Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 28/2009 (7.09.2009)
Czy Chińczycy mają najlepszy standard naziemnej telewizji cyfrowej na świecie? Około 50 € kosztuje na rynku chińskim tuner Digital TV Receiver Stick Platinum ProHDTV. Umożliwia on odbiór stacjonarny i mobilny naziemnej telewizji cyfrowej HD w standardzie DMB-T/H (Digital Multimedia Broadcasting Terrestrial/Handheld). Odbiornik ten pozwala na niezależne oglądanie i nagrywanie dwóch różnych programów w tym samym czasie, posiada również funkcję PIP (Picture-in-Picture) umożliwiającą oglądanie dwóch różnych programów na jednym ekranie, a także inne funkcje dostępne w nowoczesnych tunerach. Pojawienie się na rynku tunerów tej klasy stało się możliwe dzięki przyjęciu standardu DMB-T/H, który jest odpowiednikiem przygotowanego do wdrażania w Europie DVB-T2 (Digital Video Broadcasting - Second Generation Terrestrial) i będącego w fazie opracowania DVB-H2 (Digital Video Broadcasting - Second Generation Handheld)
Tuner naziemnej (stacjonarnej i mobilnej) telewizji cyfrowej
pracujący w standardzie DMB-T/H - Digital TV Receiver Stick Platinum ProHDTV
firmy Magic-Pro (zdjęcie z witryny magic-pro.com)
W 1996 Stany Zjednoczone zatwierdziły narodowy standard naziemnej telewizji cyfrowej HD nazwany ATSC (Advanced Television Systems Committee). Rok później Unia Europejska zdecydowała się przyjąć swój własny standard - DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial). Japończycy w 2003 roku zaadoptowali do ówczesnych możliwości technicznych własny standard ISDB-T (Integrated Services Digital Broadcasting - Terrestrial). Jednakże okazało się, że to Chiny po raz kolejny pokazały „lwi pazur”, zatwierdzając przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie, pod koniec roku 2006, własny standard naziemnej telewizji cyfrowej wysokiej rozdzielczości, który dzisiaj możemy uznać za najlepszy. Standard zwany jest oficjalnie GB20600-2006 (nieoficjalnie DMB-T/H - Digital Multimedia Broadcasting Terrestial/Handheld).
Opóźnienie w stosunku do innych „graczy” na świecie wyszło Chinom na dobre - pozwoliło uwzględnić postęp w dziedzinie technik kodowania, dzięki czemu ich telewizja HD jest nowocześniejsza niż inne. DMB-T/H pozwala na odbiór nawet przy prędkości 200 km/h.
Standardy telewizji cyfrowej różnią się głównie w dwóch aspektach. Jednym jest pasmo, które określa, jaka ilość informacji może być rozesłana, natomiast drugim jest zdolność do mobilności, która oznacza, czy dany standard umożliwia odbiór sygnału podczas przemieszczania się (a jeśli tak, to z jaką szybkością). Sukces Chińczyków wynika z możliwości zawarcia w jednym standardzie możliwości odbioru stacjonarnego i mobilnego HD. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu techniki TDM-OFDM (Time Domain Synchronous - Ortoghonal Division Multiplexing). Minimalizuje ona efekty degradacji sygnału powstałe wskutek heterogenicznego charakteru zjawisk związanych z propagacją (odbicia, załamania, interferencje, a także nieprzewidywalne wzmocnienia i osłabienia mocy sygnału związane z poruszaniem się oraz efekt Dopplera).
(KK)
Plebiscyt na okładkę papierowego katalogu DIPOL 2010. Jaka będzie okładka naszego katalogu w roku 2010? Krakowski artysta plastyk, Łukasza Kozak, przygotował cztery projekty, z których musimy wybrać jeden. Jak co roku, przygotowaliśmy internetowy plebiscyt. Zapraszamy do udziału.

