Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 2/2010 (11.01.2010)

HDMI 1.4 - nowy standard transmisji multimediów.

Interfejs HDMI umożliwia transmisję nieskompresowanego sygnału wideo wysokiej rozdzielczości (high-definition) wraz z cyfrowym dźwiękiem przy użyciu jednego przewodu. Pozwala łączyć ze sobą odtwarzacze DVD, Blu-ray, konsole gier, komputery, monitory i telewizory cyfrowe. W nowoczesnych urządzeniach jest to następca starszych standardów analogowych (np.: S-Video, SCART, VGA) i cyfrowych (DVI).
Historia HDMI rozpoczęła się w 1998 roku, kiedy powstał zespół Digital Display Working Group (DDWG), który miał opracować interfejs służący do cyfrowego przesyłu danych. W roku 1999 stworzono DVI (Digital Visual Interface), rozwiązanie oparte na technologii Silicon Image. HDMI jest także dziełem firmy Silicon Image, która w roku 2000 założyła HDMI Working Group, w skład którego weszły: Hitachi, Matsushita Electric, Philips, Sony, Thomson i Toshiba.
Obecnie urządzenia multimedialne wyposażone są w złącza HDMI według standardu 1.3a, b bądź c, i umożliwiają transmisję progresywnego obrazu o rozdzielczość 2560 x 1600, jak i danych z prędkością do 10 Gb/s.
Nowy standard 1.4 umożliwi transfer obrazu o rozdzielczości 4096 x 2160, 24 Hz.
Dodatkowo standard 1.4 HDMI będzie posiadał takie mechanizmy jak:
  • Kanał Ethernet (Ethernet Channel - HEC)
Kanał Ethernet umożliwia szybką, dwukierunkową komunikację między siecią Internet a urządzeniem HDMI. Podłączone urządzenia mogą wysyłać i odbierać dane z prędkością do 100 Mb/s. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby prowadzenia oddzielnego kabla Ethernet do urządzeń HDMI, wystarczy tylko podłączyć odbiornik telewizyjny do Internetu.
Źródło: www.hdmi.org
  • Zwrotny kanał audio (Audio Return Channel)
Standard 1.4 HDMI dodaje zwrotny kanał audio, dzięki któremu zostanie ograniczona ilość kabli wychodzących z telewizora. Gdy telewizor posiada wbudowany tuner DVB-S, DVD; sygnał zostanie wysłany do zewnętrznego wzmacniacza audio poprzez kabel HDMI.
Źródło: www.hdmi.org
  • Wsparcie dla technologii 3D
Nowy standard określa wspólny format 3D dla urządzeń HDMI. Umożliwiać to będzie oglądanie obrazu 3D z konsol do gier, jak i innych aplikacji 3D.
  • Rozszerzona obsługa kolorów (Expanded Support For Color Spaces)
HDMI obsługuje kolorystykę zaprojektowaną specjalnie dla aparatów cyfrowych, umożliwiając dokładniejszy odbiór barw podczas przeglądania zdjęć cyfrowych. HDMI 1.4 będzie wspierać sYCC601, Adobe (R) RGB i Adobe (R) YCC601.
  • Mikro złącze HDMI typu D
Nowy standard HDMI przewiduje złącze mniejsze gabarytowo o 50% od obecnie używanych, dlatego może być wykorzystywany do transmisji obrazu z telefonu komórkowego, bądź innych urządzeń mobilnych.
Przyjęcie nowego standardu zapowiadane jest na 2010 rok.

Tytanowa kula w telewizji - gdzie to jest?

Budynki stacji telewizyjnych są fragmentem ich wizerunku marketingowego. W zamierzeniach inwestorów powinny budzić kontrowersje i zaciekawienie publiczności, bo to w efekcie przekłada się finalnie na zainteresowanie ofertą stacji.
Im inwestor bogatszy, a perspektywy rynku większe, tym budynek ciekawszy i bardziej okazały, liderem tej klasyfikacji jest chińska telewizja CCTV (China Central Television).
Właściciel budynku poniżej należy do liderów rynku w jednym z najbogatszych krajów Azji, dlatego mógł sobie pozwolić na ciekawy element w architekturze budynku - tytanową kulę o średnicy 32 m, w której zawarta jest restauracja i platforma widokowa. Dodatkową atrakcją jest położenie budynku - został on zbudowany na sztucznej wyspie.
Gdzie znajduje się budynek i kto jest jego właścicielem? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Tytanowa kula w telewizji - gdzie to jest? Odpowiedź na końcu Informatora.

Zbiorcze instalacje telewizyjne o zasięgu transmisji do 30 km - światłowody.

