Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 8/2010 (22.02.2010)

Vancouver ma Olimpiadę i bezpieczeństwo.

Igrzyska olimpijskie są bardzo ważnym wydarzeniem dla całego świata. Od organizatorów oczekuje się wspaniałego i niezakłóconego widowiska.
Bardzo istotnym elementem jest bezpieczeństwo zarówno sportowców, jak i widzów. Koszt zabezpieczenia tegorocznej Olimpiady wyniósł ponad 850 mln USD. Głównym elementem systemu bezpieczeństwa jest 900 kamer CCTV rozmieszczonych w wiosce olimpijskiej i na terenie miasta. Sprzęt w większości dostarczyła firma Panasonic. Zastosowano głównie zewnętrzne, wandaloodporne, kopułowe kamery IP WV–NW484S. Posiadają one przetwornik WDR 540 TVL (kolor) / 570 TVL (czarno-biały), co pozwala na dokładną obserwację przez całą dobę. Kamery zasilanie są przez PoE.
Kamery do monitoringu zostały wypożyczone na okres trwania Igrzysk. Po ich zakończeniu zostaną w większości zdemontowane. Powodem przyjęcia takiej koncepcji były z jednej strony koszty eksploatacji tak dużego systemu, a z drugiej protesty mieszkańców obawiających się zbytniej inwigilacji.
Zwykle wydarzenia sportowe, tej rangi co Olimpiada, przedstawiane są jako silny czynnik stymulujący rozwój regionu, w którym się odbywają. W przypadku Vancouver po raz pierwszy dało znać o sobie duże niezadowolenie mieszkańców z formuły organizacyjnej sportowego widowiska. Spora grupa mieszkańców uznała, że wydatki ponosi społeczeństwo, a z zysków korzystają prywatne firmy: głównie stacje telewizyjne, a także organizacje sportowe. Panuje przekonanie, że zyski regionalnych hotelarzy i restauratorów nie równoważą strat poniesionych na wymuszone inwestycje i niewygody mieszkańców narażonych na kontrole związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. 850 mln USD wydane na zabezpieczenie Olimpiady to kwota wystarczająca na zbudowanie kilku tysięcy mieszkań.
Vancouver ma Olimpiadę i bezpieczeństwo, ale po raz pierwszy spora grupa mieszkańców nie chciała ani jednego, ani drugiego.

Przygotowania do olimpiady
(źródło: www.cbc.ca)

Radiolinie na nietypowych masztach - gdzie to jest?

Z reguły anteny radiolinii wiesza się na wysokościach kilkudziesięciu metrów, tak aby fale radiowe nie były tłumione przez budynki i drzewa. Na zdjęciach poniżej anteny są zamocowane bardzo nisko, zaledwie kilka metrów nad ziemią.
Gdzie i dlaczego montuje się anteny radiolinii w ten sposób? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Radiolinie na nietypowych masztach - gdzie to jest? - Odpowiedź na końcu Informatora.

Jak dobrać elementy stacji czołowej?

Stacja czołowa firmy TERRA służy do redystrybucji programów telewizyjnych, zarówno satelitarnych, jak i naziemnych. Ponadto można za jej pomocą dystrybuować zmodulowane sygnały audio/video, np. z kamer lub DVD. Modulator każdego modułu można ustawić w paśmie 110-862 MHz (kanały S1-69). Dlatego po stronie abonenta wystarczy zwykły telewizor - nie potrzebne są żadne urządzenia pośredniczące. Stację czołową montuje się w szafach rackowych 19" w dużych instalacjach zbiorowych (powyżej 100 gniazd) oraz w hotelach i pensjonatach, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu przez klienta. Wkładki stacji czołowej posiadają modulatory jednowstęgowe umożliwiające pracę sąsiedniokanałową. Poziom wyjściowy wynosi 102 dBuV, co umożliwia podłączenie około 60 gniazd bez użycia dodatkowych wzmacniaczy. W przypadku większej liczby gniazd należy zastosować wzmacniacze kanałowe Alcad serii ZG (ZG-401, ZG-601, ZG-421).
Pierwszym krokiem w projektowaniu stacji jest wybór kanałów, które mają być dystrybuowane w sieci. Od ich liczby zależy liczba jednostek centralnych UC-380. Jedna jednostka umożliwia zamontowanie maksymalnie 8 wkładek. Jedna wkładka umożliwia dystrybucję jednego kanału.
Stacja może być konfigurowana w technologii Master - Slave, tzn. programy nadawane z tego samego transpondera mogą zostać rozkodowane w panelu RDC-313 R81710 QPSK/PAL ze złączem CI, a następnie wysłane jako sygnał MPEG-2 TS do tańszych paneli dekompresorów DM-313 R81712. Oszczędność jest więc podwójna: raz na tańszym panelu, dwa na modułach dostępu warunkowego (potrzebny jest tylko jeden). Za pomocą jednej wkładki RDC-313 i jednego modułu PowerCam Pro można zdekodować do 4 programów.