Plebiscyt na okładkę katalogu
Profesjonalne instalacje antenowe - złącza PCT. Duże znaczenie dla jakości instalacji ma budowa torów transmisyjnych. Do budowy instalacji o wysokich parametrach, odpornych na zakłócenia i proces starzenia firma DIPOL poleca rodzinę kabli TRISET wraz z dedykowanymi złączami typu IEC E3005 i F E80340. Gwarantują one najwyższą jakość połączeń i pozwalają uniknąć problemów z uruchomieniem instalacji.
Tłumienie odbić rzędu 28 dB przy częstotliwości do 1 GHz oraz wysokie ekranowanie wynoszące 80 dB zapewniają złączom firmy PCT miejsce wśród najlepszych na światowym rynku. Takie parametry wynikają zarówno z budowy (chronionej licznymi patentami), jak i zastosowanych materiałów (metali nierdzewnych, najwyższej jakości dielektryków).
Bardzo istotnym elementem jest budowa złącza przekładająca się na jakość styku, brak luzów i czas bezawaryjnej pracy.
Złącze F TRS-9 NT PCT kompresyjne do kabli TRISET-113
Złącze F DRS-11QP PCT kompresyjne do kabla TRISET-11
Złącze F TRS-9 NT PCT
na przewód TRISET-113
E80340
Złącze F DRQ-11QP PCT
na przewód TRISET-11
E80360
Złącza kompresyjne F dla kabli TRISET-113 E1015 oraz TRISET-11 E1029, zaprojektowane przez amerykańską firmę PCT, cechuje unikalna konstrukcja chroniona licznymi patentami. Posiadają one precyzyjny gwint oraz dwa dookolne pierścienie kompresyjne przytrzymujące przewód na całym obwodzie. Ten pierwszy stabilizuje pozycję kabla w złączu, drugi - zapewnia szczelność i odporność na zerwanie złącza z kabla (powyżej 600 N).
Przekrój złącza F TRS-9 NT PCT E80340

1 - kolorowe oznaczenia w tylnej części pozwalające na łatwą identyfikację
2 - swobodnie obracająca się nakrętka (przed i po kompresji)
3 - dwa pierścienie kompresyjne

Do zaciskania złączy z rodziny PCT służy wysokiej klasy zaciskarka PCT-AIO-CT E80075.

Budowa instalacji antenowych w oparciu o linie transmisyjne na kablu TRISET i złączach PCT jest gwarancją, że ten podstawowy element sieci będzie służył latami, zapewniając przez cały ten czas najlepsze parametry.
Nadchodzi Super HAD CCD II. Przetworniki firmy Sony cieszą się zasłużoną renomą. Producenci i klienci docenili i szeroko stosują kamery wyposażone popularny przetwornik o wysokiej czułości - Super HAD CCD.
Kamery z Super HAD CCD dobrze odzwierciedlają kolory, obraz jest ostry i wyraźny. Niestety w specyficznych warunkach oświetleniowych, jak mocny strumień światła skierowany na kamerę bądź lekki półmrok, jakość odbieranego obrazu spada.
Firma Sony wyeliminowała ten problem i wprowadziła na rynek przetwornik Super HAD CCD II, znacznie zwiększając czułość - aż o 7 dB w stosunku do Super HAD CCD. Nowy, lepszy efekt jest możliwy dzięki poprawieniu zależności czułości przetwornika w funkcji długości fali. W przetworniku Super HAD CCD II znaczne poprawienie jakości obrazu wynika też z faktu zwiększenia powierzchni sensora. Udoskonalony został także kolorowy filtr przez wykorzystanie lepszego materiału w produkcji. Zostały także przeprowadzone niewielkie zmiany w kształcie i wysokości mikrofiltru. Dzięki temu obraz wiernie odzwierciedla kolory, nawet w trudnych sytuacjach oświetleniowych.
(MZ)
Porównanie obrazów z kamery z przetwornikiem CCD SONY Super HAD (lewy obraz)
oraz z przetwornikiem CCD SONY Super HAD II (prawy obraz). Źródło: www.sony.net.
Kamera z Super HAD II w obudowie wandaloodpornej. Przed kamerami dedykowanymi do monitoringu szkół, dworców, tuneli, stawia się specjalne wymagania. Kamera musi być odporna na akty wandalizmu, a obraz przekazywany z kamery powinien być najwyższej jakości.
Nowością na miarę tych oczekiwań jest kamera V-CAM 515+ IR M10751 wyposażona w przetwornik 1/3'' Super HAD CCD II firmy SONY. Kamera V-CAM 515 + IR M10751 posiada 550 TVL, czułość 0,01 lx, zamontowane diody IR i nowoczesną obudowę wandaloodporną. Wszystkie te parametry gwarantują obraz najwyższej jakości zarówno w dzień jak, i w nocy. W celu ułatwienia montażu kamery istnieje możliwość zakupienia kamery V-CAM 515 + IR z uchwytem M10750.
(MZ)
Kamera kolorowa V-CAM 515 + IR w obudowie wandaloodpornej
Kamera kolorowa V-CAM 515 + IR
w obudowie wandaloodpornej
z przetwornikiem Sony Super HDD CCD II
M10751
Praktyczna instalacja z wykorzystaniem rejestratorów ULTIMAX serii 100 i 200. Hurtownia elektryczna w Krakowie zdecydowała się na budowę systemu monitoringu wizyjnego opartego o 4 kamery i rejestrator ULTIMAX-104. Po krótkim czasie eksploatacji, ze względu na przydatność instalacji CCTV, podjęto decyzję o rozbudowie - podłączono dodatkowe 8 kamer.
Na dzień dzisiejszy w tej lokalizacji pracują 3 rejestratory: ULTIMAX-104 M71040 oraz dwa typu 204 M72040. Kolejnym etapem będzie dodanie kamery 2 Mpix zamontowanej nad kasą. Całość będzie zintegrowana za pomocą oprogramowania ULTIMAX Klient.
Jednocześnie trwają prace nad systemem pozwalającym na monitoring poprzez Internet oddziałów rozmieszczonych w całym kraju.
Wykonana instalacja jest typowym przykładem ilustrującym korzyści płynące z modułowej budowy systemu monitoringu, która polega na możliwości łączenia kilkudziesięciu rejestratorów (dowolnych modeli ULTIMAX) także z kamerami IP.
Dzięki temu system jest łatwy w rozbudowie i aktualizacji, a kilka rejestratorów pracujących w sieci zamiast jednego pozwala na elastyczną reakcję w razie awarii.

