Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 5/2010 (1.02.2010)

Systemy sztucznej inteligencji - przyszłość analizy obrazu.

Największym problemem związanym z analizą obrazu jest niepowtarzalność parametrów wejściowych. Obiekt nigdy nie jest tak samo oświetlony, pojawia się w różnych odległościach i pod innym kątem. Te i inne uwarunkowania znacznie utrudniają rozpoznanie obiektu, np.: tablicy rejestracyjnej samochodu, ludzkiej twarzy, itp.
Rozwiązaniem tego problemu są systemy sztucznej inteligencji, m.in. sztuczne sieci neuronowe. Sieci neuronowe są informatycznymi odpowiednikami systemu nerwowego człowieka, zbudowanego z elementarnych komórek zwanych neuronami. Ich zadaniem jest przyjmowanie, przetwarzanie i przekazywanie informacji. Sygnały wejściowe do komórek (neuronów) są doprowadzane za pośrednictwem "złączy" zwanych synapsami. Szczególną funkcjonalnością tych "złączy" jest możliwość ich "programowania", co pozwala na odpowiednie dobranie wielkości przekazywanego impulsu, w zależności od ważności sygnału.
W informatycznym modelu systemu nerwowego (sztuczne sieci neuronowe), w zależności od skomplikowania i złożoności przetwarzanego problemu, dobiera się odpowiedni model sieci: ilość neuronów, ilość warstw, rodzaj sieci (jednokierunkowa, rekurencyjna).
W celu zróżnicowania wpływu poszczególnych złączy (synaps) na przekazywaną między neuronami informację, wprowadza się wagi - współczynniki liczbowe, które podnoszą znaczenie pewnych impulsów, obniżając wagę innych. Istotą sztucznych sieci neuronowych jest możliwość nauki - modyfikacja wag przy użyciu funkcji matematycznych. Wraz ze wzrostem ilości "pętli uczących" (epok) wzrasta skuteczność programu w wykonywaniu powierzonego mu zadania.
W rozpoznawaniu obrazu pierwsze elementy sieci (warstwa wejściowa) przyjmują wartości zależne od parametrów obrazu (np. kolor piksela). Przetwarzając tę informację poprzez kolejne neurony, w warstwie wyjściowej otrzymujemy informację o podjętej przez program decyzji - np. rozpoznanie twarzy konkretnej osoby, czy numeru rejestracyjnego samochodu.
Ponieważ sztuczne sieci neuronowe są systemami rozbudowanymi, dobrze znoszą szum i nadają się do zastosowań z dużym poziomem szumu losowego, czyli różnego rodzaju zakłóceń.

Oprogramowania oparte na sieciach neuronowych znalazło między innymi zastosowanie w:
  • kartografii, geografii, geologii, astronomii i meteorologi - do analizy zdjęć satelitarnych i lotniczych;
  • medycynie - do analizy zdjęć rentgenowskich i obrazów mikroskopowych;
  • fizyce - do polepszanie jakości obrazów z eksperymentów;
  • biometrii - do klasyfikacji i identyfikacji na podstawie cech biologicznych;
  • bezpieczeństwie - do analizy obiektów w prześwietlanych bagażach, reakcji tłumu i poszczególnych osób;
  • nadzorze ruchu miejskiego i kontroli jakości produktów;
  • rozpoznawaniu znaków i obrazów - tablice rejestracyjne, podpisy, identyfikacja osób;
  • sterowaniu procesami na podstawie obrazu, monitorowaniu stanu osób i urządzeń, np. rozpoznawanie sytuacji awaryjnych.
Oprogramowanie oparte na sieciach neuronowych
pozwala, miedzy innymi, na analizę i ocenę zachowań tłumu

Dekapol - gdzie te anteny?

