Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 21/2009 (25.05.2009)

IFSEC - światowe targi zabezpieczeń.

W dniach 11-13 maja 2009 r. odbyły się w Birmingham targi IFSEC, najbardziej prestiżowa impreza w dziedzinie zabezpieczeń. Targi IFSEC wyznaczają trendy na globalnym rynku zabezpieczeń, dlatego są bacznie obserwowane przez dystrybutorów, oceniana jest kondycja czołowych firm i atrakcyjność nowych produktów. Wielu dystrybutorów na podstawie nowości przedstawionych na targach buduje swoją ofertę na sezon jesienny.

Czy tegoroczny IFSEC przyniósł jakieś przełomowe produkty? Czy pojawiły się nowe tendencje w dziedzinie zabezpieczeń? Jaka jest kondycja rynku?

W zakresie produktów stosowanych w zabezpieczaniu obiektów umacnia się tendencja dominacji technik związanych z analizą obrazu. Systemy oparte na wykorzystaniu kamer stają się podstawą instalacji alarmowych i kontroli dostępu. Technika cyfrowa pozwala na łatwą integrację kamer z systemami biometrycznymi, centralami alarmowymi, radarami itp.
IFSEC 2009 - światowe targi zabezpieczeń
Kamery megapikselowe i kompresja H.264 to już klasyka, widoczna na wszystkich stoiskach. Nowością były kamery megapikselowe oparte na przetwornikach CCD. Kamera magapikselowa z przetwornikiem CCD i najmniejsza wandaloodporna kamera kopułowa za stoisku ACTi - reprezentowanej na rynkach Europy między innymi przez firmę DIPOL
Analiza obrazu jest tym dokładniejsza im przetwornik posiada większą rozdzielczość, stąd zainteresowanie kamerami megapikselowymi. W tym roku pojawiły się kamery wyposażone w przetworniki CCD zwiększające czułość kamer megapikselowych w stosunku do tych, wyposażonych w przetworniki CMOS.

Przełomem w zakresie popularyzacji kamer IP może być przyjęcie standardów wypracowywanych przez ONVIF (Open Network Video Interface Forum), forum powołanego do standaryzacji protokołów kamer IP. Jeden standard to możliwość masowej produkcji kamer, a więc niższe ceny sprzętu i oprogramowania. Producenci oprogramowania mogą skoncentrować się na rozwoju analizy obrazu, zamiast na pracochłonnym dopisywaniu nowych firmowych protokołów. W tym roku nastąpiła powszechna akceptacja działalności forum stworzonego niedawno przez czołowych producentów i na rynku pojawiają się już produkty reklamowane jako zgodne z wymaganiami Forum (Sony - SNC-RH124P).

Ilość prezentowanych rozwiązań wskazuje, że pierwszym, naprawdę masowym systemem związanym z analizą obrazu będą systemy ANPR - rozpoznawania tablic rejestracyjnych.
IFSEC 2009 - światowe targi zabezpieczeń
IFSEC 2009 - światowe targi zabezpieczeń
IFSEC 2009 - światowe targi zabezpieczeń
Systemy rozpoznawania tablic - ANPR i integracja monitoringu CCTV z systemami radarowymi to ciekawe tendencje rozszerzające możliwości klasycznej CCTV
Odpowiedzią branży na narastające zagrożenie terroryzmem są systemy nadzoru dużych obszarów za pomocą klasycznej CCTV, wspartej systemami termowizyjnymi i systemami radarowymi. Granice państw, porty, bazy wojskowe wymagają niezawodnych systemów, dlatego podstawą ich ochrony stają się urządzenia wykorzystujące do wykrywaniu potencjalnych agresorów techniki oparte o video, podczerwień i mikrofale.

Na rynku zabezpieczeń nie widać zjawisk kryzysowych na skalę podobną do innych dziedzin (informatyka, telekomunikacja), jednak widać spore przetasowania wśród liderów. Najbardziej widoczny na targach był brak dużych firm dystrybucyjnych z Wielkiej Brytanii - co wynika z kryzysu i stosunkowo dużego nasycenia rynku. Dalej tracą na znaczeniu firmy europejskie, firmy z Azji potwierdzają dominację technologiczną.

