Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 3/2010 (18.01.2010)

Drgnęło w elektronice - CES 2010.

Targi CES (Consumer Electronics Show) w Las Vegas są barometrem koniunktury w elektronice konsumpcyjnej. Renoma największej imprezy wystawienniczej w zakresie elektroniki użytkowej, doskonała obsługa medialna i bogaty rynek amerykański zachęcają producentów, aby właśnie tam demonstrować nowości. To w Las Vegas, po raz pierwszy pokazano: magnetowid (VCR) w 1970 roku, kamerę (camcorder) - 1981, odtwarzacz CD - 1981, DVD - 1996, HDTV - 1998, Xbox - 2001, odtwarzacz Blu-ray - 2004. Ubiegłoroczne targi były zapowiedzią słabej koniunktury - niewiele nowości, stagnacja w liczbie stoisk. W tym roku liczba wystawców spadła o 200 (do 2500).
Czy było gorzej niż w ubiegłym roku? Zdecydowanie - nie. Tegoroczne nowości zapowiadają spore ożywienie. Motorem tych zmian powinny się stać technologia 3D i tablety.
Tablet - produkt wypełniający niszę miedzy komputerem a telewizorem, pozwalający na oglądanie filmów, czytanie książek i korzystanie z Internetu - zaprezentował między innymi Steve Ballmer - szef Microsoftu.
Funkcjonalnie tablet rozszerzy znacznie możliwości popularnych czytników e-book'ów. Informacja, że Amazon sprzedał w sezonie 2009 więcej e-book'ów niż tradycyjnych książek i znaczne zaawansowanie Google w przygotowanie elektronicznych wersji papierowych wydań, to dobra podbudowa dla rynku tabletów.
Fumio Ohtsubo - dyrektor firmy Panasonic zaprezentował dzięki wideokonferencji przeprowadzonej z Osaki
nowy zintegrowany kamkorder 3D. Urządzenie w cenie 21000 USD trafi do sprzedaży w kwietniu.
(źródło: www.panasonic.com)
Prawdziwym jednak przełomem może stać się technologia 3D. O ile w ubiegłym roku pojedyncze telewizory 3D przedstawiano jako ciekawostki bez zaplecza, o tyle tegoroczna prezentacja zaskoczyła mnogością aplikacji. Pokazano: telewizory 3D (Panasonic, Sony, LG, Samsung), kamkordery 3D (Panasonic), odtwarzacze Blu-ray 3D (Samsung), laptopy (MSI, Asus), konsole do gier (Sony).
Do nowości sprzętowych dochodzi zapowiedź uruchomienia transmisji programów 3D przez amerykańską platformę DirecTV we współpracy z firmą Panasonic (od czerwca) i zapowiedź transmisji z Mistrzostw Świata w piłce nożnej przez ESPN. Produkcję filmów 3D rozpocznie Samsung razem z Dreamworks i Sony z Discovery Channel - zapowiadane jest powstanie przynajmniej 20 filmów pełnometrażowych w 2010 roku.
Już dawno nie było tak efektownego debiutu nowej technologii, wydaje się, że sukces filmu Avatar może wygenerować u konsumentów potrzebę oglądania 3D w domu, a na to właśnie czekają producenci, ponieważ rozwiązania techniczne są już gotowe.

Warto zapoznać się z listą produktów nagrodzonych na CES w dziewięciu kategoriach - większość z nich będzie rynkowymi przebojami w tym roku. Nagrodę "Best in Show Award" otrzymał telewizor 3D Panasonic VT25. Panasonic przedstawił również największy telewizor plazmowy 3D na świecie, o przekątnej 152 cale i rozdzielczości matrycy 4096 x 2160 pikseli.
Zasada działania nowego kamkordera Panasonic
w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami 3D
(źródło: www.panasonic.com)
Największy TV 3D firmy Panasonic, czytnik e-book, laptop z przeźroczystym ekranem OLED firmy Samsung
(źródło: onet.pl)

"Ciekawie o antenach" - IX konkurs fotograficzny DIPOL-a.

Prace na tegoroczny konkurs będzie można nadsyłać od 1 czerwca, ale już teraz warto rozpocząć przygotowania. Temat konkursu jest wyzwaniem, które w pierwszej chwili wydaje się niemożliwe do spełnienia.
Co może być ciekawego w antenach? Zachęcamy do podjęcia zadania, które, oprócz poczucia estetyki, wymaga wyobraźni i dowcipu. Mamy nadzieję, że tak skromnie zdefiniowany temat uruchomi najgłębsze rezerwy talentu. Poniżej kilka zdjęć z ubiegłorocznego Konkursu.

