełomem w transmisjach telewizyjnych.
Zawody Indian Premier League (IPL) to bardzo prestiżowa impreza, w 2008 za prawo ich transmisji (tylko na terytorium Indii przez 10 lat) Sony Entertainment Television (SET) zapłaciła ponad 1 miliard dolarów. Dochody graczy Ligi porównywalne są z NBA i przewyższają znacznie te, osiągane w footballu europejskim.
Na początku roku Google, właściciel Youtube, podpisał dwuletni kontrakt na transmisję zawodów Indian Premier League (IPL) w mediach strumieniowych. Wykorzystując infrastrukturę Yoytube, rozpoczęto w marcu bieżącego roku transmisję zaplanowaną na 45 dni, podczas której będzie można obejrzeć na żywo 60 meczów.
Transmisje rozpoczęto 12 marca, w ciągu tygodnia zebrały one publiczność około 8 milionów, 11 kwietnia było już 35 milionów wejść na kanał. Przekazy spotkały się z żywym oddźwiękiem oglądających, w ciągu miesiąca ich trwania zebrały ponad 85 000 komentarzy. Obecnie znajdują się na pierwszym miejscu spośród filmów i przekazów oglądanych w Indiach na Youtube.
Transmisje na żywo na Youtube nie są nowością techniczną, jednak to przedsięwzięcie jest milowym krokiem zapowiadającym zmiany w systemach przekazów telewizyjnych.
Skala zaangażowania Google jest ogromna. Celem poprawy warunków transmisji w ubiegłym roku ruszył program Google Global Cache, mający na celu poprawę szybkości ładowania się stron www. Dzięki wstawianiu serwerów Google w sieci lokalne dużych operatorów i w węzły wymiany ruchu między sieciami, można korzystać z regionalnych Data Center przy pobieraniu treści na przykład z Youtube lub Google Map. Szacuje się, że powinno to poprawić szybkość ściągania danych nawet o 20%. W ubiegłym roku na całym świecie uruchomiono 36 Data Center.
Według informacji pojawiających się w Internecie, zawiązane zostało konsorcjum pomiędzy: Google, Sony, Intel i Logitech mające na celu wyprodukowanie sprzętu umożliwiającego odbiór mediów strumieniowych za pomocą telewizorów. W ramach tej grupy Intel jest odpowiedzialny za stworzenie odpowiednich chipów, umożliwiających zbudowanie set-top-box'ów, które będą wbudowane w telewizory Sony. Google ma zapewnić przekazy i treść, a Logitech system sterowania STB.
Jeśli dodać do tego obecny potencjał Youtube, oceniany na 400 milionów unikalnych odsłon dziennie, ponad 1 miliard pobrań i to, że w ciągu minuty na serwery Youtube przesyłanych jest ponad 24 godzin filmów, to widać z jak poważnym konkurentem przyjdzie się zmierzyć obecnym nadawcom.

Transmisje IPL na żywo

Mocowanie anten - trzeba mieć wyobraźnię.

Jeśli inwestor zaplanował mocowanie masztu to zamocowanie anteny jest prostą czynnością - wystarczy przykręcenie odpowiednich uchwytów i anten.
Bywają jednak sytuacje, w których potrzebna jest inwencja - jej brak owocuje rozwiązaniami widocznymi na zdjęciach poniżej.
Zapraszamy do udziału w konkursie "Ciekawie o antenach". Prace na tegoroczny konkurs - już IX z kolei - będzie można nadsyłać od 1 czerwca, ale już teraz warto rozpocząć przygotowania.
Z miłości do anteny
Filip Wyporski
"Złapać kierunek ...!"
Marek Raszka
"Czego się nie robi dla konkurencji?"
Przemysław Idasiak

Instalacja DVB-T/SAT w budynku pięciokondygnacyjnym.

