Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 26/2009 (24.08.2009)
Boom, kryzys... boom - jaka przyszłość telekomunikacji? W drugiej połowie lat 90-tych XX wieku firmy telekomunikacyjne przeżyły kilkuletni okres boomu.
Znakomicie przyjęła się wprowadzona w tym okresie telefonia komórkowa GSM, również perspektywy tej branży były dobre, bo wchodzące na rynek technologie internetowe zapowiadały ożywienie w telekomunikacji, a duży dopływ kapitału ułatwiał inwestycje.
Na fali tej euforii, w 2000 roku rozstrzygnięto w Europie wiele przetargów na licencje UMTS. Operatorzy oczekując kolejnego sukcesu skłonni byli płacić ogromne kwoty za licencję. Najwięcej zapłacono w Niemczech - 45 mld dolarów i Wielkiej Brytanii - 34 mld dolarów.
W stosunkowo niedługim czasie okazało się, że technologie internetowe nie przynoszą spodziewanych dochodów, przeciwnie, transmisje sieciowe i liberalizacja rynku szybko spowodowały obniżkę cen za połączenia. Kwoty wydane na licencje UMTS, na inwestycje w światłowodowe sieci szkieletowe i na przejmowanie firm dot-com'ów spowodowały poważne kłopoty z zamknięciem bilansów już na koniec 2000 roku.
Rok 2000 zapoczątkował pęknięcie "bańki internetowej" i dramatyczną obniżkę cen akcji przewartościowanych firm z branży IT.
Brak kapitału w "telekomach", klapa UMTS, który nie mógł sprostać wymaganiom transmisji multimediów i w rezultacie nie oferował przełomu w telekomunikacji i dramatycznie niskie wykorzystanie sieci szkieletowych, które szacowano w Ameryce i Europie na 35%, wygenerowały kryzys w telekomunikacji ze szczytem w 2002 roku.
Od tego czasu branża mozolnie odbudowywała swoją pozycję, powstawały nowe technologie, które zaczęły przynosić dochody, wzrastał ruch w sieciach szkieletowych.
Jednak ogólny kryzys, zapoczątkowany w końcu 2008 roku, uderzył również w telekomunikację, ale paradoksalnie ożywił nadzieje na boom w tej dziedzinie.
Większość rozwiniętych gospodarek, z amerykańską na czele, uznało, że telekomunikacja może być kołem zamachowym ułatwiającym pokonanie kryzysu. Przykładowo, na rozwój szerokopasmowego Internetu administracja amerykańska przeznaczyła 20 miliardów dolarów, a podobnych działań zwiększających kapitał inwestycyjny jest więcej.

Również wymagania techniczne wskazują na potrzebę wielkich inwestycji.
Wzrastający ruch związany z transmisją multimediów powoduje zwiększone zapotrzebowanie na transmisje w sieciach szkieletowych. Pod koniec 2008 roku uruchomiono kabel TPE (Trans Pacific Express) USA - Chiny, w ostatnich dniach firma Hibernia uruchomiła kabel transatlantycki.
Zapowiada się rewolucja związana z wejściem nowego protokołu IPv6. Uaktualniany na bieżąco licznik wolnych adresów IP pokazuje, że wyczerpią się one za około 650 dni. Do tego momentu trzeba generalnie zmodernizować sieci, co spowoduje boom na produkty, a jednocześnie otworzy możliwości nowych usług (transmisja wizji - multicast).

