Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 38/2009 (16.11.2009)
Ożywienie po ratyfikacji - standard 802.11n. Przyjęcie we wrześniu standardu 802.11n zdopingowało producentów do prac nad wdrażaniem produktów opartych na zatwierdzonym protokole.
Firma Atheros, doceniając znaczenie rynku urządzeń mobilnych, wypuściła na rynek chipset AR6003 przeznaczony do telefonów komórkowych i smartphone'ów. Moduł o wymiarach 5x5 mm zużywa 20% mniej energii niż poprzednie modele, jest od nich wydajniejszy. Chipset pozwala na pracę w standardzie 802.11a/b/g/n.
Chociaż szybko wzrasta zastosowanie standardu n w laptopach, to prawdziwym wejściem na masowy rynek może okazać się zastosowanie nowej technologii przez Microsoft w konsoli Xbox 360 (premiera 10 listopada).
Innym przykładem rozwoju jest uruchamianie sieci bezprzewodowych do transmisji multimedialnych opartych na standardzie 802.11n. W ciągu dwóch lat firmy Cisco oraz Verizon zainstalują, w ponad 256 budynkach campusu uniwersytetu Purdue w stanie Indiana, ponad 6 tys. urządzeń dostępowych pracujących w standardzie 802.11n. Pozwoli to na mobilny dostęp do nowoczesnych aplikacji multimedialnych, video oraz VoIP na terenie uczelni. Do dziś zostało już zamontowanych ponad 600 sztuk punktów dostępowych.
Dowodem na wchodzenie nowej technologii "pod strzechy" jest zastosowanie jej w domowych gadżetach. Przykładem takiego urządzenia może być ramka do zdjęć firmy eStarling, gdzie jest możliwość wymiany zdjęć bezprzewodowo w standardzie 802.11n.
Multimedialna ramka wyposażona w moduł radiowy pracujący w standardzie n.
(Źródło: eStarling)
Widok z wieży telewizyjnej - gdzie to jest? Miasto widziane z wieży telewizyjnej do 1868 roku nazywało się Edo. Obecnie jest jednym z największych miast świata i stolicą kraju.
Zdjęcia zostały zrobione z wieży telewizyjnej zbudowanej w 1958 roku. Jest ona o 13 metrów wyższa od wieży Eiffla (ma 333 m), a waży 4000 ton (w. Eiffla waży 7000 ton). Wykorzystywana jest do transmisji sygnałów radiowych i telewizyjnych, a także jako platforma widokowa. Do tej pory odwiedziło ją ponad 150 milionów turystów.
Gdzie znajduje się ta wieża? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Miasto widziane z wieży telewizyjnej do 1868 roku nazywało się Edo.
Jak nazywa się dzisiaj? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Warstwa MAC - O WiFi słów kilka - cz. 12. W czasie CFP (Contention Free Period) funkcja PCF (Point Coordination Function) wykorzystuje metodę przepytywania (Polling), ażeby wybrać stację, której zostanie przydzielone prawo do nadawania.
Stacje, które chcą transmitować dane w sposób bezkolizyjny muszą wysłać odpowiednie zapytanie do PC (Point Coordinator) - zapytania są wysyłane w trybie DCF (Disturbed Coordination Function). Jeśli PC zaakceptuje zapytanie, wówczas stacja zostanie dopisana do listy PL (Polling List). PC zaprasza do transmisji stacje według tej listy poprzez wysłanie ramki CF-Poll.
Na początku każdego okresu CFP, PC sprawdza zajętość kanału. Jeśli kanał jest wolny przez czas PIFS (PCF Interframe Space), wówczas jest wysyłana ramka Beacon.
