Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 7/2010 (15.02.2010)

Cel chińskiego operatora telewizji mobilnej - 10 mln użytkowników w 2010 r.

W styczniu bieżącego roku China Broadcasting Corporation (CBC) docierała ze swoją usługę telewizji mobilnej opartej na CMMB (China Multimedia Mobile Broadcasting) do 280 chińskich miast. Nadawanie w nowej technologii rozpoczęto w 2008 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
Pod koniec ubiegłego roku CBC miała około 3,5 miliona abonentów, do końca tego roku planowane jest dotarcie do 10 milionów klientów. W ciągu najbliższych pięciu lat liczba abonentów CBC powinna osiągnąć 100 milionów.
W oparciu o infrastrukturę CMMB planowane jest uruchomienie usług dodatkowych, w tym e-płatności i nawigacji. Już obecnie CBC oferuje usługę nawigacji w 10 największych chińskich miastach.
Dostęp do programów mobilnych jest płatny i wynosi miesięcznie około 2 USD, jednak dla klientów kupujących wybrane terminale przewidziano promocję w postaci darmowego abonamentu przez trzy lata.
Telefon Samsunga SCH - B540 pracujący w standardzie DMB
(satelitarno - naziemny system telewizji mobilnej w standardzie koreańskim)
CMMB jest odpowiednikiem DVB-SH, czyli hybrydowego standardu transmisji telewizji cyfrowej z satelity do mobilnych odbiorników, przy wykorzystaniu naziemnych przekaźników dla pokrycia zasięgiem terenów miejskich.
System oparty na protokole IP pozwala na transmisję "multicast" i "unicast". Umożliwia to ponad 100-krotne zmniejszenie kosztów transmisji, w porównaniu do zwykłych przekazów strumieniowych, opartych na naziemnych stacjach bazowych GSM. Ogromną zaletą tego sposobu jest natychmiastowe pokrycie sygnałem z satelity całego terytorium na zewnątrz budynków.
CMMB używa częstotliwości pasma S (2635 - 2660 MHz) oraz dodatkowo pasma UHF (470 - 862 MHz) do transmisji naziemnej. W pierwszym przypadku w paśmie szerokim na 25 MHz mieści się 25 kanałów telewizyjnych i 30 radiowych oraz dodatkowe kanały z danymi. Szerokość pasma kanału, w przypadku wykorzystania UHF, wynosi 2 lub 8 MHz, w zależności od wielkości strumienia danych. Obraz nadawany jest w rozdzielczości QCIF (176 × 144) lub QVGA (320 x 240).
Kanał zwrotny jest realizowany tradycyjnym systemem telefonii komórkowej.
Telewizja mobilna w Chinach dostępna jest również w wersji rozsiewczej, w oparciu o standard DMB - T/H (Digital Multimedia Broadcast-Terrestrial/Handheld).

CEBIT 2010 - "Connected Worlds".

Tegoroczne światowe targi IT i telekomunikacji odbędą się w dniach 2-6 marca w Hanowerze. W ubiegłym roku uczestniczyło w nich około 4300 firm z 69 krajów, zwiedziło je około 400 000 osób.
Targi są odzwierciedleniem tendencji rynkowych: w czasach koniunktury przeżywają boom, w kryzysie spada zainteresowanie producentów prezentowaniem nowych produktów, mniej też handlowców przyjeżdża oglądać nową ofertę.
Motywem przewodnim tegorocznych Targów będzie hasło "Connected Worlds" (Połączone światy).
W ramach tej koncepcji zostały wydzielone najbardziej obiecujące technologie i dziedziny ich zastosowań:
 • Connected Living - zastosowanie technologii telekomunikacyjnych i informatycznych w gospodarstwie domowym;
 • Broadband World - rozwiązania techniczne oparte na szerokopasmowym dostępie do Internetu;
 • Webciety@CeBIT - nowa formuła witryn Internetowych;
 • Destination ITS (Intelligent Transport Systems) - zagadnienia związane z nawigacją, nadzorem ruchu, bezpieczeństwem, telemetrią;
 • RFID - systemy logistyczne, identyfikacja i kontrola dostępu w oparciu o systemy radiowe;
 • TeleHealth - wykorzystanie technik komunikacyjnych do zdalnej diagnostyki i monitorowania zdrowia.
Jak będzie w tym roku, czy kryzys dobiega końca?
Odpowiedź znajdą Państwo w naszej relacji w Informatorze, 8-go marca 2010.

Odbiór platformy cyfrowej w całym domu za pomocą jednej karty abonenckiej.

