Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 25/2009 (22.06.2009)
Przerwa Wakacyjna
Jak co roku zawieszamy wydawanie Informatora w okresie wakacyjnym.
Następny numer ukaże się 24 sierpnia.

Wszystkim czytelnikom i klientom życzymy udanych wakacji
Mistrzostwa Europy w fotografowaniu anten. Zapraszamy do udziału w konkursie "Ciekawie o antenach". Temat konkursu jest wyzwaniem, które w pierwszej chwili wydaje się niemożliwe do spełnienia. Co może być ciekawego w antenach? Zachęcamy do podjęcia zadania, które, oprócz poczucia estetyki, wymaga wyobraźni i dowcipu.
Konkurs został ogłoszony na witrynie angielskiej www.dipolnet.com oraz w newsletterach: Heti Hírmondó, Informator TV-SAT, CCTV, WLAN , DIPOL týdenní přehled i Týždenný prehľad DIPOLu TV-SAT, CCTV, WLAN.

Zdjęcia prosimy nadsyłać do 30 września 2009 roku. Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca jest tuner HDTV marki Ferguson HF 8900 HD.
I miejsce w edycji 2008 - "W krzywym zwierciadle" Dariusza Mączyńskiego
Modulator modulatorowi nierówny - mono, stereo. Dla większości kupujących podstawowym kryterium doboru modulatora jest cena. Tymczasem produkty te różnią się między sobą podstawowymi parametrami, które predystynują je do pracy w określonej konfiguracji.
 • W prostych instalacjach, np. w celu przesłania w domu jednorodzinnym sygnału z tunera satelitarnego do telewizora w pobliskim pomieszczeniu, zalecany jest modulator Signal Clasic R95176.
 • Jeżeli jednak sygnał z tunera powinien zostać przesłany do kilku gniazd (instalacja zbiorowa), to należy zastosować jeden z następujących modulatorów: MT-22P R871722 (pasmo VHF), MT-21P R871721 (pasmo UHF) lub MT-27P R871727 (obydwa pasma).
 • Jeżeli instalacja jest bardzo rozległa i wymagane są duże poziomy wyjściowe z modulatorów, należy zastosować modulator MT-29 R871729 (100 dBuV) lub jeden z wcześniej wymienionych: MT-21P R871721, MT-22P R871722, MT-27P R871727 w połączeniu z zestawem wzmacniaczy kanałowych ZG-401/601. To ostatnie rozwiązanie pozwala uzyskać poziom 123 dB na wszystkich kanałach. Taki poziom na wejściu do instalacji umożliwi zasilenie do 200 gniazd bez dodatkowych wzmacniaczy budynkowych.
 • W przypadku, gdy w sieci jest ograniczona ilość wolnych kanałów, należy stosować modulatory jednowstęgowe MT-30A R871731 lub MT-30C R871733 (wersja stereo). Pozwalają one na pracę sąsiedniokanałową.
(MO)
Modulator MT-21P Terra kanały 21-69
Modulator MT-29C B/G stereo A2 1-69/S9-S17 TERRA
Modulator MT-30C Terra jednowstęgowy kanały 1-69 i S1-S38 B/G stereo A2
MT-21P kanały 21-69
R871721
MT-29C B/G stereo A2 1-69/S9-S17 R871728
MT-30C jednowstęgowy 1-69 i S1-S38 B/G stereo A2 R871733
Multiswitchowa instalacja magistralna i telewizja kablowa - cz. 3. W poprzednich numerach Informatora opisaliśmy dwa sposoby podłączenia telewizji kablowej do magistralnych instalacje multiswitchowych. Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest nowoczesnym sposobem na okablowanie przeznaczone do transmisji sygnałów telewizyjnych. Wykonanie okablowania polega na położeniu magistrali dziewięcioprzewodowej, do której, na każdym piętrze, za pomocą odgałęźnika przyłączamy multiswitche. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy.

