Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 14/2010 (6.04.2010)

"Kwantowe kropki" - CMOS zyskuje.

Przetwornik (matryca) to element w kamerze lub aparacie fotograficznym przetwarzający przygotowany przez obiektyw obraz na impulsy elektryczne. Obecnie stosowane są dwie główne technologie wykonania matryc: CCD i CMOS. CMOS jest znacznie tańsza natomiast CCD oferuje znacznie większą czułość i mechanizmy poszerzające dynamikę obrazu.
Najnowsze osiągnięcie firmy InVisage Technologies zmieni ten pogląd. Przetworniki QuantumFilm wykorzystują ostatnie osiągnięcia nanotechnologii, a w szczególności zjawiska zachodzące w tzw. „kropkach kwantowych”. Kropki kwantowe to układy cienkowarstwowe o grubości od kilku do kilkudziesięciu nanometrów, pocięte na komórki ("kropki") o podobnych wymiarach. Warto przy tym pamiętać, że długość fali światła widzialnego wynosi od 400 - 700 nm, a 1 nanometr to jedna milionowa milimetra.
Warstwa QuantumFilm naniesiona na przetwornik CMOS
Przechwytywanie fotonów zwiększających energię elektronów to podstawa działania przetworników. W układach QuantumFilm uczyniono proces przechwytywania bardziej efektywnym. W "kropce kwantowej" powierzchnia i grubość warstwy są tak niewielkie, że ograniczają swobodne ruchy cząstek atomu. Stosując analogię do strzelnicy sportowej - pozwala to strzelać fotonem do tarczy nieruchomej, zamiast do nieustannie drgającej w sposób chaotyczny.
Zastosowanie technologii "kropek kwantowych w postaci dodatkowej błony - QuantumFilm nałożonej na przetwornik CMOS zmniejsza ilość utraconych fotonów, która wynosi do 5 - 10% (zamiast dotychczasowych 75% w CMOS). Dzięki temu przetwornik przechwytuje blisko 4x więcej światła, czyli 90 - 95% promieniowania. Pozwala to na zapisywanie obrazu nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Tak wysoka sprawność przekłada się wprost na wzrost rozdzielczości i czułości przetwornika.
Widok przetwornika QuantumFilm
(źródło: http://www.invisageinc.com )
QuantumFilm jest idealnym rozwiązaniem dla szerokiej gamy urządzeń przetwarzających obraz. Dodatkowo, QuantumFilm został zaprojektowany bazując na już wytwarzanych przetwornikach, dlatego wdrożenie nowej technologii będzie wymagało niewielkiego dostosowania linii produkcyjnej. Rewolucja w najbliższym czasie powinna nastąpić na rynku telefonów komórkowych (już pod koniec 2010 roku), a następnie w telewizji przemysłowej, wśród web kamer, kamer stosowanych w pojazdach i na rynku aparatów fotograficznych.
"Kwantowe kropki" mogą stać się prawdziwym przełomem w medycynie. Mogą służyć jako znaczniki w diagnostyce, a także jako doręczyciele mikroskopijnych porcji leków do chorych komórek, szczególnie obiecujących rezultatów można spodziewać się w onkologii.
Przetwornik QuantumFilm ma szansę zdominować rynek
Technologia "kropek kwantowych" należy do najbardziej obiecujących w dziedzinie techniki. Dzięki jej zastosowaniu możliwa jest budowa nowych przetworników, takich jak QuantumFilm, ale także źródeł światła o znacznie większej wydajności, w tym także laserów.

Ptaki w lesie anten.

Postępująca urbanizacja ogranicza naturalne siedliska zwierząt. Wiele zwierząt musi przystosować się do nowego środowiska. Stosunkowo łatwo adoptują się ptaki, traktując konstrukcje zrobione przez człowieka, jako miejsce do odpoczynku, a nawet do założenia gniazda.
Zapraszamy do udziału w konkursie "Ciekawie o antenach". Prace na tegoroczny konkurs - już IX z kolei - będzie można nadsyłać od 1 czerwca, ale już teraz warto rozpocząć przygotowania.
Ptasie domy na antenach

Antena do DVB-T - znakomita do mocowania na elewacjach.