Aby odbierać niezależnie programy Cyfry+ (Digital+/Astra (Hiszpania), Canal Digitaal (Holandia), CanalSat (Francja), Meo (Portugalia)) na wielu (maksymalnie ośmiu) telewizorach przy pomocy jednej karty abonenckiej, potrzebny jest przy każdym telewizorze tuner satelitarny z bezprzewodową kartą Clone+ A9911. Kartę abonencką wkładamy nie do tunera, ale do jednostki centralnej Clone+ A9910, która przesyła uprawnienia do bezprzewodowych kart Clone+.
Dwa konwertery Quatro A98257 łączymy z multiswitchem R70808 ośmioma przewodami koncentrycznymi TRISET-113 E1015. Na schemacie nie są widoczne wejścia drugiego satelity do multiswitcha (są one umieszczone w dwóch rzędach). Zastosowanie tunera dwugłowicowego wymaga poprowadzenia dwóch przewodów TRISET-113 E1015 od multiswitcha do gniazda R694140. Umożliwi to jednoczesne oglądanie programu i nagrywanie innego. Na schemacie są trzy tunery jednogłowicowe i jeden dwugłowicowy.

Do wykonania okablowania użyto przewodów:
 • Triset-113 E1015 - telewizyjno-satelitarny do wewnątrz budynku,
 • Triset-113 PE E1017 - telewizyjno-satelitarny na zewnątrz,
 • CAMSET solo M6000 - koncentryczny pomiędzy modulatorem a kamerą.
Antena satelitarna aluminiowa 90 cm offset A-EKonwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBZłącze F TRS-9 NT PCT kompresyjne do kabli TRISET-113 Mocowanie drugiego konwertera Antena radiowa Dipol 1RUZ PM BAntena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitalZwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Kamera kolorowa zewnętrzna n-cam 210 + IR z reflekorem podczerwieniProfesjonalny wtyk kompresyjny BNC PCT na przewód CAMSETModulator telewizyjny Signal Digital Classic kanały 21-69 fonia 6,5 MHzGniazdo PCT-IECF-9 kompresyjne na TRISET-113Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalMultiswitch MSR-908 TERRA 9-wejściowy, 8-wyjściowy z aktywną naziemnąGniazdo końcowe Signal RTV-SAT + kanał zwrotnyBezprzewodowy splitter Clone+ <br />(do Cyfry+)Dodatkowa karta kliencka do splittera Clone+Dodatkowa karta kliencka do splittera Clone+Dodatkowa karta kliencka do splittera Clone+Dodatkowa karta kliencka do splittera Clone+
Na każdym TV można oglądać wszystkie programy naziemne, dowolny program satelitarny platformy
Canal+ oraz obraz z kamery analogowej

Mobilny odbiór TV satelitarnej - już nie tylko FTA.

Dla ceniących sobie możliwość oglądania ulubionych kanałów satelitarnych nie tylko w domowym zaciszu polecamy tuner satelitarny Opticum X550 A99436 z zewnętrznym zasilaczem 12 V. Jest to pierwszy na rynku odbiornik z możliwością zasilania 12 V, np. z gniazda zapalniczki samochodowej, wyposażony jednocześnie w czytnik kart oraz moduł warunkowego dostępu Common Interface.
Opticum X550 to bardzo atrakcyjny cenowo tuner z ogromnymi możliwościami. Oferuje doskonałą jakość obrazu High Definition, dekodowanie strumieni MPEG-4, złącza HDMI oraz USB, dzięki któremu możliwe jest nagrywanie materiałów wideo na zewnętrznym dysku twardym, np. A99400.
Tuner DVB-S/DVB-S2 OPTICUM HD X550
Tuner A99436 Opticum X550 cechuje elegancki wygląd oraz kompaktowe rozmiary
Podczas trwających obecnie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver mobilne zestawy są wykorzystywane przez kierowców ciężarówek podczas oczekiwania na odprawę celną, przerw weekendowych i wymuszonego przez tachograf odpoczynku.
Oczywiście należy skompletować zestaw do odbioru - czasza + konwerter. Do odbioru kanałów SD, również kodowanych, wystarczy precyzyjne ustawienie anteny A9535. Antenę cechuje łatwy montaż oraz poręczne, niewielkich rozmiarów opakowanie. W przypadku odbioru kanałów HD polecamy stosowanie czaszy o zdecydowanie większej średnicy.

Czy można wymienić obiektyw w kamerze sufitowej?