Jeżeli do abonenta doprowadzone są dwa niezależne kable to, zgodnie ze schematem zamieszczonym poniżej, możliwe jest dostarczenie dwóch niezależnych sygnałów SAT do tunera wraz z sygnałem telewizji kablowej. Dwa sygnały satelitarne wymagane są dla tunerów typu TWIN PVR.

Profesjonalne instalacje multiswitchowe
Odgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV 8-krotny O-8 (5-1000MHz) SignalSumator sygnałów TV/Sat DC-009 TerraGniazdo końcowe Signal RTV-SAT + kanał zwrotnyMultiswitch MSR-916 TERRA 9-wejściowy, 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MSR-912 TERRA 9-wejściowy, 12-wyjściowy z aktywną naziemną
Instalacja magistralna z dołączonym tunerem PVR
Dystrybucja sygnału ze stacji czołowej na duże odległości. Duże tłumienie kabli koncentrycznych sprawia, że problemem jest budowanie sieci RTV z transmisją sygnału na odległość większą niż 1000 m.
Rozwiązaniem problemu jest stosowanie transmisji optycznej w oknie 1310 nm. W tym oknie tłumienie światłowodu jednomodowego wynosi 0,34 dB/km, co umożliwia przesłanie sygnału nawet na 40 km. Do wykonania instalacji można wykorzystać Transmiter optyczny MOS-211A TERRA R81720. Na drugim końcu łącza optycznego należy zamontować Węzeł optyczny OD-200P TERRA R81722.

Stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA - prawdziwy diament.
Węzeł optyczny OD-200P TERRA
Węzeł optyczny OD-200P TERRA
R81722
Rozwój rejestratorów mobilnych. Bezpieczeństwo ludzi i ładunków skłania firmy przewozowe do coraz szerszego stosowania rejestratorów mobilnych. Ich zaawansowanie techniczne pozwala na pełnienie roli "czarnych skrzynek", które mogą nie tylko zapisywać obraz z kamer, ale także szereg innych parametrów, określających zachowanie się kierowcy i stan pojazdu.

Podstawowe parametry, związane z zapisem obrazu, we współczesnych rejestratorach mobilnych to:
 • zapis obrazu z kamer analogowych w rozdzielczości D1;
 • odświeżanie do 25 kl./s;
 • rejestracja na dysku twardym w kompresji MPEG-4 i H.264.
Cyfrowy rejestrator 4-wejściowy mobilny MDR4204
Cyfrowy rejestrator 4-wejściowy mobilny MDR4104
M85006
Oprócz standardowego rejestrowania obrazu, rejestratory umożliwiają także zapis parametrów pojazdu, takich jak: czas uruchomienia, położenie, prędkość, włączenie kierunkowskazów, naciśniecie hamulca.
Rejestratory do pojazdów wyspecjalizowanych (np. policja) są wyposażane w oprogramowanie umożliwiające analizę obrazu (np. LPR - system rozpoznawania tablic).
Urządzenia stosowane w transporcie zbiorowym są przystosowane do dwukierunkowej transmisji audio, pozwalającej na przekazywanie komunikatów, a także wyposażone w systemy ich wyświetlania. Często wykorzystywana jest możliwość wyświetlania reklam z użyciem rejestratorów mobilnych.
Rozwój transmisji danych spowodował, że standardowym wyposażeniem stają się moduły GPRS, CDMA, WiFi pozwlajace na zdalne przekazywanie zapisanego obrazu.
Przykład połączeń rejestratora M85006
Sterowanie światłem wstecznym (BLC). Sterowanie światłem wstecznym ma na celu eliminowanie efektu powstającego, gdy kamera skierowana jest w stronę silnego źródła światła. Takie ustawienie kamery powoduje, że pierwszy plan staje się ciemny i nieczytelny. Sterowanie światłem wstecznym umożliwia rozjaśnienie obrazu, przez co możliwa jest identyfikacja pierwszego planu. Niestety odbywa się to kosztem tła, które też w pewnym stopniu zostaje rozjaśnione.
BLC wyłączone
BLC włączone
Rozszerzony zakres dynamiki (WDR). Jest to funkcja wprowadzona stosunkowo niedawno, rozszerzająca swym działaniem BLC. Działa w oparciu o analizę naświetlania pojedynczych punktów obrazu i umożliwia jednocześnie rozjaśnienie elementów ciemnych i przyciemnienie elementów zbyt jasnych, przez co w przypadku pracy pod światło widać dokładnie zarówno pierwszy plan, jak i jasne tło.
WDR włączone
ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - mapy obiektów w programie klienta sieciowego. Nadzór obiektów rozproszonych lub nadzór obiektów, w których zamontowana jest większa liczba kamer wymaga dodatkowej funkcjonalności pozwalającej na szybką lokalizację kamery, z której pochodzi sygnał, lub wyświetlania obrazów z kolejnych kamer znajdujących się na drodze przemieszczającego się obiektu. W takiej sytuacji sam opis widniejący przy kamerze nie jest wystarczający.
Funkcja mapy jest idealnym rozwiązaniem tego problemu. Pozwala ona na zaimportowanie planów monitorowanych obiektów (pliki bmp) i naniesienie na nich symboli kamer, które skojarzone są z konkretnymi kamerami. Naciśnięcie na symbol wyświetla obraz z kamery w dodatkowych oknach na dole ekranu, wraz z nazwą kamery i rejestratora, z którym współpracuje.
Mapy mogą być wielopoziomowe, tzn. można wprowadzić mapę osiedla, z której będzie można przejść do poszczególnych planów budynków. Funkcja mapy jest bardzo często wykorzystywana w rejestratorach ULTIMAX, gdyż oprogramowanie sieciowe pozwala integrować i zarządzać większymi systemami, w których może znajdować się duża liczba urządzeń - rejestratorów, kamer IP, czy wideoserwerów.

