Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 29/2009 (14.09.2009)
PoE Plus - nowy standard zasilania w sieciach Ethernet. Na koniec września planowana jest ratyfikacja nowego standardu zasilania w sieciach Ethernet - PoE Plus (IEEE 802.3at). Nowy standard zapewni zasilanie urządzeń pracujących w sieci z mocą teoretyczną do 30 W. Protokół LLDP ( Link Layer Discovery Protocol) wykorzystany w PoE Plus pozwoli na zasilanie z opcją dynamicznej alokacji mocy, a nawet na przełączanie nieaktywnych urządzeń w stan uśpienia.
Standard PoE Plus umożliwi zasilanie m.in. kamer CCTV IP z PTZ (pan/tilt/zoom).
Do przesyłania prądu w standardzie PoE Plus przewidywane są dwie pary skrętki, które jednocześnie mogą służyć do transmisji danych (technologia Phantom Power).

Standard zasilania PoE - Power over Ethernet (IEEE 802.3af) - został ustanowiony w 2003 roku. Pozwala na zasilanie urządzeń pracujących w sieci napięciem 48 V, przy maksymalnym prądzie 400 mA, wykorzystując w tym celu jedną parę skrętki.
PoE zapewnia zasilanie prądem o mocy 15,4 W (12,95 W po uwzględnieniu strat na 100 m kabla).
Standard definiuje dwa typy urządzeń: PSE (power sourcing equipment) - wysyłające prąd do sieci (switche, midspany) oraz PD (powered devices) - urządzenia zasilane (telefony IP, kamery IP, access pointy). Standard PoE okazał się niewystarczający. Podstawowym problemem jest mała moc i brak optymalizacji zarządzania zasilaniem - niezależnie od potrzeb urządzenia zawsze przydzielana jest mu maksymalna moc - 15,4 W. Pod koniec września zostanie ustanowiony nowy standard - PoE Plus, który zapewni urządzeniom maksymalną moc 30 W (24,6 W)

Projektując instalację kamer w sieci Ethernet warto zwrócić uwagę,
czy sposób zasilania jest zgodny ze standardem PoE.
Na zdjęciu kamera IQinVisoin z zasilaniem zgodnym z PoE.
"Ciekawie o antenach" - jeszcze 2 tygodnie na nadsyłanie zdjęć. Już kilkadziesiąt zdjęć nadeszło na fotograficzny konkurs o antenach. Na zdjęcia naszych Czytelników czekamy do 30 września.
Zapraszamy do zapoznania się z pracami. które spłynęły do tej pory.
Więcej zdjęć>>
TV SAT BOCIANO
Paweł Buczkowski
Tajlandzkie klimaty
Krzysztof Maćkowiak
Wzmacniacz budynkowy MA-203 - 47 dB. Wzmacniacz MA-203 R82323 jest przeznaczony do wzmacniania sygnałów radiowych FM, telewizyjnych w paśmie VHF oraz UHF w średnich i dużych instalacjach antenowych.
Posiada on 5 wejść: 1 x FM/VHF I, 1 x VHF III oraz 3 x UHF. Każde z wejść posiada osobną regulację wzmocnienia, ponadto po zsumowaniu sygnałów FM/VHF I z VHF III oraz wszystkich trzech UHF istnieje możliwość stłumienia sygnału w wybranej gałęzi toru poprzez włączenie tłumika 10dB.
Sumowanie sygnałów UHF odbywa się dwustopniowo: najpierw sygnał jest sumowany z 2 wejść, a następnie dodawany jest sygnał z trzeciego UHF. Daje to jeszcze jedną możliwość konfiguracji słabszych i mocniejszych sygnałów. Wzmacniacz charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem sygnału wyjściowego: 119 dBuV dla VHF i 121 dBuV dla UHF.

Charakterystyka:
 • oddzielnie wzmacniane tory FM, VHF i UHF;
 • sterowanie zyskiem energetycznym za pomocą międzystopniowych wzmacniaczy i tłumików;
 • zabezpieczenie przed przeciążeniem i jego sygnalizacja za pomocą diody;
 • możliwość włączenia bądź wyłączenia, za pomocą przełącznika zasilania, przedwzmacniaczy dla każdego wejścia z osobna;
 • wbudowane wyjście testowe;
 • bardzo wytrzymała, odlewana metalowa obudowa.
Wzmacniacz wielowejściowy MA-203 TERRA FM-BIII-3xUHF max 47dB
Wzmacniacz MA-203
R82323
Rejestratory ULTIMAX w inteligentnych budynkach. Dzięki wbudowanym wejściom alarmowym i wyjściom przekaźnikowym, rejestratory ULTIMAX mogą być częścią systemu inteligentnego budynku.

