Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 13/2010 (29.03.2010)

Przełom w transmisjach bezprzewodowych - Gigabit WiFi.

Od 2008 roku, pod patronatem IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) pracują dwie grupy robocze, których zadaniem jest opracowanie standardów umożliwiających transmitowanie danych drogą bezprzewodową z szybkością przekraczającą 1 Gb/s. Nowe standardy to: 802.11ac (Very High Throughput <6 GHz) i 802.11ad (Very High Throughput 60 GHz). Zakończenie prac zapowiadane jest na grudzień 2012 roku.
802.11ac, wykorzystujący pasmo 5 GHz, to następca ratyfikowanego we wrześniu 2009 standardu 802.11n, będzie wykorzystywał technikę transmisji sygnału przy pomocy wielu anten - MIMO (Multiple Input Multiple Output). Transmisja będzie możliwa w kanałach o szerokościach: 20, 40, 80, a nawet 160 MHz.
802.11ad został zdefiniowany w paśmie 60 GHz. Ze względu na to, że wraz ze wzrostem częstotliwości rośnie tłumienie sygnału, standard ten będzie rozwiązaniem dla urządzeń komunikujących się ze sobą na małych odległościach, np. w jednym pomieszczeniu. Będzie on oferował 1000 razy większą prędkość niż Bluetooth 2.0.
Zakończenie prac nad nowymi technikami pozwoli na zwiększenie możliwości w ramach projektu "multimedialny dom". W ramach tej koncepcji do transmisji przewodowej pomiędzy urządzeniami będzie można wykorzystać USB 3.0, a także HDMI w wersji 1.4.
Do bezprzewodowej komunikacji w obrębie domu jest dedykowany standard 802.11ac, natomiast transmisję w ramach jednego pomieszczenia zapewni 802.11ad.

Kalendarium prac nad technikami bezprzewodowymi 802.11.
Czy wychodzimy z kryzysu? - CeBIT 2010
Po serii urządzeń pozwalających na transmisję bezprzewodową 150 Mb/s i 300 Mb/s firma TP-Link wprowadzi do sprzedaży, wiosną tego roku, urządzenia pracujące w standardzie n, o transferze 450 Mb/s
Podstawowa wersja 802.11 oferowała maksymalny transfer ma poziomie 2 Mb/s, 802.11a pozwoliła na przesyłanie danych na częstotliwości 5 GHz z maksymalną prędkością 54 Mb/s, 802.11b i 802.11g, wykorzystują pasmo 2,4 GHz i pozwalają odpowiednio na transmisje z prędkością 11 Mb/s i 54 Mb/s. Najnowsza wersja 802.11n działa na dwóch częstotliwościach - 2,4 GHz i 5 GHz i oferuje maksymalny transfer do 600 Mb/s. Standardy 802.11ac, 802.11ad to już transmisje z prędkością 1 Gb/s.

Kraj wysokich masztów antenowych.

Wydaje się, że technika mocowania anten nie powinna się różnić w poszczególnych krajach Europy. Jednak praktyka wygląda inaczej. Część krajów stosuje odmienne od innych zamocowania ze względu na warunki klimatyczne. Na przykład w Holandii, spora cześć masztów antenowych to konstrukcje wolnostojące, a anteny przykręcane są do rur o średnicy 50 mm. Taki sposób mocowania wynika z konieczności zbudowania konstrukcji odpornej na silne wiatry.
W centralnej części wyspiarskiej Anglii wiatry są znacznie słabsze, więc w Londynie rzadko stosuje się rury o średnicy większej niż 30 mm. W Grecji wiele anten montowanych jest na obrotnicach co pozwala na ustawianie anten na odbiór z różnych nadajników.
Zdjęcia poniżej wykonane są w kraju, gdzie z kolei anteny, częściej niż w innych krajach, instaluje się na bardzo wysokich konstrukcjach, najczęściej stosuje się maszty kratownicowe.
W jakim kraju stosuje się tak wysokie maszty do instalacji anten telewizyjnych? - Odpowiedź na końcu Informatora.
W jakim kraju stosuje się tak wysokie maszty do instalacji anten telewizyjnych?
Odpowiedź na końcu Informatora.

Integracja instalacji zbiorowej z multiswitchem.

