Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 15/2010 (12.04.2010)
Telewizja "zerojedynkowa". Wywiad z Łukaszem Bukowskim - specjalistą w dziedzinie TV Sat.

Co dla konsumenta zmienia digitalizacja telewizji?

Telewizja cyfrowa pozwala: na rozszerzenie oferty, czyli wzrost ilości kanałów i poprawę ich jakości, wzrost zasięgu i wiele tak zwanych "inteligentnych rozwiązań", np. interaktywność. Dzięki technice cyfrowej przekazy telewizyjne dołączają do usług telekomunikacyjnych. Pakiety Triple Play (telefon, telewizja i Internet) zaczynają być współczesnym standardem. Trzeba pamiętać, że jesteśmy dopiero na etapie wprowadzania tej technologii, jej prawdziwe możliwości tkwią jeszcze w głowach informatyków, którzy przygotują w najbliższych latach inteligentne aplikacje wizyjne.

Jakie jest zaawansowanie we wprowadzaniu telewizji cyfrowej?

Do Internetu telewizja weszła od razu w postaci cyfrowej, rozpoczynając przy okazji etap telewizji strumieniowej. Wejście telewizji do Sieci pozwoliło rozszerzyć możliwości przekazu na cały świat, a także na wykreowanie nowego zjawiska kulturowego, jakim jest YouTube. Hasło "YouTube - Broadcast Yourself" najlepiej oddaje przełom, jaki spowodowała digitalizacja telewizji, która od państwowego monopolu idzie w kierunku powszechnej dostępności, ułatwiając nie tylko odbiór, ale również emisję. W telewizji rozsiewczej (broadcast), którą przyzwyczailiśmy się oglądać na ekranach telewizorów, największe zaawansowanie jest w przekazach satelitarnych, w miarę bezproblemowo odbywa się przechodzenie na przekazy cyfrowe w telewizjach kablowych, największe kłopoty są z telewizją naziemną.

Z czego wynikają kłopoty z naziemną telewizją cyfrową?

Choć trwa ogólnoeuropejska mobilizacja związana z wprowadzaniem przekazów cyfrowych, to jej efekty są mizerne. Kilkanaście lat temu dyskutowano, co jest ważniejsze dla konsumenta: ilość kanałów czy jakość przekazu. Gremia decyzyjne Unii uznały za priorytet, w przeciwieństwie do USA i Azji, wprowadzenie telewizji cyfrowej w standardowej rozdzielczości. W efekcie prymusi tego procesu (Hiszpania, Francja, Niemcy) znaleźli się w trudnej sytuacji, bo konsumenci i rozwój technologii przyznały zwycięstwo telewizji HD i niestety konieczna jest ponowna wymiana sprzętu.
Standardy cyfrowej telewizji na świecie (źródło: wikipedia.org)
Jeśli już wiadomo, że przyszłość należy do HD, to wprowadzenie naziemnej telewizji powinno pójść łatwiej...

Niekoniecznie. Co prawda następuje zmiana technologii nadawania obejmująca miedzy innymi wprowadzenie bardziej odpowiedniej dla telewizji HD kompresji MPEG-4, ale to nie jest proces lawinowy. Nadawcom nie zależy na rozwoju DVB-T, bo nowa technologia nie rozszerza rynku, a zwalniając używane częstotliwości grozi zwiększeniem konkurencji. Z drugiej strony konsumenci nie naciskają, bo te same programy mogą dostać z satelity.

Co może być przełomem, który przyspieszy zakończenie analogowych transmisji naziemnych?

Jak do tej pory największą presją na zmianę technologi jest tak zwana data "switch -off". Do końca 2012 roku, 26 państw Unii zdecydowało się na urzędowe wyłączenie analogowych przekazów. Wyjątkiem jest Polska, która określiła tę datę na "nie później niż w 2015 roku."
Jednak prawdziwe przyśpieszenie może dać perspektywa zdobycia nowych rynków, a taką możliwość daje: telewizja HD, wprowadzenia masowego odbioru na urządzeniach mobilnych i telewizja trójwymiarowa. We wszystkich tych przypadkach jest problem, bo europejskie standardy nie nadążają za rozwojem techniki.

