Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 6/2010 (8.02.2010)

"Always On, Always Connected."

Zasada: "Zawsze włączone, zawsze połączone" ("Always On, Always Connected") firmy Broadcom to nowe podejście do zarządzania domową elektroniką, zaawansowanymi funkcjami multimedialnymi, komunikacyjnymi, sterowaniem i automatyką w budynku. Firma Broadcom oferuje komponenty do nowej generacji urządzeń elektronicznych - dwa procesory wyprodukowane w technologii 40 nm oraz oprogramowanie zarządzające "Broadcom MediaxChange™".
Pierwszy z oferowanych procesorów - BCM11211 - służy do obsługi komunikacji, drugi - BCM11181 - obsługuje funkcje multimedialne. Rdzeń procesorów został zbudowany w architekturze RISC (Reduced Instruction Set Computers), co gwarantuje wysoką wydajność, a oprócz tego umożliwia operacje DSP (Digital Signal Processing).
To rozwiązanie daje możliwość wydajnego korzystania przez użytkownika końcowego z interfejsu graficznego, przeglądarek internetowych i zasobów multimedialnych. Dodatkowo procesor BCM11211 ma możliwość łączenia się z innymi urządzeniami przez Bluetooth, Wi-Fi czy GPS.
Ten zestaw komponentów umożliwia budowę urządzeń pozwalających zarządzać cyfrowym rejestratorem i monitoringiem domu, ustawieniami STB (Set-Top Box), telefonem VoIP (Voice over IP), prowadzić wideokonferencje w najwyższej rozdzielczości, czy przeglądać strony Internetowe.
Idea urządzenia została nazwana "Platformą Komunikacyjną Następnej Generacji" (ang. Next Generation Persona IP Communications Platform).
Pozycja rynkowa firmy Broadcom, lidera światowego rynku w zakresie układów scalonych typu SoC (System-on-a-chip), i przygotowane produkty dają szansę na powodzenie koncepcji Next Generation Persona IP Communications Platform.
Współczesne urządzenia do odtwarzania treści multimedialnych (telewizory, komputery, DVR, STB, sprzęt audio i telefony) muszą być połączone między sobą i podłączone do Internetu, ponieważ coraz większa ilość zasobów (teksty, dźwięk i filmy) jest dostępna w Sieci i ma charakter uniwersalny, to znaczy może być odtwarzana na wielu urządzeniach domowych (telewizor, komputer, odtwarzacz MP3, telefon).
Jednocześnie wzrasta znaczenie urządzeń z zakresu automatyki i sterowania nadzorujących ogrzewanie, sterujących wentylacją, otwieraniem drzwi, systemami alarmowymi i monitoringiem wizyjnym, czyli mówiąc w skrócie, funkcjonalnościami "inteligentnego domu". Również te urządzenia powinny mieć możliwość komunikowania się miedzy sobą i być dostępne poprzez Sieć.
Czynniki te generują potrzebę wprowadzenia systemów zarządzających domową elektroniką - wymianą treści i komunikacją z Internetem - dotyczy to zarówno urządzeń multimedialnych, jaki i tych z zakresu "inteligentnego domu".

Dla realizacji "Zawsze włączone, zawsze połączone" ("Always On, Always Connected") firma Broadcom proponuje koncepcję urządzenia integrującego w sobie zaawansowane funkcje multimedialne oraz komunikacyjne, umożliwiające przy tym sterowanie i monitorowanie różnych procesów automatyzacji w budynkach.
źródło: www.broadcom.com

Wieża telewizyjna na dachu hotelu.

Z reguły wieże telewizyjne budowane są jako oddzielne konstrukcje. Problemy z instalacjami zasilającymi nadajniki (transformatory, przewody doprowadzające prąd itp.) nie zachęcają do komercyjnego wykorzystywania terenu znajdującego się bezpośrednio pod wieżą.
Jednym z nielicznych wyjątków jest wieża widoczna na zdjęciu, zbudowana na dachu hotelu.
Tereny w mieście, w którym się znajduje są wyjątkowo drogie, nie ma tam wysokich budynków więc sama wieża nie musi być wysoka.
Gdzie znajduje się ta wieża? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Wieża telewizyjna na dachu hotelu - gdzie to jest? Odpowiedź na końcu Informatora.