Fotoreportaż z targów IFSEC 2009

Wzmacniacz masztowy - lekarstwo na słaby sygnał.

W warunkach trudnego odbioru (poziom sygnału z anteny poniżej 50 dB) zdecydowanie lepiej zastosować wzmacniacz masztowy, niż zestaw: zwrotnica antenowa i wzmacniacz apartamentowy, ponieważ w tym drugim rozwiązaniu, na odcinku antena - wzmacniacz dochodzi do tłumienia sygnału, przez co wzrasta poziom szumów (maleje C/N).
Wzmacniacze masztowe stosowane w małych instalacjach, montowane na zewnątrz, posiadają wejścia pasmowe, często o regulowanym wzmocnieniu oraz mają możliwość zasilania przedwzmacniaczy. Typowe wzmocnienie wzmacniacza masztowego wynosi około 30 dB, współczynnik szumów: 8 dB, maksymalny poziom wyjściowy: 110 dBuV. Wzmacniacze takie mają tylko jedno wyjście i są zasilane po kablu.
Na rynku istnieje wiele różnych wzmacniaczy masztowych. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na szumy własne wzmacniacza masztowego, ponieważ mają one szczególnie duży wpływ na sygnał. Szumy są szczególnie istotne dla pierwszych stopni wzmocnienia. Dobrej jakości wzmacniacz masztowy nie powinien posiadać większych szumów własnych niż 6 dB. Równie ważne jest, aby wzmacniacz masztowy posiadał ekranowaną obudowę, która chroni sygnał przed wpływem zakłóceń.
Powyższe warunki spełniają wzmacniacze masztowe ALCAD, np. AM-417 oraz AMS, np. AWS-1018M.
Antena telewizyjno-radiowa DIPOL  7/5-12 DVB-T/T2 DABWzmacniacz antenowy AM-417 BI/BIII-UHF-UHF na złączach F ALCADAntena radiowa Dipol 1RUZ PM BZasilacz AL-105  12V/0.1A do wzmacniaczy 12 Voltowych ALCADRozgałęźnik TV czterodrożny R-4 SignalGniazdo abonenckie BM-200 przelotowe 8 dB  AlcadGniazdo abonenckie BM-100 nieprzelotowe   Alcad
Schemat zastosowania wzmacniacza masztowego

Instalacja CCTV w domu jednorodzinnym - jak prawidłowo dobrać sprzęt?

Żeby poprawnie zaprojektować i wykonać instalację monitoringu wizyjnego w domku jednorodzinnym, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.

1. Założenia. Instalacja monitoringu domu jednorodzinnego powinna zapewniać podgląd i rejestrację przede wszystkim wejścia i podjazdu. Bardzo dobrym uzupełnieniem systemu jest montaż kamer monitorujących obszar wokół domu i budynków gospodarczych (garaż, magazynek itp.). Z reguły do wykonania monitoringu wystarczą 3-4 kamery.

2. Okablowanie. Bardzo ważnym elementem podczas wykonywania instalacji jest odpowiednie okablowanie. W małych instalacjach wykonujemy je w oparciu o przewody koncentryczne z równolegle prowadzonymi żyłami do zasilania kamer. Najczęściej jest to przewód TV przemysłowej CAMSET z dwoma przewodami zasilającymi M6050.
Można wykonać również okablowania przy pomocy skrętki komputerowej, np.: skrętka kategorii 5e NETSET E1408. Trzeba jednak pamiętać o konieczności zastosowania transformatorów dopasowujących.

3. Zasilanie. Bardzo istotnym elementem zapewniającym stabilną pracę instalacji jest dobór odpowiednich zasilaczy. Bardzo ważne jest, żeby wszystkie kamery zasilane były jednym urządzeniem. Doskonale nadają się do tego zasilacze: ZS 12/5x0.5A AWZ 250 M18285 lub ZS 2500 12-14V/2,5A M1828. Zasilacze te posiadają zabezpieczenie przeciwzwarciowe dla każdej kamery.