Podsumowując: zapotrzebowanie na pasmo związane z transmisją multimediów, wyczerpanie puli adresowej protokołu IPv4 i chęć przesunięcia przez rządy środków na telekomunikację zapowiada boom w tej dziedzinie, mimo kryzysu w gospodarce światowej.
CeBIT 2009 - nieudane targi?
"End - to - End LTE" - oferta Alcatela prezentowana na targach CeBIT zapowiada nową generację telefonii komórkowej, nazywaną również 4G. Nowe pole inwestycji w telekomunikacji, a więc boom dla producentów, miejsca pracy.
Telekomunikacja w Norwegii należy do najnowocześniejszych na świecie. Ze względu na ukształtowanie terenu i stosunkowo małe zaludnienie szczególne znaczenie mają techniki bezprzewodowe. W Norwegii jest około 2 mln stacjonarnych linii telefonicznych i aż 5,2 mln telefonów komórkowych.
Pod względem dostępu do Internetu Norwegia należy do światowej czołówki, z zasobów sieci korzysta 86% populacji, podczas gdy na przykład w Niemczech 67%.
Pod względem dostępu do usług szerokopasmowych Norwegia, z penetracją na poziomie 27%, zajmuje 10 miejsce na świecie. W Niemczech dostęp do szerokopasmowego Internetu ma 21% obywateli. (źródło).
W grudniu 2009 roku planowane jest zakończenie nadawania analogowego i przejście na technikę cyfrową.
Obecnie naziemna telewizja cyfrowa nadawana jest w standardzie DVB-T z kompresją H.264/ MPEG-4 AVC, jednak już podjęto decyzję o przejściu na system DVB-T2.
Do największych i najbardziej znanych norweskich firm telekomunikacyjnych należą: Telenor - operator oferujący swoje usługi w Skandynawii, Europie Wschodniej, Rosji, a także Pakistanie i Tandberg - firma znana z systemów wideokonferencyjnych i urządzeń nadawczych z zakresu telewizji cyfrowej.

Norwegia to kraj liczący 4,7 miliona mieszkańców. Produkt krajowy brutto wynosi 55 000 USD na obywatela (Czechy - 25 000, Węgry - 19 500, Polska - 17 500 USD).
Siła norweskiej gospodarki oparta jest głównie na energetyce, zarówno na surowcach (trzecie miejsce na świecie w eksporcie gazu i siódme w ropie naftowej), jak i na energii odnawialnej (hydroenergetyka).


(na podstawie: The World Factbook 2009. Washington, DC: Central Intelligence Agency, 2009)
Norwegia - w zgodzie z naturą
Norwegia - w zgodzie z naturą
Duże opady śniegu i deszczu wymagają ochrony konwerterów - więcej
Tuner OPTICUM 9500 HD PVR 2CI 2CX E PLUS. OPTICUM 9500 A99435 jest tanim odbiornikiem do telewizji satelitarnej nadawanej w rozdzielczości HD.
Pozwala na odbiór programów niekodowanych FTA, kodowanych w systemie CONAX, a także w innych systemach z wykorzystaniem złącza CI i dokupionego osobno odpowiedniego modułu dostępu warunkowego. Tuner posiada dwa czytniki kart dostępu warunkowego (CONAX ) oraz dwa czytniki CI.
Wbudowane szybkie złącze USB 2.0 pozwala na podłączenie zewnętrznego dysku twardego, który umożliwia nagrywanie/odtwarzanie filmów, odtwarzanie MP3, odtwarzanie jpg. itp. Odbiornik dodatkowo posiada kartę sieciową LAN oraz wspiera podział na partycje nie tylko w systemie FAT32, ale także w linuxowym ext2. Można także zbadać wydajność podłączonej pamięci lub dysku twardego.
Panel przedni wyposażony jest w wyświetlacz alfanumeryczny, a tył odbiornika obfituje w liczne złącza, zarówno analogowe, jak i cyfrowe.
Tuner posiada gotową listę kanałów, dodatkowo można skonfigurować 32 własne ulubione serwisy.
Menu dostępne jest w wielu wersjach językowych, w tym: polski, angielski, francuski, niemiecki, węgierski, czeski, słowacki.
Ustawienia czasu można dokonać ręcznie lub wymusić pobieranie automatyczne ze strumienia DVB, można włączyć opcję zmiany czasu letniego.