Jak to rozumieć?

W zakresie nadawania naziemnego najnowocześniejszym obecnie standardem jest chiński DMB-T/H (DTMB) wyprzedzający możliwości europejskiego DVB-T2. Dużą przyszłość mają hydbrydowe standardy satelitarno - naziemne. W tym zakresie CMMB - chiński odpowiednik europejskiego DVB-SH - ma już kilka milionów abonentów, podczas gdy rozwiązanie europejskie nie wyszło poza fazę testów. Silne wsparcie w postaci zaplecza produkcyjnego mają standardy koreańskie: T-DMB, S-DMB, a mobilny amerykański standard Mediaflo wkracza na rynek brytyjski. Optymistyczny jest fakt, że mimo preferencji własnych standardów Europa nie zamyka się na inne.

Czy zmienią się sposoby odbioru telewizji?

Najbardziej znacząco zmienią się instalacje w budynkach. W zakresie odbioru programów satelitarnych instalacje multiswitchowe są najbardziej perspektywiczne. W przypadku przekazów strumieniowych i telewizji kablowej należy spodziewać się naturalnego rozwoju sieci światłowodowych.

Saper myli się tylko raz.

Instalowanie anten to niebezpieczne zajęcie (strome, śliskie dachy). Czasami instalatorzy przekraczają granice ryzyka.
Zapraszamy do udziału w konkursie "Ciekawie o antenach". Prace na tegoroczny konkurs - już IX z kolei - będzie można nadsyłać od 1 czerwca, ale już teraz warto rozpocząć przygotowania.
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
Ciekawie o antenach - IX konkurs wakacyjny DIPOL-a 2010
"Antena za wszelką cenę"
Marek Bednarski
"Trzeba wykonać zlecenie"
Jacek Majzer

SMATV w kilka minut - nowe funkcje programu SatNet firmy TERRA.

Program SatNet to zyskująca coraz większą popularność wśród instalatorów aplikacja do projektowania rozległych sieci multiswitchowych.
Aktualnie dostępna wersja oznaczona numerem 2.1 niesie za sobą dwie istotne nowości:
 • funkcję automatycznej regulacji wszystkich urządzeń (multiswitche, wzmacniacze), tak, aby sygnał na gniazdach końcowych mieścił się w założonych przez użytkownika normach,
 • przycisk nawigacyjny ułatwiający pracę z rozległymi projektami.
Przykład projektu instalacji na 72 gniazda w programie SatNet.
Nastawy na poszczególnych urządzeniach wykonywane są automatycznie.
Funkcja automatycznej regulacji pozwala jednym kliknięciem myszki wywołać algorytm dobierający poziom wzmocnienia poszczególnych torów satelitarnych i telewizji naziemnej oraz korekcję charakterystyki przewodu.
Do tej pory korekcja wszystkich ustawień musiała być poprzedzona dokładną analizą całej sieci, i choć program SatNet od początku pozwalał na zaoszczędzenie ogromnej ilości czasu przy projektowaniu i wykonywaniu bilansu sieci, tak teraz czas ten zostaje skrócony to absolutnego minimum.
Wzmacniacz SA-901 Terra do multiswitchy 9-wejściowych
Korekcja charakterystyki przewodu we wzmacniaczu SA-901 R70901. Różnica poziomów sygnałów w całym paśmie zmniejszona została z 10 dB do 5 dB.
Wzmacniacz Terra SA-901 R70901 do rozległych instalacji multiswitchowych
W aplikacji poprawiono również szereg algorytmów związnych z wyliczaniem tłumienności oraz korekcji charakterystyki przewodów koncentrycznych.
Wszystkim zainteresowanym aplikacją SatNet polecamy artykuł szczegółowo objaśniający wszystkie możliwości programu: Projektowanie zbiorczych instalacji RTV/SAT w programie SatNet firmy TERRA .
Program SatNet - do pobrania plik zip 13,1 MB.

