Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 39/2009 (23.11.2009)
Zmiana liderów przed wejściem 4G. Rok 2010 zapowiada się jako przełomowy w telekomunikacji bezprzewodowej. Wszystko wskazuje na to, że zostanie przyjęty standard 4G i ruszą pierwsze komercyjne sieci w tej technologii. Zapowiadają się ogromne inwestycje, więc coraz częstsze są spekulacje, który z potentatów branży jest najlepiej przygotowany, by zostać światowym liderem telekomunikacji bezprzewodowej. Jeszcze w ubiegłym roku stawce przewodził Ericsson (36% rynku), około 20% posiadała Nokia, na trzecim miejscu był Huawei (11%). W bieżącym roku nastąpiło jednak spore przetasowanie. Według prognoz Ericsson zamknie rok obrotami o wysokości 26 mld USD, Huawei 18,4 mld, a Nokia 15,7 mld. Chińskiemu potentatowi uda się zwiększyć sprzedaż o 21%, podczas, gdy u Nokii najprawdopodobniej nastąpi spadek o 22%.

Czy tendencja szybkiego wzrostu pozycji rynkowej Huawei ma szansę utrzymać się w przyszłym roku?

Huawei jest światowym liderem technologii TD - LTE, która została wybrana przez China Mobile jako podstawa budowy sieci 4G. Budowa infrastruktury ruszy już w 2010 roku i Huawei będzie podstawowym dostawcą sprzętu. Już w maju, podczas Expo 2010 w Szanghaju, ruszy pilotażowa sieć 4G w Chinach. Potencjał rynku chińskiego może być decydujący, jednak prestiżowo równie ważne było rozstrzygniecie przetargu na 4G w Norwegii. Huawei pokonał na skandynawskim rynku Ericssona, co stało się sporą sensacją. Zaawansowane są rozmowy Huawei z Vodafone dotyczące 4G na rynku niemieckim, wszystko wskazuje na to, że również one powinny skończyć się sukcesem chińskiego dostawcy. Podobne rozmowy prowadzone są w Hiszpanii. Potencjał Huawei pozwala na dalszy szybki rozwój, i w 2010 roku może on zostać światowym liderem w technologiach bezprzewodowych.
Sieć 4G powinna zapewniać transmisje mobilne o przepływności 100 Mb/s i stacjonarne 1 Gb/s. Rozwój mobilnych technologii w kierunku 4G biegnie obecnie głównie dwiema drogami: WiMAX i LTE.
W listopadzie organizacja ITU (International Telecommunication Union) zaaprobowała 6 standardów, jako podstawę do finalnych prac nad przyjęciem standardu światowego. Wśród nich są rozwiązania oparte na technologii LTE (w tym chiński TD-LTE) oraz na WiMAX 2.0 (802.16m). Finalne przyjęcie standardu zapowiadane jest na październik przyszłego roku. Fachowcy oceniają, że w tej wiodącej technologii telekomunikacyjnej Chiny mogą być właścicielami ponad 40% patentów.

