Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 14/2009 (6.04.2009)
CCTV - rozpoznawanie twarzy. Rozpoznawanie twarzy zostało uznane za jeden z najbardziej obiecujących sposobów rozpoznawania spośród metod biometrycznych, ponieważ obraz twarzy jest łatwy do pozyskania (w odróżnieniu od odcisków palców, czy tęczówki, które wymagają aktywnego uczestnictwa). Za rozpoznawaniem twarzy przemawiają również względy rozpowszechnienia fotografii (bazy zdjęć terrorystów), ekonomiczne (łatwość i szybkość wykonania), nieinwazyjność (w przeciwieństwie np. do identyfikacji siatkówki).
Znacznie łatwiej pozyskać bazy danych twarzy, gdyż mogą one powstać na podstawie zdjęć wykorzystywanych w różnego rodzaju dokumentach: dowodach osobistych, paszportach, prawach jazdy itp. Przewagą identyfikacji na podstawie analizy twarzy nad metodami daktyloskopijnymi jest także możliwość przeprowadzania identyfikacji bez konieczności angażowania osoby rozpoznawanej. Brak bezpośredniego kontaktu z urządzeniem zbierającym dane pozwala na zachowanie anonimowości całej operacji.
Rozpoznawanie twarzy ogranicza się do pozyskania obrazu twarzy, po czym system sam dokonuje analizy obrazu i podejmuje decyzję, czy dana osoba figuruje w bazie danych. Jedyną czynnością jaką wykonuje badana osoba to wejście w zasięg działania systemu, np. w zakres pola widzenia kamery. Głównymi elementami systemu są: kamera i oprogramowanie do porównywania twarzy z bazą zapisanych obrazów.
Problemy przy tworzeniu systemów rozpoznawania twarzy wynikają z konieczności uwzględnienia zmiany wizerunku wynikającego np. z mimiki i makijażu, czy też niekorzystnego wpływu oświetlenia i innych elementów towarzyszących pobraniu obrazu (tj. konieczność skalowania, obracania zdjęcia). Przy tworzeniu oprogramowania do analizy twarzy uwzględniane są również cechy antropologiczne, gdyż każda z ras posiada indywidualne cechy (charakterystyczne punkty, które brane są pod uwagę).

W sierpniu ubiegłego roku rząd Wielkiej Brytanii rozpoczął testy takiego systemu na lotnisku w Manchesterze. ICAO (International Civil Aviation Organization) zaleca wprowadzenie do paszportów elektronicznych zdigitalizowanych zdjęć właściciela jako podstawowego elementu do identyfikacji. BUNDESDRUCKEREI (niemiecka drukarnia państwowa) podpisała z SAMSUNGIEM porozumienie o wprowadzeniu do kart identyfikacyjnych techniki OLED, co ma umożliwić wprowadzenie fotografii trójwymiarowej ułatwiającej rozpoznawanie twarzy.

Analiza obrazów wykorzystywana w biometrii wymaga zgromadzenia i przetworzenia ogromnych ilości danych, a następnie ich zabezpieczenia przed dostępem osób niepowołanych - to kolejny punkt styku branży zabezpieczeń, CCTV i telekomunikacji oraz informatyki.
(MD)
Intensywne prace nad systemami analizy twarzy prowadzi Fraunhofer-Gesellschaft, niemiecka instytucja badawcza grupująca 58 instytutów, właściciel między innymi patentu na MP3.
Na zdjęciu system do analizy twarzy, rozpoznawania płci i nastroju prezentowany na targach CeBIT 2009.
Maroko - urok kontrastów. Kraje Maghrebu są klasycznym przykładem, gdzie sieci kablowe nie mają przyszłości. Rozległe przestrzenie, często pustynne i rzadko zaludnione sprzyjają technikom bezprzewodowym. Króluje ona zarówno w odbiorze telewizji satelitarnej, w łączności telefonicznej, jak i w dostępie do Internetu.

