Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 23/2009 (8.06.2009)
Anga 2009 - czy kryzys wstrzyma digitalizację? W dniach 26 - 28 maja 2009 r. odbyły się w Kolonii, w Niemczech targi kabli i urządzeń do odbioru sygnału telewizyjnego ANGA Cable 2009. Na 22 tys. metrów kwadratowych rozłożyło swoje stoiska 380 wystawców, czyli o 11 więcej niż rok temu. Zwiedzający mieli wrażenie obfitości i rozmachu oraz profesjonalnego przygotowania wystawców.
W ciągu 3 dni wystawę zwiedziło 13600 osób, co stanowi wzrost o 13% w stosunku do zeszłego roku. Odbyło się 18 wykładów i paneli dyskusyjnych, które poprowadziło 92 prezenterów, uczestniczyło w nich 1400 specjalistów.

Rozmowy na stoiskach i przesłania płynące z wykładów napawają optymizmem, co do dalszego rozwoju technik odbioru i dystrybucji sygnałów telewizyjnych. Niestety, w obliczu zmniejszających się wpływów do budżetów, władze państwowe nie są skore do wydawania milionów euro na digitalizację nadawania naziemnego sygnałów. W Niemczech nawet nie wyznaczono terminu wyłączenia naziemnych nadajników analogowych. Przy obecnym tempie ten proces zakończyłby się w 2017 roku. W Hiszpanii planowano pokrycie całego kraju sygnałem DVB-T do kwietnia 2010 roku, lecz już dziś wiadomo, że te zamierzenia są nierealne.
Na targach ANGA Cable 2009 producenci sprzętu zademonstrowali swoje przygotowanie do odbioru sygnałów zarówno w standardzie DVB-T, jak i DVB-T2. Najbliższy sprawdzian dla tej branży to Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010 w Vancouver w Kanadzie.

Już dziś organizatorzy zapraszają na przyszłoroczne targi, które odbędą się nieco wcześniej, bo już 4 - 6 maja.

Fotoreportaż z Targów Anga 2009
 Targi ANGA - Kolonia, 26.05. - 28.05.2009
 Targi ANGA - Kolonia, 26.05. - 28.05.2009
 Targi ANGA - Kolonia, 26.05. - 28.05.2009
Firma TERRA przedstawiła kompletną ofertę stacji czołowych, multiswichy, urządzeń optycznych. W połowie tego roku wprowadza nową linie wzmacniaczy abonenckich „CABRIO”. Są zbudowane na nowych komponentach, posiadają nowe wzornictwo. Uwagę zwracają oznaczenia na multiswitchach poszczególnych torów transmisyjnych w różnych kolorach. Ma to w zasadniczy sposób obniżyć ilość pomyłek przy montażu.
Miara prosperity - hostessy na targach Anga. W czasach boomu internetowego firmy prześcigały się w zwróceniu na siebie uwagi. Bogate gadżety (na targach CeBIT firma Zyxel dawała w prezencie kalkulator każdemu odwiedzającemu stoisko) i atrakcyjne hostessy promowały marki, dodawały prestiżu.
Wraz z nadciągającym kryzysem firmy w pierwszym rzędzie tną wydatki marketingowe. Na targach więcej jest suchej prezentacji sprzętu i wykładów, a mniej atrakcyjnego widowiskowa.
Gdyby koniunkturę w branży oceniać ilością hostess, to w dziedzinie techniki satelitarnej i kablowej nie jest najgorzej :-).

Najsympatyczniejsze hostessy - fotoreportaż


Najsympatyczniejsze hostessy
Najsympatyczniejsze hostessy
Najsympatyczniejsze hostessy
Najsympatyczniejsze hostessy
Hostessy na targach Anga 2009
Multiswitchowa instalacja magistralna a telewizja kablowa - cz.1. Nowoczesne instalacje magistralne przeznaczone do transmisji sygnałów telewizji satelitarnej i naziemnej łatwo rozbudować o sygnały telewizji kablowej.
Sygnał TV kablowej należy przesyłać torem telewizji naziemnej tylko przez główny pion, na poszczególnych piętrach rozgałęzić i zsumować z sygnałem satelitarnym z multiswitcha za pomocą sumatora DC-009 R85300. Przed zsumowaniem można dokonać pakietyzacji odpowiednim filtrem. Tego typu rozwiązanie jest stosowane przez sieci kablowe w wielu instalacjach.

Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest nowoczesnym sposobem na okablowanie przeznaczone do transmisji sygnałów telewizyjnych.
Wykonanie okablowania polega na położeniu magistrali dziewięcioprzewodowej, do której, na każdym piętrze, za pomocą odgałęźnika przyłączamy multiswitche.
Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy.
Przykładowo: - Zgodnie z wytycznymi inwestora, do każdego mieszkania został dostarczony jeden sygnał satelitarny. Po roku większość mieszkańców wymieniła tunery satelitarne na dwugłowicowe z PVR i domaga się doprowadzenia kolejnych sygnałów. Wystarczy wtedy wymienić na wskazanych piętrach multiswiche na większe, a cała instalacja bez żadnej korekty będzie funkcjonowała poprawnie.

Odgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV 8-krotny O-8 (5-1000MHz) SignalGniazdo końcowe Signal RTV-SATMultiswitch MSR-916 TERRA 9-wejściowy, 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MSR-912 TERRA 9-wejściowy, 12-wyjściowy z aktywną naziemnąSumator sygnałów TV/Sat DC-009 Terra
Koncepcja rozprowadzania sygnałów telewizji kablowej w instalacji magistralnej
Sposób na wyładowania atmosferyczne. Jednym z największych zagrożeń, na jakie narażony jest sprzęt elektroniczny m.in. CCTV, są wyładowania atmosferyczne. Najczęściej uszkodzenia powodowane są nie bezpośrednio przez piorun, lecz przez indukcję ładunku w kablu. Dlatego też najbardziej narażone są instalacje z długimi odcinkami przewodów, szczególnie prowadzonych w otwartym terenie (linie napowietrzne).
Do zabezpieczenia kamer analogowych, które jako medium transmisji wykorzystują przewód koncentryczny, należy stosować zabezpieczenia M1711. Do zabezpieczenia kamer IP, gdzie strumień transmitowany jest skrętką, polecamy urządzenie J2820.

Warto zwrócić uwagę na poprawny montaż takich urządzeń. Urządzenie zabezpieczające powinny znajdować się jak najbliżej chronionych urządzeń, tzn. jeżeli chronimy kamery, to zamontować je najlepiej wewnątrz ich obudów. Z kolei, gdy dodatkowo będzie konieczna ochrona urządzeń odbiorczych, tj. monitory, czy rejestratory, należy dodać kolejne urządzenia zabezpieczające w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
W instrukcji znajdziemy też szczegółowe informacje dotyczące samej instalacji, np. takie jak to, że do poprawnego działania separatora SV-1000 wymagane jest zastosowanie zasilacza, z kolei LH protector powinien być podłączony do uziemienia o rezystancji nie większej niż 4 Om.

Instalacje, w których najczęściej są stosowane zabezpieczenia, to systemy monitoringu placów targowych, parkingów, placów budowy itp., czyli miejsc, gdzie przewody znajdują się w otwartym terenie.
(MD)
Kamera kolorowa zewnętrzna VF-515 z reflektorem podczerwieniSeparator wideo SV-1000Zabezpieczenie instalacji komputerowej LH protectorMonitor CCTV 19Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4
Zabezpieczenie urządzeń CCTV przy transmisji sygnału kablem koncentrycznym i skrętką
Przewód do transmisji obrazu i zasilania kamer - przedłużony zasięg, 6 lat gwarancji. Przewód współosiowy CAMSET 100 M6100 posiada dwie żyły miedziane o przekroju 1,0 mm2 każda, które są przeznaczone do zasilania kamer. Posiadają one podwójną izolację, dzięki której mogą pracować przy napięciu 230V AC. Można go więc stosować w instalacjach pracujących na napięciach 12, 24 i 230V.
Przewód miedziany wykonany z linki miedzianej o przekroju 0,5 mm2 w temperaturze 20oC ma oporność 39 Ω/km, natomiast o przekroju 1,0 mm2 19,5 Ω/km.
Prąd pobierany przez typową kamerę wynosi od 150 do 250 mA (bez grzałek i sterowania). Przyjmując, dla pewności działania, maksymalną wartość pobieranego prądu przez kamerę, z prawa Ohma wynika, że maksymalna odległość między źródłem zasilania a kamerą, dla przewodu 0,5 mm2, to około 60 m - przewód o przekroju 0,5 mm2 jest najczęściej spotykany i oferowany przez większość producentów. Natomiast CAMSET 100 2x1,0 mm2 pozwala na zasilanie kamer na odległość do 120 m.
Przewód CCTV CAMSET 100 75-0.59/3.7+2x1.0<br />92% pokrycia oplotem, 2 przewody zasilające 230V AC [100m]
Przewód CCTV CAMSET 100 75-0.59/3.7+2x1.0
92% pokrycia oplotem, 2 przewody zasilające 230V AC
Kamera megapikselowa TCM-4301 (H.264) K1515 - niewielkie rozmiary, zaawansowana kompresja. Firma ACTi wprowadziła na rynek nowy model kamery megapikselowej. Mimo, że przypomina wyglądem popularny model ACM-4201 K1514, to jednak w działaniu tych kamer jest znaczna różnica. Model TCM-4301 K1515 jest to kamera o rozdzielczości 1,3 Mpix przy kompresji H.264. Potrafi wysyłać do 18 klatek na sekundę w maksymalnej rozdzielczości. Ponadto posiada funkcję Dual Stream, co umożliwia niezależną konfigurację dwóch strumieni, o zupełnie innych parametrach obrazu. W ten sposób można na przykład wydzielić strumień do lokalnej rejestracji i podglądu, oraz mniejszy strumień do zdalnego podglądu przez Internet.