ULTIMAX - laureat Złotego Medalu targów Intertelecom - jest rejestratorem 3Generacji, wyposażonym w najbardziej wydajny rodzaj kompresji H.264. Ten typ kompresji charakteryzuje się bardzo korzystnym współczynnikiem jakości obrazu w stosunku do ilości pamięci zajmowanej przez tak skompresowane dane.
Sieciowe cyfrowe rejestratory wideo ULTIMAX należą do nowej generacji sprzętu CCTV, umożliwiającej budowę najnowocześniejszych systemów monitoringu. Zastosowany nowoczesny procesor i własny system operacyjny (RTOS) umożliwiają implementację najbardziej zaawansowanych technik informatycznych, wydajną kompresję i dekompresje wideo i audio, efektywne wykorzystanie dysków twardych o praktycznie nieograniczonej pojemności, pracę sieciową (TCP/IP). Oprogramowanie firmowe "zaszyte" jest w w pamięci typu flash.


Oferta rejestratorów ULTIMAX
"Mapa" - bardzo użyteczna funkcja w oprogramowaniu
klienta sieciowego rejestratorów ULTIMAX

Monitoring targów jubilerskich - tu chodzi o duże pieniądze. Jubilerzy i organizatorzy targów jubilerskich pamiętają kradzież na targach w Gdańsku 2007 roku, kiedy z depozytu zniknęły diamenty o wartości 1,5 miliona dolarów. Właścicielem drogocennych kamieni był belgijski wystawca. Po odbiór diamentów z depozytu zgłosił się oszust, posługujący się skradzioną wcześniej kartą magnetyczną wystawcy.