4. Kamery. W małych instalacjach monitoringu najlepiej sprawdzają się kamery kompaktowe (urządzenia typu plug&play). Zapewniają one stabilna pracę systemu, co w połączeniu z niewielkimi wymiarami i estetycznym wyglądem sprawia, że są bezkonkurencyjne. Bardzo popularne są kamery V-CAM 315 M11277, VF-515 M11279 (dla bardziej wymagających klientów) oraz Cam-665 Roto M11252.

5. Podgląd i rejestracja. Sercem systemu monitoringu jest rejestrator cyfrowy. Urządzenie to zapisuje sygnał z kamer na twardym dysku (np. Seagate 1TB M89260), pozwalając na jego późniejszy podgląd lub backup, jeśli zajdzie taka konieczność. Stale obniżające się ceny urządzeń CCTV sprawiają, że rejestratory zapisujące obraz z najnowszą kompresją H.264 lub starszą MPEG4 i wyposażone w moduł sieciowy trafiają do coraz szerszego grona użytkowników. Są to na przykład:
  • ULTIMAX-304M73040 - kompresja H.264 pozwala na znacznie wydajniejszą rejestrację i pracę w sieci;
  • CPD 560 M85039 - jest to prosty i stabilnie pracujący rejestrator w kompresji MPEG-4, dostępny w bardzo przystępnej cenie.
Do podglądu obrazu z rejestratora możemy wykorzystać istniejącą instalację TV-Sat. Sygnał z wyjścia wideo rejestratora wprowadzamy do instalacji za pomocą modulatora, np. TERRA MT-21P R871721. Korzystając z łącza ADSL (np. Neostrada) i routera ADSL (TP-Link TD-W8910G N2901) można uzyskać poprzez Internet zdalny podgląd i możliwość konfiguracji rejestratora. Sposób konfiguracji połączenia DDNS opisano szerzej w artykule bibliotecznym.
Kamera kompaktowa n-cam 115 (420 TVL, Sony Super HAD CCD, 6mm, IR 25m)Kamera kompaktowa n-cam 115 (420 TVL, Sony Super HAD CCD, 6mm, IR 25m)Kamera kompaktowa n-cam 115 (420 TVL, Sony Super HAD CCD, 6mm, IR 25m)Kamera kolorowa Cam-665 Roto z reflektorem podczerwieni w obudowie sufitowejZasilacz buforowy ZBP-13,8V/3A AWZ 300 w obudowie metalowejModem TP-Link ADSL (Annex A) TD-8616Modulator MT-27P kanały 1-69 i S9-S17 z zasilaczem
Monitoring wizyjny w domu jednorodzinnym

Bezprzewodowy monitoring - kamera PiXORD.

Kamery bezprzewodowe PiXORD P400W K1132 znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie można zbudować sieci przewodowej LAN. W obiekcie, w którym znajduje się centrum monitoringu, można zamontować punkt dostępowy TP-LINK TL-WA501G N2940, pracujący w trybie AP. Kamera PiXORD P400W łączy się z TP-LINK TL-WA501G N2940 bezprzewodowo na częstotliwości 2,4 GHz w trybie b/g, w typie sieci Infrastructure. Ma przy tym możliwość 64- lub 128-bitowego szyfrowania WEP. Podłączenie AP do do sieci LAN pozwala na podgląd obrazu z kamery na dowolnym komputerze.
Jeśli odległość pomiędzy kamerą, a punktem dostępowym jest zbyt duża, można zastosować drugi punkt dostępowy TP-LINK TL-WA501G N2940, który instaluje się pomiędzy kamerą a pierwszym AP i ustawiamy go w trybie Repeater, umożliwiając zwiększenie zasięgu AP.
Dodatkowo, zasięg można zwiększyć poprzez zastosowanie anten wewnętrznych. W zależności od rozmieszczenia kamer i punktów dostępowych można zastosować antenę wewnętrzną mikropaskową panelową ATK-P1/2,4GHz A71290 / A71291 lub antenę wewnętrzną dookolną TP-LINK TL-ANT2408C A72714.
(TJ)
Bezprzewodowa kamera IP PiXORD P400WPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHz
Przykładowy schemat zastosowania kamer bezprzewodowych w budynku

Monitoring sieci sklepów we Włoszech.

Oscar Cerami jest siecią sklepów sprzedających głównie artykuły z porcelany. Właściciele zdecydowali się na budowę systemu monitoringu. Ponieważ zależało im przede wszystkim na wysokiej rozdzielczości obrazu, wybrano rozwiązanie IP ACTi. Do instalacji użyto kamer ACM-4200, które idealnie nadają się do tego typu rozwiązań. Są to wewnętrzne kamery kolorowe o rozdzielczości 1,3 Mpix. Ostatnio model ten rozbudowano do ACM-4201 K1514 dodając zasilanie 12 V oraz PoE, co jeszcze bardzie ułatwia instalację tych urządzeń. Duże odległości nie stanowią problemu, ponieważ połączenie między sklepami a centrum monitoringu odbywa się przez sieć IP. Oprogramowanie firmy Video pozwala na jednoczesny podgląd na trzech monitorach, oraz przez sieć 3G. Tego typu rozwiązanie jest również możliwe do realizacji przy wykorzystaniu oprogramowania ULTISYSTEMK3232.
(MW)

Oferta kamer ACTi
Schemat systemu rozproszonego monitoringu megapikselowego

Urządzenie dla instalatora CCTV - monitor serwisowy LCD 3,5" MIG-29.

Monitor serwisowy MIG-29 M3104 jest urządzeniem w znacznym stopniu ułatwiającym konfigurację systemów CCTV. Dzięki niewielkim rozmiarom, urządzenie to w bardzo szybki i prosty sposób można podłączyć do kamery lub rejestratora i przeprowadzić konfigurację.
Coraz popularniejsze staje się konfigurowanie parametrów obrazu za pomocą OSD (On Screen Display) i właśnie do tych kamer monitor serwisowy MIG-29 M3104 jest szczególnie zalecany.
W zestawie znajdują się: przewód zakończony wtykami BNC, przewód zasilający oraz uchwyt na rękę. Monitor można zasilić z instalacji CCTV 12 V lub wykorzystać możliwość zamontowania w opasce na rękę ośmiu alkalicznych baterii AA (baterie nie znajdują się w komplecie). Pozwala to na niezależne zasilenie monitora i konfigurowanej kamery.
Monitor serwisowy LCD 3,5' MT-36
Monitor serwisowy M3104 jest nieodzowny w przypadku kamer z OSD
- menu można wyświetlić na ekranie
Monitor serwisowy LCD 3,5' MT-36
Mocowanie monitora M3104 na przedramieniu pozwala na swobodną pracę instalatora

Bezprzewodowa instalacja CCTV IP - problem ukrytego węzła.

Problem ukrytego węzła pojawia się w sieciach bezprzewodowych, kiedy klient jest w zasięgu AP, ale poza zasięgiem innych stacji klienckich komunikujących się z daną stacją bazową. Prowadzi to do problemów z kontrolą dostępu do medium transmisyjnego, które pojawiają się, gdy węzły X i Y rozpoczną równoczesne wysyłanie informacji do AP. Stacja kliencka, w przypadku "ukrytego węzła", nie słyszy innych nadajników, więc nie może zapobiegać powstawaniu kolizji zgodnie z algorytmem CSMA/CA. Dlatego, niewidzące się stacje wysyłają pakiety, które mogą dotrzeć do stacji bazowej równocześnie, powodując kolizję i konieczność retransmisji. W wyniku takiej sytuacji znacznie wzrasta obciążenie i maleje przepustowość sieci.
Jest to problem, na który warto zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu łączy przeznaczonych do transmisji wideo w systemach CCTV IP. Często stosowana topologia punkt-wielopunkt z wykorzystaniem dookolnej anteny w stacji bazowej bywa główną przyczyną występowania tego zjawiska i niestabilnej transmisji obrazu. Nie ma jednego prostego rozwiązania tego problemu i jest ono uzależnione od danej instalacji i przygotowania dobrego projektu sieci. Rozwiązaniem problemu "ukrytego węzła" może być zastosowanie algorytmów RTS/CTS, dobór odpowiednich anten, lub zastosowanie technologii Mesh i punktów dostępowych wyposażonych w dwa interfejsy radiowe.