Na podstawie parametrów zawartych w ramce Beacon pozostałe stacje ustawiają wektor NAV (Network Allocation Vector). Dzięki temu żadna stacja nie będzie się ubiegała o przejęcie kontroli nad medium w okresie CFP (Contention Free Period). Po upływie czasu SIFS (Short Interframe Space) od wysłania ramki Beacon PC wysyła jedną z ramek: Data, CF-Poll, Data+CF-Poll lub CF-End do stacji, która jest pierwsza na liście PL (Polling List). Stacja po otrzymaniu jednej z tych ramek ma prawo do wysłania jednej ramki MPDU (MAC Protocol Data Unit) po czasie SIFS.
Jeśli ramka CF-Poll wymaga potwierdzenia poprawności odebrania pakietu, czyli ACK (ACKnowledgement), wówczas stacja musi wysłać ramkę Data+CF-ACK.
Po zakończonej poprawnie transmisji przez stację, PC powtarza tę procedurę kolejno do pozostałych stacji na liście PL. Jeśli stacja otrzymała ramkę CF-Poll, a nie ma żadnej ramki do wysłania wówczas w odpowiedzi powinna wysłać ramkę Null, chyba, że konieczne jest wysłanie potwierdzenia dla ramki CF-Poll, to wtedy stacja powinna odpowiedzieć ramką CF-ACK.
Brak reakcji stacji na zaproszenie do nadawania przez czas SIFS powoduje ponowne przejęcie kontroli nad medium przez PC i skierowanie zapytania do kolejnej stacji z listy PL. Zakończenie listy PL jest sygnalizowane przez PC poprzez transmisję ramki CF-End lub ramki CF-End+ACK, jeśli chce dodatkowo potwierdzić poprawny odbiór ramki.
Wszystkie stacje należące do danego BSS (Basic Service Set), czyli grupy urządzeń bezprzewodowych logicznie powiązanych, po odebraniu jednej z tych ramek zerują swoje wektory NAV i mogą rozpocząć rywalizację o dostęp do kanału po czasie DIFS (DCF Interframe Space).
Przykład wymiany ramek w czasie CFP pomiędzy PC i dwiema stacjami - STA
Okazało się, że PCF (Point Coordination Function) nie jest dobre dla transmisji w czasie rzeczywistym. W czasie TBTT (Target Beacon Transmission Time) PC musi nasłuchiwać wolnego medium co najmniej przez PIFS przed rozpoczęciem ramki Beacon. Jeżeli medium jest zajęte w pobliżu TBTT, ramka Beacon jest opóźniana, co powoduje opóźnienie transmisji do następnej CFP.
Długość transmisji przepytywanych stacji jest nieznana dla PC. Ramka MSDU przepytywanej stacji może być za długa i zostać podzielona na fragmenty o określonej z góry długości. Ponadto, czas transmisji MSDU nie jest kontrolowany przez PC ze względu na różne modulacje i schematy kodowania użyte w standardzie 802.11. Zapewnienie QoS wymaga nadawania priorytetów uprzywilejowanym transmisjom. Takie różnicowanie usług nie jest dostarczone w PCF.
W następnym numerze opowiemy trochę o gwarancji jakości usług QoS (Quality of Service).
(KK)
Czym wzmacniać sygnał DVB-T? Dla wzmacniania sygnałów w dużych instalacjach antenowych wymagane są wzmacniacze kanałowe - dotyczy to również instalacji DVB-T.
Widmo sygnału DVB-T różni się jednak od widma pojedynczego kanału analogowego, co przedstawione zostało na poniższych rysunkach. Doskonale widać, przed jakim wyzwaniem staje wzmacniacz mający zwiększyć poziom sygnału DVB-T. Ze względu na strome zbocza oraz wykorzystanie podnośnych w całej szerokości kanału kluczowym parametrem wzmacniacza staje się równomierne wzmocnienie w całym kanale i selektywność.
Widmo sygnału analogowego PAL
(www.allinon.com)
Widmo sygnału DVB-T
(www.wikipedia.org)
Firma DIPOL rekomenduje stosowanie urządzeń renomowanej marki Alcad. Wzmacniacze ZG-421 R905039 strojone na zamówiony kanał cechuje duże wzmocnienie: 53 dB, duży poziom wyjściowy: 120 dB pozwalający zasilić sieci nawet do 200 abonentów oraz bardzo dobra selektywność. Zastosowanie wzmacniacza R905039 daje pewność, że wszystkie podnośne sygnału cyfrowego wzmocnione będą jednakowo.
Wzmacniacz Alcad ZG-421
Porównanie charakterystyk częstotlwościowych wzmacniacza ZG-401 oraz ZG-421
Wzmacniacze ZG-421 R905039 mogą być stosowane w instalacjach sąsiedniokanałowych, gdzie wykorzystując swoją znakomitą selektywność pozwalają wyrównać poziomy poszczególnych kanałów.
(ŁB)
Kamera kolorowa zewnętrzna n-cam 210 + IR z reflektorem podczerwieni. Kamera n-cam 210 + IR M11240 wyposażona jest w najwyższej jakości przetwornik 1/3'' CCD Super HAD II firmy SONY, który jest udoskonaloną wersją przetwornika SONY CCD Super HAD. SONY Super HAD II cechuje znaczna poprawa jakości obrazu w stosunku do swojego poprzednika. Głównie jest to lepsze odwzorowanie barw oraz jasność obrazu w trudnych warunkach oświetleniowych.
Porównanie obrazów z kamery z przetwornikiem CCD SONY Super HAD (lewy obraz)
oraz z przetwornikiem CCD SONY Super HAD II (prawy obraz).
(Źródło: www.sony.net)

Wysokiej jakości przetwornik firmy SONY oraz bardzo dobre parametry kamery (420TVL, czułość 0,01 lx przy wyłączonym reflektorze podczerwieni) powodują, że kamera n-cam 210 + IR jest najlepszą kamerą na rynku w tej grupie cenowej.
Kamera posiada wbudowany obiektyw o ogniskowej 6 mm zapewniający kąt widzenia około 45o. Obraz uzyskany z kamery odzwierciedla rzeczywiste kolory, krawędzie są ostre. Kamera bardzo dobrze radzi sobie z trudnymi warunkami oświetleniowymi. Wysoka czułość sprawia, że nawet przy słabszym oświetleniu kamera pracuje w kolorze bez widocznego efektu śnieżenia.
Kamera posiada wbudowany reflektor podczerwieni. Umożliwia on pracę przy braku oświetlenia zewnętrznego. Reflektor załącza się automatycznie, a kamera przełącza się w tryb czarno-biały, gdy poziom oświetlenia spadnie poniżej 3 luksów. Zasięg reflektora podany przez producenta wynosi 25 - 30 metrów i zależy od warunków otoczenia (np. mgła).
W zestawie znajduje się uchwyt umożliwiający montaż kamery do ściany lub sufitu z możliwością ukrycia (zabezpieczenia) przewodów. Kamera może być użytkowana na zewnątrz (IP66). Kamera wyposażona w przewód ze standardowymi złączami: wizja - BNC, zasilanie - gniazdo 2.1/5.5.
Kamera kolorowa zewnętrzna n-cam 210 + IR z reflekorem podczerwieni
Kamera n-cam 210 + IR M11240 wyposażona jest w najwyższej jakości przetwornik
1/3" CCD Super HAD II firmy SONY, który jest udoskonaloną wersją przetwornika SONY CCD Super HAD
Transmisje internetowe - videolearning i videokonferencje. Dzięki zastosowaniu tanich kamer PiXORD P405 K1133, PiXORD P405W K1134, PiXORD P405M K1135, PiXORD P405MW K1138, PiXORD P410 K1231 o rewelacyjnych parametrach obrazu, bardzo czułym mikrofonie, można łatwo wykonać strumieniowanie obrazu i dźwięku w sieci Internet.
