Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 41/2009 (7.12.2009)
LTE - technologia przyszłości. LTE (Long Term Evolution) to technologia mobilnej sieci, w której szybkość pobierania danych będzie sięgała 326 Mb/s, a wysyłania 86 Mb/s (przy kanale o szerokości 20 MHz, modulacji 64QAM i technice MIMO 4x4).
Technologia jest przewidziana jako następny etap w rozwoju sieci telefonii komórkowej, pozwalając jej na osiągnięcie możliwości transmisji multimediów. Popularność smartfonów (np. iPhone) powoduje rosnące zapotrzebowanie na mobilne sieci szerokopasmowe.
Technologia LTE jest elastyczna, zarówno w zakresie częstotliwości, jak i szerokości kanału transmisyjnego. W zależności od potrzeb, sieci LTE mogą być budowane na częstotliwościach od 700 MHz (rejony wiejskie - większe zasięgi) do 2,6 GHz (rejony wielkomiejskie). Możliwe jest wykorzystywania kanałów transmisyjnych o szerokości pasma: 1,4 MHz, 3 MHz, 5 MHz, 10 MHz, 15 MHz oraz 20 MHz. Wraz ze wzrostem szerokości kanału rośnie szybkość łącza.
W łączu "w dół" stosowana jest technika OFDMA polegająca na transmisji na wielu podnośnych, natomiast w łączu "w górę" zastosowano technikę SC-FDMA (Single-Carrier Frequency-Division Multiple Access) wykorzystującą jedną nośną (dla oszczędności baterii w urządzeniu klienckim).
Dodatkowo należy wspomnieć o stosowanej w LTE technice MIMO (Multiple Input Multiple Output), która pozwala na transmisję sygnału przy pomocy wielu anten. Do czasu rozwiązania problemów instalacyjnych w terminalach klienckich najczęściej będzie się wykorzystywać technologię MIMO (2x2) opartą na dwóch antenach.
Ważnym elementem systemu LTE jest nowa struktura sieci, która nosi nazwę SAE (System Architecture Evolution). Oparta jest całkowicie o protokół IP.
Technologia rozwija się w dwóch kierunkach: FD-LTE i TD-LTE. Różnią się one sposobem wykorzystania kanału. W przypadku FD-LTE kanał transmisyjny dzielony jest na dwa zakresy częstotliwości - jeden z nich używany jest do transmisji w kierunku stacji bazowej, a drugi od stacji bazowej do terminali.
W TD-LTE transmisja "uplink" i "downlink" prowadzona jest w całym dostępnym kanale. Czas, w którym przeprowadzana jest transmisja dzieli się na tzw. "szczeliny czasowe". W pojedynczej "szczelinie czasowej" transmisja przebiega tylko w jedną stronę. Pozwala to elastycznie wykorzystywać możliwości transmisyjne kanału.
Obecnie TD-LTE zyskuje coraz więcej zwolenników, nie bez znaczenia jest fakt, że została ona wybrana jako podstawowa technologia budowy komercyjnych sieci LTE w Chinach.
Pierwsze komercyjne sieci LTE ruszą w 2010 roku (Chiny, USA, Skandynawia, Japonia), jednak już teraz prowadzone są prace nad bardziej zaawansowaną wersją tej technologii, czyli LTE-A (Advanced) o przewidywanych przepustowościach 1 Gb/s - downlink i 500 Mb/s - uplink, przy szerokości kanału 100 MHz.
(ŁK)
Już w maju, podczas Expo 2010 w Szanghaju,
China Mobile uruchomi pilotażową sieć TD - LTE
Jesteśmy blisko równika, ale gdzie? Orbita geostacjonarna przebiega nad równikiem, umieszczenie na niej satelitów telekomunikacyjnych pozwala na utrzymanie łączności z nimi bez konieczności zmieniania kierunku ustawienia anteny. Orbita geostacjonarna jest orbitą kołową i przebiega w odległości 42 160 km od środka Ziemi, czyli w miejscu, gdzie siła przyciągania ziemskiego jest równoważona przez siłę odśrodkową.
Konsekwencją takiego umieszczenia satelitów jest konieczność ustawiania różnych kątów elewacji, w zależności od szerokości geograficznej. Na poniższych zdjęciach widoczne jest ustawienie anten prawie pod kątem 90 stopni.
Jesteśmy blisko równika, ale gdzie? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Jesteśmy blisko równika, ale gdzie? - Odpowiedź na końcu Informatora.
(zdjęcie J. Babula)
Wzmacniacze do instalacji cyfrowych i analogowych - Cabrio Line. Firma TERRA wypuściła na rynek nową serię wzmacniaczy budynkowych. Wzmacniacze HA-129 R82314 (47-862 MHz), HA-129R30 R82315 (47-862 MHz) oraz HA-129R65 R82316 (87-862 MHz) serii Cabrio Line przeznaczone są do instalacji telewizji naziemnej, zarówno analogowej, jak i cyfrowej.
Wzmacniacze HA-129R30 R82315 i HA-129R65 R82316 posiadają kanał zwrotny w paśmie, odpowiednio, 5-30 MHz i 5-65 MHz. Istotną zaletą jest zastosowany po raz pierwszy aktywny kanał zwrotny. Dzięki niemu istnieje możliwość przesłania sygnału na większe odległości. Nowością jest także przełącznik zakresów maksymalnego wzmocnienia 24-27 dB na 32-36 dB, co w połączeniu z 17 dB regulatorem tłumienia umożliwia precyzyjną zmianę wzmocnienia w szerokim zakresie. Wzmacniacze te stosuje się wewnątrz budynków, mają wbudowany zasilacz oraz dwustronne (także dla kanału zwrotnego) złącze testowe -30 dB (w wersji HA129 jest to wyjście testowe).