Do wejść alarmowych rejestratora można podpiąć systemy:
 • alarmowy (SSWiN);
 • przeciwpożarowy (PPOŻ);
 • kontroli dostępu (ACC);
 • obwody zasilające i sterujące innymi urządzeniami (napędu bramy, oświetlenia, domofonu, itd.).
Sygnał z wejść alarmowych pozwala przykładowo na włączenie nagrywania z kamery po otwarciu bramy, włączenie nagrywania po wykryciu pożaru, a także na wykonanie operacji bardziej złożonych: włączenie nagrywania, przesłanie zdjęcia i uruchomienie wyjść przekaźnikowych. Wejścia alarmowe mają wyższy priorytet od trybu standardowego, dlatego mogą np. przełączyć tryb nagrywania z detekcji w tryb nagrywania ciągłego.

Wyjścia przekaźnikowe umożliwiają sterowanie innymi urządzeniami wg stanu detekcji ruchu lub sygnałów z wejść alarmowych. Można je podłączyć do centrali alarmowej jako linię, bądź bezpośrednio do sygnalizatora alarmowego, mogą sterować oświetleniem, otwarciem lub zamknięciem bramy. Istnieje możliwość skonfigurowania pracy tych wyjść według harmonogramu oraz wyboru czasu podtrzymania wyjść przekaźnikowych.
Schemat podstawowej konfiguracji rejestratora ULTIMAX
Kamery megapikselowe w praktyce. Wiele się mówi o przewadze kamer megapikselowych nad rozwiązaniami standardowej rozdzielczości. Jednak żeby poznać różnicę należy zobaczyć jakość obrazu megapikselowego i porównać go z obrazami o rozdzielczości D1. Dlatego zapraszamy do pobrania klipów megapikselowych wykonanych kamerami 1,3 megapiksela firmy ACTi: ACM4201 K1514, ACM1231 K1511 oraz ACM5611 K1512.
(MW)
Kamera IP 1,3 Mpix ACTi ACM-4201
Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231
Kamera dzień/noc IP 1,3 Mpix ACTi ACM-5611
Kamera megapikselowa
ACM4201 K1514
Kamera megapikselowa
ACM1231 K1511
Kamera megapikselowa
ACM5611 K1512
Zachęcamy również do oglądnięcia transmisji on-line z kamery IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-E K1441 w rozdzielczości 800 x 600 oraz umieszczonych na tej stronie nagrań w pełnej rozdzielczości 2 Mpix (1600 x 1200).
Kamera ULTICAM on-line - Wawel Kraków
Kamera dzień/noc IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-E
Obiektyw megapikselowy Tokina 4,5 - 13 mm F1,8
Panorama Wawelu jest dostępna on-line,
uchwycona kamerą 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-E K1441 z obiektywem Tokina M2235
Obiektyw Tokina 6-60 mm do zastosowań zewnętrznych. Istnieje wiele instalacji, w których wymagana jest obserwacja obiektów z dużych odległości. Przykładem może być monitoring dróg z odczytywaniem tablic rejestracyjnych.
Przykładowo, ogniskowa 12 mm nie pozwoli uzyskać wąskiego obrazu, czyli wyraźnej tablicy z dużej odległości. Dlatego warto zastosować obiektyw M2313 firmy Tokina o ogniskowej od 6 do 60 mm, który łatwo dopasować do wybranego miejsca monitorowania. Obiektyw posiada ręcznie regulowaną ogniskową. Zmiana ogniskowej umożliwia szybkie ustawienie odpowiedniego kąta widzenia kamery. W przypadku stosowania kamer z przetwornikiem 1/3" kąt może się zmieniać w zakresie od 44° do 5° (w poziomie).
Niewątpliwą zaletą jest jakość wykonania mechanizmów regulacyjnych obiektywu (ogniskowa, przysłona, ostrość). Umożliwiają one precyzyjne ustawienie ostrego obrazu w każdych warunkach, co jest szczególnie ważne przy montażu w trudnych warunkach.
Obiektyw współpracuje z kamerami posiadającymi gniazdo DC, dlatego może doskonale spełniać swoją rolę w bardzo zmiennych warunkach oświetleniowych.
(MW)
Obiektyw Tokina 6-60 mm F1,6 z przysłoną DC
Obiektyw Tokina 6 - 60 mm
M2313
Ogniskowa 6 mm