Gniazda antenowe do tunerów typu Twin (PVR) w instalacjach multiswichowych.

Tuner twin umożliwia odbiór dwóch sygnałów satelitarnych, stąd do gniazda, do którego jest podłączany tuner, należy doprowadzić dwa kable (np. TRISET-113 E1015).
Gniazdo R694140 posiada możliwość doprowadzenia dwóch sygnałów satelitarnych. Na wejście pierwsze gniazda można podać zespolony sygnał z multiswicha, który zostanie odfiltrowany na odpowiednie wyjścia SAT1, TV, R. Sygnał z wejścia drugiego jest wprost podawany na wyjście SAT2 gniazda. Oczywiście w przypadku doprowadzenia dwóch kabli mamy zajęte dwa wyjścia w multiswitchu.
Odbiór platformy cyfrowej w całym domu za pomocą jednej karty abonenckiej
Przykładowe zastosowanie gniazda końcowego RTV-Sat R694140

Obiektywy megapikselowe.

W systemach CCTV kluczowym parametrem jest szczegółowość obrazu. Źródłem tego parametru jest rozdzielczość kamer. W przypadku kamer megapikselowych rozdzielczość jest na tyle duża, że można dokonać cyfrowego powiększenia obrazu bez utraty jakości. Kamera megapikselowa (1 Mpix - 1 000 000 pikseli) ma rozdzielczość ponad dwa razy większą niż standardowa kamera pracująca w systemie PAL (704 x 576 = 405 504 pikseli). Kamery 5 Mpix oferują rozdzielczość 2592 x 1944 (12,5 razy większą niż w systemie PAL i 2,5 razy większą niż w HDTV).
Duża rozdzielczość przetwornika stawia wysokie wymagania przed obiektywem. Słaba jakość obiektywu nie pozwoli wykorzystać atutów kamery megapikselowej. Do kamer wysokiej rozdzielczości należy stosować specjalnie oznaczone obiektywy - megapikselowe. Są to obiektywy najwyższej jakości, o mniejszych zniekształceniach geometrycznych, a przede wszystkim o mniejszej deformacji fali świetlnej przechodzącej przez soczewki. Deformacja mierzona parametrem MTF - (Modulation Transfer Function) wpływa na ostrość rejestrowanych obrazów. Powiększanie nieostrych, rozmazanych obrazów nie pozwoli na skuteczną identyfikację. Wybierając obiektyw należy sprawdzić, czy nadaje się on do danej grupy kamer. Na przykład: do kamer 3 MPix nie można stosować obiektywów pracujących skutecznie do 2 MPix.

Obiektywy megapikselowe
Obiektyw Tokina 3,3-8 mm F1,4
Obiektyw megapikselowy Tokina 4,5 - 13 mm F1,8
Obiektyw Tokina 3,3-8 mm
1.3 Mpix M2301
Obiektyw Tokina 4,5 - 13 mm
3.0 Mpix M2235

Monitoring placu budowy.

To co dzieje się na terenie budowanego obiektu jest ciekawe zarówno dla wykonawcy, jak i inwestora.
Wykonawca, stosując monitoring CCTV IP, podnosi poziom bezpieczeństwa, dokumentuje przebieg prac, nadzoruje podwykonawców, ma możliwość analizowania częstotliwości przestojów. Inwestor z kolei może śledzić tempo prac, sprawdzać w jaki sposób i jakimi siłami ludzkimi wykonawca realizuje zlecone prace.
Ze względu na zmiany monitorowanych placów budów, konieczna jest instalacja umożliwiająca prostą zmianę miejsca montażu kamer monitorujących. Dlatego stosuje się w takich wypadkach transmisję bezprzewodową o zasięgu nawet do kilkunastu kilometrów. Optymalne rozwiązanie to zestawy z kamer stacjonarnych IP, obrotowych IP lub megapikselowych wraz z punktem dostępowym Wi-Fi o dużych przepustowościach, umożliwiającym transmisję obrazu, dźwięku i sygnałów sterujących.

