Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 27/2009 (31.08.2009)
Milowy krok w CCTV IP - standard wideo IP. W czerwcu bieżącego roku pierwszy produkt CCTV IP uzyskał certyfikację ONVIF. Kamera obrotowa firmy Merit Lilin stała się pierwszym produktem odpowiadającym uniwersalnemu standardowi.
Brak standardu w CCTV IP utrudniał instalację i jednocześnie hamował ekspansję nowej technologii.
Jedną z podstawowych różnic między systemami CCTV opartymi na kamerach analogowych i rejestratorach DVR, a systemami IP jest to, że w tych pierwszych nie ma znaczenia jakiego producenta kamer użyjemy z jakim rejestratorem. Wynika to z faktu, że istnieje standard dla analogowego systemu wideo i w Europie nazywa się on PAL (w Ameryce i Japonii popularny jest system NTSC).
Do tej pory w systemach IP, decydując się na urządzenia danego producenta, należy użyć dedykowanego oprogramowania. Jeśli w systemie znajdują się urządzenia kilku producentów, należy zakupić oprogramowanie kompatybilne z wszystkimi.
(MW)

Aby ustandaryzować sygnał wideo w sieci IP powstały dwie konkurencyjne organizacje: ONVIF (Open Network Video Interface Forum) oraz PSIA (Physical Security Interoperability Alliance). Skupiają one wszystkich czołowych producentów urządzeń CCTV IP i oprogramowania. Ich zadaniem jest stworzenie takich standardów, które umożliwiłyby użytkownikom stosowanie w systemach dowolnych urządzeń, bez konieczności rekonfiguracji systemu.
Firma ACTi jest członkiem obu organizacji standaryzacyjnych
IR, FHSS, DSSS są wyszczególnione w pierwotnym standardzie 802.11 i pozwalają na osiągnięcie maksymalnie 2 Mb/s, pracując w paśmie 2,4 GHz.
W 802.11b zastosowano ulepszone DSSS, tzw. HR-DSSS z przepływnością do 11 Mb/s. 802.11g, rozszerzenie zgodne z 802.11b, używa zarówno HR-DSSS, jak i OFDM, uzyskując przepustowość do 54 Mb/s.
Zarówno 802.11b, jak i 802.11g pracują w paśmie 2,4 GHz. Rozszerzenie 802.11a pracuje w paśmie 5 GHz i używa wyłącznie techniki OFDM, dzięki której uzyskano możliwość zwiększenia szybkości transmisji do 54 Mb/s.