Oferta tunerów OPTICUM
Tuner DVB-S/DVB-S2 OPTICUM - 9500 HD PVR 2CI 2CX E Plus
Tuner DVB-S/DVB-S2 OPTICUM - 9500
HD PVR 2CI 2CX E Plus - A99435
Tuner DVB-S OPTICUM X11P dla TNK
Tuner DVB-S OPTICUM 7300L PVR 2CX PLUS
Tuner DVB-S OPTICUM 7300 PVR CI2CX PLUS VFD
Tuner DVB-S OPTICUM
X11P - A99421
Tuner DVB-S OPTICUM 7300L PVR 2CX PLUS - A99423
Tuner DVB-S OPTICUM 7300 PVR CI2CX PLUS VFD - A99424
Kamera do sufitów podwieszanych - CAM 500 + IR M11255. W biurach, salach konferencyjnych, mieszkaniach prywatnych ważną rolę w doborze kamery, obok jej parametrów, gra wygląd kamery.
Jeśłi estetyka jest istotna, bezkonkurencyjne wydają się być kamery montowane w sufitach podwieszanych.
Ze względu na ich kształt i kolor pozostają niezauważone, a dodatkowo są łatwe w montażu.
Na rynku jest dostepna nowa kamera CAM 500 + IR. Kamera dedykowana jest do montażu w płytach regipsowych.
Obok nowoczesnej obudowy kamera posiada przetwornik firmy SONY Supe HAD CCD, 420 TVL i zamontowane reflektory IR, dlatego obraz uzyskany z niej jest najwyższej jakości zarówno w dzień, jak też w nocy.
Szczegóły są dobrze widoczne, krawędzie ostre, a kolory odwzorowują realistyczne barwy.
Kamera kolorowa CAM - 500 + IR z reflektorem podczerwieni (montaż w płycie regipsowej)
Kamera kolorowa CAM 500 + IR
M11255
Zaprojektowane do współpracy - rejestratory ULTIMAX serii 104 i 204. Nowe rejestratory ULTIMAX 104 M71040 i 204 M72040 są doskonałym przykładem profesjonalnych urządzeń w rozsądnej cenie.
Podobnie jak w znanych już modelach 304 i 504 zastosowano kompresję obrazu H.264. Pomimo niewielkich gabarytów, rejestratory umożliwiają zapis obrazów w rozdzielczości 4CIF przy 6 klatkach na sekundę na każdy kanał.
Posiadają unikalne cechy pozwalające na pracę kilkudziesięciu urządzeń w jednej instalacji - zarówno jednego modelu, jak i rożnych wersji rejestratorów serii ULTIMAX, z możliwością podłączania kamer IP, co pozwala na budowę dużych i rozległych instalacji.
Rejestratory ULTIMAX serii 100 i 200 są 4-kanałowe.
Budując system można zacząć od czterech kamer i jednego rejestratora, a z czasem dodawać nowe.
Instalację można oprzeć na oprogramowaniu ULTIMAX Klient - dodawanemu do urządzenia lub na profesjonalnym oprogramowaniu ULTISYSTEM K3216, które umożliwia integrację rejestratorów ULTIMAX z megapikselowymi kamerami serii ULTICAM, np. K1441, a także z innymi kamerami IP czołowych światowych producentów.
Rejestratory ULTIMAX znane są wśród użytkowników z bardzo dobrej pracy w sieciach IP.
(MW)
Kamera kolorowa VF-515 IR/B z obiektywem o zmiennej ogniskowej 4-9mm oraz reflektorem podczerwieniCyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-104 H.264Monitor CCTV 19Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-204 H.264
Schemat etapowej budowy systemu CCTV w oparciu o rejestratory ULTIMAX
Poligonowy monitoring imprez masowych - kamery ACTi. Imprezy masowe, zwłaszcza organizowane okazjonalnie, niosą ze sobą duże ryzyko zagrożenia dla porządku publicznego. Duża liczba osób skupiona w jednym miejscu wymaga szczególnego nadzoru policji i firm ochroniarskich. Często, mimo współpracy dużych zespołów ludzkich ochraniających takie imprezy, dochodzi do niebezpiecznych incydentów. Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie monitoringu wizyjnego dla wspomagania ochrony tego typu imprez.