"Mobilna Generacja" - nadchodzi nowa era w telekomunikacji.
Przepływności oferowane w systemach 4G pozwolą na transmisję telewizji HD do urządzeń mobilnych.
Budda czuwa nad jakością połączeń - co to za świątynia? Widoczne na zdjęciach poniżej budki telefoniczne z posągami Buddy znajdują się w odbudowanym kompleksie świątynnym położonym w mieście Dengfeng. Świątynie powstały w V wieku i były kilkakrotnie burzone i odbudowywane. Największe straty powstały w 1928 roku, w wyniku działań wojennych zespół został zniszczony w 90%.
Prawdziwy renesans świątyń rozpoczął się w 1982 roku i był związany z filmem o tym miejscu, który ukazał się w tym czasie. Sława świątyń stale rosła, przyjeżdżało coraz więcej turystów. Pierwszym przywódcą rządu, który odwiedził to miejsce był Władimir Putin.
W Dengfeng znajduje się kilkanaście szkól sportowych, do największej z nich uczęszcza około 20 000 uczniów. Większość z nich otrzymuje wykształcenie szczególnie przydatne w policji i w wojsku. W jakim kompleksie świątynnym znajdują sie budki telefoniczne z Buddą? - odpowiedź na końcu Informatora.
W jakim kompleksie świątynnym znajdują sie budki telefoniczne z Buddą?
Odpowiedź na końcu Informatora.
Profesjonalne projektowanie instalacji multiswitchowej RTV/SAT - program SatNet 2.0.2. Projektowanie sieci przy pomocy kartki papieru i ołówka jest pracochłonne i niesie za sobą ryzyko pomyłki. Darmowe oprogramowanie firma TERRA - SatNet 2.0.2 - pozwala na zaprojektowanie instalacji wykorzystującej produkty tej marki. Program umożliwia: wykonanie projektu w formie graficznej, ustalenie poziomów sygnałów na wszystkich gniazdach i weryfikację, co do zgodności z normami, oraz określenie, czy konieczne będzie wykorzystanie funkcji prekorekcji charakterystyki kabla we wzmacniaczach. Program umożliwia archiwizację sporządzonych projektów.

Można pobrać samouczek SatNet (2,55 MB) pozwalający na szybkie i samodzielne nauczenie się projektowania z wykorzystaniem SatNet 2.0.2.
Program dostępny jest tutaj (12,6 MB) w dziale download na stronie firmy DIPOL.
Informacje podstawowe:
 • program na licencji freeware;
 • program nie wymaga instalacji;
 • system operacyjny: Windows 98, XP, Vista;
 • wymagania sprzętowe: procesor 1 GHz, rozdzielczość VGA 768x1024.
Okno aplikacji SatNet2.0 do projektowania sieci SMATV
W wiosennej sesji szkoleniowej (luty-marzec 2010) firma DIPOL przewiduje szkolenia z projektowania zaawansowanych instalacji multiswitchowych z wykorzystaniem programu SatNet.
Monitoring małego sklepu. Poniżej przykład instalacji monitoringu w niewielkim sklepie.
Kamera kolorowa sufitowa CX-412DKamera kolorowa sufitowa CX-412DMonitor CCTV 19Kamera kolorowa sufitowa CX-412DKamera kolorowa sufitowa CX-412DCyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-204 H.264Aktywny rozgałęźnik sygnału video RV-1/2FMonitor CCTV 19
Przykładowa instalacja monitoringu w sklepie

1 - magazyn
2 - kasa
3 - hala sklepowa


W ofercie firma DIPOL proponuje ekonomiczne urządzenia pozwalające na zapewnienie dobrej jakości obrazu oraz ewentualną dalszą rozbudowę: kamery analogowe CX-412D M10730 oraz rejestrator ULTIMAX 204 M72040:
Kamera kolorowa sufitowa CX-412D
Cechy wyróżniające kamery CX-412D M10730:
 • przetwornik 1/3 Super HAD CCD firmy Sony
 • 420 TVL
 • obiektyw 3,6 mm
 • konkurencyjna cena
Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-204 H.264
Cechy wyróżniające rejestratora ULTIMAX 204 M72040:
 • kompresja H.264
 • własny system operacyjny czasu rzeczywistego RTOS
 • rejestracja obrazów z 4 kanałów w rozdzielczości 4CIF z prędkością 25 klatek na sekundę
Profesjonalny monitoring IP w cenie analogowego. Profesjonalne i niedrogie kamery IP firmy PiXORD pozwalają na zbudowanie monitoringu opartego o sieci komputerowe, w cenie porównywalnej do standardowego monitoringu analogowego.
Kamera P400PoE K1131 posiada takie same parametry przetwornika, jak najlepsze kamery obecnie znajdujące się na rynku (przetwornik 1/3" CCD Sony, 540 TVL, 0,1 lx - F2,0), przy konkurencyjnej cenie.
Do każdej kamery firmy PiXORD dodane jest darmowe profesjonalne oprogramowanie, stworzone na bazie oprogramowania firmy NUUO, które umożliwia integrację do 32 urządzeń firmy PiXORD. Jedynym kosztem jest zakup komputera dla instalacji oprogramowania. Tak zaprojektowany, w miarę tani system, umożliwia rejestrację obrazu z każdej z 32 kamer osobno z prędkością 25 kl./s przy rozdzielczości Full D1. Instalację można wykonywać etapowo; rozbudowywać system, zaczynając od jednej, kończąc na aż 32 kamerach.
Kamera IP PiXORD P400PoE
Przykład instalacji w zajezdni MZK w Kędzierzynie-Koźlu bazującej na kamerach PiXORD K1136. Wszystkie szesnaście obrazów z kamer jest rejestrowane z odświeżaniem 25 kl./s w rozdzielczości Full D1 (720x576). Porównując z systemem analogowym, należałoby dla tych samych efektów zainstalować rejestrator 400 kl./s w rozdzielczości 4CIF (704x576), w cenie około 2300 Euro.
12 pytań do planującego wykonanie instalacji telewizji dozorowej - cz. 6. W ostatniej części cyklu dotyczącego podstaw planowania budowy systemu CCTV należy się zastanowić nad bezpieczeństwem transmisji oraz obsługą systemu.
10. Jaki ma być zasięg i bezpieczeństwo transmisji sygnału?
Zastosowanie cyfrowej techniki obróbki sygnału pozwala na transmitowanie sygnałów poprzez Internet bez ograniczeń związanych z odległością. Transmisja sygnału wizji otwiera nowe możliwości nadzoru zdalnego nad obiektami - zwiększa bezpieczeństwo, obniża koszty. Jednak, już w fazie projektowania, wymaga zabezpieczenia odpowiednich łączy telekomunikacyjnych (np. przepustowość, stały adres IP).
Transmisja cyfrowa sygnału wideo daje wiele korzyści. Należą do nich przede wszystkim: łatwość transmisji i możliwość zabezpieczenia przed niepowołanym dostępem. Technika cyfrowa umożliwia transmisję wielu sygnałów przy pomocy jednego medium (np. skrętki, światłowodu czy linku radiowego). Dodatkowo sygnał cyfrowy łatwo można zaszyfrować, przez co jest niemożliwy do odczytania przez nieupoważnionych odbiorców.
Media konwerter M-023M - dwa włókna wielomodowe do 2 km
Wideo konwerter ULTIMODE V-201D jednomodowy - WDM, 1xwideo, 1xdane
Media konwerter światłowodowy L10021
Konwerter wideo L2121
11. Jaka powinna być forma przeszkolenia pracowników obsługujących?
W celu pełnego wykorzystania możliwości systemu monitoringu należy zapoznać pracowników z jego funkcjami. Warto pomyśleć o pisemnej instrukcji obsługi systemu, zapoznaniu z diagnostyką prostych uszkodzeń, oraz istotnymi informacjami systemowymi w wypadku awarii.
12. W jakiej formie i przez kogo ma być prowadzona konserwacja systemu?
Urządzenia mechaniczne z elementami ruchomymi wymagają smarowania, obudowy - sprawdzenia szczelności, obiektywy - czyszczenia. Istotne jest aby jednoznacznie ustalić, kto odpowiada za wykonanie powyższych czynności. Przeważnie funkcje te wykonuje firma instalująca, podpisując umowę na określony czas, na przeprowadzanie przeglądów i konserwację systemu.
(MW)
Quality of Service. Termin Quality of Service określa poziom jakości usług oferowanych przez sieć użytkownikowi.
QoS to zbiór technologii, które pozwalają użytkownikom otrzymywać od sieci przewidywalny poziom usług w zakresie między innymi: przepustowości (bandwith), opóźnienia (delay), zmienności opóźnienia (jitter), prawdopodobieństwa utraty pakietu (dropped packets), maksymalnej stopy błędów (bit error ratio).
Gwarancje QoS są kluczowe, gdy zasoby sieciowe są niewystarczające, szczególnie dla aplikacji multimedialnych strumieniujących dane w czasie rzeczywistym, np. VoIP, VTC, czy też IP-TV. Również w przypadkach, gdy zasoby sieciowe są wystarczające, gwarancje QoS odgrywają ważną rolę, na przykład w aplikacjach militarnych, czy służących ratowaniu ludzkiego życia.
Sieć bezprzewodowa zbudowana w oparciu o urządzenia TP-Link. Brak okablowania LAN znacznie obniża funkcjonalność budynków biurowych, magazynowych, hoteli. Szybką, tanią i efektywną formą rozwiązania tego problemu jest instalacja bezprzewodowa. Do zbudowania sieci opartej o ADSL (na liniach analogowych) i transmisję bezprzewodową wymagane są następujące urządzenia:
 • Router TP-Link ADSL (Annex A) TD-8840T zintegrowany z 4-portowym switchem N2907. Urządzenie pozwala na połączenie z Internetem dostarczanym w technologii ADSL. Sygnał z tego urządzenia przesyłany jest do punktu dostępowego.;
 • Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA500G N2941. Urządzenie rozprowadza sygnał bezprzewodowo w budynku. W celu zwiększenia zasięgu, można dodatkowo zastosować kolejny punkt dostępowy ustawiony w tryb repeatera.;
 • Karta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN510G 54Mbit/s N2930. Dzięki temu urządzeniu laptopy wyposażone w złącze PCMCIA mogą bezprzewodowo łączyć z siecią WiFi.;
 • Karta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551G N2970. Umożliwia dostęp do sieci bezprzewodowej komputerom PC.
Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA500G AP/APC/WDS 2,4GHz, zasilanie PoEPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA500G AP/APC/WDS 2,4GHz, zasilanie PoEKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN510G 54Mbit/sRouter TP-Link ADSL (Annex A) TD-8840T zintegrowany z 4 portowym switchemKarta TP-Link USB TL-WN321G 2,4GHz 54Mbit/s
Należy pamiętać, że przy większej ilości użytkowników (>15) wydajność sieci bezprzewodowej może nie być wystarczająca. Można wtedy stworzyć kolejną sieć bezprzewodową pracującą na innym kanale.
(ŁK)
Shaolin. Kompleks świątyń, w których znajdują się charakterystyczne budki telefoniczne, to klasztor Shaolin. Dla świata zachodniego został odkryty po nakręceniu filmu "Shaolin Temple", w którym grał Jet Li.
W sportowych szkołach Dengfeng uczy się kilkadziesiąt tysięcy młodych adeptów kung-fu
Pisaliśmy w Informatorze:

Bezpieczne kable. W budynkach, gdzie przebywa jednorazowo wiele osób (szpitale, szkoły, kina), wymaga się, aby kable w przypadku pożaru nie generowały dodatkowego zagrożenia dla życia i zdrowia tych osób. Takie kable wykonywane są w technologii HF (halogen free) - nie wydzielają toksycznych gazów podczas spalania. W czasie pożaru istotna jest niepalność kabli, brak podtrzymywania ...
- numer archiwalny z 2.03.2009

Odgałęźniki o stopniowanych tłumiennościach lekarstwem na różne odległości gniazd abonenckich. Poziomy sygnałów w każdym kanale telewizji naziemnej, mierzone w gnieździe abonenckim, powinny zawierać się w zakresie 62 – 80 dBuV. Zbyt niski poziom sygnału jest przyczyną efektu tzw. śnieżenia, zbyt wysoki powoduje przesterowania, co skutkuje zakłóceniami obrazu...
- numer archiwalny z 7.04.2008

Dwa sposoby wykorzystania TP-LINK TL-WR543G. Urządzenie TP-LINK TL-WR543G N2955 może stanowić podstawę instalacji opartej na bezprzewodowym lub przewodowym dostępie do Internetu.
TL-WR543G N2955 zawiera w sobie punkt dostępowy, wbudowany router szerokopasmowy (do usługi xDSL lub modemu ...
- numer archiwalny z 22.06.2009

Spis tematów zawartych w Informatorach