Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 11/2010 (15.03.2010)

Trójwymiarowa telewizja bez okularów.

Idea przygotowania ekranu do wyświetlania obrazów 3D, pozwalająca na oglądanie bez specjalnych okularów, sprowadza się do zamontowania na ekranie specjalnej przesłony lub cylindrycznych soczewek. W obu przypadkach efektem działania jest dostarczenie do lewego i prawego oka różnych obrazów.
Na rynku dominują dwie techniki autostereoskopowe ("bezokularowe"):
  • metoda bariery paralaksy,
  • metoda soczewkowa (soczewek lentykularnych).
Techniki "okularowe" dominują na rynku 3D,
ale przyszłość należy do autostereoskopii
Metoda bariery paralaksy polega na umieszczeniu przed ekranem telewizora specjalnie zaprojektowanej przesłony wykonanej z nieprzeźroczystego materiału. Przesłona posiada szczeliny, przez które przekazywany jest obraz dla prawego oraz lewego oka.
Rozmieszczenie szczelin współgra z możliwymi pozycjami obu oczu względem ekranu telewizora. Aby możliwe było oglądanie trójwymiarowych efektów w tej technologii, konieczne jest odpowiednie przygotowanie materiału wideo. Klatka obrazu zwana stereogramem powstaje poprzez złożenie dwóch obrazów - dla prawego oraz lewego oka. Tak spreparowany obraz pozwala na ujrzenie efektu 3D tylko naprzeciwko ekranu telewizyjnego, dlatego też najnowsze technologie tworzenia obrazów pozwalają na tworzenie pojedynczych klatek (panoramagramów), w skład których wchodzi znacznie większa ilość obrazów bazowych. W efekcie zwiększa się ilość puntów, w których widz oglądać może czysty, ostry i trójwymiarowy obraz.
Autostereoskopowe metody wyświetlania obrazu 3D.
Wygląda na to, że przyszłością jest metoda soczewek lentykularnych,
ze względu na lepsze odwzorowanie barw i jasność obrazu.
Drugą techniką, zyskującą coraz większą popularność, jest metoda soczewek lentykularnych.
W tym przypadku materiał wideo poddawany jest podobnej obróbce, inna natomiast jest metoda dosyłu obrazu do oczu widza. Każdy panel LCD Full HD składa się z około dwóch milionów pikseli, które z kolei podzielić można na tzw. subpiksele w kolorach czerwonym, niebieskim oraz zielonym. Na taki ekran nakładana jest matryca soczewek, z których każda pokrywa 8 subpikseli. Dokładność pokrycia jest niewyobrażalna i sięga 1/100 mikrona.
Trójwymiarowy obraz może być oglądany w tylu miejscach, ile zostanie wykonanych panoramagramów. Jeszcze na targach CES w Las Vegas (styczeń 2010) pokazywano telewizory pozwalające na oglądanie w ośmiu miejscach względem ekranu telewizyjnego. Najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie może pochwalić się firma Sunny Ocean Studio, która na targach CeBIT w Hannoverze zaprezentowała 27-calowy monitor umożliwiający oglądanie trójwymiarowego obrazu aż w 64 punktach przed ekranem. Problemem jest odpowiednie przygotowanie materiału, gdyż konieczne jest renderowanie w tym samym czasie 64 odmiennych klatek obrazu.

CeBIT 2010 - panorama targów.

Nawet krytycy CeBIT-u są zgodni, że żadne inne targi nie oddają tak dobrze rynkowych trendów w najnowszych technologiach, jak właśnie hanowerska impreza.
Stosunkowo dobrze wypadła branża IT. Wchodzą w życie rozwiązania oparte na "cloud computing"- czyli modelu bazującym na użytkowaniu usług dostarczonych przez firmy zewnętrzne. Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji, instalowania i administracji oprogramowaniem. Przełomem, podobnym do Google Adwords w zakresie reklamy, może się okazać zespół usług Amazon Web Services przeznaczony do gromadzenia i przetwarzania danych zaprezentowany na tegorocznych targach.
Obserwacja tegorocznych stoisk skłania do refleksji o kolejnym roku zastoju w telekomunikacji. Nowe technologie mobilne, zwłaszcza 4G, były dalej pokazywane w wersji studialnej. Producenci i operatorzy koncentrują się na wykorzystaniu dostępnych technik do spopularyzowania nowych usług, takich jak powszechna nawigacja, płatności z wykorzystaniem telefonów komórkowych, nadzór nad zdrowiem. Generalnie następuje przesunięcie funkcjonalności telefonów ku smartphonom.
W elektronice użytkowej mamy do czynienia z wysypem rozwiązań telewizji 3D, jednak ta technika jest dopiero w fazie początkowej - przedkomercyjnej, w której wyrażane są nadzieje producentów. Mnogość rozwiązań z wykorzystaniem okularów, a także różnych technik autostereoskopowych nie pozwala liczyć w najbliższym czasie na przyjecie powszechnego standardu.
Czy wychodzimy z kryzysu? - CeBIT 2010
Czy wychodzimy z kryzysu? - CeBIT 2010
Czy wychodzimy z kryzysu? - CeBIT 2010
Czy wychodzimy już z kryzysu? - reportaż z CeBIT 2010

Pomiary sygnału w nowoczesnych instalacjach telewizyjnych - DVB-T2, DVB-C2, DVB-S2.

Miernik Rover Scout ST2+ R10830 umożliwia pomiary sygnałów analogowych (tv naziemna, kablowa, satelitarna) oraz cyfrowych (DVB-T2, DVB-C2, DVB-S2). Pozwala na automatyczną ocenę jakości sygnału DVB-T2, DVB-C2, DVB-S2.
Miernik ST2+ umożliwia pomiar poziomu sygnału (dla sygnałów analogowych) i mocy kanału (dla sygnałów cyfrowych), a także:

- w przypadku telewizji analogowej:
  • poziom podnośnej video
  • poziom podnośnej audio
  • współczynnik poziomu podnośnej video do poziomu podnośnej audio
- w przypadku telewizji cyfrowej:
  • aBER i bBER
  • MER
  • noise margin
  • wykres konstelacji
- w przypadku satelitarnej telewizji cyfrowej:
  • aBER (QPSK) i bBER
  • PER (8PSK)
  • MER
  • EVM
  • wykres konstelacji
aBER - skrót od ang. after Viterbi Bit-Error-Rate, zwany także VBER, Post-Viterbi BER lub BER przed korekcją Reed'a-Salomona, określa stosunek liczby bitów błędnych do ogólnej liczby odebranych bitów, wysłanych podczas ustalonego interwału czasowego, po korekcji Viterbiego, ale przed korekcją Reed'a-Salomona.
bBER - to bitowa stopa błędów przed korekcją Viterbiego. bBER jest nazywany także CBER (ang. Channel Bit-Error-Rate) lub Pre-Viterbi BER.
Zazwyczaj aBER jest około milion razy mniejszy od bBER.
MER - (ang. Modulation Error Rate), czyli współczynnik błędu modulacji.
noise margin - wartość marginesu szumów mówi o ile mierzony sygnał przewyższa wartość progową wymaganą do prawidłowego odbioru.
PER - (ang. Packet Error Rate) określa stosunek niepoprawnie przesłanych pakietów, do wszystkich odebranych. Pakiet jest niepoprawny jeśli choć jeden z bitów jest przekłamany. Wartość oczekiwana PER oznacza prawdopodobieństwo wystąpienia błędnego bitu.
Wykres konstelacji - jest reprezentacją graficzną sygnału zmodulowanego cyfrowo, np. za pomocą modulacji QAM lub PSK. Przedstawia on sygnał jako dwuwymiarowy wykres na płaszczyźnie zespolonej. Wymiary diagramu konstelacji mogą być wykorzystane, aby rozpoznawać typy interferencji lub zakłóceń w sygnale.
EVM - współczynnik błędu wielkości wektora (ang. Error Vector Magnitude), zwany również RCE (ang. Receive Constellation Error). EVM określa jak daleko punkty konstelacji odbiegają od wartości teoretycznych.

Multiswitche Signal - ekonomiczne i niezawodne.

Rodzina multiswitchy SIGNAL to 8 urządzeń w bardzo atrakcyjnej cenie, umożliwiających dystrybucję sygnału satelitarnego z jednej lub dwóch pozycji satelitarnych (Hotbird oraz Astra) do 4, 8, 12 lub maksymalnie 16 gniazd. Aktywny tor telewizji naziemnej pozwala na bezproblemowe dodanie do sygnału satelitarnego sygnału TV, również cyfrowego DVB-T.
Poziom sygnału wyjściowego wynosi odpowiednio 101 dBμV dla toru satelitarnego oraz 85 dBμV dla toru telewizji naziemnej, dzięki czemu zadowalającą jakość obrazu otrzymać można na odbiornikach podłączonych do gniazd abonenckich oddalonych od urządzenia nawet o 60-70 m. Długie odcinki kablowe nie powinny stanowić problemu ze względu na wbudowaną w multiswitchach prekorekcję charakterystyki przewodu.
Istotnym parametrem w instalacjach opartych na multiswitchach jest separacja wejść oraz wyjść urządzeń. Pod tym względem Signal dorównuje najlepszym, oferując rzeczywistą separację rzędu 30 dB. Przekłada się to na brak jakichkolwiek problemów z przesłuchami między kanałami nadawanymi na różnych parach polaryzacja/pasmo, często spotykanymi w przypadku stosowania urządzeń niższej klasy.
Konwerter satelitarny QUATRO Opticum/Orton LRP-04H Premium 0.1dBUchwyt drugiego konwertera FAMAVAL (prostokąt)Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-TAntena satelitarna stalowa 100 cm offset ocynkowana malowanaRozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalMultiswitch MP-0904 Signal 9-wejściowy 4-wyjściowy z aktywną naziemnąGniazdo końcowe Signal RTV-SATTuner DVB-S FERGUSON Ariva 200Modulator MT-29 Terra kanały 1-69 i S9-S17
Przykładowa instalacja RTV/SAT w domu jednorodzinnym
z wykorzystaniem multiswitcha Signal R6944804
Powyższy schemat z powodzeniem stosować można w domach jednorodzinnych. Zsumowany sygnał telewizji naziemnej oraz satelitarnej doprowadzany jest do wszystkich gniazd. W wielu przypadkach nie ma potrzeby umieszczania tunera satelitarnego w każdym pomieszczeniu. Nie przekreśla to jednak dostępu do programów SAT - można go uzyskać wykorzystując modulator R871729 oraz wejście TV multiswitcha R6944804. Zmodulowany sygnał satelitarny odbierany być może również w pomieszczeniach bez tunerów SAT.

Profesjonalny monitor do CCTV firmy Samsung.

Profesjonalny monitor CCTV SMT-1922P M3019 przeznaczony jest do pracy ciągłej w cyfrowych i analogowych systemach monitoringu wizyjnego. Zastosowano w nim nowoczesną matrycę TFL-LCD zabezpieczoną wandaloodporną osłoną z hartowanego szkła. Monitory tej serii mogą być również stosowane z powodzeniem z komputerami PC wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża trwałość i zabezpieczenie wandaloodporne.
Zastosowana w tym monitorze funkcja DNIeTM (ang. Digital Natural Image engine) umożliwia poprawę jakości obrazu poprzez trójwymiarową redukcję szumów, uwydatnienie szczegółów, poprawę kontrastu i podwyższenie poziomu bieli. Nowy algorytm kompensacji obrazu umożliwia uzyskanie jaśniejszego, bardziej klarownego obrazu o większym poziomie szczegółów. Technologia DNIeTM zapewnia poprawę jakości obrazu, niezależnie od poziomu sygnału.
Funkcja PIP zapewnia komfortową pracę na dwóch źródłach sygnału, np. z kamer monitoringu i lokalnego komputera.
Matryca schowana jest za taflą hartowanego szkła, co zapewnia najwyższy stopień wandaloodporności (uderzenie przedmiotem), a także zarysowania przy czyszczeniu.
Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1922P 19'
Profesjonalny monitor CCTV SMT-1922P M3019
przeznaczony jest do pracy ciągłej w cyfrowych
i analogowych systemach monitoringu wizyjnego
Funkcja DNIeTM (Digital Natural Image engine) umożliwia poprawę jakości obrazu poprzez trójwymiarową
redukcję szumów, uwydatnienie szczegółów, poprawę kontrastu i podwyższenie poziomu bieli

CCTV w nowej sieci supermarketów.

W marcu 2009 roku została otwarta nowa sieć sklepów pod nazwą Wellworths. Nowe sklepy powstają na bazie supermarketów Woolworths. Oferując podobny asortyment muszą się zmagać się z dużym problemem, jakim są kradzieże.
Dlatego menadżer sklepu - Claire Robertson, wcześniejszy pracownik Woolworths - zdecydował o budowie megapikselowego systemu CCTV, w celu ograniczenia strat. Co ciekawe, angielski inwestor, testując różne rozwiązania, nie wybrał systemu analogowego pochodzenia europejskiego, tylko urządzenia tajwańskiej firmy ACTi. Zadecydowała wysoka jakość obrazu z urządzeń ACTi, jak i stosunkowo niewielka cena, w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań podobnej jakości. Idealnym modelem w tym systemie okazały się kamery ACM-4201 K1514. Już w pierwszy weekend działania pomogły zlokalizować trzy próby kradzieży!
Kamera IP 1,3 Mpix ACTi ACM-4201
Kamera megapikselowa
ACTi ACM-4201 K1514
Obraz z kamery ACTi
w sklepie Wellworths
Kamera IP 1,3 Mpix ACTi ACM-4201
Schemat megapikselowego systemu monitoringu sklepu

Gra o wysoką stawkę - monitoring kasyna za pomocą kamer ULTICAM.