- Wzmacniacze z serii HA-129 posiadają wbudowaną prekorekcję charakterystyki kabla (regulację zbocza), zarówno w kanale dosyłowym, jak i zwrotnym. Wzmacniacz sam reguluje poziom sygnału w zależności od częstotliwości wzmacnianego kanału.
- Maksymalny poziom wyjściowy CTB, CSO (EN50083-3) kanału dosyłowego wynosi 100 dBuV.
- Wzmocnienie w kanale zwrotnym wynosi 18-21 dB, a regulacja wzmocnienia 15 dB.
- Maksymalny poziom wyjściowy IMD3=60 dB (DIN45004B) wynosi 114 dBuV.
- Tłumienie odbić mierzone dla 40 MHz jest większe niż 14 dB (-1,5 dB/oktawę, ale nie mniej niż 10 dB), a poziom szumów wynosi 8,5 i 6 dB, odpowiednio dla kanału dosyłowego i zwrotnego.
(KK)
Wzmacniacz budynkowy HA-129 Terra
Wzmacniacz HA129
R82314
Nowa linia konwerterów Opticum. W ofercie firmy DIPOL pojawiły się konwertery satelitarne marki Opticum w linii "Premium". Konwertery cechuje bardzo atrakcyjna cena, solidne wykonanie oraz dobre parametry. Jednym z nich jest wyjątkowo niski współczynnik szumów: 0,1 dB.
Konwerter satelitarny TWIN Opticum/Orton LTP-04H Premium 0.1dB
Konwerter satelitarny MONOBLOCK TWIN Opticum/Orton LMTP-04H Premium 0.1dB
Konwerter Opticum typu TWIN
A9842
Konwerter Opticum typu MONOBLOCK TWIN
A9846
Kod Nazwa Przeznaczenie
A9842 LTP-04H Twin - 2 tunery jednogłowicowe lub 1 dwugłowicowy
A9844 LQP-04H Quad - 4 tunery jednogłowicowe lub 2 dwugłowicowy
A9845 LMP-04H Monoblock - satelity Hotbird i Astra, 1 odbiornik
A9846 LMTP-04H Twin Monoblock - satelity Hotbird i Astra, 2 odbiorniki
A9847 LMQP-04H Quad Monoblock - satelity Hotbird i Astra, 4 odbiorniki
Elegancki dysk 400 GB do tunerów z PVR. Zewnętrzny dysk twardy 2,5 cala marki Opticum A99400 dedykowany jest do odbiorników DVB-S/S2, DVB-T oraz DVB-C wyposażonych w port USB oraz funkcję PVR (Personal Video Recorder).
Dysk o pojemności 400 GB pozwala na nagranie kilkudziesięciu godzin materiału wideo w jakości High Definition. Eleganckie wykonanie (czarne aluminium oraz skórzane etui) powoduje, że urządzenie może stanowić ozdobę dla niejednego zestawu do odbioru telewizji.
Dysk zewnętrzny OPTICUM  2,5 cala 400GB/USB 2.0 do tunerów z PVR
Dysk USB Opticum 400 GB
A99400
Zasilanie dysku może być zrealizowane na dwa sposoby: poprzez dołączony kabel USB, bądź, w przypadku małej wydajności prądowej tunera, z zewnętrznego zasilacza 5 V. Urządzenie współpracuje z odbiornikami marki Opticum oraz Ferguson.
Dysk jest urządzeniem uniwersalnym, tzn. z powodzeniem służyć może jako przenośny magazyn danych oraz multimediów podłączany do komputerów osobistych bądź odbiorników telewizyjnych. Ogromną zaletą jest szybkość i cicha praca urządzenia.
Monitoring CCTV w zakładach karnych. Kamera SN-FXP3200MIR M10790 spełnia wszystkie wymagania stawiane kamerom w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 października 2009 r. w sprawie rodzaju urządzeń i środków technicznych służących do przekazywania, odtwarzania i utrwalania obrazu lub dźwięku z monitoringu w zakładach karnych.
Obraz wysokiej rozdzielczości (550 TVL), wbudowany reflektor podczerwieni, zmienna ogniskowa w zakresie 2,8 - 11 mm, detekcja ruchu, możliwość ustawienia 8 stref prywatności - to najważniejsze cechy tej kamery. Możliwość ustawienia stref prywatności jest niezbędna przy monitorowaniu cel skazanych (wyłączenie z obserwacji kącika sanitarnego) oraz łaźni (kamera posiada wystarczającą klasę szczelności - IP66).
Detekcja ruchu jest szczególnie przydatna przy monitoringu cel skazanych, na ekranie monitora pojawia się stosowna informacja ułatwiająca pracę operatorowi.
Widok kamery SN-FXP3200MIR M10790
zainstalowanej w jednym z małopolskich zakładów karnych
Monitoring "on-line" placu budowy. S.M. Invest - firma zajmująca się przygotowaniem i prowadzeniem inwestycji oraz zarządzaniem nieruchomościami poszukiwała możliwości udostępnienia swoim klientom podglądu "na żywo" postępu prac budowlanych.
Realizacji zadania podjęła się firma Zax.pl, dostawca Internetu i telefonii VoIP, zajmująca się również hostingiem oraz systemami CCTV i CCTV IP. W instalacji zastosowano kamerę megapikselową IP ACTi ACM-1231 K1511 i łącze bezprzewodowe. Zaimplementowana strona www umożliwia podgląd obrazu za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej. Do prawidłowego działania wymagane jest oprogramowanie Java oraz łącze 2 Mbit/s. Wszystko to sprawia, że inwestorzy na bieżąco mogą obserwować prace budowlane.
(TJ)