Jak zrealizować odbiór platformy cyfrowej w całym domu za pomocą jednej karty abonenckiej?

Abonent, chcąc odbierać kanały platformy cyfrowej na kilku odbiornikach, ma następujące możliwości:
  • zakupić jedną kartę abonencką, jeden tuner z wyjściem przelotowym, modulator i przedłużacz pilota,
  • zakupić tyle kart abonenckich i tunerów ile ma odbiorników,
  • w przypadku: Cyfra+ (Polska), Digital+/Astra (Hiszpania), Canal Digitaal (Holandia), CanalSat (Francja), Meo (Portugalia), zakupić jedną kartę abonencką, tyle tunerów ile punktów odbioru oraz Clone+ i karty bezprzewodowe komunikujące się z Clone+.
W pierwszym przypadku abonent opłaca tylko jeden abonament. Ma możliwość odbioru dowolnego kanału na wszystkich telewizorach, lecz jednocześnie na wszystkich telewizorach może oglądać tylko ten sam kanał. W tym celu potrzebuje tylko jeden tuner satelitarny z wbudowanym modulatorem lub tuner satelitarny i modulator zewnętrzny. Aby istniała możliwość sterowania tunerem z dowolnego punktu odbioru, potrzebny jest przedłużacz pilota. Nadajnik umieszczamy tam, gdzie stoi tuner, a odbiorniki w każdym punkcie odbioru. Minusem jest oczywiście możliwość odbierania jednocześnie tylko tego samego kanału na wszystkich odbiornikach i tylko w jakości SD.
Konwerter satelitarny 0,3 dB Single Golden InterstarKonwerter satelitarny 0,3 dB Single Golden InterstarUchwyt drugiego konwertera FAMAVAL (prostokąt)Przełącznik DiSEqC 2.0 + Tone Burst  2/1 Golden InterstarSumator sygnałów TV/Sat DC-009 TerraTuner DVB FERGUSON FK-7900 UCIAntena radiowa Dipol 1RUZ PM BAntena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitalRozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalModulator MT47 TERRARozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalGniazdo PCT-IECF-9 kompresyjne na TRISET-113Modulator telewizyjny Signal Digital Classic kanały 21-69 fonia 6,5 MHzZłącze F TRS-9 NT PCT kompresyjne do kabli TRISET-113 Antena satelitarna 80 cm elegant offset ocynkowana malowana A-EGniazdo GAR-BG-DK-SAT natynkowe końcoweZłącze F TRS-9 NT PCT kompresyjne do kabli TRISET-113 Bezprzewodowy przedłużacz pilota 2079T/RBezprzewodowy przedłużacz pilota 2079T/RBezprzewodowy odbiornik pilota 2079TBezprzewodowy odbiornik pilota 2079TZwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75
Na każdym TV można oglądać wszystkie programy naziemne
oraz dowolny program satelitarny, ale wszędzie ten sam
W kolejnych wydaniach Informatora omówimy następne z wymienionych instalacji.

Multiswitchowa SMATV - magistralnie czy kaskadowo?