Dekapol to nazwa związku dziesięciu starożytnych miast. Powstał on po podboju Aleksandra Wielkiego (około roku 332 p.n.e.) pewnego bardzo ważnego strategicznie terytorium. Wtedy, dla utrwalenia wpływów w tym rejonie, powstały kolonie greckie, w których osiedlili się weterani z armii Aleksandra, a potem imigranci mówiący po grecku. Za panowania syryjskich Seleucydów (ok. 200 p.n.e.) miasta tego związku przeżywały największy rozkwit.
W roku 63 p.n.e. Pompejusz podbił tereny, na których znajdował się Dekapol, i te hellenistyczne miasta znalazły się pod protektoratem Rzymian. Podlegając Rzymowi musiały płacić podatki i posyłać mężczyzn do służby wojskowej, ale mogły bić własną monetę i zachować znaczną autonomię.
Część z miast, tak jak Gadara widoczna na zdjęciach poniżej, popadło w ruinę, (chociaż widoczne anteny TV świadczą, że odradza się tam życie), inne funkcjonują dalej. Dwa miasta z dawnego Dekapolu stały się stolicami współczesnych państw.

Które z miast dawnego Dekapolu zostały stolicami współczesnych państw? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Gadara - jedno z miast Dekapolu - to ruiny.
Starożytne budowle wykorzystywane są na bary i sklepiki - stąd widoczne na zdjęciach anteny.
Które z 10 miast Dekapolu zostały stolicami współczesnych państw? - Odpowiedź na końcu Informatora.

Złącza F- ważny element instalacji antenowej.

Każde, nawet najlepsze złącze, powoduje straty sygnału. W związku z tym, należy unikać nadmiaru połączeń w kanale transmisyjnym. Dobry producent złączy podaje dwa istotne parametry określające straty sygnału. Pierwszy z nich, tzw. Współczynnik Fali Stojącej, określa, jaka część mocy sygnału jest odbijana z powrotem do nadajnika. Typowa wartość nie powinna przekraczać 1,5 dB, co odpowiada odbiciom ok. 4% mocy sygnału. Drugi z nich, to tzw. straty wtrącenia, czyli tłumienie złącza - jego wartość nie powinna przekraczać 0,2 dB, czyli ok. 0,5% mocy sygnału. Złącza stosowane do anten montowanych na zewnątrz budynków powinny posiadać odpowiednie zabezpieczenie przed wodą. Odrobina wody, która wniknie w złącze spowoduje, że znaczna część mocy (nawet kilkadziesiąt procent) zostanie stracona.
Złącze Platinum E80274 zostało tak skonstruowane, że po zaciśnięciu staje się szczelne dla wody. W procesie zaciskania następuje obkurczenie (poprzez nasunięcie mosiężnej stożkowej tulei) elementu złącza z tworzywa sztucznego na płaszczu przewodu. Materiał, z którego zbudowana jest plastikowa tuleja, to chroniony patentem Delrin znanej z jakości swoich wyrobów firmy DuPont. Jest on odporny na promieniowanie UV, swoje właściwości fizyczne zachowuje zarówno w bardzo wysokich, jak i niskich temperaturach. Ponieważ części metalowe wykonane są z niklowanego mosiądzu, złącze jest całkowicie odporne na korozję.

Miernik z monitorem - instalacje satelitarne i kamery CCTV.

Miernik WS-6906 R10820 umożliwia szybkie ustawienie anteny satelitarnej. Wykorzystując wbudowany tuner satelitarny można sprawdzić na ekranie odbiór konkretnych kanałów FTA. Miernik jest szczególnie przydatny przy wykonywaniu instalacji multiswitchowych, pozwala na pomiar poziomu mocy sygnału, BER oraz C/N. Umożliwia to dobór odpowiednich urządzeń w trakcie projektowania (czaszy, konwerterów, wzmacniaczy i multiswitchy).
Podczas uruchamiania instalacji miernik umożliwia lokalizację ewentualnych problemów.
W przypadku dużych instalacji z multiswitchami wymagane jest stosowanie wielu stopni wzmacniania, co wprowadza do instalacji szum. Jak wiadomo, wzrost poziomu szumu wiąże się z pogorszeniem odstępu sygnału od szumu, co bezpośrednio przekłada się na BER. Wzrost BER powyżej 10-4 na gniazdku spowoduje utratę możliwości odbioru, ponieważ dekoder nie będzie w stanie przywrócić oryginalnego sygnału. Aby uzyskać poprawny odbiór, trzeba zapewnić BER na poziomie 10-8, na wyjściu z konwertera.

