Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 13/2009 (30.03.2009)
Czy femtokomórki przyśpieszą rozwój technologii bezprzewodowych? Femtokomórki to punkty dostępowe pracujące w standardzie telefonii komórkowej (obecnie najczęściej w UMTS), które podłączane są do szerokopasmowego łącza internetowego (xDSL, FTTH). W odróżnieniu od wzmacniaczy GSM, które wzmacniają istniejący sygnał radiowy operatora, łączą się z siecią operatora za pośrednictwem łączy szerokopasmowych i rozsyłają swój sygnał radiowy będąc osobną stacją bazową (BTS). Zostały opracowane w celu odciążenia istniejących stacji bazowych operatora komórkowego oraz zwiększenia zasięgu sieci komórkowych w domu, jak i w małych firmach. Ich użycie pozwoli między innymi na zmniejszenie kosztów budowy infrastruktury dla nowych standardów w sieciach komórkowych, np. LTE.
W ubiegłym roku organizacja 3GPP (Third Generation Partnership Project) poinformowała o wstępnych uzgodnieniach dotyczących protokołu określanego jako "Iu-h". Definiuje on sposób, w jaki femtokomórki mają zestawiać połączenia pomiędzy Internetem i 3G.
Schemat podłączenia femtokomórki
Najważniejsze cechy femtokomórki to:
 • mała moc transmisji - w celu pokrycia niedużego terenu i nieburzenia istniejącej infrastruktury operatora (zakłócenia),
 • poprawa jakości transmisji bezprzewodowej z telefonu komórkowego.
Femtokomórki doskonale nadają się do do domów, biur oraz innych miejsc, gdzie jest dostęp do łącza xDSL.
Użycie femtokomórek pozwoli na zmniejszenie cen za połączenia multimedialne z telefonów komórkowych.
Obecnie wiele producentów sprzętu telekomunikacyjnego zaczyna wprowadzać do swojej oferty urządzenia, które mają pracować jako femtokomórki. Urządzenia te nie tylko spełniają tę rolę, ale również łączą w sobie wiele możliwości, takich jak obsługa usług ADSL2+, Wi-Fi, VoIP oraz pełna obsługa sieci 3G.
Na targach CeBIT firma Netgear zaprezentowała najnowsze urządzenie łączące w sobie cechy femtokomórki, access pointa, bramki VoIP, jak i switcha. Dzięki tym cechom można korzystać z Wi-fi, rozmawiać przez telefon VoIP, podłączać komputery do internetu. Urządzenie firmy Netgear również posiada podwójną zaporę SPI i, co najważniejsze, współpracuje z technologią 3G.
Prezentacja o femtokomórkach firmy NETGEAR na targach CeBIT
Targi Intertelecom 2009 - słyszą, ale nie widzą kryzysu. W dobie niepokojów i narzekań na stan gospodarki w Europie Wschodniej warto przeanalizować jej kondycję na podstawie sytuacji na polskim rynku telekomunikacyjnym.
W dniach 17-19 marca 2009 r. odbyły się w Łodzi XX Międzynarodowe Targi Komunikacji Elektronicznej. Wzięło w nich udział ponad 100 firm, czyli 25% mniej niż w ubiegłym roku. Procentowy spadek jest identyczny jak na największych targach telekomunikacyjno - informatycznych świata - CeBIT, podobna jest również struktura firm, które zrezygnowały z udziału w targach.
Na udział w tym roku nie zdecydowały się przede wszystkim duże firmy: zabrakło dystrybutorów światowych potentatów, integratorów, szczególnie widoczny był brak przedstawicieli kablowni - polskiej specjalności w zakresie produkcji w branży telekomunikacyjnej. Jest to sygnał, że problemy z koniunkturą pojawiają się na rynku inwestycyjnym.
Stosunkowo dobrze były reprezentowane małe i średnie firmy, zarówno z zakresu telekomunikacji bezprzewodowej, telewizji satelitarnej i IPTV, a także z zakresu CCTV. Dodatkowo, z rozmów z przedstawicielami tych firm wynikało, że nie czują one jeszcze oznak kryzysu. Nie spadają obroty, nie ma problemów z płatnościami. Warto zauważyć jednak, że branże: WLAN, TV SAT, CCTV oparte są głównie na segmencie konsumenckim, który jeszcze nie odczuł problemów gospodarczych.
Przedsiębiorcy z firm działających na tym rynku spodziewają się jednak problemów, w większości szacują, że pojawią się one pod koniec bieżącego roku.