Antena HDA-5000 Signal A6040 przeznaczona jest do pracy na zewnątrz budynków, do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Urządzenie posiada bardzo dobre parametry dzięki zastosowaniu wysokiej klasy wzmacniacza niskoszumowego.
Antena może odbierać sygnały z polaryzacji pionowej i poziomej. Antena posiada zintegrowany filtr GSM/3G. Dzięki dołączonemu zestawowi montażowemu, może być mocowana na masztach lub elewacjach budynków.
Dołączony zasilacz i adapter zasilania umożliwia zasilanie wzmacniacza antenowego na dwa sposoby: bezpośrednio z tunera DVB-T (tzw. Set-Top-Box) lub, jeśli odbiornik nie posiada takiej funkcji (5 V na wejściu antenowym), przy pomocy zasilacza.
Antena DVB-T zewnętrzna ze wzmacniaczem Signal
Antena DVB-T zewnętrzna ze wzmacniaczem Signal
Antena DVB-T ze wzmacniaczem Signal A6040
Uwagę zwracają materiały wysokiej jakości i uchwyt który można odpowiednio ukierunkować
Schemat zasilania anteny HDA-5000 Signal A6040 z zasilacza.
Przy wykorzystaniu zasilania 5 V (na gnieździe RF) należy podłączyć bezpośrednio kabel z anteny.

Kabel TRISET-11 PE Total Cu - odporny na wilgoć.

Kabel TRISET-11 PE Total Cu E1029 może pracować w warunkach dużej wilgotności - nie występuje w nim, charakterystyczna dla aluminium, korozja pod wpływem wody. Żyła wewnętrzna, folia i oplot wykonane są z miedzi.
Przewód posiada płaszcz polietylenowy. Przeznaczenie kabla to łączenie podsieci oraz realizacja długich magistral RTV-SAT, zwłaszcza w przypadku, gdy kabel należy położyć w ziemi. Przewód trzeba zabezpieczać przed uszkodzeniami mechanicznymi.
TRISET-11 Total Cu charakteryzuje się, jak cała rodzina TRISET, znakomitym ekranowaniem (powyżej 100 dB) oraz dużym tłumieniem odbić (średnio 20 dB).
Aby tor kablowy był najwyższej jakości, należy użyć odpowiednich złączy. Do kabla TRISET-11 PE Total Cu polecane są złącza kompresyjne F DRS-11QP firmy PCT E80360 i zaciskarka uniwersalna (BNC, F, IEC, RCA) PCT-AIO-CT E80075.
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-11 PE Cu 1,65/7,2/10 [100m]
Przewód koncentryczny 75 Ω TRISET-11 PE Total Cu 1,65/7,2/10 E1029

Rozmiar obiektu na ekranie monitora.

Zgodnie z normą EN 50132-7 wielkość obrazu powinna pozostawać w związku z zadaniami operatora, jak np. identyfikacja, rozpoznawanie, detekcja lub kontrola obecności. Dla systemów CCTV o rozdzielczości lepszej niż 400 linii telewizyjnych zalecane minimalne rozmiary osób (obiektów) na ekranie wynoszą:
  • identyfikacja - 120% wysokości ekranu;
  • rozpoznanie - 50% wysokości obrazu;
  • detekcja intruza - 10% wysokości obrazu;
  • kontrola tłumu - 5% wysokości ekranu.
Wielkość sylwetki ludzkiej na monitorze w zależności od funkcji monitoringu

Nowa generacja reflektorów podczerwieni - część 1.