Wejście A/V w mierniku pozwala na podgląd kamer przy uruchamianiu instalacji CCTV, umożliwiając precyzyjny dobór ogniskowej i ostrości obiektywu.

Najważniejsze cechy wyróżniające:
  • Wyświetlacz 3,5" (8,9 cm) TFT LCD kolor;
  • Odbiór w kolorze obrazu oraz dźwięku kanałów FTA;
  • Pomiar dBm, BER;
  • W pełni kompatybilny z systemem DVB-S;
  • Obsługa DiSEqC 1.0, 1.1 oraz 22 kHz;
  • Wejście i wyjście A/V - możliwość podłączenia kamery - podgląd obrazu i podsłuch dźwięku;
  • Możliwość aktualizacji oprogramowania;
  • Akumulator litowo-jonowy 1.95 Ah;
  • Wyposażenie: futerał, ładowarka 230 V AC, ładowarka samochodowa 12 V DC, kabel USB/SERIAL, CD.
Miernik sygnału satelitarnego WS-6906 z wbudowanym tunerem DVB-S
Miernik z monitorem WS-6906
R10820

Jak łączyć sygnał SAT z sygnałem TV naziemnej?

Instalacje, w których jednym przewodem dystrybuowane są programy radiowe, telewizyjne naziemne oraz satelitarne, to obecnie najczęściej wybierany typ sieci. Najlepszym rozwiązaniem jest zsumowanie sygnałów z trzech źródeł już na wejściu instalacji. Pomimo tego, iż sygnały te rozprowadzane są na różnych częstotliwościach, do ich zsumowania nie można używać prostych rozgałęźników.
W przypadku małych instalacji indywidualnych obejmujących jedno lub dwa gniazda RTV/SAT R694100, najtańszym i najwygodniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie tzw. zwrotnic telewizyjno - satelitarnych. Umożliwiają one zsumowanie wyżej wymienionych sygnałów oraz zasilanie konwertera, a niektóre modele, takie jak R85310, również zasilanie przedwzmacniacza telewizji naziemnej.
Antena radiowa Dipol 3/RZ BAntena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitKonwerter satelitarny TWIN Opticum/Orton LTP-04H Premium 0.1dBAntena satelitarna stalowa 80 cm offset ocynkowana malowana A-EWzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-169 24dB ekranowanyZwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Rozgałęźnik - sumator TV/Sat RS-01/DCRozgałęźnik indukcyjny RI-2/1 FGniazdo końcowe Signal RTV-SAT
Schemat instalacji RTV/SAT z wykorzystaniem zwrotnic telewizyjno-satelitarnych R85310
Zaznaczyć należy, że zarówno konwerter, jak i przedwzmacniacz zasilane są z tunera satelitarnego. W przypadku braku konieczności zasilania przedwzmacniacza, skorzystać można z wysokiej klasy sumatora TERRA R85300. Istnieją również modele przeznaczone do montażu na maszcie: R85311 oraz R85312.
W większych instalacjach zbiorczych rozwiązaniem profesjonalnym i zarazem najprostszym jest wykorzystanie multiswitcha jako elementu sumującego sygnał z dwóch źródeł oraz rozsyłającego go do wielu gniazd (od kilku do kilkudziesięciu).

Transmisja obrazu z kilku kamer analogowych za pomocą jednego kabla.

Każdy z instalatorów chociaż raz spotkał się z problemem przesłania sygnału z kilku kamer analogowych za pomocą jednego kabla. Często wynika to z faktu, że na miejscu instalacji zamontowane jest okablowanie - może to być skrętka, kabel koncentryczny bądź włókno światłowodowe, jedno lub wielomodowe. Warto wykorzystać już położone okablowanie.

