Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 1/2010 (4.01.2010)
100 Mb/s za 100 USD - DOCSIS 3.0. Optimum Online Ultra to usługa dostępu do Internetu oferowana na terenie Nowego Jorku. Za 100 USD abonent otrzymuje 101 Mb/s - downstream i 15 Mb/s upstream. Taką ofertę przedstawiła w grudniu dla swoich klientów Cablevision - piąta, co do wielkości, telewizja kablowa w USA.
Zdeklasowała w ten sposób popularną usługę FIOS firmy Verizon, która oferuje 50/20 Mb/s za 150 USD. FIOS oparty jest na najskuteczniejszym sposobie realizacji przesyłu sygnałów w liniach przewodowych, czyli na FFTH (Fibre To The Home - światłowód do domu). Niestety to rozwiązanie ma wadę - wysokie koszty budowy infrastruktury.
Optimum Online Ultra oparta jest na technice DOCSIS 3.0 (Data Over Cable Service Interface Specification), dzięki której operatorzy sieci kablowych mogą oferować usługę dostępu do Internetu o przepustowości nawet do 200 Mb/s, a także usługi telefonii IP, AVOD (Audio Video on Demand) i gry on-line.
DOCSIS 3.0 jest rozwiązaniem ekonomicznym, wykorzystuje popularne sieci HFC (Hybrid Fibre-Coaxial), czyli połączenie światłowodowych magistrali przesyłowych i lokalnych/budynkowych sieci dystrybucyjnych opartych o kable koncentryczne. Operatorzy telewizji kablowych przechodzili na architekturę HFC począwszy od wczesnych lat dziewięćdziesiątych.

Studzienka telewizji kablowej w trakcie budowy lokalnego fragmentu sieci HFC opartego na kablu koncentrycznym
DOCSIS (Data Over Cable Service Interface Specification) jest standardem transmisji danych w sieciach kablowych. Pierwszy standard DOCSIS 1.0 został przyjęty i opublikowany w marcu 1997 roku.
Wchodzący na rynek DOCSIS 3.0 opiera się na tzw. channel bonding - cyfrowej transmisji w wielu kanałach, np. używając 4 kanałów zwrotnych i 4 dosyłowych można uzyskać przepustowości: 222,48 Mb/s w kierunku do użytkownika i 122,88 Mb/s od użytkownika. Warto nadmienić, że standard przewiduje wykorzystanie do transmisji również 8 kanałów dosyłowych.
Wszystkie wersje DOCSIS używają w kanale dosyłowym modulacji 64-QAM lub 256-QAM, natomiast w kanale zwrotnym wykorzystywana jest modulacja QPSK, 16-QAM (DOCSIS 1.0), 32-QAM, 64-QAM i 128-QAM (DOCSIS 2.0 i 3.0).
Zaimplementowany QoS (Quality of Service) pozwala na świadczenie usług typu VoIP i telewizji IP.
Dla realizacji usługi abonent wyposażony jest w modem kablowy. Stacja czołowa zawiera urządzenie CMTS (ang. Cable Modem Termination System).
W USA i innych krajach, w których przyjęto NTSC (charakteryzujący się szerokością kanału 6 MHz), standard nosi nazwę DOCSIS. Dla szerokości kanału 8 MHz (PAL) standard określono jako EuroDOCSIS.