Reflektory podczerwieni należą do podstawowych akcesoriów stosowanych w systemach CCTV. Służą do podświetlenia monitorowanego obszaru w ciemności światłem IR, które nie jest widzialne dla oka ludzkiego, natomiast doskonale działa z kamerami CCTV.
Nowoczesność rozwiązania o nazwie Redbeam polega na wykorzystaniu matrycy LED (a nie jak w konwencjonalnych reflektorach pojedynczych diod) i ukształtowaniu kąta świecenia za pomocą soczewki lub zespołu soczewek.
Wraz z kamerą typu dzień/noc, reflektor tworzy doskonałe narzędzie do monitoringu nocnego. Czujnik zmierzchowy w połączeniu z wysokiej wydajności diodami LED pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty, przy stosunkowo niewielkim poborze prądu.
Światło w każdych warunkach - reflektory IR nowej generacji
Światło w każdych warunkach - reflektory IR nowej generacji
Matryca LED stosowana w reflektorach
Redbeam
Widok zespołu soczewek w reflektorze IR80
M1641
Moc standardowej diody LED waha się między 5 a 15 mW, natomiast matryca LED posiada moc wyjściową między 1000 a 2500 mW. Oznacza to, że porównując technologie budowy reflektorów, urządzenia Redbeam są w stanie promieniować światło na znacznie większe odległości.
Aby wykonać reflektor o takiej samej mocy, jak jego odpowiednik wyposażony w matrycę LED, jego rozmiary muszą być znacznie większe. Dla przykładu reflektor o mocy 1500 mW musi posiadać 100 diod o mocy 15 mW każda. Oczywiście takie rozwiązanie jest wykonalne, jednak rozmiary takiego reflektora są znacznie większe niż podobnej mocy reflektora Redbeam.
Niewielkie rozmiary matrycy powodują, że wiązkę światła łatwo jest kształtować za pomocą soczewek. W tradycyjnych reflektorach kąt wiązki światła zależy od wzajemnego ułożenia diod, przez co nie jest to rozwiązanie elastyczne. Przy wykorzystaniu matryc LED osiągnąć można praktycznie dowolny kąt. Przykładem są kopułowe modele M1642 oraz M1643, generujące wiązkę o kącie 180o.

Reflektor IR Redbeam  IRD60 o kącie 180 st.
Reflektor wewnętrzny IR Redbeam IRD60 o kącie promieniowania 180 o M1642
Kolejną zaletą reflektora Redbeam jest żywotność zastosowanych materiałów. Czas działania standardowej diody określa się na ok. 6000 godzin. Dla porównania, matryca jest w stanie pracować przez ok. 50000 godzin. W przypadku pracy przez 12 godzin na dobę, daje to ponad 10 lat!

Monitoring szkoły podstawowej.

Jedna z małopolskich szkół podstawowych podjęła decyzję o zamontowaniu monitoringu. Powodem były często powtarzające się akty wandalizmu (niszczenie mienia szkoły, napady rabunkowe na uczniów, kradzieże z szatni). Nauczyciele i pozostali pracownicy nie byli w stanie nieustannie osobiście nadzorować zachowania ponad 500 uczniów na terenie całej placówki.
Ponieważ szkoła dysponowała ograniczonymi funduszami, firma zajmująca się instalacją musiała dobrać sprzęt zarówno tani, jak i niezawodny. Zatrudnienie ochroniarza nadzorującego monitoring nie było możliwe - tę funkcję pełnić miał woźny na portierni.
System oparto o rejestratory Ultimax - 104 M71040 i Ultimax - Hikvision DS-7316HI-S M74160. Do dwóch rejestratorów M71040, umieszczonych w różnych miejscach w budynku, podłączone zostały kamery kolorowe V-CAM 515 + IR M10750 w obudowie wandaloodpornej z uchwytem, obserwujące teren wokół szkoły.
Wewnątrz budynku zamontowano kamery kolorowe Cam-665 Roto M11252 z reflektorem podczerwieni w obudowie sufitowej oraz kamery kolorowe M11254 SN-VP3050 + IR z reflektorem IR w obudowie wandaloodpornej, w miejscach, gdzie istniało ryzyko zniszczenia urządzenia. Wewnętrzne kamery integruje jeden szesnastokanałowy rejestrator DS-7316HI-S M74160. W sumie na terenie obiektu zainstalowano 24 kamery.
Kamera kolorowa V-CAM 515 + IR w obudowie wandaloodpornej z uchwytemCyfrowy rejestrator 16-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-7316HI-S H.264Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-104 H.264Kamera kolorowa V-CAM 515 + IR w obudowie wandaloodpornej z uchwytemKamera kolorowa Cam-665 Roto z reflektorem podczerwieni w obudowie sufitowejKamera kolorowa SN-VP3050 + IR z reflektorem IR w obudowie wandaloodpornejCyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-104 H.264Kamera kolorowa V-CAM 515 + IR w obudowie wandaloodpornej z uchwytemKamera kolorowa V-CAM 515 + IR w obudowie wandaloodpornej z uchwytemKamera kolorowa V-CAM 515 + IR w obudowie wandaloodpornej z uchwytem
Poglądowy schemat instalacji
Rejestratory podłączono do wewnętrznej lokalnej sieci internetowej. Obraz wyświetlany jest na portierni oraz innych zdefiniowanych programowo komputerach, przy pomocy darmowego oprogramowania klienta sieciowego iVMS4000. Przy uruchamianiu podglądu wymagany jest login i hasło. Obsługa jest niezwykle prosta i intuicyjna, dzięki czemu nauczyciele oraz pracownicy administracyjni szkoły korzystać mogą z systemu monitoringu, a ich przeszkolenie nie zajęło wiele czasu. Niewielkie koszty systemu oraz duży potencjał bezpieczeństwa jaki niesie, sprawiły, że wiele instytucji jest zainteresowanych identycznym rozwiązaniem.