Fotoreportaż: "Maroko - urok kontrastów"
Maroko - urok kontrastów
W poszukiwaniu dobrego odbioru programów telewizyjnych ludzie uruchamiają wyobraźnię tworząc prawdziwe dzieła sztuki antenowej
Maroko - urok kontrastów
Maroko - urok kontrastów
Nowoczesność i tradycja. Domek garncarza w Safi i tradycyjne farbiarnie w Fezie oparte na średniowiecznych metodach wytwórczych kontrastują ze współczesnymi antenami satelitarnymi.
Zachęcamy do obejrzenia innych fotoreportaży:
Ważne cechy nowoczesnego tunera satelitarnego. Coraz popularniejsze staje się tworzenie domowych wideotek na dyskach HDD w oparciu o programy telewizyjne i filmy pozyskiwane drogą satelitarną. Dlatego ważną cechą nowoczesnego tunera jest możliwość podłączenia dysku zewnętrznego poprzez USB.
Odbiornikiem, który spełnia powyższe wymaganie jest tuner Technisat DVB-S2 DIGIT HD8-S A99065.
Cyfrowy odbiornik satelitarny HDTV wyposażony jest w 2 zintegrowane czytniki kart (1x smartcard / 1x karta SIM), 2 gniazda Common Interface (CI). Interfejs Ethernet umożliwia podłączenie DIGIT HD8-S do sieci domowej. Gniazda USB i czytnik kart SD pozwalają na odtwarzanie plików muzycznych, czy zdjęć. DIGIT HD8-SX posiada dodatkowo wyjście HDMI i wyjście komponentowe YUV. Odbiornik DIGIT HD8-S pozwala na odbiór satelitarnych programów TV - SDTV- i HDTV - MPEG 2 / MPEG 4 (H2.64) i radiowych.

Wyposażenie tunera:
 • 1 czytnik kart CONAX w formacie SIM do kodowanych kanałów
 • 2 gniazda Common Interface (CI) do innych systemów kodowania
 • 2 gniazda USB 2.0
 • 2 gniazda SCART
 • Czytnik kart SD
 • Interfejs Ethernet
 • 1 cyfrowe wyjście HDMI z HDCP
 • YUV - wyjście komponentowe
 • Cyfrowe wyjście optyczne i elektryczne Dolby AC3
Tuner DVB-S2 DIGIT HD8-S HD LAN USB SD
Tuner DVB-S2 DIGIT HD8-S HD LAN USB SD
Bogate wyposażenie tunera DVB-S2 DIGIT HD8-S HD LAN USB SD A99065
Jeden z wariantów podłączenia tunera do domowej instalacji antenowej dostępny jest tutaj..
Zachęcamy do zapoznania się także z innymi schematami.
Kamera IP do zadań specjalnych - wysokiej jakości, z oświetlaczem podczerwieni do 100 m. Kamera P428 K1136 jest zewnętrzną, całoroczną kamerą IP firmy Pixord. Moduł kamery z wymiennym obiektywem został umieszczony w szczelnej (IP66), aluminiowej obudowie, wyposażonej w zasilacz 220 / 12 V, grzałkę i wiatraczek zapewniający bezawaryjną pracę w skrajnych pogodowo warunkach. Wiatrak i grzałka włączają się automatycznie w zależności od temperatury.
Obiektyw o zmiennej ogniskowej z automatyczną przysłoną, przetwornik CCD Dzień/Noc (540 linii) firmy Sony i wbudowany filtr podczerwieni zapewniają wysokiej jakości obraz. Kamera może pracować w trybie kolorowym lub czarno-białym z włączonym reflektorem podczerwieni (zasięg 100 m). Próg przełączania można regulować.
Kamera pracuje z zastosowaniem kompresji M-JPEG i MPEG-4. Transmisja w czasie rzeczywistym odbywa się z szybkością 25 klatek na sekundę przy rozdzielczości 720 x 576 w PAL.
Konfiguracja i podgląd odbywa się przez przeglądarkę internetową. Kamera obsługuje protokół RTSP, co daje możliwość podglądu obrazu przez popularne odtwarzacze multimedialne, jak Quick Time Player, czy VLC.
Do kamery dołączone jest darmowe oprogramowanie umożliwiające podgląd i rejestracje obrazu z 32 kanałów. Kamery Pixord współpracują również z komercyjnym oprogramowaniem producentów, takich jak Milestone, NUUO, D3Data, Griffid i wielu innych.
(TJ)
Zewnętrzna kamera IP PiXORD P428
Kamera PiXORD P428 K1136 do pracy
w skrajnych warunkach pogodowych i przemysłowych
Megapikselowy monitoring hybrydowy w hotelu Sheraton w Dallas. Jeden z największych hoteli w Dallas niedawno zakończył generalny remont. Obejmował on także rozbudowę istniejącego systemu CCTV. Ponieważ budynek jest bardzo rozległy (1842 pokoi) jedynym słusznym rozwiązaniem był system oparty o technikę IP. Ponadto umożliwia ona zapis obrazów megapikselowych, co ma ogromne znaczenie przy identyfikacji osób i zdarzeń.
48 istniejących kamer analogowych podłączono do nowego systemu poprzez trzy 16-kanałowe serwery wideo ACTi, a także dodano 48 kamer kopułowych wewnętrznych oraz zewnętrznych K1313 i K1314. Obrazy ze wszystkich kamer rejestrowane są za pomocą trzech 32-kanałowych serwerów rejestracji opartych o oprogramowanie NUUO. Umożliwia ono zarządzanie dowolną liczbą kamer, a także podgląd z dowolnej liczby serwerów w centrum monitoringu. Oprócz wysokiej stabilności pracy, oprogramowanie NUUO należy wyróżnić za profesjonalną obsługę zdarzeń, takich jak detekcja ruchu, pozostawione obiekty, zabrane obiekty, zasłonięcie kamery, utrata ostrości, a także dwukierunkowe zliczanie obiektów. W systemie wykorzystano obsługę wejść/wyjść alarmowych przez co system CCTV zawiera również kontrolę dostępu do 40 punktów hotelu z wykorzystaniem IP.