Fantazja czy konieczność? - Mocowanie masztów antenowych. Na poniższych zdjęciach widoczne jest ciekawe mocowanie masztów antenowych. Pozwala ono umieszczać anteny na dachach o delikatnej konstrukcji i nie posiadających kominów. Gdzie w ten sposób instalowane są maszty antenowe? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Rozwiązanie pozwalające umieszczać maszty na dachach o delikatnej konstrukcji i nie posiadających
kominów. - Gdzie takie rozwiązanie jest stosowane? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Nowoczesny splitter do systemu Seca (Cyfry+). Firma DIPOL rozszerzyła swoją ofertę, wprowadzając nowoczesny splitter Clone+ A9910 oferujący usługę multiroom.
Multiroom, czyli niezależny odbiór kilku kodowanych programów na kilku telewizorach przy wykorzystaniu tylko jednej karty abonenckiej, działa z kartami abonenckimi wykorzystującymi system kodowania Seca MediaGuard:
 • Cyfra+ (Polska),
 • Digital+/Astra (Hiszpania),
 • Canal Digitaal (Holandia),
 • CanalSat (Francja),
 • Meo (Portugalia).
Bezprzewodowy splitter Clone+ <br />(do Cyfry+)
Bezprzewodowy spliter Clone+
A9910
Zestaw Clone+ składa się z serwera i 2 kart klienckich, umożliwia odbiór rozkodowanego sygnału na 2 telewizorach. Jeżeli istnieje potrzeba odbioru na większej liczbie telewizorów, to należy dokupić dodatkowe karty klienckie A9911. Serwer obsługuje maksymalnie 8 takich kart.
Clone+ przydziela uprawnienia bezprzewodowo. Tylko przy pierwszym włączeniu urządzenia należy sparować karty klienckie z serwerem. Jest to jednak proces bardzo prosty i zajmuje kilka minut. Nie ma potrzeby zbliżania kart abonenckich do serwera przydzielającego uprawnienia co 6 godzin, jak w usłudze multiroom Cyfry+. Zasięg transmisji według zapewnień producenta wynosi 150 m w terenie otwartym, co odpowiada pokryciu zasięgiem dużego domu jednorodzinnego.
Producent zapewnia, że Clone+ jest kompatybilny ze wszystkimi tunerami i modułami CI obsługującymi system kodowania Seca MediaGuard także w wersji HD. W przypadku problemów z kompatybilnością z konkretnym tunerem producent zobowiązał się zaktualizować firmware Clone+. Najnowocześniejsza technologia splittera Clone+ zapewnia komfortowe oglądanie telewizji nawet w trudnych warunkach, jak grube ściany, stropy, ocieplane budynki itp.
Korzyści jakie daje Clone+:
 • wygoda - możliwość jednoczesnego niezależnego oglądania różnych kanałów na 8 odbiornikach telewizyjnych,
 • prostota użytkowania - nie ma potrzeby zbliżania kart klienckich do serwera (w celu aktualizacji uprawnień) co 6 godzin, jak w usłudze multiroom Cyfry+,
 • oszczędność - płacąc za jeden abonament można oglądać jednocześnie 8 różnych programów na 8 odbiornikach,
 • łatwość instalacji - instalacja urządzenia zajmuje około 10 minut i jest intuicyjna,
 • działanie bezprzewodowe - nie ma potrzeby dokładania dodatkowych przewodów.
Dane techniczne:
 • Częstotliwość transmisji 868,00 - 869,85 MHz
 • BW 150 kHz
 • Modulacja GFSK
 • NRZ 38,4 Kb/s
 • Zmienna moc nadawcza od -20 do 5 dBm
 • Napięcie zasilania 9 - 12 V
Antena satelitarna aluminiowa 100 cm offsetZłącze F TRS-9 NT PCT kompresyjne do kabli TRISET-113 Konwerter satelitarny QUAD Inverto 0,3 dBE1015Dodatkowa karta kliencka do splittera Clone+Tuner DVB-S2/DVB-T Opticum HD TS 9600Złącze F TRS-9 NT PCT kompresyjne do kabli TRISET-113 Dodatkowa karta kliencka do splittera Clone+Tuner DVB-S2/DVB-T Opticum HD TS 9600Złącze F TRS-9 NT PCT kompresyjne do kabli TRISET-113 Bezprzewodowy splitter Clone+ <br />(do Cyfry+)Dodatkowa karta kliencka do splittera Clone+Tuner DVB-S2/DVB-T Opticum HD TS 9600Złącze F TRS-9 NT PCT kompresyjne do kabli TRISET-113 Dodatkowa karta kliencka do splittera Clone+Tuner DVB-S2/DVB-T Opticum HD TS 9600Złącze F TRS-9 NT PCT kompresyjne do kabli TRISET-113
Schemat wyjaśniający zasadę działania.
Odbiór czterech różnych programów - jednostka centralna A9910 + cztery karty A9911
(2 są w zestawie A9910, a 2 należy dodatkowo dokupić).
Instalacja satelitarna - 4 gniazda plus kamera. Multiswitche radialne Signal z aktywnym torem naziemnym pozwalają na dystrybucję sygnałów RTV/SAT do gniazd oddalonych od urządzenia o 60 - 70 m. Poziom sygnału wyjściowego wynosi odpowiednio 101 dBμV dla toru satelitarnego oraz 85 dBμV dla toru telewizji naziemnej.
Multiswitch MP-0504 Signal 5-wejściowy 4-wyjściowy z aktywną naziemną
Multiswitch Signal MP-0504
R6944504
Dzięki centralizacji pojedynczego punktu dystrybucji sygnału i topologii gwiazdy bardzo łatwe jest rozprowadzanie sygnału z innych źródeł, np. kamer analogowych, tunerów, czy odtwarzaczy DVD. Propozycję przedstawia poniższy schemat.
Antena satelitarna stalowa 90 cm offset ocynkowana malowana A-EKonwerter satelitarny QUATRO 0,2 dB Golden InterstarAntena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-TKamera kolorowa zewnętrzna n-cam 210 + IR z reflekorem podczerwieniModulator MT41 TERRAGniazdo GAR-BG-DK natynkowe nieprzelotoweRozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalMultiswitch MP-0504 Signal 5-wejściowy 4-wyjściowy z aktywną naziemnąModulator MT41 TERRAGniazdo końcowe Signal RTV-SAT + kanał zwrotnyGniazdo końcowe Signal RTV-SAT
Schemat instalacji RTV/SAT w domu jednorodzinnym
(dla tunera PVR w salonie przewidziano dwa niezależne sygnały SAT)
Multiswitch MP-0504 R6944504 pozwala na podłączenie sygnału telewizji naziemnej i jednego satelity do 4 gniazd antenowych. W przypadku zastosowania tunera dwugłowicowego, oferowanego obecnie przez każdego z operatorów platform cyfrowych, do gniazda należy doprowadzić dwa sygnały. W proponowanym rozwiązaniu jest podłączony jeden tuner PVR i dwa jednogłowicowe. Poprzez modulator możliwe jest podłączenie kamery CCTV. Takie rozwiązanie umożliwia podgląd na wszystkich odbiornikach obrazu z kamery skierowanej np. na przydomowy ogród.

W ofercie firmy DIPOL dostępne są multiswitche Signal udostępniające 4, 8, 12, 16 niezależnych sygnałów z jednego lub dwóch satelitów.

Oferta multiswitchy Signal

550 linii, zmienna ogniskowa i nowy przetwornik Sony - nowe kamery kopułowe. Oferta kamer w firmie DIPOL została poszerzona o wysokiej jakości kamerę kopułową CAM 502 M10737 oraz kamerę wandaloodporną V-CAM 540 + IR z wbudowanym oświetlaczem podczerwieni M10752. Obie kamery posiadają 550 TVL i obiektyw ze zmienną ogniskową 4 - 9 mm, a także wyposażone są w nowoczesny przetwornik 1/3'' Super HAD CCD II firmy Sony. Posiadają zmienną ogniskową w obiektywie umożliwiającą regulację konta widzenia w zakresie 35 do 65o.
Kamera kolorowa CAM 502 (4 - 9 mm)
Kamera kolorowa V-CAM 540 + IR (4 - 9 mm) w obudowie wandaloodpornej
Kamera sufitowa CAM 502
M10737
Kamera sufitowa wandaloodporna z reflektorem podczerwieni V-CAM 540 + IR
M10752
Kamery znajdą zastosowanie we wszystkich miejscach gdzie niezbędny jest wysokiej jakości monitoring analogowy, pozwalający na rozpoznawanie twarzy i rozróżnianie szczegółów, np. w szkołach, magazynach, czy sklepach.
Obiektywy w monitoringu megapikselowym. Kamery megapikselowe są coraz częściej wybierane przez inwestorów i instalatorów. Stosując kamerę megapikselową trzeba wziąć pod uwagę, że jakość obrazu zależy w równej mierze od urządzenia, jak i obiektywu. Dlatego nie można stosować kamery o rozdzielczości np. 2,0 Mpix wraz ze standardowym obiektywem. Słaba jakość obiektywu może zniwelować zalety kamery megapikselowej.
Miernikiem zdolności rozdzielczej obiektywów jest liczba rozróżnialnych par linii na odcinku jednego milimetra. Parametr ten jest ściśle powiązany z przenoszeniem przez obiektyw szczegółów obrazu. Dla obiektywów do kamer VGA wynosi on około 30 lp/mm, natomiast obiektywy megapikselowe wymagają co najmniej 60 lp/mm.