Szczegółowo to zagadnienie zostało omówione w Poradniku projektanta stacji czołowej MMH-3000 TERRA.

Na powyższym schemacie widać od lewej moduł RD-313C R81710, do którego jest doprowadzony sygnał z konwertera QUATRO. Panel RD-313C R81710 wysyła sygnały MPEG-2 TS do 3 dekompresorów DM-313.
Po prawej stronie zasilacza widoczne są cztery odbiorniki RD-313C R81710, pierwsze trzy z nich korzystają z sygnału z tej samej kombinacji polaryzacja-pasmo, dlatego zastosowano tutaj tzw. przelot. Ostatni z paneli korzysta z innej kombinacji polaryzacja-pasmo.

System RTV-SAT w domu wielorodzinnym - multiswitche TERRA.

Wymaganiem klienta było wykonanie instalacji RTV/SAT obejmującej możliwość odbioru programów telewizji naziemnej, stacji radiowych 88-108 MHz oraz dostęp do sygnału telewizji satelitarnej z dwóch satelitów: Hotbird i Astra.
Wykonania instalacji podjęła się firma TECH-SAT z Katowic.
W skład zestawu antenowego weszły: antena UHF ATX-55, VHF ATZ-5 oraz dookolna antena radiowa A0210. Do odbioru telewizji satelitarnej posłużyła aluminiowa czasza firmy Famamal A9662 oraz zestaw dwóch konwerterów Inverto QUATRO Red Extended A98257.
Wewnątrz budynku, w metalowej szafce TPR umieszczone zostały dwa elementy aktywne: wielowejściowy wzmacniacz kanałowy Telmor WWK-861 R89860 oraz multiswitch TERRA MSR-908 R70808. Firma TECH-SAT zadbała również o zabezpieczenie instalacji poprzez zastosowanie przeciwprzepięciowych bezpieczników Signal R48602 na wejściach urządzeń aktywnych.
Po wykonaniu instalacji nie stwierdzono żadnych problemów z działaniem urządzeń aktywnych oraz poziomami sygnałów na wszystkich gniazdach końcowych. Do każdego z gniazd doprowadzono dwa przewody z multiswitcha, zastosowanie multiswitcha R70808 z ośmioma wyjściami pozwala na umieszczenie w instalacji do czterech tunerów dwugłowicowych z dyskiem twardym.
Zestaw antenowy RTV/SAT
Multiswitch TERRA MSR-908 R70808 oraz wzmacniacz Telmor WWK-861 R89860

Buduj sieci z klocków - media konwertery ze slotem SFP.

W rozwiązaniach FTTH często zachodzi konieczność rozbudowy instalacji związana z podłączaniem nowych abonentów. W takiej sytuacji korzystnym rozwiązaniem są urządzenia ze slotami SFP.
Przykładem jest media konwerter ULTIMODE M-100G/SFP L1301 ze slotem SFP dla modułów optycznych obsługujących standard IEEE 802.3z 1000Base-FX. W przypadku rozbudowy ze zmianą topologii sieci - nawet pociągającej za sobą zmianę bilansu mocy toru optycznego - wystarczy wymienić tylko moduł SFP, nie zaś całe urządzenie.