Przedstawiony system monitoringu pokazuje, że pakietowa transmisja IP umożliwia łączenie systemów CCTV, kontroli dostępu, systemów alarmowych, a także sygnalizacji przeciwpożarowej.
(MW)
Oprogramowanie NUUO SCB-IP+32Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi ACM-7411Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi ACM-3401Serwer wideo ACTi ACD-2200 4 kan. + audio MPEG-4
Schemat systemu monitoringu w hotelu Sheraton
Wykorzystanie trybu pracy "Repeater" w Access Point'cie TP-LINK TL-WA501G N2940. Przy problemach z zasięgiem można skorzystać z funkcji "Repeater", w którą wyposażone są niektóre Access Point'y.
Repeater (regenerator) - jest to tryb, w którym urządzenie ma za zadanie odbieranie wyznaczonego sygnału oraz przesyłanie go dalej. Funkcja ta jest wykorzystywana najczęściej w budynkach, w celu zapewnienia lepszego pokrycia sygnałem całości budowli. W tym trybie Access Point może osiągnąć tylko 50% swojej maksymalnej wydajności.
Poniżej schemat instalacji w oparciu o urządzenie firmy TP-LINK TL-WA501G N2940, który jest skonfigurowany jako "Repeater".
(ŁS)
Karta TP-LINK USB TL-WN422G HighPower 2,4GHz 54Mbit/s z zewnętrznym wyjściem antenowym na złącze SMA R/PPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHzPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR542G z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchem
Zwiększanie zasięgu przy wykorzystaniu trybu pracy "Repeater"
Wydajne łącza bezprzewodowe w oparciu o urządzeniach marki ULTIAIR - cz. 1. Przy tworzeniu szkieletu sieci bezprzewodowej warto na wstępie oszacować maksymalną liczbę i rozmieszczenie jednostek WLAN. Ma to na celu określenie maksymalnych transferów, jakie będą występowały na poszczególnych linkach.
Przed zabraniem się do instalowania urządzeń, warto wykonać projekt sieci, który powinien obejmować:
 • szkic planowanej sieci,
 • wybór punktów umiejscowienia stacji bazowych,
 • przewidywane rozmieszczenie klientów,
 • dobór anten bazowych ze względu na rozmieszczenie klientów (kąt promieniowania), jak i odległość od bazy (zysk),
 • dobór anten klienckich (zysk - w zależności od odległości od stacji i rodzaju użytego kabla antenowego oraz czułości karty WLAN).
Najbardziej praktyczną i wydajną radiolinią jest instalacja bezprzewodowa w konfiguracji punkt-punkt. Pozwala uzyskać na jednym połączeniu maksymalny realny transfer do 23 Mb/s. Wykonana instalacja charakteryzuje się też wysoką przepustowością całego szkieletu sieci. Na przykład: przy instalacji wykonanej na trzech połączeniach tego typu (schemat poniżej), można osiągnąć realny transfer do 70 Mb/s. Zastosowanie anten kierunkowych pozwala na zmniejszenie zakłóceń spowodowanych przez inne sieci bezprzewodowe, pracujące w obrębie instalacji. Ma to niebagatelny wpływ na stabilność pracy radiolinii. Niewątpliwą zaletą takich połączeń jest łatwość ich konfiguracji. Każde połączenie pracuje na optymalnie dobranym kanale w zależności od kierunku nadawania. Anteny kierunkowe pracujące na stacji bazowej można niezależnie regulować co do kierunku, kąta pochylenia, w zależności od położenia anten obsługujących kamery bądź inne urządzenia IP.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 419KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 419KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 419KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCULTIAIR
Przykładowa instalacja oparta na połączeniach punkt-punkt
Jedyną wadą takiego rozwiązania są większe koszty inwestycji w stosunku do połączeń punkt-wielopunkt, o czym będzie mowa w przyszłym Informatorze.