Wielu projektantów i instalatorów staje przed problemem wyboru topologii sieci dla zbiorczych instalacji dystrybuujących sygnał telewizji naziemnej oraz satelitarnej. Opcji jest kilka, a czynnikiem decydującym o wyborze winna być liczba oraz fizyczne rozłożenie gniazd abonenckich.
W przypadku budynków wielokondygnacyjnych, projektanci często decydowali się na system oparty na multiswitchach kaskadowych. Przemawia za tym prostota i łatwość wykonania tego typu sieci. Minusem tego rozwiązania jest ograniczona liczba gniazd sieci - szybko rosnący współczynnik szumów wraz ze wzrostem liczby urządzeń w kaskadzie oraz fakt, iż awaria jednego urządzenia może uniemożliwić odbiór użytkownikom całej sieci.
Tych wad pozbawiony jest system wykonany w topologii magistralnej.
Przykład rozwiązania opartego na magistrali kablowej i multiswitchach serii MSV firmy TERRA przedstawiono poniżej. W instalacji wydzielony jest tor główny, z którego za pomocą odgałęźników dzielony jest sygnał na poszczególne multiswitche. Podobnie jak w instalacji kaskadowej, jeden multiswitch odpowiedzialny jest za dystrybucję sygnału na jednej kondygnacji, z tą różnicą, że nie mamy tu do czynienia z przenoszeniem się pojedynczego punktu awarii na resztę sieci. Zamiana konkretnego multiswitcha na model z większą ilością wyjść w żaden sposób nie wpływa na pracę całego systemu.
Zbiorcza instalacja multiswitchowa na 80 gniazd oparta na urządzeniach serii MSV TERRA. Projekt wykonany w programie SatNet2.0. Zielone kolory w poszczególnych miejscach instalacji oznaczają zgodny z normami poziom sygnału satelitarnego oraz sygnału telewizji naziemnej.
Instalacja magistralna oparta o multiswitche TERRA posiada szereg zalet:
  • bogata oferta urządzeń TERRA MSV daje nieograniczone możliwości projektowe,
  • wykonywane są instalacje nawet na 1000 gniazd,
  • scentralizowane zasilanie - do 200 gniazd abonenckich z wykorzystaniem jednego gniazdka 230 V AC,
  • duża elastyczność instalacji - w dobie tunerów dwugłowicowych wymiana multiswitcha na model z większą ilością wyjść nie stanowi żadnego problemu i jest nieodczuwalna dla pozostałych użytkowników oraz nie wymaga przeprojektowania sieci,
  • pojedyncze punkty awarii nie przenoszą się na resztę sieci.
Topologia magistralna z wykorzystaniem multiswitchy MSV jest najbardziej uniwersalną i elastyczną metodą dystrybucji sygnałów TV/SAT.

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami:
- artykuł: "Projektowanie zbiorczych instalacji RTV/SAT w programie SatNet firmy TERRA",
- darmowy program do projektowania instalacji SatNet2.0
- poradnik w postaci prezentacji: Tutorial SatNet - 2,5 MB.

Jaką kamerę wybrać - 450TVL czy 550TVL?

Jednym z podstawowych problemów przy projektowaniu monitoringu jest dobranie odpowiedniej jakości obrazu. O jakości kamery decydują dwa parametry: rodzaj zastosowanego przetwornika oraz ilość linii. Na rynku najpopularniejszymi kamerami są kamery z przetwornikiem 1/3'' CCD firmy Sony z ilością linii 450 TVL lub 550 TVL.
Aby wykazać różnicę w obrazie pomiędzy kamerami z różną ilością linii zostały przeprowadzone testy z wykorzystaniem kamery u-cam 552 M11227 oraz kamery u-cam 442 M11223. Obydwie kamery są wyposażone w przetwornik firmy Sony 1/3'' Super HAD CCD II. Kamera u-cam 442 M11223 posiada 450TVL, natomiast kamera u-cam 552 M11227 posiada 550TVL. Kamery były testowane z wykorzystaniem obiektywu firmy TOKINA M2311; były skonfigurowane w ten sam sposób i pracowały w tych samych warunkach oświetleniowych.
Obraz z kamery
u-cam 552 (550TVL) M11227
Obraz z kamery
u-cam 442 (450TVL) M11223
Powiększenie 10 x
u-cam 552 (550TVL) M11227
Powiększenie 10 x
u-cam 442 (450TVL) M11223
Przy dziesięciokrotnym powiększeniu widać różnicę w obrazie pomiędzy kamerą posiadającą 550TVL i 450TV. Na obrazie z kamery posiadającej 550TVL można dojrzeć dużo więcej szczegółów, krawędzie są ostrzejsze. Przy wyborze kamery z 550TVL należy pamiętać o rejestratorze, który będzie w stanie rejestrować obraz w rozdzielczości 4CIF, zachowując wysoką jakość obrazu. Przykładem takiego rejestratora jest ULTIMAX 204 M72040.
Każdy obraz kamery analogowej składa się z tzw. półobrazów. Obszar matrycy w przetworniku dzielony jest na poziomie linie parzyste (2, 4, 6 ...) i nieparzyste (1, 3, 5 ...). W celu wytworzenia jednej klatki w takiej kamerze niezbędne jest dwukrotne przeskanowanie przetwornika - dla linii parzystych i nieparzystych. Ilość wszystkich linii określana jest w parametrach kamery. Przy szybkości transmisji 25 klatek/s, przy której obraz z kamery jest płynny, skanowanie musi odbywać się 50 razy na sekundę. Po każdym przeskanowaniu przetwornika tworzy się półobraz, który następnie składany jest w pełnowartościową klatkę. Rozdzielczość obrazu zależy od ilości linii, które jest w stanie przeskanować przetwornik.