Pomnik olimpiady - gdzie jest ta wieża? Collserola Tower została zbudowana dla obsługi olimpiady w 1992 roku. Wykonanie projektu powierzono genialnemu brytyjskiemu architektowi Sir Normanowi Fosterowi.
Budowę rozpoczęto w marcu 1990 r. Głównym elementem konstrukcji jest żelbetowy rdzeń o średnicy 450 cm. Ma on 205 m wysokości, a jego fundamenty sięgają na głębokość 5 m. Na szczycie ustawiono stalową konstrukcję z antenami nadawczymi o wysokości 83 m. Ma ona kształt stożka i jest utrzymywana w pionie przez liny o średnicy 56 mm.
Na wysokości 135 metrów usytuowana została platforma widokowa. W dobrą pogodę rozpościera się z niej piękny widok w promieniu 70 km.
Otwarcie miało miejsce 27 czerwca 1992 roku. Niedługo potem rozegrano igrzyska olimpijskie.
W jakim mieście znajduje się ta wieża? Odpowiedź na końcu Informatora.
Pomnik olimpiady - gdzie jest ta wieża? Odpowiedź na końcu Informatora.
Fotografie pana Wojciecha Kocota.
Technologia Unicable. O standardzie Unicable wprowadzonym na rynek przez konsorcjum SES Astra ponad 3 lata temu napisano dotąd niewiele. To dziwi - biorąc pod uwagę możliwości, jakie daje ww. technologia.
Zbiorowe instalacje satelitarne w małych domach jednorodzinnych wymagają położenia wielu odcinków kabli koncentrycznych. Nie jest to problem, gdy projektant obiektu pomyśli o tym odpowiednio wcześnie, jednak wiercenie i kucie ścian w już istniejących budynkach jest zmorą dla ich mieszkańców.
Unicable przychodzi z pomocą tym, którzy planują rozbudować istniejącą instalację do 4 gniazdek (do 4 tunerów jednogłowicowych), bądź chcą zamienić tuner jednogłowicowy na coraz bardziej popularny tuner PVR (Personal Video Recorder), wyposażony w 2 głowice i wymagający dodatkowego przewodu poprowadzonego od konwertera.
Jak to działa?
Konwerter odbiera sygnały z czterech różnych pasm i częstotliwości, które następnie przechodzą przez niskoszumowy wzmacniacz. Sygnały z każdego pasma i polaryzacji są przesuwane w pasmo L, a następnie wchodzą na specjalny multiplekser (rodzaj multiswitcha) i na układy SCR. Układy SCR wybierają żądany przez tuner transponder i dokonują jego przesunięcia do jednego z 4 kanałów w paśmie IF (kanał 1 - 1680 MHz, kanał 2 - 1420 MHz, kanał 3 - 2040 MHz, kanał 4 - 1210 MHz). Wyjścia z układów SCR są sumowane w jeden sygnał za pomocą filtrów i przesyłane jednym kablem. Sterowaniem całego układu konwertera zajmuje się układ MCU (Micro Controller Unit). Tunery podłączamy bezpośrednio do konwertera za pomocą jednego kabla, rozdzielając sygnał na rozgałęźnikach, które są sprzedawane w komplecie z konwerterem.
Wybrany przez użytkownika transponder kojarzony jest z jednym z czterech pasm obsługiwanych przez odbiorniki końcowe. Częstotliwości nośne sygnałów to kolejno: 1 - 1680 MHz , 2 - 1420 MHz, 3 - 2040 MHz, 4 - 1210 MHz. Zamiana taka następuje w konwerterze, po czym 4 sygnały dystrybuowane są w jednym kablu.
Schemat konwertera Unicable
Dzięki specjalnym splitterom, poszczególne tunery odbierają sygnały z jednego podzakresu, jednak mają możliwość wyboru dowolnego transpondera.
Przesył sygnałów w technologii Unicable
Producenci tunerów satelitarnych coraz bardziej przekonują się do Unicable. Kolejne wersje oprogramowania dedykowanego do poszczególnych urządzeń wspierają ww. standard. Obecnie w ofercie DIPOL-a znaleźć można tuner Ferguson FX 7900 UCI PVR Ready A99361 spełniający wymagania Unicable.
Tego typu instalacja wymaga oczywiście zastosowania odpowiedniego konwertera. W zestawie z konwerterem Unicable Quad Inverto A98259 znajdują się 3 splittery umożliwiające podział sygnału do maksymalnie 4 gniazd końcowych. Polecamy stosowanie cenionych gniazd marki Signal: R694100 oraz R694140 z kanałem zwrotnym.
Jakość systemów CCTV - 420 czy 540 linii? Jakość obrazu zależna jest od rodzaju zastosowanego przetwornika w kamerze oraz ilości linii.
Każdy obraz kamery analogowej składa się z tzw. półobrazów. Obszar matrycy w przetworniku dzielony jest na poziomie linie parzyste (2, 4, 6 ...) i nieparzyste (1, 3, 5 ...). W celu wytworzenia jednej klatki w takiej kamerze niezbędne jest dwukrotne przeskanowanie przetwornika - dla linii parzystych i nieparzystych. Ilość wszystkich linii określana jest w parametrach kamery. Przy szybkości transmisji 25 klatek/s, przy której obraz z kamery jest płynny, skanowanie musi odbywać się 50 razy na sekundę. Po każdym przeskanowaniu przetwornika tworzy się półobraz, który następnie składany jest w pełnowartościową klatkę. Rozdzielczość obrazu zależy od ilości linii, które jest w stanie przeskanować przetwornik.
Skanowanie z przeplotem.
Jakość obrazu jest więc bezpośrednio powiązana z ilością linii. Im więcej linii tym wyższa rozdzielczość obrazu i rozpoznawalność szczegółów.
Przykładem kamery analogowej najwyższej jakości, oferowanej w przystępnej cenie, jest kamera firmy Sunell SN-468C M11202. Posiada ona najwyższej klasy przetwornik CCD EX-View firmy Sony 540 linii.

