Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 17/2009 (27.04.2009)
Nowe trendy w dziedzinie zabezpieczeń - IFSEC 2009. W dniach 11 - 14 maja 2009 r. odbędą się w Birmingham największe i najbardziej prestiżowe targi z zakresu zabezpieczeń IFSEC.
Co zaprezentują wystawcy? Jaki nowe trendy pojawią się w tym roku?
Pod patronatem BSIA (British Security Industry Association) odbywa się coroczny konkurs na nagrodę Targów, z reguły już samo nominowanie do nagrody jest uznaniem nowoczesności, funkcjonalności i jakości urządzeń.
W tym roku w zakresie CCTV do finału weszło 6 produktów:
  • DV-IP Server – Dedicated Micros - system hybrydowego zapisu w formacie JPEG i MPEG, z funkcjami oprogramowania inteligentnego,
  • obiektyw Multi-Megapixel Day &Night - Kowa Europe GmbH - pierwszy na świecie obiektyw dzień/noc do kamer o rozdzielczości ponad 3 Mpix,
  • kamera Q22 - MOBOTIX - kamera Hemispheric o rozdzielczości 3 Mpix / 4 klatki, wyposażona w przetwornik 1/2'' CMOS (progressive scan). Czułość 1 lx (t=1/60 s), 0,05 lx (t=1/1 s), kompresja MxPEG (kompresja firmowa MOBOTIX), M-JPEG, JPG, H.263 (Video-VoIP-Telephony), wbudowany mikrofon i diody podświetlające IR, slot na kartę SD to podstawowe cechy kamery.,
  • kamera VCC-HD4000P - SANYO Europe - kamera 4 Mpix, 10x AF Zoom, dual kodek H.264 i JPEG, zapis HD na kartach SD, funkcja dzień/noc,
  • MVG 400 - system mobilny SerVision - system dla aplikacji mobilnych (autobusy, pociągi, policja). Pozwala na transmisję obrazu poprzez sieci komórkowe i WiFi. System wyposażony jest w GPS, co umożliwia lokalizowanie i śledzenia pojazdów. Dwukierunkowe transmisje audio pozwalają na kontakt osób znajdujących się w pojeździe z obsługą.,
  • ALBERT - inteligentny wideoserwer - Videotec SPA - ALBERT jest w stanie wykrywać: obiekty ruchome (funkcja wirtualnej bariery), wejście na obszary zabronione, pozostawienie obiektów, usuwanie obiektów, itp. System może wykonać patrolowanie obszarów. Opcjonalny dysk twardy pozwala na lokalny zapis o wysokiej jakości. System jest odporny na zakłócenia i automatycznie dostosowuje swoje parametry do ruchomych obrazów (drzewa, deszcz, fale morskie, światło, cienie). Pozwala na sterowanie PTZ kamer.
Ciekawe są również zapowiedzi wystawiennicze liderów rynku:
  • Vivotek przedstawi nowe kamery megapixelowe.
  • Cisco zaprezentuje produkty sieciowe dedykowane do monitoringu IP.
  • D-Tec pokaże system detekcji dymu na bazie urządzeń CCTV.
  • Panasonic przedstawi sieciowe rejestratory NVR.
  • Sony zaprezentuje hybrydowe rozwiązania systemów CCTV (Analogowe + IP).
  • Hikvision zaprezentuje nowy rejestrator hybrydowy.
  • Axis pokaże produkty oparte na H.264.
  • Western Digital pochwali się nowymi dyskami twardymi z technologią Green Power.
  • JVC zaprezentuje swoje nowe kamery megapikselowe z kompresją H.264.
Targi IFSEC 2008 Birmingham - nowa rewolucja
Popularność monitoringu CCTV wymaga coraz bardziej rozbudowanych Centrów Monitoringu.
Coraz trudniejsza, ze względu na ilość danych, staje się analiza dostępnych obrazów
- nadchodzi era inteligentnego oprogramowanie wspierającego pracę obsługi.
"Ciekawie o antenach" - VIII konkurs fotograficzny DIPOL-a. Prace na tegoroczny konkurs będzie można nadsyłać od 1 czerwca, ale już teraz warto rozpocząć przygotowania.
Anteny stanowią fragment naszego krajobrazu. Panorama miast i wsi znacznie zmieniła się, wraz z ich powszechnym zastosowaniem. Zwróćmy uwagę jak odchodzą powoli w przeszłość "lasy" anten telewizyjnych, a wkraczają "talerze" anten satelitarnych i "tuby" anten komunikacyjnych. Jedne anteny drażnią, psując piękne elewacje, inne kreują ciekawe kompozycje widokowe.
Konkurs objęty został patronatem medialnym przez dynamicznie rozwijający się serwis fotograficzny dCamera. Portal jest kierowany zarówno do hobbystów i pasjonatów fotografii, amatorów i zaawansowanych fotografików, jak i do osób, które fotografią zajmują się profesjonalnie.

Regulamin konkursu
Ciekawie o antenach - pokłosie II konkursu wakacyjnego Dipola z roku 2003
Ciekawie o antenach - pokłosie III konkursu wakacyjnego Dipola z roku 2004
Ciekawie o antenach - IV konkurs wakacyjny DIPOL-a 2005.
ATX-91 - Mateusz
"Orion" J. Pawlega
Anteny - Kujora, I. Joskowski
Laureaci Konkursu z lat: 2003, 2004, 2005
Ciekawie o antenach - V konkurs wakacyjny DIPOL-a 2006.
Ciekawie o antenach - V konkurs wakacyjny DIPOL-a 2006.
Ciekawie o antenach - V konkurs wakacyjny DIPOL-a 2006.
"Mars napada" - E. Tomczak - laureatka Konkursu z 2006 r.
Ciekawie o antenach - VI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2007
"Odwilż" - A. Sienkiewicz - laureatka Konkursu z 2007r.
Ciekawie o antenach - VII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2008
Ciekawie o antenach - VII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2008
Ciekawie o antenach - VII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2008
"W krzywym zwierciadle" - D. Mączyński - laureat Konkursu z 2008 r.
Okablowanie gwiaździste - warunek uniwersalnej instalacji antenowej. Od współczesnych instalacji antenowych wymaga się, aby były nie tylko niezawodne i funkcjonalne, ale również elastyczne. Raz zaprojektowany i wykonany szkielet instalacji powinien być uniwersalny i umożliwiać podłączanie do niego coraz to nowocześniejszych urządzeń bez zasadniczej ingerencji w jego strukturę przez wiele lat.
Instalacja taka powinna umożliwiać podłączenie sygnałów telewizji naziemnej, telewizji satelitarnej, telewizji kablowej oraz w razie potrzeby innych sygnałów wizji, jak np. sygnałów z kamer telewizji dozorowej. Wymagania nowoczesnych instalacji spełniają wyłącznie instalacje gwiaździste, to znaczy takie, gdzie kable rozchodzą się od jednego punktu centralnego.
Wymaganie, aby instalacja antenowa była niezawodna wiąże się z koniecznością zastosowania materiałów wysokiej jakości o sprawdzonych, określonych parametrach.
Spełniającym te wymogi kablem jest TRISET-113.
Poniżej, na schemacie, przedstawiamy rozbudowę instalacji do odbioru telewizji naziemnej. Rozbudowa pozwala na dostęp do sygnałów satelitarnych w dwóch gniazdach. W takiej sytuacji stosujemy konwerter TWIN. Sygnały z tego konwertera sumujemy następnie z sygnałami TV naziemnej za pomocą zwrotnicy satelitarnej DC-009. Wzmacniacz R90461, rozgałęźniki R60102, R60103 oraz zwrotnicę R85300 umieszczamy w jednej skrzynce, np. TPR-5.
W sytuacji, gdy wszystkie gniazda będą okablowane gwieździście, będzie możliwe również modernizacja instalacji do wersji multiswitchowej, która pozwala podłączyć tuner w każdym gniazdku (konieczna wymiana gniazda na R694100).
Konwerter satelitarny TWIN Inverto 0,3dBAntena satelitarna 80 cm elegant offset ocynkowana malowana A-EUchwyt antenowy TV-Sat WG-5 malowany 30cmGniazdo końcowe Signal RTV-SATWzmacniacz CA-215  szerokopasmowy AlcadRozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalSumator sygnałów TV/Sat DC-009 TerraGniazdo końcowe Signal RTV-SATRozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalGniazdo abonenckie BM-100 nieprzelotowe   AlcadLico EM-200 do gniazd BM AlcadGniazdo abonenckie BM-100 nieprzelotowe   AlcadLico EM-200 do gniazd BM AlcadGniazdo abonenckie BM-100 nieprzelotowe   AlcadLico EM-200 do gniazd BM AlcadSumator sygnałów TV/Sat DC-009 Terra
Schemat podłączenia dwóch tunerów satelitarnych do instalacji antenowej
Monitoring obywatelski - cz.1. Jednym ze sposobów budowy instalacji monitoringu udostępnianego mieszkańcom jest wykorzystanie instalacji telewizji kablowej. Sieć telewizji kablowej umożliwia stworzenie monitoringu z wykorzystaniem kamer IP. Wykorzystując kanały transmisyjne telewizji kablowej, można podłączyć kamerę IP i transmitować sygnał do centrum monitoringu - policji czy straży miejskiej. W wielu miastach może to znacznie zredukować koszty instalacji monitoringu, dodatkowo zapewniając profesjonalną konserwację instalacji przez ekipy techniczne telewizji kablowej.
Kamery K1215 firmy ACTi wyposażone są, oprócz wyjść cyfrowych, również w wyjście analogowe, umożliwiające modulację i odtwarzanie na ekranie odbiornika TV. Dzięki temu można dodatkowo udostępniać obraz zainteresowanym mieszkańcom.
W systemach monitoringu osiedlowego kamery obserwują głównie wejścia do poszczególnych klatek schodowych, miejsca parkingowe i place zabaw dla dzieci.
Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4
Rejestrator z funkcją wideoserwera PiXORD P4504 K2132 - cztery strumienie w protokole RTSP. Serwer wideo PiXORD P4504 K2132 jest urządzeniem, które zamienia sygnał z czterech kamer analogowych i czterech mikrofonów na strumień pakietów IP, które są przesyłane poprzez sieć komputerową oraz zapisywane lokalnie (obraz i/lub dźwięk) na dysku twardym.
Rejestrator z funkcją wideoserwera główne swoje zastosowanie znajduje w profesjonalnych systemach monitoringu firm, biur, sklepów, galerii, obiektów przemysłowych, banków, obiektów rządowych, osiedli, domów prywatnych, itd.
P4504 potrafi wysłać obraz strumieniem przez sieć w kompresji MPEG-4 (SP, ASP) lub MJPEG, w rozdzielczości Full D1 (720x576 PAL, 720x480 NTSC) na każdy kanał, z odświeżaniem 25 kl./s (PAL) lub 30 kl./s (NTSC) na cztery kanały (6,25 kl./s - PAL, 7,5 kl./s - NTSC na jeden kanał) przy maksymalnej rozdzielczości. Rozdzielczość można ustawić także na Half D1 oraz CIF. Dźwięk może być wysyłany w danej chwili tylko z jednego kanału. Wymienione wyżej parametry, dotyczą również zdalnego odtwarzania nagrań z dysku twardego serwera wideo. W serwerze wideo można ustawić stopień kompresji, który decyduje o jakości obrazu i wykorzystaniu pasma w sieci przez strumień. Dodatkowo kompresję MPEG-4 można ustawić w trybie strumieniowania stałego (CBR) lub zmiennego (VBR) oraz zmienić ustawienia GOP (Group of Picture).
Strumień w kompresji MPEG-4 wysyłany jest przy użyciu protokołu RTSP. Urządzenie jest więc idealnym rozwiązaniem do prezentacji na stronie internetowej czterech obrazów za pomocą jednego serwera wideo. Dzięki zastosowanemu protokołowi RTSP dostęp do tych obrazów jest możliwy za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej bez konieczności instalowania jakichkolwiek dodatków, czy kontrolek, i to na dowolnej platformie systemowej (Windows, Linux).

