Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 10/2010 (8.03.2010)

Czy wychodzimy z kryzysu? - CeBIT 2010.

W dniach 2 - 6 marca 2010 r. odbyły się w Hanowerze największe światowe targi IT i telekomunikacji. Udział w nich wzięło 4157 firm z 68 krajów. Dla porównania w 2009 r. wystawców było 4292, w 2008 r. - 5800.
Po ubiegłorocznej nieobecności wróciło na targi ponad 100 firm, w tym między innymi: AMD, Sony Ericsson, Motorola, Siemens. Swoje ekspozycje przedstawiło ponad 300 firm, które do tej pory w targach nie uczestniczyły. W tym roku po raz pierwszy na Targach pojawiła się firma Google i Amazon. W tej statystyce jest wiele optymizmu, spadek liczby wystawców w bieżącym roku wyniósł tylko 3%, podczas, gdy w ubiegłym sięgnął aż 25%.

Niestety to tylko pozory.
Z ekspozycji wyłączono 4 duże hale, wiele stoisk nie miało charakteru komercyjnego - wystawcy pojawili się wyłącznie z powodu dofinansowania. Dużo miejsca zajmowały ekspozycje przedstawiające osiągnięcia artystyczne (International Forum Design). Kryzys związany z europejską wytwórczością był widoczny w ubiegłych latach, w bieżącym roku potwierdziła się tendencja - dla wielu producentów Europa przestaje być priorytetowym rynkiem zbytu.
Przez bariery biurokratyczne związane z przyjmowaniem standardów, wiele technologii nie może być sprzedawanych na naszym kontynencie. Dotyczy to na przykład telewizji mobilnej, znaczne opóźnienia są w telewizji HD, ale także w technice światłowodowej.
Z tego powodu Samsung - lider nowych technologii, który wystawił się na Targach CES w Las Vegas, nie miał swojego stoiska na CeBIT. Wiele firm było reprezentowanych tylko przez niemieckie, bądź europejskie filie.
Czy wychodzimy z kryzysu?
- tak,
ale niestety
"nogami do przodu".







W następnym numerze Informatora
zapraszamy na reportaż
o nowościach technicznych
na CeBIT 2010.





Quo vadis Europo?

Budują najwyższą wieżę świata na terenie sejsmicznie aktywnym.

Po tragicznych trzęsieniach ziemi na Haiti i w Chile pojawiły się wątpliwości, co do bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych. W tej sytuacji dużym wyzwaniem jest budowa wieży przedstawionej na zdjęciu poniżej. Wieża zostanie oddana do użytku w 2012 roku i ma mieć 634 m wysokości. Warto przypomnieć, że obecnie najwyższa wieża świata ma wysokość 610 m i znajduje się w Kantonie (Chiny). Wieża jest budowana w jednym z najbardziej niebezpiecznych pod względem aktywności sejsmicznej rejonów świata.
Gdzie budowana jest najwyższa wieża telewizyjna świata? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Na tle niskiej zabudowy miasta wieża Sky Tree robi imponujące wrażenie. - Gdzie jest budowana?
Odpowiedź na końcu Informatora.

Rozwiązanie multimedialne dla teatrów, sal koncertowych, klubów i pubów.