Kamera "on-line" z placu budowy
Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231
Firma Zax.pl do monitoringu on-line, zdecydowała się na zastosowanie
najpopularniejszej kamery firmy ACTi ACM-1231 K1511
Autora nagradzamy: "Kameleonowym kubkiem".

Zachęcamy Państwa do opisywania wykonanych instalacji.
Jak dostać "Kameleonowy kubek"?
Nowe możliwości kamer ACTi - GOP. Lider rynku CCTV IP - firma ACTi sukcesywnie unowocześnia swoje wyroby. Najnowszym jej osiągnięciem jest firmware do wszystkich kamer ACM w wersji 3.11.13. Pojawiła się w nim opcja sterowania wielkością GOP. Jest to parametr określający, co ile klatek transmitowany jest pełny obraz (ramka I).
Pomiędzy ramkami I znajdują się klatki przesyłające jedynie te fragmenty obrazu, które uległy zmianie. Dlatego sterowanie GOP ma kluczowe znaczenie w oszczędzaniu pasma przy monitorowaniu obszarów nieruchomych.
W połączeniu z "Event handler" można zbudować formułę, która w przypadku pojawienia się ruchu zmniejsza GOP, a przy obrazie nieruchomym zwiększa go. Powoduje to, że gdy w monitorowanym obszarze nic się nie dzieje, transmitowane są niewielkie ilości danych (transmisja tylko zmian obrazu). Gdy pojawia się ruch, częściej pojawia się pełna ramka, co powoduje polepszenie jakości obrazu ruchomego. Poniżej przedstawiono zależność wielkości GOP od częstości pojawiania się ramki I.
Do opisywanej 3 tygodnie temu wersji 3.11.11 firmwaru została dodana rewolucyjna funkcja "Event handler".
(MW)
Schemat działania GOPu przy odświeżaniu 5 kl./s
Adapter Power over Ethernet (PoE). Adapter N9206 umożliwia zasilanie urządzeń pracujących w sieciach LAN za pomocą skrętki 4-parowej (schemat 1). Stosując to rozwiązanie można zasilić Access Point umieszczony w hermetycznej obudowie przy antenie (w celu zmniejszenia strat na przewodzie antenowym) za pomocą zasilacza znajdującego się wewnątrz budynku.
Adapter można stosować do innych urządzeń spełniających standard 802.3af (PoE). Są to między innymi kamery IP firmy ACTi. Stosując dwa adaptery PoE N2906 można zasilić poprzez skrętkę urządzenia pracujące na innym napięciu niż 48 V DC (schemat 2).
Zasilanie urządzenia zgodnego
ze standardem PoE 802.3af