W wielu wypadkach, abonenci w budynkach wyposażonych w instalację zbiorową wymagają opcji skorzystania z własnego tunera satelitarnego. Na poniższym schemacie zaproponowano instalację dwukonwerterową z wykorzystaniem multiswitcha MSR-908 R70808. W razie potrzeby można wykorzystać multiswitche: 16 wyjść - R70866, 24 wyjścia - R70874, 32 wyjścia - R70882. Sygnał naziemny dobrze jest podłączyć poprzez separator galwaniczny R48605 (odseparowanie mas instalacji zbiorowej od sieci domowej) do wzmacniacza AI-223 R90452. Wzmocnienie jest zwykle konieczne, mimo aktywnego charakteru toru TV naziemnej. W instalacji można także przesyłać zmodulowane sygnały z kamer CCTV. W tym celu stosuje się modulator MT-21p R871721.
Izolator galwaniczny (5-2400MHz) SignalKamera kolorowa zewnętrzna VF-515 z reflektorem podczerwieniWzmacniacz AI-223 szerokopasmowy AlcadPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 PE żelowany [1m]Modulator MT-21P Terra kanały 21-69Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 PE żelowany [1m]Multiswitch MSR-908 TERRA 9-wejściowy, 8-wyjściowy z aktywną naziemnąGniazdo końcowe Signal RTV-SATRozgałęźnik TV dwudrożny R-2 Signal
Integracja instalacji zbiorowej z multiswitchem

Reflektor podczerwieni.

IR-150 M1650 to mocny, duży diodowy reflektor podczerwieni pracujący w paśmie 850 nm, służący do podświetlenia kamer B/W i kolorowych typu Dzień/Noc. Reflektor wyposażony jest w 30 diod o średnicy 8 mm, które pozwalają na oświetlenie znacznego obszaru. Włączenie reflektora następuje automatycznie po spadku oświetlenia poniżej 3 luksów (wbudowany czujnik zmierzchowy). Wewnątrz obudowy znajduje się wentylator uruchamiany razem z oświetlaczem. Reflektor zamknięty jest w masywnej obudowie aluminiowej. Może być mocowany zarówno od dołu, jak i od góry. Dodatkowo w komplecie znajduje się uchwyt do montażu reflektora na ścianie.

Z praktyki wynika, że:
 • działanie oświetlaczy pracujących w zakresie od 715 nm do 730 nm jest wyraźnie widoczne,
 • oświetlacze pracujące w zakresie od 815 nm do 850 nm wytwarzają rodzaj czerwonawej poświaty,
 • oświetlacze pracujące w zakresie od 940 nm do 950 nm nie są zauważalne dla ludzkich oczu.

Reflektor podczerwieni IR-150
Reflektor podczerwieni IR-150

Podgląd obrazu z kamer ACTi za pomocą iPhone'a.

Większość kamer IP korzysta z kontrolek ActiveX do wyświetlania obrazu na stronie internetowej. Rozwiązanie to ma poważne ograniczenie związane z przeglądarkami internetowymi, pozwala jedynie na korzystanie z programu Internet Explorer do oglądania obrazów. Ciekawym obejściem tego problemu jest zastosowany w urządzeniach ACTi strumień MJPEG, co pozwala na wyświetlenie obrazu na dowolnej, przeglądarce i w dowolnym systemie operacyjnym. Zastosowanie tej funkcji pozwala na znaczne rozszerzenie możliwości każdego systemu monitoringu CCTV o szybki zdalny dostęp do dowolnej kamery z dowolnego miejsca.
Poniżej przedstawiono wynik działania z przenośnym urządzeniem iPhone, wyposażonym w przeglądarkę Safari. Dokładne instrukcje dotyczące konfiguracji kamery znaleźć można tutaj.
Zrzut ekranowy obrazu z kamery ACTi z Iphone'a

Monitoring mieszkań na nowojorskim Manhattanie.