Kamery sufitowe sprzedawane są z wbudowanymi obiektywami - najczęściej 3,6 mm. W praktycznych zastosowaniach często zachodzi potrzeba wymiany tych obiektywów na inny. Przed zamówieniem obiektywu należy sprawdzić, jakie mocowanie ma obiektyw, który ma być wymieniony.
Kamery mogą być wyposażone w dwa rodzaje obiektywów - obiektywy o mocowaniu CS/C oraz obiektywy o mocowaniu CS-M o średnicy gwintu 13 mm. Obiektywy o mocowaniu CS są głównie przeznaczone do kamer boksowych (kamer bez obiektywu), ale wykorzystywane są także przy produkcji wysokiej jakości kamer sufitowych, np. kamery V-CAM 515 + IR M10751, natomiast obiektywy o mocowaniu CS-M są używane przede wszystkim w kamerach płytkowych, czyli w większości kamer sufitowych, jak np.: kamera V-CAM 412 M10744.
Obiektywy o mocowaniu CS/C
Obiektyw JENSEN 2.5 mm F F2.0
Obiektyw 8 mm
Obiektyw 12 mm
Obiektyw 2,5 mm F2.0
M2002
Obiektyw 8 mm F2.0
M2007
Obiektyw 12 mm F2.0
M2012
Obiektywy o mocowaniu CS-M
Obiektyw JENSEN 2.5mm MTV F2.0Obiektyw JENSEN 2.5mm MTV F2.0
Obiektyw JENSEN 8 mm MTV F2.0Obiektyw JENSEN 6 mm MTV F2.0
Obiektyw JENSEN 12 mm MTV F2.0Obiektyw JENSEN 12 mm MTV F2.0
Obiektyw 2,5 mm F2.0
M20025
Obiektyw 8 mm F2.0
M20061
Obiektyw 12 mm F2.0
M2013

Szybkozłącze do zasilania kamery i profesjonalny wtyk kompresyjny BNC.

Szybkozłącze S-55 E3511 wraz z kompresyjnym wtykiem BNC E8282 stanowią profesjonalny zestaw do instalacji kamery CCTV.
Szybkozłacze zapewnia szybkie i trwałe połączenie przewodu zasilającego kamerę. Aby zamontować wtyk należy odizolować przewody, wcisnąć w zaciski kablowe, dokręcić dwa wkręty wkrętakiem krzyżakowym lub płaskim.
Złącza BNC mogą być powodem wielu problemów przy wykonywaniu instalacji CCTV. Już w trakcie uruchamiania instalacji złej jakości złącza sprawiają wiele kłopotów ze względu na niepewne połączenie. Praca złączy na zewnątrz powoduje ich korozję i pogarsza jakość monitoringu. Również zmiany temperatury powodują rozszczelnienie się złączy i penetrację przez wodę.
Kompresyjne złącza BNC są przełomem w CCTV. Ich używanie świadczy o profesjonalizmie instalatora, ponieważ zapewniają niezawodne łącza dla transmisji sygnału.

Cechy wyróżniające kompresyjnych złączy BNC:
 • szerokie pasmo pracy do 2 GHz (!),
 • możliwość wielokrotnego odłączania kabla bez utraty jakości połączenia (zalecane nawet do urządzeń pomiarowych),
 • wodoszczelność połączenia złącza z kablem,
 • odporne na korozję - wykonane w całości z metali kolorowych i najwyższej jakości dielektryka,
 • bardzo małe tłumienie w całym paśmie pracy (dla pasma CCTV <0.1 dB),
 • znakomite dopasowanie do linii transmisyjnej w całym paśmie pracy (dla pasma CCTV VSWR<1.03),
 • bardzo prosty i szybki montaż - sposób zaciskania: kompresja wzdłużna,
 • poprawnie zaciśnięte złącze jest bardzo trudno zerwać z przewodu,
 • dedykowana zaciskarka E80077, umożliwiająca także montaż kompresyjnych złączy typu F.

Rozbudowa monitoringu szpitala na Tajwanie.

Funkcjonujący od dziesięciu lat szpital En-Zhu-Gong zdecydował się na wymianę istniejącego analogowego systemu dozoru wizyjnego, na nowoczesny bazujący na sieci IP.
Chciano w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo przebywających tam osób, czego dawny system nie mógł zapewnić. Z zarejestrowanych materiałów bardzo trudno było cokolwiek odczytać, przez co jego skuteczność nie była duża.
W celu zapewnienia prywatności pacjentom, kamery zamontowano na korytarzach i w pomieszczeniach obsługi pacjentów. Na ośmiu piętrach znalazły się 32 kamery ACM-1311 K1117. Ten model został wybrany, ponieważ wbudowany w nim oświetlacz IR umożliwia uzyskanie obrazu nawet w zupełnych ciemnościach. Cały system został zintegrowany systemem NVR Enterprise. Umożliwia to dalszą rozbudowę na pozostałych piętrach oraz stosowanie kamer megapikselowych.
Schemat monitoringu szpitala
Zrzuty ekranowe z programu NVR

Zaawansowany monitoring światowej sieci oddziałów tureckiego Ziraat Bank.