Megapikselowy przewrót na targach Intertelecom <br /> Łódź - 17-19 marca 2009
Megapikselowy przewrót na targach Intertelecom <br /> Łódź - 17-19 marca 2009
Zainteresowanie zwiedzających to dobra prognoza na najbliższy czas
Gdzie ta wieża? Budowę wieży, widocznej na zdjęciu poniżej, rozpoczęto w 2005 roku. Planowo ma być oddana w 2010 roku, będzie miała 610 m wysokości. Wieża ta stanie się drugim,pod względem wysokości budynkiem na świecie, po ukończonym 17 stycznia 2009 r. i liczącym 818 m Burj Dubai w Dubaju.
Oprócz nadajnika telewizyjnego i radiowego w wieży mają znaleźć się liczne restauracje oraz kina. Największą atrakcją będzie jednak ogród położony na wysokości 450 metrów oraz klatka schodowa, którą będzie można wejść po zewnętrznej ścianie budynku na wysokość 370 metrów, aż do wirującej restauracji, połączonej z punktem widokowym. Gdzie ta wieża? - Odpowiedź na końcu Informatora.
W 2010 zostanie oddana najwyższa wieża telewizyjna świata.
Gdzie powstanie? - Odpowiedź na końcu Informatora.
(żródło: Wikipedia)
Stacja czołowa MMH-3000 - zwiększanie zasięgu transmisji do 30 km. Transmisja sygnału telewizyjnego w instalacjach zbiorowych opartych o kable koncentryczne jest ograniczona obszarowo do okręgu o promieniu około 500 m. Wynika to z tłumienia kabli koncentrycznych.
W przypadku konieczności zwiększenia zasięgu instalacji, rozwiązaniem jest dystrybucja optyczna kablami światłowodowymi. Firma TERRA posiada w ofercie urządzenia przeznaczone do popularnej stacji MMH-3000, pozwalające budować linki oparte o światłowód jednomodowy.
Przyjmując średnie tłumienie włókna jednomodowego 0,34 dB/km i korzystając z podstawowego transmitera MOS-211A R81720 (poziom wyjściowy 6 dBm) oraz węzła optycznego OD-200P R81722 (czułość -7 dBm), przy założeniu rezerwy około 3 dBm można zbudować link 30 km.
6 dBm - 0,34 dB/km * 30 km = - 4,2 dBm (zostaje margines 2,8 dBm na "starzenie" się lasera)
Na zamówienie dostępne są również nadajniki o większej mocy wyjściowej:

Nazwa

MOS-211A

MOS-211B

MOS-211C

MOS-211D

MOS-211E

MOS-211F

MOS-211G

Poziom wyjściowy

6 dBm

7 dBm

8 dBm

9 dBm

10 dBm

11 dBm

12 dBm

Obiektywy megapikselowe. Kamera megapikselowa (1 Mpix - 1 000 000 pikseli) ma rozdzielczość ponad dwa razy większą niż standardowa kamera pracująca w systemie PAL (D1: 704 x 576 = 405 504 pikseli). Kamery 5 Mpix oferują rozdzielczość 2592 x 1944 (12,5 razy większą niż w systemie PAL i 2,5 razy większą niż w HDTV). Duża rozdzielczość przetwornika stawia wysokie wymagania przed obiektywem. Niska jakość obiektywu nie pozwola wykorzystać atutów kamery megapikselowej.
Do kamer wysokiej rozdzielczości należy stosować specjalnie oznaczone obiektywy - megapikselowe. Są to obiektywy wyższej jakości, o mniejszych zniekształceniach geometrycznych, a przede wszystkim o mniejszej deformacji fali świetlnej przechodzącej przez soczewki. Deformacja mierzona parametrem MTF (Modulation Transfer Function) wpływa na ostrość rejestrowanych obrazów. Powiększanie nieostrych, rozmazanych obrazów nie pozwoli na skuteczną identyfikację. Wybierając obiektyw należy sprawdzić, czy nadaje się on do danej grupy kamer. Na przykład do kamer 3 Mpix nie można stosować obiektywów pracujących skutecznie do 2 Mpix.
Wybierając obiektywy megapikselowe należy zwrócić uwagę na to, aby bezwzględnie posiadały one śruby kontrujące (blokujące) pierścienie regulacji zoomu i ostrości. Podobnie jak w innych urządzeniach precyzyjnych, ważny jest skok gwintu tych pierścieni regulacyjnych. Zbyt duży sprawia, że bardzo trudno wyregulować poprawnie ostrość (nawet samo przykręcenie śrub kontrujących powoduje utratę ostrości).

Firma DIPOL poleca sprawdzone obiektywy japońskiej firmy TOKINA:
 • TVR4518 M2235 o zmiennej ogniskowa 4,5 - 13,0 mm,
 • TVR1414 M2236 o stałej ogniskowej 1,4 mm (kąt widzenia 185 stopni), dodatkowo wyposażony jest w regulację osiowości (trzy śruby).
(MD)
Obiektyw megapikselowy Tokina 1,4 mm F1,4
Obiektyw megapikselowy Tokina 1,4 mm F1,4
kąt widzenia 185 stopni M2236
Przesyłanie sygnałów z monitoringu CCTV przez Internet - udostępnienie większej liczby kamer dużej liczbie użytkowników - cz. 3/3. Przesłanie obrazu z wielu kamer do wielu użytkowników powoduje zwielokrotnienie szerokości zajmowanego pasma. Aby nie przekroczyć przepustowości łącza można określić maksymalną liczbę użytkowników, która może oglądać jednocześnie obraz z kamer. Można też ograniczyć czasowo połączenie Internauty ze źródłem sygnału. Ograniczenia te można zrealizować na serwerze Web, na którym znajduje się dynamiczna strona internetowa z umieszczonymi obrazami z kamer.
Jeśli obraz z kilku kamer ma oglądać wielu użytkowników, najlepiej skonfigurować Media Serwer, do którego będzie płynął sygnał z kamer - za jego pośrednictwem z podglądu może korzystać większa liczba widzów
Udostępniając obraz dla małej ilości użytkowników (np. w celach prywatnych), warto skorzystać z serwera NVR (ULTISYSTEM, NUUO). Użytkownik posiadając darmowe oprogramowanie klienckie lub korzystając z przeglądarki internetowej może łączyć się z serwerem NVR. W ten sposób w zależności od sposobu wyświetlania obrazu z kamer w programie klienckim, serwer NVR będzie wysyłał odpowiednie porcje strumienia, nie blokując łącza.
Serwer wbudowany w urządzenie zapisujące obraz z kamer sprawdza się w przypadku jednej
lub kilku osób oglądających obrazy z kamer lub przeglądających archiwa
Reasumując: Chcąc udostępnić w Internecie obraz na żywo należy najpierw zdefiniować liczbę udostępnianych kamer i określić ilość osób mogących jednocześnie oglądać udostępniony obraz, aby wybrać najkorzystniejszą metodę.
(TJ)
Rejestrator sieciowy NUUO - zaawansowane oprogramowanie, prosta instalacja. Rejestratory sieciowe NUUO K4104 i K4108 wyposażone są w oprogramowanie do rejestracji obrazów wysokiej rozdzielczości, co pozwala sprostać wyzwaniu stojącemu przed CCTV i do 20 razy poprawić jakość zapisu w stosunku do rejestratorów cyfrowych (tradycyjne DVR - zapis z rozdzielczością 0,4 Mpix, rejestrator sieciowy NUUO - zapis z rozdzielczością 8 Mpix).

