Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 40/2009 (30.11.2009)
Nowa koncepcja testowania jakości systemów CCTV. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii (Home Office) od wielu lat bardzo poważnie podchodzi do zagadnień systemowych telewizji dozorowej. Jest autorem słynnego Rotakina - tablicy testowej służącej do kontroli jakości obrazów z kamer CCTV.
W związku z rozwojem systemów wideo, wysłużony (stworzony w 1989 r.) biało-czarny Rotakin staje się coraz częściej bezużyteczny. Dlatego zdecydowano się rozwinąć zakres testów obrazu wideo. Prototyp unowocześnionego podejścia obejmuje test identyfikacji osób, odczytywanie napisów, test kolorów oraz, znany z Rotakina i innych popularnych testów, test rozdzielczości. Naturalnym jest, że wraz z rozwojem techniki monitorowania należy rozwijać techniki testowania coraz to wyższej jakości obrazów. Dlatego wydaje się, że w niedługim czasie, przed oddawaniem systemów, przeprowadzane będą testy przy użyciu właśnie tego testera.
Test identyfikacyjny osoby polega no pokazywaniu wybranej twarzy z zestawu i próbie rozpoznania jej przez operatora na tablicy zawierającej zestaw dziewięciu podobnych twarzy.
Tablica do identyfikacji osób
(źródło: HOSDB)
Test odczytu tekstu podobny jest do poprzedniego, jednak zamiast twarzy znajduje się zestaw liter o rozmiarach znaków tablicy rejestracyjnej.
Tablica do identyfikacji tekstu
(źródło: HOSDB)
Test kolorów - tym razem operator odnajduje na tablicy kolor najbardziej podobny do tego, który widzi na ekranie.
Tablica do identyfikacji kolorów
(źródło: HOSDB)
Test rozdzielczości zawiera białe pasy (poziome, pionowe, ukośne) na czarnym tle. Im mniejsze paski można odróżnić, znaczy to, że rozdzielczość obrazu jest większa.
(MW)
Tablica rozdzielczości
(źródło: HOSDB)
Kiedyś on strzegł, dzisiaj strzegą jego. Mur, widoczny na zdjęciach poniżej, został wybudowany w celach obronnych, jednak najważniejszą rolę odegrał w rozwoju handlu. Szlak, który prowadził wzdłuż niego był dobrze oznaczony, a kupcy i towary nie były narażone na rabunek stepowych rozbójników.
Również dzisiaj ma on ogromne znaczenie handlowe - wielu opłaca hotele i transport, żeby go zobaczyć. Jednak radykalnie zmieniła się jego funkcja obronna - teraz trzeba go chronić przed współczesnymi wandalami. Jaki to mur? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Zmieniła się funkcja obronna tego muru - teraz trzeba go chronić przed współczesnymi wandalami starającymi się zostawić pamiątkę po sobie (zdjęcie w środku).
Jaki to mur? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Jak dobrać elementy stacji czołowej? Stacja czołowa firmy TERRA służy do redystrybucji programów telewizyjnych, zarówno satelitarnych, jak i naziemnych. Ponadto można za jej pomocą dystrybuować zmodulowane sygnały Audio/Video, np. z kamer lub DVD. Modulator każdego modułu można ustawić w paśmie 110-862 MHz (kanały S1-69). Dlatego po stronie abonenta wystarczy zwykły telewizor - nie potrzebne są żadne urządzenia pośredniczące. Stację czołową montuje się w szafach rackowych 19" w dużych instalacjach zbiorowych (powyżej 100 gniazd) oraz w hotelach i pensjonatach, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu przez klienta. Wkładki stacji czołowej posiadają modulatory jednowstęgowe umożliwiające pracę sąsiedniokanałową. Poziom wyjściowy wynosi 102 dBuV, co umożliwia podłączenie około 60 gniazd bez użycia dodatkowych wzmacniaczy. W przypadku większej liczby gniazd należy zastosować wzmacniacze kanałowe Alcad serii ZG (ZG-401, ZG-601, ZG-421).