Organizatorzy krakowskich targów Jubinale 2009 postanowili szczególnie zadbać o bezpieczeństwo wystawców i ich drogocennych towarów. Obiekt w Krakowie, przy ul. Centralnej 41, gdzie w dniach 5-7 czerwca odbyły się targi jubilerskie, ochraniała firma SNS Security, a kompleksowy monitoring wizyjny zapewniła firma DIPOL.
Monitoring targów jubilerskich
Monitorowane były wszystkie osoby wchodzące na targi
Na system monitoringu składało się 16 kamer analogowych wysokiej rozdzielczości, 2 kamery obrotowe oraz 4 kamery megapikselowe. Do rejestracji użyto rejestratora 3Generacji ULTIMAX-716 M77160 oraz oprogramowania ULTISYSTEM K3216.

Cechy kamer, które zadecydowały o zastosowaniu w monitoringu wystawy jubilerskiej:
 • Kamery analogowe - sprawowały nadzór nad całą przestrzenią targową. Kamery kolorowe dzień/noc SN-468C/W M11206 z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznie i przetwornikiem 1/3” SONY EX-View CCD monitorowały wejścia, korytarze, przestrzeń między stoiskami. Zdecydowano się na te kamery ze względu na konieczność wysokiej jakości monitoringu również w nocy.;
 • Kamery obrotowe - możliwość szczegółowego nadzoru detali. Zastosowano kamery szybkoobrotowe IP ACTi CAM-6630 K1216 z zoomem optycznym 35x i funkcją Wide Dynamic Range, co pozwoliło otrzymywać obraz znakomitej jakości nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.;
 • Kamery megapikselowe - zastosowano do szczegółowego nadzoru wybranych stanowisk. Kamery IP 2.0 Mpix ULTICAM K1441, których jakość sprawdzono między innymi w monitoringu miejskim Twardoszyna, dzięki odpowiednio dobranym obiektywom nadzorowały całe stoiska. Istniała możliwość podglądu szczegółów, podobnie jak w kamerze obrotowej (dzięki użyciu zoomu cyfrowego) jednak cały czas zapisywany był obraz z całego stoiska.
Kamera kolorowa dzień/noc bez obiektywu SN-468C/W z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznieCyfrowy rejestrator 16-kanałowy ULTIMAX-716 H.264Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6630 Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6630 Kamera dzień/noc IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-EKamera dzień/noc IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-EOprogramowanie ULTISYSTEM 16 kanałów
Schemat monitoringu targów jubilerskich
Jak widać na powyższym schemacie, rejestrator cyfrowy ULTIMAX służył do zapisu obrazu z kamer analogowych. Obraz z kamer obrotowych IP i megapikselowych zapisywany był na serwerze z wykorzystaniem oprogramowania ULTISYSTEM. Taka konfiguracja pozwalała również na oddzielenie obrazu z kamer statycznych, który wyświetlany był na monitorze poglądowym od obrazu z kamer IP, których obsługą sterował pracownik Centrum Monitoringu, i z których obraz wyświetlany był na monitorze głównym.

Obraz on-line z Wawelu z kamery megapikselowej K1441, użytej do monitoringu wystawy.
(TJ)
Uniwersalny czterokanałowy serwer wideo ACTi. Nowy serwer wideo ACTi ACD2000Q K2121 jest uniwersalnym urządzeniem, służącym do kompresji obrazów wideo do strumienia MPEG-4/MJPEG. Serwer może pracować w trzech trybach, co umożliwia łatwą optymalizację, w zależności od wymagań systemu:
 • podgląd podziału lub jednego z czterech kanałów w rozdzielczości D1 i 25 kl/s w PAL;
 • sekwencja przełączania między kanałami w zadanym odstępie czasu w rozdzielczości D1 i 25 kl./s w PAL;
 • podgląd każdego z czterech kanałów w rozdzielczości D1 przy 7 kl./s.
Inne cechy wyróżniające serwera ACD-2000Q K2121:
 • kompresja MPEG 4 / MJPEG;
 • rozdzielczość CIF do D1 przy 25/30 kl./s;
 • dwukierunkowe audio;
 • sprzętowa detekcja ruchu, wejście / wyjście alarmowe;
 • jeden kanał w pełnej rozdzielczości lub 4 w quadzie.
Serwer wideo quad ACTi ACD-2000Q
Serwer wideo ACTi ACD-2100Q
K2121
Dwa sposoby wykorzystania TP-LINK TL-WR543G. Urządzenie TP-LINK TL-WR543G N2955 może stanowić podstawę instalacji opartej na bezprzewodowym lub przewodowym dostępie do Internetu.
TL-WR543G N2955 zawiera w sobie punkt dostępowy, wbudowany router szerokopasmowy (do usługi xDSL lub modemu kablowego) oraz 4-portowy przełącznik FastEthernet. TL-WR543G N2955 zapewnia zaawansowaną kontrolę dostępu, NAT, a jego serwer DHCP obsługuje statyczne i dynamiczne przyznawanie adresów IP. Możliwa jest także obsługa serwerów wirtualnych, strefy DMZ oraz zdalne zarządzanie i logowanie.
Poniżej zostały przedstawione przykładowe zastosowania właśnie tego urządzenia.
Karta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GSwitch TP-Link TL-SF1005D 5 portówPunkt dostępowy TP-Link w tech. eXtended Range TL-WR543G z routerem oraz 4 port. switchem. Funkcja WISPPunkt dostępowy TP-Link w tech. eXtended Range TL-WR543G z routerem oraz 4 port. switchem. Funkcja WISPKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100MbpsRouter TP-Link ADSL (Annex A) TD-8840T zintegrowany z 4 portowym switchemKarta TP-Link USB TL-WN321G 2,4GHz 54Mbit/sPunkt dostępowy TP-Link w tech. eXtended Range TL-WR543G z routerem oraz 4 port. switchem. Funkcja WISP
Sygnał dochodzi kablem,
a rozprowadzany jest bezprzewodowo
Sygnał dochodzi bezprzewodowo,
a rozprowadzany jest kablem
Ważniejsze zagadnienia dystrybucji Internetu w małych instalacjach:
SatKrak 2009. - Wystawa oraz towarzyszące jej konferencje odbędą się w dniach 15-17 października 2009 r. Organizatorami wystawy, podobnie jak w poprzednich latach, są: firma Hollstar i redakcja Magazynu Telewizji Cyfrowej SAT KURIER. SAT KRAK 2009 to jedyna w Polsce taka impreza, gdzie w tym samym czasie i w tym samym miejscu są przedstawiciele najważniejszych firm z branży telewizji cyfrowej. Jak co roku, targi odbędą się na terenie krakowskiego Centrum Targowego CHEMOBUDOWA. Do dyspozycji wystawców i zwiedzających będzie hala o powierzchni 1800 m. kw., co daje możliwość rozmieszczenia ponad 100 stoisk.
Pisaliśmy w Informatorze:

Rejestracja obrazu ruchu drogowego przy wykorzystaniu urządzeń ULTIAIR oraz kamer CCTV IP firmy ACTi. Wymuszenia pierwszeństwa oraz przejazd na czerwonym świetle przez skrzyżowanie są jednym z najczęstszych przyczyn kolizji drogowej w dużych miastach. Często określenie winy kierowcy jest trudne...
- numer archiwalny z 23.02.2009

Przesłanie jednym kablem dwóch sygnałów SAT - TWINSENDER. JCzęstym błędem popełnianym przy kablowaniu domów i mieszkań jest kładzenie dokładnie tylu kabli ile w danym momencie jest potrzebnych. Najczęściej od konwertera satelitarnego do tunera prowadzi się jeden kabel. W sytuacji, gdy jest potrzeba zastosowania tunera dwugłowicowego (z PVR)...
- numer archiwalny z 12.01.2009

Jak poradzić sobie z OSD? Zastosowanie mikroprocesorów DSP (Digital Signal Processor) pozwala na rozbudowę możliwości regulacji parametrów obrazu w kamerach...
- numer archiwalny z 18.02.2008

Spis tematów zawartych w Informatorach.
ULTISYSTEM - integracja kamer analogowych i urządzeń IP w jeden system