Projektując instalację CCTV należy pamiętać o tym, że obraz z dobrej jakości kamery musi zostać jeszcze zapisany bez utraty jakości. Na rynku jest dostępnych wiele tanich rejestratorów zapisujących obraz jedynie o rozdzielczości 352 x 288, czyli prawie dwukrotnie mniejszej niż podana wyżej kamera. Rejestratory serii ULTIMAX zapewniają utrwalenie obrazów w rozdzielczości 704 x 576.
(MZ)
Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-204 H.264
Kamera kolorowa dzień/noc bez obiektywu SN-468C
Rejestrator ULTIMAX 204
M72040
Kamera kolorowa SN-468C
M11202
Monitoring Szczercowa - ujęto sprawców rabunku i zabójstwa. W Szczercowie, w województwie łódzkim, kilka miesięcy temu uruchomiono system monitoringu miejskiego. Słuszność decyzji o zainstalowaniu monitoringu wizyjnego potwierdziło tragiczne zdarzenie, które miało miejsce 30 kwietnia 2009 r. Na teren prywatnej posesji jednej z mieszkanek Szczercowa wtargnęło czterech napastników. Zaatakowana 79- letnia kobieta handlowała złotą biżuterią. Po napaści, w wyniku doznanych obrażeń zmarła w szpitalu.
Dzięki zastosowaniu kamer megapikselowych, które dały możliwość wielokrotnego, cyfrowego powiększenia obrazu z kamery i obejrzenia szczegółów, udało się rozpoznać sprawców zdarzenia oraz zidentyfikować numery rejestracyjne pojazdu.
Szczerców jest obecnie pod nadzorem piętnastu kamer, które rozlokowano w najbardziej zagrożonych miejscach. Do 24-godzinnego monitoringu wybrano miejsca szczególnie niebezpieczne. Kamery zainstalowano w okolicach szkół, targowiska i urzędu gminy. Centrum monitoringu znajduje się w pomieszczeniu Straży Gminnej.
Monitoring Szczercowa
W systemie pracują kamery obrotowe ACTi K1215 oraz jedenaście kamer megapikselowych IP IQinVision o rozdzielczości 3,1 Mpix - jest to rozdzielczość około 8-krotnie większa niż rozdzielczość kamer o standardzie PAL. Kamery megapikselowe wyposażono w obiektywy megapikselowe Tokina M2235, które posiadają ręcznie regulowaną ogniskową w zakresie od 4,5 do 13 mm.
(KG)
Zapraszamy Państwa do opisywania wykonanych instalacji.
Autora nagradzamy: "Kameleonowym kubkiem".
Jak dostać "Kameleonowy kubek"?
Bezprzewodowa kamera megapikselowa PiXORD P405MW K1138 z kompresją MPEG-4. W ofercie DIPOL-a pojawiła się pierwsza bezprzewodowa kamera megapikselowa IP. Kamera P405MW K1138 posiada przetwornik 1,3 megapiksela, dzięki czemu można oglądać obrazy w rozdzielczości SXGA (1280 x 1024), przy maksymalnym odświeżaniu 10 klatek na sekundę.
Atutem kamery jest niska cena w stosunku do rewelacyjnej jakości obrazu i dźwięku. Kamera łączy się bezprzewodowo w standardzie IEEE 802.11 b/g (2,4 GHz), co pozwala podłączyć ją do dowolnego punktu dostępowego pracującego w tych standardach.
Kamerę można skonfigurować w trybie „Infrastructure” lub „Ad-Hoc”. Po wejściu do ustawień sieci bezprzewodowej, które odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej, wyświetlają się wszystkie dostępne sieci. Można przyłączyć kamerę do sieci bezprzewodowej otwartej bądź z zabezpieczeniem WEP lub WPA-PSK. WEP można skonfigurować w szyfrowaniu 64- lub 128-bitowym, natomiast WPA-PSK można skonfigurować w szyfrowaniu AES lub TKIP. Urządzenie posiada złącze SMA do podłączenia zewnętrznej anteny. Do urządzenia dołączona jest standardowa antena dipolowa z tym złączem.
(TJ)
Kompaktowa bezprzewodowa megapikselowa kamera IP PiXORD P405MW
Kompaktowa bezprzewodowa megapikselowa
kamera IP PiXORD P405MW
K1138
Mistrz jasności - najjaśniejszy obiektyw na rynku CCTV. Obiektyw M2311 jest flagowym produktem japońskiej firmy Tokina. Dwie podstawowe cechy określają go jako aktualnie najlepszy obiektyw w CCTV do pracy przy słabym oświetleniu:
 • jasność obiektywu F0,98;
 • korekcja IR.
Jasność obiektywu informuje o tym, ile światła przechodzi przez obiektyw. Obliczana jest jako stosunek maksymalnej średnicy otworu obiektywu do jego ogniskowej. Im ta liczba jest mniejsza, tym obiektyw jest jaśniejszy. Mianem jasnego obiektywu określane są takie, których F jast poniżej 1.4. Obiektyw M2311 ma jasność F0.98.
Korekcja IR znajduje zastosowania w punktach pracujących w dzień i w nocy, gdy występuje doświetlanie światłem podczerwonym. Zgodnie z zasadami optyki, każda długość fali załamuje się w soczewce pod innym kątem. Więc jeśli ustawiono ostrość dla światła widzialnego, nie będzie ustawiona dla światła podczerwonego. Podobnie, gdy dla światła podczerwonego ustawi się ostrość, nie będzie ona dokładnie ustawiona dla światła widzialnego. Aby zapobiec temu niekorzystnemu zjawisku stosuje się asferyczne soczewki, co minimalizuje różnicę kątów załamania się fal w zadanym zakresie.
Podsumowując, obiektyw M2311 idealnie nadaje się do pracy z kamerą wyposażoną w sterowanie przysłoną, w warunkach, gdzie nie zawsze jest wystarczające oświetlenie, a także, gdzie stosowane są reflektory światła podczerwonego.