Monitoring terenów przemysłowych przy użyciu urządzeń marki ULTIAIR.

Na terenach przemysłowych, gdzie występują silne zakłócenia i powietrze jest zanieczyszczone przez rożnego rodzaju pyły, transmisja bezprzewodowa obrazu z monitoringu IP jest bardzo trudna.
By taka transmisja mogła się odbywać, należy użyć profesjonalnych urządzeń o stabilnych parametrach i odpornych na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Idealnymi urządzeniami do właśnie takich zastosowań są punkty dostępowe marki ULTIAIR. Urządzenia te posiadają obudowę o klasie szczelności IP66.
Poniżej został przedstawiony przykładowy schemat monitoringu IP z wykorzystaniem transmisji bezprzewodowej na terenie przemysłowym. Wykorzystane urządzenia to:
  • Punkty kamerowe
    • Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231 K1511 - Megapikselowa kamera ACM-1231 firmy ACTi oferuje bardzo dobrą jakość obrazu o rozdzielczości 1280 x 1024, pracuje nawet przy niewielkim oświetleniu. Zastosowany reflektor podczerwieni umożliwia poprawne działanie nawet przy braku oświetlenia (0 lx).
    • Zastosowanie kodera MPEG-4 pozwala na przesyłanie i zapis obrazów wysokiej rozdzielczości przy stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniu na pasmo, dzięki czemu do jednego punktu bezprzewodowego ULTIAIR można będzie podłączyć nawet 5 kamer!
  • Transmisja bezprzewodowa
    • Centrum monitoringu wyposażone jest w ULTIAIR 417SB N2330. Dzięki zastosowaniu właśnie tego urządzenia można odbierać z całego terenu sygnał z punktów kamerowych. Antena zastosowana w tym punkcie dostępowym pokrywa teren w obrębie 90 stopni.
    • Punkty kamerowe wyposażone są w ULTIAIR 319KC N2310.
  • Oprogramowanie
    • Centrum monitoringu wyposażone jest w oprogramowanie ULTISYSTEM, dzięki któremu możliwe będzie nagrywanie, jak i podgląd na żywo obrazu z kamer. ULTISYSTEM jest zaawansowanym systemem sieciowym służącym do zarządzania materiałami audio-wideo. Współpracuje z wieloma modelami urządzeń pochodzących od czołowych producentów.
    • Oprogramowanie ULTISYSTEM zostało użyte do obsługi ponad 35000 systemów monitoringu.
(ŁK)
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231
Schemat przykładowego monitoringu IP terenu przemysłowego.
Pisaliśmy w Informatorze:

Kabel TRISET-11 PE Total Cu - odporny na wilgoć. W rodzinie TRISET pojawił się nowy kabel TRISET-11 PE Total Cu E1029. Żyła wewnętrzna, folia i oplot wykonane są z miedzi, w związku z tym kabel może pracować w warunkach dużej wilgotności - nie występuje w nim, charakterystyczna dla aluminium, korozja pod wpływem wody. Przewód posiada płaszcz polietylenowy...
- numer archiwalny z 3.12.2007

ULTISYSTEM dla szkół. Monitoring przy użyciu kamer zewnętrznych w szkołach, szczególnie w godzinach nocnych, jest pasywny, tzn. nikt na bieżąco nie nadzoruje obrazów z kamer....
- numer archiwalny z 24.11.2008

Stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA. Czym jest stacja czołowa? Stacja czołowa to zespół tunerów satelitarnych wyposażonych w modulatory z których każdy odbiera inny program. Zamodulowane programy są następnie dystrybiowane w sieci RTV, w taki sposób, że do odbioru ich wystarczy zwykły telewizor....
- Biblioteka

Spis tematów zawartych w Informatorach.
ULTIAIR - wydajna i bezpieczna transmisja danych za pomocą technologii bezprzewodowej