SFP (ang. Small Form-Factor Pluggable) to moduł stosowany w telekomunikacji do konwersji i transmisji danych. Szeroko rozpowszechniony w urządzeniach takich jak: switche, routery i media konwertery. Moduły SFP (znane także pod nazwą Mini-GBIC) są projektowane do współpracy ze standardami sieci SONET, ATM, GigabitEthernet, czy sieci optycznych. Interface SFP został zestandaryzowany przez producentów w ramach porozumienia MSA (ang. Multi-Source Agreement). Interface został zaprojektowany jako następca GBIC, pozwalając na zagęszczenie portów w urządzeniu.
Media konwerter ULTIMODE M-100G/SFPModuł światłowodowy ULTIMODE SFP-203G - dwa włókna jednomodowe do 20 km.Moduł światłowodowy ULTIMODE SFP-203G - dwa włókna jednomodowe do 20 km.Media konwerter ULTIMODE M-100G/SFP
Konwerter z SFP
Media konwerter M-100G/SFP L1301 współpracuje z gigabitowymi modułami SFP:
Nazwa: SFP-023G SFP-2-3G SFP-203/5G SFP-205/3G
Kod: L1405 L1415 L1416 L1417
Typ światłowodu: wielomodowy
jednomodowy
Długość transmisji: 2 km
20 km
Prędkość transmisji: 1,25 Gb/s
1,25 Gb/s
Długość fali Tx/Rx 1310/1310 1310/1550 1550/1310
Typ złączy: 2x LC 2x LC 1x SC 1x SC

 

Monitoring bezprzewodowy - dobra praktyka cz. 1.

W monitoringu obiektów rozproszonych coraz częściej stosuje się transmisję bezprzewodową. Powodów jest kilka:
  • możliwość osiągnięcia większych odległości niż w przypadku kabla UTP,
  • szybka i tania instalacja w stosunku do instalacji kablowej,
  • odporność systemów cyfrowych na zakłócenia w transmisji bezprzewodowej.
Istnieje jednak też kilka problemów, na które trzeba zwrócić uwagę. Pierwszym jest przepustowość łącza w transmisji bezprzewodowej. Ponieważ w transmisji przewodowej jednocześnie przesyłane są dane w dwóch kierunkach (Full Duplex), łącze 100 Mb/s osiąga w praktyce szybkości 70 Mb/s w górę oraz 70 Mb/s w dół.
W łączach bezprzewodowych mamy do czynienia z transmisją "naprzemienną" (Half Duplex), przez co np. łącze 54 Mb/s osiąga w praktyce do 25 Mb/s w każdym kierunku. Jest to wartość maksymalna, która może być zmniejszona z powodu znacznej długości połączenia, słabej wzajemnej widoczności anten, pracy innych sieci WLAN na tym terenie oraz znaczących zakłóceń elektromagnetycznych. W teorii łącze 54 Mb/s umożliwia transmisję do 8 kamer dwumegapikselowych ULTICAM DS-852MF-E K1441, przy 12 kl./s i maksymalnej rozdzielczości.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KC
Punkt dostępowy ULTIAIR N2301
umożliwia przesyłanie strumieni wideo do 25 Mb/s
Złoty Medal na targach Alarm w 2009 r.
dla urządzeń ULTIAIR

Nowe rejestratory światowego potentata - HIKVISION/ULTIMAX.

Firma HIKVISION jest pionierem kompresji H.264. Została zaliczona do grupy 50 najbardziej obiecujących przedsięwziąć w zakresie zaawansowanych technologii w Chinach (ranking Deloitte). Firma DIPOL wprowadziła do swojej oferty najnowsze rejestratory DVR HIKVISION.
Rejestratory nowej generacji zostały oparte na niedawno opracowanej serii procesorów Texas Instruments wykorzystujących technologię DaVinci. Pozwala to na wyprzedzenie konkurencji na drodze rozwoju "inteligentnego oprogramowania". Możliwości nowych procesorów zwielokrotnią funkcjonalność rejestratorów, nowe aplikacje będą mogły być wgrywane wraz ze zmianą wersji oprogramowania.
Rejestratory HIKVISION znane były na rynku czeskim, polskim, słowackim i węgierskim pod marką ULTIMAX. Oprogramowanie do obsługi rejestratorów w sieci IP działa zarówno z rejestratorami starej, jak i nowej generacji, natomiast firmware DVR z nowej serii nie może być wgrany do starszych rejestratorów.

Nowe produkty, wprowadzane pod marką HIKVISION, podzielone zostały na trzy serie – 7300HI, 8100HDI i 8100HFI. Każda z nich przeznaczona jest do różnego rodzaju odbiorców: od małych sklepów, domów jednorodzinnych poprzez średnie przedsiębiorstwa do zaawansowanych systemów rozproszonego monitoringu magazynów, obiektów użytku publicznego, dużych przedsiębiorstw, monitoringu miast.
Rejestratory HIKVISION/ULTIMAX serii 7300 i 8100
Urządzenia posiadają wszystkie sprawdzone i przetestowane przez klientów funkcje:
  • kompresja H.264,
  • zmienny bitrate, prędkość i jakość nagrywana,
  • interfejs SATA,
  • możliwość podłączenia dysków o łącznej pojemności 16 TB,
  • możliwość zamontowania dodatkowych akcesoriów (m. in. nagrywarki),
  • obsługa myszką, pilotem, klawiaturą dedykowaną, przyciskami na panelu przednim.
Wśród wielu nowych zalet wymienić można:
  • przejrzyste menu graficzne wyświetlane w rozdzielczości 1280 x 1024,
  • nowy zewnętrzny design: USB na panelu przednim oraz przełącznik 'Jog dial',
  • stabilna praca,
  • nagrywanie z rozdzielczością D1 nawet w najprostszych modelach,
  • podgląd do 16 kanałów jednocześnie,
  • łatwa lokalizacja dowolnego momentu nagrań dzięki przedstawianiu zapisanego materiału na osi czasu,
  • doskonała praca w sieci Internet,
  • dedykowane wyjście wideo VGA - klarowny, ostry obraz,
  • solidnie i trwale wykonana obudowa, klawisze, akcesoria.
Przykładowy schemat podłączenia rejestratora HIKVISION/ULTIMAX
W ofercie znajdują się modele: czterokanałowy M74040, ośmiokanałowe M74080, M76080, M78080 oraz szesnastokanałowe M74160, M76160, M78160.

Problem z zasięgiem rozwiązany - wzmacniacz GSM.

Inwestor miał problemy z sygnałem GSM w całym trzykondygnacyjnym budynku wypoczynkowym Pokoje Pod Lasem w miejscowości Kościelisko. Budynek stoi w dolinie, sygnał wewnątrz budynku był bardzo słaby i często zanikał. Najważniejszym pomieszczeniem, w którym miał zostać wzmocniony sygnał GSM było biuro znajdujące się w piwnicy.
Wykonania instalacji podjęła się firma "Impuls" z Zakopanego. W instalacji został zastosowany wzmacniacz Signal GSM-1200 A6780, antena zewnętrzna ATK-10 850-960 A7015, uchwyt antenowy E8735C, antena wewnętrzna panelowa Trans-Data 7,5-10 A741020, rozgałęźnik dwudrożny A6812 oraz kabel Tri-Lan 240 E1171.
Wzmacniacz GSM został zainstalowany na strychu. Wewnętrzną antenę panelową zamontowano na belce więźby dachowej i skierowano w dół. Ze względu na bardzo niski poziom sygnału na zewnątrz budynku, jako antenę zewnętrzną wykorzystano antenę kierunkową ATK-10 A7015. Wszystkie elementy instalacji połączono kablem Tri-Lan 240 E1171. Instalatorzy wykorzystali skuteczne ekranowanie blaszanego dachu, co pozwoliło umieścić obie anteny w niewielkiej odległości. Aby wzmocnić sygnał w piwnicy wykorzystano rozgałęźnik dwudrożny oraz antenę wewnętrzną znajdującą się w zestawie.

Uzyskano pełny zasięg wszystkich sieci w całym budynku.
Antena GSM 10-elementowa ATK 10/850-960MHzUchwyt antenowy TV-Sat WG-5 ocynkowany 35cm x 110cmWzmacniacz (repeater) Signal GSM-1200Rozgałęźnik GSM dwudrożny Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KPV7,5/10
Ocena inwestora dotycząca efektu działania wzmacniacza i estetyki instalacji była bardzo wysoka.
Widok anteny zewnętrznej
A7015
Instalacja wzmacniacza A6780 oraz anteny wewnętrznej A741020
Widok wzmacniacza GSM Signal GSM-1200 A6780

Złącza typu N w instalacjach WLAN - instrukcja zaciskania.

Złącza stosowane do anten montowanych na zewnątrz budynków powinny posiadać odpowiednie zabezpieczenie przed wodą. Ma to fundamentalne znaczenie, gdyż odrobina wody, która wniknie w złącze spowoduje, że znaczna (nawet kilkadziesiąt procent) część mocy zostanie odprowadzona do ekranu, a więc zamieniona w ciepło.
W zasadzie do takich zastosowań nadaje się jedynie złącze typu N - zaprojektowane do militarnych zastosowań morskich. Złącze N E84130 zaprojektowane jest do pracy w zakresie częstotliwości do 6 GHz i dedykowane do połączenia z przewodem Tri-Lan 240 E1171 oraz H-155.