schemat 1
Zasilanie urządzenia niezgodnego
ze standardem PoE 802.3af

schemat 2
Sułtanat Brunei. Oficjalna nazwa brzmi Brunei Darussalam, czyli Państwo Brunei - Siedziba Pokoju. Państwo położone w Azji, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo, graniczy z Malezją i jest przez nią podzielone fizycznie na dwie części, ma dostęp do Morza Południowochińskiego.
Północna część kraju ma charakter nizinny, na południu rozciągają się góry z najwyższym szczytem kraju Pagonprick (1850 m n.p.m.). Wschodnie wybrzeże pokrywają bagna, reszta jest piaszczysta. Klimat kraju jest równikowy, wilgotny. 75% powierzchni Brunei zajmują lasy równikowe. Państwo to posiada 1150 km dróg, w tym 399 km dróg asfaltowych, oraz 13 km linii kolejowej. Niepodzielną i absolutną władzę w państwie sprawuje sułtan Muda Hassan Al-Bolkiah, który w trakcie swych rządów zgromadził prywatny majątek szacowany na 37 mld dolarów, co umiejscawia go na liście najbogatszych ludzi świata.
(Wikipedia, portalwiedzy.onet.pl)
Meczet w Bandar Sebi Begawan,
stolicy sułtanatu Brunei
Pisaliśmy w Informatorze:

Wzmacniacz masztowy - lekarstwo na słaby sygnał. W warunkach trudnego odbioru (poziom sygnału z anteny poniżej 50 dB) zdecydowanie lepiej zastosować wzmacniacz masztowy, niż zestaw: zwrotnica antenowa i wzmacniacz apartamentowy, ponieważ w tym drugim rozwiązaniu, na odcinku antena - wzmacniacz dochodzi do tłumienia sygnału, przez co wzrasta poziom szumów (maleje C/N)...
- numer archiwalny z 25.05.2009

Kompaktowa kamera IP PiXORD P428 - wygodny monitoring placów budów, składów budowlanych i parkingów. Kamera P428 K1136 jest zewnętrzną, całoroczną kamerą IP firmy Pixord. Moduł kamery z wymiennym obiektywem został umieszczony w szczelnej (IP66), aluminiowej obudowie, wyposażonej w zasilacz 220/12 V, grzałkę i wiatraczek zapewniający bezawaryjną pracę w skrajnych pogodowo warunkach...
- numer archiwalny z 19.01.2009

Transmisja bezprzewodowa z wykorzystaniem punktu przerzutowego. Częstym problemem podczas projektowania radiolinii jest brak bezpośredniej widoczności łączonych punktów. Rozwiązaniem jest utworzenie tzw. punktu przerzutowego...
- numer archiwalny z 16.03.2009

Spis tematów zawartych w Informatorach