Pięciogwiazdkowy Hotel Atlantic Palace w Agadir w Maroku to ekskluzywny ośrodek rozrywkowo - wypoczynkowy. Stanowiące część kompleksu hotelowego, działające całą dobę kasyno, jest miejscem spotkań wielu znakomitych osobistości. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, zarząd hotelu zadecydował, iż konieczne jest ulepszenie sieci telewizji dozorowej w tej części obiektu.
Kasyno w Hotelu Atlantic Palace - Agadir, Maroko
Głównym kryterium doboru urządzeń monitoringu była jakość obrazu. Centrum ochrony ma za zadanie wychwytywać wszystkie możliwe zagrożenia: kieszonkowców, kradzieże żetonów, oszustwa w postaci podmiany kart, kości do gry, liczenia kart. W kompetencjach osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo leży także rozpoznawanie i odpowiednio szybka reakcja na podejrzane zachowania gości.
Dostawcą nowych urządzeń była firma HIKVISION - producent wysokiej klasy rejestratorów cyfrowych i sprzętu CCTV. W znakomitej większości wykorzystane zostały kamery megapikselowe IP. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci okablowania Ethernet, instalacja urządzeń nie wymagała rozkładania nowych przewodów i zajęła niewiele czasu. Wykorzystano rodzinę kamer IP Hikvision, w Europie znaną też pod marką ULTICAM: K1140, K1440, K1441.
Kamera IP ULTICAM K1140 zapewnia wysoką rozdzielczość 4CIF. Dzięki przetwornikowi 1/3" SONY Super HAD CCD obraz jest klarowny i wyraźny. Przesyłany po sieci strumień kompresowany jest zgodnie ze standardem H.264.
Dla najbardziej wymagających obszarów monitoringu, np. stołów do gry bądź kas, w których wypłacane są wygrane, zastosowano kamery o rozdzielczości 2,0 Mpix. Dzięki temu ochrona obiektu ma możliwość powiększenia obrazu bez znaczącej utraty jakości. Przykładem takiej kamery jest model ULTICAM DS-2CD852F K1440. Przetwornik 1/3" CMOS, zamknięty w trwałej i odpornej obudowie, ma rozdzielczość 1600 x 1200 (UXGA), natomiast czułość kamery wynosi 2 lx. Kamera potrafi przesyłać również dźwięk. Mniej oświetlone pomieszczenia monitorowane mogą być przy pomocy kamery IP ULTICAM K1441 dzień/noc. Kamera ta zasilana może być poprzez PoE, na przykład z zasilacza M1890.
Oprócz wysokiej jakości wykonania i komfortu obsługi, urządzenia firmy Hikvision posiadają bardzo istotną zaletę, która wyróżnia je spośród konkurencji: są uniwersalne i potrafią współpracować z wieloma gotowymi już systemami. Przykładem jest zastosowanie ich w istniejącym już systemie bezpieczeństwa w Hotelu Atlantic Palace, a także w wielu innych instalacjach na świecie. Użytkownicy zgodnie przyznają, że zamontowane urządzenia spełniają ich oczekiwana, a instalatorzy plasują producenta w ścisłej czołówce na rynku międzynarodowym.

Schemat domowej sieci LAN/WLAN z bezprzewodowym dostępem do Internetu i z monitoringiem CCTV IP.

W nowoczesnej, domowej instalacji komputerowej mogą działać:
  • bezprzewodowe punkty dostępowe,
  • komputery stacjonarne PC,
  • komputery przenośne klasy laptop,
  • NAS (Network-attached storage) dyski sieciowe,
  • drukarki sieciowe,
  • kamery CCTV IP,
  • NVR (Network Video Recorder) sieciowy rejestrator obrazu i dźwięku z kamer,
  • telewizory,
  • tunery satelitarne,
  • konsole gier.
W przedstawionej poniżej instalacji Internet dostarczany jest bezprzewodowo poprzez zintegrowany z anteną punkt dostępowy. Takie rozwiązanie umożliwia doprowadzenie sygnału do urządzeń znajdujących się wewnątrz budynku skrętką komputerową UTP. Dobór tego urządzenia jest uwarunkowany częstotliwością na jakiej dostarczany jest sygnał Internetu. W tym przykładzie jest to pasmo 5 GHz.
  • router - umożliwia podpięcie wielu komputerów do wewnętrznej sieci LAN przy jednym zewnętrznym adresie IP,
  • AP - punkt dostępowy pracujący w standardzie "n" - umożliwia bezprzewodową, bardzo szybką (do 300 Mb/s) wymianę danych w sieci,
  • Gigabitowy switch - obsługuje część przewodową sieci, umożliwia przesyłanie danych za prędkością do 1000 Mb/s,
  • poprzez port USB można podpiąć zewnętrzny dysk, do którego będą miały dostęp wszystkie komputery w domowej sieci,
  • wbudowany firewall zwiększa bezpieczeństwo sieci wewnętrznej.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Punkt dostępowy TP-Link TL-WR1043N z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11nKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Switch Gigabit TP-Link TL-SG1008D 8 portów Switch Gigabit TP-Link TL-SG1008D 8 portów Rejestrator sieciowy NUUO NV-2040Kamera IP VGA ACTi ACM-4001Kamera IP VGA ACTi ACM-4001Wielofunkcyjny serwer wydruku i pamięci masowej TP-LINK TL-PS310U
Przedstawiona powyżej sieć składa się z dwóch głównych części:
  • sieci do obsługi komputerów i domowych urządzeń multimedialnych,
  • sieci monitoringu IP z kamerami i sieciowym rejestratorem NVR.
Każda z tych podsieci pracuje na swoim Gigabitowym switchu. Takie rozwiązanie zapewnia skalowalność sieci (sukcesywna rozbudowa), podnosi niezawodność. Switche Gigabitowe są podstawą przy zestawianiu szybkich sieci do przesyłu plików multimedialnych i przekazów strumieniowych.
System monitoringu CCTV IP zbudowany jest z kamer IP i sieciowego rejestratora NVR. W systemie mogą pracować kamery o rozdzielczości megapikselowej 1,3 - 5,0 Mpix, a także VGA. Funkcjonalności systemu monitoringu IP:
  • obraz z kamer jest rejestrowany na NVR,
  • na każdym komputerze w sieci domowej można podglądać obraz online i archiwalny z NVR-a,
  • po odpowiednim skonfigurowaniu routera obraz(y) może być dostępny w Internecie.
Domowa multimedialna sieć komputerowa realizuje następujące zadania:
  • dostęp wszystkich podpiętych urządzeń do Internetu,
  • dostęp komputerów i urządzeń multimedialnych (np. telewizora) do dysku sieciowego, co daje możliwość bezpośredniego odtwarzania nagrań i zdjęć,
  • wydruk na drukarki sieciowe,
  • podpięcie innych urządzeń z portem USB (np. skanera, głośników, web kamery) poprzez wielofunkcyjny serwer N3312.
Tunery satelitarne i telewizory po podłączeniu do Internetu umożliwiają:
  • przeglądanie filmów na YouTube,
  • przeglądanie serwisów internetowych przygotowanych dla tunerów SAT (np. Allegro),
  • słuchanie radia internetowego,
  • upgrade oprogramowania.
Pisaliśmy w Informatorze:

Monitoring w fabryce Arcelor Mittal. Arcelor Mittal jest największym na świecie producentem stali. Fabryka zlokalizowana w Rumunii zabezpieczona jest systemem monitoringu wizyjnego składającego się z trzech serwerów czterokanałowych ACTi ACD-2200 K2118, czterech serwerów SED-2140T K2114, charakteryzujących się rozszerzonym temperaturowym zakresem pracy, oraz ośmiu kamer ACD-1431 K1118, czyli zewnętrznych kamer z reflektorem IR. 26 kanałów sterowane jest ze scentralizowanego punktu obsługi i zarządzania...
Jak transmitować bezprzewodowo na duże odległości? Aby tworzyć długie linki należy przestrzegać poniższych wskazówek:
- warunek odpowiedniej mocy obliczeniowej. Istotnym parametrem urządzenia do transmisji danych jest ilość pamięci RAM. Urządzenia przeznaczone na rynek SOHO posiadają max. pamięć 16 MB RAM. Ilość taka nie pozwala na transmisję dużej ilości pakietów, przez co nie jest możliwe stworzenie wydajnego linku. Profesjonalne urządzenia posiadają pamięć ponad dwukrotnie większą, dzięki czemu transmisja może odbywać się z dużą prędkością (do 25 Mb/s w obie strony)...

Bezpieczne kable. W budynkach, gdzie przebywa jednorazowo wiele osób (szpitale, szkoły, kina), wymaga się, aby kable w przypadku pożaru nie generowały dodatkowego zagrożenia dla życia i zdrowia tych osób. Takie kable wykonywane są w technologii HF (halogen free) - nie wydzielają toksycznych gazów podczas spalania. W czasie pożaru istotna jest niepalność kabli, brak podtrzymywania ognia, mała ilość wydzielanego dymu o niskiej szkodliwości i minimalnym wpływie korozyjnym....


Spis tematów zawartych w Informatorach