Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 20/2009 (18.05.2009)
Świńska grypa w kamerze. Ze względu na zagrożenie wirusem A/H1N1, na lotniskach wprowadzany jest system monitorowania pasażerów przy użyciu kamer termowizyjnych.
Pierwszy raz takie systemy został zainstalowane na lotniskach w Chinach i Singapurze w czasie epidemii SARS w latach 2002/2003.
Kamery termowizyjne są w stanie wykryć niewielkie zmiany temperatury, dlatego skuteczność tej metody jest bardzo duża. Poniżej, zdjęcia z kamery termowizyjnej IRI2010 firmy IRISYS, o czułości 0,3 stopnia Celsjusza. Kamera pozwala wyświetlić tradycyjny obraz wideo, jak również termowizyjny.
Po odpowiednim zaprogramowaniu kamery - ustawieniu progu alarmowego powyżej normalnej temperatury ciała człowieka (36,6 stopnia Celsjusza) - może ona sygnalizować przekroczenie temperatury za pomocą komunikatu na ekranie i sygnału akustycznego.
W ten sposób wychwytywane są osoby z podwyższoną temperaturą, a tym samym kwalifikujące się do dalszych badań.
Według producenta tej kamery, w związku z wirusem A/H1N1 zanotowano zwiększony popyt na tego rodzaju sprzęt.
Kamery montowane są nie tylko na lotniskach, ale również w fabrykach. Inny zakres stosowania kamer termowizyjnych to sprawdzanie połączeń elektrycznych i szczelności termicznej budynków.
(MD)
Obraz wideo - 100%
Obraz wideo 50%,
obraz termowizyjny 50%
Obraz wideo 0%,
obraz termowizyjny 100%
Kamera IRI2010 firmy IRISYS pozwala wyświetlić tradycyjny obraz wideo, jak również termowizyjny
Anteny łączą. Antena jest symbolicznym przedmiotem łączącym dwa światy, pozwala przerzucać most poprzez przestrzeń powietrzną, połączyć odległe kraje, kontynenty.
Łączy zarówno: mieszkańca bloku, mongolskiego stepu i polarnika, zapewnia dostęp do informacji i bezpieczeństwo.
Zdjęcia poniżej zostały nadesłane na konkurs Ciekawie o antenach 2008.
Od 1 czerwca zapraszamy do nadsyłania prac na konkurs 2009 - regulamin tutaj.
Gdy kablówka jest za droga
Tomasz Leszczewicz
Antena na mongolskim stepie.
Piotr Szydłowski
Zasięg globalny
Grzegorz Kupis
Centralne zasilanie w instalacjach multiswitchowych. Nowoczesne instalacje multiswitchowe powinny być zasilane centralnie. Takie podejście bardzo ułatwia budowanie instalacji, nie trzeba bowiem dostarczać napięcia 230 V do każdej skrzynki, w której znajduje się multiswitch.
Producenci renomowanych multiswitchy przewidują ten typ zasilania w swoich produktach. W przypadku firmy TERRA, multiswitche MSV-5xx są zasilane centralnie z zasilacza zintegrowanego ze wzmacniaczem SA-501 R70501, natomiast MSV-9xx są zasilane ze wzmacniacza SA-901 R70901. Zasilanie w obydwu przypadkach jest realizowane po liniach H.

Budując instalację opartą o multiswitche MSV, musimy dokonać bilansu prądowego.
Przykładowo, gdy stosujemy wzmacniacz SA-901 o wydajności 2 A, to zakładając pobór prądu przez konwertery 2x300 mA, mamy do zagospodarowania 1,4 A (2 A - 2*0,3 A = 1,4 A), z jednego SA-901 możemy zasilić do 14 multiswitchy MSV (pobór prądu 100 mA).
(MO)
Wzmacniacz SA-901 Terra do multiswitchy 9-wejściowychRozgałęźnik TV/Sat SS-504 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraZasilacz impulsowy 18V 800mA do multiswitchów Terra MS-952/554 złącze 'F'Multiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyWzmacniacz SA-911 Terra do multiswitchy 9-wejściowych
Sposoby realizowania przejść stałoprądowych w instalacjach opartych o multiswitche TERRA
Monitoring szkoły. W monitoringu szkoły idealnym rozwiązaniem są kamery kopułowe w obudowach wandaloodpornych - kolorowe M10744 i M10746, montowane bezpośrednio na suficie lub do ścian bocznych.
Są łatwe w montażu i konserwacji. Czyszczenie ich sprowadza się do przetarcia powierzchni kopułki (klosza). Dodatkowo, zamknięcie kamery w takiej obudowie uniemożliwia określenie przez osoby postronne kąta widzenia kamery i przesunięcie się w inną, niemonitorowaną stronę. Kamery te posiadają wymienny obiektyw, dzięki czemu możemy optymalnie dobrać kąt widzenia kamery.
Szczególnie ważna w monitoringu szkoły jest obserwacja wejścia na teren budynku. W tych miejscach powinna być możliwa jednoznaczna identyfikacja osób wchodzących. Taki podgląd zapewnią kamery umieszczone w bliskiej odległości od wejścia lub z wąskokątnymi obiektywami (długie ogniskowe - teleobiektywy), które będą miały w swoim polu widzenia jedynie drzwi wejściowe.
Ze względu na możliwość prześwietlenia kamery skierowanej w stronę drzwi, do tego celu warto stosować rozwiązania z technologią Wide Dynamic - kamery niepodatne na prześwietlenia obrazu, np. SN-586C/B WDR M11208.