W swojej ofercie firma DIPOL ma unikalny czterokanałowy serwer wideo PiXORD P4504 K2132. Spośród wszystkich urządzeń tego typu P4504 wyróżnia to, że potrafi wysyłać cztery strumienie na raz w protokole RTSP.

Więcej na temat rejestratora z funkcją wideoserwera
(TJ)
Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy / serwer wideo PiXORD P4504 MPEG-4 ASPObiektyw JENSEN 3.5 - 8 mm M F1.4Kamera kolorowa bez obiektywu u-cam 110
PiXORD P4504 potrafi wysyłać cztery strumienie na raz za pomocą protokołu RTSP. Znakomicie nadaje się do udostępniania widoku z kamer w Internecie.
Podgląd "na żywo" w systemie NUUO. Nową tendencją w monitoringu IP są rejestratory sieciowe NVR umożliwiające zarządzanie i zapis w systemach rozproszonych. Oprócz obsługi kamer megapikselowych do 5 Mpix, urządzenie odporne jest na ataki wirusów i błędy systemu operacyjnego, w przeciwieństwie do rejestratorów opartych o PC. Czołowym przykładem takich urządzeń są rejestratory sieciowe NVR mini firmy NUUO K4104, K4108. NUUO jest znanym liderem w dziedzinie oprogramowania PC, kart PCI, a także rejestratorów sieciowych.
Połączenie między kamerami i rejestratorem, jak i między rejestratorem a stacją kliencką odbywa się przez sieć komputerową. Dlatego aby móc uzyskać podgląd z systemu NUUO potrzebny jest komputer klasy PC wyposażony w system operacyjny Windows.
Dostęp do obrazu z kamer na żywo można uzyskać na dwa sposoby:
  • za pomocą programu Internet Explorer (umożliwia także konfigurację oraz dostęp do archiwum),
  • za pomocą oprogramowania Remote Live Viewer umożliwiającego jednoczesny podgląd z wielu urządzeń opartych na NUUO.
Obydwa rozwiązania mają swoje mocne strony: pierwsze umożliwia dostęp do podglądu bez konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania, przez co możliwy jest dostęp z dowolnej lokalizacji; drugie pozwala na budowę profesjonalnej stacji podglądu, co w rozproszonych wieloserwerowych systemach bardzo ułatwia zarządzanie.
Rejestratory NVR NUUO znajdują zastosowanie w wielu systemach, w których istotna jest wysoka jakość obrazu, duża stabilność działania bez konieczności obsługi oraz duże rozproszenie systemu. Przykładem takiego zastosowania jest sieć sklepów, banków, hoteli.
(MW)
Rejestrator sieciowy NUUO NV-4080
Rejestrator sieciowy NUUO K4108
Podgląd na żywo przez www
WLAN - niedziałające łącze przy kontakcie "wzrokowym". Poprawne działanie sieci i zasięg transmisji może zależeć od wielu czynników, które możemy podzielić na:
- czynniki o znanych wartościach:
  • moc wyjściowa urządzenia (podaje producent urządzenia),
  • tłumienie kabli (podaje producent kabla),
  • zysk anten (podaje producent anteny),
  • czułość urządzenia (podaje producent urządzenia),
- czynniki określane szacunkowo:
  • tłumienie między antenami (można oszacować na podstawie modelu FSL),
  • zakłócenia od innych urządzeń (nie da się ich przewidzieć - należy uwzględnić pewien zapas mocy kompensujący te zakłócenia).
W przypadku sieci WLAN należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej widoczności pomiędzy punktami radiowymi, ponieważ ma to niebagatelny wpływ na poprawność i płynność transmisji radiowej.
Strefa Fresnela (czyt. frenela) to jedno z najważniejszych pojęć pojawiające się w tematyce radiowej, jest nią obszar aktywnie uczestniczący w przenoszeniu energii sygnału radiowego.
Kształt tego obszaru w przekroju wzdłużnym jest elipsą, a w przekroju poprzecznym jest okręgiem. Promień tego okręgu zmienia się na długości całego łącza radiowego i przyjmuje wartość maksymalną w połowie odległości między antenami. Największe znaczenie ma pierwsza strefa Fresnela, gdyż to właśnie w niej przenoszona jest prawie cała energia sygnału radiowego.
[m]

gdzie:
  • dkm = d1km+d2km, to odległość między masztami
  • d1km - odległość od pierwszej anteny w km
  • d2km - odległość od drugiej anteny w km
Źle wykonana instalacja.
Obecność przeszkód w pierwszej strefie Fresnela powoduje, że łącze radiowe nie działa poprawnie.
Instalacja wykonana poprawnie. Widoczność anten i brak przeszkód. Łącze działa poprawnie.
W praktyce zapewnienie czystości 60% I strefy Fresnela gwarantuje minimalne starty mocy.

Długość łącza radiowego [km]

60% promienia I strefy Fresnela [m]

2,4GHz

5GHz

0,1

1,1

0,7

0,2

1,5

1,0

0,5

2,4

1,6

1

3,4

2,3

2

4,7

3,3

3

5,8

4,0

4

6,7

4,6

5

7,5

5,2

6

8,2

5,7

7

8,9

6,1

8

9,5

6,6

9

10,1

7,0

10

10,6

7,3

 

Zależność promienia I strefy Fresnela w funkcji długości łącza radiowego
dla systemów działających na częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz
Transmisja danych za pomocą urządzeń ULTIAIR. ULTIAIR to rodzina zewnętrznych, profesjonalnych, wydajnych Access Point'ów. Integracja z anteną w jednej obudowie (odpornej na warunki atmosferyczne) zapewnia szybki i pewny montaż.
ULTIAIR został zaprojektowany do budowy wydajnych sieci transmisji danych.
ULTIAIR charakteryzuje się niewielkim opóźnieniem i wysoką przepustowością. Zarządzanie urządzeniem odbywa się za pomocą programu WinBox bądź telnetu. Urządzenie pracuje w nielicencjonowanym paśmie 5 GHz, dzięki czemu może być używane bez ograniczeń. Może pracować jako stacja kliencka bądź stacja bazowa. Płyta RouterBoard jest umieszczona w szczelnej obudowie typu Outdoor o klasie szczelności IP 66.
Jednym z ważnych zastosowań urządzenia ULTIAIR jest tworzenie wydajnych i stabilnych połączeń punkt-punkt. Połączenia takie mogą być realizowane przy pomocy par urządzeń takich jak:
Możliwości współpracy urządzeń ULTIAIR przy tworzeniu połączeń punkt-punkt.
Poszczególne urządzenia różnią się zyskiem anteny, rodzajem modułu radiowego i poziomem licencji.
Warto pamiętać, że przynajmniej jedno urządzenie musi posiadać licencję 4, ponieważ w tej licencji urządzenie może pracować jako Access Point.

Informacje o poziomach licencji
Na rynku pojawiły się urządzenia:N2312 oraz N2313, są one tańszymi odpowiednikami N2310 oraz N2311. Różnią się modułem radiowym, tzn. N2312 i N2313 są wyposażane w moduł SparkLan 166ag, który idealnie nadaje się jako radio dla końcowego klienta.
Możliwe połączenia tych urządzeń z innymi ULTIAIR-ami zostały pokazane poniżej.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KC 166AG

Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC
ULTIAIR 319KC 166AG
N2312
ULTIAIR 323KC 166AG
N2313
Możliwości współpracy urządzeń ULTIAIR wyposażonych w moduł radiowy Sparklan w zakresie tworzenia połączeń punkt - punkt. Zestawy preferowane do podłączania Internetu dla użytkowników końcowych.
Podsumowując: - do transferu obrazu, czyli do monitoringu CCTV należy stosować urządzenia ULTIAIR N2300, N2301, N2310, N2311, N2320 oraz N2330, natomiast do podłączenia klienta końcowego warto stosować N2312 oraz N2313.
(ŁK)
Pisaliśmy w Informatorze:

Pomiary sygnału w instalacjach antenowych. Znajomość parametrów sygnałów, czyli między innymi: różnic poziomów sygnałów użytecznych, poziomów użytecznych na wyjściach abonenckich, BER, zakłóceń szumowych pozwala na...
- numer archiwalny z 19.11.2007

ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - mapy obiektów w programie klienta sieciowego. Nadzór obiektów rozproszonych lub nadzór obiektów, w których zamontowana jest większa liczba kamer wymaga dodatkowej funkcjonalności pozwalającej na szybką lokalizację kamery, z której pochodzi sygnał lub wyświetlania obrazów z kolejnych kamer znajdujących się na drodze przemieszczającego się obiektu...
- numer archiwalny z 16.06.2008

Telewizja kablowa na kilku odbiornikach. Warto zwrócić uwagę, że większość wzmacniaczy antenowych nie nadaje się do wzmacniania sygnałów telewizji kablowej...
- numer archiwalny z 15.10.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA