Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 15/2009 (14.04.2009)
Domowe centrum multimedialne. W domowych sieciach IP coraz częściej pojawiają się dyski sieciowe. Służą one do tworzenia bibliotek danych, a także jako dyski backupowe.
Coraz więcej miejsca w zasobach gromadzonych na HDD zajmują pliki multimedialne: zdjęcia, filmy, muzyka, dlatego koniecznością wydaje się możliwość podłączenia do domowej sieci: wieży Hi-Fi, telewizora HD, projektora.
W sprzedaży znajdują się urządzenia z portem LAN, miedzy innymi telewizory, wykorzystujące połączenie Ethernet do współpracy z innymi jednostkami z certyfikatem DLNA (The Digital Living Network Alliance - międzynarodowa organizacja skupiająca producentów elektroniki użytkowej, sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych). W standardzie DLNA może pracować: telewizor, DVR, telefon komórkowy, dysk sieciowy NAS, sprzęt Hi-Fi, komputer PC, palmtop, drukarka sieciowa.
Po podłączeniu telewizora do domowej sieci komputerowej uzyskuje się dostęp do multimediów znajdujących się w domowych archiwach, czy na telefonie komórkowym. Przykładowo, wybrane zdjęcia z telefonu komórkowego można bezpośrednio drukować oglądając je na telewizorze.
Jeżeli urządzenia pracują w różnych standardach, to zaczynają się kłopoty. W Internecie można spotkać wykazy kompatybilności programów, systemów operacyjnych i rodzajów multimediów oraz transkodery międzysystemowe.
W prostszych rozwiązaniach, aby uniknąć tego problemu stosuje się dyski zewnętrzne posiadające port USB do wgrywania plików i złącze HDMI, RCA lub optyczne do udostępniania ich sprzętowi RTV.

Kompleksową ofertę w dziedzinie współpracy domowych urządzeń multimedialnych przedstawiła na targach CeBIT 2009 firma NETGEAR.
Dzięki takiemu rozwiązaniu w jednej sieci mogą ze sobą współpracować i korzystać z dostępu do Internetu:
  • komputery stacjonarne i przenośne z kartami przewodowymi i bezprzewodowymi,
  • dyski sieciowe NAS,
  • serwery wydruku,
  • telefony bezprzewodowe z aplikacją SKYPE,
  • transmitery IP wykorzystujące sieć energetyczną,
  • odtwarzacze multimedialne.
Odtwarzacz multimedialny stanowi podstawę domowej instalacji. Udostępnia multimedia z domowej sieci LAN lub on-line z Internetu. Sygnał z odtwarzacza dostępny jest na złączach: AV, Component Video, Cinch, S/PDIF (coaxial/optical), S-Video, HDMI. Wyposażony jest zarówno w kartę sieci przewodowej, jak i bezprzewodowej.
Do transmisji filmów HD producent zaleca łącza przewodowe. Należy pamiętać, że sieci bezprzewodowe, za wyjątkiem standardu IEEE802.11n (draft 2.0), nie nadają się do przesyłu obrazów wysokiej rozdzielczości (HD). Typowej jakości film HD wymaga łącza o ciągłej przepustowości około 20 Mbit/s (należy zwrócić uwagę, że dla takich transmisji urządzenia bezprzewodowe IEEE802.11a, EEE802.11g pracują na granicy przepustowości).

Interaktywna prezentacja firmy Netgear multimedialnego domu
Najsympatyczniejsza hostessa. Ich praca ma na celu promowanie firm, stoisk targowych i produktów. Stanowią miły akcent w przestrzeni wypełnionej towarami. Powinny przyciągać wzrok atrakcyjnym wyglądem.
W naszych reportażach z imprez targowych zawarliśmy wiele zdjęć z hostessami. Która z nich robi najsympatyczniejsze wrażenie?