Wymaganiem inwestora było zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie instalacji SMATV w pięciopiętrowym apartamentowcu. Na każdym z pięter znajdować się miało 8 gniazd abonenckich.
Po przeanalizowaniu wielu ofert inwestor wybrał sprzęt firmy TERRA ze względu na możliwości i niezawodność urządzeń, oraz kompleksowość oferty (fachowe doradztwo, program do projektowania instalacji, sprzęt).
Instalację wykonano w oparciu o multiswitche TERRA MSV-908 R70858. Urządzenia te, ze względu na bardzo niski współczynnik MER (Modulation Error Ratio), bez problemu radzą sobie z przesyłem sygnału cyfrowego w torze telewizji naziemnej oraz satelitarnej, również w wysokiej rozdzielczości HD.
Nie bez znaczenia był też fakt, iż na poszczególnych kondygnacjach dostęp do gniazd ~230 V AC był utrudniony. Wykorzystując system MSV TERRA, zasilanie całej sieci zrealizowane zostało przy wykorzystaniu tylko jednego gniazda energetycznego, do którego wpięty został wzmacniacz SA-901 R70901. Ten z kolei zasilił resztę urządzeń po liniach sygnałowych H. Warto zaznaczyć, że wydajność prądowa wzmacniacza SA-901 wynosi 2 A, natomiast pobór prądu przez poszczególne multiswitche to 100 mA. W teorii więc jeden wzmacniacz jest w stanie zasilić do 20 innych urządzeń. Pamiętać należy jednak o spadkach napięć na dłuższych odcinkach kabli koncentrycznych, co czasem w istotny sposób wpłynąć może na liczbę możliwych do zasilenia urządzeń.
Projekt instalacji wykonany w programie SatNet. Cała instalacja liczy 40 gniazd.
Projekt instalacji wykonany został w programie SatNet firmy TERRA. W trakcie projektowania możliwe jest prześledzenie zachowania się całej sieci i zdefiniowanie nastaw na wszystkich urządzeniach. Wykonanie projektu programie SatNet zajmuje około 30 minut.

Program na licencji freeware można pobrać z ftp firmy DIPOL.
Opis programu SatNet.

Nowa generacja reflektorów - Redbeam.

Kierunkowe reflektory podczerwieni stosowane w instalacjach CCTV słabo sprawdzają się w przypadku konieczności zastosowania obiektywów szerokokątnych. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie reflektorów sufitowych (dookolnych).
Reflektory dookolne Redbeam świetnie się nadają do monitoringu zarówno małych, jak i dużych pomieszczeń. Natężenie oświetlenia zmienia się automatycznie i jest dostosowane do warunków oświetleniowych otoczenia. W zupełnych ciemnościach reflektory świecą pełna mocą.
Dodatkowo reflektor zainstalowany na suficie nie prześwietla obiektów, które pojawiają się bezpośrednio przed obiektywem kamery. Nie powoduje również powstania strefy cienia za oświetlanymi obiektami. Z powodzeniem w jednym pomieszczeniu można stosować jeden reflektor dookolny i większą ilość kamer w celu 100% pokrycia. Reflektory Redbeam produkowane są w dwóch wersjach mocy źródła światła i dostosowane są do oświetlenia powierzchni do 60 m2 M1642 lub do 120 m2 M1643.
Reflektor IR Redbeam IRD60 o kącie 180 st.
Reflektor IR Redbeam IRD120 o kącie 180 st.
IRD60 60 m2
M1642
Biuro o powierzchni 60 m2 oświetlone
w całkowitej ciemności reflektorem
IRD120 M1643
IRD120 120 m2
M1643

Monitoring w hotelu Sarmata.

Hotel Sarmata w Sandomierzu jest jednym z nielicznych obiektów, które mogą zaoferować niepowtarzalną atmosferę dziewiętnastowiecznego dworu.
Zabytkowe i stylizowane wnętrza zespołu dworskiego, hotelu, restauracji i winiarni, zapewniają komfort i bogate doznania estetyczne. W pokojach zapewniono dostęp do szerokiej oferty programów TV i bezpłatny dostęp do Internetu (LAN oraz WiFi).
Dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony mienia gości oraz hotelu zdecydowano się na wykonanie instalacji CCTV. W celu monitoringu otoczenia hotelu, a zwłaszcza parkingu, zdecydowano się na zastosowanie kamer megapikselowych dzień/noc ULTICAM IP 2.0 Mpix DS-852MF-E K1441. Kamery te, dzięki możliwości kilkukrotnego powiększenia obrazu bez utraty jakości, można stosować zamiast wymagających obsługi kamer obrotowych. Technologia IP pozwoliła również na łatwiejsze rozwiązanie problemów transmisyjnych związanych z rozproszeniem obiektów.
Do monitoringu głównego obiektu zastosowano ekonomiczne kamery analogowe firmy Sunell M10748 i rejestrację za pomocą stabilnego, łatwego w obsłudze rejestratora Hikvision/ULTIMAX M76080.
Integrację systemu analogowego i kamer IP wykonano dzięki oprogramowaniu ULTISYSTEM, pozwalającemu na łączenie w jednym systemie nadzoru kamer IP i rejestratorów Hikvision/ULTIMAX.
Konsultacji dla firmy instalacyjnej przy projektowaniu i wdrażaniu systemu udzielała firma DIPOL Sandomierz.
Tak zaprojektowany i wdrożony system spełnił oczekiwania inwestora.
Zrzut ekranowy z monitora w hotelu Sarmata - oprogramowanie ULTISYSTEM

Monitoring wielu obiektów - restauracje Burger King w Wielkiej Brytanii.

