Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 24/2009 (15.06.2009)
Monitoring obszarów największego ryzyka - bazy wojskowe, lotniska, elektrownie atomowe. Zagrożenie terroryzmem wymaga skutecznego monitorowania rozległych obszarów. Technika nadzoru za pomocą zwykłych kamer zawodzi w czasie mgły, w nocy maleje znacznie rozróżnialność szczegółów. Z tego powodu dla skutecznej pracy systemu monitoringu stosuje się systemy składające się z radarów, kamer termowizyjnych i zwykłych kamer.
System Radar Vision firmy CBC to integracja radaru i kamer typu C-AllView dual (optyczno-termowizyjnych), pozwala na skuteczny monitoring powierzchni o promieniu 800 m.
Firma Samsung opracowała robota monitorującego SGR-1. Urządzenie to składa się z modułu skanującego oraz modułu śledzenia. W skład pierwszego wchodzi kamera wysokiej rozdzielczości oraz kamera termowizyjna, które w wypadku odnalezienia obcych obiektów przekazuje informację drugiemu modułowi, nie przerywając dalszej obserwacji całego obszaru. Moduł śledzenia wyposażony jest w kamerę wysokiej rozdzielczości, reflektor podczerwieni oraz celownik laserowy. Dodatkowo możliwe jest zamocowanie broni, przez co operator może nie tylko obserwować, ale także "reagować" na wykrycie intruzów.
Przeznaczenie robota monitorującego SGR-1 jest głównie militarne, ale może również znaleźć zastosowanie na obszarach wymagających szczególnych środków bezpieczeństwa. System oparty na tych urządzeniach działa już z powodzeniem wzdłuż granicy między Koreą Południową i Północną.
Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego robota SGR-1.
Integracja monitoringu CCTV z systemami radarowymi i termowizyjnymi
pozwala na skuteczny monitoring rozległych obszarów
Obywatelu! Pomyśl zanim weźmiesz się za bezsensowną robotę - bajka o dzięciole. Bajka - to krótki utwór literacki zawierający morał - idąc z duchem czasu zapraszamy na krótką "bajkę multimedialną".
Konkurs "Ciekawie o antenach", czyli w wakacje patrzymy w niebo. Temat konkursu jest wyzwaniem, które w pierwszej chwili wydaje się niemożliwe do spełnienia. Co może być ciekawego w antenach? Zachęcamy do podjęcia zadania, które, oprócz poczucia estetyki, wymaga wyobraźni i dowcipu. Mamy nadzieję, że tak skromnie zdefiniowany temat uruchomi najgłębsze rezerwy talentu.
Przewidziano 3 nagrody:Prace oceni krakowski fotograf, pan Paweł Zechenter.
Nagrodę przyzna Dział Techniczny firmy DIPOL. Kryterium oceny będzie merytoryczny przekaz zdjęcia.

Ciekawie o antenach - VIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2009 - pierwsze nadesłane zdjęcia:
Ciekawie o antenach - VIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2009
Ciekawie o antenach - VIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2009
Ciekawie o antenach - VIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2009
Antena w dziczy
Beata Szulińska
W sąsiedztwie św. Antoniego
Henryk Grymuza
The rock
Milan Šimek
Multiswitchowa instalacja magistralna i telewizja kablowa - cz. 2. W poprzednim numerze Informatora opisaliśmy jak nowoczesne, magistralne instalacje multiswitchowe, przeznaczone do transmisji sygnałów telewizji satelitarnej i naziemnej, można rozbudować do podłączenia telewizji kablowej. Abonent, do mieszkania którego doprowadzono jeden kabel, może mieć dostęp do sygnałów telewizji satelitarnej i kablowej.
Jednak jeżeli projektowana jest nowa instalacja, warto doprowadzić dwa niezależne kable do każdej puszki antenowej, daje to o wiele więcej możliwości przyłączeniowych. Np., zgodnie ze schematem zamieszczonym poniżej, sygnały SAT i CATV nie trzeba sumować na multiswitchu, a w gnieździe R694140 będą dostępne na osobnych złączach.

Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest nowoczesnym sposobem na okablowanie przeznaczone do transmisji sygnałów telewizyjnych. Wykonanie okablowania polega na położeniu magistrali dziewięcioprzewodowej, do której, na każdym piętrze, za pomocą odgałęźnika przyłączamy multiswitche. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy.
Przykładowo:
Zgodnie z wytycznymi inwestora, do każdego mieszkania został dostarczony jeden sygnał satelitarny. Po roku większość mieszkańców wymieniła tunery satelitarne na dwugłowicowe z PVR i domaga się doprowadzenia kolejnych sygnałów. Wystarczy wtedy wymienić na wskazanych piętrach multiswiche na większe, a cała instalacja bez żadnej korekty będzie funkcjonowała poprawnie.


Profesjonalne instalacje multiswitchowe
Odgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV 8-krotny O-8 (5-1000MHz) SignalGniazdo końcowe Signal RTV-SAT + kanał zwrotnyMultiswitch MSR-916 TERRA 9-wejściowy, 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MSR-912 TERRA 9-wejściowy, 12-wyjściowy z aktywną naziemną
Instalacja magistralna - telewizja satelitarna i kablowa w jednej instalacji
Gniazda do instalacji multiswitchowych. W instalacjach multiswitchowych należy stosować wyłącznie gniazda końcowe RTV-SAT. Najważniejszymi parametrami decydującymi o jakości gniazd stosowanych w tych instalacjach są:
  • tłumienie przyłączenia
  • dopasowanie
Warto też zwrócić uwagę na sposób mocowania kabla do gniazda. Niezależnie przykręcany oplot i rdzeń kabla chroni przed ewentualnymi zwarciami.
Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT + kanał zwrotny
Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT + kanał zwrotny R694140.
Wkrętami mocowane są przewody centralne, ściskiem ekrany przewodów.
Wygodnie jest zbudować sieć rozprowadzania sygnałów telewizyjnych i komputerowych z wykorzystaniem jednego gniazda, ponieważ coraz częściej urządzenia do odbioru sygnałów telewizyjnych współpracują z urządzeniami sieciowymi. Do tego typu zastosowań poleca się gniazda multimedialne:
(KG)

 

Nazwa

Zastosowanie

Podstawowe parametry

 Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT

R694100

W pomieszczeniach, gdzie potrzebny jest dostęp do sygnału RTV-SAT.

Tłumienie przyłączenia ok. 3 dB

Wyjścia: 1x RTV, 1x SAT

Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT + kanał zwrotny

R694140

W pomieszczeniach, gdzie potrzebne są:

2 sygnały SAT lub dostęp do kanału zwrotnego.

Tłumienie przyłączenia ok. 3 dB

Wyjścia: 1x RTV, 2x SAT

Gniazdo końcowe multimedialne Signal RTV-SAT/ RJ-45/ RJ-11

R694043

W pomieszczeniach, gdzie potrzebne są: sygnał RTV-SAT, dostęp do internetu i telefon.

Tłumienie przyłączenia ok. 3 dB

Wyjścia: 1x RTV, 1x SAT, 1x LAN, 1x telefoniczne

Firmware i software - ULTIMAX. ULTIMAX to rodzina rejestratorów 3Generacji. Zostały one podzielone na trzy grupy ze względu na moc obliczeniową głównego procesora i dodatkowe wyposażenie.
Najbardziej zaawansowaną jest seria 7xx, potem 5xx i 3xx - wszystkie pracują wykorzystując najnowszą kompresje H.264.
W serii 7xx występują modele 16 i 8-kanałowe, natomiast w seriach 5xx i 3xx również 4-kanałowe. Flagowy rejestrator serii 7xx M77160 potrafi zapisywać obraz 4CIF 25 kl./s z 16 kanałów.
Producent stale unowocześnia oprogramowanie rejestratorów. Obecnie dostępna jest najnowsza wersja firmware i programu klienta sieciowego (ver 4.01).
Firmware - odpowiedzialne jest za pracę rejestratora i wgrywamy go bezpośrednio do tego urządzenia.
Software - to oprogramowanie instalowane na komputerach PC w celu zdalnej obsługi rejestratora.
Najważniejsze zmiany w firmware to:
  • poprawa tłumaczeń w sofcie, np. "kasuj", na "anuluj"; "prześlij" na "restart" itd.;
  • dodanie "nieprzeźroczystego" menu;
  • ustawienie domyślnych parametrów pod kątem stosowania urządzań w Polsce, tj. standard wideo na - PAL.
Nowe firmware dostępne jest obecnie do wersji ULTIMAX-5xx, ULTIMAX-7xx (w wersji z odtwarzaniem 2 i 16 kanałów) i ULTIMAX-3xx (w wersji jedynie z odtwarzaniem 2-kanałowym). Program klienta sieciowego może być stosowany z ULTIMAX-ami serii 3xx, 5xx, 7xx.
Dostępne pliki w dziale download to: firmware (2 kanały „2ch”)”- odtwarzanie 2 kanałów i (wielokanałowe „16ch”) - odtwarzanie 16 kanałów oraz program klienta sieciowego ver 4.01.
Upgrade oprogramowania można wykonać bezpośrednio będąc przy rejestratorze za pomocą USB, DVD lub zdalnie poprzez sieć. Najpopularniejsze jest to ostatnie rozwiązanie, gdyż pozwala oszczędzić czas związany z dojazdem do klienta.

ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających
Podgląd obrazu z rejestratora ULTIMAX na palmtopie
Megapikselowy monitoring stacji benzynowej. Firma Shell zdecydowała się na budowę nowoczesnego systemu monitoringu na jednej z duńskich stacji benzynowych, w oparciu o kamery ACTi.
Inwestor miał do wyboru analogowy system oparty na wysokiej jakości kamerach z przetwornikiem 550 TVL, oraz megapikselowy system IP firmy ACTi. Doceniając zalety monitoringu megapikselowego zdecydował się na kamery ACTi.
Stacja monitorowana jest pięcioma zewnętrznymi kamerami ACM-1231 K1511 i dwoma wewnętrznymi ACM-4201 K1514. Tym sposobem, każdy monitorowany punkt rejestrowany jest z rozdzielczością 1,3 Mpix, zarówno kasa, dystrybutory, jak i sklep. Wysoka rozdzielczość umożliwia odczyt numerów rejestracyjnych, nominałów i liczby wydawanych pieniędzy, a także bardzo ułatwia identyfikację osób znajdujących się w sklepie.
(MW)
Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera IP 1,3 Mpix ACTi ACM-4201
Schemat megapikselowego monitoringu ACTi stacji benzynowej Shell
Wzajemne zakłócanie sieci WLAN. Rosnąca liczba użytkowników pasm nielicencjonowanych oznacza zwiększanie prawdopodobieństwa powstawania zakłóceń wywołanych pracą wielu urządzeń na tym samym kanale. W przypadku transmisji radiowych należy rozróżnić dwa zasięgi.
Zasięg użyteczny, to taki na jaki możliwe jest uzyskanie stabilnego połączenia, natomiast zasięg zakłóceniowy mówi jak daleko nasze urządzenie może utrudniać łączność innym urządzeniom.