Firma DIPOL do kamer megapiskelowych poleca obiektywy japońskiej firmy Tokina. Najnowsza linia obiektywów megapikselowych dedykowana jest do współpracy z kamerami o przetworniku 1/2'' przy 3,0 Mpix, ale ich znakomita jakość umożliwia ich zastosowanie w kamerach o rozdzielczości nawet do 5,0 Mpix. W ofercie dostępne są obiektywy o ogniskowych: 1,4 mm (rybie oko), 4,5 - 13 mm M2235 (najpopularniejszy model), oraz NOWOŚĆ - obiektyw o ogniskowej 16 - 48 mm M2237.
Obiektyw megapikselowy Tokina 1,4 mm F1,4
Obiektyw megapikselowy Tokina 4,5 - 13 mm F1,8
Obiektyw megapikselowy 16 - 48 mm F2,0 Tokina
1,4 mm
M2236
4,5-13 mm
M2235
16-48 mm
M2237
Seria profesjonalnych obiektywów megapikselowych Tokina
Ekonomiczny monitoring IP w domu jednorodzinnym - TP-Link. Kamera IP TP-Link TL-SC3130G K1150 jest idealnym rozwiązaniem pozwalającym na budowę instalacji monitoringu w domu, sklepie i małym biurze.
Dzięki interfejsowi bezprzewodowemu 802.11b/g - 54 Mb/s do budowy instalacji nie jest potrzebne okablowanie. Dostęp do obrazu zapewnia dowolna przeglądarka internetowa. Większe możliwości daje zainstalowanie oprogramowania klienckiego na komputerze, z którego chcemy prowadzić nadzór obiektu. Jest możliwy również podgląd przez telefon komórkowy bez instalacji dodatkowego oprogramowania - listę telefonów obsługujących tę funkcję producent podaje tutaj (w dziale "support").
Oprócz podstawowych funkcji, takich jak detekcja ruchu, czy alarmowanie poprzez e-mail, dodane są też bardziej zaawansowane: dwukierunkowa transmisja audio, dwa strumienie (o większej i mniejszej rozdzielczości), kompatybilność z 3GPP, detekcja błędów, czy watchdog, które stanowią doskonałe rozwiązanie dla monitoringu domu.
Poniżej został przedstawiony schemat instalacji w domu jednorodzinnym przy założeniu, że Internet dostarczany jest bezprzewodowo od lokalnego WISP-a. W przypadku podłączania Internetu w technologii ADSL wystarczy kamery podłączyć do routera TP-Link ADSL (Annex A) TD-W8901G N2902.
Karta TP-Link USB TL-WN321G 2,4GHz 54Mbit/sBezprzewodowa kamera IP TP-LINK TL-SC3130G Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA500G AP/APC/WDS 2,4GHz, zasilanie PoEAntena ATK-16/2,4GHz 14,5 dB + 5 m przewodu + wtyk SMA R/PPunkt dostępowy TP-Link w tech. eXtended Range TL-WR543G z routerem oraz 4 port. switchem. Funkcja WISPPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA500G AP/APC/WDS 2,4GHz, zasilanie PoEBezprzewodowa kamera IP TP-LINK TL-SC3130G Bezprzewodowa kamera IP TP-LINK TL-SC3130G Bezprzewodowa kamera IP TP-LINK TL-SC3130G Bezprzewodowa kamera IP TP-LINK TL-SC3130G
Schemat monitoringu przy użyciu bezprzewodowych kamer IP
Punkt dostępowy TP-Link w tech. eXtended Range TL-WR543G z routerem oraz 4 port. switchem. Funkcja WISP
Umożliwia dostęp do Internetu urządzeń będących w sieci lokalnej domu jednorodzinnego. Internet dostarczany jest przez providera internetowego przy pomocy sieci bezprzewodowej. Następnie przy pomocy sieci przewodowej podłączone są Access Pointy zlokalizowanych na piętrach budynku.
TP-Link TL-WR543
N2955


Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA500G AP/APC/WDS 2,4GHz, zasilanie PoE
Access Point umożliwia rozprowadzenie sygnału bezprzewodowego w całym domu. Z Access Pointami łączą się bezprzewodowe kamery IP oraz karty sieciowe bezprzewodowe.
TP-Link TL-WA500G
N2941


Bezprzewodowa kamera IP TP-LINK TL-SC3130G
Kamera umożliwia podgląd oraz rejestracje obrazu. Dzięki specjalnej funkcji MSN view obraz z kamery może być podglądany z dowolnego miejsca na świecie poprzez komunikator internetowy MSN Messenger.
TP-LINK TL-SC3130G
K1150


Karta TP-Link USB TL-WN321G 2,4GHz 54Mbit/s
Karta umożliwia połączenie komputerów z siecią Internet oraz podgląd obrazu z kamer marki TP-Link.
TP-Link USB TL-WN321G
N2920


Prosty i wygodny - uchwyt Monako. Uchwyt DL109 E9633 jest prosty w montażu, został zaprojektowany do zawieszenia na pionowej ścianie telewizora lub monitora LCD. Maksymalna nośność uchwytu to 23 kg. Uchwyt umożliwia łatwą (bez użycia narzędzi) regulację pochylenia panelu w zakresie -25 do +18 stopni.
Uchwyt DL109 posiada odpowiednio perforowaną płytkę montażową, umożliwiającą zawieszenie odbiorników od 13" do 31" z systemem mocowania VESA 75, 100 oraz 200 x 100.
Regulowany uchwyt ścienny DL109 TV LCD 13-31 cali
Regulowany uchwyt ścienny DL109 TV LCD 13-31 cali
Japonia - kraj lekkich konstrukcji dachowych. Ze względu na trzęsienia ziemi, w tradycyjnym budownictwie japońskim stosowano dachy o lekkiej konstrukcji, na południu kraju nie stosowano ogrzewania, dlatego utrudnione jest mocowanie masztów antenowych. Konstrukcje widoczne na zdjęciach pozwalają obejść ten problem.
Pisaliśmy w Informatorze:

Megapikselowy monitoring sklepu. Densy B&W Technics jest znanym w Bułgarii sklepem zajmującym się sprzedażą urządzeń elektronicznych, komunikacyjnych oraz komputerowych.
W celu ochrony przestrzeni sklepowej przed kradzieżami zdecydowano się na budowę systemu monitoringu. Porównując kamery o rozdzielczości VGA, D1 i 1,3 Mpix zdecydowano, że skuteczny system to taki, który zapewnia wysoką jakość obrazu....
Profesjonalny wtyk kompresyjny BNC E8293. Złącza BNC stwarzają wiele problemów przy wykonywaniu instalacji CCTV. Już w trakcie uruchamiania instalacji złej jakości złącza sprawiają wiele kłopotów ze względu na niepewne połączenie. Praca złączy na zewnątrz powoduje ich korozję i pogarsza jakość monitoringu. Również zmiany temperatury powodują rozszczelnianie się złączy i penetrację przez wodę. Jest to niedopuszczalne, zwłaszcza w szczególnie ważnych systemach, takich jak monitoringi banków czy monitoringi miejskie.
Złej konstrukcji złącza wymagają również dużych nakładów pracy w trakcie budowy instalacji....

Zastosowanie sieci bezprzewodowej do rozbudowy instalacji w domu lub biurze. Sieć bezprzewodowa umożliwia proste podłączenie wielu użytkowników do Internetu. Jeśli sygnał dostarczany jest poprzez telewizję kablową lub lokalnego dostawcę ISP (czyli za pośrednictwem modemu kablowego z wyjściem ethernetowym lub kabla ethernetowego), powinniśmy się zaopatrzyć w router, np. TL-WR542G N2950 (54 Mbit/s) lub N2953 (108 Mbit/s), podłączając jego prt WAN bezpośrednio do modemu kablowego lub do lokalnej sieci przy pomocy skrętki ze złączem RJ45.