Jak zbudować inteligentny system CCTV - Event handler.

Kamery ACTi umożliwiają stworzenie nowoczesnego systemu CCTV, charakteryzującego się zarówno wysoką jakością obrazu, jak i inteligentnymi reakcjami na zaprogramowane sytuacje.
Umożliwia to funkcja Event Handler, która jest interfejsem między zdarzeniami a regułami. Kiedy coś się dzieje w punkcie kamerowym: przechodzą ludzie, otwierają się drzwi, wybucha pożar, albo następuje zmiana parametrów oświetlenia - mamy do czynienia ze zdarzeniem. A do każdego zdarzenia można przyporządkować dowolną regułę, mogącą zmienić parametry pracy kamery lub wyzwolić wykonanie zaprogramowanej czynności. Dla przykładu: wykrycie ruchu w polu detekcji może spowodować zmianę rozdzielczości kamery i liczby klatek, natomiast przełączenie w tryb nocny może wyzwolić wysłanie zdjęcia na serwer FTP oraz zwiększyć kontrast obrazu. Dodatkowo, jedna kamera może sterować inną pod względem parametrów obrazu, czy nawet zmiany pozycji kamery PTZ.
Tak zaawansowane możliwości mogą jednak sprawić także sporo problemów na etapie konfiguracji. Z pomocą przychodzi krótki filmik pokazujący jak ustawić kamerę ACM8511 K1217, aby wysyłała filmy na serwer FTP zmieniając jednocześnie pozycję na wcześniej zdefiniowaną. Aby go obejrzeć wystarczy kliknąć TUTAJ.
Event handler
Event Handler - zaawansowana konfiguracja
kamery ACM8511Z K1217

W ciągu 12 miesięcy doszło do 4 włamań - monitoring garażu podziemnego.