Inteligentne oprogramowanie zawierające analizę obrazu daje możliwość odszukiwania nagrań na podstawie: detekcji ruchu, znikania obiektu, pojawiania się obiektu, utraty ostrości, zasłonięcia kamery, a także zaprogramowania urządzeń do wysyłania e-mailowych komunikatów - wyzwalanych ruchem, utratą sygnału, czy wejściem alarmowym. Rejestratory zapewniają najwyższej klasy bezpieczeństwo rejestracji, bazuje na systemie Linux, niepodatnym na zagrożenia i zawirusowanie. Rejestratory sieciowe NUUO K4104 i K4108 umożliwiają zarządzanie systemem i zapis obrazu w instalacjach opartych na kamerach IP. Pozwala to na budowę systemu monitoringu nieograniczonego rozproszeniem kamer.

Należy pamiętać, że pojedynczy rejestrator NUUO ma ograniczoną moc obliczeniową wyrażoną pasmem zajmowanym przez wszystkie kamery systemu. Dla ośmiokanałowego modelu K4108 maksymalne pasmo wynosi 30 Mbps, co daje 3,75 Mbps na każdą podłączoną kamerę. Należy jednak pamiętać, że w jednej sieci może pracować więcej niż jeden rejestrator, a operator ma dostęp do każdego kanału i każdego archiwum na każdym rejestratorze. Interfejs użytkownika rejestratora NUUO umożliwia sprawdzenie łączności z kamerami, szybkość klatek każdej z nich, a także sumaryczne obciążenie, które w przypadku przekroczenia sygnalizowane jest informacją, co zabezpiecza przed niestabilną pracą systemu.

Analogowe systemy generacji i zapisu obrazu działają w Europie w oparciu o standard PAL. W CCTV IP standardów wideo nie ma, dlatego każdy model musi być implementowany w urządzeniu oddzielnie.
Lista obsługiwanych urządzeń.
(MW)
Rejestrator sieciowy NUUO NV-4080
Rejestrator sieciowy NUUO NV-4080 K4108
Status kamer
w systemie NUUO
Rodzina testerów sieci LAN. Testery służą do pomiaru ciągłości okablowania LAN. Umożliwiają wykrycie błędnych połączeń, zwarć oraz przerw w okablowaniu. W zależności od używanego modelu, przy ich pomocy można testować połączenia wykonane skrętką UTP, FTP zakończonych wtykami RJ45/RJ11, a także przewód 50 Ω zakończony wtykami BNC.
Testery LAN w ofercie firmy DIPOL:
Tester okablowania RJ-45, BNC
N7050 - Tester okablowania RJ-45, BNC. Przy jego pomocy można testować połączenia wykonane skrętką UTP, FTP zakończone wtykami RJ45 oraz przewodem 50 Ω zakończone wtykami BNC.

Tester okablowania RJ-45, RJ-11
N7055 - Tester okablowania RJ-45, RJ-11. Przy jego pomocy można testować połączenia wykonane skrętką UTP, FTP zakończone wtykami RJ45 oraz przewód telefoniczny zakończony złączem RJ11.

Wielofunkcyjny tester okablowania sieciowego z wyświetlaczem LCD
N7058 - Wielofunkcyjny tester okablowania sieciowego z wyświetlaczem LCD. Tester LAN do wykrywania uszkodzeń w instalacji kablowej. Przy jego pomocy można wykryć przerwy, zwarcia, odwrotne połączenia oraz dokładne miejsca uszkodzenia.


(ŁS)
ULTIAIR - bezpieczna, bezprzewodowa transmisja danych. Jednym z głównych priorytetów monitoringu wizyjnego jest bezpieczeństwo przysłania obrazu. W urządzeniach ULTIAIR położono na to szczególny nacisk. Zaimplementowanie systemu operacyjnego MikroTik pozwala zabezpieczyć siec najskuteczniejszym obecnie protokołem, czyli WPA2-PSK. Między innymi dlatego władze Twardoszyna (Słowacja) zdecydowały się na zbudowanie bezprzewodowej sieci WLAN, na której został oparty monitoring miejski. W systemie monitoringu działa obecnie 8 kamer 2 Mpix, drogą bezprzewodową jest przesyłany obraz z 5 kamer.