WLAN w domu jednorodzinnym - część 1.

Użytkownik, który posiada dostęp do Internetu w domu jednorodzinnym, często chciałby mieć możliwość korzystania z Sieci w różnych punktach domu lub całej posesji, np. garażu, czy w ogrodzie. Można to zrealizować przewodowo, za pomocą rutera i switcha, można też bezprzewodowo, tworząc sieć WLAN w standardzie 802.11b/g bądź n. W zależności od tego w jaki sposób dostarczany jest Internet do domu, należy wybrać odpowiedni wariant instalacji. W kolejnych Informatorach zostaną przedstawione różne warianty instalacji sieci WLAN w domach jednorodzonych.
Wariant I - Internet dostarczany poprzez telewizję kablową lub lokalnego dostawcę (ISP) za pomocą kabla ethernetowego lub modemu kablowego z wyjściem ethernetowym.
W takich przypadkach potrzebne są np.:
  • Router z Access Pointem TP-Link TL-WR340G N2952,
  • Karta bezprzewodowa TP-Link USB TL-WN422G N2921,
  • Karta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100Mbps N2999.
Karta TP-LINK USB TL-WN422G HighPower 2,4GHz 54Mbit/s z zewnętrznym wyjściem antenowym na złącze SMA R/PKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100MbpsPunkt dostępowy TP-Link TL-WR340G z wbudowanym routerem oraz 4 portowym switchemKarta TP-LINK USB TL-WN422G HighPower 2,4GHz 54Mbit/s z zewnętrznym wyjściem antenowym na złącze SMA R/P
Internet dostarczany za pomocą Ethernetu
Komputery w takim przypadku można łączyć przy pomocy kabla sieciowego oraz bezprzewodowo, dzięki bezprzewodowym kartom sieciowym.
Pisaliśmy w Informatorze:

Szybkozłącze do zasilania kamery i profesjonalny wtyk kompresyjny BNC. Szybkozłącze S-55 E3511 wraz z kompresyjnym wtykiem BNC E8282 stanowią profesjonalny zestaw do instalacji kamery CCTV.
Szybkozłacze zapewnia szybkie i trwałe połączenie przewodu zasilającego kamerę. Aby zamontować wtyk należy odizolować przewody, wcisnąć w zaciski kablowe, dokręcić dwa wkręty wkrętakiem krzyżakowym lub płaskim...
Złącze BNC Platinum i szybkozłącze S-55 na przewodzie CCTV CAMSET - Montaż
Konwertery światłowodowe serii ULTIMODE. W ofercie firmy DIPOL pojawiły się wideo konwertery serii ULTIMODE 20x (x oznacza ilość wejść wideo) z możliwością przesyłania danych, sygnału audio i alarmowego.
Poniżej został przedstawiony przykład wykorzystania urządzeń ULTIMODE V-204DAO L2423, które konwertują 4 kanały wizji, 1 kanał danych, 1 kanał audio i sygnał alarmowy na sygnał optyczny przesyłany przez 1 włókno światłowodowe na odległość do 20 km....

Wydajna transmisja bezprzewodowa na częstotliwości 5 GHz przy użyciu urządzeń ULTIAIR. Uruchomienie stacji bazowej z możliwością podłączenia dużej ilości użytkowników wymaga od inwestora użycia urządzeń profesjonalnych. Muszą się one charakteryzować wysoką wydajnością, która pozwoli na bezproblemową transmisję dużej ilości pakietów i nieprzerwaną transmisję. Idealnym rozwiązaniem są urządzenia z rodziny ULTIAIR. Przeznaczone są one do profesjonalnej transmisji bezprzewodowej, dedykowanej do budowy sieci monitoringu IP oraz wydajnych sieci dostępu do Internetu.

Spis tematów zawartych w Informatorach
Dipol na targach Intertelecom w Łodzi, 13-15.04.2010