Zastosowanie monitoringu CCTV pozwala na:
  • zorganizowanie stanowiska dowodzenia, pozwalającego skuteczne zarządzać patrolami,
  • ograniczenie osób zaangażowanych w ochronę poprzez kierowanie patroli do miejsc zagrożonych,
  • sporządzenie materiału dowodowego w razie zaistnienia przestępstwa,
  • oddziaływanie psychologiczne na potencjalnych agresorów.
Sprzęt używany do monitoringu poligonowego powinien się charakteryzować wysoką jakością, spełniającą wymagania monitoringu imprez masowych, łatwością montażu, niezawodnością. Wszystkie te kryteria spełniają: kamery obrotowe ACTi K1216, oprogramowanie ULTISYSTEM K3204, zestaw transmisji bezprzewodowej oparty na urządzeniach ULTIAIR N2300. Zapis materiału odbywał się na PC. Instalacja skonfigurowanego wstępnie zestawu zajmuje 2-3 godzin.

Monitoring tegorocznych „Dni Myślenic”, które odbywały się w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia br., po raz kolejny wykonała firma ARNDEX.
Myślenice mają jeden z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych systemów monitoringu miejskiego w Polsce. Władze miasta, mając dobre doświadczenia, zdecydowały się monitorować obchody „Dni Myślenic” wykorzystując sprzęt i system tej samej marki.

Firmy zainteresowane monitoringiem poligonowym prosimy o kontakt: dipol(at)dipol.com.pl.
Centrum monitoringu w namiocie poligonowym
Zachęcamy Państwa do opisywania wykonanych instalacji.
Autora nagradzamy: "Kameleonowym kubkiem".
Jak dostać "Kameleonowy kubek"?
Od modelu komunikacyjnego do MIMO - o WiFi słów kilka - cz. 1. Zagadnienia wymiany danych (np. mail, VoIP itd.) między użytkownikami zostały opracowane w postaci modeli komunikacyjnych. Pierwszym takim modelem jest opracowany w latach 70-tych model TCP/IP, na podstawie którego stworzono model ISO/OSI (International Standardization Organization/Open Systems Interconnection). Oba modele składają się z warstw. Każda warstwa pełni pewne funkcje. Pełny zbiór funkcji służących do komunikacji został podzielony na podzbiory w taki sposób, aby możliwe było traktowanie każdego podzbioru jako pewnej całości wykonującej autonomiczne zadanie. Wyodrębnione podzbiory funkcji są powiązane ze sobą tak, że tworzą strukturę hierarchiczną właśnie w postaci warstw. Podstawową zasadą jest to, że komunikują się ze sobą tylko równorzędne pary obiektów jednej warstwy, korzystając jedynie z usług oferowanych przez warstwy niższe. Każda warstwa jest opisana przez protokół wymiany informacji pomiędzy równorzędnymi obiektami warstwy oraz przez zbiór usług komunikacyjnych pełnionych dla warstwy znajdującej się bezpośrednio nad nią. (Protokół to zbiór ścisłych reguł i kroków postępowania, które są automatycznie wykonywane przez urządzenia komunikacyjne w celu nawiązania łączności i wymiany danych).

Dla modelu TCP/IP przyjęto cztery warstwy:
  • aplikacji (application layer);
  • transportowa (transport layer);
  • internetu (internet layer);
  • dostępu do sieci (link layer).
W modelu ISO/OSI wyszczególniono 7 warstw:
  • aplikacji (application layer);
  • prezentacji (presentation layer);
  • sesji (session layer);
  • transportowa (transport layer);
  • sieciowa (network layer);
  • łącza danych (data link layer);
  • fizyczna (physical layer).
W celu zapewnienia komunikacji między urządzeniami należy koniecznie zdefiniować przynajmniej warstwę dostępu do sieci.

W dokumentach z rodziny IEEE 802.11 opisano warstwę fizyczną i podwarstwę sterowania dostępem do medium MAC (Medium Access Control), która wchodzi w skład warstwy łącza danych.