Obiektyw wyposażony jest w automatyczne sterowanie przysłoną, co pozwala kamerze regulować ilość światła przechodzącą przez obiektyw.
Obiektyw Tokina 3-8,2 mm F0,98 z korekcją IR
Obiektyw Tokina 3 - 8,2 mm DC IR
M2311
Warstw fizyczna - o WiFi słów kilka. - cz. 2. Dokumenty z rodziny 802.11 opisują podwarstwę sterowania dostępem do medium transmisyjnego i warstwę fizyczną. Nawet powierzchowne zrozumienie technik dostępu do medium i rodzajów warstw fizycznych pozwoli projektantom i instalatorom sieci na trafniejszy dobór sprzętu oraz lepsze zaprojektowanie sieci.
Warstwa fizyczna
W dokumentach grupy IEEE 802.11 opisano cztery warstwy fizyczne:
 • IR (Infra Red),
 • FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum),
 • DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum),
 • OFDM (Orthogonal Frequency Division Modulation).
IR, FHSS, DSSS są wyszczególnione w pierwotnym standardzie 802.11 i pozwalają na osiągnięcie maksymalnie 2 Mb/s, pracując w paśmie 2,4 GHz.
W 802.11b zastosowano ulepszone DSSS, tzw. HR-DSSS z przepływnością do 11 Mb/s. 802.11g, rozszerzenie zgodne z 802.11b, używa zarówno HR-DSSS, jak i OFDM, uzyskując przepustowość do 54 Mb/s.
Zarówno 802.11b, jak i 802.11g pracują w paśmie 2,4 GHz. Rozszerzenie 802.11a pracuje w paśmie 5 GHz i używa wyłącznie techniki OFDM, dzięki której uzyskano możliwość zwiększenia szybkości transmisji do 54 Mb/s.
Warstwa fizyczna składa się z dwóch podwarstw: PMD (Physical Medium Dependent) oraz PLCP (Physical Layer Convergence Protocol). Pierwsza z nich jest warstwą zależną od medium (współpracuje z IR, DSSS, FHSS oraz OFDM) i określa metody nadawania oraz odbioru danych (np. kodowanie, modulacje) przez medium radiowe między dwoma lub więcej urządzeniami pracującymi w tym samym kanale radiowym. Druga podwarstwa PLCP jest warstwą niezależną od medium. Odwzorowuje ona jednostki danych MPDU protokołu podwarstwy MAC w jednostki danych warstwy PMD - PPDU. Na rysunku został przedstawiony model systemu 802.11. Interfejsy pomiędzy podwarstwami MAC i LLC, MAC i PHY oraz PLCP i PMD są nazywane odpowiednio MAC-SAP, PHY-SAP, PMD-SAP.
Problem z zasięgiem? Rozwiązanie - Repeater GSM SIGNAL. Opis instalacji. Wymaganiem inwestora było wzmocnienie sygnału GSM dwóch operatorów w hali produkcyjnej w Krakowie.
Zadania tego podjęła się firma TELEAUDYT, zajmująca się budową i modernizacją telekomunikacyjnej infrastruktury firmowej oraz instalacją systemu monitoringu IP.