Transmisja sygnału telewizyjnego w instalacjach zbiorowych opartych o kable koncentryczne jest ograniczona obszarowo do okręgu o promieniu około 500 m. Wynika to z tłumienia kabli koncentrycznych.
W przypadku konieczności zwiększenia zasięgu instalacji, rozwiązaniem jest dystrybucja kablami światłowodowymi.
Dla inwestorów planujących wykonanie rozproszonej instalacji dystrybucji programów satelitarnych proponujemy jej budowę w oparciu o niezawodny sprzęt firmy TERRA.
Sygnał ze stacji czołowej MMH-3000 R81700 jest podawany przewodem koncentrycznym na wejście transmitera optycznego MOS-121B R81720B. Jest on konwertowany na postać optyczną i wysyłany światłowodem jednomodowym pracującym w oknie 1310 nm. Sygnał może zostać podzielony za pomocą splitera optycznego na kilka gałęzi.
Urządzeniem odbierającym sygnał optyczny i konwertującym go z powrotem na postać elektryczną jest węzeł światłowodowy R81726. Sygnał wyjściowy z węzła może być dzielony na wiele podsieci. Według producenta jedna podsieć może zawierać nawet do 1000 abonentów.
Rozbudowa instalacji w oparciu o światłowody pozwala na uzyskanie nowoczesnego szkieletu transmisyjnego, przy zachowaniu kryterium ekonomicznego (kable światłowodowe zbliżają się cenami do miedzianych kabli dystrybucyjnych). W stosunku do kabli koncentrycznych instalacja wymaga mniejszych nakładów na konserwację, jest bardziej odporna na zakłócenia i pozwala na przyłączenie do nowoczesnej miejskiej infrastruktury telekomunikacyjnej.
Jednostka centralna UC-380 do stacji czołowej MMH-3000Transmiter optyczny MOS-211B TERRAWęzeł optyczny OD-002 TERRAWęzeł optyczny OD-002 TERRAWęzeł optyczny OD-002 TERRARozgałęźnik TV trójdrożny R-3 Signal
Dystrybucja sygnału ze stacji czołowej z wykorzystaniem urządzeń optycznych

Modulatory - czym kierować się przy zakupie urządzenia?

Jak dobrać właściwy dla naszych potrzeb modulator tak, aby wydane pieniądze były jak najlepiej wykorzystane?
Porównamy trzy modele z różnych półek cenowych, o różnych funkcjach.
Modulator telewizyjny Signal Digital Classic kanały 21-69 fonia 6,5 MHz
Modulator MT47 TERRA
Modulator MT-30A Terra jednowstęgowy kanały 1-69 i S1-S38 D/K
Signal Digital Classic
R95176
Terra MT47 R871747
Terra MT-30A
R871731
model Signal Digital Classic Terra MT47 Terra MT-30A
kod R95176 R871747 R871731
zakres kanałów wyjściowych 21-69 6-12
S9-S17
21-69
1-12
S1-S38
21-69
maksymalny poziom sygnału na wyjściu 75 dBuV 85 dBuV 92 dBuV
standard wizji PAL D/K PAL B/G/D/K/H
/I/L/M/N/Australia
PAL D/K
zakres częstotliwości przenoszenia (przelot) 47-862 MHz 47 - 2150 MHz 47 - 862 MHz
cechy charakterystyczne wejście SCART, przelot SCART regulacja poziomu sygnału wyjściowego oraz poziomu wejściowego audio modulator
jednowstęgowy
Signal Digital Classic R95176 to atrakcyjny cenowo modulator do zastosowań domowych. W praktyce oznacza to, że spełnia on swoją rolę w instalacjach, takich jak dystrybucja zmodulowanego sygnału z tunera satelitarnego, DVD itp. do jednego, czy dwóch odbiorników telewizyjnych oddalonych od modulatora o maksymalnie kilkadziesiąt metrów.
Bardzo praktyczne jest zastosowanie złącza SCART dla wejścia sygnału niskiej częstotliwości oraz przelotu, dzięki czemu istnieje możliwość podłączenia jednego odbiornika TV popularnym przewodem Euro-Euro.
Wyższy poziom wyjściowy modulatorów marki Terra, w tym MT47 R871747, pozwala na zastosowanie ich w większych instalacjach. Polecane są do wprowadzania obrazu z kamer przemysłowych do instalacji antenowych, budowy instalacji rozprowadzających sygnały satelitarne opartych na zwykłych tunerach, gdzie zmodulowany sygnał docierać ma do większej liczby gniazd. Regulacja poziomu sygnału wyjściowego pozwala na dokładniejszą kompensację tłumienia elementów pasywnych wykorzystanych w sieci.
Modulatory z najwyższej półki, to seria urządzeń MT-30 (np. R871731). Do przenoszenia sygnału niskiej częstotliwości na częstotliwości RF wykorzystują modulację ze stłumioną wstęgą boczną VSB (Vestigial Side Band), dzięki czemu dystrybucja kolejnych sygnałów odbywać się może na kanałach sąsiednich. Jest to niemożliwe do osiągnięcia w tańszych modulatorach DSB.
Zyskujemy więc dwukrotnie większą przestrzeń kanałów, co w zbiorczych instalacjach dystrybuujących sygnał telewizyjny oraz zmodulowany sygnał z wielu kamer może okazać się kluczowe.

Obliczanie zasięgu transmisji przy wykorzystaniu urządzeń ULTIMODE.

Najważniejszym zadaniem podczas projektowania linii światłowodowej jest określenie maksymalnego zasięgu transmisji toru optycznego, czyli przeprowadzenie bilansu mocy linii światłowodowej.
Bilans mocy to zestawienie wartości mocy na wejściu toru optycznego, strat i wzmocnień sygnału w linii światłowodowej. Dzięki temu możliwe będzie optymalne dobranie parametrów urządzeń nadawczych i odbiorczych w celu zapewnienia poprawnej transmisji sygnału.
Do przykładowego toru optycznego zostały użyte urządzenia serii ULTIMODE - media konwertery ULTIMODE M-403M L11041.
Media konwerter ULTIMODE M-403M - dwa włókna jednomodowe do 40 kmMedia konwerter ULTIMODE M-403M - dwa włókna jednomodowe do 40 kmSwitch TP-Link TL-SF1008D 8 portów
Schemat zastosowania urządzeń optycznych ULTIMODE L11041
Posiadając podstawowe parametry urządzeń, jak moc nadajnika i czułość odbiornika, można obliczyć maksymalną odległość transmisji przez światłowód jednomodowy.
Niezbędne parametry do obliczeń:
Moc nadajnika (Pnad1 ... Pnad2)
-5 ....... 0 dBm
Czułość odbiornika (Podb1 ... Podb2)
-25 .... -7 dBm
Dodatkowe założenia:
  • Tłumienie toru światłowodowego na złączach i spoinach można w tym przypadku przyjąć na poziomie 1dB.;
  • Tłumienie jednostkowe włókna światłowodowego jednomodowego wynosi 0,33 - 0,42 dB/km dla długości fali 1310 nm, w zależności od zastosowanego włókna. Do obliczeń zostało przyjęte tłumienie 0,4 dB/km.;
  • Margines bezpieczeństwa został przyjęty na poziomie 5 dB.;
  • Sygnał optycznie w linii światłowodowej nie jest regenerowany.
Dla minimalnej mocy nadajnika odległość na jaką może zostać przesłany sygnał w II oknie transmisyjnym wynosi:
(Pnad1 - Podb1 - Pm - Ps)/0,4 = (-5 + 25 - 5 - 1)/0,4 = 35 km

Dla maksymalnej mocy nadajnika:
(Pnad2 - Podb1 - Pm - Ps)/0,4 = (0 + 25 - 5 - 1)/0,4 = 47,5 km
Przy podanych założeniach transmisja przez światłowód jednomodowy może przebiegać na odległość min. 35 km. Moc nadawania uwarunkowana jest od temperatury pracy oraz zjawiska starzenia się diody laserowej. W przypadku wszystkich urządzeń optycznych serii ULTIMODE czas życia diody laserowej (MTBF) wynosi minimalne 100 000 godzin, czyli ponad 11 lat.
Media konwertery serii ULTIMODE to niezawodne urządzenia pozwalające na przesyłanie sygnału Fast Ethernet w dwóch jednomodowych włóknach światłowodowych na dużą odległość - aż 40 km. Media konwerter posiada dwa złącza SC służące do nadawania (Tx) bądź odbierania sygnału (Rx). Sygnał optyczny jest transmitowany i odbierany w II oknie transmisyjnym - 1310 nm.

Monitoring kas - generator obrazu transakcji fiskalnych.

Bardzo ważnym elementem monitoringu sklepów, stacji benzynowych itp. jest monitorowanie miejsca, w którym odbywają się transakcje. Dzięki takiemu zapisowi można sprawdzić, czy wydany towar jest zgodny z tym na paragonie.
W celu ścisłego nadzoru stanowiska kasowego warto użyć generator transakcji fiskalnych FG-4 M1720, który informacje z kasy dodaje do sygnału wideo, przez co rejestrowane są zsynchronizowane dane wizualne oraz fiskalne. Pozwala to zapisać pełną informację o sprzedaży.
Generator współpracuje z protokołem POSNET oraz pochodnymi (Novitus, Innova), a także obsługuje drukarki w standardzie ELZAB.
Ponieważ komunikacja odbywa się przez port RS-485, aby połączyć generator do kasy z portem RS-232, należy dodatkowo użyć sniffera SNIF-42 M1721.
Generator obrazu transakcji fiskalnych FG-4
Sniffer portu RS-232 po RS-485 SNIF-42
Generator obrazu
transakcji fiskalnych FG-4
M1720
Sniffer portu RS-232
po RS-485
M1721
Obraz z kamery przez generator FG-4

Switch HDMI.