W wielu obiektach, w których odbywają się koncerty i przedstawienia bardzo cennym jest możliwość podglądu tego, co dzieje się na scenie. Dotyczy to również pomieszczeń technicznych obiektu i sal dla gości, gdzie nie ma bezpośredniej widoczności sceny.
Właściciel jednego z krakowskich klubów jazzowych oczekiwał instalacji umożliwiającej dystrybucję dwóch sygnałów niskiej częstotliwości (z kamery analogowej pokazującej obraz ze sceny oraz z odtwarzacza) w sieci z trzema odbiornikami telewizyjnymi. Dodatkowym warunkiem była możliwość łatwego przełączania pomiędzy dwoma sygnałami, bez konieczności używania pilotów do wszystkich odbiorników.
Sercem całej instalacji jest umieszczona nad sceną kamera analogowa Sunnel SN-586 M11208 z obiektywem Tokina M2311 oraz multimedialny odtwarzacz A99391. Sygnały z obu źródeł podawane są na modulatory TERRA MT-41 R871741 o wysokim poziomie wyjściowym, wynoszącym około 90 dBuV, po czym sumowane przy pomocy przełącznika E2022 Signal. Oba sygnały przesyłane są do trzech odbiorników dzięki zastosowaniu rozgałęźnika telewizyjnego Signal R60103. Całe okablowanie wykonano przy użyciu przewodu TRISET-113 E1015. Wygodne przełączanie między źródłami sygnału odbywa się dzięki przełącznikowi E2022. Duży telewizor HD, umieszczony obok sceny, pokazuje w przerwach między występami artystów inne zarejestrowane koncerty. W salach bez widoczności sceny koncert jest transmitowany na telewizorach, a w przerwach wyświetlane są nagrania archiwalne.
Obiektyw Tokina 3-8,2 mm F0,98 z korekcją IRKamera kolorowa dzień/noc bez obiektywu SN-586C/B WDR(Pixim) z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznieUchwyt TV LCD/Plazma 32-60 cali ścienny, pochylny DP101BModulator MT41 TERRAOdtwarzacz multimedialny Ferguson Ariva HD player 110Modulator MT41 TERRARozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalPrzełącznik tv kablowa/DVB-TPrzewód HDMI 5m 30AWG płaski
Rozwiązanie multimedialne wykorzystane w jednym z krakowskich klubów
Przełącznik E2022 Signal umożliwia podłączenie dwóch źródeł sygnału do jednej głowicy tunera telewizyjnego i manualne przełączanie między nimi. Dzięki bardzo wysokiej separacji wejść, wynoszącej >50 dB, sygnał, zarówno z kamery, jak i odtwarzacza, może być modulowany na tym samym kanale. Eliminuje to konieczność przełączania kanałów pilotem TV.
Inne przykładowe zastosowanie urządzenia, to wykorzystanie go jako przełącznika między sygnałem z sieci kablowej, a sygnałem telewizji naziemnej w często występującym przypadku, gdy włączany jest nadajnik naziemny (np. DVB-T) na tym samym kanale, na którym dystrybuowany jest program w sieci kablowej.

Ferguson Ariva HD player 110 A99391 jest urządzeniem mogącym stanowić solidną podstawę każdego nowoczesnego kina domowego. Odtwarzacz pozwala oglądać filmy wysokiej rozdzielczości full HD 1080, pliki MKV H.264, nagrania z kamer HD oraz zdjęcia wysokiej rozdzielczości na ekranie telewizora. Dodatkowo A99391 pozwala na odtwarzanie cyfrowych plików muzycznych w najwyższej jakości, również w bezstratnym formacie .flac oraz wielokanałowego dźwięku o wysokich współczynnikach bitrate. Umożliwia odtwarzanie plików pobieranych z Internetu oraz przez sieć domową z dysków komputerów, pamięci typu pendrive, dysków USB i NAS, cyfrowych kamer wideo, jak również zewnętrznych napędów optycznych DVD.

Informacje zawarte w nazwie urządzeń do transmisji światłowodowej ULTIMODE.

Rodzina ULTIMODE to profesjonalne urządzenia niezbędne przy transmisji optycznej. Tworzą ją urządzenia konwertujące sygnał analogowy niskiej częstotliwości CCTV (wideo konwertery) bądź sygnału Fast lub Giga Ethernet (media konwertery) do sygnału optycznego.