Najsłynniejsza wyspa na świecie - Manhattan - to gęsto zaludniona metropolia. Przy tak wielu mieszkańcach odpowiednio wyższy jest odsetek kradzieży i napadów. Znaczna ilość lokatorów korzysta z usług lokalnych firm z branży security. Zainstalowanych i wykorzystywanych jest wiele systemów, które wraz z postępem techniki muszą być rozwijane.
Manhattan - budynki z nowoczesnym systemem monitoringu
Jednym z nowoczesnych, a zarazem popularnych elektronicznych systemów zabezpieczeń jest usługa Virtual Doorman®. Mniejsze apartamentowce (poniżej 40 lokali), ze względu na wysokie ceny nie mają możliwości korzystania z usług ochroniarskich. Rozwiązaniem okazała się integracja systemu wizyjnego kilku budynków z ciągłym nadzorem. W systemach Virtual Doorman® z powodzeniem stosowane są rejestratory światowego lidera branży CCTV - firmy Hikvision.
Każdy użytkownik lub wspólnota mieszkańców może zainstalować w swoim budynku system monitoringu. Kamery analogowe skierowane są na główne wejście oraz na korytarze. Zespalającym je elementem są rejestratory typu 'standalone' Hikvision. Rejestrator podłączony jest do centrali Virtual Doorman® poprzez łącze internetowe. Wyspecjalizowana firma zajmuje się kompleksową obsługą budynku, zapewniając nadzór nad identyfikacją osób wchodzących, personelem obsługującym, bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Mieszkańcy nie muszą nawet posiadać kluczy do mieszkań.
O wyborze rejestratorów Hikvision zdecydowało wiele czynników, z których najważniejsze to:
 • kompresja H.264, pozwalająca na zminimalizowanie objętości materiału wideo,
 • doskonała praca w sieci Internet,
 • możliwość współpracy z wieloma istniejącymi systemami,
 • zdalna konfiguracja,
 • doskonała jakość obrazu w wysokiej rozdzielczości, pozwalająca na identyfikację osób,
 • możliwość zdefiniowania dwóch typów strumieni wysyłanych do sieci,
 • opcja ustawienia stref prywatnych dla każdej z kamer.
Produkty Hikvision znane są również pod nazwą Ultimax – Hikvision. Dostępne są następujące modele:
W chwili obecnej ponad 110 budynków na Manhattanie korzysta z rejestratorów Hikvision. System oraz sprzęt szybko zyskał znaczącą pozycję na lokalnym rynku. Zaletą nie są jedynie niższe koszty ochrony, ale również większe poczucie prywatności mieszkańców. Właściciele cenią sobie skuteczność usługi, a także niezawodność zamontowanego sprzętu.
Rejestratory HIKVISION - światowy produkt azjatyckiego giganta

Standard 802.11n - przyszłościowe rozwiązanie w domach.

TP-Link jest czołowym światowym producentem urządzeń bezprzewodowych pracujących w standardzie n, umożliwiającym transmisję danych z prędkością do 300 Mb/s. Posiada w ofercie dwie serie produktów, pracujących z prędkością 300 Mb/s oraz 150 Mb/s (N-Lite).
Urządzenia pracujące w standardzie 802.11n doskonale nadają się do domów oraz biur, gdzie wymiana plików między komputerami jest często stosowana.
Dużą zaletą urządzeń firmy TP-Link jest zastosowanie funkcji QSS (Quick Secure Setup). Funkcja ta umożliwia łatwe podłączanie (konfigurację) urządzeń sieciowych do Access Pointa. Za pomocą naciśnięcia przycisku QSS, znajdującego się na obudowie karty oraz Access Pointa, doprowadza się do automatycznej konfiguracji AP i bezprzewodowej karty. Cały proces trwa około 10 sekund.
Urządzenia pracujące w standardzie 802.11n 300 Mb/s:
Router TP-Link ADSL TD-W8960N z Access Pointem 300Mb/s 802.11n
Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN821N, 300Mbit/s
Karta 802.11n TP-Link PCMCIA TL-WN910N, 300Mbit/s
Router TP-Link ADSL
TD-W8960N z Access Pointem
300Mb/s 802.11n
N2904
Karta 802.11n TP-Link USB
TL-WN821N
300Mbit/s
N3221
Karta 802.11n TP-Link PCMCIA
TL-WN910N
300Mbit/s
N3231
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR941ND 802.11n z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchem - 300 Mbit/s
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR1043N z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n
Karta 802.11n TP-Link miniPCI TL-WN861N, 300Mbit/s
Punkt dostępowy TP-Link
TL-WR941ND 802.11n
z wbudowanym routerem
oraz 4 port. switchem - 300 Mbit/s
N3251
Punkt dostępowy TP-Link
TL-WR1043N z routerem,
Gigabitowym switchem
300Mb/s 802.11n
N3253
Karta 802.11n TP-Link
miniPCI
TL-WN861N,
300Mbit/s
N3261
Karta 802.11n TP-Link PCI TL-WN851N, 300Mbit/s
Karta 802.11n TP-Link PCI
TL-WN851N, 300Mbit/s
N3271
Urządzenia pracujące w standardzie 802.11n 150 Mb/s (N-Lite)
Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN722N, 150Mb/s
Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN721N, 150Mb/s
Karta 802.11n TP-Link USB
TL-WN722N, 150Mb/s
N2922
Karta 802.11n TP-Link USB
TL-WN721N, 150Mb/s
N2924
Punkt dostępowy TP-Link TL-WA701ND 2,4GHz, 150Mb/s 802.11n
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR740N z wbudowanym routerem 150Mb/s 802.11n
Punkt dostępowy TP-Link
TL-WA701ND 2,4GHz,
150Mb/s 802.11n
N2942
Punkt dostępowy TP-Link
TL-WR740N z wbudowanym
routerem 150Mb/s 802.11n
N3252