Jeżeli inne stacje bazowe zakłócają lub uniemożliwiają działanie naszej sieci, możemy podjąć następujące kroki aby ograniczyć to zjawisko:
  • zmiana kanału na inny;
  • zmiana polaryzacji na ortogonalną względem obecnej;
  • zmiana pasma;
  • zastosowanie anten kierunkowych.
Wzajemne zakłócanie się stacji bazowych.
Stacja B zakłóca A i C, stacje E i D zakłócają się nawzajem.
Dobór sprzętu do wartości EIRP. Czy stosując antenę o dowolnym zysku energetycznym nie łamiemy prawa?
Przepisy nie podają informacji o istnieniu granicznej wartości zysku, której przekroczenie jest niedozwolone, dlatego jedna osoba może mieć antenę o zysku 15 dBi, podczas gdy inna, po instalacji anteny o zysku 10 dBi, już łamie prawo.
Wynika to z przepisów dotyczących maksymalnej dopuszczalnej wartości promieniowanej mocy EIRP.
Bez pozwolenia radiowego, można używać instalacji radiowych nieprzekraczających wartości EIRP = 100 mW, czyli 20 dBm dla pasma 2,4 GHz oraz 1 W (30 dBm) dla pasma 5,47 - 5,725 GHz.
Tę samą moc EIRP można uzyskać na wiele sposobów:
  • EIRP[dB] = Moc nadajnika [dBm] - (tłumienie złączek [dB] + tłumienie kabla [dB]) + zysk anteny [dBi] <= 20 dBm (dla 2,4 GHz)
  • EIRP[dB] = Moc nadajnika [dBm] - (tłumienie złączek [dB] + tłumienie kabla [dB]) + zysk anteny [dBi] <= 30 dBm (dla 5 GHz)
Aby nie przekroczyć granicznej wartości EIRP, należy dobrać stosowne parametry: moc nadajnika, rodzaj kabla, jego długości oraz zysk anten. Trzeba zauważyć, że znacznie korzystniejsze jest użycie nadajnika o mniejszej mocy z anteną o większym zysku, niż nadajnika o dużej mocy i anteny o małym zysku.
Dlaczego?
Otóż z punktu widzenia bilansu łącza, w dowolny sposób można uzyskać żądany poziom mocy promieniowanej, ale stacja bazowa jest nie tylko nadajnikiem, ale również odbiornikiem, a wówczas, gdy odbiera sygnał od klienta, nie ma znaczenia jaką ma moc, tylko liczy się jej czułość oraz zysk anteny. Tak więc zysk anteny „liczy się” zarówno podczas nadawania, jak i odbioru, a moc nadajnika tylko podczas nadawania.
Zyski anten klienckich również powinny być dobrane optymalnie. Klient, który posiada bardzo mocną antenę, a stację bazową ma blisko, oczywiście będzie miał mocny sygnał ze swojej anteny, ale jednocześnie, podczas nadawania, może zakłócać inne sieci, nawet w dużej odległości. Poza tym, będzie on "widział" te sieci, a co za tym idzie, będzie widział je jako dodatkowy szum (większy szum, to większa liczba błędów i mniejsza prędkość transmisji), lub też będzie współdzielił z nimi medium transmisyjne - co zaowocuje mniejszą prędkością. Stacje z mniejszymi antenami będą widziały tylko swoją stację bazową i nie będą miały takich problemów.
Wydajna transmisja danych przy użyciu urządzeń marki ULTIAIR. Przy transmisji danych IP najistotniejszymi parametrami są maksymalne prędkości, jak i opóźnienia jakie zachodzą na zbudowanym połączeniu. By uzyskać jak najlepsze parametry połączenia należy stosować urządzania o dużej mocy obliczeniowej oraz o i czułym module radiowym.
Urządzenia ULTIAIR zostały wyposażone w płyty główne marki RouterBoard, dzięki czemu mają odpowiednią moc obliczeniową, gwarantującą uzyskanie bardzo wydajnych połączeń.
Dzięki zastosowana karty radiowej SparkLan 123AG płyt RouterBoard możliwe jest tworzenie długich połączeń o dużych przepustowościach, sięgających do 24 Mb/s w każdą stronę.
Osiągnięcie prędkości transmisji powyżej 23 Mb/s jest możliwe przy zastosowaniu połączenia typu Nstreme Dual. Połączenie to wykorzystuje dwa radiowe tory transmisyjne.
Do tego typu połączeń można zastosować ULTIAIR 423KN N2320. Posiada on dwa moduły radiowe, dzięki czemu można tworzyć połączenia o prędkości powyżej 40 Mb/s w każdą stronę.
(ŁK)
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KNBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KN
Połączenie typu Nstreme Dual przy pomocy urządzeń ULTIAIR
Lenny Kravitz w Krakowie. Występ gwiazdy grającej muzykę z pogranicza rocka, popu i funky odbędzie się 20 czerwca na scenie umieszczonej na barce w zakolu Wisły, podczas tegorocznych Wianków. Koncert tego artysty i wiele innych atrakcji będzie można obejrzeć on-line dzięki naszej kamerze skierowanej na bulwary wiślane.
Pisaliśmy w Informatorze:

Złącza w instalacjach multiswitchowych. W instalacjach multiswitchowych złącza mają bardzo znaczący wpływ na jakość sygnału i pracochłonność montażu, a niewielki na koszty budowy instalacji...
- numer archiwalny z 28.01.2008

Zastosowanie aktywnych transformatorów video. Często podczas wykonywania instalacji CCTV zależy nam na prowadzeniu przewodów wiązką o jak najmniejszym przekroju lub osiągnięciu zasięgu przekraczających 150 metrów...
- numer archiwalny z 21.01.2008

Prześwietlony obraz z kamer przemysłowych. Częstym problemem związanym z budową systemów CCTV jest zjawisko prześwietlenia obrazu.
Z warunkami, w których światło skierowane jest wprost na obiektyw kamery radzą sobie tylko dobre kamery, wyposażone w przetwornik WDR (Wide Dynamic Range). Poniżej przedstawiamy listę kamer wyposażonych w ten przetwornik:
-numer archiwalny z 18.05.2009

Spis tematów zawartych w Informatorach