Ogniskowa 60 mm

Infra Red - o WiFi słów kilka - cz. 3. Jedną z warstw fizycznych w standardzie IEEE 802.11 jest podczerwień. Używane są optyczne sygnały o długości fali 800-900 nm, zatem częstotliwość sygnału jest znacznie większa (rzędu teraherców) niż w pozostałych warstwach fizycznych 802.11. Tak wysokie częstotliwości nie są poddawane żadnym ograniczeniom prawnym.
W czasie emisji sygnał jest rozpraszany, co przy tak wysokich częstotliwościach pozwala na detekcje sygnału w warunkach NLOS (Non-Line-Of-Sight).
Detekcja sygnału odbywa się w sposób bezpośredni. Tak duże częstotliwości także zapewniają większe bezpieczeństwo, gdyż taki sygnał ma dużą podatność na obijanie się, co ułatwia jego detekcję w obrębie tego samego pomieszczenia i utrudnia jego podsłuchiwanie poza tym pomieszczeniem.
W IR zastosowano modulację PPM (Pulse Position Modulation) ze względu na efektywność w kanale o bardzo dużych stratach propagacyjnych.
Zdefiniowano dwie szybkości transmisji: 1 Mb/s, gdzie użyto modulacji 16-PPM oraz 2 Mb/s z modulacją 4-PPM. Dzięki temu ten sam podstawowy impuls jest używany dla obu przepływności, co znacznie ułatwia budowę transcievera (zwłaszcza synchronizację). Dla obu przepływności jest używany impuls o tej samej mocy, co powoduje ten sam zasięg transmisji.
IR nie przyjął się ze względu na konkurencję standardu IrDa, mimo, iż IR pozwalał na detekcję sygnału w warunkach NLOS i większy zasięg transmisji.
(KK)
Transmisja w podczerwieni w 802.11 pozwala na detekcję sygnału w warunkach Non-Line-of-Sight.
Ze względu na długość fali sygnał jest podatny na odbicia.
Jak transmitować bezprzewodowo na duże odległości? Aby tworzyć długie linki należy przestrzegać poniższych wskazówek:
 • Warunek odpowiedniej mocy obliczeniowej. Istotnym parametrem urządzenia do transmisji danych jest ilość pamięci RAM. Urządzenia przeznaczone na rynek SOHO posiadają max. pamięć 16 MB RAM. Ilość taka nie pozwala na transmisję dużej ilości pakietów, przez co nie jest możliwe stworzenie wydajnego linku. Profesjonalne urządzenia posiadają pamięć ponad dwukrotnie większą, dzięki czemu transmisja może odbywać się z dużą prędkością (do 25 Mb/s w obie strony).
 • Warunek odpowiedniej mocy wyjściowej. W przypadku połączeń na dużą odległość wymagana jest odpowiednia całkowita moc wyjściowa. Nie może ona jednak przekroczyć dopuszczalnej wartości. Aby obliczyć całkowitą moc należy wziąć pod uwagę moc modułu radiowego, tłumienie złączek, tłumienie kabla oraz zysk anteny. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie urządzeń zintegrowanych z anteną. W takim rozwiązaniu nie występują straty sygnału na kablu koncentrycznym pomiędzy anteną a AP.
 • Wpływ innych sieci na transmisję. Szumy powstałe w wyniku nadawania na tej samej lub zbliżonej częstotliwości znacznie wpływają na jakość powstałego połączenia. Aby zlikwidować ten problem należy zastosować kierunkowe anteny oraz używać urządzenia zapewniające płynny przeskok między częstotliwościami (DFS).
 • Dobór odpowiedniego sprzętu, jakość montażu. Stosowanie urządzeń SOHO w warunkach zewnętrznych może spowodować uszkodzenie urządzenia. Nie należy wykorzystywać takich urządzeń na zewnątrz, nawet w szczelnych obudowach, ponieważ nie chronią one przed wpływem temperatury. Zewnętrzne profesjonalne urządzenia, dzięki zastosowanym wysokiej klasy elementom, znacznie lepiej spisują się w trudnych zewnętrznych warunkach.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KC
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC
Bezprzewodowy punkt dostępowy
ULTIAIR 423KC N2301
Bezprzewodowy punkt dostępowy
ULTIAIR 323KC N2311
Idealnymi urządzeniami do dalekiej transmisji są urządzenia ULTIAIR, które charakteryzują się niewielkim opóźnieniem i wysoką przepustowością. Urządzenia pracują w nielicencjonowanym paśmie 5 GHz, dzięki czemu mogą być używane bez ograniczeń.
ULTIAIR może pracować jako stacja kliencka bądź stacja służąca do podłączenia dwóch punktów w trybie bridge.
Płyta RouterBoard z zainstalowanym systemem Mikrotik jest umieszczona w szczelnej obudowie typu Outdoor o klasie szczelności IP 66, więc jest całkowicie odporna na warunki atmosferyczne. Może pracować w zakresie temperatur -20...+70°C. Umożliwia to użytkowanie urządzenia w najbardziej skrajnych warunkach, w tym również w warunkach przemysłowych.
(ŁK)
Problemy z zasięgiem GSM w dużych halach przemysłowych. Mimo ciągłej rozbudowy infrastruktury GSM są miejsca, w których pojawiają się problemy z zasięgiem. Najczęściej są to duże hale przemysłowe, supermarkety, sale konferencyjne, piwnice. Utrata połączenia lub problemy z nawiązaniem łączności wpływają szczególnie negatywnie na komfort pracy oraz interesy firmy.
Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie repeatera Signal GSM-300 A6760. Służy on do wzmocnienia odebranego sygnału GSM i wprowadzenia go do wewnątrz pomieszczenia. Model GSM-300 A6760 potrafi pokryć sygnałem pomieszczenie o powierzchni do 300 m2.
Dodatkowo można zastosować rozgałęźnik trójdrożny GSM A6813, dzięki któremu można rozdzielić wzmocniony sygnał GSM na anteny wewnętrzne A6800. Dzięki temu można zoptymalizować ustawienie anten wewnętrznych i lepiej pokryć obiekt wzmacnianym sygnałem.