Ultiair - urządzenia do bezprzewodowej transmisji wizji
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6630 Kamera IP stacjonarna ACTi IR ACM-1431ULTISYSTEM - integracja kamer analogowych i urządzeń IP w jeden system
Bezprzewodowy monitoring drogi wykonany na elementach ULTISYSTEM-u i ULTIAIR-u

Redbeam - kamery z profesjonalnym reflektorem do nocnych obserwacji.

Kamery dzień/noc marki Redbeam z reflektorami IR - IC40 M1130 oraz IC35 M1131 wyposażone są w przetwornik Sony Super HAD, który znany jest z doskonałej jakości obrazu. Kamery zintegrowano z reflektorami IR opartymi na matrycy LED, której żywotność jest określana na 50 000 godzin. W przypadku pracy przez 12 godzin na dobę, daje to ponad 10 lat! Czas działania standardowej diody to 6 000 godzin. Przez cały okres pracy reflektor, w przeciwieństwie do zwykłych diod, zachowuje te same parametry świecenia.
Reflektor jest zainstalowany obok kamery, co pozwala uniknąć prześwietlenia obiektów pojawiających się bezpośrednio przed obiektywem kamery. Takie rozwiązanie gwarantuje najwyższą jakość obrazu w nocy, przy padającym deszczu, śniegu, lub z przelatującymi owadami, czy przy pojawieniu się pajęczyny na pierwszym planie.
Kamera M1131 może nadzorować teren na odległość 40 m i przy kącie 300. Kamera M1130 posiada dwa reflektory, co pozwala równomiernie oświetlić teren do 40 m, przy kącie 450. Kamery są zalecane do obserwacji placów budowy, parkingów i innych miejsc, gdzie wymagana jest precyzyjna obserwacji przy słabym oświetleniu.
Kamera Redbeam IC40 z dwoma reflektorami IR
Kamera Redbeam IC35 z reflektorem IR
Kamera Redbeam IC40
M1130
Kamera Redbeam IC35
M1131

Znajdźcie taką drugą - 550 linii, CCD SONY Super HAD II, obiektyw 2,8 - 12 mm.

Wysokiej jakości przetwornik firmy SONY CCD SONY Super HAD II - 550 TVL, czułość 0,01 lx - powodują, że kamera CAM 508 1/3” M10738 w bardzo atrakcyjnej cenie staje się rynkowym przebojem.
Kamera posiada koreański obiektyw o zmiennej ogniskowej w zakresie od 2,8 - 12 mm, dający możliwość sterowania kątem widzenia kamery w zakresie od 16o do 87o. Obraz uzyskany z kamery odzwierciedla rzeczywiste kolory, bardzo dobrze widoczne są szczegóły, krawędzie są ostre. Kamera bardzo dobrze radzi sobie z trudnymi warunkami oświetleniowymi. Wysoka czułość kamery sprawia, że nawet przy słabszym oświetleniu pracuje ona w kolorze bez widocznego efektu śnieżenia.
Kamera może być montowana zarówno na suficie, jak i na ścianie, z możliwością ukrycia (zabezpieczenia) przewodów. Dedykowana jest do instalacji wewnętrznych.
CAM 508 M10738 jest wyposażona w przewód ze standardowymi złączami: wizja - BNC, zasilanie - gniazdo 2,1/5,5.
Kamera kolorowa CAM 508 (2.8 - 12 mm)
Znajdźcie taką drugą - 550 linii, CCD SONY Super HAD II, obiektyw 2,8 - 12 mm
M10738

Ochrona centrum handlowego WestEnd w Budapeszcie - rejestratory Hikvision/ULTIMAX.