Rozwiązania oparte na jednym kablu:
  • kabel koncentryczny - w celu przesłania sygnału z 4 kamer przez jeden kabel koncentryczny należy zastosować modulator czterokanałowy Mixpol MDP-4S R95163, rozgałęźnik sygnału R-4 Signal R60104 oraz dwa demodulatory dwukanałowe Mixpol R87204.
  • Modulator MDP-4S został zaprojektowany do przesyłania poprzez instalację antenową 4 sygnałów A/V pochodzących z różnych źródeł. Zaletą rozwiązania jest możliwość przesłania zarówno obrazu, jak i dźwięku przez jeden kabel koncentryczny na odległość do 100 metrów.
Kamera kolorowa  sufitowa CX-412DKamera kolorowa  sufitowa CX-412DModulator telewizyjny 4 kanałowy Mixpol MDP-4S kanały 1-69Rozgałęźnik TV czterodrożny R-4 SignalCyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-104 H.264
Schemat zastosowania jednego kabla koncentrycznego do przesyłania sygnału z 4 kamer analogowych.
Maksymalna odległość przesyłu 100 m.
  • skrętka komputerowa - kolejnym rozwiązaniem może być zastosowanie skrętki komputerowej oraz nadajnika ATT-4 M16674 z odbiornikiem ART-4 M16675. W torze video urządzenie dopasowuje impedancję kabla koncentrycznego 75 Ω do impedancji skrętki 100 Ω oraz wzmacnia sygnał. Każdy sygnał wideo wykorzystuje jedną parę skrętki. Zaletą rozwiązania jest: niewygórowana cena oraz możliwość przesłania sygnału nawet na odległość 2 kilometrów (skrętka komputerowa 5 kat.).
Kamera kolorowa  sufitowa CX-412DTransformator video ATT-4 aktywny nadajnik Transformator video ATR-4 aktywny odbiornikCyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-104 H.264
Schemat zastosowania jednej skrętki komputerowej do przesyłania sygnału z 4 kamer analogowych.
Maksymalna odległość przesyłu 2 km.
  • włókno światłowodowe - przesyłanie sygnału z 4 kamer analogowych z wykorzystaniem jednego włókna światłowodowego jest możliwe dzięki wideo konwerterom czterokanałowym serii ULTIMODE. Przykładem kompletu wideo konwerterów (nadajnik + odbiornik) jest ULTIMODE V-204D L2421 współpracujący ze światłowodem jednomodowym, lub ULTIMODE V-024D L2402 współpracujący ze światłowodem wielomodowym. Dużą zaletą tego rozwiązania jest odporność na zakłócenia elektromagnetyczne oraz maksymalna odległość na jaką może zostać przesłany sygnał (dla światłowodów jednomodowych - 20 km, dla światłowodu wielomodowego - 2 km).
Kamera kolorowa  sufitowa CX-412DKamera kolorowa  sufitowa CX-412DWideo konwerter ULTIMODE V-204D jednomodowy - WDM, 4xwideo, 1xdaneWideo konwerter ULTIMODE V-204D jednomodowy - WDM, 4xwideo, 1xdaneCyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-104 H.264
Schemat zastosowania jednego włókna światłowodowego do przesyłania sygnału z 4 kamer analogowych.
Maksymalna odległość przesyłu 20 km.
Warto zwrócić uwagę, że systemy umożliwiające transmisję sygnałów analogowych za pomocą jednego kabla są rozwiązaniami ekonomicznymi, pozwalającymi zaoszczędzić na okablowaniu.

BABY TV - nowe zastosowanie kamer IP.

W szpitalu uniwersyteckim im. Carla Gustava Carusa w Dreźnie zainstalowano w sali dla noworodków kamery IP nakierowane na inkubatory. System nazwany Baby TV służy do utrzymania kontaktu między rodzicami i dzieckiem. W ten sposób matka z innej sali może podglądać i podsłuchiwać co dzieje się u jej potomka. Innym plusem jest to, że pielęgniarki nie muszą tak często kontrolować stanu dzieci, bo zajmują się tym rodzice. Warto też wspomnieć, że kamery podłączone do Internetu pozwalają na podgląd nawet z najodleglejszego miejsca na Ziemi.
Do budowy systemu użyto megapikselowych kamer IP firmy ACTi ACM-4201 K1514, dostarczających obraz o rozdzielczości 1,3 Mpix wraz z dźwiękiem.
Firma instalująca system, zakończyła już budowę podobnego w Berlinie, i ma w planach wykonanie instalacji w szpitalach całych Niemiec.
Instalacja kamery ACTi K1514 przy inkubatorze

HDMI po skrętce.