W dokumentach grupy IEEE 802.11 opisano cztery rodzaje warstw fizycznych:
  • IR (Infra Red),
  • FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum);
  • DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum)
  • OFDM (Orthogonal Frequency Division Modulation).
W najnowszym standardzie 802.11n zastosowano nadawanie i odbiór za pomocą 2 anten jednocześnie. Technika ta nazywa się MIMO (Multiple Input Multiple Output). W MIMO dane są transmitowane na tej samej częstotliwości i w tym samym czasie przez 2 anteny. Ma to na celu wykorzystanie, dotychczas niekorzystnego, zjawiska wielodrogowości do polepszenia parametrów transmisji.
Słaby sygnał GSM? Problemy z jakością sygnału GSM występują najczęściej w górach, na terenach zalesionych, ale także w marketach, tunelach, parkingach, stacjach benzynowych, lotniskach, hotelach.
Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie wzmacniacza GSM, który znacznie polepszy jakość transmisji danych i zniweluje szumy oraz zerwane połączenia.
Poniżej zostały przedstawione pytania, na które należy odpowiedzieć, by dobrać odpowiedni repeater GSM oraz akcesoria:
  • Jak duży teren ma być pokryty wzmocnionym sygnałem GSM?
    • Jeżeli do 80 m2, to odpowiednim urządzeniem jest repeater Signal GSM-80 A6740;
    • Jeżeli do 300 m2, to odpowiednim urządzeniem jest repeater Signal GSM-300 A6760;
    • Jeżeli powyżej 300 m2, to należy zastosować repeater Signal GSM-300 A6760 wraz z kilkoma antenami wewnętrznymi A6800.
  • Jak silny sygnał jest poza budynkiem?
    • Jeżeli sygnał jest bardzo słaby, to należy zastosować antenę GSM 20-elementowa ATK 20/850-960 MHz A7028, którą należy skierować w kierunku stacji bazowej;
    • Jeżeli sygnał jest słaby bądź dobry, to należy zastosować antenę GSM 10-elementowa ATK 10/850-960 MHz A7018, którą należy skierować w kierunku stacji bazowej.
(ŁK)

Model repeatera
Signal GSM-80 Signal GSM-300
Zakres częstotliwości Up Link 890-915MHz  Down Link 935-960MHz 
Up Link 890-915MHz  Down Link 935-960MHz 
Moc wyjściowa UL: 5dBm, DL: 5dBm UL: 15dBm, DL: 15dBm
Zysk UP: 35dB, DL: 45dB UP: 50dB, DL: 60dB
Pokrycie 80m2 300m2
Płaskość charakterystyki <3dB <3dB
Maksymalne opóźnienie 1,5 µs 1,5us
Emisja pozapasmowa < -40dBm < -40dBm
Impedancja 50 Ω 50 Ω
Złącza anten zew. antena: Gn. N, wew. antena Gn. SMA, zew. antena: Gn. N, wew. antena Gn. N
Zasilanie 10V DC 10V DC
Temperatura pracy -25°C do +55°C -25°C do +55°C
Wilgotność 5% do 95% 5% do 95%
Wymiary [mm] 130x85x3 293x148x35

Uchwyty LCD Monako. Rodzina uchwytów Monako służy mocowania płaskich telewizorów, monitorów komputerowych i innych wyświetlaczy.
Różnorodność modeli pozwala na dobór rozwiązania optymalnego dla użytkownika.
Marka Monako zawiera uchwyty do monitorów LCD (Plazma), ale również uchwyty do projektorów oraz estetyczne półki na DVD/tuner.
Uchwyty Monako charakteryzują się nowoczesnym design oraz wysoką jakością materiałów. Dzięki temu produkt zachowuje swoje parametry przez cały okres użytkowania. Przemyślane, stabilne mocowania wykonane ze stali, są trwałe i łatwe w montażu.

Jak dobrać uchwyt do telewizora LCD?
Standard MIS (Mounting Interface Standard) lub FDMI (Flat Display Mounting Interface) mocowania płaskich telewizorów, monitorów komputerowych i innych wyświetlaczy został opracowany przez zrzeszenie producentów VESA (Video Electronics Standards Association). Pierwotnie uzgodniono standard MIS-D, gdzie rozstaw otworów tworzył kwadrat o boku 100 mm, dla mniejszych monitorów przyjęto kwadrat 75 mm. Do mocowania służą śruby M4x10. W 2006 roku rozszerzono standard wprowadzając MIS-F - do mocowania większych ekranów: 31- 90 cali (79 - 230 cm).