Kamery można wykorzystać zarówno do jednostronnego monitoringu zdalnego, jaki i wideokonferencji, przekazu na żywo ze szkoleń, lekcji, wykładów itd. (e-learning).
Instalacja jest niezależna od jakichkolwiek komunikatorów (np. Skype) i oferuje lepsze parametry obrazu (np. rozdzielczość 1280 x 1024 w przypadku kamery PiXORD P405M i PiXORD P405MW), niż jest to w kamerach internetowych. Całość jest łatwa w konfiguracji.
(TJ)
Kompaktowa kamera IP PiXORD P405Kompaktowa bezprzewodowa kamera IP PiXORD P405WKompaktowa megapikselowa kamera IP PiXORD P405MObrotowa kamera IP PiXORD P410Switch TP-Link TL-SF1005D 5 portówPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR542G z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchem
Przykład zastosowania kamer do monitoringu zdalnego wideokonferencji lub e-learnigu
12 pytań do planującego wykonanie instalacji telewizji dozorowej - cz. 5. W kolejnej części 12 pytań poruszone zostaną bardzo ważne tematy dotyczące budowy systemów CCTV. Są to: określenie praw dostępu do systemu, aby każdy użytkownik mógł w pełni wykorzystać swoje możliwości, bez jednoczesnego nadużywania swoich praw, oraz optymalne ustawienie parametrów obrazu, w celu maksymalizowania skuteczności systemu.
8. Jaki ma być sposób sterowania systemem?
Ustalenie miejsca sterowania, nadrzędności osób sterujących, dostępności poszczególnych osób do obrazu z kamer i archiwum, parametrów stałych oraz podlegających sterowaniu (należy zablokować wszystkie funkcje niepodlegające sterowaniu).
9. Jaka powinna być szczegółowość oraz płynność obrazów?
Niedostateczne parametry kamery uniemożliwiają realizację celów monitoringu, natomiast przeszacowanie parametrów niepotrzebnie obciąża system. Generalnie ważniejsze jest, aby obraz miał większą szczegółowość niż płynność. Dlatego, że więcej można odczytać mając jedną dokładną klatkę, niż szereg nieczytelnych obrazów.
(MW)
Kamera IP H.264 ULTICAM DS-2CD892PF
Kamera dzień/noc IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-E
Kamera ULTICAM K1140
rozdzielczość D1 przy 25 kl./s
Kamera ULTICAM K1441
rozdzielczość 2 Mpix przy 12 kl./s
Nowa jakość kamer IP ACTi - Event Handler. Tradycyjne kamery CCTV są urządzeniami pasywnymi. „Widzą”, ale nie mogą działać. Event Handler firmy ACTi zmienia system kamer IP w aktywnych partnerów bezpieczeństwa. Event Handler jest to pakiet oprogramowania, który jest wbudowany w firmware kamer serii ACM. Niektóre funkcje pakietu Event Handler są bardzo innowacyjne - żadne inne kamery IP dostępne na rynku ich nie posiadają! Co jest ważne, dotychczasowi użytkownicy mogą pobrać i zainstalować nowe oprogramowanie za darmo.

Co to jest Event Handler?

Event Handler jest interfejsem miedzy zdarzeniami a regułami.
Kiedy coś się dzieje w punkcie kamerowym: przechodzą ludzie, otwierają się drzwi, wybuchnie pożar, albo nastąpi zmiana parametrów oświetlenia - mamy do czynienia ze zdarzeniem.
Do każdego zdarzenia można przyporządkować dowolną regułę, mogącą zmieniać parametry pracy instalacji. Dla przykładu: wykrycie ruchu w polu detekcji może spowodować zmianę rozdzielczości kamery i liczby klatek. Natomiast przełączenie w tryb nocny może wyzwolić wysłanie zdjęcia na serwer ftp oraz zwiększyć kontrast obrazu.
Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość sterowania parametrami innej kamery. Na przykład wejście alarmowe podłączone do kamery 1, może spowodować, że kamera obrotowa 2 zmieni kontrolowany obszar do wcześniej zaprogramowanego punktu.

Nowy firmware do kamer ACTi dostpny jest TUTAJ

Poniżej przedstawiono dostępne kombinacje programu Event Handler.
(MW)
Schemat działania funkcji Event Handler w kamerach ACTi
Wzmacniacze (repeatery) sygnału 3G i DCS. W ofercie firmy DIPOL pojawił się wzmacniacz Signal 3G-500 A67100 oraz Signal DCS-500 A67120.
Wzmacniacz (repeater)  Signal 3G-500
Wzmacniacz (repeater) Signal DCS-500
Wzmacniacz (repeater) Signal 3G-500 A67100
Wzmacniacz (repeater) Signal DCS-500 A67120
  • Wzmacniacz (repeater) Signal 3G-500 A67100 rozwiązuje problem słabego sygnału sieci 3G w paśmie 1920-2170MHz. Przy słabym sygnale połączenie z internetem jest niemożliwe bądź ograniczone (wolna transmisja danych - GPRS, EDGE). Zastosowanie w: hotelach, domach, halach fabrycznych, parkingach podziemnych itp.
  • Wzmacniacz (repeater) Signal DCS-500 A67120 rozwiązuje problem słabego sygnału DCS w paśmie 1710-1880 MHz. Zastosowanie w: hotelach, domach, halach fabrycznych, parkingach podziemnych itp.
Ponadto w ofercie firmy DIPOL dostępne są wzmacniacze GSM:
Wzmacniacz (repeater) Signal GSM-80
Wzmacniacz (repeater) Signal GSM-300
Wzmacniacz (repeater) Signal GSM-1200
Wzmacniacz (repeater) Signal GSM-80
A6740
Wzmacniacz (repeater) Signal GSM-300
A6760
Wzmacniacz (repeater) Signal GSM-1200
A6780
Tokio. Tokyo Tower wzorowana konstrukcyjne na wieży Eiffla pełni podobną, kultową rolę, jak jej paryski wzorzec. Obecnie jest najwyższym obiektem Tokio, jednak w 2011 roku zostanie oddana Tokyo Sky Tree o wysokości 610 m.
Tokyo Tower wzorowana konstrukcyjne na wieży Eiffla
Pisaliśmy w Informatorze:

ULTIAIR w miejskiej sieci bezprzewodowej. Wymaganiem inwestora, krakowskiego dostawcy Internetu, była wysoka wydajność i niezawodność linków radiowych, przekładająca się na dużą przepustowość całości szkieletu sieci. Głównym założeniem instalacji było doprowadzenie głównego sygnału do jednostki centralnej dużym i stabilnym transferem 30 Mb/s w obie strony. Do wykonania inwestycji firma Zax.pl zdecydowała się na użycie urządzeń ULTIAIR.
- numer archiwalny z 2.02.2009
Jak drukować na drukarce z portem USB w sieci WLAN? Print Serwer firmy TP-LINK TL-WPS510U N3310 doskonale nadaje się do firm oraz domów, gdzie istotnym problemem są kable, które za każdym razem trzeba doprowadzać z drukarki do przenośnego komputera. Umożliwia on także wydruk z wielu komputerów na jednej drukarce...
- numer archiwalny z 9.02.2009

Diagnostyka uszkodzeń sieci LAN wielofunkcyjnym testerem N7058. Wielofunkcyjny tester okablowania sieciowego z wyświetlaczem LCD N7058 jest urządzeniem do wykrywania uszkodzeń w instalacji komputerowej wykonanej skrętką kategorii 5e, 6e oraz instalacji telefonicznej. Tester służy do wykrywania...
- numer archiwalny z 2.03.2009

Spis tematów zawartych w Informatorach