Najważniejsze cechy wyróżniające poszczególne modele ULTIMODE:
  • współpraca z konkretnym typem światłowodu (jednomodowym bądź wielomodowym),
  • typ transmisji (duplex lub simplex),
  • prędkość transmisji (10/100 Mb/s bądź 1 Gb/s),
  • długość fali (I okno - 850 nm, II okno - 1310 nm, III okno - 1550 nm),
  • maksymalny zasięg transmisji (0,55; 2; 20; 40 km).
Symbolika oznaczeń media i video konwerterów ULTIMODE:

 

     M  - symbol oznaczający media konwerter
    40  - maksymalna odległość (w kilometrach) na jaką możliwa jest transmisja
      - typ transmisji (3 - 1310 nm, 5 - 1550 nm, 7 - transmisja WDM)
     M  - prędkość transmisji (M- 10/100 Mb/s, G - 10/100/1000 Mb/s)




      V  - symbol oznaczający wideo konwerter
    20  - maksymalna odległość (w kilometrach) na jaką możliwa jest transmisja
      4  - ilość wejść wideo w urządzeniu
DAO  - możliwość transmitowania dodatkowych sygnałów (D - dane, A - audio, O - alarm)

Media i video konwertery wielomodowe ULTIMODE mają zasięg transmisji do 2 km, jednomodowe do 40 km.

Jak zamontować wtyk RJ-45 na skrętce UTP?

Nie jest to skomplikowana procedura, jednak dzięki akcesoriom wymienionym poniżej i filmowi instruktażowemu można to zrobić szybko i profesjonalnie.

W filmie występują:
  • złącze męskie RJ-45 J2008 - służy do zakańczania przewodów w instalacjach komputerowych,
  • NETSET UTP kategorii 5e E1408 to najwyższej jakości skrętka komputerowa, przeznaczona do wykonywania profesjonalnych instalacji wewnątrz budynków,
  • zaciskacz HT-210N J9210 do złączy RJ-45,
  • tester okablowania RJ-45, RJ-11 N7055 do pomiaru ciągłości okablowania LAN, umożliwia wykrycie błędnych połączeń, zwarć oraz przerw w okablowaniu. Przy jego pomocy można testować połączenia wykonane skrętką UTP, FTP zakończonych wtykami RJ-45 oraz przewód telefoniczny zakończony złączem RJ-11.
RJ45 na skrętce UTP - montaż
Jak zamontować wtyk RJ-45 na skrętce UTP?

Monitoring bezprzewodowy - dobra praktyka - cz. 3.

W poprzednich Informatorach zostały poruszone problemy związane z pasmem i zasięgiem łącza bezprzewodowego. Znając te dwa parametry można odpowiedzieć na pytanie: ile kamer można podłączyć do jednej radiolinii?
W praktyce liczba ta wynosi od ok. 5 do 15 kamer przy odległości ok. 1,5 km. Zależy to jednak od rodzaju urządzenia radiowego, a także od rodzaju kamer, czyli ich rozdzielczości i zastosowanej kompresji.
Dla przykładu niezbędne pasmo dla kamery IP z kompresją MJPEG może wynieść nawet 6 Mb/s, a MPEG-4 ok. 2 Mb/s.
Dla kamery megapikselowej zapotrzebowanie na pasmo może wynieść nawet 15 Mb/s, z kolei dla jakości VHS wystarczy 1 Mb/s.
Nie można jednoznacznie określić tej wielkości i zależy ona od konkretnego przypadku.

Do transmisji radiowej warto stosować sprawdzone urządzenia. Przykładem takiego rozwiązania jest system monitoringu miejskiego w Myślenicach, gdzie kamery obrotowe ACTi K1215 współpracują bezawaryjnie z urządzeniami ULTIAIR, lub monitoring Twardoszyna na Słowacji wykonany w oparciu o kamery ULTICAM i punkty dostępowe ULTIAIR.

Podsumowując, rozwiązanie bezprzewodowe jest na pewno tańsze niż przewodowe, a instalacja odbywa się znacznie szybciej. Jednak należy zdać sobie sprawę z ograniczeń i niebezpieczeństw na jakie można natrafić przy projektowaniu, konfiguracji i użytkowaniu.
Tvrdošín – zwiastun nowej tendencji w monitoringu CCTV
Na urządzeniach ULTAIR został oparty
monitoring Twardoszyna na Słowacji
ULTIAIR to rodzina nowoczesnych i profesjonalnych Access Pointów, które są zintegrowane z anteną w jednej obudowie, odpornej na warunki atmosferyczne. Urządzenia zostały zaprojektowane do budowy sieci monitoringu IP, np. dużych sieci monitoringu miejskiego oraz wydajnych sieci dostępu do Internetu.
ULTIAIR charakteryzuje się wysoką przepustowością i niewielkim opóźnieniem. Pracuje w nielicencjonowanym paśmie 5 GHz, dzięki czemu może być eksploatowany bez ograniczeń. Urządzenia ULTIAIR mogą pracować jako stacje klienckie lub stacje bazowe, posiadają zainstalowany system Mikrotik.
Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KN
Kamera szybkoobrotowa IP
ACTi K1215
Dwuradiowy punkt dostępowy
ULTIAIR N2320

Monitoring CCTV domu jednorodzinnego.

Nawet najbardziej zaawansowany system alarmowy, składający się z centralki oraz sieci czujników, nie może konkurować z funkcjonalnością systemów monitoringu, które znacznie skuteczniej chronią osoby i mienie.
Właściciel jednego z domów na podkrakowskim osiedlu zlecił wykonanie instalacji monitoringu na swojej posiadłości. Kamery miały być zainstalowane na garażu (osobny budynek), na budynku mieszkalnym, a także wewnątrz domu.
Jako bazę monitoringu instalator wykorzystał rejestrator HIKVISION/ULTIMAX DS-7316HI-S M74160.
Ten szesnastokanałowy rejestrator cyfrowy pozwala na nagrywanie obrazu z rozdzielczością 4CIF przy prędkości 2 kl./sek. Ilość zapisywanych klatek i rozdzielczość można ustawiać oddzielnie dla każdej kamery. Z najwyższą rozdzielczością nagrywają jedynie kamery przy wejściu na posesję - pozwala to na identyfikację tablic rejestracyjnych i twarzy osób. Pozostałe rejestrują obraz w rozdzielczości 2CIF (704 x 288) z prędkością 12 kl./s.
Kamera kolorowa VF-515 IR/B z obiektywem o zmiennej ogniskowej 4-9mm oraz reflektorem podczerwieniKamera kolorowa Cam-665 Roto z reflektorem podczerwieni w obudowie sufitowejKamera kolorowa VF-515 IR/B z obiektywem o zmiennej ogniskowej 4-9mm oraz reflektorem podczerwieniKamera kolorowa VF-515 IR/B z obiektywem o zmiennej ogniskowej 4-9mm oraz reflektorem podczerwieniKamera kolorowa Cam-665 Roto z reflektorem podczerwieni w obudowie sufitowejKamera kolorowa Cam-665 Roto z reflektorem podczerwieni w obudowie sufitowejKamera kolorowa zewnętrzna n-cam 075 z reflektorem podczerwieniKamera kolorowa V-CAM 412 w obudowie wandaloodpornejKamera kolorowa V-CAM 412 w obudowie wandaloodpornejCyfrowy rejestrator 16-kanałowy HIKVISION/ULTIMAX DS-7316HI-S H.264
Poglądowy schemat monitoringu CCTV budynków na prywatnej posesji
Na zewnątrz budynku zainstalowano kamery kolorowe VF-515 IR/B M11278 z obiektywem o zmiennej ogniskowej 4 - 9 mm oraz reflektorem podczerwieni. Kamera posiada bardzo dobry przetwornik 1/3" SONY Super HAD o dużej liczbie linii (520 TVL). Pozwala to na uzyskanie obrazu o wysokiej jakości z dużą ilością szczegółów. Urządzenie zaprojektowane jest tak, aby mogło pracować w każdych warunkach atmosferycznych. Ponadto charakteryzuje je doskonały stosunek ceny do jakości.
W garażu, ze względu na to, iż pomieszczenie jest nieogrzewane i słabo oświetlone, zamontowano kamerę kolorową zewnętrzną n-cam 075 z reflektorem podczerwieni M11230.
Przy bramce wejściowej i bramie wjazdowej zamontowano 2 kamery kolorowe V-CAM 412 M10744 w obudowie wandaloodpornej . Rejestrator nagrywa obraz z tych kamer po wykryciu ruchu w ich polu widzenia.
Wewnątrz budynku instalator zamontował kamery kolorowe Cam-665 Roto M11252 z reflektorem podczerwieni w obudowie sufitowej.
Proste graficzne menu rejestratora pozwala na szybką konfigurację harmonogramu nagrywania (ciągłe/wywołane zdarzeniem).
Rejestrator podłączony jest do sieci Internet. Po zalogowaniu się, mieszkańcy domu mogą z pracy lub będąc na wakacjach obserwować obraz "na żywo". Jest możliwy dostęp przez strony www, a także przy pomocy oprogramowania klienckiego - iVMS.
W przyszłości wejścia i wyjścia alarmowe mają być podłączone do systemów sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją oraz innymi systemami sterowania, dając zalążek instalacji "inteligentnego domu".
Właściciel jest zadowolony z wykonanej instalacji.

