Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 18/2009 (4.05.2009)
Co ze standardem 802.11n? Pracę nad bezprzewodowym standardem transmisji multimediów rozpoczęły się w styczniu 2004 roku. Zapowiadane maksymalne przepustowości 300 - 600 Mbit/s (zależne od szerokości kanału) pozwolą na płynną transmisję wielu kanałów video, muzyki oraz danych w obrębie domu lub małej firmy.
Podstawę standardu 802.11n stanowi technologia MIMO (Multiple Input Multiple Output). MIMO wykorzystuje do transmisji wiele nadajników i odbiorników działających równolegle, przy użyciu kilku anten.
Rozwinięciem MIMO jest zaimplementowanie technologii SDM (Spatial Division Multiplexing), która dzięki możliwości wysyłania wielu niezależnych strumieni danych za pomocą jednego kanału radiowego znacznie zwiększa przepływność danych pakietowych.
Inną technologią wykorzystywaną w 802.11n jest CB (Channel Bonding), gdzie transmisja danych odbywa się równocześnie wykorzystując dwa odseparowane, nie zakłócające się kanały.
W zależności od producenta oraz urządzenia, transmisja danych w 802.11n odbywa się w częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz.
Karta 802.11n (draft 2.0) TP-Link PCMCIA TL-WN910N, 300Mbit/sKarta 802.11n (draft 2.0) TP-Link PCI TL-WN851N, 300Mbit/sPunkt dostępowy TP-Link TL-WR941ND 802.11n z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchem - 300 Mbit/sKarta 802.11n (draft 2.0) TP-Link miniPCI TL-WN861N, 300Mbit/sKarta 802.11n (draft 2.0) TP-Link USB TL-WN821N, 300Mbit/s
Multimedialny dom wyposażony w urządzenia standardu n firmy TP-Link
W początkowym okresie rozwoju standardu "n" nie zapewniono kompatybilności urządzeń, przez co wykorzystanie pełnych możliwości 802.11n było możliwe tylko w asortymencie jednego producenta.
Przełomem okazało się certyfikowanie standardu "pre-n", znanego jako draft 2.0. Zgodność z draft 2.0 oznacza kompatybilność z urządzeniami innych producentów, a także z finalnym standardem. W kolejnych latach certyfikowano wersje: 2.07, 3.0, 4.0 itd., ostatnio, 4 kwietnia 2009 r., zaaprobowano draft 9.0. Zapowiadana data ratyfikacji standardu 802.11n to styczeń 2010 r.
Obecnie na rynku dominują urządzenia oznaczone jako "pre-n" draft 2.0. Umożliwiają one realną przepustowość ok. 90 Mbit/s (prędkość transmisji po przewodzie LAN to 100 Mbit/s). Potencjał tego standardu zauważył Apple umożliwiając obsługę kart WLAN 802.11n w nowych urządzeniach iPhon.

Na stronie Wi-Fi Alliance można przejrzeć listę certyfikowanych produktów, przeznaczonych do pracy w standardzie "pre-n".
(ŁS)
Karta 802.11n (draft 2.0) TP-Link miniPCI TL-WN861N, 300Mbit/s
Najnowsze urządzenia marki TP-Link, przeznaczone do pracy w standardzie 802.11n
Wieże telewizyjne straciły prymat najwyższych budowli. Wybudowanie wieżowca Burj Dubai w Dubaju zamknęło epokę, w której najwyższymi budowlami świata były wieże telewizyjne.
Te najwyższe wieże były z reguły budowane w krajach o dużej powierzchni, celem zapewnienia odbioru programów telewizyjnych na jak największym obszarze. Najwyższa wieża CN Tower (553 m) zbudowana została w Kanadzie, drugą była wieża w Moskwie - Ostankino (540 m), następne to Oriental Pearl Tower (468 m) w Szanghaju, Milad (435 m) w Teheranie i Menara (421 m) w Kuala Lumpur.
Obecnie, gdy wzrasta znaczenie przekazów satelitarnych, budowanie drogich wysokich wież do nadawania naziemnego traci sens.
Na zdjęciach poniżej widoczne są migawki z miasta, w którym już w 1998 roku wybudowano wieżowiec wyższy niż lokalna wieża telewizyjna. Nie było to łatwe, ponieważ wieża należy do 5 najwyższych wież świata.
Gdzie znajduje się widoczna na zdjęciu wieża? - Odpowiedź na końcu Informatora.
W mieście tym w 1998 roku wybudowano wieżowiec widoczny na zdjęciu.
Jest on wyższy niż widoczna poniżej piąta co do wysokości wieża telewizyjna świata.
Najwyższy budynek świata w latach 1998-2004.
(fot.: J. Durych)
Piąta co do wysokości wieża telewizyjna świata, zbudowana w 1996 r.
Podział sygnału z telewizji kablowej. Podział sygnału na kilka odbiorników z reguły wymaga zastosowania wzmacniacza, aby poziomy sygnałów po podziale mieściły się w zakresie od 62 do 80 dB. Aby poprawnie wzmocnić sygnały z całego pasma kanałów od 1-69 należy zastosować wzmacniacz pracujący również w paśmie kanałów specjalnych "S". Zwykłe wzmacniacze antenowe nie nadają się do tego celu, ponieważ posiadają przerwę w charakterystyce pracy (pomiędzy VHF a UHF).
Aby poradzić sobie z tym problemem można zastosować wzmacniacz AWS-1145 B117028 lub AI-223 R90452. Obydwa wzmacniacze posiadają także kanał zwrotny, do przesyłania usług multimedialnych, np. INTERNET, telefon. Regulacja wzmocnienia połączona jest z korekcją charakterystyki tłumienia kabla. Maksymalny poziom wyjściowy wzmacniaczy, odpowiednio: 100 dBuV i 105 dBuV, pozwala na zasilenie do około 15 gniazd RTV. Warunek: poprawnie wykonana instalacja. Spośród elementów biernych polecamy Signal , z kabli - TRISET.
Wzmacniacz AI-223  szerokopasmowy Alcad
Podłączenie wzmacniacza budynkowego AI-223 R90452
Telewizja w hotelu Migrand w Szczecinie. W ramach remontu hotelu Migrand zostały odświeżone wnętrza. Dziś są nowoczesne, jasne, czyste i przytulne.
Inwestor postanowił również zmodernizować instalację RTV-SAT.
Realizacją zajęła się firma Elmus. Budując instalację wykorzystała sprawdzone urządzenia renomowanych producentów TERRA i ALCAD.
W instalacji wykorzystano stację czołową MMH-3000 oraz zestaw wzmacniaczy kanałowych ZG.
Cyfrowa stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA jest dedykowana do instalacji w hotelach, pensjonatach i budynkach apartamentowych, a wzmacniacze kanałowe ZG firmy ALCAD to właściwe urządzenia do wzmocnienia sygnałów telewizji naziemnej, najwyższej klasy wzmacniacze przeznaczone do budowania małych, średnich i dużych instalacji.
Wykonana instalacja w pełni spełniła wymagania inwestora.
(MK)

Autora nagradzamy: "Kameleonowym kubkiem".

Jak dostać "Kameleonowy kubek"?
Stacja czołowa TERRA w hotelu Migrand w Szczecinie
Monitoring obywatelski - cz. 2. W poprzednim Informatorze opisaliśmy architekturę sieci monitoringu obywatelskiego w oparciu o sieci IP. Jednak najpopularniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza w pojedynczych budynkach, jest wykorzystanie okablowania instalacji antenowej.
Na poniższym schemacie analogowe sygnały CCTV umieszczono za pomocą modulatorów MT-21P R871721 na wybranych kanałach TV i wzmocniono przy pomocy wzmacniaczy kanałowych ZG. Wykorzystanie wzmacniaczy kanałowych pozwala wyeliminować niepożądane sygnały zakłócające, powstałe w procesie modulacji, wyrównać poziomy sygnałów z kamer do poziomów sygnałów telewizyjnych, uzyskać bardzo duże wzmocnienie (53 dB) i wysoki poziom wyjściowy (2x123 dB) - niemożliwe do uzyskania na wzmacniaczu szerokopasmowym.
Na schemacie dystrybucja sygnałów do abonenta jest zrealizowana poprzez sieć rozgałęźno-odgałęźną. Zastosowanie odgałęźników pozwala odseparować poszczególnych abonentów od siebie, co korzystnie wpływa na stabilność sieci.
Modulator MT-21P Terra kanały 21-69Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalRozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalOdgałęźnik TV 4-krotny O-4-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 4-krotny O-4-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 4-krotny O-4-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 4-krotny O-4-16dB (5-1000MHz) SignalGniazdo abonenckie BM-100 nieprzelotowe   AlcadZG-n-cam
Sterowanie kamer PTZ po skrętce. W rozległych systemach CCTV istnieje konieczność przesyłania sygnału wideo na duże odległości (powyżej 200 m). Można to zrobić wykorzystując przewody koncentryczne i dodatkowe wzmacniacze wideo (np. M1840). Jednak w przypadku jeszcze większych odległości (do 1000 m) i konieczności podłączenia sterowania kamer szybkoobrotowych, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie do transmisji skrętki komputerowej i odpowiednich urządzeń.
Na poniższym schemacie przedstawiono rozwiązanie oparte na transformatorach wideo M1678 i M16741. Zestaw ten pozwala na transmisję sygnału wideo, audio i danych RS-485 (sterowanie kamerą PTZ) za pomocą jednej skrętki komputerowej (4 pary). Należy pamiętać, aby w zależności od długości przewodu odpowiednio ustawić mikroprzełączniki w nadajniku. Wówczas nie będziemy mieć problemów z transmisją, niezależnie od długości przewodu od 0 do 1200 m. Zestaw ten znalazł zastosowanie w monitoringu hipermarketów, składów budowlanych, gdyż na terenie tych obiektów często są montowane kamery obrotowe.
(MD)
Monitor CCTV 19Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy ULTIMAX-516 H.264Monitor CCTV 19Transformator video + audio ADT-1 aktywny nadajnikKamera szybkoobrotowa C4399/FCB-EX1010PTransformator video + audio ADR-1 aktywny odbiornikPulpit sterowniczy DS-1003
Sterowanie kamer obrotowych z wykorzystaniem transmisji po skrętce
Zabezpieczenie systemu monitoringu opartego na sieciach IP. Podstawowym błędem przy budowie i konserwacji sieci IP jest pozostawienie zabezpieczeń dostępu końcowych elementów urządzeń monitoringu IP, takich jak kamery IP, serwery wideo, dekodery wideo z fabrycznym loginem i hasłem. Sabotaż systemu może nastąpić z wykorzystaniem nieautoryzowanego dostępu poprzez zmianę ustawień, uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie systemu. Szczególnie niebezpieczna jest nieautoryzowana zmiana adresacji IP, która uniemożliwi dostęp do tych urządzeń programom NVR, pozbawiając je obrazu i dźwięku z kamer.
Zmieniając hasło należy również zabezpieczyć pozostałe elementy systemu (urządzenia sieciowe), takie jak routery, punkty dostępowe, switche zarządzalne i inne. W przypadku zastosowania sieci bezprzewodowych (np. ULTIAIR) należy skonfigurować szyfrowanie (WEP, WPA, WPA-2).