Pierwszym krokiem w projektowaniu stacji jest wybór kanałów, które mają być dystrybuowane w sieci. Od ich liczby zależy liczba jednostek centralnych UC-380. Jedna jednostka umożliwia zamontowanie maksymalnie 8 wkładek. Jedna wkładka umożliwia dystrybucję jednego kanału.
Stacja może być konfigurowana w technologii Master - Slave, tzn. programy nadawane z tego samego transpondera mogą zostać rozkodowane w panelu RDC-313 QPSK/PAL ze złączem CI R81710, a następnie wysłane jako sygnał MPEG-2 TS do tańszych paneli dekompresorów DM-313 R81712. Oszczędność jest więc podwójna: raz na tańszym panelu, dwa na modułach dostępu warunkowego (potrzebny jest tylko jeden). Za pomocą jednej wkładki RDC-313 i jednego modułu PowerCam Pro można zdekodować do 4 programów.

Szczegółowo to zagadnienie zostało omówione w Poradniku projektanta stacji czołowej MMH-3000 TERRA.
Odbiornik RDC-313 QPSK/PAL do stacji czołowej MMH-3000
Dekompresor DM-313 strumienia MPEG-2 dla stacji czołowej MMH-3000 Terra
Modulator MT-310 VSB do stacji czołowej MMH-3000
Odbiornik RDC-313
R81710
Dekompresor DM-313
R81712
Modulator MT-310 VSB
R81708
Przy użyciu modulatorów MT-310 R81708 można dystrybuować w sieci sygnały A/V pochodzące z kamer CCTV, DVD, komputera (prezentacje multimedialne) itp.
SatNet2.0 - przykład projektu sieci SMATV (Satellite Master Antenna TeleVision). W poprzednim numerze Informatora przedstawiliśmy aplikację ułatwiającą projektowanie instalacji multiswitchowych wykorzystujących sprzęt firmy TERRA. Program umożliwia wykonanie projektu praktycznie każdej, nawet najbardziej skomplikowanej sieci.
Przykład. Projekt instalacji na 72 gniazda. Ze względu na fizyczne rozmieszczenie gniazd, sieć podzielona została na mniejsze podsieci przy pomocy odgałęźników SS-915 R70525 oraz SS-910 R70524. Trzon sieci stanowią 24-wyjściowe multiswitche serii MSV R70874 zasilane zdalnie ze wzmacniacza SA-901 R70901.
Projekt sieci SMATV na 72 gniazda w programie SatNet
Projektowanie rozpoczyna się od umieszczenia w polu roboczym ikon konwerterów oraz anten TV naziemnej. Dwukrotne kliknięcie pozwala na zdefiniowanie poziomów sygnału na wejściu sieci. Program umożliwia zdefiniowanie długości oraz typu przewodów między kolejnymi urządzeniami: od zestawu antenowego do wzmacniacza długość ta wynosi 25 m, a pomiędzy multiswitchami (klatkami) - 20 m. Oczywiście gniazda poszczególnych użytkowników znajdują się w różnych odległościach od multiswitchy MSV (od 5 do 30 m). Dane tłumiennościowe dobrane zostały na podstawie karty przewodu TRISET-113 E1015.
SatNet 2.0 dokonuje bilansu tłumienia dla wszystkich gniazd, oraz przedstawia go w formie wykresów częstotliwościowych. Po pierwszym uruchomieniu symulacji z domyślnymi wartościami parametrów sprawdzamy poziom sygnału w poszczególnych miejscach sieci. Następnie regulujemy wartości wzmocnień i korekcji charakterystyki przewodu na wzmacniaczu SA-901 oraz multiswitchach MSV-924. Z powyższego zrzutu ekranowego projektowanej instalacji można odczytać zoptymalizowane w programie SatNet parametry. Poziom wyjściowy sygnału satelitarnego na multiswitchach obniżony został odpowiednio o 5, 8 oraz 15 dB, delikatnej korekcji wymagał poziom sygnału telewizji naziemnej. W związku z występowaniem długich odcinków kablowych przydatna okazała się funkcja korekcji charakterystyki kabla we wzmacniaczu SA-901 R70901 o 6 dB.