Bezprzewodowy monitoring IP parkingu.

Przy budowie instalacji monitoringu parkingów często występuje problem z prowadzeniem kabli sygnałowych. Rozwiązaniem jest stosowanie transmisji bezprzewodowej.
Aby zbudować profesjonalną instalację monitoringu parkingu można zastosować:
  • ACTi ACM-1231 K1511 - kamery stacjonarne montowane na ogrodzeniach, tak aby rejestrowały niepożądane wejścia przez ogrodzenie. Stosując kamery megapikselowe i obiektywy szerokokątne możemy zmniejszyć ich liczbę.;
  • ACTi CAM-6630 K1216 - kamery obrotowe usytuowane w środku parkingu, tak aby operator systemu na bieżąco mógł oglądać ważne wydarzenia w obrębie całego parkingu;
  • program NUUO - do rejestracji i analizy obrazu. Dzięki możliwości zliczania obiektów, jak i alarmowania o zniknięciu obiektu, jest to idealny program do zastosowania przy monitoringu IP.;
  • ULTIAIR 419KC N2300 + ULTIAIR 319KC N2310 - urządzenia do transmisji bezprzewodowej.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 419KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231
Schemat przykładowego monitoringu IP parkingu

Wieża "Tokyo Sky Tree" - Japonia.

Wieża budowana w stolicy kraju dedykowana jest przede wszystkim dla rozwiązań mobilnych. Znacznie przewyższająca tokijskie wieżowce wieża, przy odpowiednim ustawieniu anten, pozwoli na dobrą penetrację sygnału w rejonie wielkomiejskim. Konstruktorzy zadbali o odpowiednie zabezpieczenie wieży przed trzęsieniem ziemi, wydaje się, że można im wierzyć. Podczas ostatniego trzęsienia, które miało miejsce w lutym tego roku, o natężeniu 7 stopni w skali Richtera, jedyną awarią było pękniecie rury wodociągowej.
Pisaliśmy w Informatorze:

Stylowe i nowoczesne uchwyty Monako. Seria Monako to szeroka gama uchwytów do montażu monitorów LCD oraz telewizorów plazmowych na ścianie lub suficie. Zastosowanie uchwytów znacznie zwiększa komfort i przestrzeń w mieszkaniu, czy też sali. Uchwyty Monako rozwiązują problem montażu telewizora, projektora i monitora na suficie lub na ścianie, pozwalają na dostosowanie ich położenia do potrzeb.

Oferta uchwytów Monako
Kompaktowa kamera IP PiXORD P428 - wygodny monitoring placów budów, składów budowlanych i parkingów. Kamera P428 K1136 jest zewnętrzną, całoroczną kamerą IP firmy Pixord. Moduł kamery z wymiennym obiektywem został umieszczony w szczelnej (IP66), aluminiowej obudowie, wyposażonej w zasilacz 220/12 V, grzałkę i wiatraczek zapewniający bezawaryjną pracę w skrajnych pogodowo warunkach.

Jak zrealizować odbiór platformy cyfrowej w całym domu za pomocą jednej karty abonenckiej? Abonent, chcąc odbierać kanały platformy cyfrowej na kilku odbiornikach, ma następujące możliwości:...

Spis tematów zawartych w Informatorach