Jak zabezpieczyć sieć opartą o urządzenia ULTIAIR? Najpierw należy utworzyć połączenia punkt-punkt bądź punkt-wielopunkt, a następnie nowy profil zabezpieczeń w każdym z użytych urządzeń:
 • zalogować się na urządzenie za pomocą programu WinBox,
 • wybrać z menu opcję Wireless,
 • po otwarciu nowego okna należy przejść do zakładki Security Profiles i kliknąć na znak +,
 • w otwartym oknie należy zostawić tylko zaznaczony protokół WPA2,
 • wpisać hasło w polu WPA2 Pre-Shared Key,
 • kliknąć na Apply, a następnie OK.
Widok dodawania profilu zabezpieczeń
 • przejść do zakładki Interfaces i kliknąć dwukrotnie na kartę sieciową wlan1,
 • w nowo otwartym oknie przejść do zakładki Wireless i wybrać w Security profile utworzony wcześniej profil1,
 • kliknąć na Apply, a następnie OK.
Widok wyboru profilu zabezpieczeń
Czynności te należy powtórzyć w każdym urządzeniu, które ma pracować w tworzonej sieci.
(ŁK)
IBM, Intel, Panasonic, ... i piękne kobiety na targach CeBIT 2009. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
CeBIT 2009 - nieudane targi?
CeBIT 2009 - nieudane targi?
CeBIT 2009 - nieudane targi?
Kanton (Guangzhou). Guangzhou TV &Sightseeing Tower zostanie zbudowana w Kantonie - mieście leżącym w południowych Chinach.
Liczbę mieszkańców aglomeracji Kantonu szacuje się na 14,5 mln. Pierwsze miasto zostało założone na terenie obecnego Guangzhou w 214 r. p.n.e. i nosiło nazwę Panyu.
Pierwszymi Europejczykami, którzy przybyli na te tereny byli w 1511 r. Portugalczycy, którzy zmonopolizowali przez długi okres handel z Zachodem.
Ostatnimi laty obszar Guangzhou stał się wiodącym regionem Chin pod względem rozwoju ekonomicznego. W 2010 roku w Kantonie odbędą się Igrzyska Azjatyckie. Oddanie wieży do eksploatacji będzie związane z tym wydarzeniem.
Pisaliśmy w Informatorze:

Bezpieczne kable. W budynkach, gdzie przebywa jednorazowo wiele osób (szpitale, szkoły, kina), wymaga się, aby kable w przypadku pożaru nie generowały dodatkowego zagrożenia dla życia i zdrowia tych osób. Takie kable wykonywane są w technologii HF (halogen free) - nie wydzielają toksycznych gazów podczas spalania. W czasie pożaru istotna jest niepalność kabli, brak podtrzymywania ...
- numer archiwalny z 2.03.2009

ULTIMAX - rejestracja obrad Rady Miasta Sandomierza i monitoring CCTV budynku. Inwestor poszukiwał rozwiązania, które pozwoliłoby na rejestrację obrazu i dźwięku z obrad Rady Miasta oraz monitoring całego budynku. System powinien zapewniać wysoką jakość obrazu i dźwięku przy umiarkowanych kosztach...
- numer archiwalny z 8.12.2008

Jak dobrać uchwyt do telewizora LCD? Standard MIS (Mounting Interface Standard) lub FDMI (Flat Display Mounting Interface) mocowania płaskich telewizorów, monitorów komputerowych i innych wyświetlaczy został opracowany przez zrzeszenie producentów VESA (Video Electronics Standards Association)...
- numer archiwalny z 14.01.2008

Spis tematów zawartych w Informatorach.