Cały projekt został wykonany od podstaw w programie SatNet 2.0 w 20 minut.
Multiswitch MSV-524 Terra 5-wejściowy 24-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IF
Multiswitch MSV-924 R70724 stanowiący podstawę przedstawionej wyżej sieci
Program dostępny jest tutaj (12,6 MB).
Samouczek SatNet (2,55 MB) pozwalający na szybkie i samodzielne nauczenie się projektowania z wykorzystaniem SatNet 2.0.2.
Inteligentna kamera analogowa - detekcja ruchu, strefy prywatności. Inteligentna kamera analogowa wysokiej jakości SN-FXP3200MIR M10790 posiada aż 4 strefy detekcji ruchu i 8 stref prywatności.
Funkcje te są przydatne głównie w miejscach, gdzie niezbędne jest zachowanie prywatności osób monitorowanych, np. kącik sanitarny w celi więziennej, łaźnie, baseny, szatnie; ze względu na strefy detekcji znakomicie nadaje się na parkingi.
Kamera SN-FXP3200MIR M10790 wyposażona jest w przetwornik 1/3'' CCD Super HAD II firmy SONY, który jest udoskonaloną wersją przetwornika SONY CCD Super HAD.
SONY Super HAD II cechuje znaczna poprawa jakości obrazu w stosunku do swojego poprzednika. Głównie jest to lepsze odwzorowanie barw oraz jasności obrazu w trudnych sytuacjach oświetleniowych.
Kamera ma wbudowany obiektyw o zmiennej ogniskowej w zakresie od 2,8 - 11 mm (F1,4), co umożliwia dobranie odpowiedniej długości ogniskowej w celu precyzyjnego obserwowania obiektu. W zależności od wybranej długości ogniskowej, kąt widzenia kamery wynosi od 25 do 79 stopni. Obiektyw typu dzień/noc, pozwala zachować najwyższą jakość obrazu zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, przy oświetleniu podczerwonym.
Kamera posiada menu wyświetlane na ekranie (OSD). Regulację wszystkich parametrów obrazu dokonuje się za pomocą przycisków umieszczonych pod kopułką kamery. W menu kamery można ustawić praktycznie wszystkie parametry, zaczynając od ustawień obiektywu, przez zmianę takich parametrów jak AGC, BLC, SENS-UP, ustawienia pracy układu związanego z WD (Wide Dynamic), a kończąc na ustawieniu stref detekcji ruchu i stref prywatności.
Kamera kolorowa SN-FXP3200MIR (WDR) w obudowie wandaloodpornejKamera kolorowa SN-FXP3200MIR (WDR) w obudowie wandaloodpornej
Widok kamery SN-FXP3200MIR
M10790
Cechy wyróżniające kamery:
  • przetwornik SONY Super HAD CCD II,
  • 550 TVL (obraz kolorowy), 570 TVL (obraz B/W),
  • wbudowane diody IR,
  • zmienna ogniskowa: 2,8 - 11 mm / F1,4,
  • obudowa wandaloodporna,
  • 4 strefy detekcji ruchu,
  • 8 stref prywatności,
  • szeroki zakres dynamiki (WDR),
  • cyfrowa redukcja szumów (3D DNR),
  • menu OSD.