CeBIT 2010 - Welcome to the Connected Worlds.


CeBIT 2010 - WELCOME TO THE CONNECTED WORLDS
Migawki z targów CeBIT 2010

Instalacje teletechniczne na osiedlu i w domu.

Pod takim hasłem firma DIPOL pojawi się po raz kolejny na XXI Targach Komunikacji Elektronicznej - Intertelecom 2010.
Standardem wyposażenia domów są rozwiązania teletechniczne zawierające instalacje: telewizyjne, telefoniczne, komputerowe, domofonowe, CCTV, alarmowe. Firma DIPOL od lat gromadzi doświadczenia związane z instalacjami teletechnicznymi opracowując własne systemy okablowania (SignalNet), dostarczając wysokiej jakości sprzęt, prowadząc szkolenia dla projektantów i instalatorów.

Zapraszamy biura projektowe i firmy instalatorskie do kontaktu podczas targów - oferujemy długofalowy program współpracy.

Rozdajemy bilety!!!

Firmy dokonujące zakupu w e-Sklepie DIPOL-a mogą uzyskać darmowy bilet wstępu na Targi - wystarczy przesłać maila na adres market(at)dipol.com.pl umieszczając w tytule słowo "Bilet" i podając numer realizowanego zamówienia.

Instalacje teletechniczne na osiedlu i w domu - DIPOL na targach Intertelecom.
Dipol na targach Intertelecom w Łodzi, 13-15.04.2010

Hiszpania to kraj wysokich masztów

antenowych i pięknych wież telewizyjnych i komunikacyjnych. Poniżej wieża komunikacyjna Montjuic Communications Tower (Barcelona) w kształcie wrzeciona, zaprojektowana przez Santiago Calatrava i wieża telewizyjna Torre de Collserola w Barcelonie o wysokości 288 m, obiekt projektowany przez światowej sławy specjalistę od wysokich konstrukcji Sir Normana Fostera.
Hiszpania to kraj pięknych wież telewizyjnych i komunikacyjnych
Pisaliśmy w Informatorze:

Megapikselowy monitoring stacji benzynowej. Firma Shell zdecydowała się na budowę nowoczesnego systemu monitoringu na jednej z duńskich stacji benzynowych, w oparciu o kamery ACTi.
Inwestor miał do wyboru analogowy system oparty na wysokiej jakości kamerach z przetwornikiem 550 TVL, oraz megapikselowy system IP firmy ACTi. Doceniając zalety monitoringu megapikselowego zdecydował się na kamery ACTi.
Stacja monitorowana jest pięcioma zewnętrznymi kamerami ACM-1231 K1511 i dwoma wewnętrznymi ACM-4201 K1514...


Monitoring miejsc rekreacyjnych przy użyciu urządzeń marki ULTIAIR. Na terenach rekreacyjnych, zwłaszcza wykorzystywanych sezonowo, trudno jest wykonać okablowanie dla zainstalowania kamer.
Sygnały w takich miejscach można transmitować przy pomocy urządzeń bezprzewodowych, np. marki ULTIAIR.
Do najprostszego monitoringu IP można użyć kamery zewnętrznej IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231 K1511. Dzięki zastosowaniu kamery megapixelowej oglądany przez operatora systemu obraz posiada więcej szczegółów, niż gdyby była zastosowana kamera o standardowej rozdzielczości...

Centralne zasilanie w instalacjach multiswitchowych. Nowoczesne instalacje multiswitchowe powinny być zasilane centralnie. Takie podejście bardzo ułatwia budowanie instalacji, nie trzeba bowiem dostarczać napięcia 230 V do każdej skrzynki, w której znajduje się multiswitch.
Producenci renomowanych multiswitchy przewidują ten typ zasilania w swoich produktach.

Spis tematów zawartych w Informatorach
Dipol na targach Intertelecom w Łodzi, 13-15.04.2010