WestEnd City Center to centrum handlowe ulokowane przy zachodnim Dworcu Kolejowym w Budapeszcie. Oprócz funkcji handlowo-rozrywkowej centrum stanowi węzeł komunikacyjny, w którym krzyżują się trasy autobusowe, metra, kolejowe i tramwajowe. Codziennie przez obiekt o powierzchni 186.000 m2 przechodzi setki tysięcy kupujących i podróżnych.
Centrum handlowe WestEnd - Budapeszt
Aby zapewnić bezpieczeństwo tak ogromnego budynku ochrona musi posiadać zaawansowany i stabilny system monitoringu, pozwalający na szybkie rozpoznawanie zagrożeń.
Priorytetem było stworzenie centralnego systemu nadzoru, koordynującego działania ochrony obiektu z ochroną poszczególnych sklepów. Dodatkowo, czynnikiem mającym znaczny wpływ na wybór sprzętu była możliwość łatwego dostępu do nagrań - w przypadku zaistnienia sytuacji wymagającej odtworzenia archiwum ochrona musiała łatwo i szybko odnaleźć interesujący ją materiał.
Centrum monitoringu wyposażone zostało w komputery PC, na których obsługa ma dostęp do dwunastu 16-kanałowych rejestratorów Hikvision archiwizujących obraz ze 192 stałych i obrotowych kamer. Kamery obrotowe patrolują wyznaczone trasy, w przypadku wykrycia zagrożenia mogą być ręcznie sterowane przez operatora.
Rejestratory nagrywają obraz w rozdzielczości D1 (720 x 576) przy 25 kl./s. W miejscach, gdzie tak wysoka jakość wideo nie gra znaczącej roli (obserwacja zachowań tłumu), rejestrator pozwala na ustawienie niższych parametrów (CIF, QCIF, 2CIF). Na życzenie właścicieli stanowisk sklepowych ustawiono dla nich strefy prywatności.
Każdy rejestrator posiada możliwość zamontowania do 8 dysków do 2 TB każdy, co przy maksymalnych parametrach zapisu strumienia audio i wideo daje ponad 45 dób nagrań.
Właściciele obiektu rozpatrzyli oferty instalacji monitoringu od wielu producentów systemów CCTV. Hikvision okazał się firmą, która zapewnia najsolidniejsze i kompleksowe rozwiązanie.
Oferta rejestratorów Hikvision/Ultimax.
Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-8116HFI-S H.264

Pulpit sterowniczy DS-1003
Rejestrator DS-8116HFI-S
M78160
Pulpit sterowniczy DS-1003KI
M77920

Zdalny reset i kontrola zasilania - watchdog.