(ŁK, ŁS)
Kursy DIPOL-a już na półmetku. Wiosenna edycja kursów organizowanych przez DIPOL zbliża się do półmetka. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się kurs z dziedziny TV-SAT: "Projektowanie dużych instalacji zbiorowych RTV-SAT w oparciu o multiswiche TERRA i stację czołową MMH-3000". Kurs prowadzone jest w oparciu o bezpłatny program komputerowy SatNet. Odbyły się już szkolenia w Krakowie, Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. Uczestniczący w zajęciach, po wykładzie wstępnym, mogli razem z prowadzącym, na własnych komputerach, zaprojektować instalację multiswichową na 60 gniazd. Program po zadaniu parametrów początkowych sprawdza poziomy sygnału i podaje charakterystyki w wybranych punktach instalacji.
Nowoczesne metody zapisu i odtwarzania sygnałów wideo pochodzących z kamer przemysłowych były tematem kursu z dziedziny CCTV: "ULTISYSTEM - integracja kamer analogowych, IP, megapikselowych - nowoczesny monitoring miejski. Rejestratory ULTIMAX". Prezentacja możliwości rejestratorów cyfrowych DVR ULTIMAX i oprogramowania NVR ULTISYSTEM, a szczególnie pokazanie na jednym ekranie obrazu on-line z kamer megapikselowych w Gdańsku, Krakowie i na Florydzie w USA uświadomiło uczestnikom, jak wielkie możliwości kryją się w tym sprzęcie. Kursowi w Krakowie z zainteresowaniem przyglądał się Tom Lee, przedstawiciel producenta rejestratorów ULTIMAX firmy HIKVISION.
Przebojem okazał się kurs z zakresu budowy wydajnych, bezprzewodowych łączy dla instalacji CCTV IP. "ULTIAIR - budowa wydajnych łączy w sieciach CCTV IP w oparciu o ULTIAIR - projektowanie sieci i programowanie urządzeń". Uczestniczący w kursie mogli samodzielnie konfigurować łącze i badać wpływ poszczególnych parametrów na jego wydajność i bezpieczeństwo. Demonstracja efektów działania monitoringu w Twardoszynie na Słowcji, gdzie 8 kamer megapikselowych działa na łączach zbudowanych na urządzeniach ULTIAIR, przekonała uczestników do budowy sieci WLAN na tym sprzęcie. Można się też było nauczyć konfiguracji HotSpotów pracujących w paśmie 2,4 i 5 GHz obsługujących nawet do 200 użytkowników.
W sesji wiosennej kursy trwają jeszcze do końca maja. Organizatorzy zapraszają przedstawicieli firm instalatorskich i projektowych wykonujących instalacje RTV-SAT, CCTV, WLAN. Ilość miejsc ograniczona. Na niektóre kursy są jeszcze wolne miejsca. Dla zarejestrowanych uczestników kursy są bezpłatne.

Informacja o kursach i zapisy
Pisaliśmy w Informatorze:

Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych. Wygodną formą budowania instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest poprowadzenie magistrali dziewięcioprzewodowej, do której, na każdym piętrze, za pomocą odgałęźnika przyłączamy multiswitche. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy...
- numer archiwalny z 14.01.2008

Zastosowanie sieci bezprzewodowej do rozbudowy instalacji w domu lub biurze. Sieć bezprzewodowa umożliwia proste podłączenie wielu użytkowników do Internetu. Prezentujemy rozwiązania w oparciu o sprzęt TP-LINK...
- numer archiwalny z 08.09.2008

Rozbudowa sieci dostępu do Internetu. Brak okablowania między budynkami znacznie obniża funkcjonalność budynków biurowych, magazynowych, hoteli. Szybką, tanią i efektywną formą rozwiązania tego problemu jest instalacja bezprzewodowa. Na schemacie poniżej pokazano...
- numer archiwalny z 19.01.2009

Spis tematów zawartych w Informatorach.
ULTIMAX - lider wśród rejestratorów cyfrowych