Rejestratory ULTIMAXsą doskonałym przykładem profesjonalnych urządzeń w rozsądnej cenie. Rejestratory te, wraz z kamerami IP ULTICAM oraz serwerami wideo ULTINET, wykorzystują kompresję H.264, zmniejszając w ten sposób wymagania przepustowości sieci lub łącza internetowego.
Całość modułowej instalacji można zintegrować dzięki darmowemu oprogramowaniu klienckiemu lub, w przypadku stosowania urządzeń IP, skorzystać z profesjonalnego oprogramowania ULTISYSTEM, poszerzając w ten sposób możliwość integracji o urządzenia IP takich firm, jak: ACTi, IQinVision, itd.
Rejestratory ULTIMAX-104 i 204 zostały zintegrowane
w jeden system za pomocą oprogramowania klienckiego
Zachęcamy Państwa do opisywania wykonanych instlacji.
Autora nagradzamy "Kameleonowym kubkiem".

Jak dostać "Kameleonowy kubek"?
Monitoring megapikselowy u operatora komórkowego. Firma Utel - operator komórkowy na Ukrainie - postanowiła znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa w swoich obiektach, wprowadzając system monitoringu wizyjnego. Ponieważ firma ma doświadczenie w sieciach IP, zdecydowano się na taki właśnie system.
W centrali firmy w Kijowie objęto kamerami obszar serwerowni, pomieszczeń sterowania oraz biuro obsługi klientów. Ze względu na istniejącą infrastrukturę, zdecydowano się na urządzenia zasilane poprzez PoE (zasilanie po skrętce).
W skład systemu wchodzi 29 kamer: 24x ACM-4201 K1514, ACM-7411 K1313, 4 x ACM-1311 K1117.
Kamery megapikselowe dostarczają ochronie krystalicznie czysty obraz, a możliwość zbliżania cyfrowego pozwala na dostrzeżenie szczegółów zarówno w obrazie na żywo, jak i z archiwum.
(MW)
Kamera IP 1,3 Mpix ACTi ACM-4201Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi ACM-7411Kamera IP stacjonarna ACTi IR ACM-1311
Schemat systemu monitoringu u operatora komórkowego
Najdłuższy obiektyw na rynku - Tokina 10 - 120 mm! W wielu instalacjach nie ma możliwości montażu kamery w pobliżu obserwowanego obiektu lub jest potrzeba dużego zbliżenia optycznego w celu powiększenia szczegółów.
Ponieważ bardzo trudno jest uzyskać doskonałej jakości obraz o dużym zbliżeniu, na rynku spotkać można obiektywy o ogniskowej nie przekraczającej 100 mm. Wyjątkiem jest M2314, o gigantycznym zakresie pracy od 10 do 120 mm. Za jego pomocą dostrzec można każdy szczegół nawet z bardzo daleka (kąt patrzenia obiektywu to zaledwie 3 stopnie). Jednak nie ma nic za darmo: duże zbliżenie oznacza duże rozmiary - ponad 12 cm! Jest to więcej niż długość niektórych kamer. Dlatego obiektyw został dodatkowo wyposażony w mocowanie do uchwytu, czy obudowy, przez co kamera przykręcana jest do obiektywu, a nie odwrotnie, i całość bazuje na mocowaniu obiektywu.
(MW)
Obiektyw Tokina 10-120 mm F1,6 z przysłoną DC
Widok obiektywu Tokina 10 - 120 mm
M2314
Obraz z obiektywu M2314 w skrajnych ustawieniach
10 mm
120 mm
Mimo dużych rozmiarów nie ma problemu z montażem obiektywu w standardowych obudowach. Na zdjęciu poniżej obiektyw M2314 z popularną kamerą Sunell M11202, zamontowane w obudowie Maraton M5406. Jak widać obudowa zewnętrzna mieści komplet kamery z obiektywem bez żadnych przeróbek.
Obiektyw Tokina 10 - 120 mm M2314 z kamerą Sunell M11202
w obudowie Maraton M5406