Extender HDMI na skrętkę kat. 5e H3601 marki Signal HD umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika telewizyjnego wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub 6.
Stosowanie Extendera HDMI na skrętkę kat. 5e H3601 jest polecane w następujących przypadkach:
  • położona już jest skrętka komputerowa,
  • ze względów ekonomicznych (skrętka jest dużo tańsza od przewodu HDMI,
  • względy montażowe wymuszają zastosowanie skrętki (przewód HDMI jest grubszy i sztywniejszy od skrętki),
  • instalacja jest jednorazowa i odzyskanie położonego przewodu jest niemożliwe.
Cechy wyróżniające:
  • Transmisja przy pomocy jednego przewodu 5e/6 kat.,
  • Transmisja danych z prędkością do 1,65 Gb/s,
  • Tryb obrazu 1080p,
  • Długość skrętki kat. 5e do 50 m.
Urządzanie doskonale nadaje się do podłączenia tunera satelitarnego, odtwarzacza DVD, komputera, czy konsoli do odbiornika oddalonego od urządzeń. Do telewizora należy doprowadzić tylko jedną skrętkę komputerową.
Schemat zastosowania Extendera HDMI H3601

Damaszek - stolica Syrii i Amman - stolica Jordanii

. Do grupy państw zwanych Dekapolem należały: Damaszek, Filadelfia (dzisiejszy Amman), Rafana, Scytopolis (dzisiejszy Bet Szean), Gadara, Hippos, Dion, Pella, Geraza (dzisiejszy Dżarasz), Kanata. Miasta leżą na terenie starożytnej Palestyny - strategicznym terenie, przez który od starożytności przemieszczały się wojska władców chcących zapanować nad Azją lub Afryką.
Trzy miasta Dekapolu. Od lewej Damaszek - Meczet Ummajadów,
Amman - widok z Cytadeli, Dżerasz - rzymskie ruiny.
Pisaliśmy w Informatorze:

Podział Internetu ADSL za pomocą urządzeń TP-LINK. Szybkim i prostym sposobem podzielenia sygnału Internetowego dostarczanego linią telefoniczną jest zastosowanie routera TD-W8901G N2902.
Urządzenie to posiada wbudowany modem ADSL kompatybilny z ADSL/ADSL2/ADSL2+, Access Point w standardzie IEEE802.11b/g oraz switch 4-portowy. Port WAN jest w postaci złącza RJ11 do podłączenia bezpośrednio do linii telefonicznej. Ważną zaletą TP-LINK TD-W8901G N2902 jest możliwość kształtowania ruchu QoS.....

Łącze zapasowe przy użyciu urządzeń marki ULTIAIR. Niezawodność połączenia jest jednym z podstawowych wymagań w systemach transmisyjnych. Najczęstszym powodem utraty łączności jest uszkodzenie modułów radiowych przez wyładowania elektromagnetyczne. Rozwiązaniem możne być stosowane zapasowego połączenia bezprzewodowego lub przewodowego, które uaktywni się z chwilą przerwania transmisji na głównym połączaniu...

Rejestratory ULTIMAX w inteligentnych budynkach. Dzięki wbudowanym wejściom alarmowym i wyjściom przekaźnikowym, rejestratory ULTIMAX mogą być częścią systemu inteligentnego budynku.

Do wejść alarmowych rejestratora można podpiąć systemy:
  • alarmowy (SSWiN);
  • przeciwpożarowy (PPOŻ);
  • kontroli dostępu (ACC);
  • obwody zasilające i sterujące innymi urządzeniami (napędu bramy, oświetlenia, domofonu, itd.).
Schemat podstawowej konfiguracji rejestratora ULTIMAX