Podziemne garaże stanowią stanowią łatwo dostępny teren dla złodziei. Standardowe zamki w bramach nie należą do najtrudniejszych do sforsowania. Problemem jest również słabe oświetlenie korytarzy.
W jednych ze wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, w ciągu 12 miesięcy doszło do 4 włamań - za każdym razem okradziono kilkanaście boksów garażowych. Dochodziło do aktów wandalizmu i napadów.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa w podziemnych garażach, mieszkańcy wspólnoty postanowili założyć monitoring.
Wymaganiem inwestora był zdalny dostęp do nagranego materiału i możliwość rozpoznawania twarzy i rejestracji samochodów.
Firma zajmująca się projektowaniem i wykonaniem instalacji CCTV zbudowała sieć monitoringu, która oparta została o rejestrator cyfrowy ULTIMAX 516 M75160, nagrywający obraz z rozdzielczością 4CIF z prędkością 12 kl./s dla każdego kanału. Obraz o takiej rozdzielczości pozwala na rozpoznanie twarzy osób oraz tablic rejestracyjnych pojazdów znajdujących się na obszarze monitorowanego obiektu.
Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy ULTIMAX-516 H.264Kamera kolorowa V-CAM 515 + IR w obudowie wandaloodpornejKamera kolorowa V-CAM 515 + IR w obudowie wandaloodpornejKamera kolorowa V-CAM 515 + IR w obudowie wandaloodpornejKamera kolorowa V-CAM 515 + IR w obudowie wandaloodpornejKamera kolorowa VF-515 IR/B z obiektywem o zmiennej ogniskowej 4-9mm oraz reflektorem podczerwieniKamera kolorowa V-CAM 515 + IR w obudowie wandaloodpornej
Schemat instalacji monitoringu
Na zewnątrz budynku, przy wjazdach oraz na korytarzach w garażu, ze względu na ryzyko uszkodzenia urządzeń, zastosowane zostały kamery z obudową wandaloodporną V-CAM 515 M10751.
Przy wejściach do klatek schodowych zainstalowano kamery kolorowe VF-515 IR/B z obiektywem o zmiennej ogniskowej 4-9 mm M11278. Wszystkie kamery zamontowane w obiekcie posiadają reflektor podczerwieni, dzięki temu obraz jest wyraźny nawet w miejscach o słabym oświetleniu.
Rejestrator umieszczono w jednym z zabezpieczonych, ogrzewanych pomieszczeń użytkowych w budynku. Lokalny provider zapewnił dostęp do sieci Internet z zewnętrznym adresem IP, dzięki czemu możliwy jest zdalny dostęp do nagrań i obrazu "na żywo".
Źródłem zasilania zarówno rejestratora, jak i kamer jest lokalna sieć elektryczna. Jednak, dodatkowo, rejestrator oraz kamery mające w polu widzenia wejście do pomieszczenia, w którym się znajduje rejestrator, podłączone są do urządzenia UPS - zanik napięcia nie spowoduje przerwania nagrywania.
Obraz z kamer umieszczonych na zewnątrz budynku jest nagrywany w sposób ciągły. Obraz z korytarzy nagrywany jest w sposób ciągły w nocy, w dzień nagrywanie jest wyzwalane poprzez detekcję ruchu.
Dodatkowo, w celu zniechęcenia potencjalnego wandala lub złodzieja, na klatkach i przy wejściach do budynku umieszczono napisy informujące o monitoringu.
Dzięki oprogramowaniu Klient ULTIMAX każdy z użytkowników garaży ma możliwość obejrzenia nagrań oraz obrazu z kamer pokazujących garaż zainteresowanego. Indywidualne ustawienia przywilejów każdego użytkownika pozwalają na taką konfigurację. Do obrazu z kamer zamontowanych na zewnątrz budynku dostęp mają także służby porządkowe (Policja, Straż Miejska).
Mieszkańcy są zadowoleni z pracy systemu. O jego skuteczności świadczyć może fakt, iż od czasu zamontowania (4 miesiące temu) nie miało miejsca żadne włamanie ani akt wandalizmu.

Transmisja bezprzewodowa szybsza niż Fast Ethernet.

Urządzenia obsługujące standard n podbijają rynek domowych urządzeń sieciowych. Duża popularnością cieszą się urządzenia N Lite firmy TP-Link, które umożliwiają transmisję z prędkością do 150 Mb/s przy wykorzystaniu tylko jednego toru transmisyjnego (urządzenia posiadają tylko jedną antenę).
Zalety domowej sieci opartej o urządzenia N Lite firmy TP-Link:
  • Możliwość szybkiej transmisji multimediów, jak i innych plików. Transmisja jest nawet 3-krotnie szybsza w porównaniu do standardu 802.11g - 54 Mb/s oraz 15-krotnie, w porównaniu do standardu 802.11b 11 Mb/s.;
  • Standard n jest kompatybilny wstecz, to znaczy obsługuje poprzednie standardy transmisji, dzięki czemu starsze laptopy posiadające karty sieciowe pracujące w standardzie b/g będą mogły podłączyć się do sieci.;
  • Prosta konfiguracja sieci dzięki funkcji QSS (Quick Secure Setup), która umożliwia szybkie dodawanie urządzeń bezprzewodowych do istniejącej sieci Wi-Fi opartej o urządzenia pracującej według standardu 802.11n.
Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN722N, 150Mb/s Punkt dostępowy TP-Link TL-WR740N z wbudowanym routerem 150Mb/s 802.11nKarta 802.11n  TP-Link USB TL-WN721N, 150Mb/sRouter TP-Link ADSL (Annex A) TD-8816
Schemat sieci domowej opartej na produktach TP-Link N-Lite
W powyższym schemacie wykorzystano:
Router TP-Link ADSL (Annex A) TD-8816
Urządzenie umożliwia dostęp do Internetu dzięki technice ADSL. Dane przekazywane są do routera z wbudowanym Access Pointem TL-WR740N N3252.
TP-Link TD-8816
N2906
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR740N z wbudowanym routerem 150Mb/s 802.11n
Dzięki routerowi możliwe jest podłączenie komputerów przy pomocy kabla ethernetowego lub bezprzewodowo według standardu 802.11n z transmisją o prędkości do 150 Mb/s.


TP-Link TL-WR740N
N3252
Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN722N, 150Mb/s
Karta sieciowa bezprzewodowa umożliwia podłączenie komputera do istniejącej sieci bezprzewodowej. Największą zaletą tej karty jest zewnętrzna, odłączana antenka, którą umożliwia transmisję na dużą odległość.


TP-Link TL-WN722N
N2922
Karta 802.11n  TP-Link USB TL-WN721N, 150Mb/s
Karta sieciowa bezprzewodowa umożliwia podłączenie komputera do istniejącej sieci bezprzewodowej. Karta ta doskonale nadaje się do komputerów stacjonarnych gdzie należy tylko podłączyć urządzenie, zainstalować sterowniki, by móc podłączyć się do istniejącej sieci bezprzewodowej.
TP-Link TL-WN721N
N2924

Kioto - Japonia.

Kioto położone na wyspie Honsiu zostało założone w 794 r. Przez dziewięć wieków miasto pełniło funkcję stolicy. Znajduje się tu ponad 1500 świątyń buddyjskich i około 200 shintoistycznych.
Miasto zostało doszczętnie zniszczone w "Wojnie Ōnin" w latach 1467-77. Ludność licząca pierwotnie 900 tys. osób w wyniku wojny zmalała do 40 tys. Z upadku zaczęło się dźwigać dopiero w połowie XVI w.
Kioto pozostało formalną stolicą Japonii aż do Restauracji Meiji w 1868, gdy zlikwidowano szogunat, a cesarz i rząd przenieśli się do Edo. Po zmianie nazwy Edo na Tokio ("Wschodnia Stolica"), Kioto było przez krótki czas znane jako Saikyō ("Zachodnia Stolica").
Pod koniec II wojny światowej Stany Zjednoczone rozważały zrzucenie na Kioto bomby atomowej, ostatecznie jednak miasto zostało usunięte z listy celów.
Kioto. Od lewej: Aleja bram torii w kaplicy Fushimi Inari. Gejsza w dzielnicy Gejsz - Gion. Mieniący się w słońcu Złoty Pawilon Kinkakuji (Rokuonji).
Pisaliśmy w Informatorze:

Nowoczesny system monitoringu akademików. Maisel SudParis jest organizacją, której główną misją jest zapewnienie zakwaterowania dla studentów dwóch prestiżowych uczelni francuskich: "Telecom SudParis" i "Telecom Ecole de Management", dawniej znanej jako Narodowy Instytut Telekomunikacji (INT). Kampus składa się z sześciu budynków, w których znajdują się pokoje jednoosobowe, studia, mieszkania, wspólne obszary, takie jak kuchnie, jadalnie, pralnie, sale konferencyjne...


Schemat systemu monitoringu IP w akademikach

Problemy z zasilaniem rejestratorów CCTV. Rejestratory powinny być podłączone do sieci trójprzewodowej jednofazowej TN-S (faza-zero-uziemienie). Jeśli sieć zasilająca nie posiada przewodu ochronnego PE (zwykle kolor żółto-zielony) podłączonego do bolca w gnieździe, rozwiązaniem jest uziemienie rejestratora. Wszelkie przeróbki sieci energetycznej, a także uziemienie powinna wykonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia, nie tylko ze względu na niebezpieczeństwo porażenia w trakcie tych czynności, ale przede wszystkim dlatego, że nie każda instalacja zerująca lub uziemienia jest skuteczna.

Rozbudowa sieci dostępu do Internetu. Brak okablowania między budynkami znacznie obniża funkcjonalność budynków biurowych, magazynowych, hoteli. Szybką, tanią i efektywną formą rozwiązania tego problemu jest instalacja bezprzewodowa. Na schemacie poniżej pokazano...


Spis tematów zawartych w Informatorach