Regulamin konkursu "Ciekawie o antenach"
Kozia w antenach
Dominik Zawadzki
Farma
Elżbieta Horszczaruk
Fachowcy
Lidia Miler
Kontakt
Mariusz Sarzyński
Okno na świat 1
Barbara Czopek
Anteny w barwach tęczy
Andrzej Car

Monitorowanie i zarządzanie rozległą siecią telewizyjną - węzeł optyczny Terra OD-120.

Jeśli sygnał telewizyjny przesyłany jest na odległości kilkudziesięciu kilometrów - do wielu miejsc, trzeba zapewnić zdalne sterowanie i nadzór nad pracą węzłów optycznych.
Problem ten rozwiązuje węzeł optyczny Terra OD-120 R81724. Monitorowanie i zdalne zarządzanie pracą węzła odbywa się przez sieć Ethernet (w szczególności Internet) przy wykorzystaniu protokołu SNMP v2c.

Darmowe oprogramowanie sterujące OD Explorer umożliwia pomiar temperatury urządzenia oraz regulację:
  • wejściowej mocy optycznej,
  • poziomu wyjściowego sygnału RF,
  • tłumienia wbudowanych tłumików lub włączenie AGC (Automatic Gain Control),
  • poziomu sygnału (optycznego i RF) aktywującego alarm.
Oprócz tego węzeł optyczny może spełniać dodatkowe funkcje w sieci teletechnicznej budynku wykorzystując sieć Ethernet:
  • śledzić stan obwodu alarmowego (np. zabezpieczenia drzwi szafy sprzętowej),
  • monitorować pracę UPS-ów,
  • resetować urządzenia poprzez odłączenie napięcia zasilania.
Węzeł optyczny OD-120 może współpracować między innymi ze stacją czołową MMH-3000 R81700. Sygnał ze stacji czołowej MMH-3000 jest konwertowany na postać optyczną za pomocą transmitera MOS-211B R81720B i wysyłany światłowodem do węzła OD-120, którego zadaniem jest konwersja sygnału optycznego przesyłanego światłowodem na sygnał elektryczny i przesłanie go przewodem koncentrycznym.
Odbiornik jest przeznaczony do odbioru sygnału optycznego o długości fali od 1100 do 1600 nm i poziomie sygnału od -7 do 2 dBm. Węzeł pracuje w standardowym paśmie 47-862 MHz.
Węzeł optyczny OD-120 TERRA
Węzeł optyczny OD-120 TERRA
R81724

Projektowanie instalacji multiswitchowej na 128 gniazd.

Instalacja licząca ponad 100 gniazd stanowi poważne wyzwanie zarówno dla projektantów, jak i instalatorów. Do jej prawidłowego funkcjonowania konieczne jest wykonanie projektu wraz z obliczeniem, istotne jest użycie wysokiej jakości sprzętu posiadającego deklarowane parametry. Wszystkie te kryteria łatwo spełnić stosując rozwiązania proponowane przez firmę TERRA, dostarczającą pełną gamę urządzeń, a także oprogramowanie do projektowania instalacji.
W pierwszym etapie należy przyjąć schemat ideowy instalacji. Dla przykładu wybierzmy rozwiązanie pozwalające na doprowadzenie sygnału z dwóch satelitów do ośmiu klatek z 16 mieszkaniami. Sieć opiera się na multiswitchach MSV-916 R70866 oraz wzmacniaczach SA-901 R70901.
Schemat ideowy sieci RTV/SAT
w dużym budynku mieszkalnym
Cała sieć podzielona została na 2 duże podsieci przy pomocy rozgałęźnika SS-904 R70523. Wszystkie urządzenia w podsieciach zasilane są ze wzmacniacza SA-901 R70901 po liniach H. Każda klatka posiada swój multiswitch MSV-916 R70866 poprzedzony odgałęźnikiem. Zastosowano odgałęźniki o różnym stopniu tłumienia dla częściowego wyrównania poziomów sygnału w poszczególnych klatkach. Ze względu na występowanie długich odcinków kablowych konieczne jest wykorzystanie funkcji korekcji charakterystyki kabla we wzmacniaczach SA-901.
Fragment projektu sieci w programie SatNet 2.0
Do wyliczania bilansu tłumienia sieci oraz poziomów sygnału na gniazdach końcowych polecamy darmową aplikację SatNet 2.0. Do pobrania z serwera FTP firmy DIPOL. Wielokrotnie przytaczany przez nas program inżynierów TERRY pozwala na błyskawicznie stworzenie projektu opartego na urządzeniach tej renomowanej marki.
Dla tych co lubią prezentacje został przygotowany Tutorial SatNet (2,55 MB), szybki samouczek programu SatNet.