Więcej w artykule Monitoring szkoły.
Przykład montażu kamery typu M10600 na bocznej ścianie
- trudno zaobserwować, w którą stronę skierowana jest kamera

Prześwietlony obraz z kamer przemysłowych. Częstym problemem związanym z budową systemów CCTV jest zjawisko prześwietlenia obrazu.
Z warunkami, w których światło skierowane jest wprost na obiektyw kamery radzą sobie tylko dobre kamery, wyposażone w przetwornik WDR (Wide Dynamic Range). Poniżej przedstawiamy listę kamer wyposażonych w ten przetwornik:
  • Kamera kolorowa dzień/noc SN-586C/B WDR M11208
  • Kamera szybkoobrotowa T2-SB36 M1224
  • Kamera szybkoobrotowa C4399/FCB-EX1010P M12291
  • Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 K1215
  • Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6630 K1216
  • Kamera szybkoobrotowa IP PiXORD P463DW K1236
Działanie kamer z przetwornikiem Wide Dynamic polega na indywidualnej analizie jasności każdego piksela (grupy pixeli).
Kamery z tym przetwornikiem odporne są na wszelkiego rodzaju prześwietlenia obrazu - zarówno przez światło padające wprost, jak i odbite od obiektu.

Poniżej, po lewej stronie pokazano obraz z kamery z Wide Dynamic - niepodatnej na prześwietlenia obrazu, pozwalającej lepiej rozpoznawać obiekty, natomiast po prawej stronie znajduje się obraz z kamery ze zwykłym przetwornikiem, bez WDR.
(TJ)
Kamera kolorowa dzień/noc bez obiektywu SN-587C/A/10 SWD  z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznie
Porównanie kamer z przetwornikiem WDR i bez WDR
Nowe kamery wewnętrzne ACTi. Jeden z najpopularniejszych producentów kamer IP - firma ACTi - w odpowiedzi na sugestie klientów udoskonaliła dwa modele kamer cieszących się ogromną popularnością: kamerę o rozdzielczości VGA ACM-4100 K1501 oraz kamerę o rozdzielczości 1,3 Mpix ACM-4200 K1510. W następstwie tego powstały dwa nowe modele kamer: K1503 i K1514.
Przede wszystkim zmieniono rodzaj zasilania. Już nie jest to 3,3 V DC, ponieważ modele K1503 i K1514 zasilane są popularnymi w monitoringu 12 V DC. Dodatkowo kamery obsługują zasilanie przez PoE zgodne ze standardem 802.3af. Pozwala to na stosowanie switchy PoE lub zasilaczy M1890, co znacznie upraszcza instalację - możliwa staje się instalacja oparta o jedną skrętkę.
Poza tym kamera K1503 została wyposażona w wymienny obiektyw z mocowaniem CS, co umożliwia prostą wymianę i dostosowanie do wymagań systemowych.
(MW)
Kamera IP 1,3 Mpix ACTi ACM-4201
Kamera megapikselowa 1,3 Mpix ACTi K1514
Rozbudowa istniejącej infrastruktury sieci - TP-LINK TL-WA501G N2940 bezprzewodowo, wygodnie i szybko. Coraz częściej firmy używają stanowisk komputerowych instalowanych w rozległych magazynach, halach itp. Najprostszą formą rozbudowy sieci jest użycie systemów bezprzewodowych. Dzięki rozbudowanym funkcjom, łatwej konfiguracji, przystępnej cenie i małej awaryjności, znakomicie do tego celu nadaje się punkt dostępowy TP-LINK TL-WA501G N2940.
Punkt dostępowy TL-WA501G jest urządzeniem pracującym w standardzie 802.11 b/g. Oferuje bardzo przydatne funkcje, umożliwiające zastosowanie go jako punktu dostępowego w małych komórkach bazowych sieci WLAN. Dzięki zastosowaniu szyfrowania WPA-PSK/WPA2-PSK, TKIP/AES pozwala zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Możliwość podłączenia anteny zewnętrznej jest dodatkowym atutem tego urządzenia. Przyjazny interfejs użytkownika oraz prosta konfiguracja nie sprawi problemów nawet początkującym instalatorom.
(ŁS)
Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHzPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHz
Rozbudowa o jedna lokalizację. Zaletą połączenia mostowego (Point to Point) jest wykluczenie obsługi radiowych kart klienckich oraz AP pracujących w trybie AP Client, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.
Router TP-Link TL-R460 posiadający zintegrowany 4 portowy switchPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHzPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHzPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHzPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHz
Rozbudowa o kilka lokalizacji. Tryb Point to MultiPoint, wykluczona jest obsługa radiowych kart klienckich oraz AP pracujących w trybie AP klient, co zwiększa bezpieczeństwo sieci.
Bezprzewodowy monitoring IP parkingu. Przy budowie monitoringu na parkingu często występuje problemem z prowadzenia kabli sygnałowych.
Rozwiązaniem jest stosowanie transmisji bezprzewodowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można stworzyć monitoring na bardzo dużym parkingu, zmniejszając ryzyko kradzieży aut.
Aby stworzyć profesjonalny monitoring parkingu warto zastosować takie urządzenia jak:
  • Kamery stacjonarne montowane na ogrodzeniach, tak aby rejestrowały niepożądane wejścia przez ogrodzenie. Przykładowa kamera, to megapikselowa ACTi ACM-1231 K1511.,
  • Kamery obrotowe usytuowane w środku parkingu, tak aby operator systemu na bieżąco mógł oglądać ważne wydarzenia w obrębie całego parkingu. Przykładowa kamera szybkoobrotowa, to IP ACTi CAM-6630 K1216.,
  • Program NUUO do rejestracji i analizy obrazu. Dzięki możliwości zliczania obiektów, jak i alarmowania o zniknięciu obiektu, jest to idealny program do zastosowania przy monitoringu IP.,
  • Transmisja bezprzewodowa w celu przesyłania sygnałów z punktów kamerowych do centrum monitoringu, gdzie będzie rejestrowany obraz. Przykładowe połączenie punkt-punkt to ULTIAIR 419KC N2300 + ULTIAIR 319KC N2310.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 419KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231
Schemat przykładowego monitoringu IP parkingu
Kwietny Bieg 2009. Już niedługo rusza największa impreza biegowa w Polsce - organizowany społecznym wysiłkiem Kwietny Bieg - sztafeta na dystansie 3530 km.
Jak co roku, firma DIPOL weźmie udział w sztafecie pokonując w 24-godzinnym biegu dystans 226 km.
Kwietny Bieg
Aleksander Gucwa - I miejsce w Konkursie na najlepsze zdjęcie
- "Kwietny Bieg Sękowa"
Pisaliśmy w Informatorze:

Zastosowanie sieci bezprzewodowej do rozbudowy instalacji w domu lub biurze. Sieć bezprzewodowa umożliwia proste podłączenie wielu użytkowników do Internetu. Jeśli sygnał dostarczany jest poprzez telewizję kablową lub lokalnego dostawcę ISP (czyli za pośrednictwem modemu kablowego z wyjściem ethernetowym lub kabla ethernetowego), powinniśmy się zaopatrzyć w router, np. TL-WR542G N2950 (54 Mbit/s) lub N2953 (108 Mbit/s)...
- numer archiwalny z 8.09.2008

Gniazda antenowe do tunerów typu Twin (PVR) w instalacjach multiswichowych. Jeżeli tuner posiada dysk twardy (tuner typu twin), to do gniazda należy poprowadzić dwa kable (np. TRISET-113 E1015).
Gniazdo R694140 posiada możliwość doprowadzenia dwóch sygnałów satelitarnych...
- numer archiwalny z 9.06.2008

Jak poradzić sobie z OSD? Zastosowanie mikroprocesorów DSP (Digital Signal Processor) pozwala na rozbudowę możliwości regulacji parametrów obrazu w kamerach...
- numer archiwalny z 18.02.2008

Spis tematów zawartych w Informatorach.
ULTIAIR - wydajna i bezpieczna transmisja danych za pomocą technologii bezprzewodowej