Jeśli sieć monitoringu ma być połączona z inną siecią wewnętrzną, warto je oddzielić routerem (sieć monitoringu w sieci wewnętrznej) tak jak się to robi w przypadku Internetu. Uniemożliwi to nieautoryzowane poruszanie się po sieci monitoringu z poziomu drugiej sieci.
Kolejnym krokiem jest konfiguracja zabezpieczeń NVR (jeśli w systemie jest takie oprogramowanie). Większość oprogramowań (ULTISYSTEM, NUUO) posiada zaawansowany panel konfiguracji dostępu do systemu. Oprogramowanie NVR daje możliwość konfiguracji dostępu do pojedynczych funkcji systemu (obraz, dźwięk, nagrania, wejścia alarmowe, wyjścia przekaźnikowe, sterowanie kamerami obrotowymi, konfiguracja oprogramowania NVR).

Ostatnią ważną kwestią jest zabezpieczenie systemu operacyjnego przed niepowołaną ingerencją. Istnieje możliwość zablokowania dostępu do powłoki systemu (explorer, shell) z poziomu oprogramowania NVR. Można również to zrobić z poziomu systemu operacyjnego w konsoli systemowej, jednak ten sposób wymaga większej znajomości zaawansowanych funkcji systemu operacyjnego.
(TJ)
ULTISYSTEM - zaawansowane oprogramowanie NVR
Okno konfiguracji praw dostępu do elementów systemu monitoringu z poziomu oprogramowania ULTISYSTEM
Automatyczne sterowanie wzmocnieniem (AGC). Automatic Gain Control jest to funkcja, w którą wyposażone są jedynie kamery z "wyższej półki". Umożliwia ona zwiększenie czułości, pozwalając na pracę kamery w warunkach słabego oświetlenia. Jednak należy pamiętać, że wraz ze wzmocnieniem sygnału, wzmacniane są także szumy, więc nie można zwiększać tego parametru w nieskończoność. Optymalne ustawienie AGC należy osiągnąć metodą prób i błędów. Poniżej przedstawiono działanie AGC na przykładzie kamery ACTi ACM5611 K1512. Funkcja ta zaimplementowana jest we wszystkich kamerach megapikselowych ACTi.
(MW)
Zbyt mała wartość AGC
Poprawne ustawienie AGC
Idealny router do usługi ADSL - TP-Link TD-8840T N2907. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań dostępu do Internetu jest wykorzystanie usługi ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line - asymetryczna cyfrowa linia abonencka). Aby podzielić łącze doprowadzane w taki sposób, potrzebny jest router zintegrowany z modemem ADSL, który jest podłączany bezpośrednio do linii telefonicznej przez złącze RJ-11.

Do tego celu znakomicie nadaje się router TP-Link TD-8840T N2907. Jest to urządzenie przeznaczone do współdzielenia łącza internetowego dostarczanego za pomocą technologii ADSL Annex A. Posiada wbudowany modem ADSL kompatybilny z ADSL/ADSL2/ADSL2+ oraz switch 4-portowy. Port WAN jest w postaci złącza RJ11, do podłączenia bezpośrednio do linii telefonicznej. Router może pracować jako DHCP server, co ułatwia stworzenie lokalnej sieci wewnętrznej. Routerem TD-8840T N2907 możemy zarządzać w bardzo prosty sposób, używając dowolnej przeglądarki internetowej. Urządzenie wykazuje się bardzo dobrą stabilnością pracy.
Zalety routera ADSL TP-Link TD-8840T N2907:
  • urządzenie podłączane bezpośrednio do linii telefonicznej,
  • prosta konfiguracja,
  • wbudowany serwer DHCP,
  • 4-porty LAN.
(ŁS)
Router TP-Link ADSL (Annex A) TD-8840T zintegrowany z 4 portowym switchem
Domowa sieć LAN z dostępem do Internetu drogą ADSL, zbudowana przy pomocy routera TP-Link
Monitoring IP przydrożnych obiektów handlowych. Obiekty handlowe oddalone od miast, składające się ze stacji benzynowej, sklepu, restauracji i parkingu są często narażone na działania przestępcze. Rozległość obiektów, zwłaszcza parkingów, utrudnia monitoring CCTV w oparciu o transmisję sygnału przy użyciu kabli. Rozwiązaniem takiego problemu może być monitoring IP w oparciu o transmisję bezprzewodową za pomocą dedykowanych urxządzeń ULTIAIR, przy pomocy kamer IP oraz oprogramowania ULTISYSTEM.
Poniżej został przedstawiony schemat przykładowego monitoringu IP przydrożnego obiektu handlowego:
Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SB
Schemat monitoringu IP na stacji benzynowej.
W pokazanym wyżej schemacie obraz z trzech kamer K1511 transmitowany jest bezprzewodowo za pomocą urządzeń ULTIAIR 319KC N2310 do centrum monitoringu gdzie zainstalowany jest ULTIAIR 417SB N2330. Prędkości transmisji uzyskiwane za pomocą urządzeń ULTIAIR są wystarczające do płynnego oglądania jak i nagrywania obrazu za pomocą oprogramowania ULTISYSTEM.
Wszystkie elementy wchodzące w skład tej instalacji zostały wyszczególnione poniżej:
  • Zewnętrzna kamera megapikselowa IP ACTi ACM-1231 K1511
  • Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KC N2310
  • Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SB N2330
  • Oprogramowanie ULTISYSTEM 4 kanały K3204
(ŁK)
Estetyczna półka na urządzenia typu DVD, tuner satelitarny Półka DS-101 E9660 została zaprojektowana dla urządzeń typu DVD, tuner satelitarny. Maksymalna nośność półki to 20 kg. Szklane półki wykonane są z hartowanego szkła o grubości 8 mm. Całość konstrukcji nośnej wykonana jest z aluminium, dzięki czemu cała konstrukcja półki jest lekka, ale zarazem bardzo stabilna. Półka posiada system ukrywania kabli, co poprawia estetykę wykonanej instalacji.
Uchwyty TV, monitorów, projektorów - oferta
Estetyczna półka E9660 na urządzenia typu DVD, tuner satelitarny
(szczegóły widoczne na powiększeniu)
Kuala Lumpur - Malezja. Kuala Lumpur (mal. błotnisty zbieg) - stolica Malezji i jej największe miasto, położona w środkowej części Półwyspu Malajskiego. W roku 1857 radża Abdullah z rodziny władców królestwa Selangor osiedlił w dolinie Klang, u zbiegu rzek Gombak i Kelang, 87 chińskich pracowników pobliskich kopalni cyny.
Obecnie Kuala Lumpur to jedno z najszybciej rozwijających się miast Azji Południowo-Wschodniej, z przyrostem gospodarczym powyżej 10% w skali rocznej. Nad centralną dzielnicą miasta wznoszą się wysokie i nowoczesne wieżowce. Obecnie Kuala Lumpur liczy blisko 1,5 mln mieszkańców.
(źr. Wikipedia)
Pisaliśmy w Informatorze:

Złącza w instalacjach multiswitchowych. W instalacjach multiswitchowych złącza mają bardzo znaczący wpływ na jakość sygnału i pracochłonność montażu, a niewielki na koszty budowy instalacji...
- numer archiwalny z 28.01.2008

Zastosowanie aktywnych transformatorów video. Często podczas wykonywania instalacji CCTV zależy nam na prowadzeniu przewodów wiązką o jak najmniejszym przekroju lub osiągnięciu zasięgu przekraczających 150 metrów...
- numer archiwalny z 21.01.2008

Rola złączy w instalacjach CCTV. Każde, nawet najlepsze złącze, powoduje straty sygnału. W związku z tym, należy unikać nadmiaru połączeń w kanale transmisyjnym. Dobry producent złączy podaje dwa istotne parametry określające straty sygnału.
- numer archiwalny z 6.10.2008

Spis tematów zawartych w Informatorach.