Precyzyjna kamera Dzień/Noc, ze strefami prywatności i detekcją ruchu.

Często w kamerach Dzień/Noc pojawia się problem, że kamera ustawiona w pobliżu punktowo oświetlonego miejsca nie przełącza się w tryb czarno-biały, obraz z kamery jest zaśnieżony i uniemożliwia zidentyfikowanie osób. Zjawisko to występuje przy monitoringu jasno oświetlonych witryn sklepowych, czy fragmentów ulic z silnym oświetleniem.
Nowa kamera u-cam 552 M11227 to produkt najwyższej jakości. Dzięki zastosowaniu przetwornika Super HAD CCD II firmy Sony o wysokiej czułości obraz nawet w trudnych sytuacja oświetleniowych jest bardzo dobrej jakości. Urządzenie prawidłowo odzwierciedla kolory, krawędzie są ostre i nie ma efektu śnieżenia.
Kamera posiada menu OSD, dzięki czemu można precyzyjnie dostosować obraz do warunków pracy. W menu można konfigurować między innymi automatyczną kontrolę wzmocnienia, kompensację światła wstecznego, balans bieli, strefy prywatności, czy detekcję ruchu. Dodatkowo precyzyjnie można określić przełączanie się kamery z trybu kolorowego na czarno-biały.
Kamera posiada bardzo dobre parametry, dlatego warto pamiętać o wybraniu obiektywu, który utworzy na przetworniku ostry i niezniekształcony obraz. Z oferty firmy DIPOL polecamy najwyższej jakości obiektywy Tokina.
Kamera kolorowa u-cam 552Kamera kolorowa u-cam 552
Obiektyw Tokina 3-8,2 mm F0,98 z korekcją IRObiektyw Tokina 3-8,2 mm F0,98 z korekcją IR
Kamera u-cam 552
M11227
Obiektyw Tokina
M2311
Prezentacja działania funkcji "strefa prywatności" na obrazie z kamery u-cam 552 M11227
z obiektywem Tokina M2311. Po prawej menu OSD kamery u-cam 552.

Monitoring w fabryce Arcelor Mittal.

Arcelor Mittal jest największym na świecie producentem stali. Fabryka zlokalizowana w Rumunii zabezpieczona jest systemem monitoringu wizyjnego składającego się z trzech serwerów czterokanałowych ACTi ACD-2200 K2118, czterech serwerów SED-2140T K2114, charakteryzujących się rozszerzonym temperaturowym zakresem pracy, oraz ośmiu kamer ACD-1431 K1118, czyli zewnętrznych kamer z reflektorem IR. 26 kanałów sterowane jest ze scentralizowanego punktu obsługi i zarządzania. Ponieważ system składa się z kilku rozproszonych obiektów o odległościach do 10 km, do transmisji sygnału zastosowano łącza światłowodowe.
Serwer wideo SED-2140T ACTiSerwer wideo ACTi ACD-2200 4 kan. + audio MPEG-4Kamera IP stacjonarna ACTi IR ACM-1431
Schemat systemu monitoringu

Obraz HD na wielu odbiornikach?

Splitter HDMI 1x4 H3214 marki Signal HD umożliwia rozprowadzenie sygnału HD do czterech odbiorników telewizyjnych jednocześnie. Produkt ten posiada zdolność buforowania i wzmacniania sygnału. Wzmocniony sygnał można przesyłać kablem obsługującym standard HDMI 1.3b na odległość do 15 m.
Splitter doskonale nadaje się do sklepów prezentujących telewizory HD, DVD, sklepów wielkopowierzchniowych z prezentacją oferty w rozdzielczości HD, jak i do sal konferencyjnych, gdzie potrzebne jest rozdzielenie sygnału z komputerów na kilka telewizorów.
Splitter Signal HDMI 1x4
Splitter Signal HDMI 1x4
H3214
Cechy wyróżniające:
  • Łatwa instalacja,
  • Rozprowadzenie sygnału do 4 telewizorów,
  • Obsługa standardu HDMI 1.3b,
  • Obsługa HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection),
  • Obsługa kompresji dźwięku DTS Digital, Dolby Digital, DTS-HD, Dolby True HD,
  • Obsługa 12-bitowego Deep Color (wszystkie kanały 36 bit),
  • Transmisja danych z prędkością 2,25 Gb/s/225 MHz na kanał (wszystkie kanały 6,75 Gb/s),
  • Tryb obrazu 1080p, maksymalna rozdzielczość 1920 x 1200,
  • Pozłacane złącza.
Urządzenie doskonale nadaje się do podłączenia sprzętu HD (tunera satelitarnego, odtwarzacza DVD, komputera, konsoli), do wielu odbiorników telewizyjnych wyposażonych w złącza HDMI.
Firma DIPOL aktualnie oferuje następujące urządzenia i akcesoria HDMI marki Signal HD:
  • Splitter Signal HDMI 1x4 H3214,
  • Splitter Signal HDMI 1x8 H3218,
  • Switch Signal HDMI 3x1 H3131,
  • Switch-splitter Signal HDMI 2x4 H3324,
  • Extender HDMI na skrętkę kat. 5e/6 H3601,
  • Przewód HDMI 1,8 m 30AWG H1021,
  • Przewód HDMI 3 m 30AWG H1031,
  • Przewód HDMI 5 m 30AWG H1051,
  • Przewód HDMI 7 m 28AWG H1072,
  • Przewód HDMI 10 m 28AWG H1102,
  • Przewód HDMI 15 m 26AWG H1153.