Ziraat Bank to instytucja finansowa posiadająca swoje przedstawicielstwa rozrzucone w 81 prowincjach w Turcji oraz filie oraz bankomaty na całym świecie - w sumie ponad 2000 oddziałów. Obrót dużą ilością gotówki powoduje wzrost zagrożenia napadu lub kradzieży. Ze względu na bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów, a także w ochronie przed oszustami, bank postanowił założyć system monitoringu w każdym z oddziałów.
System miał spełniać określone wymogi. Przede wszystkim jego rozległa i złożona infrastruktura wymagała od urządzeń niezawodności i stabilnej pracy. Łącza, które wykorzystuje bank, służą do komunikacji między oddziałami i nie mogą być zbytnio obciążone danymi z monitoringu. Pozostałe wymagania stawiane systemowi to: zdalny dostęp (poprzez oprogramowanie, jak również przeglądarkę internetową) do obrazu i nagrań, zdalna archiwizacja, tworzenie kont użytkowników o różnych uprawnieniach.
Główna siedziba Ziraat Bank w Turcji
Rozwiązaniem stawianych wymagań wobec systemu monitoringu były rejestratory ULTIMAX. Ponad 2000 sztuk rejestratorów serii 500 (M75040, M75080, M75160) i 700 (M77080, M77160) zostało zamontowanych w różnych oddziałach banku. Wykorzystano wersje 4, 8 i 16-kanałowe - w zależności od indywidualnych potrzeb monitorowanego obszaru.
Urządzenia rejestrują obraz z maksymalną rozdzielczością 4CIF, z prędkością do 25 kl./s, co oznacza, że nagrany przekaz jest płynny i pozwala na dokładne obserwowanie szczegółów w polu widzenia kamery (transakcje, przekazywanie dokumentów). Zoom cyfrowy ułatwia pracownikom ochrony szybkie rozpoznawanie zagrożeń.
Dzięki oprogramowaniu dedykowanemu do współpracy z rejestratorami możliwy jest zdalny podgląd, nagrywanie i archiwizowanie nagrań. Przesył danych odbywa się w kompresji H.264 - obecnie najbardziej wydajnej na rynku. Kopiowanie ustawień rejestratora, możliwość ich przenoszenia na inny, a także możliwość zdalnej konfiguracji bardzo ułatwiają administrowanie tak ogromnej sieci.
Podgląd obrazu możliwy jest też poprzez przeglądarkę internetową, co sprawia, że osoba posiadająca konto z odpowiednimi uprawnieniami może uzyskać dostęp do danych wizyjnych z dowolnego komputera na świecie.
Rejestratory ULTIMAX zaprojektowane zostały z myślą o pracy w sieci Internet. System zabezpieczeń i haseł reprezentuje najwyższy poziom i zapewnia bezpieczeństwo, co jest niezwykle istotne dla takiej instytucji, jaką jest Ziraat Bank.
Dział bezpieczeństwa Ziraat Bank bardzo pozytywnie ocenił zamontowany monitoring. Zamontowany system spełnił wszystkie wymagania klienta.

Warto stosować standardowe rozwiązania - szafa RACK.