Watchdog IP Power 9258HP N3410 umożliwia, przy wykorzystaniu sieci Internet, automatyczne lub ręczne sterowanie zasilaniem czterech urządzeń. Monitorowanie automatyczne odbywa się przy pomocy funkcji PING - w przypadku braku odpowiedzi następuje reset badanego urządzenia. Urządzenie może też realizować cykl zapisany w Kalendarzu - włączeń, wyłączeń oraz resetu.
Watchdog 4-kanałowy Aviosys 9258HP
Watchdog 4-kanałowy Aviosys 9258HP
N3410
Cechy wyróżniające Watchdoga IP Power 9258HP N3410:
 • konfiguracja poprzez przeglądarkę www, telnet bądź RS232,
 • możliwość wyłączenia, włączenia do 4 urządzeń,
 • wbudowany serwer www umożliwiający stworzenie strony, a następnie wgranie jej do urządzenia, co umożliwia wejście i zarządzenie watchdog'iem poprzez przyglądarkę internetową,
 • wbudowany kalendarz umożliwiający zaplanowanie konkretnej daty, godziny włączenia, wyłączenia bądź resetu podłączonego urządzenia,
 • cykliczne wyłączanie urządzenia (o określonej porze każdego dnia tygodnia bądź cyklicznie przez kilku dni),
 • opóźnienie akcji (włączenie, wyłączenie) o pewien czas zwłoki,
 • sygnalizacja akcji za pomocą powiadomień dźwiękowych,
 • konfiguracja stanów początkowych (przy włączeniu urządzenia) wyjść (włączone, wyłączone),
 • automatyczna kontrola urządzeń przy pomocy funkcji PING,
 • możliwość konfiguracji urządzenia poprzez przeglądarkę i wpisywanie komend,
 • możliwość wysyłania raportów na skrzynkę e-mail,
 • zapis logów w pamięci urządzenia,
 • wbudowany sprzętowy Watchdog zapewniający niezawodność urządzenia,
 • lista umożliwiająca blokowanie adresów IP użytkowników nieuprawnionych do logowania się na urządzeniu,
 • hasło kodowane 64-bitowym zabezpieczeniem.
 • klient DHCP,
 • obsługa PPPoE,
 • klient NTP,
 • obsługa DDNS,
 • parametry obciążeniowe (sumaryczne dla 4 gniazd): 15 A / 110 V lub 10 A / 240 V,
 • napięcie zasilania 110 V lub 230 V.
Przykładowe zastosowanie Watchdoga IP Power 9258HP N3410:
 • włączanie, wyłączanie urządzeń elektrycznych,
 • otwieranie bramy wjazdowej, włączanie kamer, reflektorów IR,
 • resetowanie urządzeń sieciowych,
 • włączanie urządzeń na określony czas,
 • uruchamianie urządzeń w danych dniach o określanych porach.
Watchdog 4-kanałowy Aviosys 9258HP
Schemat zastosowania Watchdoga Aviosys N3410
W powyższym schemacie pokazano przykładowe zastosowanie watchdoga umożliwiające sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, żaluzjami oraz zraszaczami w ogrodzie z dowolnego miejsca na świecie poprzez sieć Internet. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest możliwość konfiguracji, zarządzania i kontroli dowolnych urządzeń podłączonych do Watchdoga.
Pisaliśmy w Informatorze:

Megapikselowy monitoring w parku Hortpark w Singapurze. Technologia IP, coraz częściej wykorzystywana w monitoringu wizyjnym, osiągnęła monopol w systemach rozproszonych, w których niemożliwa jest budowa infrastruktury kablowej.
Przykładem obiektu rozproszonego jest rozległy park lub inny tego typu obszar otwarty. W Hortparku w Singapurze zdecydowano się na budowę systemu opartego o bezprzewodowe sieci IP i wykorzystanie kamer wysokiej rozdzielczości. Zastosowane kamery ACM-1231 firmy ACTi K1511...
Jak dobrać elementy stacji czołowej? Stacja czołowa firmy TERRA służy do redystrybucji programów telewizyjnych, zarówno satelitarnych, jak i naziemnych. Ponadto można za jej pomocą dystrybuować zmodulowane sygnały audio/video, np. z kamer lub DVD. Modulator każdego modułu można ustawić w paśmie 110-862 MHz (kanały S1-69). Dlatego po stronie abonenta wystarczy zwykły telewizor - nie potrzebne są żadne urządzenia pośredniczące. Stację czołową montuje się w szafach rackowych 19" w dużych instalacjach zbiorowych (powyżej 100 gniazd) oraz w hotelach i pensjonatach, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu przez klienta. Wkładki stacji czołowej posiadają modulatory jednowstęgowe umożliwiające pracę sąsiedniokanałową. Poziom wyjściowy wynosi 102 dBuV, co umożliwia podłączenie około 60 gniazd bez użycia dodatkowych wzmacniaczy...

Buduj sieci z klocków - media konwertery ze slotem SFP. W rozwiązaniach FTTH często zachodzi konieczność rozbudowy instalacji związana z podłączaniem nowych abonentów. W takiej sytuacji korzystnym rozwiązaniem są urządzenia ze slotami SFP.
Przykładem jest media konwerter ULTIMODE M-100G/SFP L1301 ze slotem SFP dla modułów optycznych obsługujących standard IEEE 802.3z 1000Base-FX. W przypadku rozbudowy ze zmianą topologii sieci - nawet pociągającej za sobą zmianę bilansu mocy toru optycznego - wystarczy wymienić tylko moduł SFP, nie zaś całe urządzenie...

Spis tematów zawartych w Informatorach