Uchwyt do TV - obrotowy, pochylny.

Uchwyt DP108S E9624 został zaprojektowany w celu umożliwienia zawieszenia na pionowej ścianie nowoczesnego „cienkiego” telewizora LCD (Plazma). Maksymalna nośność uchwytu to 45 kg. Uchwyt umożliwia łatwą, bez użycia narzędzi, regulację pochylenia panelu w granicach 15 stopni. Dodatkowo możemy obracać uchwytem do 40 stopni oraz regulować płynnie odległość od ściany. Uchwyt DP108S posiada dodatkowe śruby bezpieczeństwa, zabezpieczające monitor przez zdjęciem go ze ściany.
Uchwyt TV LCD/Plazma 23-37 cali ścienny, pochylny, obrotowy DP108S

Firma DIPOL zaprasza na kursy dla instalatorów.

W sesji wiosennej (luty-marzec) odbędą się one w Warszawie, Łodzi, Sandomierzu, Wrocławiu i Krakowie.

Przedstawione zostaną trzy tematy:
  • Wzmacniacze GSM Signal - jak poprawić odbiór sygnału GSM, DCS, UMTS w budynkach. ULTIAIR - Techniki bezprzewodowe WLAN w systemach CCTV IP.
  • Projektowanie instalacji satelitarnych w oparciu o multiswitche najnowszej generacji TERRA. Technika światłowodowa w instalacjach SMATV.
  • ULTISYSTEM - integracja modułowa rejestratorów, kamer IP i megapikselowych w nowoczesnym systemie monitoringu. Technika światłowodowa w instalacjach CCTV.
Szczegóły o kursach tutaj.
Pisaliśmy w Informatorze:

Megapikselowy monitoring ACTi w Krakowie. Plac Nowy jest miejscem często odwiedzanym przez turystów z całego świata oraz bardzo modnym miejscem spotkań towarzyskich. Popularność ta miewa czasami mniej przyjemne oblicze, ponieważ zdarzają się w tym miejscu częste przypadki łamania prawa. Mając to na uwadze spółka zarządzająca terenem Placu Nowego podjęła decyzję o montażu kamer przemysłowych. Prace instalacyjne zlecono firmie „SCAZI” z Krakowa....
Szybszy Internet - media konwertery ULTIMODE. Media konwertery ULTIMODE pozwalają na zmianę medium przewodzącego strumień danych ze standardowej skrętki STP/UTP na kabel światłowodowy i transfer danych do 1 Gb/s.
Proponowane media konwertery są w pełni kompatybilne ze standardami IEEE 802.3, IEEE 802.3u. Mają wbudowaną autodetekcję MDI/MDIX oraz automatycznie wykrywają i ustawiają prędkość i tryb transmisji danych. Działają z mechanizmem "store and forward", który sprawdza poprawność wszystkich danych odbieranych przez obliczanie sum kontrolnych....


Multimedialny dom w oparciu o przyszłościowy standard 802.11n. Multimedialny dom w oparciu o przyszłościowy standard 802.11n. Standard 802.11n pozwala na transfer do 300 Mbit/s i znakomicie nadaje się do przesyłania dźwięku, obrazu i innych multimediów domowych. Przesyłanie muzyki bądź filmu do laptopa połączonego bezprzewodowo może trwać znacznie krócej, niż przesłanie tego samego pliku przy pomocy połączenia kablowego "Fast Ethernet".
Urządzenia 802.11n są zgodne ze starszymi standardami. Można więc w sieci obsługiwanej przez router w standardzie 802.11n używać urządzenia posiadające karty bezprzewodowe 802.11b oraz 802.11g. Wszystkie urządzenia firmy TP-LINK pracujące w standardzie "n" są zgodne z draftem 2.0.

Oferta TP-Link