Cechy wyróżniające GSM-300 A6760:
 • urządzenie przeznaczone dla telefonów GSM, pracuje w paśmie 890-960 MHz,
 • wzmocnienie sygnału odpowiednie do deklarowanego zasięgu,
 • powierzchnia pokrycia wewnątrz budynku 300 m2,
 • łatwy montaż (Plug and Play),
 • w komplecie nie znajduje się antena zewnętrzna, użytkownik sam dokonuje wyboru w zależności od poziomu sygnału (A7018 lub A7028).
(ŁS)
Antena GSM 20-elementowa ATK 20/850-960 MHz + 10 m przewodu + wtyk NWzmacniacz (repeater) Signal GSM-300Rozgałęźnik GSM trójdrożny
Przykład zastosowania Repeatera Signal GSM-300 w dużej hali przemysłowej
Uchwyty LCD/Plazma, półki marki Monako.

Pełna oferta uchwytów i półek
Uchwyt E9645 pozwala na swobodne odchylanie monitora
Pisaliśmy w Informatorze:

Zastosowanie sieci bezprzewodowej do rozbudowy instalacji w domu lub biurze. Sieć bezprzewodowa umożliwia proste podłączenie wielu użytkowników do Internetu. Jeśli sygnał dostarczany jest poprzez telewizję kablową lub lokalnego dostawcę ISP (czyli za pośrednictwem modemu kablowego z wyjściem ethernetowym lub kabla ethernetowego), powinniśmy się zaopatrzyć w router, np. TL-WR542G N2950 (54 Mbit/s) lub N2953 (108 Mbit/s)...
- numer archiwalny z 8.09.2008

Gniazda antenowe do tunerów typu Twin (PVR) w instalacjach multiswichowych. Jeżeli tuner posiada dysk twardy (tuner typu twin), to do gniazda należy poprowadzić dwa kable (np. TRISET-113 E1015).
Gniazdo R694140 posiada możliwość doprowadzenia dwóch sygnałów satelitarnych...
- numer archiwalny z 9.06.2008

Kamera 2,0 Mpix ULTICAM - dostosowanie do pracy w nocy. Bardzo istotną cechą kamer megapikselowych jest sposób radzenia sobie w warunkach słabego oświetlenia.
Wynika to z faktu, że przetworniki w technologii CMOS mają dużo niższą czułość niż ich odpowiedniki CCD. ...
- numer archiwalny z 23.03.2009

Spis tematów zawartych w Informatorach