Profesjonalne urządzenia sieciowe do transmisji bezprzewodowej. Firma DIPOL powiększyła asortyment sprzętu sieciowego o rodzinę urządzeń z oprogramowaniem Mikrotik. System operacyjny MikroTik oparty o system Linux przeznaczony jest do profesjonalnych zastosowań sieciowych. Umożliwia on tworzenie zaawansowanych systemów sieciowych opartych o routing statyczny bądź dynamiczny. Dzięki rozbudowanym funkcjom firewalla oraz kolejkowania można w prosty sposób zarządzać pasmem internetowym.
Spis wszystkich urządzeń i akcesoriów wchodzących w skład oferty asortymentu Mikrotik:
 • Płyta główna RouterBoard 411 N24113
Płyta główna RouterBoard 411 licencja 3
Obudowa wewnętrzna RB133c/411
Płyta główna RouterBoard 411
N24113
Obudowa wewnętrzna do RouterBoard-a 411
N93411
Cechy wyróżniające:
 • procesor Atheros AR7130
 • pamięć RAM 32 MB
 • 1 slot na moduł radiowy
 • 1 port Ethernet
 • MikroTik licencja 3
Płyta RouterBoard 411 posiada zainstalowany system MikroTik o licencji 3. Licencja ta posiada tryb station (klient), dzięki któremu można odebrać sygnał ze stacji bazowej (tryb Access Point) tworząc bardzo wydajne połączenie.
 • Płyta główna RouterBoard 411A N24114
Płyta główna RouterBoard 411U licencja 4
Obudowa wewnętrzna RB133c/411
Płyta główna RouterBoard 411A
N24114
Obudowa wewnętrzna RouterBoard-a 411A
N93411
Cechy wyróżniające:
 • procesor Atheros AR7130
 • pamięć RAM 64 MB
 • 1 slot na moduł radiowy
 • 1 port Ethernet
 • MikroTik licencja 4
Płyta RouterBoard 411 posiada zainstalowany system MikroTik o licencji 4. Licencja ta posiada tryb pracy access point (ap bridge), dzięki czemu płyta ta jest idealna do tworzenia stacji bazowych.
 • Płyta główna RouterBoard 433 N24334
Płyta główna RouterBoard 433 licencja 4
Obudowa wewnętrzna RB433
Płyta główna RouterBoard 433
N24334
Obudowa wewnętrzna RouterBoard-a 433
N93433
Cechy wyróżniające:
 • procesor Atheros AR7130 300MHz
 • pamięć RAM 64 MB
 • 3 sloty na moduły radiowe
 • 3 porty Ethernet
 • MikroTik licencja 4
Płyta RouterBoard 433 posiada zainstalowany system MikroTik o licencji 4. Licencja ta posiada tryb pracy access point (ap bridge), dzięki czemu płyta ta jest idealna do tworzenia stacji bazowych. Dzięki trzem slotom na moduły radiowe można tworzyć niezależne połączenia radiowe. Procesor Atheros AR7130 300 MHz oraz duża ilość pamięci RAM (32 MB), zapewniają dużą moc obliczeniową, dzięki której urządzenie doskonale sprawdza się przy budowie szkieletu sieci bezprzewodowej.
(ŁK)
 • Inne akcesoria
Karta TP-Link mini PCI w technologii eXtended Range TL-WN662AG 2,4 i 5 GHz 108 Mb/s
Uniwersalna obudowa zewnętrzna WLAN
Karta miniPCI WLAN TP-Link TL-WN562AG 2,4 i 5 GHz 54 Mb/s
N2965
Obudowa zewnętrzna do urządzeń WLAN
N93400
Konektor antenowy gniazdo uF - gniazdo N
Konektor antenowy gniazdo uF - gniazdo SMA R/P
Konektor antenowy
gniazdo uF - gniazdo N
E83270
Konektor antenowy gniazdo uF - gniazdo SMA R/P
E83275
Zasilacz PoE 24VDC/0.75A dogniazdowy
Zasilacz PoE 24VDC/0.75A dogniazdowy
N93310
Wydajna transmisja bezprzewodowa na częstotliwości 5 GHz przy użyciu urządzeń ULTIAIR. Uruchomienie stacji bazowej z możliwością podłączenia dużej ilości użytkowników wymaga od inwestora użycia urządzeń profesjonalnych. Muszą się one charakteryzować wysoką wydajnością, która pozwoli na bezproblemową transmisję dużej ilości pakietów i nieprzerwaną transmisję. Idealnym rozwiązaniem są urządzenia z rodziny ULTIAIR. Przeznaczone są one do profesjonalnej transmisji bezprzewodowej, dedykowanej do budowy sieci monitoringu IP oraz wydajnych sieci dostępu do Internetu.

