System Radar Vision firmy CBC to integracja radaru i kamer typu C-AllView dual (optyczno-termowizyjnych), pozwala na skuteczny monitoring powierzchni o promieniu 800 m.
Firma Samsung opracowała robota monitorującego SGR-1. Urządzenie to składa się z modułu skanującego oraz modułu śledzenia. W skład pierwszego wchodzi kamera wysokiej rozdzielczości oraz kamera termowizyjna, które w wypadku odnalezienia obcych obiektów przekazuje informację drugiemu modułowi, nie przerywając dalszej obserwacji całego obszaru. Moduł śledzenia wyposażony jest w kamerę wysokiej rozdzielczości, reflektor podczerwieni oraz celownik laserowy. Dodatkowo możliwe jest zamocowanie broni, przez co operator może nie tylko obserwować, ale także "reagować" na wykrycie intruzów.
Przeznaczenie robota monitorującego SGR-1 jest głównie militarne, ale może również znaleźć zastosowanie na obszarach wymagających szczególnych środków bezpieczeństwa. System oparty na tych urządzeniach działa już z powodzeniem wzdłuż granicy między Koreą Południową i Północną.
Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego robota SGR-1.
pozwala na skuteczny monitoring rozległych obszarów
Przewidziano 3 nagrody:
- I. Tuner satelitarny Ferguson HF-8900 HD
- II. Tuner satelitarny Ferguson FK-8500 HD
- III. Tuner satelitarny Ferguson FK-8500 HD.
Ciekawie o antenach - VIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2009 - pierwsze nadesłane zdjęcia:
Jednak jeżeli projektowana jest nowa instalacja, warto doprowadzić dwa niezależne kable do każdej puszki antenowej, daje to o wiele więcej możliwości przyłączeniowych. Np., zgodnie ze schematem zamieszczonym poniżej, sygnały SAT i CATV nie trzeba sumować na multiswitchu, a w gnieździe R694140 będą dostępne na osobnych złączach.
Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest nowoczesnym sposobem na okablowanie przeznaczone do transmisji sygnałów telewizyjnych. Wykonanie okablowania polega na położeniu magistrali dziewięcioprzewodowej, do której, na każdym piętrze, za pomocą odgałęźnika przyłączamy multiswitche. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy.
Przykładowo:
Zgodnie z wytycznymi inwestora, do każdego mieszkania został dostarczony jeden sygnał satelitarny. Po roku większość mieszkańców wymieniła tunery satelitarne na dwugłowicowe z PVR i domaga się doprowadzenia kolejnych sygnałów. Wystarczy wtedy wymienić na wskazanych piętrach multiswiche na większe, a cała instalacja bez żadnej korekty będzie funkcjonowała poprawnie.
Profesjonalne instalacje multiswitchowe

- tłumienie przyłączenia
- dopasowanie
Wkrętami mocowane są przewody centralne, ściskiem ekrany przewodów.
(KG)
| Nazwa | Zastosowanie | Podstawowe parametry |
Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT | W pomieszczeniach, gdzie potrzebny jest dostęp do sygnału RTV-SAT. | Tłumienie przyłączenia ok. 3 dB Wyjścia: 1x RTV, 1x SAT | |
Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT + kanał zwrotny | W pomieszczeniach, gdzie potrzebne są: 2 sygnały SAT lub dostęp do kanału zwrotnego. | Tłumienie przyłączenia ok. 3 dB Wyjścia: 1x RTV, 2x SAT | |
Gniazdo końcowe multimedialne Signal RTV-SAT/ RJ-45/ RJ-11 | W pomieszczeniach, gdzie potrzebne są: sygnał RTV-SAT, dostęp do internetu i telefon. | Tłumienie przyłączenia ok. 3 dB Wyjścia: 1x RTV, 1x SAT, 1x LAN, 1x telefoniczne |
Najbardziej zaawansowaną jest seria 7xx, potem 5xx i 3xx - wszystkie pracują wykorzystując najnowszą kompresje H.264.
W serii 7xx występują modele 16 i 8-kanałowe, natomiast w seriach 5xx i 3xx również 4-kanałowe. Flagowy rejestrator serii 7xx M77160 potrafi zapisywać obraz 4CIF 25 kl./s z 16 kanałów.
Producent stale unowocześnia oprogramowanie rejestratorów. Obecnie dostępna jest najnowsza wersja firmware i programu klienta sieciowego (ver 4.01).
Firmware - odpowiedzialne jest za pracę rejestratora i wgrywamy go bezpośrednio do tego urządzenia.
Software - to oprogramowanie instalowane na komputerach PC w celu zdalnej obsługi rejestratora.
- poprawa tłumaczeń w sofcie, np. "kasuj", na "anuluj"; "prześlij" na "restart" itd.;
- dodanie "nieprzeźroczystego" menu;
- ustawienie domyślnych parametrów pod kątem stosowania urządzań w Polsce, tj. standard wideo na - PAL.
Upgrade oprogramowania można wykonać bezpośrednio będąc przy rejestratorze za pomocą USB, DVD lub zdalnie poprzez sieć. Najpopularniejsze jest to ostatnie rozwiązanie, gdyż pozwala oszczędzić czas związany z dojazdem do klienta.
ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających
Inwestor miał do wyboru analogowy system oparty na wysokiej jakości kamerach z przetwornikiem 550 TVL, oraz megapikselowy system IP firmy ACTi. Doceniając zalety monitoringu megapikselowego zdecydował się na kamery ACTi.
Stacja monitorowana jest pięcioma zewnętrznymi kamerami ACM-1231 K1511 i dwoma wewnętrznymi ACM-4201 K1514. Tym sposobem, każdy monitorowany punkt rejestrowany jest z rozdzielczością 1,3 Mpix, zarówno kasa, dystrybutory, jak i sklep. Wysoka rozdzielczość umożliwia odczyt numerów rejestracyjnych, nominałów i liczby wydawanych pieniędzy, a także bardzo ułatwia identyfikację osób znajdujących się w sklepie.
(MW)

Zasięg użyteczny, to taki na jaki możliwe jest uzyskanie stabilnego połączenia, natomiast zasięg zakłóceniowy mówi jak daleko nasze urządzenie może utrudniać łączność innym urządzeniom.
Jeżeli inne stacje bazowe zakłócają lub uniemożliwiają działanie naszej sieci, możemy podjąć następujące kroki aby ograniczyć to zjawisko:
- zmiana kanału na inny;
- zmiana polaryzacji na ortogonalną względem obecnej;
- zmiana pasma;
- zastosowanie anten kierunkowych.

Stacja B zakłóca A i C, stacje E i D zakłócają się nawzajem.
Przepisy nie podają informacji o istnieniu granicznej wartości zysku, której przekroczenie jest niedozwolone, dlatego jedna osoba może mieć antenę o zysku 15 dBi, podczas gdy inna, po instalacji anteny o zysku 10 dBi, już łamie prawo.
Wynika to z przepisów dotyczących maksymalnej dopuszczalnej wartości promieniowanej mocy EIRP.
Bez pozwolenia radiowego, można używać instalacji radiowych nieprzekraczających wartości EIRP = 100 mW, czyli 20 dBm dla pasma 2,4 GHz oraz 1 W (30 dBm) dla pasma 5,47 - 5,725 GHz.
Tę samą moc EIRP można uzyskać na wiele sposobów:
- EIRP[dB] = Moc nadajnika [dBm] - (tłumienie złączek [dB] + tłumienie kabla [dB]) + zysk anteny [dBi] <= 20 dBm (dla 2,4 GHz)
- EIRP[dB] = Moc nadajnika [dBm] - (tłumienie złączek [dB] + tłumienie kabla [dB]) + zysk anteny [dBi] <= 30 dBm (dla 5 GHz)
Dlaczego?
Otóż z punktu widzenia bilansu łącza, w dowolny sposób można uzyskać żądany poziom mocy promieniowanej, ale stacja bazowa jest nie tylko nadajnikiem, ale również odbiornikiem, a wówczas, gdy odbiera sygnał od klienta, nie ma znaczenia jaką ma moc, tylko liczy się jej czułość oraz zysk anteny. Tak więc zysk anteny „liczy się” zarówno podczas nadawania, jak i odbioru, a moc nadajnika tylko podczas nadawania.
Zyski anten klienckich również powinny być dobrane optymalnie. Klient, który posiada bardzo mocną antenę, a stację bazową ma blisko, oczywiście będzie miał mocny sygnał ze swojej anteny, ale jednocześnie, podczas nadawania, może zakłócać inne sieci, nawet w dużej odległości. Poza tym, będzie on "widział" te sieci, a co za tym idzie, będzie widział je jako dodatkowy szum (większy szum, to większa liczba błędów i mniejsza prędkość transmisji), lub też będzie współdzielił z nimi medium transmisyjne - co zaowocuje mniejszą prędkością. Stacje z mniejszymi antenami będą widziały tylko swoją stację bazową i nie będą miały takich problemów.
Do tego typu połączeń można zastosować ULTIAIR 423KN N2320. Posiada on dwa moduły radiowe, dzięki czemu można tworzyć połączenia o prędkości powyżej 40 Mb/s w każdą stronę.
(ŁK)

Złącza w instalacjach multiswitchowych. W instalacjach multiswitchowych złącza mają bardzo znaczący wpływ na jakość sygnału i pracochłonność montażu, a niewielki na koszty budowy instalacji...
- numer archiwalny z 28.01.2008
Zastosowanie aktywnych transformatorów video. Często podczas wykonywania instalacji CCTV zależy nam na prowadzeniu przewodów wiązką o jak najmniejszym przekroju lub osiągnięciu zasięgu przekraczających 150 metrów...
- numer archiwalny z 21.01.2008
Prześwietlony obraz z kamer przemysłowych. Częstym problemem związanym z budową systemów CCTV jest zjawisko prześwietlenia obrazu.
Z warunkami, w których światło skierowane jest wprost na obiektyw kamery radzą sobie tylko dobre kamery, wyposażone w przetwornik WDR (Wide Dynamic Range). Poniżej przedstawiamy listę kamer wyposażonych w ten przetwornik:
-numer archiwalny z 18.05.2009
Spis tematów zawartych w Informatorach