Cechy wyróżniające kamery to:
 • Przetwornik Micron Progressive Scan CMOS;
 • Megapikselowy obiektyw f4,2 mm / F1,8;
 • Czułość 0,5 lx przy F1,0;
 • Funkcje: szybkość migawki, balans bieli, ekspozycja, sterowanie wzmocnieniem;
 • Kompresja H.264/MJPEG/MPEG4 - dwa równoczesne strumienie;
 • Rozdzielczość SXGA przy 18 kl./s;
 • Dwukierunkowe audio;
 • Detekcja ruchu;
 • Zasilanie 12 V DC lub PoE.
Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera megapikselowa IP ACTi H.264 TCM-4301
Kamera TCM-4301 K1515 z kompresją H.264
Przesyłanie strumienia wideo przez sieć. W celu usprawnienia przesyłania strumieni wideo przez sieć, przy zagwarantowaniu odpowiedniej jakości materiału wideo, zostały wprowadzone następujące mechanizmy:
 • Dual Stream - podwójne strumieniowanie danych;
 • Quality of Service - zapewnianie jakości usług.
Kamery IP wyposażone w funkcję Dual Stream pozwalają na wysyłanie dwóch niezależnych strumieni, o różnej jakości, z jednej kamery. Dzięki temu strumień wyższej jakości transmitowany jest do serwera, gdzie jest rejestrowany, natomiast strumień o gorszej jakości obrazu może być wysyłany do zdalnych klientów.
Klient, łącząc się z kamerami posiadającymi funkcję Dual Stream ogląda obraz niskiej jakości, jednak w razie potrzeby może skorzystać z materiału o wysokiej rozdzielczości zgromadzonego na lokalnym NVR . Kamery generujące dwa strumienie to między innymi K1133, K1134, K1135.
Zasada wykorzystania kamer wyposażonych w funkcję Dual Stream
Mechanizm QoS dostępny w nowoczesnych sieciach zapewnia określoną jakość usługi poprzez nadawanie priorytetów dla poszczególnych usług. Korzystając z mechanizmu QoS ruch w sieci zostaje hierarchizowany, ważniejszym danym zostaje nadany wyższy priorytet, co gwarantuje małe opóźnienia i brak utraty pakietów.
Niestety korzystanie z tej metody jest w praktyce ograniczone do sieci lokalnych z uwagi na słabe parametry infrastruktury Internetu: niskie przepustowości i przestarzały sprzęt.
(MZ)
Do czego służy funkcja MAC Clone w routerach? Przy pomocy tej funkcji możemy podmienić w routerze fabryczny adres MAC na porcie WAN. Funkcja ta może być przydatna, kiedy w miejsce jednego komputera chcemy podłączyć więcej komputerów pod jednym adresem IP do istniejącej już infrastruktury. W wielu przypadkach providerzy udostępniają połączenie do swojej sieci filtrując użytkowników po adresach MAC i na tej podstawie przydzielają adres IP. Dlatego instalując router, który komunikuje się z siecią WAN w miejsce komputera, musimy przenieść na niego zadeklarowany u providera adres MAC.
W przypadku routerów TP-Link, możemy to zrobić w zakładce Network >> MAC Clone.
Antena GSM 20-elementowa ATK 20/850-960 MHz + 10 m przewodu + wtyk N
Zastępowanie oryginalnego adresu MAC na porcie WAN przy użyciu funkcji MAC Clone
Opis okien:
 • WAN MAC Address - aktualny adres MAC na porcie WAN routera. Można ręcznie go zmienić wpisując nowy numer z klawiatury.;
 • Restore Factory MAC - użycie tej opcji przywraca domyślny adres MAC routera na porcie WAN;
 • Your PC's MAC Address - adres MAC karty komputera, z którego konfigurujemy router;
 • Clone MAC Address - po wybraniu tej funkcji, automatycznie zostanie przekopiowany adres MAC wyświetlający się w sąsiednim polu, czyli karty LAN komputera, z którego przeprowadzamy konfigurację.
Więcej o konfiguracji na przykładzie routera TP-Link TL-WR542G N2950 można przeczytać w Bibliotece DIPOL-a - Jak poprawnie skonfigurować router?
(ŁS)