Najważniejsze cechy urządzeń ULTIAIR:
 • elastyczna konfiguracja,
 • możliwość tworzenia zaawansowanych systemów sieciowych,
 • wydajna transmisja danych (nawet do 40 Mb/s w obie strony w przypadku ULTIAIR 423KN N2320),
 • odporna konstrukcja na warunki atmosferyczne (IP 66),
 • szybka konfiguracja trybu Access Point-a, Bridge oraz HOTSPOT -a,
 • łatwy montaż urządzenia.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KNBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KNBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SB
Schemat przedstawia ideowy projekt stacji bazowej. Przedstawione rozwiązanie polega na przesłaniu sygnału z głównej serwerowni za pomocą urządzeń ULTIAIR 423KN N2320 z przepustowością do 40 Mb/s w obie strony, przesłany sygnał jest udostępniany za pomocą urządzeń ULTIAIR 417SB N2330. Użycie 4-6 urządzeń pozwala na dobre pokrycie terenu w promieniu 360 stopni.

SAT KRAK 2009 - wystawa oraz towarzyszące jej konferencje odbędą się w dniach 15-17.10.2009. Organizatorami wystawy, podobnie jak w poprzednich latach, są: firma Hollstar i redakcja Magazynu Telewizji Cyfrowej SAT KURIER.
SAT KRAK 2009 to jedna z największych imprez branży TV SAT w Europie Wschodniej.
Jak co roku targi odbędą się na terenie krakowskiego Centrum Targowego CHEMOBUDOWA. Do dyspozycji wystawców i zwiedzających będzie hala o powierzchni 1800 m kwadratowych, co daje możliwość rozmieszczenia ponad 100 stoisk.
(KG)
Witryna SAT KRAK 2009
W czasie targów wręczane są nagrody za najlepsze produkty TV SAT w bieżącym roku. W 2008 roku najlepszą stacją czołową okazała się stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA.
Pisaliśmy w Informatorze:

Internet z gniazdka elektrycznego? - Tak, to możliwe! Firma TP-LINK produkuje transmitery sieciowe TP-LINK TL-PA201 N3355 oraz TP-LINK TL-PA101 N3350, które służą do transmisji sygnału ethernetowego za pomocą sieci elektrycznej. Transmitery są idealnym rozwiązaniem przy braku okablowania.
- numer archiwalny z 23.02.2009

Słaby sygnał GSM? Problemy z jakością sygnału GSM występują najczęściej w górach, na terenach zalesionych, ale także w marketach, tunelach, parkingach, stacjach benzynowych, lotniskach, hotelach. Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie wzmacniacza GSM,...
- numer archiwalny z 24.08.2009

Monitoring CCTV dla osiedli mieszkaniowych. Budowa takiego systemu w oparciu o rejestratory ULTIMAX jest idealnym rozwiązaniem. System składa się z kilku rejestratorów umieszczonych w wybranych budynkach, do których podłączone są kamery. Podział dużego systemu na mniejsze podsystemy znacznie upraszcza okablowanie....
- numer archiwalny z 26.01.2009

Spis tematów zawartych w Informatorach