Switch HDMI H3131 marki Signal HD umożliwia podłączenie kilku urządzeń wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika telewizyjnego wyposażonego w złącze HDMI.
Wzmocniony sygnał można przesyłać kablem obsługującym standard HDMI 1.3b na odległość do 15 m.
Urządzanie doskonale nadaje się do podłączenia tunera satelitarnego, odtwarzacza DVD, komputera, czy konsoli do odbiornika telewizyjnego wyposażonego w małą ilość złączy HDMI.
Do telewizora należy doprowadzić tylko jeden kabel HDMI, co ułatwia instalację urządzenia, jak i poprawia wygląd instalacji telewizora zawieszonego na ścianie przy pomocy uchwytu LCD.
Wybór urządzenia, z którego sygnał ma zostać aktualnie wyświetlony na telewizorze dokonuje się za pomocą pilota do switcha HDMI.
Schemat zastosowania switcha HDMI H3131
Cechy wyróżniające:
  • obsługa standardu HDMI 1.3b,
  • obsługa 12-bitowego Deep Color,
  • transmisja danych z prędkością do 2,5 Gb/s,
  • tryb obrazu 1080p, maksymalna rozdzielczość 1920 x 1200,
  • pozłacane złącza,
  • pilot.

TP-Link &Windows 7.

Sterowniki do najnowszego systemu Windows 7 dla urządzeń marki TP-Link dostępne są na stronie producenta.

Fuji Sankei Building.

Główna siedziba Fuji-Sankei Communications. W budynku znajdują się studia Fuji Television. Budynek został posadowiony na sztucznej wyspie Odaiba. Początki Odaiba sięgają 1850 roku, kiedy w zatoce tokijskiej zbudowano 6 małych wysepek, na których posadowiono baterie dział dla obrony stolicy. Pod koniec XX wieku duże inwestycje doprowadziły do rozbudowy kompleksu wysepek i w efekcie już w latach 90-tych Odaiba liczyła 100 000 mieszkańców i wiele prestiżowych budynków związanych z przemysłem i turystyką.
Na zdjęciach od lewej: Fuji Sankei Building zaprojektowany przez Kenzo Tange, montaż tytanowej kuli i najokazalszy budynek będący własnością telewizji, czyli siedziba CCTV w Pekinie, rdza na ogrodzeniu budowy siedziby CCTV świadczy, że również w Chinach bywają problemy z szybkim skończeniem inwestycji.
Pisaliśmy w Informatorze:

Problem z zasięgiem? Rozwiązanie - Repeater GSM SIGNAL. Opis instalacji. Wymaganiem inwestora było wzmocnienie sygnału GSM dwóch operatorów w hali produkcyjnej w Krakowie.
Pomiary w miejscu instalacji wykazały bardzo słaby sygnał sieci komórkowych wewnątrz hali produkcyjnej. Natomiast na zewnątrz sygnał sieci był znacznie lepszy i umożliwiał bezproblemową rozmowę przez telefon komórkowy.
Ze względu na dużą powierzchnię hali produkcyjnej firma instalująca zdecydowała się na zastosowanie Wzmacniacza SIGNAL GSM-300 A6760 wraz z dwoma antenami wewnętrznymi GSM A6800.
Przesłanie jednym kablem dwóch sygnałów SAT - TWINSENDER. Częstym błędem popełnianym przy kablowaniu domów i mieszkań jest kładzenie dokładnie tylu kabli ile w danym momencie jest potrzebnych. Najczęściej od konwertera satelitarnego do tunera prowadzi się jeden kabel. W sytuacji, gdy jest potrzeba zastosowania tunera dwugłowicowego (z PVR) lub dołożenia drugiego tunera, pojawia się kłopot: jak w jednym kablu transmitować dwa niezależne sygnały satelitarne? Ratunkiem jest TWINSENDER R85260.

Kamera do sufitów podwieszanych - CAM 500 + IR M11255. W biurach, salach konferencyjnych, mieszkaniach prywatnych ważną rolę w doborze kamery, obok jej parametrów, gra wygląd kamery. Jeśli estetyka jest istotna, bezkonkurencyjne wydają się być kamery montowane w sufitach podwieszanych.
Ze względu na ich kształt i kolor pozostają niezauważone, a dodatkowo są łatwe w montażu.

Spis tematów zawartych w Informatorach