Duże sieci oparte o umowy franczyzowe to w dzisiejszych czasach standard w wymianie towarów, usług i technologii. Jednostki tworzące sieć są prawnie i finansowo odrębnymi przedsiębiorstwami. Niektóre aspekty zarządzania takimi sieciami są jednak spójne dla wszystkich jednostek.
Stanowiska kas w jednej z restauracji z zamontowanym monitoringiem
Przykładem może być system bezpieczeństwa zastosowany niedawno w restauracjach Burger King w Wielkiej Brytanii. Priorytetem było stworzenie centralnego systemu ochrony pozwalającego na monitorowanie restauracji. Ponieważ w nocy budynki były puste, system monitoringu wykrywać musiał zdarzenia alarmowe i powiadamiać o nich pracowników w centrum zarządzania.
Do realizacji tych celów wykorzystano rejestratory Hikvision. W zależności od wielkości lokalu były to wersje 8 lub 16-kanałowe. Na rynku dostępnych jest obecnie 7 różnych modeli, różniących się od siebie wydajnością i ilością kanałów. Do tak profesjonalnych zastosowań zalecane są modele serii 8100HDI M76080, M76160, oraz 8100HFI M78080, M78160. Jak wszystkie rejestratory cyfrowe Hikvision, posiadają one możliwość podpięcia do sieci Internet. Oprócz funkcji rejestratora pełnią one także rolę serwera wideo.
O wyborze rejestratorów Hikvision zadecydowało wiele czynników, lecz najistotniejszym okazała się stabilna praca w sieci i bezawaryjność. Urządzenia pracują całą dobę, 7 dni w tygodniu, w wysokich temperaturach. Obraz rejestrowany w dzień pozwala na uchwycenie przez pracowników ochrony szczegółów, takich jak ludzkie twarze, czy podejrzanych zachowań, co ma szczególne znaczenie w tak zatłoczonym miejscu publicznym. Dodatkowo, istotnym dla pracowników jest możliwość ustawienia stref prywatnych w polu widzenia kamer. W nocy rejestrator analizuje obraz z kamer - detekcja ruchu powoduje wyzwolenie sygnałów na wyjściach alarmowych oraz powiadomienie o zdarzeniu pracowników centrum monitoringu.
Sieć restauracji Burger King jest jedną z wielu, które swój system zabezpieczeń opierają o zintegrowane centrum monitoringu. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne, niż posiadanie przez restauracje lub sklepy własnego centrum bezpieczeństwa. Jednocześnie należy pamiętać, iż zadania ochrony należy powierzać profesjonalistom - tyczy się to zarówno osób, jak i sprzętu.

Alternatywny software do urządzenia firmy TP-LINK.