Zapraszamy do Galerii Zdjęć.
Najsympatyczniejsze hostessy
Najsympatyczniejsze hostessy
Najsympatyczniejsze hostessy
Jak popsuć zbiorową instalację antenową? W instalacjach zbiorowych ważną rolę odgrywa jakość toru transmisyjnego składającego się z kabla i złączy.
Jednym z podstawowych parametrów charakteryzujących jego jakość jest tłumienność odbić, czyli dopasowanie. Decyduje ono o tym, jaka część doprowadzonej mocy zostaje transmitowana przez zestaw kabel - złącze, a jaka wraca do źródła. Parametr ten wyrażamy w dB. Im jego wartość jest większa, tym jakość transmisji lepsza. Wartość 20 dB oznacza, że sygnał odbity ma amplitudę 10 razy mniejsza niż użyteczny.
Zapewnienie dobrej tłumienności odbić toru transmisyjnego wymaga doboru wysokiej jakości kabla, złączy i montażu.
Pogorszenie dopasowania kabla może spowodować sam instalator, gdy w czasie swej pracy zmieni jego geometrię. Typowe sytuacje to nadepnięcie na kabel, siłowe wciąganie w otwory, upychanie i doginanie kabla na siłę w skrzynkach instalacyjnych, wyginanie pod zbyt małym kątem albo niefachowe mocowanie kabla do ściany.
Znaczący wpływ na jakość całego toru mają złącza. Ich zła jakość może zniweczyć efekty zastosowania dobrej jakości kabla.
Złącza stosowane na zewnątrz budynków powinny posiadać odpowiednie zabezpieczenie przed wodą. Ma to fundamentalne znaczenie, gdyż odrobina wody, która wniknie w złącze spowoduje wzrost WFS (nawet o kilkadziesiąt procent), a więc energia fali w znacznej części zostanie zamieniona w ciepło.
Ważny jest również sposób montażu złącza - nie powodujący zniszczenia struktury kabla (np. w czasie zaciskania).

Aby poprawnie wykonać okablowanie należy pamiętać o:
  • stosowaniu kabli najwyższej jakosci ( TRISET),
  • zachowaniu ostrożności w trakcie montażu: nie szarpać kabla, zachowywać minimalne promienie gięcia, nie uderzać w kabel (przybijanie trzymaków kabla).
Stosując bardzo dobry kabel, należy także stosować wysokiej klasy złącza kompresyjne, np. E80340, które zapewniają:
  • wodoszczelność połączenia złącza z kablem,
  • odporność na korozję - wykonane w całości ze metali kolorowych i najwyższej jakości dielektryka,
  • bardzo małe tłumienie w całym paśmie pracy,
  • znakomite dopasowanie do linii transmisyjnej,
  • bardzo prosty i szybki montaż - sposób zaciskania: kompresja wzdłużna.
Tvrdošín – zwiastun nowej tendencji w monitoringu CCTV. Wieczór, chodnikiem wzdłuż osiedlowej ulicy kobieta wraca do domu. Za nią podążają dwaj młodzi mężczyźni w kapturach. Rozglądają się, sprawdzają teren, podbiegają, wyrywają torebkę... po czym dołączają do trzech innych osób, zidentyfikowanych jako przestępcy. Sprawców ujęto w ciągu kilku dni pracy nowego systemu monitoringu CCTV w Twardoszynie.
Obraz z kamer o rozdzielczości 2,0 Mpix
typu ULTICAM K1441 w Twardoszynie
(zdjęcie można powiększyć klikając na nie)
Twardoszyn - kilkunastotysięczne miasto leżące na Słowacji, niedaleko polskiej granicy, na trasie z Chyżnego do Rużomberka. W okolicy miasta znajdują się atrakcyjne obiekty turystyczne - termalne kąpielisko w Oravicach, wielkie sztuczne Jezioro Orawskie oraz tereny narciarskie. Władze miasta zdecydowały się na instalację monitoringu, aby zapobiec dewastacjom i chuligańskim wybrykom. Ważne było także zminimalizowanie kosztów obsługi Centrum Monitoringu.
Tradycyjny monitoring oparty na kamerach obrotowych, dla pełnej efektywności wymaga pracochłonnej, dwudziestoczterogodzinnej obsługi. Dla tak małego systemu koszty były nie do przyjęcia. Poszukiwano rozwiązania i propozycja firmy DIPOL Słowacja wyszła naprzeciw tym oczekiwaniom. Zaproponowano inwestorowi system oparty na stacjonarnych kamerach megapikselowych. Tego typu system monitoringu jest zwiastunem tendencji, która polega na zastępowaniu kamer obrotowych megapikselowymi kamerami IP z obiektywami szerokokątnymi.
Wykonana instalacja:
W mieście zainstalowano osiem kamer megapikselowych IP o rozdzielczości 2,0 Mpix typu ULTICAM K1441. Trzy kamery zainstalowano na murach ratusza miejskiego, a pozostałe pięć umieszczono w mieszkalnej części miasta, zwanej Medvedzie. Dzielnica ta jest oddalona o 680 m od centrum monitoringu, obraz przesyłany jest bezprzewodowo przy użyciu Access Pointa zintegrowanego z anteną - ULTIAIR. Sygnał z pięciu kamer przesyłany jest z przepływnością 4 Mb/s każda, co pozwala na uzyskanie obrazu bez zakłóceń. W przyszłości system zostanie rozbudowany do szesnastu kamer. Centrum monitoringu umieszczono w ratuszu miejskim, gdzie wszystkie punkty kamerowe integruje oprogramowanie zarządzające ULTISYSTEM. Dzięki wysokiej rozdzielczości możliwe jest wielokrotne powiększanie obrazu bez utraty jakości zarejestrowanego materiału, co umożliwia zidentyfikowanie osób.

Pełny opis instalacji w Twardoszynie
Rozmieszczenie kamer w Twardoszynie
Obraz z kamer w podziale na wyjściu "SPOT". Większość rejestratorów dostępnych na rynku posiada dwa wyjścia monitorowe (CVBS).
- Pierwsze „główne”, oznaczone najczęściej „MAIN” - na monitorze podłączonym do tego wyjścia może być wyświetlany obraz w podziałach lub pełnoekranowy z dowolnej kamery. Na tym wyjściu dostępne jest menu (OSD).
- Drugie wyjście analogowe oznaczane „SPOT” - pełni rolę dodatkowego, dzięki niemu można wyświetlić obraz pełnoekranowy z kamery (np. alarmowej) lub włączyć sekwencyjne przełączanie kanałów.

Rejestratory ULTIMAX posiadają, jako jedyne na rynku, możliwość wyświetlenia na wyjściu dodatkowym obrazu w podziale. Można zdefiniować, które kamery pojawią się na tym wyjściu i jak będą ułożone.
Możliwość wyświetlenia obrazu w „podziale” na drugim wyjściu jest bardzo przydatną funkcją, o którą bardzo często pytają instalatorzy i klienci. Można w oparciu o to zbudować drugie stanowisko podglądu, bez konieczności stosowania dodatkowych elementów, tj. dzielników, rozgałęźników wideo.
Wyświetlając część kamer na dodatkowym monitorze możemy zdefiniować, kto będzie miał dostęp do wszystkich obrazów z kamer, kto tylko do części.
Przykładowo, w systemie chroniącym obiekt przed włamaniem, udostępnimy obrazy z dziewięciu kamer zewnętrznych osobie dozorującej obiekt (dozorca, firma ochroniarska), natomiast dostęp do wszystkich kamer pozastawiamy właścicielowi systemu.
Uwaga! Funkcja podziału na wyjściu SPOT dostępna jest w rejestratorach ULTIMAX serii 500 i 700.
(MD)
Konfiguracja dodatkowego wyjścia monitorowego (SPOT)
w rejestratorach ULTIMAX- 500 i ULTIMAX-700
RTSP w urządzeniach monitoringu IP. RTSP (Real Time Streaming Protocol) jest protokołem mającym za zadanie sterowanie dostarczaniem danych czasu rzeczywistego, przeznaczonym głównie do transmisji multimediów, takich jak video i audio.
Urządzenia monitoringu IP wyposażone w RTSP umożliwiają podgląd obrazu za pomocą dowolnego odtwarzacza multimedialnego obsługującego ten protokół (np. VLC, QuckTime Player, RealPlayer i inne) w czasie rzeczywistym oraz "restrumieniowania" w celu pokazania obrazu bezpośrednio na stronie internetowej (dzięki odbiorze strumienia RTSP przez Media Serwer).
Komunikacja odbywa się standardowo przez port 554. Urządzenia umożliwiają zmianę numeru portu, dając w ten sposób sposobność wyprowadzenia na zewnątrz sieci LAN sygnału z większej liczby kamer.

W ofercie DIPOL-a znajduje się wiele modeli kamer wyposażonych ten protokół:
Kamera ULTICAM on-line - Wawel Kraków
Przykład zastosowania restreamingu z wykorzystaniem protokołu RTSP
obsługiwanym przez kamerę megapikselową ULTICAM DS-852MF-E
- podgląd na Wawel
Rejestracja w NVR mini firmy NUUO. Rejestrator NUUO K4104, K4108 jest urządzeniem służącym do zapisu obrazu i zarządzania systemami CCTV opartymi o protokół internetowy.
Mimo niewielkich rozmiarów umożliwia pracę w pełnej szybkości (25 klatek na sekundę) dla kamer o standardowej rozdzielczości (D1 720 x 576), a także zsynchronizowaną rejestrację sygnałów dźwiękowych. Pozwala zapisywać obraz z kamer megapikselowych (do 5 Mpix).
Rejestrator potrafi pracować w trzech trybach: nagrywania ciągłego, nagrywania z harmonogramu lub bez nagrywania.
Dla każdego kanału oddzielnie można ustawić dni tygodnia oraz godziny archiwizacji zarówno ciągłej, jak i wyzwalanej zdarzeniami. W ten sposób można skonfigurować rejestrator tak, aby np. dla pierwszej kamery od poniedziałku do piątku rejestracja odbywała się od 8.00 do 16.00, natomiast w soboty od 9.00 do 13.00 itd. W innych godzinach można nagrywać z detekcji ruchu lub w momencie aktywacji wejść alarmowych. Ruch lub stan alarmowy pojawiający się na jednym kanale może wyzwolić nagrywanie na innych. Funkcje te działają tylko z urządzeniami wyposażonymi w detekcję ruchu i wejścia alarmowe.
(MW)
Rejestrator sieciowy NUUO NV-2040
Rejestrator NVR NUUO NV-2040 K4104
Harmonogram pracy w NUUO NVR
Podgląd obrazów z rejestratora ULTIMAX z wykorzystaniem łącza internetowego. W warunkach domowych lub małej firmy rejestrator jest jednym z urządzeń podłączonych do wewnętrznej sieci LAN. Jeśli Internet doprowadzony jest w popularnej technologii ADSL, taką sieć w prosty sposób można zbudować przy użyciu routera zintegrowanego z modemem ADSL TP-LINK TD-W8910G N2901.
Warunkiem połączenia się z rejestratorem jest odpowiednie skonfigurowanie routera, a w szczególności przekierowanie portów.

W tym celu należy:
  • zalogować się na router (jak to zrobić, można przeczytać w bibliotece DIPOL-a - Konfiguracja routera z modemem ADSL...,
  • po zalogowaniu należy wybrać zakładkę Advanced Setup >> NAT >> Virtual Servers,
  • wybrać okienko Custom Server:, gdzie należy wpisać nazwę naszego przekierowania - można tutaj wpisać nazwę urządzenia (w przykładzie poniżej wpisano "ULTIMAX"),
  • w okienku serwer IP Address: należy wpisać wewnętrzny adres IP urządzenia, które chcemy przekierować,
  • w polach poniżej po lewej stronie należy wpisać zewnętrzne porty, przez które będzie można się łączyć lub ich zakres. Następnie po prawej wpisujemy lokalny port urządzenia. W przypadku urządzenia ULTIMAX należy przekierować port 80 oraz 8000,
  • po wprowadzeniu danych należy kliknąć Save/Apply.
Poniższe zrzuty przedstawiają zakładkę z konfiguracji urządzenia TP-LINK TD-W8910G N2901.
Widok na zakładkę urządzenia TP-LINK
N2901 z oznaczeniem, gdzie należy
szukać możliwości przekierowana
portów w routerze.
Widok na zakładkę Virtual Servers,
z przykładem skonfigurowanego
przekierowania portów
dla rejestratora ULTIMAX
Od tego czasu wpisując w przeglądarce adres: http://nasz.adres.ip:88 lub http://nasza.nazwa.domeny:88 pojawi się menu powitalne rejestratora z możliwością zalogowania się i podglądu obrazu.
(ŁS)
Szkielet sieci WLAN - połączenie "punkt-wielopunkt". Niewątpliwą zaletą połączenia "punkt-wielopunkt" są względy ekonomiczne. Ilość urządzeń potrzebnych do takiego połączenia jest mniejsza niż w opisanym w poprzednim Informatorze połączeniu "punkt-punkt". Do pokrycia całego terenu, tzn. 360 stopni, wystarczy jedna antena dookolna bądź kilka sektorowych.
Takie połączenie posiada jednak dosyć istotną wadę, jaką jest ograniczony maksymalny transfer 23 Mb/s, który wraz z dołożeniem kolejnej anteny klienckiej zmniejsza się. Dzieje się tak, ponieważ transmisja do wszystkich klientów odbywa się na tym samym kanale, a dostępne pasmo jest współdzielone.
Kolejną wadą jest słaba odporność na zakłócenia z innych sieci bezprzewodowych, wynika to z dużego kąta rozchodzenia się fal z anten bazowych.
ULTIAIRBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SB
Widok przykładowej instalacji gdzie zostały zastosowane połączenia punkt-wielopunkt
W powyższym przykładzie jako urządzenie bazowe został zastosowany ULTIAIR 417SB N2330, który pracujący w trybie access point-a. Do stacji bazowej łączą się trzy urządzenia ULTIAIR 319KC N2310, które pracują w trybie klienta. ULTIAIR 417SB N2330 jest zintegrowany z anteną której kąt połowy mocy w poziomie wynosi 90 stopni. Umożliwia to komunikację wielu klientów znajdujących się w zasięgu anteny.
Podsumowując:
  • Optymalnym rozwiązaniem dla niewielkich sieci, której użytkownicy nie pobierają (lub wysyłają) dużych ilości danych, jest stosowanie połączeń punkt-wielopunkt.
  • Gdy zaprojektowana sieć będzie się rozrastała, należy stosować połączenia punkt-punkt, gdzie będzie można osiągać dużo lepsze transfery, pokrycie terenu, większy zasięg i odporność na zakłócenia niż w połączeniu punkt-wielopunkt.
(ŁK)
Pisaliśmy w Informatorze:

Przewody do CCTV. W instalacjach CCTV często istnieje konieczność prowadzenia długich przewodów sygnału wizji, jak i zasilania. Z przesłaniam obrazu na większe odległości nie ma większego problemu. Z naszych doświadczeń wynika, że za pomocą przewodu CAMSET 50 75-0,59/3,7 M6050 można przesłać obraz na 300-400 metrów. Natomiast z prawa Ohma wynika, że maksymalna odległość zasilania dla kamery o poborze prądu 245 mA i przewodu CAMSET 50 2x0,5 mm2 to ok. 60 m, a dla przewodu CAMSET 100 2x1,0 mm2 to ok. 120 m...
- numer archiwalny z 15.09.2008

Jak drukować na drukarce z portem USB w sieci WLAN? Print Serwer firmy TP-LINK TL-WPS510U N3310 doskonale nadaje się do firm oraz domów, gdzie istotnym problemem są kable, które za każdym razem trzeba doprowadzać z drukarki do przenośnego komputera. Umożliwia on także wydruk z wielu komputerów na jednej drukarce...
- numer archiwalny 9.02.2009

Diagnostyka uszkodzeń sieci LAN wielofunkcyjnym testerem N7058. Wielofunkcyjny tester okablowania sieciowego z wyświetlaczem LCD N7058 jest urządzeniem do wykrywania uszkodzeń w instalacji komputerowej wykonanej skrętką kategorii 5e, 6e oraz instalacji telefonicznej. Tester służy do wykrywania...
- numer archiwalny z 2.03.2009

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Godzina dla Ziemi 2009 - światła na Wawelu - obraz z kamery IP 2,0 Mpix ULTICAM K1441