Monitoring gospodarstw rolnych za pomocą kamer IP i urządzeń ULTIAIR. Gospodarstwa rolne gromadzą sprzęt i plony na rozległej przestrzeni. Często jest problem z odpowiednim ich zabezpieczeniem. W gospodarstwach o powierzchni przekraczającej 15000 m2 najlepiej zbudować monitoring bezprzewodowy, pozwalający na nadzorowanie rozproszonych obiektów. Detekcja ruchu stosowana we wszystkich nowoczesnych systemach rejestracji zwalnia z konieczności ciągłego nadzoru.
Do budowy monitoringu IP na parceli można wykorzystać urządzenia do bezprzewodowej transmisji danych. Dzięki takim urządzeniom nie ma potrzeby wykonywania instalacji kablowej w ziemi. Cała transmisja odbywać się będzie dzięki urządzeniom marki ULTIAIR, które zostały stworzone do budowy wydajnych łączy do monitoringu IP.
Poniżej została przedstawiona przykładowa instlacja monitoringu IP z wykorzystaniem kamer IP i urządzeń bezprzewodowych.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 419KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 419KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 419KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCULTIAIR
Schemat monitoring IP gospodarstwa rolnego
 • Punkty kamerowe
  • Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231 K1511 - Megapikselowa kamera firmy ACTi oferuje bardzo dobrą jakość obrazu o rozdzielczości 1280 x 1024, pracuje nawet przy niewielkim oświetleniu. Zastosowany reflektor podczerwieni umożliwia poprawne działanie nawet przy braku oświetlenia (0 lx).
  • Dzięki tym parametrom kamera jest idealna do monitorowania nieoświetlonych miejsc. Wysoka rozdzielczość gwarantuje uchwycenie najmniejszych szczegółów, takich jak tablica rejestracyjna (np. auta włamywacza).
 • Transmisja bezprzewodowa
  • Urządzenia marki ULTIAIR. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń, można odbierać sygnały z punktów kamerowych. Wysoka prędkość transmisji gwarantuje podglądanie i nagrywanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości.
  • Punkty kamerowe wyposażone są w ULTIAIR 319KC N2310, dzięki którym możliwa jest transmisja bezprzewodowa obrazu na odległość do 4 km (Przy zastosowaniu ULTIAIR 323KC N2311 odległość może wynosić nawet 7 km).
 • Oprogramowanie
  • Centrum monitoringu wyposażone w oprogramowanie ULTISYSTEM, dzięki któremu możliwe jest nagrywanie, jak i podgląd na żywo obrazu z kamer. ULTISYSTEM jest zaawansowanym systemem sieciowym służącym do zarządzania materiałami audio-wideo.
  • Współpracuje z wieloma modelami urządzeń pochodzących od czołowych producentów.
   Oprogramowanie ULTISYSTEM zostało użyte do obsługi ponad 35000 systemów monitoringu na świecie.
(ŁK)
Pisaliśmy w Informatorze:

ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - mapy obiektów w programie klienta sieciowego. Nadzór obiektów rozproszonych lub nadzór obiektów, w których zamontowana jest większa liczba kamer wymaga dodatkowej funkcjonalności pozwalającej na szybką lokalizację kamery, z której pochodzi sygnał lub wyświetlania obrazów z kolejnych kamer znajdujących się na drodze przemieszczającego się obiektu. W takiej sytuacji sam opis widniejący przy kamerze nie jest wystarczający.>>
- numer archiwalny z 16.06.2008

Zastosowanie sieci bezprzewodowej do rozbudowy instalacji w domu lub biurze. Sieć bezprzewodowa umożliwia proste podłączenie wielu użytkowników do Internetu. Prezentujemy rozwiązania w oparciu o sprzęt TP-LINK
- numer archiwalny z 8.09.2008

Rozmiar obiektu na ekranie monitora. Według normy EN 50132-7 wielkość obrazu powinna pozostawać w związku z zadaniami operatora, jak np. identyfikacja, rozpoznawanie, detekcja lub kontrola obecności...
- numer archiwalny z 26.11.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach