Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 42/2009 (14.12.2009)
Zatwierdzili, ale czy ma przyszłość? - DVB-T2. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zapadły decyzje o cyfryzacji sygnału telewizji naziemnej w Europie. Powołane zostało konsorcjum DVB (Digital Video Broadcasting) kierujące projektem DVB-T (Terrestial). Pionierem pod tym względem stała się Wielka Brytania, która już w 1997 roku uruchomiła testowe nadajniki.
Co się zmieniło przez 12 lat?
Niemal wszystkie państwa Europy dysponują harmonogramami cyfryzacji, a większość z nich ma za sobą pierwsze etapy wdrażania naziemnych multipleksów. Część krajów, takich jak Finlandia oraz Szwecja zapomniała już o tym, czym jest analogowa telewizja, kończąc tzw. proces ASO (Analogue Switch Off).
W związku z rozwojem technologicznym oraz dążeniem do oszczędności pasma transmisyjnego, w 2006 roku konsorcjum rozpoczęło pracę nad drugą wersją standardu - DVB-T2.
We wrześniu bieżącego roku prace nad standardem zostały zakończone i nastąpiła jego oficjalna publikacja przez instytut ETSI (European Telecommunications Standards Institute).
„T” z numerem „2” cechuje inny sposób kodowania, wykorzystanie większej ilości podnośnych sygnału oraz przede wszystkim zastąpienie modulacji 64-QAM modulacją 256-QAM, co przekłada się na blisko dwukrotne zwiększenie przepływności, lub inaczej, dwukrotne zmniejszenie wykorzystywanego pasma (więcej programów na jednej częstotliwości).
Nadajnik na wzgórzu Winter Hill w Anglii - tu zaczyna się DVB-T2
(źródło: wikipedia.en)
Poligonem doświadczalnym dla DVB-T2 stała się ponownie Wielka Brytania, gdzie w 2008 roku rozpoczęły się emisje testowe, po to, by zaledwie kilka dni temu, tj. 2 grudnia w regionie North West England (Granada) wyłączyć telewizję analogową i rozpocząć pierwszy na świecie oficjalny przekaz DVB-T2.
Z początkiem roku 2010 w multipleksie znaleźć się mają 4 kanały w jakości High Definition. W przypadku sygnału DVB-T nie byłoby to możliwe (maksymalnie dwa kanały HD w jednym multipleksie).
Brytyjczycy chcą, aby 50% populacji mogło oglądać czerwcowe Mistrzostwa Świata w RPA w wysokiej rozdzielczości.
Krajami, które z pewnością dołączą do Wielkiej Brytanii będą kraje skandynawskie.
NorDig - operator odpowiedzialny za proces cyfryzacji telewizji w Dani, Finlandii, Islandii, Norwegii oraz Szwecji opublikował niedawno wymagania, jakie spełniać mają odbiorniki DVB-T2, mimo iż w krajach tych prym wiedzie pierwsza wersja standardu DVB-T.
Wydawać by się mogło, że odpowiedź na postawione na początku artykułu pytanie jest oczywista. Problem w tym, że poza pionierem - Wielką Brytanią, krajami skandynawskimi oraz Czechami nikt nie planuje w najbliższym czasie uruchomienia drugiej wersji standardu, a wszelkie starania skupiają się na terminowym uruchamianiu nadajników DVB-T.
Za kilka lat, gdy proces cyfryzacji Europy zostanie zakończony, standard DVB-T2 może okazać się nieopłacalnym do wdrożenia, gdyż po piętach deptać mu będzie wersja T3, technologie, takie jak UHDTV (Ultra High Definition Television) oferujące rozdzielczość 16-krotnie większą niż technologia Full HD, bądź telewizja trójwymiarowa.
Kolejnym aspektem jest ekonomiczna zasadność samego wprowadzania DVB-T2.
Przykład Francji pokazuje doskonale, że DVB-T daje jeszcze spore możliwości. Obecnie w tym kraju widzowie oglądać mogą 5 kanałów w jakości HD, a do 2015 roku liczba ta wzrosnąć ma do 18, i jest na to odpowiednia rezerwa częstotliwości.
Najbliższy rok lub dwa pokażą, w którym kierunku pójdzie Europa. Możliwe jest powstanie dyrektywy nakazującej ujednolicenie standardu w całej Unii Eurpejskiej. Uniwersalnym standardem byłby wtedy na pewno bardziej rozwojowy DVB-T2. W przeciwnym wypadku czeka nas sytuacja, w której każdy kraj działając na własną rękę będzie dysponował innym systemem nadawania.
(ŁB)
Z jakiej wieży zobaczysz ten budynek? Na zdjęciach poniżej widać wieżę telewizyjną i nietypowy budynek. Budynek ma 88 pięter i wysokość 452 m, w latach 1998 do 2004 był on najwyższym na świecie.
Obiekt zaprojektował argentyński architekt César Pelli.
Ze względu na nietypową konstrukcję budynku, do budowy wynajęto 2 firmy, które prowadziły swego rodzaju wyścig szybkości budowania. Konkurencję wygrała firma Samsung Constructions, mimo że zaczęła miesiąc później od japońskiej firmy Hazama.
Co to za budynek i z jakiej wieży można go zobaczyć? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Co to za budynek i z jakiej wieży można go zobaczyć?- Odpowiedź na końcu Informatora.
(zdj. Jerzy Babula)
Wielostandardowe modulatory ze sterowaniem mikroprocesorowym. Firma DIPOL wprowadziła do oferty modulatory dwuwstęgowe MT41 R871741, MT42 R871742 i MT47 R871747- są to kolejne urządzenia z nowej serii „Cabrio Line” firmy TERRA.
Modulatory wyróżniają się szeregiem nowatorskich rozwiązań, stabilnymi parametrami i niezawodnością. Znajdą zastosowanie zarówno w instalacjach domowych, jak i w małych instalacjach zbiorczych.
Modulatory posiadają sterowanie mikroprocesorowe - wybór kanału wyjściowego jest dokonywany, po zdjęciu obudowy, za pomocą dwóch przycisków, a jego numer jest pokazywany na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym. Dotyczy to również innych regulowanych parametrów, są one zapisywane w pamięci nieulotnej. Zastosowanie kwarcowego układu stabilizacji (PLL) zapewnia prawie zerowy błąd częstotliwości. Modulatory można łączyć kaskadowo. Umożliwiają one również sumowanie sygnału zmodulowanego z sygnałem telewizji naziemnej. Odpowiednią kombinacją przycisków można zabezpieczyć modulator przed nieautoryzowanym dostępem.
Zakres częstotliwości wejściowych wynosi: dla sygnału wideo 20 Hz - 6 MHz, a dla sygnału audio 20 Hz - 15 kHz. Natomiast zakres częstotliwości wyjściowych jest zależny od modelu. Pasmo wyjściowe dla MT41 to 470-862 MHz, dla MT42 jest ono z przedziału 170-300 MHz, a MT47 pracuje w obu tych pasmach.
Częstotliwość podnośnej dźwięku może wynosić: 4,5 MHz, 5,5 MHz, 6 MHz i 6,5 MHz. Modulatory posiadają także możliwość regulacji częstotliwości nośnej wizji: +/- 2,25 MHz ze skokiem 250 kHz, zmianę głębokości modulacji nośnej dźwięku: +/- 6 dB i zmianę odstępu nośnej audio od wideo z 12 dB na 16 dB. Nominalny poziom wyjściowy wynosi 90 dBuV (MT41) lub 85 dBuV (MT42, MT47). W razie potrzeby istnieje możliwość jego zmniejszenia o 20 dB. Można także regulować poziom wejściowy sygnału audio, który standardowo wynosi 775 mV RMS, w zakresie od 1 do -14 dB.
Możliwe jest ustawienie dewiacji wejściowego sygnału audio. Poziom wejściowy sygnału wideo wynosi 1V +/- 1 dB.
(KK)
Modulator MT41 TERRA
Modulator MT41
R871741
DLNA - jak to wykorzystać? W sprzedaży znajdują się telewizory z portem LAN, wykorzystujące połączenie Ethernet do współpracy z innymi jednostkami z certyfikatem DLNA (The Digital Living Network Alliance - międzynarodowa organizacja skupiająca producentów elektroniki użytkowej, sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych).
W standardzie DLNA może pracować: telewizor, DVR, telefon komórkowy, dysk sieciowy NAS, sprzęt Hi-Fi, komputer PC, palmtop, drukarka sieciowa.
Po podłączeniu telewizora do domowej sieci komputerowej uzyskuje się dostęp do multimediów znajdujących się w domowych archiwach, czy na telefonie komórkowym.
Urządzenia z certyfikatem DLNA pozwalają na odtwarzania multimediów udostępnianych przez serwer, którym może być każdy komputer PC z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem.
Telewizory są w stanie wyświetlać zdjęcia, muzykę oraz strumienie filmowe MPEG-2.
Poniższy schemat jest propozycją stworzenia cyfrowego centrum multimedialnego bez zaopatrywania się w specjalnie do tego przystosowane serwery multimediów.
Antena satelitarna stalowa 90 cm offset ocynkowana malowana A-EKonwerter satelitarny 0,3 dB Single Golden InterstarAntena telewizyjna DIPOL 16/21-69 DVB-TRozgałęźnik - sumator TV/Sat RS-02M DCTVGniazdo końcowe Signal RTV-SAT / RJ-45 / RJ-11Tuner DVB-T FERGUSON FT-8100 HDTuner DVB-S/DVB-S2 OPTICUM - 9500 HD PVR 2CI 2CX E PlusPunkt dostępowy TP-Link TL-WR941ND 802.11n z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchem - 300 Mbit/sE1015E1015
Sieć umożliwiająca odbiór cyfrowej telewizji TV/SAT oraz dystrybucję multimediów
Cyfrowe sygnały TV oraz SAT dystrybuowane są jednym kablem dzięki sumatorowi R85312. Sygnał dzielony jest ponownie na gnieździe Signal R694043, z którego sygnały prowadzone są bezpośrednio do odbiorników DVB-T - A99259 oraz DVB-S2 - A99435.
Gniazdo R694043 wyposażone jest w wyjścia RJ45/RJ11, co umożliwia umieszczenie Access Pointa w okolicy telewizora. Kablując dom warto zadbać, aby przewody UTP dochodziły również do gniazd RTV.
Ze względu na wymaganą dla poprawnego przesyłu multimediów przepustowość, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie Access Pointów działających w ratyfikowanym niedawno standardzie n.
Przepustowość łącza bezprzewodowego osiągnąć może nawet 300 Mbit/s. Przykładowym urządzeniem jest AP TP-Link N3251. (ŁB)
Kamery kolorowe a warunki oświetleniowe. Ze względu na warunki oświetlenia, przy którym mają pracować kamery, można je podzielić na:
  • Kamery kolorowe z wbudowanym na stałe filtrem podczerwieni - nie są zalecane do pracy nocnej. Filtr podczerwieni eliminuje wpływ pasma podczerwonego na obraz z kamery, dzięki czemu kolory są precyzyjnie odzwierciedlone, ale kamera nie współpracuje z oświetlaczami podczerwieni.
  • Preferowane są przy dobrym oświetleniu. Przykładem takiej kamery może być u-cam 110 M1128 lub CAM 412D M10730.
Kamery kolorowe z filtrem podczerwieni
  • Kamera kolorowa typu dzień/noc - kamery tego typu nie posiadają filtru podczerwieni, dlatego mogą pracować również w nocy z użyciem oświetlacza podczerwieni (przy całkowitych ciemnościach). Taka konstrukcja kamery ma jednak niewielkie wady. Przy normalnym oświetleniu (zakres światła widzialnego) kamera ma czasem problemy z balansem bieli - kamera nie oddaje rzeczywistych kolorów, i tak, np. kolor czarny często “widziany” jest jako kolor granatowy itp. Efekt bardziej widoczny jest podczas pracy kamer na zewnątrz, gdzie dominuje naturalne oświetlenie słoneczne zawierające promieniowanie podczerwone. W pomieszczeniach, gdzie stosuje się światło o innych barwach (żarówki, świetlówki) efekt ten nie jest tak bardzo widoczny. Przykładem kamer tego typu może być kamera VF-515 M11278 czy kamera V-VAM 515 M10751.
Kamery typu dzień/noc
  • Kamery z odsuwanym filtrem podczerwieni - idealnym rozwiązaniem są kamery, w których filtr jest odsuwany automatycznie. Wówczas, problemy z wiernym odwzorowaniem kolorów nie występują. Kamery te są droższe, jednak jakość obrazu jest bardzo dobra zarówno w dzień, jak i w nocy. Należy pamiętać, że stosując takie kamery koniecznie trzeba stosować obiektywy z korekcja ostrości w podczerwieni. Przykładem takich kamer może być SN-FFXP3200MIR M10790 czy SN-586C/B WDR M11208
Kamery z odsuwanym mechanicznie filtrem podczerwieni
Problemy z zasilaniem rejestratorów CCTV. Rejestratory powinny być podłączone do sieci trójprzewodowej jednofazowej TN-S (faza–zero–uziemienie). Jeśli sieć zasilająca nie posiada przewodu ochronnego PE (zwykle kolor żółto-zielony) podłączonego do bolca w gnieździe, rozwiązaniem jest uziemienie rejestratora. Wszelkie przeróbki sieci energetycznej, a także uziemienie powinna wykonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia, nie tylko ze względu na niebezpieczeństwo porażenia w trakcie tych czynności, ale przede wszystkim dlatego, że nie każda instalacja zerująca lub uziemienia jest skuteczna.
Niezastosowanie się do powyższych wymogów jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia procesora sygnałowego DSP, które objawia się przebiciem na kanałach wideo (powtarzanie się obrazu wideo z jednego wejścia na kilku wyjściach) lub całkowitym brakiem działania wejść wideo.
Dodatkowo, aby zabezpieczyć rejestrator warto stosować separatory wideo, szczególnie w instalacjach, w których kamery i rejestrator są zasilane z różnych faz sieci elektrycznej.
W instalacjach, gdzie kabel koncentryczny jest prowadzony blisko sieci elektrycznej, kamery są zasilane z zasilacza impulsowego, lub, gdy instalacja jest narażona na wyładowania atmosferyczne zalecane jest stosowanie ograniczników przepięć.
(TJ)
Poprawne zasilanie rejestratora ULTIMAX
Nowoczesny system monitoringu akademików. Maisel SudParis jest organizacją, której główną misją jest zapewnienie zakwaterowania dla studentów dwóch prestiżowych uczelni francuskich: "Telecom SudParis" i "Telecom Ecole de Management", dawniej znanej jako Narodowy Instytut Telekomunikacji (INT). Kampus składa się z sześciu budynków, w których znajdują się pokoje jednoosobowe, studia, mieszkania, wspólne obszary, takie jak kuchnie, jadalnie, pralnie, sale konferencyjne.
W celu zwalczania aktów wandalizmu popełnianych na ogólnodostępnym wyposażeniu, zdecydowano się na instalację systemu dozoru wizyjnego. System zostanie uruchomiony w lutym 2010 r.
Będzie się on składał ze 106 kamer wandaloodpornych firmy ACTi, zintegrowanych oprogramowaniem NVR. Są to modele kopułowe o standardowej rozdzielczości CAM-7321 K1311 oraz kamery megapikselowe ACM-7411 K1313. Technika IP umożliwia prostą budowę i nadzór nad systemem takich rozmiarów, wysoka rozdzielczość kamer zwiększa skuteczność w walce z patologicznymi zachowaniami. Obudowy wandaloodporne idealnie nadają się do tego typu zastosowań, mogą pracować bez obawy, że zostaną uszkodzone.
Po oddaniu systemu inwestor oczekuje znacznego zmniejszenia ilości aktów wandalizmu i drobnej przestępczości.
(MW)
Schemat systemu monitoringu IP w akademikach
Specyfikacja połączeń żył we wtykach RJ-45. Częstym błędem popełnianym podczas instalacji jest niewłaściwe zarobienie złącza RJ-45. Poniższy schemat pokazuje jak poprawnie powinny być umieszczone żyły w przewodzie ethernetowym.
Wyróżnia się dwa podstawowe standardy dla sieci 100Base-T:
  • T568B (częściej stosowany)
  • T568A
Jeżeli z dwóch stron zostanie zastosowany jeden standard zaciskania złącza, uzyska się kabel "prosty". W przypadku zastosowania dwóch różnych standardów, uzyska się kabel "krosowany".
Do połączenia komputer - switch (hub, router) używamy kabla „prostego”, natomiast do połączenia komputer - komputer potrzebny będzie kabel „krosowany”.
Schemat połączeń według standardu T568A. Kabel "prosty".
Schemat połączeń według standardu T568B. Kabel "prosty".
Schemat połączeń według standardu T568B oraz T568A.
Kabel z tak zarobionymi złączami nazywa się "Cross"
i może służyć do połączenie dwóch komputerów.
Zacisnąć złącze możemy przy pomocy zaciskacza NS-210 8P8C/RJ-45 E7905, a sprawdzić poprawność połączenia żył za pomocą testera okablowania RJ-45, RJ-11 N7055.
Zaciskacz NS-210 do złączy modularnych 8P8C
Tester okablowania RJ-45, RJ-11
Zaciskacz NS-210 do złączy modularnych 8P8C
E7905
Tester okablowania RJ-45, RJ-11
N7055
Jednym z ważniejszych elementów instalacji sieciowej jest skrętka. Przewód powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, skręcenia poszczególnych par i całego ośrodka powinny być tak dobrane, aby przesłuchy były zminimalizowane. W momencie wykonywania instalacji monterzy doceniają giętkość przewodu umożliwiającą łatwe układanie kabla w korytkach. Dobór materiałów i zachowanie odpowiednich wymiarów mają wpływ na łatwość zarabiania złączy RJ-45. Idealnym kablem jest skrętka marki NETSET E1408. Dzięki parametrom znacznie przewyższającym wymagania kategorii 5+, kabel doskonale nadaje do instalacji, gdzie będą użyte długie odcinki kabla.
(ŁK)
Przewód NETSET BOX UTP 5e skrętka wewnętrzna [305m]
Skrętka wewnętrzna NETSET BOX UTP 5e
Petronas Twin Towers. Bliźniacze wieże w stolicy Malezji Kuala Lumpur. Zbudowane w latach 1992 - 1998. Firmy Samsung i Hazama prowadziły wyścig budując każda swoją wieżę. Na poziomie 41 i 42 piętra wieże zostały połączone korytarzem o długości 58 m. Wieże są nadal najwyższym budynkiem bliźniaczym świata.
Wieża telewizyjna, z której można zobaczyć wieżę i panoramę miasta to Menara Kuala Lumpur o wysokości 421 m.
Panorama Kuala Lumpur i wieża telewizyjna Menara Kuala Lumpur
Pisaliśmy w Informatorze:

Prawidłowe ustalenie kąta skręcenia konwertera LNB. Ważną czynnością przy instalacji konwertera satelitarnego jest ustawienie właściwego kąta skręcenia. Kąt dobierany jest indywidualnie dla każdego satelity i zależy od geograficznego położenia miejsca odbioru.
Prawidłowe ustalenie kąta skręcenia konwertera LNB pozwoli uzyskać minimalny przesłuch pomiędzy...
- numer archiwalny z 10.03.2008

Problemy w dużych instalacjach multiswitchowych. W dużych budynkach wielorodzinnych zbudowanie instalacji zbiorowej satelitarnej napotyka na następujące trudności:
  • nierównomierne odległości gniazd od multiswitchy - powodują dysproporcje pomiędzy poziomami sygnału na poszczególnych gniazdach,
  • długie odcinki kabla pomiędzy multiswitchem a gniazdem - rodzą duże tłumienia i zróżnicowanie poziomów dla małych i dużych częstotliwości,
  • niesymetryczne odległości pomiędzy klatkami schodowymi - przyczyna bardzo dużego zróżnicowania poziomów pomiędzy podsieciami.
Nowoczesne systemy multiswitchowe firmy Terra radzą sobie z powyższymi problemami. Seria MSR-xxx wraz komplementarną linią MSV-xxx (wersja bez zasilacza) pozwalają na budowę dużych instalacji do 300 gniazd.
- numer archiwalny z 12.05.2008

ULTIAIR- idealne urządzenie do transmisji obrazu. Założenie klasycznego, przewodowego monitoringu CCTV na wcześniej zbudowanym parkingu jest kosztowne i czasochłonne, może też spowodować czasowe wyłączenie części powierzchni z użytkowania. Rozwiązaniem nowoczesnym i bezpiecznym jest transmisja bezprzewodowa. Wykorzystanie do tego celu urządzeń marki ULTIAIR stwarza możliwość szybkiego oddania...
- numer archiwalny z 16.02.2009

Spis tematów zawartych w Informatorach