Pomiary w miejscu instalacji wykazały bardzo słaby sygnał sieci komórkowych wewnątrz hali produkcyjnej. Natomiast na zewnątrz sygnał sieci był znacznie lepszy i umożliwiał bezproblemową rozmowę przez telefon komórkowy.
Ze względu na dużą powierzchnię hali produkcyjnej firma instalująca zdecydowała się na zastosowanie Wzmacniacza SIGNAL GSM-300 A6760 wraz z dwoma antenami wewnętrznymi GSM A6800.
Instalacja wzmacniacza GSM została podzielona na kilka etapów:
 • Etap 1
Wybranie najlepszego miejsca dla anteny zewnętrznej, tak by odbierała najlepiej sygnał sieci. Starano się, by antena zewnętrzna była umiejscowiona centralnie nad halą oraz w niedużej odległości od wzmacniacza GSM. Zastosowano jako zewnętrzną antenę ATK 20/850-960 MHz A7028, która dzięki odpowiedniemu złączu pasuje do wzmacniacza GSM.
Widok na zewnętrzną antenę A7028.
Antena jest ustawiona w stronę stacji bazowych operatorów GSM.
 • Etap 2
Wybranie miejsc, w których znajdować się będą anteny wewnętrzne. Postarano się, by pokrywały podobną powierzchnię wzmocnionym sygnałem.
Widok na pierwszą antenę wewnętrzną GSM
A6800
Widok na drugą antenę wewnętrzną GSM
A6800
 • Etap 3
Instalacja wzmacniacza GSM (wewnątrz budynku), a następnie doprowadzenie kabla od anteny zewnętrznej do wzmacniacza GSM.
Widok wzmacniacza SIGNAL GSM-300
A6760
 • Etap 4
Zainstalowanie rozgałęźnika dwudrożnego A6812 oraz doprowadzenie kabli do anten wewnętrznych A6800.
Widok rozgałęźnika GSM dwudrożny
A6812
Antena GSM 20-elementowa ATK 20/850-960 MHz + 10 m przewodu + wtyk NWzmacniacz (repeater) Signal GSM-300Rozgałęźnik GSM dwudrożny
Schemat instalacji
Po wykonanej instalacji zostały przeprowadzone pomiary, które wykazały 100% zasięg wszystkich operatorów GSM.
Inwestor bardzo wysoko ocenił jakość i efekt wykonanej instalacji GSM. W niedalekiej przyszłości firma TELEAUDYT przeprowadzi instalację wzmacniaczy GSM w innych budynkach inwestora.
Spis elementów zastosowanych w instalacji:
 • Wzmacniacz (repeater) Signal GSM-300 A6760,
 • Antena GSM 20-elementowa ATK 20/850-960 MHz + 10 m przewodu + wtyk N A7028,
 • Rozgałęźnik GSM dwudrożny A6812,
 • Antena wewnętrzna dookolna repeatera GSM A6800,
 • Konektor wtyk N - wtyk N na przewodzie RF-5 10m E83287,
 • Konektor wtyk N - wtyk N na przewodzie RF-5 5m E83285.
(ŁK)
Nareszcie ekonomiczne złącza - atestowane do 6 GHz! Firma DIPOL wprowadziła złącza zaprojektowane do pracy w zakresie częstotliwości do 6 GHz i dedykowane do połączenia z przewodem Tri-Lan 240 oraz H-155.

Najważniejszymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę, a są istotne dla transmisji to:
 • Współczynnik Fali Stojącej (ang. VSWR) określa, jaka część mocy sygnału jest odbijana z powrotem do nadajnika. Typowa wartość nie powinna przekraczać WFS = 1.5 [dB], co odpowiada odbiciom ok. 4% mocy sygnału. W przypadku nowych złączy WFS wynosi 1,3 [dB].;
 • Dopasowanie falowe (tłumienność odbić) decyduje o tym, jaka część doprowadzonej mocy zostaje transmitowana przez zestaw kabel - złącze, a jaka wraca do źródła. Parametr ten wyrażamy w dB. Im jego wartość jest większa, tym jakość transmisji lepsza. Powinien być większy niż 15 [dB]. W przypadku połączenia z kablem Tri-Lan dopasowanie wynosi min. 18 [dB].
Do zaciskania złączy służy zaciskacz HT-106E E8000.
Złącza z tej serii znajdują zastosowanie zarówno w instalacjach 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Wypełniają lukę asortymentową pomiędzy tanimi i bardzo słabymi, a drogimi i markowymi złączami.

Dostępne obecnie złącza:
 • Wtyk N do 6 GHz na przewód Tri-Lan 240/H-155 - E84130,
 • Gniazdo N do 6 GHz na przewód Tri-Lan 240/H-155 - E84135,
 • Wtyk SMA/RP do 6 GHz na przewód Tri-Lan 240/H-155 - E84150,
 • Gniazdo SMA/RP do 6 GHz na przewód Tri-Lan 240/H-155 - E84155.
Porównanie złączy DIPOL na tle innych marek
Popularne, tanie złącza
Złącza DIPOL-a
Profesjonalne, drogie złącza
Złącza DIPOL-a porównane do popularnych i tanich złączy oraz drogich i profesjonalnych
Wykonane testy pokazały, że popularne i tanie złącza nie nadają się do pracy w częstotliwości 2,4GHz. Zastosowanie takich złączy może negatywnie wpłynąć na pracę radiolinii.
Uchwyty LCD/Plazma, półki marki Monako.

Pełna oferta uchwytów i półek
Estetyczna półka E9660 na urządzenia typu DVD, tuner satelitarny
(szczegóły widoczne na powiększeniu)
Barcelona. Miasto w Hiszpanii, stolica Katalonii. Została założona przez Fenicjan. Powstała w starożytności (III wiek p.n.e.) jako kolonia rzymska, rozwinęła się jako jedna z najważniejszych republik kupieckich w basenie Morza Śródziemnego. Obecnie w aglomeracji zamieszkuje około 4 miliony ludzi.

Anteny w Hiszpanii - fotoreportaż DIPOL-a.
Barcelona słynie z architektury. Konstrukcje Gaudiego, Fostera, Calatrava
znane są na całym świecie, ale koneserzy piękna nie zastanawialiby się długo,
co w mieście jest najpiękniejsze
Pisaliśmy w Informatorze:

Przewody do CCTV. W instalacjach CCTV często istnieje konieczność prowadzenia długich przewodów sygnału wizji, jak i zasilania. Z przesłaniam obrazu na większe odległości nie ma większego problemu. Z naszych doświadczeń wynika, że za pomocą przewodu CAMSET 50 75-0,59/3,7 M6050 można przesłać obraz na 300-400 metrów. Natomiast z prawa Ohma wynika, że maksymalna odległość zasilania dla kamery o poborze prądu 245 mA i przewodu CAMSET 50 2x0,5 mm2 to ok. 60 m, a dla przewodu CAMSET 100 2x1,0 mm2 to ok. 120 m...
- numer archiwalny z 15.09.2008

Jak drukować na drukarce z portem USB w sieci WLAN? Print Serwer firmy TP-LINK TL-WPS510U N3310 doskonale nadaje się do firm oraz domów, gdzie istotnym problemem są kable, które za każdym razem trzeba doprowadzać z drukarki do przenośnego komputera. Umożliwia on także wydruk z wielu komputerów na jednej drukarce...
- numer archiwalny 9.02.2009

Diagnostyka uszkodzeń sieci LAN wielofunkcyjnym testerem N7058. Wielofunkcyjny tester okablowania sieciowego z wyświetlaczem LCD N7058 jest urządzeniem do wykrywania uszkodzeń w instalacji komputerowej wykonanej skrętką kategorii 5e, 6e oraz instalacji telefonicznej. Tester służy do wykrywania...
- numer archiwalny z 2.03.2009

Spis tematów zawartych w Informatorach.