Najważniejszymi parametrami złącza, na które należy zwrócić uwagę, a są istotne dla transmisji, to:
  • Współczynnik Fali Stojącej (ang. VSWR = Voltage Standing Wave Ratio) określa jaka część mocy sygnału jest odbijana z powrotem do źródła sygnału (nadajnika). Wartość tego parametru nie powinna przekraczać WFS = 1,5, co odpowiada odbiciom ok. 4% mocy sygnału. W przypadku złączy N E84130 WFS wynosi 1,3.
  • Wielkość straty sygnału związaną z odbiciem można również określić za pomocą parametru nazywanego Tłumiennością Odbić (ang. RL = Return Loss), wyrażanego w decybelach (dB). Określa on dokładnie jaka część mocy sygnału wraca do źródła. Im wyższa wartość tego parametru, tym lepsze dopasowanie. Dla instalacji 2,4 GHz Tłumienność Odbić powinna być większa niż 15 dB. W przypadku połączenia z kablem Tri-Lan dopasowanie złączy N E84130 wynosi min. 18 dB.;
  • Tłumienie Wtrąceniowe (ang. IL = Insertion Loss) określa utratę mocy sygnału na skutek wstawienia w linię transmisyjną danego elementu. W przypadku złącza E84130 tłumienie to przy częstotliwości 2,4 GHz jest mniejsze niż 0,5 dB.
Złącza z tej serii znajdują zastosowanie zarówno w instalacjach 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Wypełniają lukę asortymentową pomiędzy tanimi i bardzo słabymi, a drogimi i markowymi złączami.
Wtyk N na przewodzie koncentrycznym Tri-Lan 240 - montaż
Wtyk N na przewodzie koncentrycznym Tri-Lan 240 - montaż

Grecja.

Radiolinie pokazane na zdjęciach służą do zapewnienia łączności pomiędzy wyspami, brak przeszkód powoduje, że kilkunastometrowe maszty zapewniają łączność.
Zestaw do podgrzewania wody, antena satelitarna i antena naziemna
zamontowana na obrotnicy to częsty widok na greckich domach
Pisaliśmy w Informatorze:

Monitoring stoiska kasowego. Generator obrazu transakcji fiskalnych FG-4 M1720, oraz sniffer portu RS-232 SNIF-42 M1721 służą do rozbudowy systemu monitoringu wizyjnego o dodatkowe funkcje związane z kontrolą transakcji fiskalnych. Przypadkowe (lub celowe) błędy można łatwo zlokalizować na archiwalnym nagraniu.
W obraz z kamery rejestrującej wydawanie towaru, wklejony jest tekst z drukarki fiskalnej. Naniesienie w jednym obrazie tych dwóch zdarzeń, jednoznacznie pozwala skontrolować prawidłowość całej transakcji.....

Media konwertery - światłowód w domu. Media konwertery serii ULTIMODE dzięki swoim zaletom - wysokiej wydajności, szybkiej transmisji i bezproblemowej instalacji są wykorzystywane przez ISP (ang. Internet Service Provider - dostawca Internetu) dla doprowadzania szerokopasmowego Internetu do użytkownika końcowego. Poniżej zamieszczono przykład wykorzystania media konwerterów ULTIMODE w systemach FTTC, FTTB i FTTH...
Media konwerter ULTIMODE M-403M - dwa włókna jednomodowe do 40 kmMedia konwerter ULTIMODE M-403M - dwa włókna jednomodowe do 40 kmMedia konwerter ULTIMODE M-403M - dwa włókna jednomodowe do 40 kmMedia konwerter ULTIMODE M-403M - dwa włókna jednomodowe do 40 km
Czym wzmacniać sygnał DVB-T? Dla wzmacniania sygnałów w dużych instalacjach antenowych wymagane są wzmacniacze kanałowe - dotyczy to również instalacji DVB-T.
Widmo sygnału DVB-T różni się jednak od widma pojedynczego kanału analogowego, co przedstawione zostało na poniższych rysunkach. Doskonale widać, przed jakim wyzwaniem staje wzmacniacz mający zwiększyć poziom sygnału DVB-T...