W codziennej praktyce instalacyjnej coraz częściej stosowane są szafy typu RACK - 19", używane od wielu lat w profesjonalnej telekomunikacji, informatyce, systemach nagłaśniających i technice laboratoryjnej.
Estetyczne i funkcjonalne szafy RACK-owe są przeznaczone do montażu wszelakich urządzeń z obudową zaprojektowaną w standardzie 19" (482,6 mm). Jednostka "U" - 1,75 cala (44,45 mm) standaryzuje wysokość urządzeń mocowanych w 19" szafach typu RACK. Pojemność szaf jest związana z ich wysokością i jest określana za pomocą jednostek "U".
Szafy typu RACK są idealnym rozwiązaniem do instalacji stacji czołowych, switchy, komputerów, urządzeń optycznych. W szafie można także umieścić urządzenia nie będące w standardzie RACK-19", np. multiswitche, wzmacniacze RTV-SAT, modulatory, rejestratory. W tym celu najlepiej dokupić standardową półkę zapewniającą możliwość wentylacji.
Wymiary standardowej listwy pionowej w szafie typu RACK
(źrodło: Wikipedia)
Szafa RACK 19' 9U 450 mm wisząca
Szafa RACK 19' 12U 450 mm wisząca
Szafa RACK 19' 12U 600 mm wisząca
Szafa RACK 19" 9U
450 mm wisząca
R912020
Szafa RACK 19" 12U
450 mm wisząca
R912021
Szafa RACK 19" 12U
600 mm wisząca
R912022
Nazwa Szafa RACK 19"
9U 450 mm
wisząca
Szafa RACK 19" 12U 450 mm wisząca Szafa RACK 19" 12U 600 mm wisząca
Kod R912020 R912021 R912022
Szerokość wewnętrzna ["] 19 19 19
Wysokość wewnętrzna [U] 9 12 12
Szerokość zewnętrzna [mm] 600 600 600
Wysokość zewnętrzna [mm] 500 645 645
Głębokość zewnętrzna [mm] 450 450 600
Masa [kg] 24 30 32
Kolor Czarny
RAL9004
Czarny RAL9004 Czarny RAL9004
Drzwi: przednie: Przeszklone Przeszklone Przeszklone
boczne Stalowe,
zatrzaskowe
Stalowe, zatrzaskowe Stalowe, zatrzaskowe
tylnie: Stalowe stałe Stalowe stałe Stalowe stałe
Otwory na wentylator 120x120 120x120 120x120

 

Przykładowe urządzenia posiadające obudowy w standardzie RACK 19":
 • Switch Gigabit TP-Link TL-SG1016 16 portów (RACK 19') N29936,
 • Transformator video VIDEO TR-16 RACK M16716,
 • Jednostka centralna UC-380 do stacji czołowej MMH-3000 R81700,
 • Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy ULTIMAX-716 H.264 M77160,
 • Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy ULTIMAX-708 H.264 M77080,
 • Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy ULTIMAX-516 H.264 M75160,
 • Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy ULTIMAX-508 H.264 M75080,
 • Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-504 H.264 M75040,
 • Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy ULTIMAX-316 H.264 M73160,
 • Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy ULTIMAX-308 H.264 M73080,
 • Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-304 H.264 M73040.

Jeśli myślisz - domowe instalacje teletechniczne, a jesteś... - DIPOL na targach budowlanych w Rzeszowie, 12-14.03.2010.


Na targach W Rzeszowie przedstawimy koncepcję wykonywania instalacji teletechnicznych w budynkach.
Szerzej z koncepcją prezentowaną na targach można się zapoznać tutaj.
Dipol na targach budowlanych w Rzeszowie, 12-14.03.2010
Pisaliśmy w Informatorze:

Profesjonalne projektowanie instalacji multiswitchowej RTV/SAT - program SatNet 2.0.2. Projektowanie sieci przy pomocy kartki papieru i ołówka jest pracochłonne i niesie za sobą ryzyko pomyłki. Darmowe oprogramowanie firma TERRA - SatNet 2.0.2 - pozwala na zaprojektowanie instalacji wykorzystującej produkty tej marki. Program umożliwia: wykonanie projektu w formie graficznej...


Monitoring CCTV dla osiedli mieszkaniowych. Budowa takiego systemu w oparciu o rejestratory ULTIMAX jest idealnym rozwiązaniem. System składa się z kilku rejestratorów umieszczonych w wybranych budynkach, do których podłączone są kamery. Podział dużego systemu na mniejsze podsystemy znacznie upraszcza okablowanie. Sygnał z lokalnego rejestratora można przekazać do Centrum Monitoringu za pomocą sieci przewodowej lub przy użyciu dedykowanych punktów dostępowych do transmisji CCTV ULTIAIR...


Szybszy Internet - media konwertery ULTIMODE. Media konwertery ULTIMODE pozwalają na zmianę medium przewodzącego strumień danych ze standardowej skrętki STP/UTP na kabel światłowodowy i transfer danych do 1 Gb/s.
Proponowane media konwertery są w pełni kompatybilne ze standardami IEEE 802.3, IEEE 802.3u. Mają wbudowaną autodetekcję MDI/MDIX oraz automatycznie wykrywają i ustawiają prędkość i tryb transmisji danych. Działają z mechanizmem "store and forward", który sprawdza poprawność wszystkich danych odbieranych przez obliczanie sum kontrolnych....