Punkt dostępowy TP-Link TL-WR1043N N3253 umożliwia transmisję danych bezprzewodowo z prędkością 300 Mb/s, jest routerem bezprzewodowym, czyli integruje router, firewall i punkt dostępowy.
Główny obszar zastosowań tego urządzenia to małe i średnie biura oraz domy jednorodzinne i mieszkania.
TP-Link TL-WR1043N N3253 pozwala na łatwe i szybkie stworzenie sieci bezprzewodowej, podzielenie łącza internetowego na wiele komputerów oraz, dzięki firewallowi, na ich dodatkowe zabezpieczenie.
Dużą zaletą urządzenia jest możliwość podpięcia zewnętrznego dysku na USB. Dzięki takiej możliwości każdy komputer w sieci lokalnej ma możliwość dodania dysku sieciowego, a transfer plików na zewnętrzny dysk jest łatwy i wygodny. Dodatkową zaletą jest możliwość ustawienia uprawnień użytkownikom ("pełny dostęp" bądź "tylko do odczytu").
TP-LINK TL-WR1043N N3253 oparty jest na najnowszej architekturze Atheros AP83 i posiada takie elementy jak:
 • bootloader: U-boot;
 • procesor Atheros AR9132 rev. 2 400 MHz;
 • Flash: 8 MB;
 • RAM: 32 MB;
 • WLAN: Atheros AR9103 802.11b/g/n (zintegrowany) 3T3R;
 • chipset Ethernet: RTL8366RB 10/100/1000 Mbps;
 • 1x USB 2.0;
 • 1x RS232c (TTL);
 • przyciski reset, QSS.
Wgranie alternatywnego oprogramowania (OpenWRT Kamikaze) znacznie zwiększa funkcjonalność urządzenia. Po wgraniu oprogramowania można uzyskać następujące dodatkowe funkcje:
 • obsługa VLAN;
 • obsługa Wi-Fi (sterownik ath9k);
 • narzędzia do obsługi interfejsu radiowego;
 • obsługa LED "USB" (zapala się po podłączeniu urządzenia);
 • obsługa LED "WLAN" (pulsuje w trakcie transmitowania danych);
 • obsługa systemów plików ext2/ext3/vfat/ntfs;
 • obsługa USB 2.0 i nośników danych (usb_storage);
 • możliwość wyłączenia/włączenia Wi-Fi po naciśnięciu przycisku QSS (czas naciśnięcia: 0 - 3 s);
 • auto-montowanie nośników pamięci (nośniki montowane są w /tmp/nas);
 • NTP-client (klient czasu), DynDNS, vsftpd (ftp), samba3 (smb);
 • zainstalowany klient bittorrent;
 • prezentacja zawartości nośnika po http;
 • obsługa samby przez www (UTF-8).
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR1043N z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR1043N z routerem, Gigabitowym switchem 300Mb/s 802.11n N3253

Streaming z "Nocy Informatyka".

"Noc Informatyka" to coroczna impreza poświęcona nowym technologiom. W trakcie jej trwania odbędą się panele dyskusyjne i konferencje.
W tym roku dzięki zainstalowaniu kamery megapikselowej 2.0 Mpix H.264 PoE PIXORD P600E K1532 będzie można na żywo oglądać zmagania informatyków. Obraz z kamery przesyłany jest na serwer i dzięki zastosowaniu oprogramowania typu MediaSerwer możliwa jest transmisja do 100 odbiorców jednocześnie.

Bliższe informacje można zasięgnąć na stronie Noc Informatyka4 .... czyli kulturalne wyjadanie klawiatury.

Relację on-line można oglądać 23 kwietnia br. od godziny 19:30.

DIPOL na targach zabezpieczeń Securex w Poznaniu, 26-29.04.2010.

Już dzisiaj możesz być na Targach! - obejrzyj wirtualne stoisko firmy DIPOL.
Zaprezentujemy kompleksową ofertę kompatybilnych urządzeń CCTV, oprogramowania i środków transmisji opartą na koncepcji ULTIMONITORINGU. Przedstawimy nowej generacji reflektory IR - Redbeam nominowane do nagrody targów Securex 2010.
Dipol na targach zabezpieczeń Securex w Poznaniu, 26-29.04.2010
Pisaliśmy w Informatorze:

Schemat domowej instalacji TV-SAT, LAN/WLAN, CCTV. Schemat przedstawia rozbudowaną sprzętowo, ale niewielką instalację, na którą składają się:
 • telewizja naziemna,
 • telewizja satelitarna z 2 satelitów na 8 gniazdach,
 • monitoring CCTV z 4 kamer analogowych z zapisem na rejestratorze cyfrowym,
 • domowa sieć LAN/WLAN podłączona bezprzewodowo do Internetu, obsługująca komputery stacjonarne i przenośne.
Najtańsze combo na rynku - Opticum HD TS 9600. Firma DIPOL poszerzyła ofertę tunerów do odbioru cyfrowej telewizji o dwugłowicowy tuner combo TS 9600 A99438 marki Opticum do odbioru cyfrowej telewizji satelitarnej DVB-S/S2 oraz cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T.
Odbiornik posiada 2 czytniki kart w systemie Conax oraz dwa złącza Common Interface na moduły warunkowego dostępu...

Adapter Power over Ethernet (PoE). Adapter N9206 umożliwia zasilanie urządzeń pracujących w sieciach LAN za pomocą skrętki 4-parowej (schemat 1). Stosując to rozwiązanie można zasilić Access Point umieszczony w hermetycznej obudowie przy antenie (w celu zmniejszenia strat na przewodzie antenowym) za pomocą zasilacza znajdującego się wewnątrz budynku...

Spis tematów zawartych w Informatorach
Dipol na targach zabezpieczeń Securex w Poznaniu, 26-29.04.2010