Są dwie możliwości doboru uchwytu. Jeśli należy on do grupy uniwersalnych, podaje się zakres średnicy ekranów, które można zamocować. Natomiast, jeżeli uchwyt służy do mocowania ekranów o konkretnym rozstawie otworów, to wymienia się standard, np.: VESA MIS-D 100, czyli rozstaw otworów 100 x 100 mm.

(ŁS)
"Ciekawie o antenach" - coraz więcej zdjęć w konkursie. Już kilkadziesiąt zdjęć nadeszło na fotograficzny konkurs o antenach. Na zdjęcia naszych Czytelników czekamy do 30 września.
Kończy się okres wakacji i coraz więcej nadsyłanych na konkurs zdjęć pochodzi z wojaży po całym świecie. Zapraszamy do zapoznania się z pracami. które spłynęły do tej pory.
Ciekawie o antenach - VIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2009
Ciekawie o antenach - VIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2009
Noc na Velkém Javorovém I
Jan Kondziolka
Dowody na istnienie Mc Gyvera
Mateusz Kaczmarek
- proszę koniecznie kliknąć na obrazek
W domu i w zagrodzie
Joanna Potorska
Wyniki ankiety "Zainteresowanie ofertą platform cyfrowych i instalacjami antenowymi w Polsce".
Opinia firm instalatorskich była w tym roku szczególnie ciekawa. Czy jest kryzys? Jeśli tak, to jak głęboki i czego dotyczy w tej ważnej dziedzinie telekomunikacji, jaką jest telewizja?

Na rynku konsumpcyjnym (zainteresowanie ofertą platform cyfrowych) nie ma dużych zmian w stosunku do poprzedniego roku.
Instalatorzy stwierdzili tylko nieznaczne mniejsze zainteresowanie ofertą Polsatu, Cyfry+ i "n-ki".
Ponieważ wielu twierdziło, że największym zainteresowaniem cieszy się oferta "Telewizji na kartę", której nie ujęliśmy w ankiecie, należy stwierdzić, że rynek konsumencki w Polsce oceniany jest pozytywnie.
Równie interesujące są opinie dotyczące instalacji antenowych, ten fragment rynku jest ściśle powiązany z inwestycjami budowlanymi.
Także tutaj rynek konsumencki oceniany jest pozytywnie - większość instalatorów dobrze ocenia zapotrzebowanie na usługi wykonywania instalacji w domach jednorodzinnych.
W stosunku do ubiegłego roku znacznie spadło zainteresowanie wykonywaniem instalacji w budynkach wielomieszkaniowych. Zmniejszone zapotrzebowanie, a także wyczekiwanie klientów na tańsze lokale wstrzymało wielu inwestorów przed szybkim wykańczaniem budynków, a instalacje antenowe wykonywane są z reguły w końcowej fazie inwestycji.
Prawdziwa dekoniunktura panuje w instytucjach, co jest związane zarówno ze wstrzymaniem inwestycji przez państwo, jak i ze zmniejszeniem tempa budowy biurowców.
Na wykresach z wynikami z ostatnich kilku lat wyraźnie widać zbieżność wyników ankiety z okresami prosperity i dekoniunktury. Wyniki z sierpnia ubiegłego roku pokazały objawy kryzysu znacznie wcześniej niż dotarły one do świadomości publicznej.

Wyniki Ankiety
Pisaliśmy w Informatorze:

Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych. Wygodną formą budowania instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest poprowadzenie magistrali dziewięcioprzewodowej, do której, na każdym piętrze, za pomocą odgałęźnika przyłączamy multiswitche. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy...
- numer archiwalny z 14.01.2008

Zastosowanie sieci bezprzewodowej do rozbudowy instalacji w domu lub biurze. Sieć bezprzewodowa umożliwia proste podłączenie wielu użytkowników do Internetu. Prezentujemy rozwiązania w oparciu o sprzęt TP-LINK...
- numer archiwalny z 8.09.2008

Rozbudowa sieci dostępu do Internetu. Brak okablowania między budynkami znacznie obniża funkcjonalność budynków biurowych, magazynowych, hoteli. Szybką, tanią i efektywną formą rozwiązania tego problemu jest instalacja bezprzewodowa. Na schemacie poniżej pokazano...
- numer archiwalny z 19.01.2009

Spis tematów zawartych w Informatorach.