Podgląd na telefonach komórkowych i palmtopach obrazu on-line z rejestratorów ULTIMAX. Wymagania klientów odnośnie systemów monitoringu CCTV stale rosną. Wśród nich jest również możliwość podglądu obrazów na żywo na telefonach komórkowych oraz palmtopach. Takie rozwiązanie to najwygodniejszy sposób szybkiego dostępu do systemu z każdego miejsca na świecie, gdzie działa telefon.
Działanie tej funkcji w rejestratorach ULTIMAX producent przetestował na telefonach Nokia 7610, N72, N73, N75, N95 i Samsungu E848. W dziale Download znajdują się dwie aplikacje: „Mobile Surveillance Client” i „Windows CE &Windows Mobile JVM”, pozwalające na podgląd poprzez telefony komórkowe.
Podgląd obrazu z rejestratora ULTIMAX na telefonie
Monitoring megapikselowy sieci restauracji w Japonii. Systemy monitoringu megapikselowego stają się coraz bardziej popularne, przez co znajdują coraz częściej zastosowanie w obiektach prywatnych (biura, restauracje, sklepy itp.). Jednym z przykładów jest japońska sieć restauracji, w której zdecydowano się na zamontowanie dwóch kamer kopułowych ACTi K1314 w wersji dzienno-nocnej oraz jednej obrotowej kamery megapikselowej ACTi K1218 w każdym lokalu.
Wszystkie lokalizacje podłączone są do sieci Internet, przez co zdalnie można zarządzać całym systemem. Rejestracja obrazu przebiega w osobnej lokalizacji, a całość transmisji wizji odbywa się przez sieć internet.
(MW)
Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi ACM-3401Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi ACM-3401Kamera obrotowa 1,3 Mpix ACTi ACM-8211Kamera obrotowa 1,3 Mpix ACTi ACM-8211Serwer wideo MPEG-4 ACD-2100 ACTi
Schemat systemu CCTV sieci restauracji
Multimedialny dom w oparciu o przyszłościowy standard 802.11n. Standard 802.11n pozwala na transfer do 300 Mbit/s i znakomicie nadaje się do przesyłania dźwięku, obrazu i innych multimediów domowych. Przesyłanie muzyki bądź filmu do laptopa połączonego bezprzewodowo może trwać znacznie krócej, niż przesłanie tego samego pliku przy pomocy połączenia kablowego "Fast Ethernet".
Urządzenia 802.11n są zgodne ze starszymi standardami. Można więc w sieci obsługiwanej przez router w standardzie 802.11n używać urządzenia posiadające karty bezprzewodowe 802.11b oraz 802.11g. Wszystkie urządzenia firmy TP-LINK pracujące w standardzie "n" są zgodne z draftem 2.0.

Co zyskujemy modyfikując sieć w domu?
Przede wszystkim mamy możliwość bardzo szybkiej wymiany plików, nie obawiając się braku kompatybilności starszych urządzeń w sieci.
Karta 802.11n (draft 2.0) TP-Link PCMCIA TL-WN910N, 300Mbit/sPunkt dostępowy TP-Link TL-WR941ND 802.11n z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchem - 300 Mbit/sKarta 802.11n (draft 2.0) TP-Link miniPCI TL-WN861N, 300Mbit/sKarta 802.11n (draft 2.0) TP-Link USB TL-WN821N, 300Mbit/sKarta 802.11n (draft 2.0) TP-Link PCI TL-WN851N, 300Mbit/s
Multimedialny dom zbudowany na bazie urządzeń TP-LINK pracujących w standardzie 802.11n draft 2.0

Spis urządzeń wykorzystany w multimedialnym domku jednorodzinnym:
  • Punkt dostępowy N3251 TP-Link TL-WR941ND 802.11n 300 Mbit/s z wbudowanym routerem - urządzenie umożliwia podłączenie klientów za pomocą modułów radiowych. Do routera może być podłączony Internet ADSL dzięki użyciu modemu N2906, bądź Internet DSL bezpośrednio do urządzenia.;
  • Karta N3231 802.11n (draft 2.0) TP-Link PCMCIA TL-WN910N, 300 Mbit/s - urządzenie umożliwia podłączenie laptopów wyposażonych w złącze PCMCIA do sieci bezprzewodowej;
  • Karta N3271 802.11n (draft 2.0) TP-Link PCI TL-WN851N, 300 Mbit/s - urządzenie umożliwia podłączenie komputerów stacjonarnych do sieci bezprzewodowej;
  • Karta N3261 802.11n (draft 2.0) TP-Link miniPCI TL-WN861N, 300 Mbit/s - urządzenie umożliwia podłączenie laptopów wyposażonych w złącze miniPCI do sieci bezprzewodowej;
  • Karta N3221 802.11n (draft 2.0) TP-Link USB TL-WN821N, 300 Mbit/s - urządzenie umożliwia podłączenie komputerów wyposażonych w złącze USB do sieci bezprzewodowej.
Wielki Mur Chiński. Skoordynowana budowa rozpoczęła się za panowania cesarza Chin Qin Shi Huang w III wieku p.n.e.
Budowa muru trwała ok. 17 wieków. Znaną do dziś postać mur uzyskał dopiero za dynastii Ming (1368).
Początkowo kierujący budową mieli do dyspozycji ok. 300 tys. ludzi. Wkrótce okazało się to niewystarczające. Przydzielano następne szerokie rzesze robotników. Przestępców i ludzi uznanych za przestępców kierowano do katorżniczej pracy przy budowie Wielkiego Muru Chińskiego. Wznosili go także rekruci, którym w razie potrzeby wydłużano lata służby. Oblicza się, że w budowę muru zaangażowanych było aż 3,5 mln osób, czyli 69,9% ludności ówczesnych Chin. Praca ponad siły zbierała straszliwe żniwo, w związku z nią zmarło ponad milion ludzi (około 30% obywateli Chin). Towarzyszący jej ucisk spowodował, że rok po śmierci cesarza, w 209 roku p.n.e. chłopi wzniecili powstanie i dynastia Qin upadła. Później budowę umocnień na zmianę wznawiano i porzucano na całe stulecia.
Biegnący wzdłuż Muru Jedwabny Szlak służył wymianie towarowej między Azją i Chinami. Wikipedia
Pisaliśmy w Informatorze:

Stacja czołowa Terra - w osiedlowej telewizji kablowej. Operator telewizji kablowej w Warszawie dostarcza sygnał do 500 mieszkań. Do tej pory w jego ofercie były to 32 programy satelitarne. Inwestor zdecydował się na rozszerzenie oferty o następne 6 kanałów. Instalator zaproponował rozbudowę instalacji w oparciu o stację czołowa Terra, choć instalacja była wyposażona w stację czołową innego producenta. Przekonał inwestora, że stacja MMH-3000 zapewnia najwyższą jakość sygnału, bardzo szerokie możliwości konfiguracyjne i niskie koszty eksploatacji za dużo niższą cenę niż podobne urządzenia innych producentów.
- numer archiwalny z 22.12.2008
Konwertery światłowodowe serii ULTIMODE. W telewizji przemysłowej, wideo konwertery znajdują zastosowanie głównie w miejscach, gdzie niezbędne jest przesyłanie sygnału na duże odległości oraz w miejscach narażonych na trudne warunki atmosferyczne. Włókno światłowodowe zapewnia pełną izolację oraz odporność na zakłócenia występujące na drodze przesyłowej...
- numer archiwalny z 21.09.2009

Wielofunkcyjny serwer wydruku i pamięci masowej TP-LINK TL-PS310U N3312. TP-LINK TL-PS310U doskonale nadaje się do wykonania instalacji 9pozwalającej na korzystanie przez wielu użytkowników z jednej drukarki, bądź innych urządzeń podłączanych przez USB...
- numer archiwalny z 01.06.2009

Spis tematów zawartych w Informatorach